RECHTZAKEN DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S DREIGT ER REVOLUTIE GEVAAR IN DUITSCHLAND Komt het Bolsjewisme over Duitsch- land naar Nederland. Een vraag gesprek met Dr. Friedrich Mucker- mann, S. J. door Arn. van Lierop, redacteur K. W. P. Het is werkelijk geen Hollandsche eigen schap om zich een groote geest en een geniaal niensch voor te stellen aan een schrijftafel, ge bogen over lijvige folianten, of staande in een ongenaakbare pose voor een professoralen leer-^ stoel. Zoo moet men zich ook Pater Mucker- raann niet voorstellen, een der grootste geesten van West-Europa. Want deze moderne apostel van Duitschland heeft niets van een dorre geleerde, maar hij is een mensch wiens be langstelling uitgaat naar alle terreinen der christelijke cultuur. Op zijn doorreis naar Am sterdam en Haarlem, waar deze onvermoeide apostel der Pers evenals in zoovele andere steden van Europa een spreekbeurt moest gaan vervullen, troffen wij dezen aristocraat naar geest en hart ten huize van een goeden vriend, waar wij het genoegen hadden een kort vraag gesprek te mogen hebben over een der meest belangrijke onderwerpen van den dag. Dreigt er revolutiegevaar in Duitschland? Komt het Bolsjewisme over Duitschland naar Nederland? Wat denkt u daarvan? Er lag een overstoorbare kalmte over heel het wezen van deze imposante verschijning... en terwijl Pater Muckermann even de asch van zijn sigaret tipte antwoordde hij: In dezen tijd is het natuurlijk moeilijk om zich aan voorspellingen te wagen, maar vol gens menschelijke berekening is er in Duitsch land geen revolutie Te vreezen. Immers, wie zou er in Duitschland een revolutie ontketenen? De Communisten zijn er niet toe in staat, om dat zij slechts zwakke vakvereenigingen heb ben; terwijl ze absoluut niet beschikken over bekwame, intellectueele leiders. Zij maken veel lawaai maar geen revolutie. Maar de Nationaal Socialisten dan? Thans bemerkt men reeds dat de belangstel ling voor het Nationaal Socialisme afneemt. Bij hen bestaat geen klare idee wat ze willen. Hun demagogie steunt niet op innerlijke kracht. Als we aan de krantenkiosken aan de groote sta tions vragen hoeveel exemplaren er thans ver kocht worden van de lijfbladen der Nationaal- Socialisten, dan blijkt dat dit aantal geweldig terugloopt. Werden er enkele weken geleden nog 300 exemdaren per dag verkocht, thans geen 50 meer. Bovendien de oneenigheid onder de leiders neemt steeds toe. Even onderbrak Pater Muckermann om een nieuwe sigaret te nemen. Het Bondgenootschap met Hugenberg haalt niet veel uit: dat is een huwelijk dat rijker is aan ruzie dan aan liefde. Er is megr strijdlust onderling dan gemeenschappelijke toewijding aan een ideaal. De Duitsch-Nationalen zullen niet lang uit het Parlement wegblijven: wanneer de agrari sche kwestie aan de orde komt zijn ze aan hun kiezers weer verplicht om terug te komen. Men moet zich bij het beoordeelen van de toestand in Duitschland niet laten beinvloeden door den uiterlijken schijn. Men hoort en ziet de ontevredenheid der uiterste groepen, maar de kracht van het gezond verstand lijkt nergens voorhanden. Te midden van deze woelingen staat Hindenburg als een ongebroken kracht. Bruning's macht en aanzien groeit over de geheele linie. Van de Rijksweer kan men zeker zijn: zij is een regeerings-instrument en geen politiek machtsmiddel; zij wil geen eigen politiek voeren. Ook de Schupo's (Schutz-polizei) zijn abso luut betrouwbaar. Daar komt nog bij dat het Centrum en de Sociaal-Democraten de sterke onwankelbare zuilen zijn van de parlementaire regeering en van het behoud van de republiek. Iedere po ging tot een gewelddadige revolutie zal te plet ter loopen op het ijzeren front van orde en rust. Vormt het millioenenleger