UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 te Weenen geopereerd. Te Amsterdam zouden hun namen zijn, volgens de op hen gevonden passen, Emil Soaler, geboren te Thalwil (Zwitserland) en Alfred Braun, I geboren te Aussig (Tsjecho-Slowakije). In Weenen staan zij onder andere naanen bekend. Vermoedelijk zullen zij ook nog wel in andere landen hun werk hebben uitgeoefend. Zoo als men weet, worden 14 oheques vermist. Negen van deze che ques, waarvan twee in Rotterdam werden uitgegeven, twee te Amsterdam werden verzilverd en vijf nog op hun gevonden zijn, zijn dus terecht. Gisteravond was van de vijf overige nog geen spoor ge vonden. HET LEVENDE LIJK. Zaterdagavond had zich een groote me nigte verzameld bij het Meertje aan den UUbergschen weg te Nijmegen. Er zou een jongen verdronken zijn. Eenige poli- tie-agenten waien druk in de weer met dreggen en waren al eenige uren bezig, verloren zelfs een dreg, zonder iets aan den haak te krijgen. En toch moest er een jongen verdronken zijn. Buren hadden het gezien, tusschen lioht en donker was ér een jongen in de sneeuw komen aan rijden, was met zijn rijwiel op den glad den berm van het Meer gevallen, de fiete was blijven liggen en de jongen was ver dwenen. Ten langen leste gaf men het drogwerk toch op en zocht in andere richting naar het lijk. Toen kwam een loopjongen vertellen, dat zijn fiets in de Molenstraat door een jong broekje was weggenomen en dat het kereltje er mede weggereden was in de richting van het Meer. En inderdaad herkende de loop jongen in het rijwiel langs het Meer zijn eigendom, dat naar het politiebureau was gebracht. Men had nu een spoor en zocht verder. Toen kwam men tot de ervaring, dat de jongen me-t het gestolen rijwiel naar het Meer gereden was, daar inderdaad was gevallen, de fiets had laten liggen en toen was weggeloopen. Nog sterker, toen bewoners van het Meer het geval be spraken en het vermoeden uitten, dat de jongen verdronken was, had de knaap er zelf bijgestaan, maar gezwegen als het graf. Bang als hij was voor den dief van het rijwiel te worden aangezien, was hij zelfs bij het dreggen tegenwoordig ge weest, zonder iets te zeggen. Een snug ger rechercheur zocht dit geval van het „levende lijk' nader uit en kwam tot de ontdekking, dat men hier te doen had met een zwakzinnigen jongen, die onder het oog van de ouders was weggeloopen. Hij werd later door de politie naar de De aanslag in den trein Keulen—Brussel. De Brusselsohe correspondent van de „Msb." meldt: Zooals wij bereids hebben gemeld, werd op 8 Februari in den sneltrein Keulen Brussel, tusschen Nossegihem en Saven- them, een aanslag gepleegd op den te Antwerpen wonenden Nederlander Rock- inan, die van een vrij belangrijke som gelds werd beroofd. Hoewel men den da der nog niet heeft kunnen arresteeren, weet de politie thans met zekerheid, dat het den in 1905 te Oued Maisa (nabij Üonstantine) geboren Arabier Muley Al- debouhay ben Amed moet zijn. croede vangst der Tilburgsche recherche. Den laatsten tijd werden te Tilburg op klaarlichten dag verschillende diefstallen gepleegd, door iemand die de huizen bin nensloop en wegnam wat van zijn gading wae. Vorige week Vrijdag had deze „iemand" zijn slag geslagen op den Bosschen weg bij den, heer P., die bij de politie aangif te deed dat een portemonnaie met 9 was ontvreemd. Door den rechercheur van Geysel werd terstond het spoor van den insluiper na gegaan, hetgeen leidde tot de aanhouding van een zich noemenden H. die echter O. Koelowski bleek te heeten een uit Russi sche ouders te Antwerpen geboren jon geman van 22 jaar. Bij zijn aanhouding bekende K. door de feiten gedwongen den diefstal op den Bosschen weg te hebben gepleegd. Tevens kwam vast te staan, dat K. de insluiper wae die Tilburg onveilig maakte. Bij huis zoeking werden tal van diefstallen af komstige voorwerpen gevonden, die dui delijk uitwezen, dat men den rechten man te pakken had. K. zal ter beschikking der justitie wor den gesteld. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Duitsch schip vergaan. Het Hamburgsche s.s. „Kurland" (506 ton) is in den nacht van 22 Februari ten Noord-Westen van Terschelling gezonken. De uit 12 man bestaande bemanning werd aan boord van een Engelsche visschers- stoom boot opgenomen. Vreeselijke dood van een blinden passagier. Toen de sneltrein van Parijs naar Saar- brücken gisteren op het station Epernay stopte, bemerkte een spoorwegbeambte op het dak van een der wagons het lijk van een jongeman, wiens hoofd van het lichaam gescheiden was. Het onderzoek wees uit, dat men te doen had met een zekeren Demoulin, wo nende in het Saargebied, die als blinde passagier op het dak van een wagon was geklommen en waarschijnlijk bij 't passee- len van een lage tunnel op zoo vreeselijke wijze om bet leven was gekomen. Hevige ontploffing te Kronstadt. Maandag is in de opslagplaats van de filmmaatschappij „Concordia" te Kron- stadt door onbekend gebleven oorzaak een brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep. Op een gegeven oogenblik had er een ontploffing plaats, waardoor drie vrouwelijke employés gedood en vele andere arbeiders en arbeidsters gewond werden. Zware sneeuwval in Beieren. De aanhoudende sneeuwval, waarvan het Zuidelijk deel van Beieren reeds se dert Zaterdag getuige is, is oorzaak, dat het sneeuwdek een hoogte heeft bereikt, zooals dezen winter nog maar zelden en in Februari sedert vele jaren niet het geval is geweest. Te München bedroeg de hoog te van de sneeuw vandaag 29 c.M., terwijl in het gebied der Beiersche Alpen een laag versche sneeuw van omstreeks een halven meter hoog is gevallen. Het verkeer onder vindt groote belemmering; herhaaldelijk moesten auto's uitgegraven woixlen. Twee smokkelschepen tot zinken gebracht. Gisterochtend vroeg heeft tusschen kustvaartuigen en smokkelschepen een ge vecht plaats gehad in de Narrang Ansett- baai (V.S.), waarbij van beide zijden van machinegeweren werd gebruik gemaakt. Twee smokkelschepen werden tot zinken gebracht, terwijl de bemanning werd ge vangenomen. Smokkelaars teruggejaagd. Een troep van zestig gewapende staats- politieagenten hield gisteren te Komati- poort on Heetorspruil (Zuid-Afrika), een aantal smokkelaars tegen en joeg ze over de grens in Portugeesch Oost-Afrika te rug. Gemeld wordt, dat de smokkelaafs opium ter waarde van eenige duizenden ponden sterling in hun bezit hadden. Tot nog toe zijn geen arrestaties verricht. Drie bandieten neergeschoten. Drie bandieten zijn gisteren bij een po ging om uit de gevangenis te Jeliet in Illi nois te ontsnappen, door de gevangenbe waarders doodgeschoten. Reeds weken van te voren hadden zij hun plannen uitge werkt, doch de gevangenisdirecteur was er achter gekomen en had derhalve de noo- dige voorzorgsmaatregelen getroffen. Hij had een specialen wachtpost geplaatst bui- i ten de gevangenis, uitgerust met zoeklich- I ten en machinegeweren. Gisteren over manden de drie gevangenen, die nacht dienst hadden in het keukengebouw, den keuken wacht. Zij Bloten hem op in de ijskast en klommen op het dak van het gebouw, dat twee verdiepingen hoog is en tegen den buitenmuur van de gevangenis is aangebouwd. Op een of andere wijze hadden zij de beschikking gekregen over een touw, waarmede zij zich op de straat buiten de gevangenismuren lieten vieren. Een hunner had den beganen grond reeds bereikt, de tweede was nog slechts een paar meter van de straat en de derde maakte zich juist gereed de afdaling te on dernemen, toen de bewakers van het ge bouw de ontvluchting ontdekten en de zoeklichten op de drie mannen richtten. Door vier op verschillende punten op gestelde machinegeweren werd tegelijker tijd het vuur op de vluchtelingen geopend. Twee der bandieten werden door een veertigtal kogels getroffen en waren on middellijk dood, de derde werd door een paar kogels gewond, doch is spoedig daar na overleden. Bij het hooren van de ma chinegeweren stieten