LUCHTVAART UIT DE OMGEVING y<»& WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEYSENDORFFER WEER IN DIENST BIJ DE K. L. M. De bekende vlieger Geysendorffer, die indertijd van de K. L. M in particulieren dienst bij den heer Van Lear Black is overgegaan, zal, naar de „Tel." verneemt, zeer binnenkort weer in dienst van de.K. L. M. treden. Hij zal worden ingedeeld bij het corps piloten, dat den luchtdianst tus- sohen Nederland en Indië onderhoudt. KATWIJK. Afsluiting van de duinen? In een gisteravond gehouden vergade ring van de Vereenigmg voor Vreemdelin gen verkeer te Katwijk aan Zee, heeft de voorzitter, dr. Eiikelenboom gewezen op het groot e gevaar, dat boven de badplaats dreigt. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft besloten het duin af te sluiten; toegang zal alleen worden verleend aan houders van kaarten, die tegen betaling van 2.50 verkrijgbaar zuilen worden gesteld. Er bestaat verschil van meening omtrent de uitlegging^ van de betreffende keur, lui dende: „Het is verboden zioh in onvrije dui nen te bevinden, elders dan op wegen en slagen, welke vanwege Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland of vanwege een an der openbaar lichaam, als voor het publiek zijn aangegeven." Tegen de door Rijnland getroffen rege ling heeft de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer heftig geprotesteerd. Mèt het gemeentebestuur van Katwijk zijn bij Ge deputeerde Staten bezwaren ingebracht, doch deze hebben de keur reeds goedge keurd. Er is bij de Kroon in beroep gegaan, terwijl B. en W. zaoh met een request heb ben gewend tot de Koningin. De vergadering keurde de houding ten deze van het bestuur goed en besloot de actie zoo sterk mogelijk door te zetten, HILLEGOM. De Hanze. Gisteravond hield de afd. Hiliegom van „De Hanze" haar jaarverga dering in Hotel Sistermans. De belangstel ling was schitterend. De voorz., de heer P. Klaver, opende te ruim 8 uur en heette allen hartelijk welkom. Het is voor een bestuur aldus de voor zitter altoos een verblijdend verschijn sel, te zien, dat de leden in zulk een groo- ten getale opkomen ter vergadering. Het gaat thans in meerdere opzichten om het- bestaan van den middenstand. De secretaris leest hierna de notulen, die onveranderd word.en goedgekeurd. Thans komen aan de orde: mededeelin- gen van het bestuur. Begonnen wordt, met de mededeeling, dat de Wet op de winkel sluiting in de 2e helft dezes jaars in wer king zal treden. Xa ampele discussies wordt besloten, dat aan deze materie een afzon derlijke vergadering zal .vorden gewijd. Nog was ingekomen een wenk van de Middenstands-Onderlinge inzake de op zending der loonlijsten voor de ziektever zekering; het blijkt, dat onze leden deze opwekking niet noodig hebben. Vervolgens worct he-t oordeel der vergadering gevraagd inzake het vertoonen der Middenstandsfilm. Besloten wordt, dat deze hier zal komen draaien. Nog is ingekomen een schrijven van hel Hoofdbestuur, tot deelname aan een reis naar Rome. Wie zich daarvoor in teresseert, kan alle gegevens erlangen bij onzen se.-retaris. Ten s'otte is een schrijven ingekomen onder het eigenaardige motto: hce stoppen we dat lek? De voorzitter zegt, t dit gaat over die leden, die gauw even 11 worden, wanneer ze denken er beter van •I o worden of om een feestavond. Het be- s1 uur zal overwegen, wat hiertegen is te "n. Eindelijk lest besit deelt de voor- z;tter mee, dat onze secretaris voor kort Z'in Zilveren Huwelijksfeest heeft gevierd. Het bestuur meende, dat het zijn plicht was. b'j die gelegenheid den beer Van der Klugt e,>n souvenir aan te bieden, hetgeen is ge beurd. De vergadering hechtte door applaus hieraan haar goedkeuring. Nog is ingeko men een schrijven van de R.K. Propaganda- Club „Petrus öanisius". met statuten en htiish. reglement, waarbij deze organisatie haar hulp waar gewenscht, toezegt. De G. A. licht