3)e £eidó(^(3ou/tcvnt 22ste Jaargang DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 No. 6830 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Geen verheffende manier van politieke actie. De tijd van de gemeenteraadsverkie zingen komt nader bij. Eers^ worden we nog opgeroepen voor de statenverkiezin gen, maar. hoe belangrijk deze ook zijn, zij trekken niet zooveel belangstelling als de verkiezingen voor de gemeenteraden. Bij verkiezingen, en speciaal bij gemeen teraadsverkiezingen, kan men het volgende niet van scherpzinnige intellectualiteit getuigendeverschijnsel constateeren. Iedere partij wordt, door propagandis ten, om wat zij door hare afgevaardigden in het afgeloopen tijdperk heeft gedaan, ge prezen, als ware het hoogste bereikt, wat door zoo volmaakt mogelijke menschen in de politiek bereikt worden kan, terwijl die zelfde partij tegelijkertijd door tegenstan ders wordt bécritiseerd, als ware in haar daden saamgevat het verderfelijkste, wat in de politiek kan worden nagestreefd Wij kunnen ons voorstellen, dat onder degenen, die op dit punt niet voldoende ontwikkeld zijn, om de groote belang- h e d der politiek als zoodanig in te zien dat onder dezulken, als zij dergelijke, niet verheffende, manieren van politieke actie waarnemen, de waardeering voor de politiek niet op hoöger peil komt te staan! Met een dergelijk soort politieke, actie, als wij hier bedoelen, heeft de S. D. A. P. te Leiden de aanstaande gemeenteraads verkiezingen ingezet De Leidsche afdeeling der S. D. A. P. heeft een propagandablad uitgegeven, waarin de behandeling van de gemeente- begrooting wordt- besprokenen wij lezen in een der beschouwingen daarover o.m. het volgende: De verwerping vrij geregeld van de socialistische voorstellen met 22 te gen 10 stemmen is leerzaam voor de Leidsche proletariërs. Het toont aan, hoe betrekkelijk zwak in deze arbei dersstad nog is de vertegenwoordi ging der arbeidersklasse. Het toont aan hoe tegenover de socialistische eischen, gegrondvest op menschenlief- de en maatschappelijk belang, alle an dere leden democraten of niet, ar beiders of middenstanders, aanhangers der linker- en rechterzijde vijandig staan. Hier wordt dus eenvoudig geconstateerd dat d e socialistische eisohen zijn „gegrond vest op menschenliefde en maatschappelijk belang". En: dat „alle andere leden" tegen die eischen „vijandig staan". Waarom 1 Dat wordt er niet bij gezegd. Maar den le zers wordt 't is klaarblijkelijk gesug gereerd, de meening opgedrongen dat „alle andere leden" nu eenmaal niets voelen voor menschenliefde en niets begrijpen van maatschappelijk belang't Is een voor beeld van die laag-bij-de-grondsche poli tiek, welke wij hierboven signaleeren. Wij zullen er niet zoo heel veel van zeg gen; voor heden alleen het volgende» Voor de „socialistische eischen", bij de begrooting gesteld,, hadden de meeste be trekking op den werkloozen-steun. Wel nu vastgesteld mag worden: Eerstens, dat deze „eischen" geheel en al waren gewikkeld geworden in partij- propaganda. En dit vergete men vooral niet: Vervolgens, dat de werkloozen-steun in Leiden (al beweren wij niet, dat deze zoo volmaakt mogelijk isgeen slecht figuur maakt in vergelijking met die in andere steden, tot stand gekomen met mede werking en onder goedkeuring van de S. D. A. P.De leden der S. D.A.P. in andere gemeenten hebben dus ook zeker geen gevoel voor en geen begrip van „menschenliefde en maatschappelijk be lang" Dat dit wordt verzwegen in het S. D. A. P.'sche propagandablad is geen verheffen de manier van politieke actie ENGELAND SCHEURING IN DE LABOURPARTIJ Terwijl onder de Engelsche liberalen en conservatieven reeds verdeeldheid heerscht, acht men het thans zeer waarschijnlijk dat een kleine groep arbeiders-afgevaardigden onder leiding van oudijminister Mosley in de eerst volgende dagen uit de Arbeiderspartij zal tre den. Zij publiceert een manifest, waarin zij op duidelijke wijzè haar politiek uiteenzet als voorbereiding voor een campagne in de voor naamste industrieele centra en dat de officieele arbeidersvertegenwoordigers kunnen opvatten als een uitdaging. PORTUGAL