DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Verkoop grond. In de Raadsvergadering van 2 April 1928 werd besloten tot den verkoop aan H. Brandt van een strookje grond, groot plm. 2 M2., ge legen aan het einde van de Zwijnshoornsteeg voor den prijs van 10 per M2. De heer Brandt heeft onlangs den eigendom verkregen van de laatste twee perceelen, die aan deze steeg gelegen zijn, en wil deze ver- heelen met het mede aan hem toebehoorende perceel aan de Oude Varkenmarkt. Ter afronding van zijn eigendommen ter plaatse, verzoekt de heer Brandt thans van de gemeente te mogen koopen een gedeelte van de Zwijnshoornsteeg, groote plm. 15 M2., even als ten vorigen male tegen den prijs van 10 per M2. B. en W. stelen den Raad voor, dit goed te keuren. Verkoop berm en sloot. De heer J. Butot, te Noordwijkerhout, ver zoekt van de gemeente te mogen koopen een gedeelte berm (groot 340 M2) met halve sloot (groot 59 M2.) langs den Haarlemmertrekvaart- weg. Ook thans kan de prijs voor den berm wor den gesteld op 1 per M2., verhoogd met ƒ0.09 per M2. voor het hakhout en 0.10 per M2. als vergoeding voor het rooien van de sto ven, overeenkomstig het raadsbesluit van 5 Juli 1920. Met dezen totaalprijs voor den berm van 1.19 per M2. gaat adressant accoord. Voor de halve sloot is verzoeker bereid een koopprijs van 0.20 per M2. te betalen. B. en W. stellen den Raad voor, daartoe te besluiten. Verzekering „de Lakenhal" In de Raadsvergadering van 16 Juni 1930 werd een voorstel van B. en W., om de in het Stedelijk Museum ,,de Lakenhal" aanwezige schilderijen en andere voorwerpen van waarde tegen een bedrag van 2.000 000 op „all-risks" voorwaarden (exclusief brand) te verzekeren, verworpen, voornamelijk omdat de kosten van deze verzekering, ƒ2.000 per jaar bedragende, te hoog werden geacht. B. en W. hebben thans een belangrijk goed- koopere aanbieding ontvangen, waarbij het ver zekerd bedrag weliswaar is beperkt tot 200.000, maar die toch voldoende dekking biedt. Het betreft n.l. een premier-risque ver zekering, zoodat tot genoemd bedrag van J 200.000 de aanwezige voorwerpen, ter waarde van circa 2.000.000 tegen alle schaden met uitsluiting van schade door brand, bliksem en explosie, welke risico's reeds door de brand- polis zijn gedekt, kunnen worden verzekerd. De premie bedraagt ƒ650 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor, deze verze kering te sluiten. Geen subsidie voor voorstellingen en uitvoeringen. Bij de behandeling van de gemeentebegro ting 1930 werd om praeadvies in handen van B en W. gesteld een voorstel van het mede lid, den heer Groenevld, luidende als volgt: „De Raad stelt ter beschikking van B. en W. „een bedrag van 5.000, teneinde daarmede „te bevorderen het doen geven van goede volks voorstellingen op het gebied van zang, muziek „en tooneel". B. en W. kunnen de vraag van het al of niet wenschelijke van gemeentelijke bemoeiing in deze geheel ter zijde laten, aangezien in elk geval de financieele toestand der gemeente niet gedoogt, dat aan dit voorstel gevolg wordt ge geven. Zooals toch laatstelijk bij de behande ling van de begrooting 1931 is gebleken, is de gemeente, niettegenstaande aan tal van zaken, waaronder zeer belangrijke en hoogst dringen de, moet worden voldaan, genoodzaakt zich in veler'ei opzicht te beperken. Onder deze om standigheden voor het aangegeven doel gelden uit te trekken zouden B. en W. niet verant woord achten, en zeker niet op dit oogenblik, nu de crisis zoo om zich heen grijpt en de toe komst zoo onzeker is. Na de uitvoerige mon delinge en schriftelijke beschouwingen, te dezen aanzien bij de loopende begrooting gehouden, achten B. en W. het overbodig hierop nader in