ACADEMIENiEUWS STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 toestand. Ook al zulllen de ontvangsten meevallen, dan nog is het zeker, dat een aanmerkelijk tekort zal blijven. De begroo- tingscijfers hebben veel aanleiding gege ven tot eritiek, maar, wil men billijk zijn, dan dient men te bedenken, dat de ramin gen in Indië plaats hebben in het begin van het jaar, voorafgaande aan het dienst jaar. Na deze ramingen zijn de .prijzen der producten belangrijk gedaald. Intusschen dient nu het budget sluitend te worden ge maakt zonder overdreven besnoeiing. Tot pessimisme is immers geen reden. In ver gelijking met de producten van andere landen nemen de Tndische producten nog een gunstige positie in. Deze prijzen zui len stijgen omdat zij nu beneden productie prijs gedaald zijn. Spr. maakt voorts eenige opmerkingen over de staatkundige verhoudingen tus- schcn Nederland en Indië. De gezagsver houding zooals die nu is, kan niet eeuwig durend zijn. dat moet ieder inzien. Afgescheiden van wat de toekomst bren gen zal acht spr. in de eerste plaats nood zakelijk een juiste «toepassing van de hui dige staatsregeling. In dit verband wijst spr. op de noodzakelijkheid het juiste tijd- s'ip te kiezen waarop hier Tndische zaken besproken worden. Deze behooren aller eerst in Indië thuis. Ten aanzien van de nationalistische ac tie merkt de heer Joekes op, dat men deze actie als rechtmatig moet beschouwen zoo- lane zij binnen de perken blijft. Uit het P.N.I.-procea is wel gebleken, dat geen sprake was van een complot tegen het wet tig gezag. Overigens is het spr. ook niet duidelijk, waarom men niet het bestuur heeft aange pakt. -.-i-r een 40-tal personen heeft uit- ge' Ict optreden van de Vaderland- sehe Club acht spr. niet juist, omdat het noodelous prikkelt. De leiding in Indië acht spr. zeer moei lijk. Onder de huidige omstandigheden zal het niet gemakkelijk zijn lot een financieel evenwicht te komen zonder groote belan gen te schaden. Moge Nederland in die lei ding niet te kort schieten. De vergadering wordt verdaagd. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Men herinnert zioh waarschijnlijk nog de concessie, door Minister De Geer bij liet begrootingsdebat gedaan aan Mgr. Nolens. Sommige bladen hebben daar eenige waarde aan gehecht, andree meen den, dat ze niet veel om het lijf hadden. De toezeggingen van minister de Geer ■hebben nu een punt van beraadslaging uitgemaakt in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken. Over deze vergadering ont vingen wij het volgend communiqué: „In de dezer dagen gehouden verga dering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken werd behandeld het vol gende, door de regeering om advies voorgelegde vraagipiujt: of het aanbe veling verdient 't Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Kijksambtenaren periodiek, b.v. om de vijf jaren, opnieuw te doen vaststellen. Het antwoord was unaniem ontken nend. Men was algemeen van gevoelen, dat een dergelijke periodieke vaststel ling niet in het belang van de ambte naren zoude zijn. Besloten werd, de Regeering in dien zin in te lichten. Een tweede vraagpunt luidde: of. en zoo ja, in hoeverre hét noodig of gewenscht moet worden geacht, initia tief-voorstellen van in de Centrale Commissie zitting hebbende organisa ties welke voorstellen tot dusverre niet steeds op de agenda, doch wel op de lijst van ingekomen stukken werden vermeld en als zoodanig eventueel wer den besproken terstond als onder werp van behandeling op de agenda voor eenige vergadering te vermelden, zonder dat zulks dan echter impliceert, dat de Regeeringsdelegatie er in be ginsel welwillend of althans niet ge heel afwijzend tegenover staat". Hieruit blijkt, aldus „Ons Noorden" dat de eerste z.g. concessie met alge- meene stemmen door de betrokken or ganisaties, als zijnde eer een verslech tering dan een verbetering, is afgewe zen. Ook de tweede concessie van den mi nister kon bij de betrokkenen geen meer derheid verwerven, waaruit ook wel af doende