STADSNIEUWS Om Honderd Duizend Dollar! DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET TOENEMEND SCHOOLVERZUIM Een tweede commissie tot wering. De Commissie tot wering van schoolverzuim verzoekt over te gaan tot instelling van een tweede Commissie. Zij wijst er op, dat ondanks de sinds 1 Januari 1922 verscherpte procedure het ongeoorloofd schoolverzuim de laatste ja ren nog steeds is toegenomen. Van 842 geval len in 1923 steeg het ongeoorloofd verzuim tol 1228 gevallen in 1929. Terecht merkt de Commissie op, dat bij dit ontstellend groot .anlal verzuimen het niet mogelijk is de gevallen zoo rustig en grondig te behandelen als naar hare meening ge- wenscht is. Met de Commissie zijn B. en W. dan ook van gevoelen, dat instelling van een tweede Com missie noodig is. Wordt daartoe overgegaan, dan moet, krachtens het bepaalde bij artikel 21 der Leerplichtwet, elke Commissie voor een bepaald deel der gemeente worden aangewezen, In verband hiermede geeft de Commissie in overweging de gemeente voor de werkzaamhe den van de twee Commissiën in twee deelen te verdeelen, zóó, dat de scheidingslijn loopt midden door den Rijnsburgerweg, den Stations weg, de Steenstraat, de Blauwpoortsbrug, de Turfmarkt, de Caeciliastraal, de Laóge Mare, de Haarlemmerstraat, de Haven, den Zijlsingel en den Hooge Rijndijk. Uit een door de Commissie samengesteld overzicht blijkt, dat bij deze verdeeling elke Commissie een ongeveer gelijk aantal gevallen ter behandeling zal krijgen. Aangezien de bovenaangegeven scheidingslijn in hoofdzaak loopt van het Westen naar het Oosten, zou het meest Noordelijk deel kun nen worden toegewezen aan de eene Commis sie die dan kan worden aangeduid als „Noor der-Commissie tot wering van schoolverzuim" en het meest Zuidelijk deel aan de andere Commissie, die „Zuidar-Commissie tot wering van schoolverzuim" kan heeten. In overleg met de bestaande Commissie zouden B. en W. het meest Zuidelijke deel aan haar en het meest Noordelijke deel aan de nieuwe Commissie wenschen te zien toegewezen. De meerdere kosten, welke het gevolg zul len zijn van de instelling van een tweede .Com missie, worden op ongeveer 1025 per jaar geraamd. B. en W. stellen voor over te gaan tot benoe ming van de leden der beide Commissiën tot wering van schoolverzuim, waarvoor zij aanbe- a. voor de Zuider-Comtnissie, (reeds zitten de) de heeren: D. Bosma. P. G. Hocks, J. Schouteq en N. B. M. Vreeburg; voor de bezet ting der overige drie plaatsen in die Commis sie bieden B. en W. de navolgende aanbeve lingen aan: lo. de heeren A. B. Mulder. 2o. Dr. A. A. Snijder; lo. de heeren H. van Wouden berg, 2o. W. M. de Ruiter; lo. de heeren A. A. Wijnnobel, 2o. L. Verkoren. b. voor de Noorder-Commissie (reeds zitten de) de heeren W. F. de Bree, A, J. Den Hol lander, J. H. A. Manders, C. Mulders en W. E. Wolvers; voor de vervuling der twee overige plaatsen in die Commissie bieden B. en W- de volgende aanbevelingen aan: lo. de heeren N- van den Heuvel, 2o. W. Caro; lo. de heeren G J. van der Ploeg, 2o. P. J. M. Hoeks. Verder stellen B. en W. voor: a. de belooning van den secretaris van iedere commissie te bepalen op ƒ500 per jaar, b. het gezamenlijk bedrag der presentie-gel- den voor de veertien leden vast te stellen op 1050 per jaar en c. de vergoeding voor bureaukosten voor iedere commissie te bepalen op 150 per jaar. Kasgeldleenxngen. Bij Raadbesluit van 1 December j.l werden B. en W gemachtigd tot het sluiten van kas- geldleeningen, gedurende de maand December 1^30 en het le kwartaal 1931, tot een maxi maal bedrag van - 