een en ander toe. De secretaris geeft hierna zijn jaarver slag. kort en zakelijk. Het wordt onder dankzegging goedgekeurd. De penningmeester gaf aan in ontvang sten 622, in uitgaven 516.81, batig saldo dus 105.19, met het kassaldo van het vo rig jaar totaal 469.09.De heeren Leli- veLd en Lampe zagen de bescheiden na, die keurig waren verzorgd, weshalve de pen ningmeester onder dankzegging voor zijn accuraat beheer werd gedechargeerd. De heeren Klaver en Van Gennip, peri odiek aftredend als bestuursleden, werden op voorstel van den heer W. Spiering daar niemand stemming verlangt bij ac clamatie herbenoemd. De heer C. J. L. van der List brengt, nu een zeer mooi verslag uit. van de laatste algemeene vergadering, welk verslag ondêr dankzegging wordt goedgekeurd en waaruit duidelijk bleek, hoeveel de Hanze voor zijn leden op allerlei gebied doet. Hierna sprak de G. A. voorzitter van San tos een opwekkend woordje voor steun aan deze mooie instelling: zijn beroep was niet tevergeefs, daar velen zioh als persoonlijk lid opgaven. Na rondvraag sluiting der LEI DSCHENDAM. Volksbond. Vrijdag houdt de R. K. Volksbond te Leidsehendam hare maan- delijksche ledenvergadering in het Patro naat, des avonds te 7.r«0 uur. Agenda: Opening, Strijdlied. Ingekomen stukken en mededeelingen. Rede van een bestuurslid van „Concordia". Bespreking reiskas. Verslag Kasverificateurs. Beant woording vragenbuis. Rondvraag en slui ting. LISSE. De huisbroeitentoonstelling. Gister avond had de officieele sluiting en prijsu.it- deeling van de Huisbroeitentoonstelling plaats. Behalve de inzenders, waren hierbij tegenwoordig de Eerw. Heer J. P. van Zon, patronaat&direoteur, de beide Eerw. Heeren Kap. Agterof en Kap. Kuipers, benevens Pater Bouman uit „Huize Pius". Vervol gen® de commissie van de Hudsbroei, de heeren S. LangeLaan en J. Kortekaas; van de jury waren aanwezig de heeren Vree burg en Onderwater. Ook de ouders van de inzenders en de patronaat®jongens waren aanwezig. Allereerst werd het woord gevoerd door den eerw. directeur. Hij sprak vol lof over de vele inzenders, dat zioh moeite noch kos ten hadden gespaard. Spr. zeide, dat hij 't vorige jaar met een kleine zaal had kunnen d oen, maar thans was een groot e zaal noo dig om alle inzendingen te plaatsen. De heeren Kortekaas en Langelaan richtten nog eenige gelukwensohen tot de inzenders en daarna had de prijsuitdeeling plaats. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen als: horloges, klokjes, barometers enz. enz. Ten slotte richtte het jurylid de heer Vreeburg een extra woord van lof tot de inzender G. Wciers voor zijn waarlijk schitterende in zending. Daarna slooot de heer J.Kortekaas de tentoonstelling. Ziekenhuisfonds St. Jan de Deo. Gister avond vergaderde de R.K. Ziekenhuiszorg „St. Joannes de Deo" in het gebouw van den R.K. Volksbond. De voorzitter, de heer L. Kapi- teijn, opende deze bijeenkomst met den chr. gioet. Spr. betreurde het, dat de opkomst zoo slecht was; de vereeniging telt bijna 1900 le den, aanwezig zijn ongeveer 50 ledèn. Spr. hoopt, dat deze de kern vorm der vereeniging. De notulen van de zesde algemeene vergade ring werden gelezen eri goedgekeurd. De voor zitter bracht een woord van dank aan den secretaris voor zijn goed gestyleerd verslag. Vervolgens werden de beide jaarverslagen gelezen van secr. en penningmeester. Alvorens daartoe werd overgegaan, bracht de voorz. een woord van welkom tot den geestel. advi seur en hoopte nog vele jaren samen te wer ken. Uit de jaarverslagen stippen wij het vol gende aan: In 1930 werden 60 zieken opgenomen in de verschillende ziekenhuizen, welke in totaal 1189 verplegingsdagen doorbrachten. Het aantal be- record-aantal van 1885. In 1930 gaven zich talende leden bedroeg per 1 Januari 1931 het op 171 nieuwe leden, terwijl 71 leden werden afgschreven. Ontvangen werd een bedrag van 