blijkt, dat dit voorstel weinig om het lijf had. Hieruit blijkt nu wel zonneklaar, dat zij die beweerden, dat minister de Geer vergaande concessies had gedaan, welke ongetwijfeld voor de betrokkenen van groote beteekenis waren, zich hebben vergist. En zichzelf en anderen hebben mis leid. Nog eens, de nuchtere waarheid is hier altijd nog beter, ook viy>r de be trokkenen, dan het opwekken van ver wachtingen, welke niet den minsten grond hebben. Ernstig conflict te Almelo afgewend. Tc Almelo dreigde een arbeidsconflict doordat de werkgevers in de textielindus trie de zakelijke belasting op het bedrijf op de arbeiders wilden verhalen. Gisteren heeft echter een bespreking tus- schen de fabrikantenvereniging en de vertegenwoordigers der moderne, ChriBta. lijke en R.-K. Textielarbeidersorganisaties plaats gehad. Het resultaat daarvan was, dat de door de fabrikanten tegen 2 Maart aangekondigde algemeene loonsverlaging van 1 pet. niet doorgaat, hoewel de fabri kanten van meening blijven, dat de zake lijke bedrijfsbelasting dient te worden af geschaft. Een ernstig conflict is hiermede dus afgewend. HET RUSSISCHE AARDAPPELMEEL. Gekocht voor 8 per 100 K.G. bij wijze van proef door de verschillende glucose- en dex- trinefabrieken. Nader vernemen wij nog, dat de partij van ruim 800.000 K.G. Russisch aardap pelmeel, die als eerste eener grootere be zending per „Hune 9" naar Groningen wordt vervoerd, gelost is uit het te Ham burg liggende stoomschip „Transbalt", be- hoorende tot de „Sovtorgflot", de offi- cieeïe Russische handelsvloot. Dit oude schip, dat in 1899 werd gebouwd, meet 11.500 ton bruto en 6900 ton netto; het had in December zijn lading ingenomen te Leningrad. Het feit, dat de lading zoo lang onderweg is geweest, wordt ver klaard door de omstandigheden, dat de „Transbalt", met nog ongeveer 30 andere schepen, langen tijd in het ijs heeft vast gezeten. Wij hebben ons verder telefonisch her en der andere inlichtingen verschaft om trent deze aangelegenheid. Daarbij is ons gebleken, dat het Russiche meel is aan gekocht door de particuliere fabrieken ter verwerking tot dextrine en glucose. De par tij is dan ook verdeeld over vrijwel de ge- heele derivaten-industrie en niet bestemd (zooals wij gehoord hadden, doch niet ge meld) voor één concern. De derivaten-industrie beeft zich bij deze proef op het standpunt gesteld, dat de concurrentie, haar aangedaan door de industrie, welke maismeel verwerkt, haar noopt tot het alternatief: stil gaan staan of goedkooper aardappelmeel gaan ver werken. Deze proefpartij is dan ook ge kocht voor den prijs van 8 per 100 KG., terwijl het suprameel op 't oogenblik ƒ8.75 doet, een verschil dus van ongeveer 10 pet. In de kringen der coöperatieve aardap- pelmeelindustrie noemt men ten aanzien van deze Russische affaire het woord „dumping" en ziet men er een anti-natio nale, anti-coöperatieve en anti-regeerings- steun geste in. In de kringen der speculatieve fabrie ken echter spreekt men dit weer ten stel-' ligste tegen en verklaart men het geval op grond van zuiver zakelijke overwegingen, opgedrongen door concurentie-noodzaak. Tenslotte meenen wij te weten, dat de Reg. bij het indienen van 't wetsontwerp tot steun aan de aardappelmeel-industrie bekend is geweest met het feit, dat de par ticuliere industrie Russisch meel zou gaan koopen. Trouwens, ten gevolge van ijsgang is het arrivement te Hamburg langen tijd tegengehouden, aangezien het meel reeds gedurende de Kerstdagen te Leningrad werd geladen, dus veertien dagen an indie ning van het wetsontwerp. „Hbld." HET TELEFOONTARIEF. Reductie voor veelsprekers. Het Tweede Kamerlid, de heer Engels, heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd of het ZijnExc. bekend is, dat thans bij de afrekening der reductie voor veelsprekers in het locale telefoonverkeer beperkt wordt tot 3000 gesprekken pei jaar, zuiks in strijd met de uitdrukkelijke bewoordingen van het blijkbaar van het hoofdbestuur der P.T.T. afkomstige pers bericht, voorkomende in