1.000.000. Op het oogenblik bedraagt de aan kasgeld opgenomen som 500.000, welk bedrag op 1 Mei a.s. moet worden afgelost. Vermits de af lossing van genoemd bedrag waarschijnlijk niet uit de gewone middelen zal kunnen geschie den, zal hiervoor vermoedelijk eene nieuwe kasgeldleening moeten worden aangegaan. Met het oog op de verder gedurende het 2e kwartaal 1931 aan de gemeentekas te stellen eischen voor de betaling van aannemingster mijnen van buitengewone werken en andere groote uitgaven is het voorts gewenscht, dat het College eenige ruimte behoude, om, zoo UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 25 Februari. Huizen, 298 M. Uitsl. NCRV.-uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Concert. 12.0012.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. 2.002.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Lezen van Christ, lectuur. 3.004.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje 6.007.00 H. Pilon: „Onze hoenderrassen cn hun waarde voor den boer". 7.007.30 H. Burgers: „De verbetering van onzen kerkzang". 7.308.00 Dr. G. Esselink: „Ons bestaan een worsteling om het leven". 8.008.45 Concert. Arnhemsche Orkestver- eeniging. 8.459.15 G. Eykenduin: „Agnea Offer", van H. Ibsen. 9.1510.10 Vervolg concert. 10.1010.20 Vaz Dias. 10.2011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. (Uit. VARA-uitzending). 9.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 10.00—10.15 Morgenwijding (VPRO.) 10.15'P. J. Kers: „Onze keuken". 11.00 Gramofoonpl. 11.05 Mevr. J. RiemensReurslag: „Geeste lijke ontwikkeling en opvoeding van den kleu ter". 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert, VARA-Septet. 2.15 Gramofoonpl. 2.25 Vrouwenhalfuurtje. 3.15 Gramofoonpl. 3.20 K. de Boer: „Achterblijvers 3.35 C. Schaake-Verkozen: „Maak het zelf 4.25 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 6.30 Mandoline-cursus Joh. B. Kok. 7.00 A. F. J, Portieltje: Instinct en onder vinding bij dieren". 7.30 Politieber. 7.45 Concert. 8.15 Hoorspel doorhet Groot Volkstooneel. 10.15 Vervolg concert. 10.45 Persberichten. 10.5512.00 Gramofoonpl. noodig ,ook in nieuwe kasbehoeften te kunnen Buiten beschouwing latende de som van 70.000, tot welk bedrag, ingevolge de krach tens Raadsbesluit van 29 Juni 1925 met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aangega ne rekeningcourant-overeenkomst, het debet saldo der gebeente.-bij die bapk kan stijgen, zonder dat vooraf de goedkeuring van Gedepu teerde Staten noodig is, zoudèn B. en W. daar om het maximaal bedrag, dat in het 2e kwar taal 1931 de kasschuld zal mogen beloopeo, ook thans weder willen zien vastgesteld op J 1.000.000. B. en W. geven den Raad een desbetreffend voorstel in overweging. Lokalen voor de Blinden. De vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden heeft, met goedvinden van de ver- eenigingen Schoolkindervoeding en -kleeding en Armenzorg, eenige der aan die instellingen verhuurde lokalen van het perceel Pieterskerk gracht no. 11 kosteloos in gebruik als werk plaats voor de blinden. Wegens toeneming van het aantal te werk gestelden bieden deze ver trekken te weinig ruimte,, terwijl .ij ook overi gens, met het oog op de ligging, voor hel be oogde doel niet geschikt zijn. In verband hiermede verzoekt de vereeniging om haar de drie op den beganen grond naast elkander, en rechts van den hoofdingang, gele gen lokalen van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9 a,ls werkinrich ting voor de blinden in gebruik te geven. Da ven try, 1 5 5 4,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. I.20 Orkestconcerl. 