DOOR REVOLUTIONAIREN VERMOORD Zekere Carlos Silva, die sedert Januari ver dwenen was, is naar de politie heeft kunnen constateeren, vermoord, na bij Setubal door revolutionairen te zijn ontvoerd. Silva werd er van verdacht de politie inlichtingen te hebben gegeven. Na hem te hebben geworgd, dedn de moordenaars het ontkleede lijk in een zak en wierpen dit in een put. De moordenaars en de chauffeur van de auto, waarmee het slachtoffer ontvoerd werd, zijn gearresteerd. De chauffeur heeft bekend. LITAUEN DE KATHOLIEKEN-ACTIE IN LITAUEN Schrijven van den H. Vader aan de Bisschoppen. In de berichten omtrent de kerkvervolging in Litauen en den strijd der Katholieken voor recht en vrijheid was herhaaldelijk sprake van een brief van den H. Vader aan het Litausch Episcopaat, Tot algemeene publicatie van dit schrijven in de Litausche taal schijnt men eerst den laatsten tijd te hebben kunnen overgaan, daar de censor de verspreiding van den Pauselijken brief met alle middelen heeft pogen te belet ten. omdat het document hem niet te vo ren ter goed- of afkeuring was voorgelegd. Het Kipa-agentschap publiceert thans den tekst van 's Pausen schrijven: Eerbiedwaardige broeders, heil en apostoli sche zegen. Met bitter zieleleed hebben Wij het bericht vernomen, dat gij in kommer en zorgen zijt over de hindernissen en moeilijkheden, waar aan in uw land wordt blootgesteld, de katho lieke actie, die gij, zooals recht en billijk is, als een zeer gewichtig onderdeel van uw her derlijk ambt beschouwt. Wij hebben bij gelegenheden herhaalde ma len verklaard, dat ten allen tijde en reeds van de oudste tijden der Kerk af ook leeken de kerkelijke hiërarchie bij de veelvuldige werkzaamheden van het apostolaat dat in zekeren zin de hoogste samenvatting is der ka tholieke actie behulpzaam geweest zijn en dat het, vooral ook in dezen tijd. noodzakelijk is, dat wakkere mannen uit den leekenstand zoo nauw mogelijk met de kerkelijke overheid verbonden zijn, haar bijstaan en haar hun hulp bij het apostolaatswerk verleenen. De behoeften en omstandigheden van onzen tijd hebben voorzeker dag aan dag het gebied van dit apostolaat verder uitgebreid. Er worden langs wegen en op gebieden, die een verhoogde levenscultuur geschapen heeft, nieuwe en zware conflicten uitgestreden, waar de bescherming van den godsdienst en van de goede zeden een punt van belang is, zoowel in boeken als in perspublicaties, in openbare tconeelvoorstellingen en op de zoo veelvuldige bijeenkomsten van menschen, zooals ze de da- gelijksche industriearbeid tezamen en met el kaar in contact brengt. Daar een zoo groote en uitgebreide taak en onderneming een groeiend aantal priesters vordert, is het te dieper te betreuren, dat de schare van priesters lang niet voldoende is en in geenerlei verhoud ling staat tot de behoeften van onzen tijd. Daarbij komt nog, dat het voor de geestelijkheid steeds moeilijker wordt, be paalde plaatsen te betreden en verschillende zielen te bereiken, die toch naar het licht en de leer van het Evangelie verlangen. Om deze redenen roept de Kerk heden met heel bizonderen nadruk de leeken op, om zich aaneen te scharen en tevens als rechterhand van den priester de hiërarchie te hulp te ko men; deze deelt ze in onafgebroken rijen in, schaart ze aaneen, opdat een ieder naar zijn krachten, bereidwillig en edelmoedig, aan de geestelijkheid zijn ijverigen steun verleene en aldus zoowel in het private leven van de par ticulieren als in het gezinsleven en in de bur gerlijke maatschappij het zoo vurig verlangde rijk van Christus 'stichte en uitbreide. Daarom is voor ons hart niets aangenamers en niets troostvollers dan deze heilige kruis tochten, die zich vrij houdend van alle aardsche dingen en plannen bij alle volken gehouden wordt en met succes vooruitgaat enkel en al leen tot meerdere eere Gods en ter bevorde ring van het zieleheil. Eerbiedwaardige broeders, volhardt daarom in dit werk, dat zoozeer past aan onzen tijd. De valsche beschuldigingen, die tegen u wer den ingebracht, moeten u niet in de war bren gen en eventueele hindernissen, die u in den weg staan, moeten u niet