de Nieuwe Rot- terdamsche Courant van 21 September 1929, volgens hetwelk boven een bepaald aantal gesprekken verder slechts 1 1/4 ct. per gesprek moet worden betaald? FORD TE AMSTERDAM. Terreinen nabij havens-West verkocht. Naar het „Volk" verneemt, hebben de Fordfabrieken thans definitief besloten tot vestiging eener nederzetting te Am sterdam, welke op groote schaal zal worden ingericht, terwijl hiermede tevens is afge zien van een verdere werkzaamheid te Rotterdam. In afwijking van den gebruikelijken weg zijn de terreinen niet in erfpacht gegeven, doch verkocht. Het betrekkelijke contract tusschen de gemeente en de vertegenwoordigers der Fordfabrieken is geteekend. Waarom niet te Rotterdam? Ondanks de berichten uit Amsterdam, dat het Gemeentebestuur van de hoofd stad met de Ford-Maatschappij tot een voorloopige overeenkomst omtrent de ves tiging van het Fordbedrijf aldaar zou zijn gekomen, vernemen wij uit zeer betrouw bare bron, schrijft de „Msbd", dat bij het gemeentebestuur van Rotterdam hiervan nog niets bekend is. Dit is te meer bevreemdend, wijl het gemeentebestuur van Rotterdam met den directeur der Ford Maatschappij in onder handeling is over den verkoop van een ter rein onder Heijplaat en over den terug koop van het oude terrein en de daarop ge bouwde fabriek aan het Marconiplein. Bedevaart voor het R.-K. Spoor- en Tramwegpersoneel naar Lourdes. Het Reiscomité voor R.-K. Spoor- en Tramwegpersoneel in Nederland, waar van het secretariaat te Vcnlo gevestigd is, zal dit jaar haar jaarlijksche Bedevaart houden van 4 tot en met 13 Mei. Deze jonge Bedevaart een van de door het Doorl. Episcopaat officieel er kende Bedevaarten heeft dit jaar vooi de tweede maal haar eigen ziekenafdee- ling. De verpleging zal onder de leiding staan van de E.E. Zusters van het Mgr. Mut- saersoord. De Bedevaart van dit jaar, zal ongetwij feld meer nog dan andere paren de belang stelling hebben van het R.-K. Spoor- en Tramwegpersoneel, daar de Zeereerw. heer H. Donders en de weleerw. heer Jan Hel lemans de Bedevaart zullen vergezellen. Geestelijk leider is de Zeereerw. heer K. Roncken, aalmoezenier van Sociale werken te Venlo. DR. J. W. J. A. STEIN, S. J. De Nederlandsche directeur van de Vaticaansche sterrenwacht. Vrijdag a.s. hoopt pater dr. J. W. J. A. Stein S. J., directeur van de Vati caansche sterrenwacht te Rome, zijn zes tigsten verjaardag te herdenken. Joannes Wilhelmus Jacobus Antonius Stein werd geboren te Grave. Hij bezocht het gym nasium te Maastricht en studeerde aan de Universiteit te Leiden in de wis^ en sterrenkunde, alwaar hij promoveerde op een proefschrift: „Beobachtungen zur Be- stimmung der Horrebowmethode ange- stellt von Juli 1899 bis Juli 1900". Pater Stein, die in 1888 in de Sociëteit van Jezus was ingetreden, werd priester ge wijd in 1903. Voor studie-doeleinden en onderzoekingen vertoefde Pater Stein o.a. ecnigen tijd aan de Sterren wacht te Washington en te Tortosa in Spanje. In 1905 werd dr. Stein benoemd tot leeraar aan het St. Willibrordus College te Kat wijk en vertrok het jaar daarop naar Rome, waar hij gedurende vier jaar werk zaam was aan de Vaticaansche Sterren wacht als assistent van pater Hagen. Ge durende zijn verblijf te Rome maakte pater Stein een groot gedeelte van de reorganisatie van de Sterrenwaoht mede, welke pater Hagen zich tot doel had ge steld. Hij assisteerde er pater Hagen, die een groot deel van zijn astronomischen arbeid wijdde aan de veranderlijke ster ren. Aan de hand van het Vaticaansohe archief is het pater Stein ook gelukt te bewijzen, dat de fabel, als zou Paus Ca- lixtus III in 1456 de komeet Halley ver vloekt en in de ban gedaan hebben, tot de historische fabels behoort. Na deze ontdekking schreef pater Stein toen zijn werk „Galixtus III et le oomète de Halle" Toen in 1910 de nieuw opgerichte VH. B. S. van het &t. Ignatius College aan de Heerengracht te Amsterdam een leeraar noodig had in de cosmografie, wiskunde en aanverwante vakken, werd patér Stein door zijn oversten