2.20 Concert. 2.45 Uitz. voor scholen. 3.50 Concert. 5.05. Orgelspel door R. News. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Piano-recital door Ed, Isaacs. 7.20 Lezingen. 8.20 Concert. 9.30 Berichten. 9.45 Vervolg concert. 10.40 Lezing en Berichten. II.0012.20 Dansmuziek. „Radio Pari-s", 1 7 2 5 M. 8.05 Gramofoonpl, 12.50 Gramofoonpl. I,25 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 „Hoffmann's vertellingen" van Jacq. Offenbach. Orkest en solisten. L a n g e n b e r g, 4 7 3 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 10-4011.20 Muziekuitz. voor scholen. II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4,205.20 Orkestconcert. 7.057.50 Orkestconcert. 7.509.05 Vroolijke avond. 9.059.40 Lezing. Daarna: Berichten en tot 11.20 Concert. Kalundborg, 1153 M. 11,201.20 Orkestconcert. 3-005.00 Orkestconcert en voordracht. 7.208.20 Dansmuziek. 9.009.25 Liederen-voordracht. 9.4010.20 Kwintet-concert. 10.2011.50 Dansmuziek. Z e e s e n ,1 6 3 5 M. 5.4011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.05 Gramofoonpl. 2.053.50 Voordrachten. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Franz Lehar-uurtje. 8.30 Hoorspel „Die Gefangnissonate" M. Ku- nath. 9.30 Berichten en daarna tot 11.50 Dans muziek. Van deze lokalen, welke voor het beoogde doel zeer geschikt zijn, is echter een tweetal verhuurd, onderscheidenlijk aan de stichting „het Leger des Heils" en aan het Christelijk Muziekgezelschap „Polyhymnia", elk tegen 50 per jaar. Inwilliging van het verzoek brengt derhalve mede, ^at deze Jpt wederopzeggens aangegane verhuringen worden beëindigd, waartegen, ge let op de groote belangen van een behoorlijke huisvesting van de blinden, in casu geen be zwaar kan worden gemaakt. De huurprijs ware, evenals ten aanzien van andere instellingen en vereenigingen, die op maatschappelijk gebied werkzaam zijn, op een gering bedrag le stellen; in dit geval op een be drag van 10 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor, aldus te besluiten. Aankoopen voor het Openbaar Slachthui». Onder mededeeling, dat B. en W, zich met desbetreffende voorstellen van de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis kun nen vereenigen, geven zij den Raad in overwe ging, genoemde Commissie te machtigen: a. over te gaan tot den aankoop van een Toledo-Berkel hangspoorbascule en een Jaffa automatische plateau-bascule voor de som van 2325; b. de levering en het geheel bedrijfsvaardig opstellen van een tweeden compressor ten be hoeve van de ammoniak-machine ondershands op te dragen aan de firma Gonnermann en Co. te Haarlem voor de som van 5400. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maandag 2 Maart 1921, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steen- schuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Voorstel in zake het sluiten van kasgeld- leeningen, gedurende het 2e kwartaal 1931. 2o. Voorstel tot verhuring van een 3-tal loka len van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9, aan de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden. 3o. Voorstel: a. om een stuitje grond, gelegen aan het ein de van de Zwijnhoornsteeg, niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaren; b. tot verkoop van het sub a bedoeld stukje grond, aan H. Brandt. 