5040.30, waarnaast een uitgave viel te boe ken van f 4717.86, alzoo een voordeelig saldo van ƒ322.44. Reserve 1 Jan. 1930 is 3050, rente 96.64, aanvuling winst 1930 253.36, alzoo een reserve saldo van 4000, terwijl per 1 Jan. 1931 in kas is 69.08. De voorz. bracht zijn oprechten dank uit voor de beide zeer goed gestyleerde jaarverslagen. Bij monde van de verificateurs bracht de heer A. Bon ver slag uit van de rekening en bescheiden van dén penningmeester en bevond alles in orde. Aan de orde is besturusverkiezing wegens periodieke aftreding van drie bestuursleden. Daar geen candidaatlijsten waren binnengeko men .werden de aftredenen herkozen. De voor zitter feliciteerde de aftredenen met hun her benoeming en hoopte nog vele jaren aange naam samen te mogen werken. Vervolgens werd het reglement aangevuld onder art. 6 met het volgende: „Ook zullen gten uitkeeringen geschieden, wanneer de ver pleging geschiedt wegens besmettelijke ziekte en noodig, of wenschelijk door huiselijke om standigheden". De heer C. Schrama vond deze aanvulling niet op zijn plaats. Spr. zegt: wie moet dit dan bekostigen? De voorz. zegt, dat dit op advies van den dokter is ingelascht, de gemeente moet bij besmettelijke ziekten maar steun verleenen. De voorz. vindt het een zeer voornaam artikel, vooral wanneer er in een gezin een besmettelijke ziekte uitbreekt, blijft dit niet bij een lid van het gezin, en zullen er daar meerdere onder lijden. De heer Koomen wil er bij de gemeente op aandringen, zich hiermede eens te willen bemoeien. De heer v. Kesteren zegt, dat de gemeente daar nooit aan medegewerkt heeft en altijd de patiënten heeft verwezen naar de betrokken Armbesturen. Door het bestuur werden wederom de verple gingsdagen vastgesteld op 60. Voorts zal aan tuberculose-lijders een som van 40 worden uitgekeerd. Den penningmeester werd weder om een gratificatie van 50 toegekend. De voorz. gaf een nauwkeurige weergave aan welke voorwaarden de leden moeten voldoen, wanneer zij verpleging willen hebben. Men moet een bewijs hebben van den huisdokter, en bij melding daarvan de contributie-kaart toonen. Wanneer de kinderen 16 jaar gewor den zijn, moet men deze opgeven als lid, om ongenoegen bij verpleging daarvan te voorko- Van de rondvraag werd door verschillenden gebruik gemaakt, hoofdzakelijk werd gespro ken over de verplichtingen welke de leden hebben tegenover deze ver. Gewenscht werd, dat een circulaire werd gedrukt, waarop de verplichtingen voorkomen, en deze rond te Gekomen aan het einde, dankte de voorz. de aanwezigen, in het bijzonder den geestel. adviseur voor zijn teegnwoordigheid, en sloot de vergadering met den chr. groet. 0EGSTGEEST. R.K. Fonds voor Ziekenhuisverpleging. Wanneer een vereeniging van bijna 900 leden een vergadering houdt, mag men toch veronderstelden, dat deze toch zeker door 1/10 gedeelte wordt bijgewoond. De vergadering van gisterenavond werd echter slechts, bultende bestuursleden, door een tiental leden bezocht. Mag hieruit worden geconcludeerd den geringe bloei der vereeniging? Integendeel. Wij zien in het slechte vergaderingbezoek geuit, da<b de leden er van overtuigd zijn, het bestuur de vereenigingsbelangen op uit stekende wijze behartigt. Het gaat ook goed met ons R.K. fonds, dat als voorbeeld kan dienen van vele andere fondsen en aan het bestuur komt voor de strikt zakelijke be handelingen des aangelegenheden een woord va.ii waardeering toe. Voorzitter Blonk opende op gebruikelijke wijze de bijeenkomst en gaf in 't kort een overzicht der werkzaamheden en de toe komstige plannen. Pogingen zullen o. a. worden gedaan ook voor tweede- en tus- sohemklas-patiënten een regeling ie treffen. Verder raadde spreker de leden aan. het re glement toch in voorkomende gevallen goed te raadplegen, opdat men niet wordt te leurgesteld. Pastoor de Vette, inmiddels ter vergade ring gekomen, werd