naar Holland terugge roepen, om er die plaats te vervullen. Hij bleef echter medewerker van pater Ha gen, en het tweede deel van diens stan daardwerk ,,Die Veranderliohen Sterne" is geheel door pater Stein geschreven. Het verscheen in 1924, doch de studies er over was pater Stein reeds gedurende zijn vierjarig verblijf in Rome begonnen. Ondanks zijn drukke werkzaamheid als leeraar, vond pater Stein te Arasterdam toch nog gelegenheid zijn wetenschappe lijke studies voort te zetten. Tevens was hij voorzitter van de Nederlandscne As- tronomenclub, van den Amsterdamsohen Weer- en Sterrekundigen Kring en was als astronomisch redacteur verbonden aan het tijdschrift „Hemel en Dampkring" terwijl hij ook nog geregeld artikelen schreef in het tijdschrift „Studiën". Be gin verleden jaar heeft pater Stem nog een reis naar Abessynië gemaakt voor het doen van sterrekundige waarnemin gen. Op de heenreis werd pater Stein te Rome door een ongesteldheid overvallen, welke hem eenigen tijd in deze stad op hield. In Abessynië heeft pater Stein zioh toen hoofdzakelijk bezig gehouden met studies over de laatst ontdekte pla neet. Gedurende twintig jaar is pater Stein te Amsterdam leeiaar geweest, tot dat hij in Augustus j.l. werd benoemd tot directeur van de Vatioaanscre Sterren wacht als opvolger van pater Hagen, die wegens zijn hoogen leeftijd eervol ontslag had gekregen. Bij zijn vertrek uit Neder land is pater Stein op de meest harte lijke wijze gehuldigd. Behalve de reeds genoemde werken versohenen van de hand van pater Stein nog: „Die Breiten- variation in Leiden", „La Rotation de la Terre", „Les Preuve-s de M. Kamerlingh Onnes" en „Stelle Doppie". Prof. ir. J. A. G. van der Steur. Aan prof. ir. J. A. G. van der Steur te Delft is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Johan Adrianus Gerard van der Steur werd 30 October 1865 te Haarlem gebo ren. In 1907 werd de heer Van der Steur, toenmaals architect te Haarlem, uitge- noodigd als architect van het Vredespa leis in Den Haag op te treden, in samen werking met den bouwmeester Cordon nier, wiens ontwerp met den eersten prijs was bekroond. Na gemeenschappelijke uit werking van het zeer voorloopig ontwerp heeft Cordonnier de verdere uitwerking der plannen en het ontwerpen van het meubi lair aan ir. Van dr Steur overgelaten. In September 1914 benoemd tot tijde lijk buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, volgde in 1917 de benoeming van ir. Van der Steur tot ge woon hoogleeraar in de architectuur. In 1918 werd prof. Van der Steur be noemd tot lid en algem. secretaris van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, en sedert 19-24 treedt hij op als voorzit ter van afdeeling B. der commissie, welke in het bijzonder is ingesteld voor het be houd en de herstelling van de Nederland sche monumenten van geschiedenis en kunst. Prof. dr. S. Drerup zestig jaar. Dinsdagavond w?erd prof. dr. E. Drerup, rector magnificus van de R.-K. Universi teit door zijn leerlingen en oud-leerlingen onder leiding van 't „Sodalicium Classi- cum" ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag gehuldigd. Een honderdtal leden en oud-leden was aanwezig. Toen de professor en zijn familie in de door de studenten versierde zaal door het bestuur werd binnengeleid, klonk een enthousiast „Io Vivat". De praeses van het Studentencorps, de heer M. Brok, verwelkomde den gast en wees op de groote verdiensten van den ju bilaris en de sympathie, welke hij zich bij alle studenten heeft mogen verwerven ge durende zijn zevenjarig verblijf aan de Uni versiteit. Als feestgave kon spreker namens alle studenten en oud-studenten, die gul had den bijgedragen, een album aanbieden met foto's en handteekeningen der schen kers. Tevens werd de professor vereerd met een zilveren servies met inscriptie „Aan Professor Drerup van zijn Nijmeegsche leerlingen en oud-leerlingen" en tevens voorzien van het wapen van het Studen tencorps van de R.