4o. Voorstel tot verkoop van een gedeelte berm met daarbij behoorende halve sloot, langs den Haarlemmertrekvaartweg onder Noordwij- kerhout, aan J. Butot, 5o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de verzekering op pre- mier-risquevoorwaarden van in het Stedelijk Museum „de Lakenhal" aanwezige of nog te plaatsen schilderijen en andere voorwerpen van 6o. Voorstel in zake de instelling van een tweede commissie tot wering van schoolver» 7o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Nederlandschen Bond van Per soneel in Overheidsdienst, om aan de wed. H. Glasbergenvan der Nagel, vroeger dienst bode bij de openbare bewaarschool aan het Elisabethshof, alsnog kindertoeslag toe te ken- (B, en W. zetten uiteen, dat de genoemde persoon niet onder de desbetreffende verorde ning, regelende den kindertoeslag, viel). 8o. Voorstel om de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis te machtigen: a. tot aankoop ten behoeve van het Slacht huis van een Toledo-Berkel hangspoorbascule en een Jaffa automatische plateau-bascule; b. tot onderhandsche opdracht van de leve ring en het geheel bedrijfsvaardig opstellen van een tweeden compressor ten behoeve van de ammoniakmachine, aan de firma Gonner mann en Co. te Haarlem. 9o. Voorstel in zake het verleenen van finan- cieelen steun bij de oprichting en exploitatie van een kortsluithuis en hoogspanningslabora torium met bijbehoorende werken door de N.V. tot Keuring van Electrolechnische Materialen te Arnhem. IOo. Voorstel, in zake het aan de N.V. Tex tielfabriek v.h. Gèbr. van Wijk en Co. verlee nen van vergunning tot het maken van een verbindingsbrug over de 3e Groenesteeg, tus- schen hare perceelen aan de Vestestraat eener- zijds en het perceel Groenesteeg no. 55 ander- zijds. llo. Voorstel: a. tot toekeqning. van een bijdrage in eens. van ƒ12.000.aan het „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van Wandelparken", ten behoeve van de verdere afwerking van" het thans in uitvoering zijnde plan van den aan leg van den Leidschen Hout en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat; b. om het voorstel van den heer van Stralen, in zake de afwerking van het volledig bosch plan als afgedaan te beschouwen. 12o. Voorstel inzake de reorganisatie van het bewaarschool onderwijs, enz 13o. Voorstel van mevr. Braggaarde Does, in zake de benoeming van een gemeentelijke Commissie, belast met de zorg voor de Leid- sche blinden. 14o. Praeadvies op het voorstel van den, heer Groeneveld in zake beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de bevordering van het geven van goede volksvoorstellingen op het ge bied van zang, muziek en tooneel, tevens prae advies op het verzoek van het Mannenkoor „De Vereenigde Zangers", om een subsidie in de kosten van een te geven concert. 15o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 September 1922 Gem, blad no. 56) op de Veemarkt. 16o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem. blad no. 18) op het Rijden. FEUILLETON Uit bet Ameribaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 93) Millman's grijze oogen keken een paat seconden met een half-ei*ustigen, half-ge- amuscerdeu blik in die van Dave, terwijl hij de aangeboden hand drukte. Even was er een zwijgen en toen zei "Mi liman Wel, Dave; ik herhaal mijn vraag van daarnet: wat nu? Dat is nog al duidelijk dunkt me. Je hebt je aandeel eerlijk verdiendhij l«gde zijn hand even op het pak bankbil jetten.... je moet zelf maar zeggen hoe veel Millman stak een sigaret op voor hij antwoord gaf'. Prachtig, zei hij toen met een raadsel achtige uitdrukking in zijn oogen, terwijl hij door de blauwe rookwolken heen Dave's gezicht bestudeerde. PrachtigIk neem je voorstel aan, Dave. Ik wil alles hebben... of niets Dave liet zich met een ruk achterovei vallen in zijn