22ste Jaargang MAANDAG 23 FEBRUARI 1931 No. 6829 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £eicbeli& DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Het „Volk" over het Vasten mandement van den Aarts bisschop. Een met kinderen gezegend gezin heeft buren, die ook kinderen hebben. Die buren worden onder verschillende opzichten ge waardeerd en gerespecteerd, maar, naar het oordeel van de ouders van eerst-be- doeld gezin, hebben zij één groote fout: zij laten hun kinderen in alles veel te veel vrijheid. En dit is een reden voor die ouders, om hun eigen jongens en meisjes af te houden van een geregelden omgang, van vriendschap met de buur-jongens en -meisjes, opdat in deze ook niet een, huns inziens, verkeerde drang naar meerdere vrijheid ontstaat. En zij doen dit met de vereischte tact en wijsheid, daarbij elk on- noodig krenken en grieven van hun buren consciëntieus vermijdend. Ieder zal erkennen, dat zulke ouders goed, verstandig handelen. In zijn Vastenbrief houdt de Aartbis schop van Utrecht den ouders voor, welke atmosfeer er in een christelijk gezin moet heerschen.-En Z. H. E. zegt o.m.: Met nauwgezette waakzaamheid moe ten worden geweerd alle elementen, wel ke de atmosfeer, waarin de kinderen le ven, zouden kunnen besmetten, zekere dienstboden, huisgenooten, vrienden en vriendinnen, bloedverwanten en buren, zekere spelen, ontspanningen, lectuur, ge- illustreerde bladen, zekere radio-uitzen dingen, kortom allen en alles wat de christelijke opvoeding in gevaar kan bren gen. In uw huis met Christus' geest ver vuld moet gij brengen en behouden een atmosfeer van degelijken godsdienstzin, christelijke, liefde, vrede, waarheid, kuischheid. Wijmeenden, dat ieder, Katholiek of niet-Katholiek, dit vermaan als gegrond en redelijk zou waardeeren, zooals ieder, van zelfsprekend, de handelwijze van de ouders in het hierboven door ons gegeven voor beeld respecteert. De ouders toch hebben den plicht, om aan hun kinderen dat te geven, wat, naar hun heilige overtuiging, goed is voor het verdere leven, èn van hen te weren dat wat, naar hun eerlijke mee ning, voor die kinderen slecht is Het „Volk" echter heeft in de hierboven afgedrukte passage uit het bisschoppelijk mandement ergernis gevonden! Eerst spreekt het socialistisch orgaan zijn waardeering uit voor het Vastenman- dement van den Aartsbisschop. .En het doet ons om meerdere redenen heel veel genoegen hier het volgende uit het „Volk"-artikel te mogen citeeren: Het vasbenmandement van den aarts bisschop van Utrecht is ditmaal gehee! gewijd aan de opvoeding van het kind langs den weg der karaktervorming. Ook andersdenkenden" zullen dit herderlijk schrijven met genoegen kunnen lezen en het waardeeren om zijn logischen bouw, helderheid van betoogtrant en diepen ernst. Wij erkennen gaarne, dat de aartsbis schop menige belangwekkende opmer king maakt, waarmede ieder ouder zijn voordeel kan doen. Want ongetwijfeld heerscht in dezen tijd op opvoedkundig gebied groote nood. Er wordt in de we reld der paedagogen héél veel gepraat en geschreven, er zijn gedachten en stel sels in overvloed, het kind verheugt zich in een belangstelling, grooter dan wel licht ooit het geval was, maar of nu wer kelijk ook een evenredige vooruitgang is bereikt, dat is een vraag, waarop wij niet voetstoots e^n bevestigertd antwoord zouden durven geven. Velen hebben hun heil verpand aan het vergunnen van een groote mate van vrijheid aan de jeugd en alweder rijst de vraag of de vruchten daarvan zooveel edeler waren dan de uitkomsten van oudere opvoedkundige opvattingen Ze ker, er valt winst te boeken, waar schijn deugd en onoprechtheid werden versla gen. Maar, wanneer men dieper op het vraagstuk ingaat, kan men dan nog vol houden, dat het thans opwassend ge slacht ons een generatie belooft van men- schen, die krachtens hun opvoeding be ter en blijder zullen zijn dan hun voor gangers en gedragen worden door nobe ler gedachten? Het „Volk" maakt