der werkloozen geen dreigend gevaar? De nood is ontzettend, maar toch moet men den toestand niet te donker inzien. Als de Europeesche solidariteit nog een weinig toe neemt zal dit ook 't geschokte vértrouwen in Duitschland ten goede komen enzal ook de economische toestand in groote mate beter wor den. Het kan niet ontkent worden dat Bruning's economische ervaring overal vertrouwen wekt. Zijn vastberaden leiderschap dwong reeds over al in het buitenland vertrouwen en eerbied af. In vele takken van industrie is reeds een verbetering waar te nemen. Er moet echter nog meer vertrouwen komen wil men een blijvende verbetering in den hul digen toestand verwachten. Het buitenland leeft altijd nog te veel. on der den indruk dat in Duitschland .de zaak even verward is als in Spanje. Dat is absoluót onjuist. Wij voelen ons zeker en zijn niet bang van een devolutie: twee maanden geleden, na de verkiezingen waren wij er bang voor. Thans is die kans op een revolutie veer geringer ge worden. Iets wat ons Katholieken in Holland bij zonder interesseert: hoe staat het met de ge stadige samenwerking tusschen Katholieken en Sociaal-Democraten in Duitschland? In hoeverre is een samengaan van rood en zwart mogelijk? Voorzichtig kwam het antwoord, haast in diplomatieke termen, even glimlachend: ,,Dat is een politieke kwestie. Iedereen weet dat politieke bondgenootschappen nog geen gees telijke banden zijn. Er is thans in Duitschland geen uniform georganiseerde rechtsche partij. Aan het eigenlijke rechterfront heerscht on eenigheid en verwarring en steunt men niet op vaste richtlijnen en beginselen: 't is een chaos! Wat zit er dan anders op dan met hen een coalitie aan te gaan, die toch nog als politieke partij een hechten steun vormen en die de eenige kracht zijn voor het bewaren der orde en handhaven der grondwet. Maar dat deze politieke noodzaak hare gevaren op cultureel terrein met zich brengt is duidelijk. Daarom leggen wij er nogmaals den nadruk op dat er een principieel onderscheid bestaat tusschen Socialisme en Christendom, die een niet te overbruggen klove blijkt. Als deze anti these in het openbaar wat op den achtergrond geschoven is dan is dat uitsluitend daaraan te DE MOORD AAN DEN OOSTZEEDIJK TE R'DAM. (Vervolg). De verdediging vraagt schor sing. De verdediger wil het door get. meege deelde geheel cxbjec/tief beoordee'en. PI. weet niet of get. waarheid spra.k of niet en teneinde hiernaar een onderzoek te kunnen instegen verzoekt hij schorsing van de zaak. Het gaat niet aan te denken, dat het wel niet waar zal zijn, wat get. verklaart. Hoe afkeurenswaardig het ook is op het aüerlaatse oogenblik dergelijke onthul lingen te doen, in een dergelijke gewichti ge zaak, mag geen enkel detail verwaar loosd worden. De „onthullingen" zonder waarde? De advocaat-ge neraal leest een brief voor van den officier van justitie in Den Haag, waarin deze zegt geen waarde te hechten aan de onthullingen. De directeur van de straf gevangenis is van hetzelfde ge voelen. Spr. heeft Sie-beJing per raddo laten om roepen, maar men heeft er niets op verno men. Voor de beoordeeling van den getuige heeft men geen psychiater nooddg. Deze man is een psychopaat, die wegens poging tot doodslag op een pleegzuster is veroordeeld. Spr. dringt erop aan, dat het Hof zal wachten op den- afloop van het getuigen verhoor, voordat het op het verzoek om schorsing zal beslissen. Da-n zal het Hof wel ervaren hebben, dat dit getuigenis van geen waarde is. Hef hof besliste na raadkamer, dat voor schorsing geen termen aanwezig zijn. Dan wordt gehoord de wed. C. C. J. LansKroon, die verklaarde, dat haar man gewoon was omstreeks 6 uur weg te gaan. Werd het later, dan telefoneerde hij. Verd. heeft getuige verteld den