BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS Agenda Fotografie „IV10DERN' ZAKSPIEGELRECLAIVIE ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TWEEDE KAMER. De kwestie-Vrijman. De Indische Begrooting. Voor ifir. van Schaik is het een genoeg doening geweest, dat hij het wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld een vergoeding toe te kennen aan den gewezen Rijksbouw meester J. A. W. Vrijman aan de orde heeft kunnen stellen. Want, de tegenwoor dige voorzitter behoorde als Kamerlid tot hen, die het krachtigst opkwamen voor de belangen van den man, die slachtoffer werd van wantoestanden en misbruiken. Voor de Tweede Kamer is de zaak nu eindelijk uit. En met mevr. van Itallievan Embden verheugen we ons over het wets ontwerp, dat niet slechts schadevergoeding maar vooral />ok de rehabilitatie van den heer Vrijman beteekent. Met instemming hoorden we minister De Geer genoemde afgevaardigde toezeg pen, dat hij zal nagaan of ook iets zal kun nen worden gedaan voor anderen, die op ongeveer dezelfde wijze als de heer Vrijman in de onverkwikkelijke zaak betrokken werden. De tweede termijn van de beschouwin gen over de Indische Begrotoing leverde niet veel nieuws op. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Overcompleet personeel. Bij den dienst van tractie der Neder- landsche Spoorwegen zullen met ingang van 1 Maart alle machinisten van 60 jaar en ouder worden gepensionneerd. Negen tien personen zullen hieronder vallen. Deze pensionneering geschiedt uitslui tend teneinde het overcompleet van perso neel op te heffen. UIT HET BOUWBEDRIJF. Nieuw collectief contract. Besturen der organisaties tot overeenstemming geko men. Loopend contract tot 28 Maart verlengd. In een gisteren te Haarlem gehouden vergadering zijn de besturen der werkge vers- en werknemersorganisaties in de bouwbedrijven tot overstemming gekomen, betreffende de samenstelling van een nieuw landelijk collectief contract. Het nieuwe ontwerp zal nu ter vastelling aangeboden worden aan de ledenvergade ringen der organisaties. In verband daarmede is het loopende contract dat vandaag zou eindigen, ver lengd tot 28 Maart a.s., omdat verwacht wordt, dat voor dien datum algeheele over eenstemming zal zijn bereikt. Het nieuwe contract zal twee jaar geldig zijn. DE ARBEIDSWET. Werktijden in het Zuivelbedrijf. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft gedurende het tijdvak van i Maart 1981 tot en met 29 Februari 1932, in afwijking van het bepaalde in art. 24, eerste lid, der Arbeidswet 1919, vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van: le. boter- of kaasfabrieken in alle ge meenten des Rijks dat gedurende 26 we ken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder ar beid wordt verricht, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrieken in Noord-Holland, waarin ten hoogste 7 per sonen werkzaam zijn gedurende 13 we ken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 2e. boter- tevens kaasfabriek in alle ge meenten des Rijks, dat: a. hetzij arbeid wordt verricht, als onder le. om&ohreven; b. hetzij gedurende 13 weken 10 uren per dag en 57 uren per week arbeid wordt ver richt door mannen en 10 uren per dag en 55 uren per week door vrouwen en door jcudige personen van 16 jaren of ouder, en gedurende 13 weken 10 uren per dag en 54 uren per week door arbeiders van 16 ja ren of ouder wordt verricht, mits gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 3e. fabrieken van gecondenseerde moik en melkproducten in alle gemeenten des Rijks, gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht; -Ie. melkinrichtingen te Amsterdam, Rot terdam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn, dat ge durende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt ver richt 5e. melkinrichtingen, voor zoover niet gelegen in de gemeenten, hierboven onder 1c. genoemd, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en ge durende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits geduren de 9 weken niet langer dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid wordt verricht. Gedurende het onder I genoemde tijdvak i* tevens aan hoofden of bestuurders van <le daar genoemde ondernemingen vrijstel ling verleend van de