UIT DE OMGEVING HARTOG's UIT DE RIJNSTREEK Bij gevatte Koude ZATERDAG 28 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Van der Meer, wordt door pl. voorgelezen. Daags na den moord bevond de agent zich nabij het perceel, waar een vriend van in specteur Hermans een haar vond die aan Hermans gegeven werd. Van dat haar heeft niemand meer iets gehoord. Toch had het als stille getuige in deze strafzaak kunnen dienen. Komende tot de bespreking van den persoon van den heer Lans zegt de verde diger mr. Ivokosky, dat het huwelijk van Lans niet zoo mooi was als mevrouw Lans beweert, dat het wel was. Vreemd vindt pl. het ook, dat de typiste en dus ondergeschikte, mejuffrouw Tinber gen, twee aandeelen had in de zaak. Vreemd lijkt het pl. dat er geen aandacht gegeven is aan den Duitsoher en aan de verhalen van de „vrouwen uit de onderwe reld". Ieder weet toch wel, dat in een stad als Botterdam zeer zeker een agent wel eens belangrijke mededeelingen losmaakt. Pl. somt tal van rechterlijke dwalingen op, waarbij ook zeer gewiohtige verklarin gen zijn voorbij gezien, omdat men ze van geen belang achtte en die mededeelingen later wel degelijk van een groot belang zijn gebleken. Aan spr. is door een rechtsgeleerde (mr. Swane) zoo juist opgemerkt, dat het requi sitoir van den advocaat-generaal zoo prachtig loopt en zoo logisch in elkaar zit. Maar pleiter bestrijdt toch den advocaat- generaal in het construeeren van zijn bewijs tegen verdachte. Wat de verduisteringen betreft, zeker heeft verd. verkeerd gedaan, dat geld zoo te nemen als hij gedaan heeft. Maar het was toch zijn eigen geld. Immers, hij was voor een derde financieel in de zaak ge in teresseerd. Hij heeft dus zijn eigen geld genomen (het publiek lacht). Er is niets, niets bewezen, zegt mr. Ko kosky. Men weet alleen, dat Lans ver moord is, maar wie hem gedood heeft, daar moeten wij nog ernstig naar blijven zoeken. Volgens pl. heeft mevrouw Lans vroeger nimmer, maar pas nu, gezegd, dat haar man gezegd had dien avond vroeger thuis te zullen komen. Mevrouw Lans houdt verd. voor den dader en nu zij al de plei dooien heeft gehoord, en begrijpt dat te verklaren, dat Lans vroeger thuis zou ko men in het raam van het bewijs past, nu komt mevrouw Lans met de verklaring. De gewoonte, om altijd te telefoneeren naar huis als hij te laat kwam, trekt pleiter in twijfel. De aanwijzing, dat er nu juist dien avond niet door Lans is getelefoneerd, valt abso luut weg als men wil aannemen, dat Lans die op het punt stond naar buiten te gaan, het niet noodig vond voor zóó weinig tijd als hij later thuis kwam, nog even te tele foneeren. Pl. behandelt vervolgens de verklarin gen van de dienstbode Regeer, die vóór zeven uur op de bewust plaats twee man nen heef zien staan. Dat heeft indruk ge maakt, want den volgenden morgen, toen iedereen sprak over den moord, heeft de dienstbode dadelijk over die twee mannen gesprokem. Als men de zaak nu ook psychologisch wil beschouwen, dan moet volle aandacht gegeven worden aan die twee mannen. In dit verband wijst pl. erop, dat er toch ook twee werkloozen op het perso- neelskantqor zijn geweest. Men spreekt telkens over twee menscken! Twee men- schen zijn het ook geweest, die later in de zaak waren genoemd, doch uitgeschakeld zijn als zijnde de gegevens dien aangaande niet van belang. Pl. tracht door een exposé aannemelijk te maken, dat niet één maar twee nannen Lans hebben overvallen. Na 'n pauze tracht pl. verder uitvoerig te weerleggen de argumenten, die als bewijs moeten dienen. De Advocaat-Generaal heeft gezegd, dat niemand meer twijfelt aan de schuld van verdachte. Jawel, meent pleiter, heel Ne derland spreekt erover en iedereen is van oordeel, dat er aanwijzingen zijn, maar geen positief