LAND- EN TUINBOUW ONDERWIJS DONDERDAG 26 FEBRUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. Spoorwegongeluk in Alabama. Gisteravond is in de nabijheid der stad Mobile (Alabama) een locomotief met een bagage waren in de rivier gestort. Men ge looft. dat hierbij drie spoorwegemployés om het leven zijn gekomen. Ernstig auto-ongeluk bij Zagreb. Bij Zagreb heeft Woensdag een ernstig autobus-ongeluk plaats gehad, ten gevol ge waarvan 25 personen ernstige verwon dingen opliepen, üp den straatweg naar Samobor kwam een diohtbezette autobus een boerenwagen tegemoet rijden. Het paard sloeg plotseling op hol en de dissel van den wagen drong in de autobus, ten gevolge waarvan de chauffeur ernstig werd gewond en het stuur kwijt raakte. De wagen stortte in een drie meter die pe greppel en sloeg over den kop. Onder het puin riepen de passagiers wanhopig om hulp. De reddingswerkzaamheden duurden meer dan een uur. Alle 24 pas sagiers werden evenals de chauffeur, zwaar gewond in het ziekenhuis te Agram opgenomen. Vier van hen verkeeren in levensgevaar. Noodlottige ontploffing in distilleerderij. Door een ontploffing in een distilleer derij te Ozamu, een voorstad van Villa Duarto. zijn vijf personen gedood en twin tig gewond, van wie eenigen zwaar wer den gewond. Lawines in Trente. In de Alpendalen in de provincie Trente zijn gisteren door lawines veertien kleine boerenhuizen vernield. Daarbij werd één persoon gedood en een groot aantal ge wond. Sneeuwval in de Zwitsersche alpen. Door den zwaren sneeuwval in de Zwit- •ersche Alpen zijn verscheidene plaatsenen hooger gelegen hotels van de buitenwereld afgesneden. De meeste hotels zijn echter voldoend van levensmiddelen voorzien. Het treinverkeer is op vele plaatsen ge stoord, doch uien tracht met alle kracht, dit weer op orde te brengen. De express-trei nen van den St. Got hard komen tengevol ge van de sneeuw slechts langzaam vooruit, niettegenstaande de krachtige electrische sneeuwruimers van de Zwitsersche spoorwe gen voortdurend in de weer zijn om de lij nen sneeuwvrij te maken. De sta tions Goeschenen en Briex zijn dooi de sneeuw bijna geheel geblokkeerd. Van de Italiaanschc grens wordt gemeld, dat ook in de Dolomieten vele plaatsen van de buitenwereld afgesneden zijn. De toe stand wordt nog verergerd, doordien in het geheele Alpengebied de sneeuw aanhoudt en voortdurend lawines naar beneden ko men'. GROOTE BRAND IN 00ST-10NDF.N. Door een geweldigen brand, zooals te Londen niet meer voorgekomen is na dien in het wassenbeelden-kabinet van mada me Tussaud, werd gisteren in het Oosten van Londen het volkspaleis volkomen in de asch gelegd, dat groote bekendheid geniet als tehuis van het Joodsche Thea ter. Versoheiden honderden brand weerlie- 1 den bestreden met 50 straien het vuur, doch zij moesten zich ten slotte beper ken tot het nathouden van de omringen de gebouwen. De vlammenzee was kilo meters ver in den omtrek te zien. De ge heele bibliotheek, benevens een orgel van U000 pond sterling waarde, werd ver nield. Brand in celluloidfabriek. In een celluloidfabriek te Erfurt is gis termiddag ten gevolge van uitspringende electrische vonken een groot" hoeveelheid celluloid geëxplodeerd. De brandweer trad krachtig op en drong met gasmas kers het gebouw binnen. Op een gegeven moment had een tweede ontploffing plaats, gevolgd door een meterhooge steekvlam. Hierdoor werden vier brand weerlieden zwaar gewond, terwijl een brandmeester levensgevaarlijk letsel be kwam. Ten slotte werd de brandweer het vuur meester, zonder dat het zich naar belendende perceelen