-K. Universiteit en van de gemeente Nijmegen. Prof. dr. Drerup dankte in een harte lijke rede voor al de blijken van waardee ring en sympathie, welke hem als buiten lander zeer hadden getroffrn en hem meer goed deden dan de mooiste officieele hul diging. Spr. dankte vooral voor het album, dat 'n geschenk was van vriend tot vriend. Hij sprak den wensch uit: dat allen, zooals zij hier waren vereenigd, één zouden blij ven en als het ware één groote familie vormen in het kader der R.-K. Universi teit, waar zij zouden werken aan den groei en den bloei der Nederlandsche Katholieke philologie. De heer M. Brok dankte voor deze woorden en hoopte dat prof. Drerup nog vele jaren hun bekwame hoogleeraar in de oude talen mocht zijn. Aan het slot van den avond werd onder leiding van den heer Nooteboom door de studenten een Drerup-revue opgevoerd, die op geestige wijze teekende de verhouding tusschen hoogleeraren en studenten en liet uitkomen de beteekenis van prof. Drerpp on der de klassieke 'leeraren. Een nieuwe schouwburg te 's-Hertogenbosch. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad van 's-Hertogenbosch werd met 14 tegen 11 stemmen besloten tot het toekennen van een subsidie aan de So ciëteit „Casino", voor het bouwen van een nieuwe schouwburgaal, welke komt tb staan op het terrein, waar thans de stal lingen zijn der artillerie, gelegen aan de Parade bij de St. Janskerk. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal-examen wis- en natuurkunde met hoofdvak wiskunde de heer J. van der Vlis (Vlaardingen); Doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heer G. W. A. Reiger (Den Haag). MUZIEK. CON AMORE. Mendelsohn's „Elias". Met kort gebed werd de avond geopend. Wanneer de Christelijke oratoriumvei- eeniging „Con Amore" op haar eerste sei zoen-concert uitkomt met een of ander groot werk, zooals nu met Mendelsohn's „Elias", dan is „Con Amore's" succes ver zekerd. Te meer is dit het geval, wanneer een goed stel solisten het geheel opluiste- Dirigent Smink is een minnaar van groo te breede koorzangen. Zoodoende was er n dit werk van den voor oratorium oo zeer begaafden Mendelsohn schoon en oonend werk te verrichten. De componist heeft het solisten en koor niet gemakkelijk gemaakt, en er moet stel lig veel gestudeerd zijn om tot zulk een accurate uitvoering te komen. Het groote talrijke koor, was over het geheel genomen, wel goed van klank, maar scherp-critisch geluisterd is er natuurlijk nog niet alles bereikt en dat ligt in de nog niet geheele voltooiing van de uitvoering der inzichten wat vocaal principe aan gaat van den heer Smink. Nog niet ge heel zitten de stemmen in de résonance, waardoor bij de sopranen in den hoogen forto-toon het geluid meermalen wat vlak klinkt. Het ^ltenkoor is voldoende sterk, draagkrachtig en beschaafd. Het mannen koor is veel minder beet. Het euvel in heel vele onzer inheemsche koren is: de tenoren zwak. Bij de bassen ligt er wat wilde lucht over de stemmen, wat het tim bre aan draagkracht doet verliezen. Toch handhaafden de mannenkoren zich dapper. De religieuze sfeer is er. In het lyrische voelden wij een zekere gebondenheid. Wal meer lichtheid in de woordaccentuatie, het minder betoonen der stomme lettergrepen zou de emotioneele schoonheid stellig ten goede komen. Maar dit is dan ook het cri- tisch-afgeluisterdehet overige gepres teerde geeft stof tot dankbaarheid en prij zen, en de hierboven gemaakte Opmerking is dan ook slechts ten goede bedoeld. In het werk treffen wij (al vinden wij het geheel wat gerekt en lang niettegen staande de aanmerkelijke coupures), dingen van bijzondere waarde en schoon èn voor het koor en voor de solisten-gedeelten door verheven gedachte vorm en inhoud uit muntend. Aria's zooals „Höre Israël" en voor de alt „Sei stille dem Herrn" zijn en blijven meesterstukken. Ook in het dramatische wist Mendelsohn zoo een en ander te ver tellen, èn in de koren en niet te vergeten in de „Elias-partij". De tekst was hem daarbij zeer ter wille. Is het wonder, dat er ruimschoots geno ten werd van deze aan melodiek zoo