BUITENL BERICHTEN NED OOST-ÏNDIE UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK lüa de Wasch LAND- EN TUINBOUW MAANDAG 23 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ONGELUKKEN. DE RAMP TE ESCHWEILER. Het aantal slachtoffers tot 32 gestegen. Een speciale V.D.-verslaggever meldt ons uit Xothberg: Het plaatsje Xothberg behoort tot de ge meente Esohweüer en ligt ongeveer -20 K.M. ten Oosten van de NeJerlandsohe grens, dicht bij Aken. De Bergstrasse, die naar de terreinen van de „Esohweiler Kteeerve" leidt, was Zater dag zwart van de menschen, die elikaar voor het hek van het terroin verdrongen en angstig afwachtten op nadere berichten om trent omvang en oorzaak van het ongeluk. Vier mijnwerkers, die even te voren met de nachtploeg naar boven waren gekomen, sloten zich onmiddellijk bij een der red dingsbrigaden aan en daalden weer in de mijn af. Reeds na een uur daalde ook de eerste oommissie van onderzoek naar de mijn af, bestaande uit eenige ambtenaren van de mijninspeotie. De commissie constateerde, dat er geen gassen méér in de mijn aanwezig waren en dat er ook geen gevaar voor nieuwe instor tingen was. Gelukkig heeft de explosie geen grooten omvang gehad, wat voornamelijk te danken is aan het feit, dat de „Eschweiler-Reser- ve" een z.gji. „natte" mijn is. In de eerste middaguren slaagden de mannen van de reddingsbrigade erin tot de plek van de ramp in de mijn „Eschwei- ler Reserve" door te dringcn. In een oficieel oomunique van de onge vallen-commissie wordt verklaard, dat het ongeluk in de Nothberg-raijn aan een ont ploffing van kolendamp is toe te schrijven. De haard der ontploffing bevond zioh 000 meter onder den grond. Het vermoeden bestaat, dat de ontploffing is ontstaan door de springstoffen. Het bestuur der Nothberg-mijn deelt mede, dat in den afgeloopen nacht, nog twee lijken uit de mijn geborgen zijn. Het totale aantal slachtoffers is thans tot 32 gestegen. De begrafenis der omge komen mijnwerkers zal waarschijnlijk Dins dag avs. plaats vinden. Studenten-Duel met doodelijken afloop. Zaterdagochtend heeft zioh te Darmstadt een ernstig ongeluk afgespeeld, dat een stu dent het leven heeft gekost. Om elf uur vond een studentenduel (een zg. „Mensur") plaats tussohen een student uit Frankfort, een zekeren Toncak en een student uit Darmstadt, Werner Prinz ge- heeten. Tengevolge van een ohgelukkigen toeval kreeg Tincak echter een diepen steek in de borst, die een inwendige verbloeding tot gevolg had, waardoor d© dood kort daarop intrad. De politie heeft d© aangele genheid in onderzoek. Een vloer ingestort. Tc Barletta in de Italiaansche provincie Bari stortte tijdens een lijkdienst de vloer van do sterfkamer, waar de lijkkist stond opgebaard en waarop zich een groot aantal personen bevond, plotseling in. Al de aanwezigen, alsmede de priester en de lijkkist, stortten naar beneden. Onmiddel lijk werd van alle zijden hulp verleend en werden de gekwetsten uit hun benarde positie bevrijd. Er bleken 28 gewonden te zijn, waarvan vier in levengevaarlijken toestand verkeeren. Vergiftiging aan boord van een schip. De bemanning van het te Smyrna in de haven liggende stoomschip „Rustemic" is door het nuttigen van zekere spijzen ver giftigd. De kapitein is reeds overleden. Ver scheidene leden van de bemanning zijn met ernstige vergiftigingsverschijnselen naar het ziekenhuis gebracht. Een deel dei- bemanning wordt aan boord verpleegd. NOODWEER