avond van den moord vroeger weggegaan te zijn dan Lans. Deze had tot verdachte gezegd: „neem de post maar mee, ik moet nog wat werken." Verd. had haar* gezegd tegen half zes weg gegaan te zijn. Getuige heeft vervolgens nog uiteen gezets welke pogingen verdachte in het werk gesteld heeft om de zaak over te nemen. Zij wist, dat v. O. onbekwaam was, maar haar man vertrouwde hem ten volle. Als de verdediger met vragen op enkele onderdeden ingaat en vooral omtrent het tijdstip van thuiskomst van getuige en om trent de gewoonte van den heer Lans om te t-elefoneeren als hij later kwam, windt ge tuige zich zeer op en verwijt den verdedi ger erop uit te zijn, het verleden van haar mam te bezoedelen. Ei- heeft altijd een goe de verstandhouding tusschen haar man en haar bestaan. „Als u zijn verleden wilt we ten, dan moet u informeeren bij menschen, doe hem allang kennen, maar niet bij men schen, die weggestuurd zijn.'' Mr. Kokosky moet hier alleen handelen in het belang van zijn cliënt. Op vragen van dén verdediger zegt getui ge, dat er driemaal is ingebroken in het kantoor aan dén Oostzeedijk. Sedert de ver plaatsing van. de zaak naar Schiedam heeft er weer een inbraak plaats gehad. Getuige P. Lans was *'s middags met. haar moeder en haar zuster in de stad geweest- Zij was alleen omstreeks kwart over zes thuisgekomen. Een half uur later kwamen haar moeder en zuster thuisHaar vader had in d'ien tijd niet getelefoneerd. Getuige Ch. G. W. Lans, die bij haar va der op kantoor was, verklaarde omtrent de vermissing van het. chequeboek, Haar va der en verdachte waien de eenigen, die een sleutel hadden van de brandkast. Dat ver dachte ook een sleutel van heit privélaatje in die kast had, was getuige niet. bekend. Den dag van den moord was getuige tus schen kwart voor zeven en 7 uur thuisgeko men. Haar vader was er toen niet. Dat was zonderling, want des middags had hij ge zegd, dat het niet druk was en dat hij tijdig thuis zou zijn. Daaronder verstond men om streeks 6 uur. Getuige heeft toen het kan toor opgebeld en toen zij op beide lijnen geen antwoord kreeg, is zij naar de zaak gegaan. Het zal 20 minuten over 7 geweest zijn, toen getuige, nadat de Korte de poli tie gewaarschuwd had, naar boven is ge gaan. Zij geeft dan eenige bijzonderheden over de situatie, die zij teen gevonden had. Verdachte verdiende 325 per maand en had nog eenige procenten van den omzet. Verdachte had alleen een sleutel van het voorhek. Verdachte heeft getuige gezegd den avond van den moord te half zes te zijn wijten, dat in den laatsten tijd wij onze volle aandacht moesten wijden aan de Nationaal-, Socialisten. We kunnen niet alles tegelijk. In wezen is ons samengaan met de Socialisten een strijd tegen het oorspronkelijke Marxisme. Want het Marxisme van de Nationaal-Socialis- ten is practiscb een stap naar het Bolsjewisme, dat ze»feitelijk volgens hun program bestrijden. Welke rol speelt daarbij het Katholicisme als religie en als cultureele macht? Vooreerst het Katholicisme verzamelt rond zich alle vrede en ordelievende elementen. Bovendien is zij de sterkste geestelijke macht tegen het Bolsjewisme. Het Katholicisme is ook voor Duitschland een bronader van optimisme, die haar sappen zuigt uit het geloof en de religie. Vanuit het Katholicisme overwinnen wij het Liberalisme en alle soorten van humaniteit die een Volk niet sterk maken doch in haar innerlijke kracht schokken en verzwakken. Iedere revolutionaire omwenteling zal te pletter loopen tegen het Duitsche Katholicisme, dat onder de krachtige leiding van hare bis schoppen een macht vertegenwoordigt van 20 millioenen Katholieken, wier geloof versterkt en als het ware vernieuwd is door de felle aan vallen van de Nationaal Socialisten vooral na