had uitgebreid. Een onmensch. Toen gisternacht, zoo wordt uit Dort mund gemeljJ, de arbeider Herndoerfer zich met vrouw en kind naar zijn woning m het naburige Sasorop wilde begeven, sprong plotseling een onbekend man uit het donker te voorschijn, die den arbeider met een zwaar stuk ijzer neersloeg. Voor de vrouw goed begreep, wat er ge beurd was, had de onverlaat ook haar neer geslagen, waarna hij ook het kind aanviel en tegen den grond sloeg. De gewonde man werd met een dubbele schedelbreuk naar het ziekenhuis overge bracht-, Men vreest voor zijn leven. Ook de vrouw moest met zware verwondingen wor den opgenomen. Het kind heeft minder ern stige verwondingen bekomen. De dader is voortvluchtig en wordt uoor de politie gezocht. Het staat nog niet vast, of het hier een roofoverval, dan wel een daad van wraak betreft. EEN FANATIEKE SECTE. Zij zou een afdruk bezitten van de hand van Christus. De Colorums, een geheime inboorlin- genseete op de Philippijnen, zoo meldt de „K. W. P.", zijn een onafhankelijkheids oorlog begonnen, welke door kenners der beweging aan godsdienstig fanatisme wordt toegeschreven, hoewel de onmiddel lijke aanleiding ligt in de ook op de Phi lippijnen voorkomende economische de pressie en het voordeel, dat de commu nistische propaganda daa.uit trekt. De Colorums, die bij voorkeur als half- noinaden in «le holen en sluiphoeken der bergen wonen (ongeveer 200 K M. vart Manila- verwijderd), beweren Christen te zijn; ze vereeren zekere „heilige" per soonlijkheden, die zich voordoen als door Christus geteekend en zich bovennatuur lijke krachten toeschrijven. Zij droegen den naam Colorum, welke ook op hun volgelingen is overgegaan, die hoofdzake lijk uit „Taos" bestaan, een onontwik keld berg- en landvolk. Een groot deel van den dag brengen deze Colorums m de bergholen door met de uitoefening van mysterieuse gebruiken. In één dezer holen bevindt zich een steen met een handvormigen afdruk. L">e Colorums gelooven, dat- deze afdruk van de hand van Christus is en daarom is de bedoelde plaats een bedevaartsoord voor duizenden aanhangers der secte gewor den, die elk jaar, barrevoets en in lom pen gehuld, naar de grot wandelen. De Colorums zijn er vast van over tuigd. dat Christus spoedig op aarde ver schijnen zal, dat het einde der wereld nabij is en dat er een nieuwe zondvloed zal komen. Dit laatste is ook wel de reden, waar om ze zich hoofdzakelijk in de bergen ophouden, om zich zoo tegen den verdrin kingsdood te beveiligen. Zij, die de secte nauwkeurig bestudee- ren, beweren, dat een Colorum in gods dienstige opwinding even gevaarlijk en bloeddorstig wordt a!s een amokmaker. Ter sterkte van meerdere honderden trok olanga een troep Colorums tegen de stad Tayng op (ongeveer 10.000 inwoners), zet te eenige huizen in brand en maakte zich, toen de politie uittrok om den brand te helpen blusschen, van de politieba-rak- ken en de daarin voorradige wapens meester, om zich daarna, toen de politie versterking gekregen had, in een klooster te verdedigen, waar ze zich, na een korte bc'-.ering, moesten gevei Het resultaat van den opstand is een aantal dooden aan beide zijden, de ver woesting van het postkantoor, van het stadhuis en vele woonhuizen. Tot de gedooden behoorde de vaandel draagster der Colorums, Faustina Vidal, de dochter van den zwaar gewonden en gevangen genomen aanvoerder Arcadio Vidal, die een banier droeg met het op schrift-: „Voor de vrijheid en een onaf hankelijke kerk". DROEVIGE ERVARINGEN TE MOSKOU. Van een Letlandsch ingenieur. Naar de „Os-se r vat ore'' uit ffóiga verneemt, i-s