te gaan. Hetzelfde geldt voor een verzoek van het Mannenkoor „De Vereenigde Zangers" om voor een te geven concert in verband met zijn eerste lustrum, een subsidie van 150 te ver- leenen. Bovendien bestaat ook overigens voor het incidenteel verleenen van dergelijke sub sidies geen aanleiding, aldus B. en W. in het praeadvies aan den Raad. OOK DE KATHOLIEKE STUDENT IN EEN KATHOLIEKE VEREENIGING. Een buitengewone vergadering van „Sanctus Augustinus". De R. K. Studentenvereeniging „Sanc tus Augustinus" alhier heeft gisteravond een buitengewone algemeenc ledenverga dering gehouden in café-restaurant „In den Vergulden Turk', waarop de katholie ke studenten niet-leden ter kennismaking met de vereeniging waren uitgenoodigd. Het mag ongetwijfeld tot vreugde stem men, dat verschillende studenten, dames zoowel als heeren, aan de uitnoodiging van het bestuur hadden gevolg gegeven. Praeses Brückel heette hen allen van harte welkom en wees er in zijn openings woord op, dat het student-zijn slechts in een katholieke vereeniging ten volle tot uiting kan komen, omdat de katholieke studenten aan een neutrale universiteit het cultureele leven op katholieken grond slag ten eenenmale missen. Daarom hoopt spr., dat allen de woorden, die door prof. Noyons en den heef van der Sterren ge sproken zullen worden, met belangstelling zullen volgen. Prof. dr. Noyens over: „De Levensopdracht van den Ka tholieken student". De heer Brückel verleende dan het woord aan prof. dr. A. K. M. Noyons, uit Utrecht, die in overeensteming met het doel van deze bijeenkomst wilde spreken over de Levensopdracht van den katholie ken student. Spr. herinnert er in verband hiermede allereerst aan, dat ieder mensch een levensopdracht heeft te vervullen en de aard en omvang daarvan wordt voor een zeer belangrijk deel bepaald door de plaats, die de mensch heeft in te nemen, in de samenleving, krachtens zijn aanleg, krachtens zijn vermogen en krachtens het milieu, waarin hij evolueert en handelt. Uiteraard is de levensopdracht van den katholiek er eene van diepe en breede strekking, vol verantwoordelijkheid, omdat hij tot de geroepenen behoort, rijk aan middelen, daar hem uit de schatten dei Iverk krachtbronnen ten dienste staan, die den niet-ggloovende ontbreken. De levensopdracht van den katholiek krijgt onmiddellijk een bijzonder karakter en bcteekenis door het feit, dat zij nim mer alléén reiken mag naar het zijnde, naar het onmiddellijke, noch uit het zijnde eenvoudig extrapoleeren kan naar het on stoffelijke en naar het eeuwige, daar des menschen levensdoel essentieel aan het eeuwige en het bovennatuurlijke is gebon den. Daardoor wordt voor den katholiek diens levensopdracht vanzelf primair op het oneindige en eeuwige ingesteld. Na geschetst te hebben hoe de levens opdracht was van den katholiek in de vro me Middeleeuwen, wijst spr. erop, dat die van den katholiek in de Renaissance en de daarbij aansluitende Reformatie ge heel anders was. Deze bewegingen hebben het katholieke leven voor een belangrijk deel aan scherven geslagen en de geheele IcvensondrarH van den mensch werd daar door aanmeikelijk gewijzigd, werd drukkend en streng als het Protestantisme /.elf, ar mer aan middelen en gevaarvol door zijn unilateraliteit. Toch is de wereld ondanks al die her vorming aan de christelijke gedachte trmuv gebleven en is eeuwen lang religieus geloof of godsdienstig besef dc zuurstof geble ven, die het cultuurleven doorademde. Door dit religieus inzicht heeft de mensch zijn doen en laten vaak onbewust laten bepa len en heeft daarin ook den inhoud en vorm gevonden voor zijn plichtenleer, voor zijn universeele levensopdracht. Dank daaraan, heeft Europa toch