afschrikken. Blijft u vol vertrouwen wijden aan deze ongetwijfeld tot uw herdersambt behoorende taak en Onze aanwijzigingen ijverig opvolgen. Wanneer gij deze aanwijzigingen en normen opvolgt, die Wij reeds hertaalde malen voor de katholieke actie gegeven hebben, werkt gij niet alleen aan het welzijn der Kerk, maar kunt gij u ook, daar de katholieke actie, zoo als Wij zeiden, zich op geen enkele wijze met politieke groepen en partijen vermengt, u op uitstekende wijze voor uw vaderland verdien stelijk maken. Intusschen wenschen Wij na het zoo pas ge vierde Kerstfeest en op den drempel van het nieuwe jaar de hemelsche genadegaven toe, die God in den hemel de eer en op aarde vrede brengen aan alle menschen die van goe den wille zijn; Wij wenschen dit toe aan u, uw geestelijkheid en het volk en vooral aan hen, die bij u voor de katholieke actie werken, als ook uw geheele natie, die Wij van harte de welvaart in den waren zin des woords toe- bidden. ZUID-AMERIKA ROERIG ZUID-AMERIKA In Peru schijnt toch de toestand ernstig. In Peru schijnt de opstand grooteren om vang te hebben aangenomen, dan de oorspron kelijke berichten deden veronderstellen. Officieele wordt toegegeven, dat Arequiba in het Bezit van de opstandelingen is. De opstandelingen schijnen in het Zuiden des lands het gezag geheel in handen te heb ben en men vermoedt, dat ook de 2 grootste schepen van de oorlogsvloot zich bij de opstan delingen hebben aangesloten. De regeering heeft de reservisten voor den tijd van 2 maanden opgeroepen en ook alle handelsvliegtuigen gerèquireerd. Engele vliegtuigen hebben regeeringsgezinde couranten en proclamaties boven Arequiba af geworpen. De opstandelingen van hun kant hebben te Arequiba een postvliegtuig van de Panameri- can Air Linis in beslag genomen. In het Noorden des lands schijnt op het oogenblik alles rustig te zijn. De minister van binnenlandsche zaken, die te Limi is teruggekeerd, verklaarde, dat de staking op de petroleumterreinen van Talaca geëindigd is en dat het bedrijf hervat is. Men leidt hieruit af, dat de moeilijkheden nog meer van economischen dan van politieken aard zijn. Complot in Argentinië verijdeld. Volgens berichten uit Buenos Ayres heeft de politie een nieuw complot ontdekt, dat door aanhangers van den vroegeren president Iri- goyen en anderen op touw gezet zou zijn. Volgens de „Prensa" hielden de samenzweer ders hun bijeenkomsten in het klooster San Francisco. Het voornemen was tijdens de afwezigheid van president Uriburu de revolutie te beginnen De beweging is echter in de kiem verstikt. Een monnik en verschillende aanhangers van Irigoyen zijn in hechtenis genomen. Ook verscheidene officieren, o.a. de vroegere inspecteur-generaal an het leger generaal To- ranzo, moeten bij het complot betrokken zijn. ocBNirenkwona.o aodrdw aodrdw aodrdf UIT DE TEXTI EL-INDUSTRIE. Rationalisatie in de textiel-industrie. Op de jaarvergadering van de afd. En schede van den Ned. R.-K. Textielarbei- dersbond „St. Lambertus" protesteerden verschillende aanwezigen tegen de steeds voortschrijdende rationalisatie in de tex tielindustrie, waarbij tal van arbeiders twaalf getouwen moeten bedienen, waar mede het loon niet in overeenstemming is. Gevraagd werd, of hiertegen geen krach tige maatregelen kunnen worden genomen. Gewezett werd op Engeland, waar de tegen rationalisatie gerichte staking succes heeft Door den aanwezigen bondspresident werd er op gewezen, dat de drie belang rijkste organisaties van textielarbeiders, n.l. „De Eendracht", „Unitas" en „St. Lam bertus", op dit moment, nu de toestanden zoo slecht zijn, een directe actie niet wen- scbelijk achten. Dat wil echter niet zeggen, dat met den bestaanden toestand en voor al niet met de loonregelingen welke zijn vastgesteld,'genoegen wordt genomen. Zoo dra betere tijden aanbreken zal hiertegen zeker stelling worden genomen. R. K. STAATSPARTIJ. VERGADERING VAN HET BESTUUR. Op Zaterdag, 21 Febr. j.l., 11 uur v.m. hield het Partijbestuur der R.-K. Staats-- partij een vergadering in het Parkhotel te Amsterdam. Met kennisgeving van verhin dering waren afwezig de heeren De Bruijn (Dag. Bestuur), Van Hout (Den Bosch), Van Berekel (Leiden) en ter Steege (Over- ijsel). De overige bestuursleden waren aan wezig. 