aldaar dezer dagen een Letlandsch inge nieur, Richard Kablitz, teruggekeerd uit Mos-kou, waarneen hij zich drie jaar gele den op uitnoodiging -van de sovjet-regeering had begeven, om een speciaal verwarmings apparaat, waarvan hij de uitvinder is, ui Rusland in te voeren. Ir. Kabitz heeft thans aan eendge jour nalisten zijn treurige ervaringen met de so vjet a ut or k e i ten me d egedeeld Toen de fabriek, waar zijn uitvinding zou uitgevoerd worden, gei eed was en in bedrijf gesteld was, werd hij genoodzaakt, om in strijd met het contract, dat hij met de so vjets ges.oten had, de wins-t te besteden voor vermeerdering, of vervolmaking van de pro ductie, met het absolute verbod, om dit geld naar het buitenland te zenden. Toen daarop de fabriek met dit geld ge reorganiseerd was, werd ir. Kablitz onver wacht een belasting opgelegd van drie hon derd duizend goudroebel, hetgeen de totale ondergang van zijn onderneming ten gevol ge had. Hij diende onmiddellijk daarna pro test in bij de autoriteiten. Tenslotte werd zijn aangelegenheid te Moskou iin behandeling genomen door een commissie, bestaande uit twee arbeidsters en een arbeider. De commissie gaf zich ech ter zelfs niet de moeite, om de zaak te on derzoeken en eischte, dat- de fabriek onmid dellijk zou geconfiskeerd worden, om de schulden af ie lossen. De ingenieur trachtte daarna rechts- streeks een beroep te doen op de regeering, maar van personen, d-ie waren ingewijd in de aangelegenheden van de gepoe, ontving hij den raad, om verder maar geen moeite te doen en zoo spoedig mogelijk naar het buitenland te vertrekken. De vrucht van drie jaar hard werken en a.l het kapitaal, dat hij in de onderneming stak, moest hij in de handen der sovjets achter l-aten. Al Capone voor de rechtbank. Vergezeld van meer bewakers, dan waarmede een koning zich omringt, .heeft de beruchte bendeleider, Al Capone, zich naar het gerechtshof te Chicago begeven, om zijn onschuld te bepleiten, naai aan leiding van de sedert twee jaar tegen hem ingediende beschuldigingen, d«t hij geen gevolg geetf aan de vonnissen en be velen van de rechtbanken. Gedurende de pauze werd een aanklacht tegen hem in gediend wegens landlooperij. Daarna werd Capone weer naar het gerechtshof gebracht ter voortzetting van de eet si e zaken. Sedert den moord op den journa list Lingle is Capone voor het eerst in het openbaar verschenen. DE TUINBOUW EN DE CRISIS. TUINDERSVAKBOND L. T. B. Algemeene vergadering te Haarlem. In het gebouw St. Bavo'' te Haarlem kwam gisteren de tuindersvakbond L. T. B. in algemeene vergadering bijeen. De voorzitter hield een openingsrede, waaraan het volgende is ontleend: Momenteel wordt het bedrijtgsleven in den Tuinbouw door buitengewoon zware omstandigheden beheerscht. Het i3 vooral de tuinbouw groenlenteelt, de vollcgronds- en plalglascultuur, het be drijf waarin tot lieden duizenden kleine tuinders een bestaan vonden, die het zwaarst getroffen is en nog steeds wordt In zeer veel kleine, maar ook wel grootere tuinbouwbedrijven, is reeds een tweetal ja ren met verlies gewerkt, althans van een loonende teelt geen sprake geweest. En wij weten, dat bij die menschen geen ka pitaal, geen uithoudingsvermogen is. En wij begrijpen volkomen tot v, elke gevolgen dit voor een masa gezinnen heeft geleid. In andere bedrijven is de toestand minstens zorgelijk. Mochten er nog menschen zijn die hier aan twijfelen, dan mogen deze zich eens op de hoogte stellen van het groote aantal bedrijven waarin eigenlijk geen loon meer kan worden betaald en die, om staande te kunnen blijven, alleen