feitelijk zijn christelijk karakter gedurende eeuwen bewaard, totdat het rationalisme is komen knagen aan de christelijke overtuiging en aan de geloovende mentaliteit. Langzaam en zeker zijn de geesten vergiftigd, moe door hun cerebraal rcligieuse instelling en engesterkt om weerstand te bieden door hun gemis aan christelijke levenspraclijk. Het rationalisme heeft in zijn zelfvoldaan heid het zien naar het eeuwige als onnoo- dig geoordeeld en in zijn eigen als 't ware imaginaire bespiegeling voldoening ge zocht. Het rationalisme is voor den mensch en den menschheid de hoosaardi ge opruiende Lucifer geworden, die het geheele christelijke leven heeft ontwricht, opstand en twijfel zaaiend onder eiken vorm waar Godsvertrouwen en redelijk geloof konden wonen en gedijen. Het rationalisme heeft met zijn kna- genden tand en diabolische volharding over groote breedte en diepte de christe lijke levensstructuur aangetast- en syste matisch ondermijnd en daarbij zeeg veel in puin doen vallen, wat- zelfs de Reforma tie niet alleen met pijnlijke zorg had ent zien, maar met gepassioneerde toewijding had willen stutten en vernieuwen. Wat we heden in onze moderne wereld missen aan christelijk leven en christelij ke doelstelling werd feitelijk -200 jaar ge leden verloren door den hoogmoed van den menschel ijken geest. Wat Lenin thans leert aan Moskou, heeft Combe reeds aan het eind der 18e eeuw te Parijs voorbereid door de theore tische grondslagen voor dc Fransche Re volutie te ontwerpen. Het communisme en socialisme werden aldus de logische en on- overkombare consequenties van het ratio nalisme der 18e eeuw. Aan het materialisme, geboren uit het rationalisme, werd 'een alove.rheerschende plaats ingeruimd. Daarbij voegde zich de economische nood, door allerlei omstan digheden toegespitst, deels door de eenzij dige ontwikkeling der techniek, die de nijvere hand van flpn werkman met zijn werklust en arbeidszin verlamden en zijn werk uit handen nam om het toe te ver trouwen aan het knarsend tandrad en den stommen hefboom der machine, aldus met kolen en olie de mensehelijke energie uit de productie verdrijvend. Het conflict kon niet uitblijven en van strijd met het kapitaal verwachtte de arbeider zijn heil. Is 't dan wonder, dat de arbeider, zon der geestelijken ruggesteun, labiel door de armoede van geest en lijf, naar alle kanten uitzag om hulp en zich dikwijls geworpen heeft in armen van hen, die hem brood en geluk beloofden. De ervaring heeft ech ter geleerd, dat. met haat en strijd econo mische conflicten wel worden gevoed, maar economische problemen niet hun op lossing erlangen. Denkt u nu, aldus vervolgt spr., in deze sfeer van maatschappelijke ontreddering den katholieken student; jong en onbe zorgd het universitaire leven binnentre dend, geloovend in zijn idealen en de ver wezenlijking ervan en drijvend met zijn levensmoed en levenslust op de betoove- rende werkelijkheid. Hoeveel illusies vielen er niet te plet ter bij zijn eerste contact met de werke lijke dingen des levens? Juist door de schrilheid der tegenstelling wordt dit in zien der werkelijkheid zoo gevaarlijk voor zijn van nature zoo ontvankelijk en door aanleg én opvoeding zoo edel gemoed, wanneer niet de leidende hand en het wijze woord hem helpend bijstaat bij het in zijn geest zich onvermijdelijk voltrekkend con flict. Opvoeding en milieu mogen hem bij dit zielsproces beschuttend helpen, maar verstandelijke voorlichting en levensbe schouwing moeten zijn geestelijken steun wezen, de houvast en stabiliteit, de zwem- boeien die hem helpen bij het voortrek ken van dezen levensdandjir. In de nieuwe levensstructuur van het opbloeiend katholicisme staat de