de 18.000 gevange nen binnen de muren een langgerekt ge huil uit, dat het geratel der mitrailleuses overstemde. Twee auto's, die op geringen afstand aan den weg stonden te wachten en de vluchtelingen naar Chicago moesten brengen, reden, toen zij bemerkten dat de ontvluchting mislukt was, met groote snel heid weg. De hun nagezonden kogels trof fen geen doei. Daar er sedert lang in deze gevangenis iets broeide, zal thans een onderzoek wor den ingesteld, teneinde na te gaan of nog meer gevangenen bij het plan tot ont vluchten betrokken zijn. Te Florence in Arizona zijn 15 gevange nen er in geslaagd over den buitenmuur van de gevangenis te klimmen en in de woestenij van rotsen en zand, die de gevan genis omringt, te ontsnappen. Een hunner werd echter weer gevangen genomen. De koning gesignaleerd... Een grappig incident deed zich Zondag middag voor in de Royal Academy to Lon den, waar de koning en de koning'n van Engeland een privé-bezoek brachten aan dp aldaar ondergebrachte Perzische Kunst tentoonstelling. Het werd den koning vergund de kost bare juweeien-verzamelingvan den shah van Perzië van zeer dichtbij te bekijken, waardoor de koning, die om de vitrine heen wandelde, de onzichtbare -iraal, die voortdurend op de vitrine gericht is, on derbrak waardoor de geheele installatie van alarmschellen, elee -nst.be seinen en roede lampen m werkvig verd ge>'eld, met het gevolg, dat van alle kanten bewa kers toesnelden, die zich echter eerbiedig terugtrokken, toen zij bemerkten, dat de alarminstallatie slechts den koning had gesignaleerd j Mysterieuze geschiedenis te Cambridge. In het Sydney Sussex-College, een van de gebouw-complexen, waarin de studen ten te Cambridge onder toezicht van pro fessoren wonen, werd gistermorgen door een bediende, die de studenten op den ge wonen tijd kwam wekken, een 18-jarig student dood op zijn kamer gevonden. De jongeman lag nog geheel gekleed op den vloer. Zijn polsen en enkels waren met zakdoeken aan elkaar geknoopt en ook voor zijn mond was een zakdoek gebon den. Er was in de kamer niet het minste teeken te vinden van een gevecht en de politie zag zich dan ook voor een zoo moeilijk op te lossen probleem geplaat* dat zij onmiddellijk de hulp van Scotland Yard heeft- ingeroepen. Doch ook de detec tives van Scotland Yard hebben tot dusver geen enkele aanwijzing kunnen vinden, die tot. d3 ontdekking van den schuldige kan leiden. De jonge student stond a's een rustig en ijverig werker bekend, studeerde archeologie en had tal van vrienden onder zijn collega's. De eenige verklaring die zich opdringt, is, dat er hier van een <-c ver doorgedreven grap sprake is, die een ongewild tragischen afloop heeft ge>had De student, die in de aangrenzende kamer verblijf houdt, verklaarde evenwel den gcheelen dag geen enkel gerucht te hebben vernomen. Men neemt aan dat de persoon of de personen, die de grap hebben uitge voerd, na den ongelubkigen afloop het slachtoffer naar zijn kamer hebben ge- dragen, doch hoe men dit in alle s't'ie I heeft kunnen doen is een raadsel. „Tel KATWIJK AAN DEN RIJN Film 2 Maart (Maandag) ie 7.30 uur zal door de Paters Lazaristen in net Pa rochiehuis een Missiefilm gegeven wór- leh. Deze film, een der nieuwste films, trok in andere plaatsen waar deze gege ven werd, volle zalen. De t'i'm heeft, voor namelijk ten doel sympathie te wekken voor deze bloeiende unssie De rolprent geeft b.v. een kijkje op de aloude be schaving van het Riik te voorschijn tre dend in de oude bouwworken, o.m. hoe de bolsjewisten daar huishouden onder de bevolking van he' platteland. Vervol gens eenige beelden van do Missie. Tot slot zal een fcoinischeh film gege ven worden. Het gaat uit van ..Katholiek Katwijk" en te voren zal men zich van pla.itska-a.r- ten kunnen voorzien bij enkele /elalviccn Het bestuur va-n „Katholiek Katwijk" heeft de leden ongei wipe'd aan zien ver plicht door de leden dezen a-vonJ, die een interessante avond beiooft 1 e worden te kunnen aanbieden. De parochianen ruilen hunnerzijds van hun belangstelling en meeleven 'oen blij ken. In den Va-s ren: ij tl zijn moordei e avonden vrij. Ook le:e avond reserveeie men voor genoemde film. NOQROW'JK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagmid lag Ie 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken 2. Me- dedeelingen. 