nog maar zijn aange wezen op een voorschot, van Overheids wege verstrekt; iets waarvan men heuseh niet van harte gebruik maakt. En hij, die een beeld wil hebben van den algemeencu toestand, vergelijke eens -de omzetten aan de veilingen, die bij meer normale jaren een achterstand van millioenen aantooncn. Spr. aarzelt niet om te verklaren, dat de Ned. Tuinbouw, zelfs met inachtnamu van de nog goed gaande cultures, nog nooit zoon triest beeld heeft vertoond als tegenwoordig. M ij mogen vragen, aldus spr., om Staats- beseherming, om steunmaatregelen van de Overheid, om verbetering van de handels politiek, maar eigen hulp is de beste hulp. Het is mijn vaste overtuiging, dat wij suc ces zullen hebben naar de mate, waarmede wij zelf is eigen bedrijf en te zanten in on ze organisatie de middelen aanpakken, waarmede wij ons bedreigde bedrijf om hoog kunnen brengen. Wij moeten niet op houden te streven naar nog betere cultu res, naar nog meerdere ontwikkeling en vergrooling onzer vakkennis. Het treedt steeds duidelijker aan den dag, dat slechts door één middel onze tuinbouw, onze bol len- en bloementeelt zullen kunnen behou den worden, n.l. door het leveren van pro duel en die uitstekend van kwaliteit zijn. Intensiviteit, die in de richting gaai van het kweeken van het grootst denk bare kwantum op de kleinst mogelijke op pervlakte, zal mogelijk tot overproductie kunnen leiden, maar als meerdere vakken nis, zaadveredeling, proefnemingen, selec ties en ziektebestrijding tot gevolg heb ben de verbetering, de opvoering der pro ducten in kwaliteit, dan kan dit slechts voordeel brengen, want met een goed pro duct zullen wij ten slotte den strijd op de ai ereldmarkt winnen. In het tiveede gedeelte van zijn rede behandelde spr. de taak van de Over heid ten opzichte van den Tuinbouw en wat wij meenen van die Overheid in her. belang van den Tuinbouw te mogen vra gen. Wanneer het gaat o\'er een beroep op .den Staat tot het verleenen van steun maatregelen en het voeren van een goede welvaartspolitiek, dan mogen wij eerstens bedenken dat deze elk middel hiervoor niet al mogen of kunnen aanwenden. En al3 het verder schijnt dat de Overheid maar weinig wenscht te doen, dan mogen wij hierbij bedenken, dat in wezen de meeste tegenwerking komt van een groot deel van onze Volksvertegenwoordiging, die daarbij meent te steunen op het volk dat hen heeft afgevaardigd. Is het niet teekenend dat tot heden de meeste crisiswtjes aan een vinnige bestrij ding hebben blootgestaan in en buiten de Sta!en-Generaal en ivanneer het gaat om den land- en tuinbouw te hulp te komen, daartegen bergen van bezivaren worden aangevoerd Laten wij toch goed opletten, vanwaar meestal de tegenwerking komt en ons vooral niet van de wijs laten brengen, als speciaal van liberale of socialistische zijde wordt beweerd, dat te dezen opzichte van deze Regeering niets is te verwachten Wordt ook niet beweerd, dat de Regeering den land- en tuinbouiv in den distributie- tijd wel wist te vinden en dezen thans in den steek laat? Mag ik er aan herinneren, dat de regeering van toen een liberale re geering was (denk aan Posthuma) en wie zijn thans de felste bestrijders van de maatregelen, die de rechtsche regeering voorstelt? Hebben wij van liberalen en so cialisten verbetering van de welvaartspoli tiek te verwachten Onze strijd zal moeten gaan tegen alle groepjen in den staat, die, omdat zij ons leven en streven niet kennen, met den land- en tuinbouw nooit rekening houden. Wij moeten het Nederlandsche volk in al zijn geledingen overtuigen van het groote