bewijs. Iedereen meent, dat verd. op al die gis singen niet kan worden veroordeeld. Denk eens aan de zoo lange gevangenisstraf en tel er de twee en een half jaar voorarrest bij. En dat alleen op vermoedens! Bestaat er in uw binnenste geen enkele twijfel? - vraagt pl. aan het Gerechtshof. Gij zijt mannen van groot verantwoordelijkheids gevoel en daar de verantwoording zoo groot is voor de rechterlijke dwaling, daarom mag ik van U verwachten, zegt pl., dat U dezen man vrijspreekt, zij het dan niet om dat u geheel zijt overtuigd, dat verd. on schuldig is, maar dan toch omdat u twij felt. Het is niet mogelijk, dat iedereen hier in deze zaal overtuigd is, dat verd. de moor denaar is. Het wordt doodstil in de zaal, als plei ter gevoels-argumenten aanhaalt en wijst op vrouw en kinderen van verdachte, die hun man en vader verloren, terwijl de kin deren meenen, dat vadertje ziek is. Verd. blijft er onbewogen onder. Pl. zegt, dat deze zaak een stuk van zijn leven geworden is. Voor zijn eigen rust zal pleiter zich gelukkig achten als verd. wordt vrijgesproken. Pl. heeft nog altijd de volle overtuiging, dat het beter is. dat tien schuldigen vrijuit gaan dan dat cén onschuldig veroordeeld wordt. In de rechtszaal mag men niet steunen op gis singen en niet vasthouden aan vermoedens Bij de rechtspraak moet alles zekerheid zijn. P. hoopt, dat het de laatste keer zal zijn, dat hij hier in deze zaak iets moet zeggen en zijn laatste woord is dan ook zijn" volste vertrouwen uit te spreken in het verantwoordelijkheidsgevoel van het gerechtshof, dat een verd. vrij zal spreken omdat tegen hem het bewijs van den dood slag niet geleverd is. (Op de publieke tribune wordt geapplau disseerd, doch de president verbiedt tee kenen van instemming of afkeuring). Repliek van den advocaat- generaal. De Advocaat-Generaal repliceert. Spr. blijft er bij, overtuigd te zijn, dat verd. de dader -is. Spr. zet nog een ander systeem op, dit in verband met het vermoeden, dat er wel twee personen kunnen zijn ge weest. Spr. meent, dat de mogelijkheid be sta t, dat verd. een handlanger heeft ge vonden, die in opdracht van verd. en voor het geld dat hij van zijn verduisteringen overhield, op zich heeft genomen Lans te dooden. Spr. geeft een uitvoerig exposé van de feiten hoe dan zou zijn gehandeld bij het drama. Maar ook na deze uitvoeri ge beschouwing komt de advocaat-gene raal tot de conclusie, dat de in dit ver band genoemde den doodslag niet kan ge pleegd hebben. Spr. komt opnieuw tot de slotsom dat niemand anders dan verd. den doodslag heeft gepleegd. Ook mr. Kokosky repliceert. De advo caat-generaal merkt daarbij op, dat hij geen bepaald persoon op het oog heeft ge had. Mr. Kokosky betoogt, dat de advocaat generaal in diens systeem zwak staat, daar er geen wapen is meegebracht; maar dat een vijl is genomen door een, die ter plaatse bekend was, zegt volgens pleiter niets. Een derde mogelijkheid hier naar vo ren gebracht, blijft volgens pleiter de juis te. Lans zou iemand hebben binnengela ten en het onderhoud zal toen aanleiding hebben gegeven aan den bezoeker, Lans aan te vallen. En wat er toen verder ge beurd is blijft „vermoeden". Vast staat al leen, dat Lans is doodgeslagen. Is het niet mogelijk, dat in de kringen, waarin Lans verkeerde, de moordenaar moet gezocht worden? Verd. kan het toch niet helpen, dat het vooronderzoek zoo slechts is ge weest, maar verdachte moet er toch maar voor boeten. Barbertje moet hangenGe leid door de gedachte aan de malversaties mag verdachte niet veroordeeld worden. Het bewijs moet zoo vaststaan, dat er geen speld tusschen te steken is. Al is een rus- drijf og zoo gruwelijk, veel monsterach tiger is, dat een verdachte onschuldig ver oordeeld wordt. Van