3 Vascstc'-ling notulen. 4. Verslagen. 5. Benoeming Oom* nssie van Toezicht L. O. en leden stembureau.*. 6. Aanvaarding schenkingen. 7. Wijziging reglement gasthuizen. 8. Antwoord op in- terpellatie Krau en algemeene beschou wingen Gem. Begroot-mg. 9. eiliunhg stukje grond aan J. Oveibeek. :0. Jn ge- bruikgeving van gemeentegronda. aan W. van Rijn; b aan Gebrs. van der Put ten. Ha. Voors.ellen rot ankoop van grond: 1. aan den Duinweg; 2. aan dtn Noord-Boulevard; 3. bij de Jan warn-n- brug; b. Wijziging Raadfioesbiit over dracht Heeren- on Gooweg a. d. Piovin- cie. 12. Voorstel rot verbouwing van de gasfabriek. 13. Voorstel lot aanschaffing van een motor-lorrie ten behoeve van de gemeente-reiniging. 14. Voorstel tot sub sidie verleening aan het Groene Kruis en Wit Gele kruis. 15. Voorstel tot liet ver- leenen van gratificaties aan ambtenaren. 16. Advies op het verzoek van M. Bos om vergoeding ing. art. 13 L. O. wet. 17. Vaststelling voorschotten aan bij/., school besturen ex art. 101 L. O. wet. 18. Aan vragen art. 72 L. O. 19. Suosidie aan Pa tronaatscommissie voor 2-ja rigs tuinbouw wintercursus. 20. Vaststelling schoolgeld verordening. 21. Voorziening kant-oorruim ten voor gemeentediensten. 22. Advies op voorstel van den heer Meier inzake leve ranties drukwerk. 23. Reclames rioolbe lasting. N00RDWIJKERH0UT. Bevestiging ds. J. van Noort. In de N. H. Kerk alhier is Zondag ds. J. v. Noort uit Utrecht als predikant beves tigd door ds,. Klomp uit Voorhout. Schoorsteenbrand. In tiet. huis Ha venstraat 68 bewoond door N. Duiven voorden ontstond gistermiddag een begin va-n brand, doordat het roet en *-uil in de schoorsteen aan het branlen was ge gaan. Dikke rookwolken stegen uit het pand op, doch men slaa-gde er in het brandje spoedig te blusschen met eenige emmers water. SASSENHEIM. Kapelaansbenoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd iit kapelaan te Zandvoort de weleerw. heen A. Rietveld, die sedert 1928 assistent was' alhier. In plaats van kapelaan Rietveld is alhier tot kapelaan benoemd de wel eerw. heer K. Westerkamp, die priester gewijd werd in 1927 en kapelaan te Bui- tenveldert was sinds 1929. I De weleerw. heer G. Dessmg, die vooi zijn gezondheid in hot St. Beinadusge- sticht vertoefde, is benoemd tot kapelaan te Heemstede. WASSENAAR. Hanze. Naar wij vernemen hebben de heeren G. P. G. van Leeuwen, P. M. Wesseling en J. S. M. Wubbe, die op de laatste v'ergadering van de R. K. Midden- standsvereeniging als bestuursleden wer den gekozen, deze benoeming aanvaard. Het voorzitterschap der vereeniging zal worden vervuld door den oud-voorzitter, den heer G. P. G. van Leeuwen, het 2de voorzitterschap door den heer P. M. Wes seling en het secretariaat door den heer J. S. M. Wubbe, die gedurende een jaar als voorzitter heeft gefungeerd. Geboren: Geert z van K. Wassens en G. ter Haar Antje Johanna en Ella Johanna, 2 d. van T. A. Hakkeling en M. C. Westgeest Hendrik z. van A. Groe- neveld en M. A. de Roode Mattüeus z. van D. P. den Os en M. C. de Vos Jacob Marius z. van L. de Joode en H. G. va-n Tricht. Ondertrouwd: G. van Ba vel en M. R. Westra. Overleden: Frans Leendert Ver meulen 70 j„ echtg. van H Stolk Ma ria Elisabeth Margiaretha Roller 65 j„ echtg. van H. Garretsen. WARMOND. Verkiezing Gemeenteraad. Door bur gemeester en wethouders dezer gemeente is als dag van stemming voor leden van den Raad dezer gemeente bepaald Dins- da-g 2 Juni a.s. Auto in de sloot. Een bestuurder van een vrachtauto was de weg in deze ge meente bijster geraakt en bij het keeren op een doodloopende weg, geraakte hij met zijn wagen in