door den voorzitter ver welkomd en dank gebracht voor de belang stelling, die Z.E. voor het fonds steeds toont. De notulen werden na voorlezing goedge keurd. De secretaresse, Mevr. Spitsen, bracht een keurig gestyleerd jaarverslag uit. Het fonds telt thans 887 leden, als volgt verdeeld: IG6 gezinshoofden, 347 kinderen en 374 hoofdelijk betalenden. De heer van der Post ra pporteerd e den financieel en toe stand. Inkomsten 3122.20, uitgaven 2238.55. De kapitaalddenst: Bezittingen 2177.19, Schulden 106. Door een der leden werd gewezen op het zeer zuinige beheer. De controlecommissie bracht, schriftelijk rapport uit, waarna het financiel verslag werd goedgekeurd. De heer Sehlatmann verheugde het, dat pogingen zullen worden gedaan een over eenkomst te treffen voor tweede klasse- en tiii&sehe nklasseenpat i ëntenWanneer dit tot stand komt, zal volgens spreker het leden tal ongetwijfeld zich uitbreiden. De heer Borst, wees op de Moederscha.ps- zorg en citeerde o. a. van het gesprokene daaromtrent door Mgr. Aengenenu Spreker vestigde de aandacht van het be stuur op art. 11, waarin o. m. wordt be paald, dat in de twee bijzondere gevallen, waarbij het „Witgele Kruis" wel vergoeding betaalt, bij ons geen uitbetaling plaats heeft en vraagt of dit artikel ook in dien zim als bij het „Witgele Kruis" kan gewijzigd worden. De voorzitter opperde bezwaren, doch zegt deze kwestie in de bestuursvergadering en ook met den raad van Commissarissen te zullen behandelen. Tijdens deze bespreking ontstond er een incident, doordat een persoon (geen lid), die ambtelijk in de zaal aanwezig was zich in de discussies mengde, en insim eerend sprak, waarvoor hij door den voorzitter werd terechtgewezen, onder bedreiging bij herhaling andere maatregelen te zullen neinen. De hee.r van der Loo stelde nog een vraag van huishoudelijke aard, die tot. genoegen werd beantwoord. Hierna volgde sluiting met dank van den voorzitter voor de aangename discussies. Zij nog vermeld, dat door mejuffrouw C. van Rijn werd gevraagd of, wanneer men tijdelijk elders vertoeft, toch nog lid van 't fonds kan blijven. De Voorzitter antwoordde bevestigend. Men moet zijn „thuis" echter te Oegstgeest hebben. N00RDWIJKERH0UT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag te twee uur. Agenda: le. Ingekomen stukken; 2e. Ver zoek van het Bestuurder R'.K. School inde Zilk om overeenkomstig artikel 72 der La ger Onderwijswet gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van nieuwe sohoolmeuibelen en leermiddelen in ve.rba,nd met de groote toename van het leerlingen- tal; 3e. Verzoek van het Bestuur der R.K. Hoogere Burgerschool „St. Bonave"ntu,ra'' te Leiden om een subsidie in het tekort op de sc hooiroken in g 1929; 4e. Voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot. aanvulling en wijzising van de bestaande gasleverings overeenkomst, waarin worclt geregeld de uitbreiding van de gaslevering in de buurt schappen „de Ruigenhoek" en „de Zilk"5e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van eene verordening tot aanwijzing van stemlokalen in de stemdi- srieten voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Raad. 6e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvaarden van bij gelegenheid van den bouw van het nieuwe Baadhuis gedane schenkingen; 7e. Vast stelling van het voorschot op de vergoeding ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920 voor het jaar 1931 te verleenen aan de Besturen der bijzondere scholen in deze gemeente,. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Betaald werd voor tulpen per dozijn: Rose La Reine 2932 cent, Titiaan 4550 cent, Couronne d'or 5055 cent, Pelikaan 4043 cent, Couleur de Cardinal 7585 cent, Gele Prins 5055 cent, La Reine 2629 cent, Prosperity 27 30 cent, Ibis 3437 cent, Prins van Oos tenrijk 3033'cent, Peach Blossom 4450 cent, Cram. Brilliant 2729 cent, Witte Valk 4045 cent, Flamingo 2730 cent, Azalea 45—47 cent, Murillo 3033 cent, Mr. v. d. Hoeff 6065 cent. Theeroos 40 44 cent, Mac Kinley 40—44 cent. Rose Gris- de-lin 23—26 cent, Victoir d'Olivierre 60— 65 cent, William Copland 4042 cent, Le Notre 6065 cent, Bartigon 6065 cent, Sanders 4550 cent, William Pitt 6065 cent, Elisabeth 6570 cent. Hyacinthen wit per 100 4.204.40, id. rood en rose 3.80—4. Hyacinthen wit p. b. 2629 cent, idem rood en blauw 2024 cent. Narcissen per 100: Ajax 7090 cent, Golden Spur 1.802.00, Lucifer 8090 cent, Ornatus 6070 cent, L. Koster 1.40 1.60, Victoria 1.802.10, Ccrvantus 1.80—2.10, Sion 2.10—2.30. SASSENHEIM Kiesvereenigmg „De Eenheid". Gister avond hield bovengenoemde vereen'ging voör een ruim beztte zaal een ledenvergadering in het K.S A -gebouw. De voorz. de heer Bader, opende met den chr. groet en schetste in korte bewoordingen de belangrijke agenda van dezen avond en hoopte dat deze een zakelijk ver loop zouden hebben De notulen werden on veranderd vastgesteld, waarna de clou van den avond aan de beur' kwam, n.l. candidaatstel- ling voor de groslijst voor leden van den ge meenteraad. Hierover werd een algemeene be schouwing gehouden, waarover het woord werd gevraagd door den heer Kortekaas, die de taak in den tegenwoordigen tijd van de R.K. kiezers schetste. Het stemmen, zooals dat in de R.K. Staatspartij zoo democratisch mogelijk geschiedt, wordt in lokale kiesver- eenigingen overgenomen en spreker hoopt, dat de wenschen, welke ook hier door een zekere groep worden gekoesterd, in vervulling mogen gaan. De groep, waarvan spreker het woord voerd, verzoekt als candidaat te mogen noe men de heeren J. Schrama en N. v. d. Zwaan. Spreker wenscht niet, dat door deze discussies een scheuring ontstaat, zooals hier ter plaatse een groep menschen tracht, welke een andere meening zijn toegedaan, om een lid in den Raad te krijgen, maar verzoekt de eensgezind heid te behouden. Dit past ieder Katholiek man. Ook hoopt spreker, dat het politiek ad vies achterwege moge blijven omdat hier dik wijls abuizen uit voortvloeien, want in de prak tijk falen zeer dikwijls deze plannen. De voorz. dankt den heer Kortekaas voor deze eerste beschouwing en hoopt rekening te houden met de wenschen van de groep men schen, waarover hij spreekt. Alleen merkt spr. op, dat het bestuur er niet op aandringt om het politiek advies door te voeren. Hierna werden enkele besprekingen gehouden door verschil lende leden omtrent de zittende raadsleden en werd een heftig woordje geroerd aangaande de winkelsluiting en Zondagssluiting. Verschil lenden hebben hierover het woord gevoerd, totdat de heer Krom opmerkte, dat de midden stand, welke altijd slapende was, nu wakker is geworden, maar nu is het te laat. Een be wijs dus van te weinig organisatiegeest in den middenstand. De heer Bisschops zette uiteen, dat, waar meer dan 80 pet om winkelsluiting heeft gevraagd en een rijksregeling is te ver wachten, hij zijn stem daarvoor heeft gegeven. Nog veel werd hierover gezegd en werden ten slotte de debatten over dit punt gesloten. Het bestuur stelde voor 12 candidaten te noemen, welke als volgt zijn. Het zittend col lege, bestaande uit de eerste 5 en de volgende heeren: H. Bader, L. Ph. Bisschops, A. Ver- kleij, J. v. d. Geest, J. Schrama, N. v. d. Zwaan, J. A. v. d. Voort, G. Langeveld, G. Otto, G. Boekei, S. Rotteveel en Ch. Rotteveel. Hierna werd de vraag gesteld of deze avond niet de volgorde van 1 tot 6 kon worden op gemaakt. Het is volgens de voorz. niet ge wenscht dat dit zou worden gedaan, daar van de 800 leden hier te weinig leden aanwezig zijn en ook staat dit niet op de agenda. Over dit punt werden weer nieuwe discus sies geopend, maar een samenstelling werd niet verkregen, daar dit in strijd is met het regle ment. Wel zal het bestuur uitzien naar een ordelijke regeling en met