verplichting om het uur van aanvang en dat van einde van den rusttijd der arbeiders, welke gelegen is in de tijdruimte tussohen het uur van aanvang van den dagelijkschen arbeid en het uur van aanvang van den eersten on- afgebrogen rusttijd van ten minste één uur, op de arbeidslijst te vermelden, zulks onder voorwaarde, dat genoemde tijdruimte ten hoogste.een half uur meer bedraagt dan het aantal werkuren# ECONOMISCHE DEPRESSIE. Vertegenwoordigers der regeering op de volkenbondsconf erejitie. Naar wij vernemen, heeft de regeering aangewezen om als Nederlandsch deskun dige deel te nemen aan de conferentie van den Volkenbond, welke op 2 Maart a.s. re Genève zal worden gehouden ter bestu deering van de oorzaak, het verloop en de herhaling van de economische depressie, mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de NedeHandsche Handels Hooge- school te Rotterdam. DE FRANSCHE KALI NAAR ANT WERPEN. Rotterdam krijgt het overschot. N.T.A. seint uit Antwerpen: Men meenit te Antwerpen te weten, dat de aanvoer van de Fransche kali te Antwerpen zoodanig ge regeld zal worden, dat de Fransohe maat- sohappij naar de Belgische haven zal aan voeren, wat te Antwerpen aan kali verwerkt kan worden. De rest zou naar Rotterdam gezonden worden. Wij brengen in herinnering dat burge meester Van Cauwelaert dezer dagen naar Parijs vertrokken is, o. a. om de kaliikwestie te bespreken. In hoeverre boven weerge geven gerucht het resultaat dier onderhan delingen weergeeft zal nog moeten worden afgewacht. Het Wit-Gele Kruis. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft belast met de algemeene Propaganda va.n het Wit Gele Kruis in het Bisdom den Wel Eerw. Heer Rector K. F. Else robroek te Noord wijikerhout. Minister Ruys in den achterhoek. De minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, jhr. rnr. Ch. J. M. Ruys de Beererobrouck, heeft Vrijdag in den Ach terhoek van Gelderla'ïkl verschillende kam pen, welke worden ingericht voor de huis vesting van werkloozen uit de steden, in o ogenschouw genomen. Tevens werd een be zoek gebracht aan de barakken, waarin ar beiders uit Arnhem zijn ondergebracht. Omstreeks half Maart zullen weder werk loozen uit de vier grootste steden bij de Ktikswerkverschaffiiiigen aan den arbeid gaan. Geen natuurboter in het leger. Op het verzoek van de F. N. Z. aan den Minister van Defensie voor leger en vloot natuurboter in plaats van margarine te be trekken, is afwijzend beschikt, In zijn ant woord zegt de Minister „dat ik bet uit zui- nigheidisoverwegingen niet gewenseht acht om aan het Leger en ook in Nederland, aan de Vloot, boter in plaats van margarine te verstrekken. In verband hiermee is het ver zoek, vervat in Uw voren vermeld schrijven, niet voor inwilliging vatbaar. Ik vestig er intusschen Uw aandacht op, dat uits'uitend margarine verstrekt, wordt, afkomstig van de Nederlandsche nijverheid." Retraiten voor Vrouwen en meisjes te Noordwijkerhout. Naar wij vernemen, is het Retraitehuis te Noordwijkerhout ook opengesteld voor vrouwen en meisjes. De eerste retraite voor meisjes zal ge geven worden van 1013 Maart. Vergoeding 6.50. Aanmelding bij den Directeur. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal de volgende week Zaterdag geen audiëntie verkenen. DE AMERIKAANSCHE BLOEMBOL LENCULTUUR. Hoe kan het vak zich verdedigen tegen hen, die het algemeen vakbelang schaden? Van vele zijden werd mij, aldus de heer Krelage in het „Weekbl." 'instemming be tuigd met mijn stukje onder den titel „Ne derlanders contra Nederlanders". Maar, voegde men er meermalen aan toe, wat denkt gij nu verder te doen Op welke wij'ze meent gij, dat tegen hen, door wie in Amerika tegen het Nederlandsche belang gehandeld wordt, kan worden opgetreden? Hierop luidt het antwoord aldus: De tegenwoordige inrichting van ons ver- eenigingswezen bezit daartoe geen midde len. Indien het echter de ernstige algeimee- ne overtuiging van het vak is, dat men in staat moet zijn, krachtig op te treden tegen ieder, die do belangen van het bloembollen- bedrijf in Nederland schaadt, dan is daar voor wel een weg te vinden. En wel de vol gende Om aan dergelijke praktijken een eind te maken en om te voorkomen dat men in de toekomst wagen durft ze uit te oefenen, is