mannen, die hun sporen verdiend hebben, gelijk gij, aldus pl., verwacht ik met gerustheid, dat gij alleen uitspraak zult doen, niet op wat op niets vaststaat, maar op uw volle overtuiging, die ertoe zal lijden, dat gij den verdachte, die al zooveel geleden heeft en ook in de toekomst als nu geschandvlekt nog zooveel zal lijden, met een vrijsprekend vonnis zal laten gaan. Verd. gevraagd, of hij nog iets te zeggen heeft verklaarts niets aan het pleidooi te willen toevoegen. De pre.''dent bepaalt hierna de uitspraak op veertien dagen later des namiddags te vier uur. Verdachte wordt daarna naar de cel ge leid. HILLEGOM De bloemenvelden. Ten bewijze dat het met den groei der bloembollen hard gaat, diene dat wij op een der tuinen alhier reeds een grooten hoek Hyacinthen zagen, waarvan het riet( dek) geheel verwijderd was. Opgedragen. Aan de firma van Ginnip en Zn. is door B. en W. opgedragen de restau ratie van de Hal en van de Raadszaal van het gemeentehuis voor den som van 6000. Personalia. Donderdag slaagden voor het examen costumière onze piaatsgenooten Jo van der Aar, Bertha Hoogervorst, Marie Mes kers, Ida van Ruiten, Jo Siecker en Truus van Trigt, allen opgeleid ,door de Eerw. Zusters van O. L. Vr., gesticht ,St. Theresia". RIJNSBURG. Bloemenhandel. De prijzen zijn de laatste dagen van meerdere soorten tulpen nog iets verlaagd, en de aanvoer blijft nog toenemen. Alleen Darwinen blijven op prijs. De alge- nieee toestand in het trekkersbedrijf is dan ook allesbehalve rooskleurig. Betaald werd voor tulpen per dozijn: Rose La Reine 2731, Gele Prins 5054, Couranne d'or 5358, Pe likaan 4044, La Reine 2831, Ibis 3336, Prosperity 2731, Prins van Oostenrijk 30 33, Cram Brillant 2528, Murillo 3034, Fla mingo 2730, Witte Valk 4044, Theeroos 4044, Mr. v. d. oHeff 5360, Azalea 4448, Sanders 4550, Rose Gris-de-lin 2226, Mac Kinley 3844, Bartigon 5761, William Cop land 54—60, William Pitt 55—61, Elisabeth 65 —70, Le Notre 5560 ct. Hyacinthen wit per 100: ƒ4.104.40. Idem rood en rose 3.80 4.10, Narcissen per 100: Sir Watkin 1.80 2.10, Golden Spur 1.70—2, Ajax 0.80—0.90 Cervantus ƒ1.802, Ornatus ƒ0.600.65, L. Koster 1.80—2, Sion 2—2.20. WOUBRUGGE. Geboren: Cornelis Johannes z. van Th. C. Hoogenboom en J. A. C. van Dijk Leonar dus Johannes Laurentius z. van S. v. d. Ing en M. M. van der Hoorn. Overleden: M. Rijkelijkhuizen 56 j. echtg. van C. W. Lieverse Th. M. M. Kap- teijn 4 j. KATWIJK. Verpleging. De vereeniging „De Verple ging" hield haar jaarvergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer G. v. Duyn. Uit het jaarverslag vernamen we dat de ver eeniging 12286 leden telt en wel 7233 betalen de en 4964 kinderen, een vermeerdering in 1930 van 393 leden. Er werden verpleegd in 1930 221 leden met een aantal verpleegdagen van 6232, waarvoor werd betaald 15580. In de ziekenhuizen te Leiden overleden 12 leden der vereeniging. Het ziekenvervoer geschiedde voor de leden kosteloos. Door 63 personen (niet-leden) werd van de auto der vereeniging gebruik gemaakt. Er werden 9 bestuursverga deringen gehouden. Er is ook opgericht een operatiefonds. Hiervan werd een batig saldo verkregen van 549.80. Dit fonds telde 31 Dec. Tandheelkundige Inrichting. Voorstraat 4 b 'd Boulevard Katwijk a Zee. Spreekuur: 's Maan dags 10—I en 's Woensdag 10—3. Kunsttanden vanaf f2— pijnloostrekken gratis. Plom beeren vanaf f2.50. Onbreekbare gebitten met voortdurende garantie. 2426 1.1. 