verschillende wen schen rekening houden! Het bestuursvoorstel werd tenslotte aanvaard om op een nader te noemen dag een stemming te houden voor no. 1 en 2, de tweede keer voor no. 3, 4 en 5 en de derde keer van 6 tot en met 12. Aan het slot van deze candidaatstelling nam de voorz. het woord en constateerde dat van avond over democratie is gesproken en hoopt, dat allen toch één zullen blijven, want eenheid hebben we noodig en dan zal de stemming uit maken, wie naar den Raad wordt afgevaar digd. Daarom vraagt spr. demedewerking van elke groep, dan zal de nummering der candi daten uitmaken, op welke plaats zij komen te staan. Bij de rondvraag werd besproken de ver schillende automatische snoepwinkels welke aan den buitenmuur zijn bevestigd. Dit heeft reeds de aandacht van B en W., maar is niet in strijd met de wet. Het Rijk heeft hiervoor toestemming gegeven. Na nog enkele besprekingen over het legen van putten werd deze vergadering gesloten. Auto tegen de spoorboomen. Gister avond om ongeveer 7 uur kwam de lieer B. Spronck uit Leiden uit de richting Oegstgeest aanrijden. De spoorboomen lagen dicht. Uit de richting Sassenheim stond een auto te wachten met vol licht. Door het verblindende licht zag de heer S. niet, dat de spoorboomen dichtlagen en reed ertegenop. De auto werd licht be schadigd en kon op eigen kracht de reis voortzetten. De spoorboom, alhoewel niet. ernstig beschadigd kon niet meer bediend worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rooderrolenpolder. Op de Dinsdag morgen 1.1. gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden werd de om slag over 1930 bepaald op 14.per H.A. overeenkomstig het in de begrooting voor dat jaar geraamde bedrag. Voor 1931 werd de omslag eveneens begroot op 14.per H. A. De heer E. J. Speelman, die aan de beurt van aftreding was, werd lot voorzit ter van den polder herkozen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Loop der bevolking. De bevolking de zer gemeente bedroeg op 1 Januari 1930 17259 personen, in den loop van het jaar vermeerderde deze door geboorte met 481 personen en door vestiging met 1251 perso nen zij verminderde door overlijden met 174 personen en door vertrek met 1165 per sonen, zoodat de bevolking met 393 perso nen toenam en aldus op 1 Januari 1931' be stond uit 17652 personen. Vergadering voor ambtenaren. In verband met de inwerkingtreding van de nieuwe ambtenarenwet op 1 September a.s. is door de Alg. Ned. Chr. Ambtenaren- Bond, de R.-K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus" en den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieke Dienst, een pro- papagnda-avond belegd op Vrijdag a.s. in het Nutsgebouw. Aangedreven. Door G. aan de Ouds- hoornsche weg is bij de politie aangifte gedaan, dat Zondag een Westlander is ko men aandrijven. Inlichtingen zijn te beko men bij de politie. Schietoefeningen. Ten einde tege moet te komen aan de wenschen van vele Vrijwilligers om iejlere week te mogen schieten zal er deze week bij de te hou den schiotoefenigen van den Bijz. Vrijw. Landstorm gelegenheid worden gegeven zich hiervoor aan fco melden. Diefjes. Het had de aandacht der po litie getrokken, dat een drietal jongens resp. 7, S en 10 jaar op royale wijze met geld en sigaren omsprongen. Bij hun aan houding verklaarden zij het geld gevonden te hebben, doch later bleek, dat zij dit ten nadeelc van hunne ouders hadden ont vreemd. KOUDEKERK. De kas van „Helpt Elkander". Tengevolge van de vele ziektegevallen in onze gemeente en de daardoor groote uitgaven van de laatste weken zal voor- loopig te beginnen met Zaterdag a.s., zoo lang de kas van de ziekenvereeniging „Helpt Elkander" het toelaat, slechts ƒ0.40 per dag wordne uitbetaald. Kiezerslijst. Van 24 Februari tot en met 16 Maart a s. zal, naar B. en W. mede- deelen, de vast te stellen kiezerslijst op de gemeente secretarie ter