slechts één afdoend middel mogelijk: het uitsluiten van den overtreder van het za kenleven; het. hem onmogelijk maken zijn zaken voort te zetten. Royement op dezen grond is volgens de statuten der verschillende vereenigingen niet mogelijk en zou ook niet baten. Boeten en andere lapmiddelen kunnen hier niet dienen. Om deze uitsluiting mogelijk te maken, zou het bollerovak zoodanig georganiseerd moeten zijn, dat ieder, die bollen kweekt of verhandelt, alsmede elke veilingdirectie, die bloembollen veilt, lid was van één allen omvattende vereeniging, waartoe natuurlijk praktisch de bestaande Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur met hare 6000 leden vanzelf aangewezen is. VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS. De vertooning in het Luxor Theater. Het verschijnen van Erich Remarque's boek „lm Westen nichts Neues" moge heel wat stof in de wereld hebben opgejaagd en heel wat beroering hebben verwekt, de film, die naar dezen oorlogsroman is ver vaardigd, deed zulks nog meer, tenminste in het buitenland. Wij, neutrale toeschouwers in den grooten wereldoorlog, wij handhaven ook hier onze neutraliteit, maar onze belangstelling voor het werk is er niet minder om. En die be langstelling is gerechtvaardigd. Al mogen we niet ontkennen, dat ook deze film, even als alle andere, van welken aard dan ook, zeker vijftig procent sensatie-lustigen trekt, die andere vijftig procent zal de verfilming van dezen roman gaan zien oen de nuchtere, maar Vreeselijke werkelijkheid te aanschou wen. Er zijn al verschillende oorlogsfilms in de laatste jaren verschenen, maar geen zagen we erbiog, die de werkelijkheid zoo nauw benadert als deze verfilming van Remarque's boek. 's Is waar, de roman zel ve biedt somwijlen veel meer aan verhaal, maar de-passages, waar liet op aan komt, komen in de film natuurlijk veel beter, veel verschrikkelijker kunroen we wel zeggen, naar voren. En toch vragen we ons af: is het wel verschrikkelijk genoeg? zal deze film, clie het ontzettende lijden uit den oor log voor de direct betrokkenen, de soldaten, zoo klaarhelder voor oogen stelt, zal de.ze film in staat zijn ons van een nieuwen, reeds voorspelden, en nog gruwelijker oorlog te besparen? Als we rondom ons zien in het wereldgebeuren, waarin bewapening I e land en ter zee en in de lucht nog aan de orde van den dag-is, meenen we zulks te moeten betwijfelen, maar dan roepen we den vol keren ook toe: gaat dan deze film zien, dit toonbeeld van verwoesting en verschrik king. De heldendaden onzer voorvaderen mo gen onze bewondering wekken, omdat ieder voor zich zijn kracht wist te toonen op het oorlogsveld, tot heldendaden in den tegen- woordigen tijd komt men niet meer. Ziet slechts deze film: hoe bij de storm aanvallen der Duitsohe en Frame he troepen de jonge levens der soldaten-knapen mee- doogenloos worden weggemaaid door het moordend lood der machinegeweren. Hoe- velen vielen zoo, zonder dat ze ook maar iets voor het vaderland hadden kunnen uit richten Met soberheid en zonder te veel overdrij ving heeft de regisseur van de film, Lewis Milestone, getracht, de werkelijkheid te be naderen, maar woorden zijn niet in slaat op juiste wijze de afschuwelijke werkelijk heid te schetsen, noch die van den storm aanval, noóh die van het kjven achter het front, of in do hospitalen. Diep aangrijpend is ook het tafereel in den granaattrechter, waar de Duitscher Paul Ba-umey zich schuil houdt, totdat plots een Franse liman bij'hem springt.gevolg va.i1 een overhaast- terugtrekken der Duit- schers bij een Franêchen tegenaanval. De Duitscher was op alles voorbereidde Franschma-n sterft onder zijn handen. We zouden op deze wijze nog meer gru welijkheden kunnen noemen Over de artistieke waarde van de film als film zijn allen het vrijwel eens. De beken de regisseur A. E. Dupont liet er zich in zeer gunstigen zin over uit. Hij moet voor kinderen of jeugdige per sonen de bijwoning der vertooning ontra den. Waneer we tenslotte nog een wensch mo gen uiten, dan is het deze. dat men, om een nieuwen oorlog te voorkomen niet alleen negatief te werk moet gaan, zoo als in deze film. Ook positief moet er gewerkt worden aan het behoud van den vrede. Die vrede wordt alleen verkregen door waarachtige