11624 leden. Het boekjaar gaf een batig saldo van 1066.44. Inkomsten 12449.62, uit gaven 11383.18. De aftredende bestuursleden de heeren L. v. d. Zwan en J. Varkevisser werden herkozen. Na een geanimeerde rond vraag sluiting der vergadering. NOORDWIJK. Stille Omgang. Gisterenavond hield de afd. Noordwijk van het Genootschap De Stille Omgang, in het Juvenaat haar jaarvergadering, waarbij de opkomst zeer goed was. De voerz., de heer W. de Rui ter, opende deze vergadering met den Chr. groet en heette allen hartelijk welkom. Spr. moest tot zijn spijt mededeelen, dat Rector Reijnen wegens ziekte verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Echter was de zeereerw. Pater v. d. Helm zoo be reidwillig dezen avond als spr. te willen optreden. Op goede wijze bracht het R. K. Parochiaal Zangkoor eenige liturgische ge zangen uit, welke met applaus werden beloond. De keurige notulen werden hier na onder dank voor de samenstelling ge arresteerd, waarna de penningmeester zijn financieel verslag uitbracht, hetwelk sloot met- een batig saldo van 147.94, Boeken en bescheiden waren in goede staat bevonden en de voorz. bracht dank taan dezen functionaris voor zijn gevoerd beleid. Door het Hoofdbestuur was mededeeling gedaan, dat Noordwijk was ingedeeld voor de bedevaart van 21 op 22 Maart a.s. Door het H. B. werd er met klem op aange drongen, dat alle deelnemers hun tocht alleen zouden ondernemen voor den Stillen Omgang en voor geen enkel ander doelein de. Nog werd medegedeeld, dat dit jaar het Genootschap 50 jaar bestaat en aan deze gelegenheid een ietwat feestelijk ka rakter zal gegeven worden. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zal op 15 Maart in de St. Catharina-kerk een ponti ficale H. Mis worden opgedragen, waarbij twee leden van iedere afdeeling tegenwoor dig mogen zijn. In den namiddag zal een feestvergadering worden gehouden, waarbij een 6-tal leden van iedere afdeeling mo gen tegenwoordig zijn. Door het bestuur zal nog nader besproken worden, welke le den hierbij onze afdeeling zullen vertegen woordigen. Met algemeene stemmen werd hierna de heer P. Caspers (aftr.) als be stuurslid herkozen. Het bijwonen der H. Mis, na de Ommegang zal dit jaar plaats 1 - 'tben in de St. Ignatiuskerk aan de Ro zengracht te 3.30 uur, doordat de H. Mis t' °ns ongeveer één uur vroeger aanvangt, is besloten dit jaar geen gelegenheid te organiseeren voor eèn ontbijt, doch na af loop der H. Mis direct huiswaarts le trek ken, zoodat allen ongeveer 6 uur weder thuis kunnen zijn. Zaterdag 21 Maart zal in de parochiekerk te 8.30 uur voor de deelnemers een Lof worden gehouden. Na het Lof vertrekken direct diegenen welke vanaf Haarlem gaan loopen en precies 12 uur vertrekken zij, die rechtstreeks per auto naar Amsterdam gaan. De reiskosten zullen bedragen 1.75; •kaarten voor deze gelegenheid zijn te be komen op 16, 17 en 18 Maart a.s. 's avonds van 89 uur in het Juvenaatsgebouw. Na Woensdagavond zullen geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. Alsnog deelde de Voor zitter mede, dat de zeereerw. Pater v. d. Helm, met de afd. de Omgang zal mede- maken en in Amsterdam de H. Mis zal op dragen. Hierna gaf de voorz. het woord aan Pater v. d. Helm. Als spr. zijn gedachte moet uitspreken, moet hij telkens getuigen, wat zijn wij Katholieken toch een uitver koren volk. Staande voor het tabernakel voelen wij telkens wat wij voor hebben op anderen die toch ook door God geschapen zijn, om het eeuwig geluk te bekomen. Vooral de Katholieken van Nederland noemde Z. E. een gezegend volk, daar de devotie tot den Eucharistische Koning zoo groot is. Als ergens liet woord van Paus Pius X en diens aansporing voor de kin- der-communie en het dagelijks communi- ceeren is toegepast, is' dit wel in Neder land. De vnichten zijn niet uitgebleven, want volgens spr. stond het vast, dat door deze vroegtijdige en veelvuldige commu niën, Nederland thans in zijn echt Katho lieke royaliteit 4300 geestelijken, priesters, broeders en zusters in de Missiën telt. Spr. spoorde allen aan met groote