huidige katholieke student en hij komt ineens tot de vraag: moet ik meedoen aan het verder opvoeren van dit nieuwe leven of moet ik jne eenvoudig als.een pretentieloos en ziel loos object mee laten voeren en meedei nen op den waseenden en snellen vloed van het cultuurleven, zonder aan de bewe ging van dit leven actief deel te nemen? Voor den mensch met karakter, met een gevoel van eigenwaarde is het dilemma, vanaf het oogenblik, dat het zich stelde, ook tevens vernietigd en deze werpt zich door het persoonlijk offer in dienst van de daad. Spr. toont verder aan hoe zulks het best kan geschieden, hoe het bestaande tekort aan cultureele armoede het spoe digst in een batig, saldo kan worden om gezet. Daarbij behoort de karaktervorming een eerste plaats in te nemen. Laten we, aldus- richt spreker zich tot de Augustijnen, nooit denken, dat ons werk als student van geen belang is, Zoo hebben uwe stichters, waaronder ik de latere Ministers Ruj's de Beeren- de latere Min. Ruys de Beerenbrouck, Aal- bers en staatsraad Struycken tel ook niet gedacht, maar de arbeid van hun rijken studententijd als de lupine geweest, die het later geplante heeft doen gedijen. De ervaring der Leidsche katholieke studen-, tenbeweging is hun een leerschool ge weest tot hun arbeid op politiek en staat kundig en sociaal gebied, waar zij de lea ding-man zijn geworden. Zoo is de levensopdracht van den stu- denf een grootsch program, met dit? wezen lijke echter, dat het uitvoerbaar is en op gesteld uit de ervaringsfeiten der katho lieke studentengeneraties. Spr. bes'oot met een kleine verluchting op zijn rede door er een enkel woord aan toe te voegen over den student en zijn romantiek. Met een hartelijk applaus en een goed gekozen dankwoord van praeses Briickel- tót prof. Noyons Averd het eerste gedeelte van den avond afgesloten. Nadat de praeses verder had medege deeld, dat er na afloop van de vergade ring een reünie in het Eigen Huis zou Avorden gehouden, Averd gepauzeerd. De Heer H. van der Sterren over: „De beteekenis der ka tholieke studentenbeweging". Hierna was het woord aan den heer H. van der Sterren, arts te Amsterdam, oud- praeses der Unie Aran R. K. StudentenA'er- eenigingen in Nederland, die een rede hield over bovengenoemd onderwerp. Ofschoon spreker moest toegeven, dat misschien 1 of 2 pet. der studenten niet geschikt, is voor het gemeenschapsleA^en van een studenterivereeniging welke on geschiktheid nog geen minderwaardigheid behoeft te zijn meende spr. toch prac- tisch te kunnen zeggen, dat ieder student, die buiten het vereenigingsleven staat, daardoor onverstandig doet. De student komt los uit vele vró'e'gere banden in een geheel nieuwe Avereld en dat in dc jaren, dat zijn algeheel. i mensehelijke vorming gaat, beslist, worden. Als hoofdzaak moet. hier de studie ge zien worden, maar wie deze alleen ziet, ihoét tot een misvorming kómen, omdat wel ieder studievak door de verre specia lisatie -vleer eenzijdig is en-, bovendien lo? staat van het reëele leven, omdat het al leen maar geeft het technisch wetenschap pelijke, dat wij zelf dienstbaar moeten maken aan het werkelijke leven. Daarvoor is de studentenvereeniging de aangewezen en meest geschikte plaats. Öp de eerste plaats geeft zij den stu dent zijn vrienden, waarmee zij 't studen tenleven leven, waarmee zij het vreugde volle en het dwaze samengenieten, waar mee zij hun diepere gedachten en strevin gen bespreken en beschouwen, waarmee zij boomen en vechten en met wie zij sa men Averken voor dat zij gemeenschappe lijk als ideaal zien. De omgang met de medestudenten in vriendschap en in strijd hee'ft een enormen invloed. Maar de universitaire vorming van den student is