naastenliefde, door rechtvaardigheid en waarheid. Alleen als allen daarvan door drongen zijn, kan er succes bereikt worden, want de mentaliteit van de individuen on derling bepaalt ook de stalen en volkeren tegenover elkaar. Mocht deze film ieder, die haar ziet-, daarvan doordringen, dan al leen is de duurzame vrede, waarnaar toch ieder snakt, te verwerven. (Door een vergissing i« het onderschrift op de gisteren geplaatste foto verkeerd ge weest. Bedoeld was, dat de meest op den voorgrond tredende personen in de film waren Lewis Wolheim als Katcirosky en Scott Kolk als De Leer. De personen op de foto waren William Bakewetl als Kropp en Lewis Hyres als Paul Ba-urn er.) L. A. Jongmans t Hedenmorgen had in de St. Petruskerk de plechtige uitvaart plaats voor de ziele- rust van den lieer L. A. Jongmans, lid van het kerkbestuur van den H. Petrus. Om acht uur werd onder zeer groote be langstelling de -plechtige H. Mis van re- qiuem opgedragen door den Zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor der parochie met assistentie van de weleerwaarde hee- ren kapelaa-ns C. F. J. Berkemeyer, en H. J. A. M. v. d. Ven. De leden van het kerkbestuur waren bier- bij evenals op het kerkhof aanwezig. Na dé H. Mis werd de absoute verricht door pastoor Th. M. Beukers. Om half elf uur had de begrafenis plaats, die eveneens door pastoor Th. Beukers werd verricht. Ook op het kerkhof was veel belangstel ling. De oudste zoon dankte de aanwezigen voor de laatste eer zijn vader bewezen. „Ruim Baan". Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zullen de repetities weer aanvangen voor 't kinderkoor alleen. Dinsdag 3 Maart 's avonds half 7 voor de grootste afdeeling, zooals dat op de vorige repetitie werd ver deeld; Woensdag 1 1 Maart, 's middags 3 uur voor de kleinsten. We hopen, dat alle kinderen trouw op komen? PETROLEUM EN DE KONINKLIJKE Voor de afd. Leiden van de Vereen. .,Ned. Fabrikaat" trad gisteravond in de groote Nuts- zaal als spreker p prof. ir. J. Klppper, lid der Directie van de Motorenfabriek Thomassen te de Steeg, met bovengenoemd onderwerp. Spr. begon, na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Frentzen, het eerste deel zijner voordracht met eenige opmerkingen over den oorsprong - naar alle waarschijnlijk heid van dierlijken aard de samenstelling koolwaterstoffen van verschillende reeksen, ook andere koolstofrijke verbindingen en het voorkomen in oreuze aard- of gesteente- lagen, gewoonlijk met zeewater, ook in leid- steen (shale oil) van petroleum; hij deelde hoe blijkens recente onderzoekingen mag wor den aangenomen, dat nog- thans petroleum ont slaat. Vervolgens werden de bijbel, klassieke en latere schrijvers aangehaald, ten bewijze, dat de aardolie reeds sinds onheugelijke tij den bekend is. Ze werd gebruikt als genees middel, voor dichting, voor smering en voor verlichting; hare toepassing was in het mid den der vorige eeuw reeds niet onbelangrijk. Sterk nam deze toe, toen in de twee helft der vorige eeuw de oud primitieve wijze van win ning, n.l. 't graven van 'n kuil, waarin zich olie verzamelde, werd vervangen door de meer mo derne, waarbij de put wordt geboord. Daar mede werd de grondslag gelegd voor een zich met groote snelheid ontwikkelende industrie, die overwegenden invloed kreeg op de tech nische ontwikkeling van dezen tijd. Tientallen van milliarden guldens zijn in de oliebedrijven belegd; in de winning, de verwerking, het transport en de distributie. Voor het boren der putten heeft men ver schillende systemen; het meest-moderne en thans reeds meest-toegepaste is het rotary- systeem, waarbij een beitel wordt rondge draaid in het steeds dieper wordende boor gat, terwijl het instorten van den wand van het gat, voor zoover deze niet reeds met ijze ren pijp is bekleed, wordt tegengehouden door "t gat te vullen met een zware spoelvloeistof. De afwerking-van de put en het capteeren van de vaak onder zeer hoogen druk staande olie werden in 't kort besproken. De verwerking van de uit de putten gewon nen olie en het ermee naar boven komende gas berust op physische processen van verdamping en verdichting (gefractioneerde distillatie en condensatie), de voornaamste opvolgende pro ducten zijn benzine, kerosine (lampolie), gas- olie, stookolie; het residu wordt verwerkt op smeeroliën en asphalt, of op paraffine en an dere wasstoffen, terwijl het restant grondstof is voor lal van chemicaliën en op de meest uit- eenloopende producten wordt verwerkt (kleur stoffen, vernissen, zeepen, ontploffingsmidde len, kauwgum, medicijnen, saccharine, alcohol, vulstof voor autobanden enz.). Bij de raffineering van de verschillende pro ducten der gefractioneerde distillatie worden deze gezuiverd en gewasschen, tot ze voor den verkoop of voor eventueele verdere verwer kingen geschikt zijn. Waar de natuurlijke samenstelling der aard olie de opvolgende fracties levert in geheel an der verhoudingen dan de markt vraagt, wordt met hel z.g. kraakproces een deel der zwaar dere oliën omgezet in lichtere. Een andere weg om zware olie om te zetten in lichtere is het hydreeringsproces (Bergius). Het transport der ruwe olie van de velden naar de verwerkingsfabrieken en dat van dezer producten geschiedt door pijpleidingen, met tankschepen of met tankwagens. De distributie der aan de verbruikers te leveren fabrikaten heeft plaats door een hoog ontwikkeld stelsel van tankstations, voorraadtanks, enz. Tot het begin dezer eeuw werd de olie bijna uitsluitend gebruikt voor verlichtin.e en ver warming. De ontwikkeling van de benzine- en olie-motoren gaf aan de toepassing een reus achtige uitbreiding, en daarmee den stoot tot een ontwikkeling der olie-industrie, die pas den laatsten tijd eenigszins zij het tijdelijk tot rust schijnt te zijn gekomen en dan nog slechts kwantitatief, want kwalitatief wordt nog steeds zeer hard gewerkt. Via de auto en den motor voor schepen en voor stationnaire doeleinden is de petroleum de drijfkracht geworden van het overgroote deel der aan de menschheid ter beschikking staande krachtbronnen. Van internationaal-politieke beteekenis werd de olie toen men zich bewust werd van het belang, dat ze heeft als brandstof voor de vloot, vooral voor de oorlogsvloot. De Engel- sche regeering verzekerde zich zelfs de meer derheid der aandeelen in een der groote maat schappijen (Anglo-Persian). In den wereldoor log .bleek de overwinning pas te behalen, toen de geallieerden de beschikking kregen over on beperkte hoeveelheden olie. En de geheele di plomatieke geschiedenis na den oorlog wordt beheerscht door het olievraagstuk. De totale olieproductie over het jaar 1929 was 210 millioen k.g. ton, waarvan ong. twee derden uit de Vereenigde Staten van Amerika, 10 pet. uit Venezuela, 7 pet. uit Rusland, 2,5 a 3 pet. uit Mexico, Perzië, Ned. Indië en Roe menië elk, en 5 pet. uit overige landen. Van deze totale productie kwam voor rekening der groote concerns de Standard groep, de Ko ninklijke Shell, de Anglo-Persian slechts 40 pet., de rest werd gewonnen door onafhan kelijke producenten. Spr. wees op 't verschil in omstandigheden in de Vereenigde Staten eenerzijds en zoo goed als alle overige vindplaatsen anderzijds, die in den regel in ontoegankelijke streken liggen, zoodat hun exploratie en exploitatie groote kapitalen vereischen, en dus enkel door groote maatschappijen kunnen worden ter hand genomen. Daardoor wordt tevens een meer stelselmatige en economische winning der olie verzekerd; in dit opzicht laten de Amerikaan- sche praktijken nog zeer veel te wenschen over In het tweede gedeelte zijner voordracht behandelde spr. meer in het bijzonder de Ko ninklijke, d.i. N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van Petroleum- bronnen in Ned.-Indië, van haar oprichting in 1890 af. toen ze de concessie Telaga-Said in Langkat overnam, tot heden. De groote moeilijkheden der eerste jaren, toen de grond slag voor den lateren groei is gelegd, werden geschetst, en aan de hand van aanhalingen uit de jaarverslagen werd de nadruk gelegd op de vastheid van lijn, die de ontwikkeling der maatschappij gedurende haar geheele beslaan heeft gekenmerkt. De opneming van een groot aantal andere maatschappijen heeft de Kon. Gemeentelijke Aankondigingen AFSLUITING HEERENSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van de Heerenstraat, gelegen tus- schen de Koninginnelaan en de Leliestraat, in verband met rioleeringswerkzaamheden, gedurende pl.m. 4 weken, ingaande Maan dag 2 Maart a.s. voor het rijverkeer zal zijn afgesloten. Bedoeld rijverkeer zal worden geleid langs de Leliestraat, de Lindestraat, Pie- ter de la Courtstraat, de Narcisstraat en de Koninginnelaan. A. VAN DE SANDE BAKHUÏJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2S Februari 19^1. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dal a. J. Scharroo, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergun ning voor den verkoop van sterken drank- in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in het perceel Oude Rijn No. 27, alhier;"* b. Het Vrijzinnig Christelijk Federatie- huis, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Gerecht No. 10. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Dinsdag, Genootschap van den Stillen Omgang, St. Jozef-Uez. Ver., 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoien Van Boc- kel, Jasperse, Meij'ooom en Rassers. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waai genomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Febr. tot en met Zondag 1 Maart a. s. waargenomen door apotheek: C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. J. M. DE GREEUW 6125 ZATERDAG EN ZONDAG Compleet met Foto 25 cent NIEUWE RIJN 34, NABIJ KORENBEURS voortdurend in kracht en omvang doen toene men, mede tot groot profijt der opgenomenen; daarnaast kwam de oprichting der Asiatic Petroleum Cy. samen met de Shell en de Bnilo in 1903, en vervolgens de een fusie benaderen de toenadering van Kou. en Shell in 1907. Thans zijn de Kon. en de Shell beide holding- companies; de eerste heeft 60 pet., de tweede 40 pet. der aandeelen van de Company, terwijl de Kon. bovendien 25 pet. heeft van de Shell- aandeelen. In beginsel behoort de winning en de verwerking der olie tot de taak der Bataaf- sche, terwijl de Ang'.o Saxon het transport ver zorgt; in den loop der jaren is echter de taak- verdeeling veel ingewikkelder geworden; het aantal to de groep behoorende maatschappijen loopt in de honderd. De groep Kon. Shell heeft haar arbeids veld steeds verder uitgebreid, en heeft haar belangen thans practisch overal, waar olie wordt gewonnen of vermoed, terwijl ze over de geheele wereld haar tankstations heeft. Met name ook in de Ver. Staten spelen hare dochtermaatschappij een belangrijke rol. Zij dankt haar ontwikkeling niet aan bescherming, doch uitsluitend aan haar doelbewust beleid, dat met groote snelheid zich steeds aanpast aan de telkens-wisselende omstandigheden. Het uitgegeven kapitaal der Kon. is ruim 500 millioen gulden bij de huidige lage koers van 300 pet. nog altijd een beurswaarde van 1,5 milliard. Echter is de kracht der groep niet in de eerste plaats haar kapitaalmacht, doch veel eer haar geleidelijk en met zorg opgebouwde commercieeele an technische uitrusting en or ganisatie; het is de vraag of het mogelijk zou zijn. ook met grootste financieele hulpbronnen, zooveel ervaring, kennis en wetenschap bijeen te brengen, gecoördineerd als in de Konin klijke. En het vervult met trots, dat de Neder landsche technische wetenschap en de Neder landsche technici daarbij de leiding hebben. De productie der groep in 1929 was ruim 25 millien kg. ton, zijnde 12 pet. der wereld productie. De verwerkingscapaciteit harer in stallaties is grootei-, haarvlootincl.de gechar terde schepen is bijna 2 millioen ton (65 Sta- tendams); in aanbouw is nieuwe scheepsruimle van 225.000 ton. Aan salarissen en loonen werd over 1929 uitbetaald ruim 320 milioen gulden Krachtig werkt de groep den laatsten tijd, nu door de ongebreidelde opvoering der olie productie te groot is geworden, maar meer ra- tioneele exploitatie. Krachtig ook werkt zij mede aan de verdere ontwikkeling der indus trie, zoowel in hare bedrijven als in hare labo ratoria, waar naast het gewone routinewerk op groote schaal researchwerk wordt verricht; het laboratorium te Amsterdam heeft ruim 600 man personeel. Hoe breed de vraagstukken worden bezien, blijkt uit de deelneming in de stichting der stikstoffabriek te Velzen, waar men in ver schillende richtingen ervaring wil opdoen voor eventueele bedrijven op 't meer speciale olie- gebied. Spr. wees hierbij op het belang, dat de totstandkoming van g'oote concerns heeft voor

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2