IN ITALIË. Verscheiden slachtoffers. Uit geheel Italië, van de Alpen tot Si cilië, komen berichten over zware stormen, onweders en overstroomingen, waardoor groote schade aan den oogst en de huizen is toegebracht. Twaalf personen zijn ge dood en verscheiden gewond. In Val Formozza bij Domodossola ligt de sneeuw drie meter hoog; zes arbeiders zijn door een lawine bedolven, terwijl zij werkzaam waren aan een hydraulisch sta tion. In het op 1500 meter gelegen dorpje Maiern bij Trente zijn van Vrijdag tot Za- terdacr drie groote lawines neergekomen, waarbij verscheiden families in den slaap werden verrast, die echter bevrijd konden worden. Verscheiden kinderen en volwas senen, die reeds geheel verstijfd waren, konden na urenlang werken van de ge- neesheeren, die kunstmatige ademhaling toepasten, weer tot bewustzijn worden ge bracht. In een bergdorpje bij Reggio in Calabrie zijn zes menschen omgekomen door een aardverschuiving. Ook uit Bari en Via Reggio wordt melding gemaakt van noodweer. In Spezia is een zeilschip van 800 ton zwaar beschadigd de haven binnengelooper., na gedurende 70 uur met den storm gekampt te hebben. Boven ge heel Sicilië ligt een gebied van hoogen druk, waarvan zware stormen het gevolg zijn. In Noord-Tirol heeft in het Karwendel- gebied, niet ver vah de Duitsche grens, weder een lawine-ongeluk plaats gehad. Zeven personen werden bedolven, van v ie zes konden worden gered, omdat zij zioh dicht bij een Alpenhut bevonden, dooh de zevende vond den dood. Uit Inns bruck wordt verder gemeld, dat vijf skiloo- pers eveneens door een lawine werden bedolven. Een kon zich uit de sneeuw be vrijden, een dame werd gered, doch haar beide beenen waren gebroken en de drie anderen, bevinden zich nog onder de sneeuw. ERNSTIG LAWINE-ONGELUK IN SPANJE. Zes personen omgekomen. Een lawine, die alles op haar weg mee sleurde, is in den afgeloopen nacht neer gekomen nabij het dorp Huelda in Spanje. Een huis werd bedolven en de zes bewo ners zijn omgekomen. De eenige molen uit de omgeving is eveneens vernield, zoodat de g'eheele bevolking niet van brood kan worden voorzien. Zermatt door sneeuwval geisoleerd. Ten gevolge van den overvloedigen sneeuwval en het voortdurend neerstorten van lawines, is Zermatt volkomen van de omgeving afgesneden. A 111e telefonische en telegrafische verbindingen zijn verbroken. Met het hei-stel der verbindingen zullen waarschijnlijk versoheiden dagen zijn ge moeid. GEN. BALB0 TE ROME GEHULDIGD. Door Mussolini omhelsd. Generaal Balbo en de andere oceaanvlie gers zijn Zaterdagmorgen van Genua naar Rome vertrokken. Op alle stations werden zij door autoriteiten en bevouking geest driftig begroet. 's Avonds om 7.15 kwamen zij in Rome aan, waar zij werden ontvangen door ver tegenwoordigers van den koning. Mussolini, leden der regeering, het corps diplomatique en een vertegenwoordiger van den paus. Toen generaal Balbo den trein had verla ten, werd hij door Mussolini omhelsd en evenals zijn tochtgenooten gefeliciteerd. Op het stationsplein bewezen troepen de mili taire eer, terwijl een enorme menschenme- nigte de vliegers geestdriftig verwelkom de. In auto's reden de vliegers door de ver sierde stad, overal toegejuicht door de be volking. GROOTE BRAND TE KISARAN. Dertig toko's en twee loodsen verwoest Aneta seint uit Medan: Een groote brand verwoestte gisternacht te Kisarai-. Asahan, Oostkust van Sumatra dertig toko's en twee pasarloodsen. De