een diepe sloot. Met vereende krachten werd hij weer op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vlesschkeuring. Gedurende de maand Januari werd ter secretarie alhier aan gegeven 9 koeien en 23 varkens terwijl 7 huisslaohtingen werden aangegeven. In totaal werd aan keurloon ontvangen een bedrag van 189.50. Autobusdienst. De autobusdienst tus schen deze gemeente en de gemeente Leiden zal Zateidag a.s. een aanvang ne men. In verband met de vernieuwing der Dorpsstraat zal de bus voorloopig als route nemen WarmundastraatHeeren- weg, terwijl is ingevoerd een halfuur-' dienst. ALPHEN AAN DEN RIJN. De visch beet! Bij het innen van brug geld aan de ALphensohe brug deed zich Zaterdag een niet onvermakelijk incident voor. De brugwachter, met dit werk belast, stak den passeeren-de schipper de gebruike lijke klomp, welke door middel van een koord aan een stok is bevestigd, ter betaling toe, doch on-ze schipper gleed uit en hier door brak het touw, zooda-t bet vischje wel beet, maar met het vischtuig er van door ging. Plotselinge dood. Gisterenmiddag had op den hoek van de van Mandérsloo- st-raat een tragisch voorval p.aats. De 59- jarige L. I., die zich a-ls gewoonlijk tegen 2 uur naar zijn werk begaf, zakte p.o-tseiling op straat méén. De man werd bij een be woner adelaar binnengedragen, alwaar de in middels ontboden Dr. ue G. bij den onge lukkige slechts den dood kon constateeren. Baldadigheid. Door de ba-ïdadige jeugd werd iin de Sicven-st,raat een mantel van een lantaarn vernield, de podiitie stelt een on derzoek in. KOUDEKERK. Baldadigheid. Toen de heer W. G. Ter horst uit Woubrugge Zondagmiddag te omstreeks half vijf met zijn motorrijwiel en eehtgenoote als duo-passagier aan den Hooge Rijndijk de Bruggestraat in wilde rijden, werd hij hierin uit baldadigheid door den 16-jarigen N. d. J., wonende alhier, die zich midden op de weg plaatste, als gevolg waarvan T. met zijn motorrijwiel tegen het trottoir botste en beiden kwamen te vallen. De heer T. kwam er bijzonder goed af, doch zijn eehtgenoote kwam met het gezicht op de straat terecht en werd hieraan bloe dend verwond. De heer T. deed hiervan aangifte, zoodat die jongen zich voor zijn onvoorzichtige daad nog wel zal moeten verantwoorden. NIEUWKOOP. Kiezerslijst. De door burgemeester en wethouders dezer gemeente vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van: 1563 kie zers voor de Tweede Kamer; 1529 kiezers voor de Provinciale Staten; 1497 kiezers voor den Gemeenteraad. Groenten-transport. Het transport van de groenten van hier en te Noorden naar de veiling in Vinkeveen is door de Tuin dersorganisatie aanbesteed aan J. Sanders Jr., alhier. LEIDERDORP. Auto in de sloot. Gistermorgen om streeks negen uur reed de heer C. de- Graaf Wz. bloemist, wonende alhier, met zijn luxe auto merk Chevrolet op de Munnikenweg. Daar hij uit moest halen voor een hittewagen kwam hij een beetje te ver op de kant; plotseling brokkelde de walkant af en de auto schoof in een zeer diepe sloot. De heer de Graaf zat alleen in de autohij kwam met den schrik en een paar natte beenen er goed af. De auto zal door een kraanwagen moeten gelicht worden. Z0ETERW0UDE. Dienstplicht. Voor de lichting 1932 werden in deze gemeente 44 personen inge schreven waarvan er 20 vrijstelling hebben aangevraagd wegens broederdiensrt. Wees op uw hoede. Door den rijks veld- wachter de W. werd, in samenwerking met den gemeente veldwachter v. d. V. alhier, een persoon aangehouden, wegéns niet na der te noemen handelingen ten aanzien van minderjarige meisjes. Aangezien dit indivi du reeds meedere malen voor een dergelijk feit werd aangewezen en ook reeds als zoodanig in aanraking kwam met den straf rechter, heeft de politie hiermede een goede slag geslagen. Inmiddels waarschuwen we ouders en kinderen „wees op uwe hoede". BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende W.W.E.E. Heeren tot kapelaan benoemd: Scheveningen (H. Ant. Abt) A. Olsthoorn; Den