hier eenige behartens- waardige opmerkingen. En het blad schrijft verder om., dat het „ten volle met den aardtsbisschop (kan) med# gaan, wanneer hij de ouders laakt, Wederom is Duitschland door EEN ERN STIGE MIJNRAMP getroffen. Op de „Echweiler reserve" heeft Zaterdagmorgen een mijngas-ontploffing plaats gehad, waardoor 29 mijnwerkers om het leven kwamen en velen gewond werden. Van den schachttoren der betreffende mijn -hangt de rouwvlag. die geen tijd hebben voor hun kinderen of die door te groote toegeeflijkheid verzuim den het kind zelfbeheersching en zelfbe dwang bij te brengen". Maar dan komt de critiek los in deze passage Afwijzend moet echter onze houding worden, wanneer wij de beduchtheid ga deslaan, waarmede de steller van het mandement iederen invloed van anders denkenden op het kind wil afweren. Wordt hier niet juist de weekheid be vorderd, die men zoozeer schuwt? Wordt hier niet een broeikas-atmosfeer gescha pen, waarin planten opgroeien, die wel gedijen zoolang zijn in hun kunstmatige omgeving worden gehouden, maar niet voldoende gehard zijn om te midden van de ruwe levenswerkelijkheid tot hun recht te komen? En getuigt het wel van diepen gemeenschapszin, wanneer men gelijk de aartsbisschop dit doet aan spoort om andersdenkende vriendjes en vriendinnetjes, bloedverwanten en bu ren, huisgenooten en dienstboden ve.-re van het kind te houden, wijl deze de at mosfeer, waarin het leeft, zouden kunnen „besmetten"? 't Is heel jammer, dat het „Volk" de be- critiseerde passage zelf uit het bisschop pelijk mandement (zie hierboven) haren lezers niet- voorlegt Deze lezers hadden dan moéten constateeren, dat de para phrase, de omschrijving, welke hun blad daarvan geeft, feitelijk niet eerlijk 'is! De Aartsbisschap spreekt niet van „iederen invloed van andersdenkenden op het kind"; maar over die invloeden o.a. van vrienden en vriendinnen, van lec tuur, van radio-uitzendingen welke d e christel ij ke opvoeding in gevaar kunnen brengen! En er moet toch worden toegegeven, dat zulk 'n waarschuwing volkomen lo gisch is in den „logischen bouw" van het Vastenmandement! En het is toch waarlijk wat al te erg in strijd met rede en feite lijkheid, als het „Volk" in dit verband, spreekt van het scheppen van een „kunst matige omgeving" en van een „broeikas- atmosfeer" Het „Volk" constateert, dat er „een schreeuwend gebrek bestaat" „aan gave persoonlijkheden, in wie de geestelijke hoe danigheden van den mensch op waarlijk harmonische wijze samengaan". Maar het zou toch heelemaal niet van „diepen ernst" getuigen, indien men meen de, dat zulke persoonlijkheden zouden wor den gevormd door de kindex-en bloot te 'stellen aan allerlei tegenstrijdige, tegen elkaar aanbotsende, opbouwende en afbre kende invloeden! 't Spijt ons, dat het „Volk" zijn waardee ring voor het vastenmandement van den Aartsbisschop zoo leelijk heeft willen be duimelen door onlogische critiek! VOLKENBOND DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Informaties naar den bewapeningsstand Het secretariaat van den volkenbond heeft, ter voorbereiding van de ontwapeningsconfe rentie tot de verschillende regeeringen een cir culaire gericht, waarin inlichtingen worden ver zocht omtrent den stand der bewapening. Een datum voor de beantwoording is in de circulaire niet vastgesteld, zoodat niet te ver wachten is, dat de raad van den volkenbond reeds in Mei in het bezit van de gegevens zal zijn en zich een beeld over den omvang der bewapening en de betrouwbaarheid der gege vens zal kunnen vormen. Waarschijnlijk zullen dan ook de raad en de plenaire vergadering van den volkenbond zich op zijn vroegst in September met de ontvangen inlichtingen kunnen bezig houden. Met de circulaire is ook het ontwerp voor de ontwapeningsconventie aan de verschillende staten toegezonden, evenzoo de rapporten en besluiten inzake het ontwapeningsvraagstuk, die de volkenbond in de vergadering vein Januari heeft behandeld. Naar de politie