belang van land- en tuinbouw voor land en volk. Dan zal men er ten slotte, ivant daar komt het per saldo op aan, ook een offer voor willen brengen. Verkiezing bestuur. Tot leden van het Vakbondsbestuur wer den herkozen de heeren J. D. de Kok te Loosduinen, Fr. Lommerse te Bennebroek en Jac. Groen te Zuid-Scharwoude. Laatst genoemde werd bij acclamatie tot voorzit ter herbenoemd. De geestelijke adviseur, rector J. P. Kok, noemde het een behoefte een enkel woord tot dn tuinders te spreken. Spreker feliciteerde de vergadering met de herbenoeming van den voorzitter, hij is in alle opzichten de rechte man op de rechte plaats. Voor het onderwijs moet vooral in de afdeelingen goed gezorgd worden. Ontwikkeling is een van de krach tigste middelen om de menschen uit den put te helpen. Door wetenschappelijke voorlichting kan economischer geiverkt worden. Verschillende subsidies zijn van provincie en gemeente verkregen, tot het oprichten en instandhouden van scholen of tot het gei'en van onderwijs. De totale onkosten vo^r het onderwijs bedragen 135.000 per jaar. Spr. specificeerde dit cijfer voor de onderscheidene plaatsen. Ook aan het landbouwhuishoudonderwijs wordt gewerkt, terwijl het jeugd vraagstuk de vol le aandacht heeft. Met den diocesanen jeugdraad wordt geconfereerd, binnen kort zal een beslissing wel vallen. Spreker besloot met een aansporing al tijd en overal actief en propagandist te zijn. Daarna werd gepauzeerd. In de middagvergadering kwamen aller eerst eenige afdeelingsvoorstellen aan de orde. De overheid en den tuinbouw. De voorzitter hield een korte inleiding over de handels-politiek en taak van de overheid ten opzichte van den tuinbouw. De gedragslijn, ten opzichte van den tuinbouw te volgen door den tuinder zelf, door de tuinbouworganisaties en door den Staat, wordt tenslotte in de volgende reso lutie neergelegd: De algemeene vergadering van den R.-K. Dioc. Tuindersbond L. T. B., gehouden op 25 Febr. 1931, overwegende, dat er in de moeilijke omstandigheden, die de Ned. Tuinbouw thans doormaat, bij de tuinders zelf geen bezwaar bestaat, om op bijzon dere wijze (o..a door langdurigen en ziva- ren arbeid der bedrijfshoofden zelf) zich voor het behoud van hun bedrijf en hei beslaan hunner gezinnen in te spannen spreekt als zijn overtuiging uit, dat het voor de bevordering der verschillende cul tures en het behoud der positie van den Ned. Tuinbouw op de wereldmarkt noodza kelijk zijn, een zoo mogelijk nog grooter in- tensiveering der productie, een goede sor teering en doelmatige verpakking der pro ducten, alsmede een vlug en goedkoop ver voer hieri'an. Een en ander zal bevorderd ivorden door tuinbouivonderwijs en de overige hulp middelen ter verbreiding van meerdere vakkenis en bekwaamheid, door zaaizaad- veredeling, proefnemingen, bestrijding van plantenziekten, selectie en keuringen, enz. Voor het hier genoemde is noodig de medewei king der tuinders individueel in het bedrijf, maar eveneens het deelnemen door hen aan alles, wat op genoemd gefoïed door hunne organisaties is ingesteld en ivordt aanbevolen. Echter is voor dit alles de steun van den Staat onontbeerlijk, tot wiens pljcht het gerekend moet worden, een goede wel vaartspolitiek en in dit gei-al een doeltref fende tuinbouwpolitiek te voeren. Behalve andere voor het tuinbouwbe drijf noodige voorzieningen mogen in dit verband als noodzakelijke maatregelen voor het behoud en den opbloei van deze in Ne derland zoo belangrijken tak van bedrijf genoemd worden: Het in ruime mate stichten van lagere tuinbouwscholen en ruime subsidieering