devo tie naar de Mirakelstad op te trekken en een ('■«nltgel" cd te storten voor het voor recht van de H. Eucharistie en daarnaast een smeekgebed te storten voor hen, die zijn afgedwaald en een gebed voor hen, die niet hehcoren tot de onzen. Laat bij dezen Stillen Omgang een stil maar mach tig gebed opgaan, opdat het weder worde één volk, één kudde in Christus Eucharis- ticuB. Mrl enkele welgekozen woorden dankte de voorz. den eerw. redenaar, waarna het ngkocr nog enkele gezangen ten gehoore bracht, waarvoor de voorz. eveneens na mens de vergadering dank zegde. Met een o j ;e kiring tot god ehtige deelname sloot clc voorz. hierna met den Chr. groet. UITHOORN. Kiezerslijst. De nieuwe kiezerslijst de zer gemeente bevat de namen van 1664 kies gerechtigden voor de Tweede Kamer, 1569 voor dc Provinciale «Staten en 1517 voor de Gemeente. Hiervan behooren tot bet stem- district de Kwak el 625 stemgerechtigden vnor dc Tweede Kamer, 601 voorde Provin ciale Staten en 582 voor de Gemeente. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Benoemd tot hoofd der L. O. en H. L. O. schol te Hoogeveen de heer F. Ka- man, onderwijzer aan de M.U.L.O.-school al hier. Gevonden voorwerpen. Een gulden, enveloppe met buitenlandsche postzegels, een bruine herdershond, een nummerplaat auto H. 14618. BODEGRAVEN. Arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke Ar beidsbeurs staan heden als werkloos inge schreven: 7 timmerlieden, 6 metselaars, 5 opperlieden, 16 losse werklieden, 1 stoker, 1 kelner, 2 betonwerkers, 1 bakkersknecht, 3 fabrieksarbeiders, 2 landarbeiders, 1 schip per. Inlichtingen aan Heeren werkgevers worden gaarne verstrekt. Geboren: Johanna Wilheknina, doch- terd van J. H. Renes en W. F. Croes. Pe- tronella Maria, dochter van J. Th. van der Poel en H. M. Runnik. Overleden: Jansje Poth, 72 jaren, wed. van J. Voordouw. Gevestigde personen: M. Bo- gaart, zonder beroep van Alphen aan den Rijn. A. M. de Jong, Dienstbode tan Gouda. H. Voorn (en gezin), zonder be roep van Hazerswonde. Oh. Wellinsky, dienstbode van Blexen (Duitsohiand). V e r t r o k ke n personen: S. J. de Rijk, Tuinman naar Zwammerdam. A. M. Smits, Dienstbode naar Apeldoorn. BOSKOOP Filmavond. Woensdag a.s. zal in het R.K. Vereenigingsgebouw een film worden vertoond Het is volbracht". Des namiddags te 2.30 zal deze 3400 meter lange film voor de kinderen worden vertoond, en des avonds te 7.30 voor de grooteren. Een geluidsinstalatie zal de ge wijde gezangen en muziek weergeven. Naar wij vernemen zijn nog slechts enkele kaarten ver krijgbaar. De opbrengst zal ten bate zijn voor den afbouw der kerk. WOERDEN. H. Vormsel. Vrijdag 27 Maart, zal Z.D.H. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, het' H Sacrament des Vormsel in onze parochie kerk komen toedienen. Stille Omgang. De Stille Omgang zal dit jaar gehouden worden in den nacht van 14 op 15 Maart. Evenals vorige jaren zal Woerden zich weer bij Gouda aansluiten. Zoo spoedig mogelijk zullen nadere bijzonderheden mede gedeeld. ZEVENHOVEN De griep. Er komen onder de schoolkin deren aan den Amstel zooveel gevallen van Spaansche griep voor, dat meer dan de helft van het aantal leerlingen absent is en te duch ten is, dat de scholen gesloten zullen worden. Z0ETERW0UDE. Ons Roomsche Vaandel De R.K. Kiesver- eeniging houdt a.s. Woensdagavond een be langrijke vergadering. De agenda heeft een tiental agendapunten waarvan de mededeelin gen over de candidaatstelling voor den Ge meenteraad en de geboden gelegenheid tot aanbeveling van gemeenteraads-candidaten de belangstelling zullen vragen van een zeker druk bezochte vergadering. Wit-Gele-Kruis. De R.K. Vereeniging liet Wit-Gele-Kruis „St. Elisabeth" hield gister avond de algemeene ledenvergadering. Deze