mededeelt, zal de geheele kolonie Albaneesche emigranten uit Oostenrijk worden gezet, daar zij de aan de politie gedane belofte, niets tegen koning Zogoe te zullen on dernemen, niet zijn nagekomen. BELGIE DE BEGRAFENIS VAN GENERAAL BERNHEIM De urn met de asch van generaal Bernheim is Vrijdagmiddag, uit Parijs te Brussel aange komen. Zij werd naar het Paleis der Acade miën gebracht en aldaar in een Chapelle Ar- dente in een der zalen ten toon gesteld, s Avonds werd gedurende twee uur door be langstellenden voor de urn gedefileerd. Zaterdagmorgen had de nationale begrafenis plaats. Sommige bladen doen in verband met de in cidenten rond de verassching opmerken, dat Bernheim Israëliet en Vrijdenker was. Van katholieke zijde heeft mij zich vrij al gemeen van het bijwonen dezer begrafenis plechtigheid onthouden. OOSTENRIJK DE AANSLAG OP KONING ZOGOE Het politierapport deelt nog over den aan slag op koning Achmed Zogoe van Albanië te Weenen mede, dat nog gedurende den nacht verscheidene Albaneesche emigranten werden gearresteerd en dat in hun woningen huiszoe kingen werden verricht. Bij hun verhoor verklaarden de daders, twee Albaneesche officieren, slechts uit politieke be weegredenen te hebben gehandeld. Het blijkt thans, dat koning Zogoe zelf heeft teruggeschoten niet een browning, welke hij in zijn zak droeg. Toen hij uit zijn auto stapte en het theater betrad, had hij het wapen nog in de hand. Zoowel de koning als zijn gevolg waren dus blijkbaar volkomen doordrongen van het gevaar, waaraan zij zich ondanks de geduchte politiebescherming blootstelden wegens de aan wezigheid van talrijke belangstellenden. RUSLAND. GAAT STALIN HEEN? De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt uit Russische bron, dat de leden van den rechtervleugel van de bolsje wistische partij, die de oppositie vormen tegen de regeerders in het Kremlin, nog nooit zoo overmoedig zijn" geweest als in de laatste dagen Zij zeggen, dat de overwinning, die Stalin onlangs op hen behaalde, slechts een Pyrrus overwinning is en dat zijn dagen als dictator geteld zijn. Zij zijn overtuigd, dat het niet lang meer zal duren, of het bolsjewisme zal een essentieele verandering ondergaan. Vele markante trekken van de tegenwoordige bolsjewistische politiek zullen geheel verdwij nen en andere zullen sterk gewijzigd worden. In Sovjet-Rusland zelf heeft de oppositie, naar men zegt, haar hoop gesteld op drie man nen, Syrtsow, generaal Blucher en Menzhinski. De twee eersten werde.. eenige maanden ge leden genoemd als de hoofdleiders van een sa menzwering tegen Stalin. Dat zij deel uitmaken van een of ander com plot, om den dictator ten val te brengen, is thans vrijwel zeker. Niettemin werden zij niet gestraft en zelfs niet tol zwijgen g-bracht. Op het oogenblik vertoeven zij, naar men zegt, vrijwillig in Siberië, waar de boeren veel welvarender zijn dan in Europeesch Rusland en vandaar ook sterker gekant tegen Stalin's „col- lectiviseerings" politiek. Menzhinski is het hoofd der Gepeoe en als 't waar is, dat hij aan de zijde staat van de recht- sche oppositie, dan zou dit op zich reeds een voldoende verklaring zijn van het feit, dat Syrt sow en Buc' er vrij hun propaganda tegen Sta lin kunnen voortzetten. In het buitenland staat de rechtsche opposi tie in nauw contact met de Bessedowsky-groep, wier leider beschouwd wordt als de toekomsti ge Russiche minister van buitenlandsche zaken. Zooals bekend wordt de kern van deze groep gevormd door de club der ter dood veroordeel den, waarover dezer dagen reeds een en ander werd gemeld. Naar wordt medegedeeld door Russen, die Berlijn in dienst der sovjets bezoeken, is de rechtsche oppositie, als zij aan de regeering komt, van plan, om het recht op privaat eigen dom in Rusland te herstellen. De boeren zouden het land, dat zij vroeger bezaten, wederom in eigendom terugkrijgen binnen de grens van vijf en twintig „dessiatini" (ongeveer 70 morgen). De rest van de lande rijen zou worden geconcentreerd in een „staats fonds" en gebruikt worden voor de kolonisatie van boeren, die geen land bezitten. Ook is de rechtsche opositie van plan, een algemeene amnestie af te kondigen, ten einde de Russische émigrés wederom naar Rusland te doen terugkeeren. Deze gegevens worden allen ten volle beves tigd door een artikel in de „Germania" van Donderdagavond j.l. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gaat Stalin heen? Opstanden in Mexico, Peru en Paraguy. Het aantal dooden van de mijnramp bij Escwei.er is tot 32 gestegen. (Buitenl. Be richten 2e blad.) BINNENLAND. De behandeling van de moord aan den Oostzeedijk te Rotterdam voor het Ge rechtshof te 's-Bosch. (1ste blad.) Een verduistering van 50 mille te Am sterdam. (Gem. Ber. 3de blad). Doodelijke aanrijding onder de gemeente Malder. (Gem. Ber. 3de blad.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. hockyteam verliest met 3—1 van de Anglo-Indians. (Sportblad.). Thunberg wereldkampien op de schaats. Van der Scheer vijfde in het alg. klasse ment. (Sportblad). Het voorloopig Ned. Voetbalelftal vast gesteld. (Sportblad). CHINA COMMUNISTISCHE AANVAL IN FOEKIN AFGESLAGEN. Naar uit Sokiangsoe in het Westen van de provincie Foekin gemeld wordt; hebben af- deelingen communisten de regeeringstroepen aldaar aangevallen. De aanval werd echter af geslagen, waarbij 200 communisten gedood wer den. De regeeringstroepen behielden de over hand, dank zij hun betere artillerie. Opnieuw is een afdeeling Kwomintsjuuntroe- pen naar Kioekiang vertrokken. Wanneer deze troepen zullen zijn aangekomen, zal de totale troepensterkte aldaar 35.000 man bedragen. AMERIKA MEXICAANSCHE BOEREN IN OPSTAND Stad met plundering bedreigd. Uit Mexicali'in den Mexicaanschen staat Be neden Californië, wordt gemeld, dat drie dui zend boeren dreigen de stad morgen te zullen plunderen, tenzij men hun onmiddellijk werk of voedsel verschaft. Soldaten en politie zijn gealarmeerd. In de streek van Mexicali heerscht groote ellende; tal van personen zijn er kortgeleden van honger omgekomen. Groote scharen vrou wen en uitgehongerde kinderen hadden zich voor de levensmiddelen-winkels verzameld en dreigden deze te plunderen. De plaatselijke Kamer van Koophandel heeft zulks tot heden weten te voorkomen door levensmiddelen uit te deelen. BLOEDIG GEVECHT TE HAVANA. Tusschen politie en arbeiders. Zaterdagavond zijn bij een hevig gevecht tus schen politie en arbeiders te Havana zestig personen gedood of ernstig gewond. Het ge vecht ontstond, toen 'n pplitiemacht een arbei dersvergadering uiteen trachtte te drijven, wel ke in het hoofdkwartier van den radicalen ar beidersbond werd gehouden. Reeds vroeg in den morgen had een sterke politiemacht zich op bevel van den minister van Binnenlandsche Zaken naar het hoofdkwartier van den arbeidersbond begeven. De politie deed echter niets om het houden van de vergade ring te beletten. Eerst toen de bijeenkomst reeds geruimen tijd aan den gang was en ver- schilende sprekers het bewind van Machado heftig hadden aangevallen en de arbeiders tot revolutionaire actie hadden aangespoord, rukte de politie de zaal binnen en werd den aanwezi gen bevel gegeven uiteen te gaan. De arbeiders antwoordden hierop onmiddel lijk met revolverschoten uit alle hoeken der zaal. Een aantal politiemannen stortte neer. De leiders der vergadering zonden een dringende boodschap naar hun parlijgenooten om hulp, waarop een groep arbeiders binnenstormde om deel te nemen aan het gevecht, dat een half uur duurde. Tot de zestig dooden en gewonden behooren tien politiebeambten. Meer dan zes tig arbeiders werden gearresteerd. Reeds vroeger op den dag waren eenige be stuursleden van het studentencorps der uni versiteit van Havana gearresteerd. Tot hen be hooren dochters en zonen van vele vooraan staande Cubaansche families, o.m. de dochter van den commandant der afdeeling politie, die

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1