de laatste verkiezingen. weggegaan. Den volgenden dag heeft getui ge gezien, dat verdachte's pantalon ge scheurd was. Een maand tevoren had getui ge ook al eens een scheur in dde broek ge zien. Op vragen van een der raadsheeren ant woordt getuige, dadelijk tegen dr. Mees ge zegd te hebben, dat zij v. O. verdacht. Re denen voor de verdenking kan zij niet op geven. Toen zij v. O. later zag, maakte deze zoo'n zdeligen indruk, dat zij dacht: neen, hij kan het toch niet gedaan hébben. De president vraagt getuige in verband met de verklaring van den gedetineerde uit Scheveningen, of er den dag van den moord een Duitse her was geweest om een bestel ling te doen in borstelwerk. Getuige: „Wij deden allang niiet mee-r in borstels." De verdediger tot getuige: „U was des middags niet op kantoor. U heeft toch ook op den Woensdag daarvoor de twee mannen niet gezien, die juffrouw Valk heeft ge zien en die om werk kwamen vragen 1" Volgens getuige werd er uit de brandkast slechts eenig vreemd geld vermist. Verdaohte merkt op, dat er een bedrag van meer dan 20 werd vermist. Hij houdt vol slechts gezegd te hebben vroeger te zijn vertrokken dan de heer Lans, doch geen tijd te hebben genoemd. De zitting wordt dan geschorst. Nog een nieuwe getuige. Om ruim twee uur wordt de zitting hervat. Aanstonds vraagt de procureur-generaal hef woord om mee te deelen, dat in de pauze iemand bij hem is geweest, die kon mede- dee'en wie den moord heeft gepleegd. Voortgegaan wordt dam met het getuigen verhoor. Dr. H. Mees verklaart omstreeks kwart voor acht te zijn gewaarschuwd. Hij was omstreeks 8 uur ter plaatse van de misdaad geweest. Gef.'s meening was dadelijk, dat de heer Lans dood was. Hij had de snede in den hals gezien. Get. houdt vol, dat de heer Lans omstreeks zes uur moet overleden zijn. Hij is tot de bepaling van dat uur niet gekomen op medische gronden. Getuige spreekt de bewering tegen, dat hij tegen mevrouw Lans gezegd zou hebben, dat de- geen die den moord bgiaan heeft een be kende van den heer Lams moet zijn geweest. Hierna wordt gehoord de mam, die de mededeeling aan den procureur-generaal heeft gedaan. Hij wordt van de publieke tribune gehaald en blijkt te zijn J. de Smit, die met negotie lamgs Rotterdam's straten loopt. Deze getuige, die vóór zijn verklaring veel woorden noodig heeft, vertelt, dat hij op 29 November 1928 op den Oostzeedijk liep te venten. Hij was ook op de Admiraliteiitskade en het Boschland geweest en had omstreeks 4 uur op 't kamfoor van Lams twee menschen met elkander slaags gezien. Het was maar een schimmenspel en hij kent den heer Lams niet. Ook verdachte Van O. kent hij niet. Het had hem geleken, alsof een der mannen vam de trap werd gegooid. De advocaat-genera al: Vertel nu van den ouden man. Getuige: Ik kom daar zóó op. Hij vertelt dan met omhaal van woorden, dat hij in zijn logement een ouden mam heeft gezien, die er zat te eten. Zijn gelaat was vol hloed- spa-tten. „Ik ben zoo moe klaagde de oude man,, en ik sterf nog in de gevangenis Uit het verdere verhoor vam den getui ge blijkt, dat hij omtrent deze zaak reeds is gehoord door inspecteur Hermans. Tegen getuige zou die oude mam gezegd hebben: Ik moet bekennen, ik heb den heer Lans vermoord. Verder getuigenverhoor, dat niets nieuws opgelevert. Getuige Jitta Valk, kantoorbediende van den heer Lams, zei het. kantoor verlaten te hebben, toen de heer Lans en verdachte nog daar waren. De telefoon had nog verbinding met de stad. Er was niets bijzonders, doch toen later getuige de dochter van Lams tegenkwam, die haar zeide, naar haar vader te gaan, omdat hij niet thuis gekomen was en de telefoon niet gung, is getuige met haar meegegaan, omdat zij vreesde dat er iets gebeurd was. In de beide kantoren was