bar eenzijdig en dan is er het studentenleven met zijn disputen en ver- ecnigingen, met z'n studieclubs en feest dagen, die de studenten nader brengen tot het algemeen cultureel leAren, die hen doen staan midden in het geestesleven on zer dagen en daardoor een onmisbaar deel der studentenvorming verzorgen. En als katholieke studeerenden hebben wij, aldus betoogt spr. verder, bijzonder als taak de geestesharmonie in ons uit te boinven en dieper en breeder en reëeler ons godsdienstig leven kennis en prac- tijk te bouwen. Als wij op godsdienstig gebied blijven bij onze H. B. S.-kcnnis, dan plegen wij revolutiebouw. Maar vorming en ontwikkeling is niet alleen het opnemen en leeren kennen, 't is ook zelf bouwen voor andeven en geven van wat wij zelf hebben. En door actief bezig te zijn worden niet alleen onze ver mogens geoefend en ontwikkeld, maar daardoor leeren wij pas goed inzicht te krijgen en krijgen wij pas waarachtig ideaal. Hier is een plicht A'oor den student, die zoo boven allen bevoorrecht is. En de tijden zijn van een beteekenis, die ons fascineeren mag en kan. Er wordt zooA-eel beslikt in onze dagen en als katholiek kunnen wij hier zooveel geven en doen en ons katholieke gevoel moet er op gespan nen staan om mede te werken aan den uitbouw van het Godsrijk op alle gebied. Dan komt voor den student het gebied van zijn vale, dan is het noodig, dat zij al len mannen zijn met een ruime algemeene vorming. Dan is er een ideaal in een sociale club, in de missieclub, in apologetisch werk. En ook de studentenvereeniging, die dit geven wil, moet op aller steun kunnen rekenen: den steun van hest lidmaatschap, van de contributie, ..van aller werken bo venal. Daarom spoort spr. tenslotte zijn hoor ders aan zich los .te maken uit de onver schilligheid en te gaan staan temidden van het volle studentenleven. Na een Avoord van dank tot den heer v. d. Sterren en de aanwezigen sloot prae ses Brückel de bijeenkomst. SPORT VOETBAL EEN HULDIGING DIE NIET DOORGING. Optimistisch Eindhoven. Men schrijft aan de „Tel.": Er is in den laatsten tijd veel geschreven over het. chau vinisme, dat in verschillende clubbladen hoogtij A'ierde. Het onderstaande, ontleend aan een onzer provinciale bladen, toont aan, dat ook deze hieraan in hevige mate kunnen lijden. Het blad schreef het volgende: Morgenavond te 8.03 uur zal de P.S.V. per trein arriveeren. De spelers zullen in welwillend beschikbaar gestelde auto's worden afgehaald en een eere-ronde door de stad maken. Vervolgens zal dc huldi ging plaats vinden in de aula der Philips- kleuterschool aan de Mat-hildalaan. In het voelbaloverzicht was onder het hoofd „Aan den vooravond vdn P.S.V.'s Zuidelijk kampioenschap" het volgende te lezen Donderdag j.l. hebben wc P.S.V.'s kan sen voor het Zuidelijk kampioenschap be sproken. We deden dat reeds eerder. Voor wie onze wekelijksche voetbaloverzichten geregeld heeft gevolgd, is dat geen nieuws meer. Het staat bij ons vast, dat, indien de wedstrijd tegen Longa doorgaat, P.S.V. definitief beslag legt op den Zuidelijken kampioenstitel. Longa toch is een te zwak ke tegenstander. Wel zullen de Tilburgers onzen rood-witten stadgenooten een Avarme ontvangst bereiden, maar P.S.V. verkeert in zoo'n schitterende positie, dat het onge looflijk is, dat ze in het zicht der haven zal stranden. Het zal voor de voetbalmin- nende stad Eindhoven een vreugdetijding zijn, als tegen ha'lfvijf bekend wordt, dat onze stad wederom een Ametbalkampioen rijker is geworden. Men zal zich opmaken om de P.S.V.'ers in de aula van de Philips' kleuterschool aan de Mathildalaan te hul digen. Zondag zal dus onze stad geheel in het teeken der voetbalsport staan, te meer