inzage liggen voor het aanbrengen van verbeteringen en tegen betaling der kosten, in afschrift ver krijgbaar worden gesteld. De bevolking. Het voorloopig bevol kingscijfer bedraagt volgens de laatste gehouden volkstelling in deze gemeente 1818 personen, waarvan 948 m. en 872 vrou- N00RDEN. Groslijst. Voor de groslijst van de R. K. Kiesvereeniging zijn candidaat gesteld voor den boerenstand de heeren A. J. den Hartog en Th. Mourits, voor den midden stand S. Splinter en Jae. Pieterse en voor de arbeiders J. Baas, J. D. van den Hel der en J. de Beer Gzn. Katholiek' Noorden. H*t dagelijksch bestuur van het comité Katholiek Noor den is samengesteld als volgt: J. Mourits voorzitter, J. G. Verlaat secretaris en J. G. Vroomhof, penningmeester. Z0ETERW0UDE. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool alhier is met in gang van 1 Maart a.s. benoemd mej. J. A. Merkx te Dreumel. Kiezerslijst. De kiezerslijst 19311932 bevat de namen van 1877 kiezers die mo gen deelnemen aan de verkiezing van de leden der Tweede Kamer, terwijl 1836 per sonen kiesgerechtigd zijn voor de verkie zing van de leden der Prov. Hiaten en 1721 voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad. Openbare school. Het nieuw benoemd hoofd der openbare lagere school alhier, de heer J. de Ruit te 's-Gravemoer (N.B.) zal met 1 Juni a.s. die functie aanvaarden. Werkloosheid. Bij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling stonden be gin dezer week nog 43 personen als werk zoekend ingeschreven. Het aantal "werkloo- zen wordt langzamerhand kleiner. Z0ETERW0UDE (DORP). Stille Omgang. Maandagavond waren de katholieken uitgenoodigd tot een bij eenkomst waarop een lezing zou gehouden worden over den Stillen Omgang. De opkomst zou de verwachtingen over treffen, want de bovenzaal was te klein. Van de afdeeling Leiden waren aanwezig de Directeur de weleerw. Pater Frigge 0.~F.M. en het bestuurslid de heer G. Schouten. Als spreker was gekomen de heer Andriessen, lid van het bestuur afd. Den Haag. De weleerw. heer J. van Dael, kapelaan der parochie, verwelkomde de aanwezigen en sprak daarbij waardeerende woorden over de heerlijke telken jare terugkomende manifestatie ter eere van het H. Sacra ment .en voor het plan om ->p dezen avond deze. schoone zaak te propageeren. Hierna hield de heer Andriessen zijn rede die al op vele plaatsen in de afd. Leiden is gehouden en waarin spr., breed voerig met lichtbeelden toegelicht, over het Mirakel van Amsterdam alles verhaalt wat met het wonder in verband staat als de geschiedenis van de stad Amsterdam. Hierbij kwam spr. ook bij het ontstaan van den Stillen Omgang en vervolgens bij de droeve tijden van de vervolgingen der ka tholieken. Vele merkwaardigheden werden daarbij vertelt en met duidelijke projecties ver duidelijkt. Tenslotte werd ook het ontstaan van den Stillen Omgang, zooals deze nu bijna vijftig jaar bestaat en zal herdacht worden, in den breede behandeld, om een begrip te krijgen van de grootsche ver eering, die in Amsterdam plaats heeft aan het H. Sacrament. De lezing werd van het begin tot het einde met gespannen aandacht gevolgd. In de pauze werd op voorstel van Pater Frigge een bestuur ge kozen, dat de propaganda enz. hier zal verzorgen De heer Jac. Akkersaijk heeft met groe ten ijver totdusver al het werk verricht en zal nu in den vervolge worden bijgestaan door de heeren Th. Opdam en Adr. Vrees wijk. Aan het einde van de bijeenkomst dankte de weleerw. heer J. van Dael den heer Andriessen voor zijn vurige propa ganda tot de vereering van het H. Sacra ment van Mirakel en tot de deelname aan den Stillen Omgang. Spr. hoopt en ver trouwt dat het aantal deelnemers van Zoeterwoude dit jaar zeker veel grooter zal zijn en zal ook zoo eenigszins moge lijk mee opgaan naar Amsterdam de stad van de H. ^ede.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7