1. Van de ingekomen stuken zij in dit kort verslag vermeld de uitnoodiging van het Bestuur der Unie van R.-K. Studenten- vereenigingen -in verband met een inter nationaal te organiseeren vredesactie. De voorzitter mr. Goseling, deelde mede, dat het Dagelijksch Bestuur deze uitnoodiging heeft aanvaard, en dat door hem en den Partijsecretaris de onder .leiding van den R.-K. Vredesbond voor dat doel gehouden bijeenkomst werd bijgewoond. Het P. B. 2. De voorzitter deed daarna eenige me- heohtte daaraan zijn volle goedkeuring, dedeelingen namens het D. B. over de werkzaamheden der verschillende commis sies (Cie. voor Sociale Kamer, Indische Cie., Kiesreglement Cie.), over de voorbe reiding van de Partijraadsvergaderingen en van de a.s. Amersfoortsche Bijeenkomst. Als inleiders over het te behandelen onder werp (Kapitalisme) zullen daar optreden de heeren lr. M. Bongaerts, Prof. dr. W. Pompe en Pater dr. G. Vrijmoed. Ook werd medegedeeld, dat het D. B. naar aan leiding van een desbetreffende vraag op de bijeenkomst van R.-K. Gemeenteraads leden (zie punt 8) overweegt eenige centra le propagandaleiding te geven voor de ge meenteraadsverkiezingen, in gelijken geest als voor de Provinciale Statenverkiezin gen, werd voorgesteld. (Zie punt 4). 3. Hierna werden behandeld de ter goedkeuring voorgedragen reglementswij zigingen van de Rijkskieskringorganisaties Leiden, Zeeland, Gelderland en Limburg. 4. Een voorstel van het D. B. om ten behoeve .van de propaganda voor de Pro vinciale Statenverkiezingen eenige alge meene politieke richtlijnen te geven, werd aangenomen. Een ontwerp-circulaire, sa mengesteld aan de hand van eene enquête daartoe ingestelde bij de Katholieke leden van Gedeputeerde Staten, werd goedge keurd. Deze gegevens zullen ook verwerkt worden in den vorm van eenige vlugschrif ten, welke door de centrale partijleiding verkrijgbaar zullen worden gesteld. 5. Behandeld werd de resolutie inzake de vredespolitiek aangenomen in de ver gadering van hel Uitvoerend Comité vau de internationaal samenwerkende Katho liek politeke partij-en, gehouden op 5 Jan. j.l. te Parijs. Door den voorzitter der R.K. Staatspartij werd deze resolutie ondertee kend onder voorbehoud van goedkeuring der bevoegde partijorganen Het P. B. be sloot deze resolutie ter goedkeuring aan den Partijraad voor te leggen, omdat de Partijraad het partijorgnan is bevoegd de ze goedkeuring in hoogste instantie te ge ven. Tevens biedt deze procedure dan de gelegenheid den Partijraad over deze in ternationale samenwerking nader in te lichten en de belangstelling daarvoor in onzen kring te verbreeden. 6. Op voorstel van het D. B. werd be sloten een schema voor de Jeugdorganisa tie in de R.-K. Staaatspartij, ontworpen door het Partijsecretariaat en in principe door het D. B. aanvaard, te stellen in han den eener commissie uit het P. B. bestaan de uit de heeren mr. J. Houben, J. Ber ger, en den Partijsecretaris. Pastoor Overmeer, lid der Jongeren-Commissie in Friesland, zal met deze commissie overleg plegen. Het is de bedoeling, dat in de eerstvolgende vergadering van het P. B. een uitgewerkte regeling door deze com missie aan het P. B. wordt voorgelegd. 7. Het P. B. hechtte daarna zijn goed keuring aan een ontwerp-circulaire te zen den aan de Rijkskieskringorganisaties. waarin mededeeling zal worden gedaan over de uitbreiding van het instituut van schriftelijke vragen aan de Partijleiding voor Partijraadsleden en Kieskringbestu- ren, n.l. ook buiten de rondvraag ter Par tijraadsvergadering. De ervaring met de nieuwe regeling van de rondvraag, waarbij vragen van algemeen staatkundigen aard vooraf moesten worden ingediend, heeft bij de Partijleiding de overtuiging geves tigd, dat op die wijze degelijke voorlichting kan worden gegeven aan belangstellende partijleden over actueele politieke vraag stukken. Hierdoor wordt ook gehandeld in den geest van de doelstelling in ons Partij reglement geformuleerd n.l. „het bevorde ren van de staatkundige ontwikkeling der Katholieke kiezers". Dit contact van infor- matorischen aard met de centrale Partij leiding wordt thans uitgebreid en op bree der grondslag gesteld. De circulaire zal in de R.