rijke muziek, welke van geest en fantasie ge tuigenis aflegt. Wij begrijpen hoe èn koor en dirigent van dit werk hebben genoten. Het gaat met „Con Amore" in stijgende lijn. Als solisten verleenden medewerking mevrouw Sophie BathHaas wier taak in dit werk dankbaar is, die met juist in zicht haar artistieke gaven en fraaie stern- Gemeentelijke Aankondigingen VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten de kiezer, met inachtne ming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente in de zelfde provincie aan de stemming kan deel nemen. De kiezer kan in die andere ge meente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór 22 April a.s. zijnde den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter secretarie van e-en gemeente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deel nemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezing geldende kie zerslijst voorkomt, en een adres in de ge meente in welke hij aan d.e stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kie zerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdi- strict in hetwelk hij het door hem opgege ven adres heeft. Bij onzekerheid hierom trent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. Leiden, 25 Februarie 1931. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Bataafsche Import Mij., om vergunning tot het oprichten van een on- dergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting op het perceel Hansenstraat Nos. .7173, b. de firma W.. van den Wijngaard om vergunning tot het oprichten van een brood banket- en suikerbakkerij in perceel Waard- gracht No. 74. c. de N.V. Fabriek van wollen dekens en duffels „De Blauwe Klok" Jan Zuurdeeg, om vergunning tot het oprichten van een fabriek van wollen dekens en duffels in het perceel Oude Singel Nos. 174182. d. de N.V. Bataafsche Import Maat schappij om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats vour benzine met bovengrondsche aftapinrich ting in en op den Morschweg vóór het per ceel Morschweg No. 21, is verdaagd. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag, Jaarvergadering R. K. Bond Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden, Pieterskerkkoorsteeg 15, 8.15 uur. Vrijdag, Ver. „Nederlandsoh Fabrikaat", voordracht prof. ir. J. Klopper, Nutsgebouw, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Febr. tot en met Zondag 1 Maart a. s. waargenomen door apotheek: C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. middelen ruimschoots gafdan de alt-zan geres mevrouw Jo v. d. MeentWalter. Zij was voor ons nog een onbekende. Tech nisch is zij er nog niet geheel, want de overgang van midden naar hoofdstem is nog onzeker en ongemakkelijk. Laat zij hier eens op werken, want haar midden stem is buitengewoon mooi. Er gaat een eigenaardig melancholieke charme van uit, 'n zekere muzikantengeest, die weldadig aan doet. De tenor, de heer Theo de Vries, heeft een niet onverdienstelijk geluid. Zijn zangtechniek vraagt om verbetering. Af ronding van toon en gelijkheid van timbre moet hij zien te verwerven, wil hij volle dig slagen in dat, wat hij hoopt te kunnen geven. Caro was uitstekend op dreef dezen avond. Hij typeerde zijn partij raak van op vatting, vaardig afgewerkt en machtig van geluid. Het Haarlemsch Orkest speelde met veel toewijding. De samenwerking van koor of solisten en orkest was doorgaans ver zorgd. Ons compliment aan de dames en hee ren koorleden die meewerkten in kwartet ten en dubbel-kwartetten. De uitvoering mag als goed geslaagd worden beschouwd. Honderden in de zaal zullen genoten heb ben van Mendelsohn, den zingende en schrijvende over wat hij aan liefde, vriend schap en leed ook in hoogere beteeke nis ondervond, dat alles muziek voor hem beteekende. De avond werd gesloten met het schoo- ne gezang Psalm 96. De Acad. tentoonstelling. De historisch Academische tentoonstel ling is tot heden door 350 personen bezocht Zij Mi tot 8 Maart geopend blijven.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2