vergadering was buiten het bestuur door slechts 15 leden bezocht. De voorzitter, de heer C. H. de Boer, sprak het openingswooid. en beschouwde deze geringe belangstelling a«s een bewijs van vertrouwen in den goeden loop van zaken. De notulen van de vergadering, gehouden op 13 Maart 1930," werden onder dank aan den secretaris, den heer H. Smeets, voor de juiste samenstelling, onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag werd vervolgens uitgebracht waaruit wij uil de vele gegevens als de be langrijkste ontleenen dat het leden-aantal met 38 is gestegen en thans 370 bedraagt, een getal dat in het loopende jaar aanmerkelijk kan en moet stijgen, In het bestuur kwamen geen veranderingen voor. Er werden twee ledenvergaderingen ge houden, resp. bezocht door resp. 30 en 70 leden De 7 bestuursvergaderingen zijn vergaderin gen geweest, waarop de belangen der vereeni ging op verschillend gebied ten beste zijn be hartigd, hetgeen blijkt uit het volgende. Ernstige pogingen zijn aangewend om reli- ieuse wijkzusters te krijgen, ten einde aan den nogmaals uitgesproken wensch van de meer derheid der op 13 Maart 1930 in de alg. vergadering aanwezig zijnde leden tegemoet te komen. Alhoewel de kansen daarvoor aan vankelijk gunstig stonden, is het bestuur daar in niet mogen slagen. De oorzaak dat niet tot benoeming van religieuse wijkzusters kon wor den overgegaan is gelegen in het feit, dat de diploma's van de te benoemen Duitsche Zus ters niet werden erkend door de Ned. Centr Ver. tot bestrijding der t.b.c. Werd toch tot een benoeming overgegaan, dan zou de vereeniging haar aanspraak op sub sidie wegens t.b.c. bestrijding moeten verbeu ren, hetgeen een jaarlijksche mindere inkomst zou beteekenen van 500, terwijl eveneens de aanspraak op de prov. en gem. subsidie in bet gedrang zou komen waarmede eveneens een bedrag van ongeveer 500 werd gewaagd. Het bestuur meende dan ook, waar alle po gingen faalden en de in dienst zijnde wijkzus ter, mej. Peperzak inmiddels eervol ontslag was verleend, wegens vertrek naar elders, tot in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen Griep en Influenza., Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. bij uw Drogist 2446 aanstelling van een leekenverpleegster «te moe ten overgaan, mede ook omdat, wilde weer de aanspraak op rijkssubsidie niet verbeurd wor den, ten spoedigste moest voorzien worden in de vacture van t.b.c.-huisbezoekster. Na een tijdelijke aanstelling, voor drie maanden, van mej. M. C. Hoogeveen te Voorschoten als zoo danig, werd deze, met ingang van 1 October 1930, voor vast benoemd. Deze zuster is in het bezit van diploma zie kenverpleegster en .van kraamverpleegster en volgst een cursus ter opleiding van t.b.c.-huis bezoekster. Verder besloot het bestuur pogingen aan te wenden om in deze gemeente te komen tot op richting van een R.K. Schoolartsendienst in samenwerking met de Federatie van het Wit- Gele-Kruis in het Bisdom Haarlem. Tot heden werden nog geen resultaten bereikt, doch dit punt heeft de volle aandacht van het Bestuur. Voorts werd met succes een cursus E. H. B. O. georganiseerd. De magazijnvoorraad werd aangevuld en niet onvermeld mag blijven de aankoop van een wandel wagen waarvoor een bedrag van ƒ201.19 gecollecteerd werd. Namens den persoon, waar voor hij werd aangekocht werd den warmen dank overgebracht aan allen die de aankoop hebben mogelijk gemaakt. Door de wijkzuster werden 2627 bezoeken afgelegd bij 51 patiënten, terwijl 5 keer hulp bij overlijden en één keer bij een ongeluk eer ste hulp werd verleend. Bij 8 patiënten werd kraamverpleging ver leend, Aanvragen hiertoe moeten steeds tijdig ingediend worden. Ten aanzien van de tuberculose-bestrijding valt te vermelden