wan orde alsof er iets gestolen was. Verder deelt getuige nog mede, dat het ontbijt altijd op het kantoor werd gebruikt. Ieder gebruikte dan zijn eigen mesje en een de fabrieks meisjes ruimde altijd de boel op. Er was haar niets opgevallen, doch Later bleek, dat er een mes weg was. Nog bleek uit het ver hoor, dat de telefoon door het geheele ge bouw te hooren was. De boeken werden eiken avond opgeruimd. Bij het ontdekken van den moord waren alle contacts toppen uit de telefoon getrokken. Getuige heeft Vam O. absoluut niet vam den moord ver dacht-. Er was tusschen den heer L. en ver dachte niets voorgevallen, dat niet aange naam was. Getuige weet ook niet. dat op den dag van den moord een Duitseher op het kantoor is geweest. Als de heer Lams vertrok sloot hij zelf het kantoor. De griffier Jhr. Mr. de Kuyper leest d-aar- ua de verklaringen voor, door getuige Oath. va-n Tinbergen afgelegd en die kantoorbe diende was bij Lans, doch die inmiddels is overleden. Getuige Salomon de Korts die ook een sleutel had van het hek en door de dochter va-n de-n heer Lans was geroepen vond het hek niet gesloten. Verder geeft getuige ook eeh uitlegging vam de situatie na het vin den van het lijk, van Lans. Hij heeft echter alles laten liggen, zooals hij het vond en di rect de politie gewaarschuwd. Hij houdt vol, dat hij zich in het tijdstip, dat- het zeven uuft- wais, onmogelijk kan vergissen. Getuige G. Tmnmers, agent van politie te Rotterdam, bevestigt, dat hij kwart over zes-sen opgebeld werd door getuige Sal. de Korte. De verklaringen van dezen getuige werden door den verdediger heftig aange vallen. doch de agent kon' dezen aanval glansrijk doorstaan. Getuige Jaques Zandman, agent van po litie te Rotterdam, die op onderzoek was uitgegaan vond het kantoor geheel over hoop gehaald en kreeg den indruk, dat een diefstal gefingeerd wa-s. Het was in de praetijk vam getuige nog nooit voorgeko men, dat er een lijk lag, terwijl er wel de schijn, maar niet de werkelijkheid va-n dief stal was. Verder deelt getuige mede, dat de hals van den heer Lans geheel was af gesneden. Nog ontstond eenig debat tus schen den verdediger, de dochter va-n den beer Lans en getuige de Korte over het tijd stip, waarop het lijk gevonden was. Deze blijven echter bij hun afgelegde ver klaringen. Getuige L. Hermams, inspecteur va-n Politie te Rotterdam bevestigt de eerst afgelegde erklaringen. Incident. Daa-rbij ontstond een incident tusschen getuige Her mams en den verdediger mr. Kokosky, zooal6 dat bij vorige behandeling van deze strafzaak ook reeds is voorgeval len. Mr. Kokosky zeide o. a., dat getuige een sohamdalig onderzoek had ingesteld nopens de zaak. De president protesteerde en verbood den verdediger het onderzoek sohamdalig te noemeh. „Het hof zal het toch we-1 oonsta- teeren of het onderzoek schandalig was" zeide Mr. Kokosky. „Dat zal het Hof niet!", verzekerde de President. De verdediger: „Ik heb uit- het onder zoek uitgemaakt, dat U niet bij de politie thuis hoort-." Getuige Hermans: „Dat zullen mijn supe rieuren wel uitmaken." Het publiek schatert, terwijl het tusschen getuige Herman® en Mr. Kokosky nog ge- ruimen tijd heftig toegaat. Getuige A. C-omijs, agent vam politie te Rotterdam, heeft het lijk van den heer Lams overgebracht-. Op een desbetreffende vraag zegt getuige, lat het verdwenen mesje er bij het zoeken niet was. Later is het voor den dag gekomen. Getuige heeft ook e-en tijd na den moord een vijl bij verd. im be slag genomen. Hierna wordt de zitting van Maandag te ongeveer 6 uur gesloten. Heden voormiddag te 10 uur werd de be handeling der zaak voortgezet. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Paard en waqen door auto aan gereden. De voerman op slag gedood. Gisteravond omstreeks half zeven reed op den Amsterdamschen weg te Arnhem de 57-jarige Vos. wonende aan den Ko ningsweg aldaar, met paard en wagen in de richting Ede. Ter hoogte van het Pompstation der waterleiding, kwam zoo wel uit de richting Ede, als ran den te- genovergestelden kant een auto. De lich ten van heide wagens werden gedempt- Van de aut-o, komende uit de richting Arnhem heeft de bestuurder, de heer Bos, directeur van het agentschap der R">t- terdamsche Bankvereeniging te Ede door het d-óoven der lichten den wagen ver moedelijk niet opgemerkt. Dezen werd van achteren aangereden, waardoor de voerman van den bok werd geslingerd en tusschen een der voorwie len en een langs den weg staanden boom terecht kwam. De man was bijna onmid dellijk dood. Van de auto werd de voorruit inge drukt, tengevolge waarvan de bestuurdei door glasscherven aan het gelaat werd gewond. Het lijk werd per ziekenauto naar de woning van het slachtoffer overgebracht Autobotsing. Gistermiddag had op het kruispunt Apeldoornsche wegOranjeweg te Eist een ernstige botsing plaats tusschen een luxe en een vrachtauto. De laatste reed de luxe auto in de flank. In de luxe auto waren gezeten de eigenaa-r van hotel „Huis tér Aa" te Oosterbeek. met Zyo-on en dochter. Deze beiden werden ernstig in het gelaat gewond. De auto werd voor een groot gedeelte vernield De beide be stuurders kwamen er met enkele schram men af. De Provinciale Verkeerspolitie was juist aanwezig en maakte procesver baal op. „NIEUW AMSTERDAM". Een licht gewonde. Bij de directie van dé HollandAmeri- ka-Lijn is bericht ontvangen van haar kantoor te New York, dat aan boord van het stoomschip „Nieuw Amsterdam" in de haven van New York een kleine ont ploffing in het kombuis heeft plaats ge had. Hierbij werd een man licht gewond. De toestand van den gewonde is redelijk. Door een trein gegrepen en gedood. Gistermiddag werd op het stationsem placement te Roermond de 56-jarige schil der der Ned. Spoorwegen J. M., toen hij de rails wilde oversteken, door een uit de richting Maastricht naderenden trein ge grepen. Met een zware hoofdwonde werd de ongelukkige opgenomen en naar een loods vervoerd, waar hij na eenige oogen- blikken is overleden. Door den electrischen stroom getroffen. Bij het uitvoeren van herstellingen aan den electrischen motor ran de waterlei ding-bedrijven, kwam de 20-jarige arbei der C. Hendrikx te Weert met den stroom in aanraking en sloeg bewuste loos. De geneesheer, die spoedig aanwezig was-, mocht er na een half uur in slagen de levensgeesten weer op te wekken. Verdronken. Zaterdag heeft te Baarn do heer H. Kuyer op ongeveer 150 M. voorbij den watermolen aan den Baarndijk een lijk drijvende aangetroffen. Het bleek te zijn een ongeveer 20-jarig meisje. Per politie- brancard werd het naar het Baarnsch lij- kenhuisjo vervoerd. Het is in den loop van den middag ge bleken, dat hier is gevonden het lijk ran oiej. v. Essen uit Soest, wier spoorlooze verdwijning voor ongeveer 6 weken per radio werd omgeroepen. De ouders van het meisje, die met de droeve vondst in kennis waren gesteld, herkenden hun kind aan de kleederen. De politie stelt een onderzoek- in of hier al dan niet van misdaad sprake is. Kind in brand. Zondagmorgen kwam te Nieuwer-Am- stel het 1-jarig dochtertje van den heer Th. v. d. K.. woonachtig in de Kalfjeslaan in aanraking met een gloeiende kachel, waardoor de kleertjes vlam vatten. Met een divankleed en tafelkleed werden de vlammen gedoofd. Het kind bekwam eoh-, ter dusdanige brandwonden, dat het in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Duitsch stoomschip gezonkerfT Zondagnacht is ten Noord-Westen van Tersohelling het s.s. „Kurland" uit Ham burg gezonken. De uit twaalf koppen be staande bemanning