met het oog op den vvedstrijd. Dat het „ZAvakke" Longa niet zoo zwak was en met 30 won en dat aldus de „wel willend" beschikbaar gestelde auto's zon der feestvarkens naar hunne eigenaren te rugkeerden, was 't daA-erende slotaccoord van dezen huldezang in forto GYMNASTIEK DIOC. HAARL. GYMNASTIEKBOND. ELFDE JAARVERGADERING. Nadat teAroren de kringbest uren en het Technisch Béstuur van den Dioc. Haar- leinsohen Gymnast iekbond ieder afzon derlijk in voor A-erga dering bijeen waren geweest, werd Zondag in het „Parkho tel" te Amsterdam de elfde jaarvergade ring van genoemden bond gehouden. In zijn openingswoord releveerde de voor zitter de moeilijkheden in het afgeloopen jaar, bestuurscrisis en financjeelen toe- stand en drong er. op aan, dat allen zou den medewerken vooral deze laatste moei lijkheid te overwinnen. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot de vertegenwoordigers van den D. H. V. B. en D. H. A. K. De geestelijke adviseur, rector S. Braakman, was wegens ambts bezigheden verhinderd. Notulen en diverse jaarverslagen wer den goedgekeurd. Een apart woord werd gewijd aan den financieelen toestand, die nog verre van rooskleurig is. Elke gelegenheid moet worden aangegrepen om den Bond uit den nood te helpen. In de voorzittersvacature-W. Groot werd voorzien door de verkiezing van den heer H. Goris te Haarlem, die als waar nemend voorzitter was opgetreden. In de vacature-van Sohaick, welk lid zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer Simons Jr. te Rotterdm gekozen. De hee ren Teleng en Olt'hoff werden herkozen. Onder applaus der vergadering werd de heer van Schaick, nadat hem door den voorzitter dank Avas gebracht voor alles-, wat hij voor den bond heeft gedaan, tot eere-lid benoemd. In overige functies kwam geen wijzi ging. De A'ergadering hechtte haar goedkeu ring aan het voorstel-Wilskracht (Am sterdam) om de contributie Aroor dames zoowel als heeren op 75 cent te stellen. De heer P. Olthoff geeft een toelichting van het werkprogramma 1931, dat reeds in het orgaan is- gepubliceerd. Op den tweeden Pinksterdag worden te Schiedam de bondswedstrijden gehou den. Spr. wijst op de examens voor voortur- ners en voorturnsters en dringt er op aan dat allen die er voor in aanmerking ko men, deze cursussen zullen volgen. Voorts vestigt spr. de aandacht op de kringwedstrijden. Een voorstel van „Willem II" ('s-Gia- venhage) om de bondswedstrijden een jaar te voren te vergeven, wordt aange nomen. Zooals- reeds gemeld, hebben twee ver- eenigingen aangevraagd in 1932 de bonds- Avedstrijden te mogen organiseeren en wel „Jeanne d'Arc" (Leiden) bij gelegen heid A-an haar zevende en „K. D. O." (Amsterdam) bij haar vijfde lustrum. Bij stemming worden de wedstrijden met 39 tegen 15 stemmen en 2 blanco aan K. D. O. toegewezen. De bondswed strijden zullen in 1932 dus in de hoofd stad Avorden gehouden. Bij de rondvraag werd o.m. gewezen op het feit, dat de damesgymnastiekver- eenigingen vele verliezen lijden doordat „De Graal" zelf gymnastiekafdeelingen opricht. Indien het bestuur hieromtrent A-olledig zal zijn ingelicht, zal over deze aangelegenheid zoo noodig een audiëntie bij den Bisschop Avorden aangevraagd. Sluiting volgde op de gebruikelijke wijze. ZWEMMEN TERUGKEER DER NED. ZWEMSTERS UIT ZUID-AGRIKA. De Nederlandsche zwemsters Coba Huij- bers, Marie Braun, Puck ÜA-ersloot vu Jeanne Grendel en mevrouw Braun, die gezamenlijk in de afgloopen drie maan den in Zuid-Afrika zulke triomphen heb ben gevierd, zullen in het begin van de A'olgende week in Southampton arriveeren. Naar de „Tel." verneemt bestaan bij de K. L. M. plannen om de zwemsters, zoo deze zelf hiertegen geen bezwaar hebben, aan