van het fcuinbouwonderivijs in het alge meen voldoende steun van het Rijk vooi proefnemingen, proeftuinen, bestrijding van plantenziekten en overigens al datgene, Avaarmede de cultuur in het algemeen en de intensiveering daarvan kunnen beve derd worden een goed ingerichte voorlichtingsdienst hier te lande, waardoor de hiervoor ge noemde zaken deskundig kunnen worden geleid, en in het buitenland tot verruiming van ons afzetgebied bevordering van vlug en goedkoop vci- voer met name door zoodanige spoorweg tarieven, dat deze niet meer zooals thans op zich reeds een belemmering van onzen uitvoer beteekenen. 1 De vergadering was van ineening, dat bij de huidige ontivrichting van het vrije ruil verkeer alle hiervoor genoemde maatrege len, zoomede de uiterste krachtsinspanning A.an de tuinders en hun oi'ganisaties, wei nig of geen effect zullen hebben en de tuinbouw derhalve met ondergang wordt bedreigd, indien Nederland op handelspo- liliekgebied volkomen passief blijft. Het totaal gemis aan eenig, zelfs maai een preventief ivapen tegenover het buiten land, is een voortdurend gevaar zooive] voor den tuinbouw als voor onze geheele volkswelvaart. Het moge niet in de bedoeling liggen of gewenscht zijn, een bepaald protectionisti sche polilick le voeren, echter zal minstens noodzakelijk zijn een onderhandelingsta rief, dat zou kunnen worden gebruikt bij het afsluiten van handelsverdrag en overi gens tegenover Staten, die de i-itale be langen van ons volk te zeer bedreigen. De vergadering besluit, deze resolutie ter algemeene kennis te brengen, en het bestuur op te dragen, al het wettelijk mogelijke te doen, om de daarin vervatte Avenschen in vervulling te doen gaan. Na eenige bespreking wei'd de resolutie onder applaus aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel van den Kring West-Friesland, een keurings dienst te organiseeren voor het keuren van tulpen op soortechtheid en ziekten wordt besloten, een commissie samen te stellen uit deskundigen uit verschillende streken, die zoo mogelijk zal trachten dit jaar nog iets in dezen te doen. Hierna werd de vergadering gesloten. „Tijd". CONGRESSEN VAN GYMNASIASTEN. DE ENQUETE VAN DR. B0SSELAAR. De Rector van het Lcidsch Gymnasium maakt in den volgenden onen hripf be kend het resultaat iran de door hem ge houden enquête bij zijn collega s over tie vraag, hoe deze oordeelen over congres sen van gymnasiasten. Leiden, 25 Februari 1931. Aan de Rectoren van de Gymnasia en Lycea in Nederland. L.S. In mijn brief van 4 Februari 1.1. ver zocht ik u mij te willen medcdeelen of u het met mij eens is, dat de jaarlijksohe congressen van onze Gymnasiasten voor de opvoeding van onze leerlingen nadee- lig zijn en dat aan deze samenkomsten een eind moet worden gemaakt. Ik be loofde u toen om u zoo spoedig mogelijk het resultaat, van deze enquête onder dc collega'ste laten weten. Nu bijna alle rectoren min of meer uitvoerig mijn vra gen hebben beantwoord, acht ik het mijn plicht omy met mijn dank voor de moeite, die u zich getroost heeft mijn toen gedane belofte in te lossen. Ik zal mij hierbij laten leiden, door ivat over deze zaak geschreven is. Het motief van mijn rondschrijven was mijn oi'ertuiging, dat deze congressen groote fui\ren zijn, zonder toezicht, die door de gymnasiasten alleen worden ge organiseerd om de pret: bijeenkomsten zonder nut, die sieahts leiden tot groot doenerij en afkeurenswaardige excessen. Geen der collega's heb ik onaange naam willen zijn. Evenmin heb ik de naam van de gymnasiasten en de door hen „geïntroduceerde congresdames", die te