is door een Engel- sohe vissohersboot gered. BRAND OP DE „BANCKERT". Geen persoonlijke ongevallen. Blijkens bij het Departement van De fensie ontvangen bericht is er Zaterdag avond omstreeks 18 uur aan boord vaai Hr. Ms. „Banckert", liggende te Curasao, een begin van brand ontstaan in het ach terste compartiment, vermoedelijk door zelfontbranding van daar bewaarde phos phor. Door krachtig optreden van de beman ning en assistentie van de drijvende- spuit der Curagaosche Petroleum-Maat- sohappij is het gelukt spoedig den brand te blussohen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de materieele schade is waarschijn lijk gering. Brand in een bioscoop. In de cabine van het Apollo-^bioscoop- theater te 's-Gravenhage is gisteravond omstreeks zes uur een film in brand ge raakt. terwijl de voorstelling aan den gang was. Dank zij de veiligheidsinstalla tie, de z.g. Ernemann-vensters, waardoor in geval van filmbrand de cabine automa tisch wordt afgesloten, terwijl een sproei- i apparaat in werking komt, kon het brand je door den operateur worden geb'luscht, zonder dat het publiek wist wat er gaan de was. Toen de brandweer met haar mo tors-puit arriveerde, was deze blussching reeds geschied. De beschadiging was ech ter van dien aard, dat de verdere voor stelling moest worden gesloten. TWEE INTERN. MISDADIGERS GEARRESTEERD. Berucht op het gebied van wisseltrucs. Zooals wij gisteren reeds meldden, heb ben twee agenten in burgcrkleeding te Amsterdam gearresteerd een Tsjech en een Zwitser, twee internationale, zeer be ruchte misdadigers op het gebied van wisseltrucs. Gebleken is, dat één van hen den kas sier van hotel Victoria aan het Damrak een z.g. traveller-cheque ter waarde van honderd dollar heeft aangeboden, welke cheque die later valsch blqek te zijn door hem was ingewisseld. Natuurlijk volgde aangifte bij de politie. Toen de persoon, die aan het Damrak zijn slag had geslagen, kort daarna de zelfde truc wilde uithalen bij den kassier van hotel de l'Europe aan de Doelen straat, liep hij in de val. De kassier waarschuwde n.l. de politie van het bu reau Singel, waarna twee agent-en in bur- gerkléeding er in slaagden, den man te arresteeren. Daar de zekerheid bestond, dat een tweede man op den uitkijk had gestaan, gingen de agenten er opnieuw op uit, waarbij zij het genoegen mochten sma ken, ook dezen persoon aan te houden. Beiden zijn voorloopig opgesloten in het bureau Singel. Er is komen vast te staan, dat de Zwit ser met een valsoh Amerikaansch pas poort reisde, voorts had do laatst aan gehoudene ongeveer een bedrug ter waar de van twee duizend gulden 'bij zich, waarvan duizend gulden aan Hollandsch geld. Aan het Centraal-station is de kof- tor der beide heeren in beslag genomen, welker inhoud o.m. bestond uit ingrediën ten, dienende voor het wegradeeren van cijfers en het aanbrengen van andere ver- valsohingen, De arrestanten, die van verschillende internationale wisseltrucs worden ver dacht, zullen ter beschikking van dc jus titie worden gesteld. Nader vernemen wij nog, dat de che ques waren ontvreemd ten nadeele van den Amerikaan H. M. Coolidge te Parijs. Deze had het bureau van de American Express in Parijs van de vermissing aan gifte gedaan, waarop het Parijsche bu reau al zijn agentschappen in Europa waarschuwde. Het bui'eau te Amsterdam waarschuwde de politie. Er worden nog vijf cheques vermist, die of door de beide misdadigers zijn ver scheurd of zijn zoek geraakt. Deze che ques slaan ten name van H. M. Coolidge en de mogelijkheid is natuurlijk niet uit gesloten, dat een ander deze cheques zal trachten te innen. De twee internationale oplichters heb ben, naar thans reeds is gebleken, oo-k

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5