te bieden den overtocht naar Rotter damWaalhaven per vliegtuig, te maken. Dinsdag 3 Maart a.s. zal het toestel met de zwemsters aan boord in Engeland star ten en des middags om twee uur a half drie op Waalhaven landen. Er bestaan te Rotterdam plannen om de kranige zwem sters een hartelijk en warme ontvangst te bereiden en haar zoo spoedig mogelijk op grootsche wijze te huldigen. SCHAKEN NED. SCHAAKBOND. De Competitie. De wedstrijd Leidsch Schaakgenoot schap IH. WesterkAv. I was geëindigd in den stand 6%1Y- voor de Leidenaars en twee afgebroken partijen. Beide par tijen zijn remise verklaard, zoodat de eindstand 7 y,2 y. is. In deze groep Avon Disc. Disc. Ill met 6143y A-an de H. Arb. Schel. I, zoodat de stand in deze groep de volgende is: L. Schaakgen. I 4 4 2911 8 Disc. Disc. Ill 5 4 1 3020 8 Disc. Disc. II 4 3 1 26 ys—13 y 6 H. Arb. Schcl. 1 5 1 1 3 23y—26y 3 Res. Schcl. I 3 1—2 11H18 y 2 H. Westerkw. 14—13 1327 1 Schev. Sohsoc. I 33 6 y23 0 Op 3 Maart a.s. speelt L. S. G. I in Den Haag tegen de H. Arb. Schcl. I, op 24 Maart thuis tegen Disc. Disc. II. LUCHTVAART Een nieuwe Britsche vinding. Naar gemeld wordt, zijn in het geheim gedane proeven met een nieuw type van legervliegtuig geëindigd. Naar verluidt, zal dit vliegtuig waar schijnlijk een revolutie op het gebied van den strijd- in den lucht teweeg brengen. Het is een tweedekker met slechts één zitplaats, welke 6 machinegeweren draagt, 'waarvan de baan op één puilt convergee- rend samentreft. Het kan behalve de ma'ühinejge we re a nog 24 bommen meedragen en met deze totale belasting een snelheid van 300 K.M. per uur bereiken en tot een hoogte van 8000 M. stijgen. De 6 machinegeweren kunnen te gelijker tijd met slechts één handgreep door den bestuurder worden bediend. Landing op een wolkenkrabber? De Amerikaansche marine-autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan het voorstel, dat de „Los Angeles" dit voorjaar een poging zal doen, om op een wolken krabber te New York te landen. Daartoe is een ankermast op het gebouAV van de Woolworth Company aangebracht. Aangezien dr. Eckener onlangs op een desbetreffende vraag heeft geantAvoord, dat hij een dergelijke landing zeer moeilijk achtte, is men in Amerikaansche luchtvaart kringen verwonderd, dat de marine-autori teiten toch hun toestemming tot het nemen .van deze proef hebben gegeven. Men wijst er op, dat daardoor ook groot gevaar ontstaat voor de voorbijgangers op straat. Wetenschappeli ike Berichten De groene straal. Volgens de mededeeliingen van dein me teoroloog Dr. H. Lapp kan men vaal den top van den Zugisipdits, speciaal in de winter maanden een merkwaardig verschijnsel waarnemen: de groene straal-, die over do Oositenrijik'S'öhe Alpen heentrekt. Drie-en- zestig maal kon de meteoroloog binnen een jaar den groenen straal in zijn volle pracht zien: 14 maal in Januari, e\reneens 14 maal in Februari; 6 maal in Maart en October, 10 maal in December en 4 maal in Juli; al leen in Juni en April was het verschijnsel vaai den groenen straal boA*en Oostenrijk niet waar te nemen. De kans om den groe nen sbraal te kunnen beAvonderen is haast even groot Aróór zonsopgang als vóór zons- oisdergang, wanneer maar één voorwaarde vervuld is: een zeer heldere hemel. Het natuurverschijnsel komt op als een betoo verend prachtige smaragd groene straal, die eerst in hard, dan in zacht don kerblauw veranderd om tenslotte A-aak in violet over te gaan. Dit gebeurt bij de groe ne sbraal der ondergaande zon. Bij zonsop gang geschiedt die kleurenAviisseling in om gekeerde volgorde. Men heeft nog geen de finitieve verklaring voor dit- verschijnsel ge vonden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10