stoel. Er was iets in Mill man's stem, dat hem niet aanstond en dat hij niet heelemaal begreep, iels dat hem op zijn hoede deed zijn. Had hij het ten slotte tóch bij het recht eind gehad en had Millman hem tóch een valstrik "gespan- DE LEIDSCHE HOUT 12.000 'gld. voor de vérdere afwerking. Sportvelden in voorbereiding. Rij Raadsbesluit van 19 Mei 1930 werd aan de Stichting „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van Wandelparken" een bijdrage van 15.Q00 in eens toegekend, teneinde haar in staat te stellen met de afwerking van het plan van den aanleg van den Leidschen Hout door te gaan en in hét onderhout van het reeds aan gelegde te voorzien.Vermoedelijk zou, schreven B en W. 'in hun voorstel, met dat bedrag kun nen worden gewerkt tot 1 September 1930 en zou tegen dien datum door het bestuur nader onder oogen moeten worden gezien, in hoeverre aan de dan verkregen inrichting van het ter rein verdere uitbreiding kon worden gegeven. Het is het bestuur mogen gelukken met de beschikbare middelen aanzienlijk langer toe te komen, dan aanvankelijk verwacht werd, doch het werk is nog niet zóó ver gevorderd, dat de Hout reeds voor het publiek kan worden open gesteld. Daarop was trouwens ook de bijdrage van de gemeente niet berekend. Het bestuur heeft nu een plan doen opmaken voor de verdere afwerking op een zoodanige wijze, dat het publiek in dit voorjaar nog kan worden toegelaten. De kosten van dit, tot het beslist noodige beperkte plan, bedragen, met inbegrip van eenige nog te betalen rekeningen circa 1200, welk bedrag het bestuur verzoekt uit de gemeentekas te mogen ontvangen, aange zien voor uitvoering van dit plan der Stichting geen middelen ten dienste staan. Bij de beoordeeling van deze aanvraag moet men eenerzijds in aanmerking nemen, dat 't om technische en practische redenen noodzakelijk was, op sommige punten van het plan verder te gaan, dan- waarop bij den financieelen opzet was gerekend. Zoo werd reeds een gedeelte van den grooten vijver B gegraven, had verharding van wegen plaats en moest in een goede afwa tering, overeenkomstig de eischen van „Rijn land", worden voorzien, alle kostbare werken, waarvan de uitvoering door het bestuur om fi- nancieele redenen niet was opgenomen in het z-é- „verkleinde plan". Aan den anderen kant moet in het oog wor den gehouden, dat de gemeente van den Leid schen Hout de beschikking kreeg over een groo te hoeveelheid gestorten grond en dat boven dien ten dienste van de gemeente ophooging van de Van Ledenberchstraat met aansluiten de straten en demping van slooten plaats had. Feitelijk is het gevraagde bedrag dan ook be langrijk. lager dan 12.000. Aangezien het zeer zou zijn toe te juichen, indien de opening van den Hout nog in dit voorjaar kon plaats hebben en de voortzetting van dé werkzaamheden mede aan de bestrijding van de werkloosheid ten^ goede komt, achten B. en W alle aanleiding aanwezig om de bij drage ad 12.000 toe te kennen. Uiteraard blijft de aandacht gevestigd op perfectionneering van het reeds aangelegde, totdat het park- en wandelwegenplan eindelijk volledig zal zijn ingericht. Een en ander is na tuurlijk vooral ook afhankelijk van de finan- éïën der Stichting en kan daarom niét anders dan geleidelijk geschieden. Hef bovenstaande strekt tevens tot prafc- advies op het voorstel van den heer van Stra len inzake het uittrekken van gelden voor de afwerking van het volledig boschplan. Nog slechts een korte opmerking hebben B. en W. ten aanzien van dat voorstel te maken. Wanneer met „de afwerking van het volledig boschplan" in