Alkmaar bijeen waren, willen aantas ten. Ook was 't niet mijn bedoeling den schijn te wekken, dat de Burgemeester van Alkmaar wegens die nachtelijke wan deling heeft gestraft. Ik heb alleen de aandacht willen ves tigen op excessen, die bij verschillende congressen hebben plaats gevonden (het dossier, dat op deze zaak betrekking heeft, ligt. bij mij ter inzage) en ivillen vragen: „Wordt het niet hoog tijd, dat wij onze stem eens laten hooren?" Resultaat van mijn enquête. Dat. de rectoren der R. K. en Chr. Bij zondere Gymnasia en Lycea in hun be oordeeling van dit congressen aan mijn zijde zouden staan, mocht ik verivachlen. Ik vroag ook hun meening om geen schei ding te maken tusschen de rectoren. Maar niet had ik verwacht, dat een der R. K. rectoren mij zou schrijven: ..Of schoon mijn inrichting niet onmiddellijk belanghebbend is bij deze congressen, daar onze leerlingen uitsluitend Katho liek georganiseerd mogen zijn, kan ik toch zeer wel aan\-oelen, dat. een ernstig verzet tegen de door u genoemde exces sen, welke een steeds meer algemeen ka rakter aannemen en waarvoor ook onze inrichtingen niet im muun zullen b 1 ij k e n, in het belang van de geheele Nederlandsche Jeugd ten krachtigste gsteund dient te worden". In zijn bezorgdheid voor de R. K. in richtingen stond bovenbedoelde collega niet alleen. De Rectoren der Openbare en Bijzon dere Neutrale Gymnasia en Lycea den ken over de voor- en nadeelen der con gressen niet eender. Een verdediging der congressen kwam van de hand va-n dr. M. Engers te Zwolle in 'n artikel. Bij de opvatting van dr. En gers sloten zich aan dr. J. C. Bruyn en dr. C. P. Gunning te Amsterdam, dr. W H. van Mels te Eindhoven, drs. D. van Hinloopen Labberton te Naaiden, dr. Sj. Wartena te Leeuwarden, dr. J. W. Bierma te Delft en dr. C. Spoelder te Haarlem. Dr.- A. de Vletter is 't „op vele punten niet met mij eens". Dr. L. Boersma te Tiel wenscht de con gressen zonder danspartijen en soupers. Dr. J. Th. van Konijnenburg te Apel doorn is niet tegen de congressen, mits zij gewijd zijn aan de sport, beperkt en goed geleid. Dr. H. D. Verdam te Dordreèht is te gen „groote-kinderen-congressen", maar acht het niet goed, daaraan krachtdadig een eind te maken, zoo oordeelen ook dr. Bloemers te Zutphen en dr. Mulder te Gouda. Dr. H. Cannegieter te 's-Graven- hage erkent de groote gevaren van zelf organisatie. Dr. J. Hoovkaas te Arnhem voelt niets voor congressen, maar wel wat voor interlocale samenkomsten van gym nasiasten der hoogste klasse mits onder leiding van afgestudeerden, die de volle verantwoording op zich nemen. Ook de heeren dr. Mogendorff, dr. He melrijk en drs. Schrijver staan niet geheel afwijzend tegeno\'er de gymnasiasten- congressen, maar wenschen die zeer be perkt en onder verantwoordelijke leiding. Dr. G. E. W. van Hille verklaarde door geen der beide partijen overtuigd te zijn. Tegenover bovengenoemde collega's, die bijna allen bezwaren hebben tegen de congressen, zooals zij tot nu toe gehou den zijn, staan de overige rectoren (slechts een paar collega's zonden mij geen antwoord) die de gymnasiastencon- gressen liefst zoo spoedig mogelijk zouden zien verdwijnen en aan dien wensch in meer of minder krasse bewoordingen uiting geven. En zeker mag ook niet onvermeld blij ven de vraag, die dr. Vor der Hake (die overigens niets voelt voor verbieden, wat niet tegen te houden is) stelde: „Wie zou van zoon congres de leiding krachtig in handen kunnen houden?", waarmee eigen lijk de heele zaak al veroordeeld is. Be-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6