-K. Pers worden bekend gemaakt. 8. Verslag werd uitgebracht over de vergadering cp 24 Januari 1931 gehouden door het Partijsecretariaat (de voorzitter van het D. B. was wegens ongesteldheid VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Katholieken-actie in Litauen. De revolutionaire woelingen in Zuid- Amsrika. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). Een vergadering van het Bestuur der^ R. K. Staatspartij. Verschillende mede- deelingen (1ste blad). De zomertijd vangt aan 1 Mei en ein digt 4 October (1ste blad.) De behandeling van den moord aan den Oostzeedijk te Rotterdam voor het Ge- rechtshof te 's-Bosch. (Rechtzaken, 2de blad en Laatste Berichten). LEIDEN. De verdere afwerking van dc Leidsche Hout. (3de blad). verhinderd) met de afgevaardigden van de 10 bestaande gewestelijke Centrales of Bonden van K.-K. Gemeenteraadsleden. Op deze vergadering werd het initiatief van het D. B. om te komen to een landelijk fe deratief verband der bestaande en nog op te richten Bonden of Centrales van R.-K. Gemeenteraadsleden met onverdeelde in stemming begroet. Ook is toen besproken de practische werkwijze der z.g. Advies- Centrale voor Gemeentepolitiek, onderdeel van het Partij-secretariaat welke in wol ding is. Het Secretariaat van de op te rich ten Federatie zal aan deze instelling wor den opgedragen. Het Partijbestuur nam met voldoening kennis van het verslag van bovengenoemde vergadering. Van meening, dat een lande lijke federatieve samenweiking der orga nisaties j van R.-K. Gemeenteraadsleden, naast de werkzaamheid der z.g. Advies- Centrale en ter aanvulling daarvan, een gunstigen invloed zal hebben op leiding en richting van het gemeente-politiek beleid overeenkomstig de Katholieke-staatkunai- ge beginselen, keurde het P. B. het voor stel van het D. B. goed, en stelde de na dere organisatorische uitwerking van dit plan in handen van het D. B. 9. Vastgesteld werden datum, plaats en agenda der a.s. voorjaarsvergadering van den Partijraad. Na het reglementair voorgeschreven overleg met den voorzitter van den Partij raad daarover, zullen datum en agenda worden gepubliceerd. Na gehouden rondvraag werd de versa dering om half vijf gesloten. THANS OOK RUSSISCH AARDAPPEL MEEL? Wij lezen in het „Hbld." Nu onze aardappelmeelfabrieken tot de nok toe vo>l zitten met hun product, zoodat zij in financieel e moeilijkheden zijn geraakt en de regeering deswege een voorschot tegen lage rente heeft verleend, wekt het. wed eenige bevreemding, dat binnenkort een groote partij Russisch aardappelmeel* zal worden ingevoerd. Naar wij vernemen, wordt het eerste ge deelte, 8000 balen, in de „Hunze 9" van de Groninger Roterdammer Stoomboot Maat- sohappij, overgeheveld uit een Russisch schip, om naar Groningen te worlen ver voerd. Op onze vraag, voor wie de partij bestemd is en wat ermee gebeuren zad, hebben wij geen antwoord leunen krijgen. Wij herinneren eraan, dat de voor de ore- dietverleening door de regeering ingestel de commissie-Bruins-Van Doorniok-Spitzen den in ons land aangewezen surplus voor ra ad aardapelmeel heeft berekend op ruim hon derd mil'lioen kilogram; dat is bijna de oogst van een normaal gewasjaar. Ook herinne ren wij eraan, dat de crisis in de aardap- pelmeel-industrie juist* veroorzaakt wordt door deze geweldige voorraden, die op dc markt drukken. Nederland is, zoo als men weet, verreweg de grootste producent en exporteur van aarda.ppekneel der geheele wereld. Zoo er thans dus Russisch aardappelmeel wordt geïmporteerd in een tijd, waarin de regee ring met een orediet van zes midlioen gul den heeft moeten bijspringen, om de gewei dage onverkochte en onverkoopbare voor raden der fabrieken te helpen financieren, mag men dit o. i. nog sterker noemen dan het dragen van water naar de zeé. Het feit, of de Russische invoeren groot of klein blij ken te zijn," is daarbij slechts van secundair belang.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1