uitbreiding verpleegmate- riaal, woningverbetering, verstrekking van ver sterkende middelen en 411 bezoeken door de huisbezoekster in 20 gezinnen. In ligtenten werden 4 patiënten verpleegd. De Emmabloem-collecte bracht een netto bedrag op van 46.90 ten bate van de t.b.c. - bestrijding. Van de in het magazijn aanwezige artikelen werd in het veslagjaar 25 verschillende: 201 keer uitgeleend. Met groote erkentelijkheid wordt melding gemaakt van een gift van 100 geschonken door een oud-Zoeterwoudsche ingezetene. Moge dit voorbeeld navolging vinden! Het keurige verslag eindigt met den wensch dat de vereeniging aller steun moge hebben in het nieuwe jaar en dat onder haar bescherming nog veel gedaan zal worden, zoowel in het be lang der gezonde als zieke leden. Uit het financieele verslag, eveneens door den heer Smeets ter tafel gebracht als pen ningmeester, geven wij de yolgende cijfers: Wijkverpleging: ontvangsten, 1 interest 44.62; contributiën 2005.45; kraamverpleging-ver- goedingen ƒ54.50; gift 100. Uitgaven: onder houd 8.60, salarissen 1824.50, diverse on kosten ƒ91.75, verzekeringen ƒ77.77, contri butiën 45, cursus E. H. B. O. 69.33. Na af schrijving van 10 pet. op materiaal valt een verlies te boeken groot 0.16. De tuberculose-bestrijding heeft bij een ont vangst van 1122.22 een batig slot van ƒ39.50 Namens de commissie van onderzoek wordt door den heer C. S. J. Paardekooper gunstig gerapporteerd omtrent het beheer, waarna de rekening met dank aan den penningmeester voor het richtig beheer wordt goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren C. H. de Boer, P. C. Paardekooper, C. W. de Jong en L. J. v. d. Zon worden bij acclamatie her kozen. De begrooting voor dè wijkverpleging wordt in uitgaven en ontvangsten bepaald op 2200, en die dre t.b c.-bestrijding op 1129.50. De contributie blijft daarbij ongewijzigd. Evenals vorige jaren brengt de magazijn meester een klacht naar voren over het slecht terugbezorgen van gebruikte materialen. De voorz. vraagt hiertoe betere medewerking van de leden, waarbij de aandacht op de boete bepaling wordt gevestigd. Hierna wordt de vergadering met den chr. groet gesloten. Onderwijs Lich. oefening. De Paroehi- eele Jeugdraad van de Parochie St. Joan nes Onthoofding be Zoeter wonde in vergade ring bijeen heeft aan de R.K. «Schoolbeen den en aa«n den Gemeenteraad de volgende motie gezonden gezien de welgemeende pogingen van dc R.K. Sport oom miss ie om aan de'schoolgaan de jeugd gymnastiekonderriohl te verschaf fen; overwegende dat de op deze wijze gege ven lessen niet de geheele schooljeugd kun nen bereiken, omdat, de daarvoor noodige lesrooster niet zoodanig kan wezen dat deze aansluit bij de schooltijden; overwegende, dat door deze oorzaak zich minder leerlingen opgeven, waardoor weer in een bias moeten worden ondergebracht, leerlingen van ver uit eenloo penden leeftijd; overwegende, dat hieruit weer voortvloeit, dat niet ieder jaar nieuwe leerlingen bun nen worden aangenomen en dus verstoken moeten blijven van lichamelijke oefeningen, wie dat wensehen; spreebt als zijn meening uil, dat in het belang van dc lichamelijke opvoeding van de schoolgaande jeugd deze bezwaren kun nen en moeten worden opgelost door het geven van lichamelijke oefeningen op de Lagere School door een bevoegden vak!eer- aar, en meent het R.K. Schoolbestuur in overweging te moeten geven daartoe van het Gemeentebestuur medewerking aan ie vragen en vervolgens tot het inrichten van het. onderwijs en het aanstellen van eau vak!eeraar over te gaan; en besluit deze motie ter kennis te bren gen van de R.K. Schoolbesturen in deze .ge meente, het Gemeentebestuur en ter publi catie aan de Pers.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10