genoemd voorstel mocht zijn bedoeld de algeheele voltooiing van het plan met gebouwen en verdere toebehooren, en dat dus thans reeds het restaurant, het volksthee huis en de verder nog voorgenomen inrichtin gen tot stand worden gebracht, dan moeten zij er op wijzen, dat deze werken slechts weinig meer tot de werkverruiming kunnen bijdragen, daar het loon maar een betrekkelijk klein per centage van de kosten uitmaakt. Het meeste werk, voor de werkverschaffing van belang, is in het aanleg zijnde gedeelte thans reeds verricht Veel meer effect voor de bestrijding van de werkloosheid zou hebben de beschik baarstelling van gelden voor den aanleg van sportvelden, waaromtrent plannen in voorberei ding zijn, li en l Wat bedoel je met dat „alles of niets"? vroeg hij en er was een zweem van dreiging in zijn stem. Woordelijk wat'ik zeg, was het eimstig antwoord. Je moet het in den meest let terlijken zin opvatten; ik wil alles.... of niets Dan veronderstel ik dat het „niets" zal zijn merkte Dave koel op. Misschien, stemde Millman schouder-, ophalend toe. Maar ik hoop, van niet. Hij sprak op diep-ernstigen toon nu. Luister eens Dave; probeer eens terug te den ken aan de dagen dat we goede vrienden zijn geweest.toen we in elkaar geloof den.... laten we praten als man tot man. Ik zal je vertellen waarom ik gedaan heb, wat ik in elk opzicht als diefstal beschouw, waarom ik het geld uit de duiventil ge haald heb. Ik hoop, dat je er van door dringen zult zijn. dat mijn leven in de ge vangenis en het verhaal dat. ik je over me zelf deed, ondanks het feit, dat ik nu het geld „gestolen" heb, geen leugens zijn ge weest. Geen levende ziel behalve jij, Dave Henderson, weet dat Charles Millman twee jaar in de gevangenis heeft gezeten. Als dat bekend werd, zou het zoo goed als zeker mijn ruïne beteekenen, zoowel maatschappelijk als ten opzichte van mijn zaken. En toch Dave, ben ik blij, dat j ij het weethet zou me zelfs spijten als je het niet wist. Dat vindt je misschien vreemd Kijk eensals het bekend werd, dat ik „gezeten" heb, zou er een reuzen- schandaal komen, vette opschriften in de kranten en weet ik wat al meer. En toch heb ik er nog nooit een oogenblik aan ge dacht om mezelf af te schilderen wat er precies gebeuren zou, als het feit van mijn gevangenisstraf zichtbaar werd. Weet je waarom Omdat j ij de eenige bent door wiens toedoen het bekend zou kunnen worden Dus je ziet, Dave, dat ik je niet vraag om vertrouwen in mij te stellen, zonder duidelijk blijk te geven van het groote vertrouwen, dat ik in jou heb... Dave Henderson keek den spreker met gefronste wenkbrauwen aan. Dat was de oude Charlie Millman, zooals hij hem in de gevangenis gekend had Dus Dave, ging Millman voort., wat moest ik doen? Ik was overtuigd (en dat ben ik nog) dat ik geen keus had, dat. ik je moest aanbieden dat geld uit zijn schuilplaats te voorschijn te halen. Ik wist dat, je het woord voor woord meende, toen je zei dab je je er door zou probe'eren te slaan, al zou de heele politic van de Ver eenigde Staten trachten je den weg te ver sperren, dat je zou winnen of in den slag blijven. Ik begreep ook dat de. politie je in t oog zou houden na je ontslag en ik was bang dat. die grappenmakerij je ?t le ven zou kosten of in elk geval weer een langdurige gevangenisstraf. Daarom ben ik het geld gaan halen en ben dus je me deplichtige geworden. Millman pauzeerde even, als om den in druk van zijn woorden bij zijn hoorder te laten bezinken, cn ging toen verder: Ik zei daarnet dat ik geen keus had met betrekking tot het weghalen van het