Haag (H. Martha) S. Vlóothuis; Dordrecht (H. Bon.) J. Vers,eeg; Heemstede (O, L. -Vr, Hemelv.) G. Dessing, die vertoefde in het St. Bern. Gesticht te Sassenheim; Zandvoort A Rietveld; Sassenheim K. Westerkamp en Buitenveldert C. Ouwendijk, die kapelaan was te Bleiswijk. LETTEREN EN KUNST MODERN MOZAÏEKWERK VAN ANTON MOLKENBOER Z Exc. de Internuntius over kerkelijke kunst. Sinds eenige jaren legt de katholieke schil der Anton Molkenboer zich toe, aldus de Tijd", op het vervaardigen van mozaïekwerk. De tentoonstelingen, welke hij in het buiten land inrichtte, wisten steeds het bezoek van hooge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten te trekken. Zoo was het ook niet te verwonde ren, dat Zondagmiddag j.l. een groote groep belangstellenden naar den kunsthandel Buff a te Amsterdam was opgegaan ter bijwoning van de bpening der tentoonstelling van een groot Crucifix in mozaïek door Ant. Molkenboer. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, Pauselijk Internun tius, met diens secretaris Pater J. Kleijntjes, S. J., Kanunnik dr. G. van Noort, Deken van Amsterdam, Mgr dr. A. Hensen, oud-direc teur van het Ned. Historisch Instituut te Rome, Pater A J. Wessels, S J., rector van het St. Ignatius College te Amsterdam, Pastoor W. Nolet, dr. Nebbia. inspecteur voor Schoone Kunsten der Italiaansche regeering, de heer C. W. H. Baard, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, de heer Ed. Brom, mevr. MolkenboerDerkinderen, mevr. de wed. prof. Derkinderen en tal van familieleden en vrienden van den schilder. De heer Ed. Brom, voorzitter van den Ka tholieken Kunstkring „De Violier", hield in het Fransch een korte inleiding, waarin hij memo reerde, dat de schilder Molkenboer sinds zijn jeugd nieuwe banen had gezocht zooals o.a. bleek uit zijn decoratieve samenvatting der tooneel-monteering voor de Wagnervereeni- ging, welke indertijd veel bijval oogstte. Steeds is Molkenboer voortgegaan nieuwe mogelijk heden te zoeken. Zijn arbeid uit de laatste jaren om de oude mozaïekkunst met toepas sing der moderne scheikundige vindingen te doen herleven, geven daarvan het bewijs. Hij dankte de hooge bezoekers voor hun belang stelling, in 't bijzonder de Kerkelijke Over heid, hier vertegenwoordigd door Z. Exc. den Internuntius en door Deken voor Noort, die zich door het eerherstel aan prof. Derkinde- ren's Mirakelprocessie zoo groote verdiensten heeft verworven. Vervolgens herdacht de heer Ant, Molken boer in zijn dankwoord zijn jeugdtijd te Am sterdam en bracht dank aan de Kerkelijke oVerheden, die hem steeds zoo krachtig hadden gesteund, zooals thans weer uit de aanwezig heid van Z. Exc. Schioppa bleek Hij gaf een toelichting bij het geëxposeerde stuk, dat uit krachtig, te Venetië vervaardigd .aateriaal, is samengesteld Hij zeide, dat het kleurig cruci fix eerst in een moderne kerk volledig tot zijn recht kon komen en daar een stralend en lich tend effect zou maken. Daarna nam Z. Exc. L. Schioppa het woord en verklaarde, dat de religieuse kunst den H. Vader na aan het hart lag. Spr. zeide, dat moderne religieuse kunst goed was, maar dat de ultra-moderne, die de katholieke traditie en de liturgische gedachte omverwerpt, uit den booze is, Spr. meende te moeten constateeren, dat die veroordeelingswaardige ultra-moderne religieuse kunst in ons land door vele kun stenaars beoefend wordt en dat hun voort brengselen „affreus" genoemd dienden te worden. Deze kunst is niet doordrongen van den christelijken geest, zijn geen voorstellingen van de traditie der Kerk. Hierop wilde Mgr. Schioppa als vertegenwoordiger van Z. H. den Paus wijzen, eraan toevoegende, dat de katho lieke kunstenaars op hun wijze Raphaëls en Michel Angelo's moeten zijn. Na afloop van de openingsplechtigheid maak ten de meeste genoodigden van de gelegen heid gebruik om de waarlijk unieke Bosboom tentoonstelling in de bovenzalen te bezich tigen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6