geld. Maar er is nog iets anders waarin ik geen keus heb: dat is de overtuiging dat het geld terug gegeven moet worden aan den boedel waartoe het behoort. Dave sprong van zijn stoel op. Op zijn gezicht, waarvan de trekken zich ontspan nen en verzacht hadden terwijl Millman sprak, kwam weer een harde, norschc uit drukking.. hij kreeg een kleur van drift. "Wat is dat voor geklets?, viel hij boos uit. Neem die woorden terug! Hij lachte wild. Ben je dronken, Millmann.of ben je stapel gek geworden? Millman bleef doodkalm bij den woeden den uitval van zijn bezoeker. Neen, zei hij rustig, geen van beide. Maar ik zie geen andere oplossing, Dave. Ik heb het geld nu ook gestolen en ik ben er dus in dezelfde mate verantwoordelijk voor als jij. Het moet terug; dat is het eenige wat ik er op weet.! Voor den duivel Neen!, versta je; neen en nog eens neen Millman schude langzaam het hoofd. Je doet verkeerd, Dave, waarschuwde hij vriendelijk, zoo verschrikkelijk verkeerd. Luister Dave, ik.... Neenziel Dave houi woest in de rede, je kunt dat gerust laten. Je bent natuurlijk van plan een preek tegen me te houden, maar die moeite kun je je net zoo goed sparen. Je gaat natuur lijk beweren dat ik vroeg of laat toch ge pakt zal worden en al dien onzin meer. Maar dan heb je het toch glad pis. Er is geen greintje kans dab ik gepakt word... ik ben dood, begrijp je, dood! Dave Hen derson is dood, zoo dood als een pier. Een vriend van me heeft, ze in San Francisco die kool gestoofd: ze zijn in hun ziel over tuigd dat Dave Henderson dood isHet boek is dichtgeslagenvoorgoed. Naar Dave Henderson kraait geen haan meer, begrijp je? Ik ben dood voor de politie en nu zal ik het. geld hebben, het geld waar voor ik gevochten heb en waarvoor ik de pijnen van de hel heb uitgestaan en dat geld zal me nu alles vergoeden wat ik ge leden heb, Millman. Niemand ter wereld zal tusschen mij en die honderd duizend dollar komen Beste kerel, antwoordde Millman zacht j wat zie je de dingen toch verschrikkelijk verkeerd in. Ik wil je niet bepreeken, maar ik zou zeggen dat twee jaar gemeenschap pelijke gevangenisstraf oen sterken band tusschen twee menschen legt en d&ur- >oin wil ik dat je naar me luistert. Ik heb je nooit voor een slecht mensch gehouden, Dave; er is aan je heele persoon niets slechts of misdadigs. Maar het is of op het punt van dat geld je hersens heelemaal verdraaid zijn.... of je ten opzichte daar van alles uit den verkeerden gezichtshoek ziet Kletspraatjes, viel Dave bruusk uit, kletspraatjes waar ik niets mee opschiet. Er zijn maar twee feiten waarmee ik reke ning heb te houden Millman, laat. ik dan eens eu voor goed zeggen: ik ben dood en daar ligt het geld Je ziel is niet dood, wierp Millman te gen. Schei uit, met die femelarij, riep Dn\e grimmig. Je weet nu précies hoe ik er over denk. Millman gaf niet direct antwoord en hij keek zijn bezoeker ook niet aau. Zijn oogen waren, door een wolk van sigarettenrook heen, gevestigd op het pakje bankbiljetten. Het spijt me, Dave, zei hij ten slotte, langzaam en moeilijk. Het. spijt, me meei dan ik je zeggon kan, dat je do beste kans die je tot nu toe in je loven geboden wordt, de kans opnieuw te beginnen met ecu schoone lei en een zuiver geweten, niet umi beide handen aangrijpt. Ik dacht dat je het zou doenik hoopte het, Dave... Maar in mijn eigen standpunt ten opzicli te van de zaak brengt jouw houding geen verandering. Het geld behoort teruggege ven te worden, aan den boedel van Tyde- manen het zal teruggegeven worden! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9