politie ar resteerde den Chinees Tan Soei Poh, in wiens toko de brand ontstond, benevens eenige personeh, die in zijn dienst waren. Voorts werd gearresteerd de Chinees Seng Eng Bie, die tijdens den brand, door kran tenpapier aan te steken, brandstichtte in eigen toko. Totaal werden veertien perso nen, verdacht van brandstichting en dief stal, gearresteerd. De schade wordt ge raamd op twee ton; het verzekerde bedrag beloopt 150.000. BANDJIRS TE MOEARA LAB0EH. Verwoestingen aangerichtvijf personen gedood. Aneta seint uit Padang: Bandjirs richt ten in het Moeara Laboeh'sche Sum W. kust ontzettende verwoestingen aan. De groote weg is op vier plaatsen over een afstand van 20 K.M. weggeslagen. Vier huizen en een warong zijn weggespoeld. Totaal werden vijf personën gedood, ter wijl er drie worden vermist. De lagere ge deelten van het stadje Moeara Laboeh werden tijdens den bandir 11/2 meter ge ïnundeerd, twintig huizen zijn wegge spoeld. De bevolking vluchtte met achter lating van have en goed uit het laagland. De veldpolitie, welke onderling door mid del van touwen, contact hield, verleende overal steun. Gouverneur G. F. E. Gonggrijp seinde nog nader aan de regeering, dat de telefo nische verbindingen in het Moeara Laboeh- sche beschadigd en gestoord zijn. De in aanbouw zijnde politie kazerne en de pa sar-loodsen in Moeara Laboeh werden ern stig beschadigd. 0EGSTGEEST. Bond voor Groote Gezinnen. In het patronaat hield de pas-opgerichte afdeeling van genoemden bond haar eerste alg. ver gadering., Deze bijeenkomst had hoofdza kelijk ten doel: vaststelling van het re glement en verkiezing van een definitief bestuur. Pastoor de Vette leidde deze vergadering. Bij de opening verwelkomde Zijneerw. de aanwezigen en hoopte dat alle aanwezigen met ijver zullen medewer ken tot samenwerking van 't reglement, hetwelk moet zijn een leiddraad voor de vereeniging. In het definitief bestuur zag spreker gaarne alle standen vertegenwoor digd en hoopte, dat men niet slechts zi.in naam zal leenen voor een bestuurs-functie doch ook actief zal medewerken. De heer van Douveren bracht, als waar nemend secretaris, verslag uit van de op richtingsvergadering. Het concept-reglement werd door Pas toor de Vette artikelsgewijs voorgelezen, waarna het met een paar kleine wijzigingen werd vastgesteld. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. P. Paardekooper (hoofd <^er R- K. school). Verder werden nog benoemd de heeren J v. Velzen, L. Nouwens, L. J. v. Douveren, F. W. de Dubbelden, C. Borst, A. P. de Rooy, G. Schlatmann en C. P. J. Paarde kooper. De verschillende functies zullen onderling worden verdeeld. De rondvraag leverde niets belangrijks op. Pastoor de Vetten deelde nog mede bereid te zijn op de eerstvolgende alg. ver gadering een lezing te houden. Deze mede- deeling werd met applaus begroet. Hierna sluiting. HILLEG0M. Inenting. Woensdag a.s. wordt van half 4 tot half 5 in de gemeenteschool ge legenheid gegeven tot kosteloos inenten en herinenten. Coöperatie. „Onderling Belang" heeft een overeenkomst gesloten met den vleeschhouwer Husemeier voor de levering van vleesch aan de leden harer vereeni ging. Aan het einde van het boekjaar zal den leden een zeker percentage dividend worden uitbetaald op bons, die bij het koo- pen worden verstrekt. Zoo is weder een wensch, opgekomen uit den boezem der vereeniging, werkelijkheid geworden. Herziening salarisregeling. In de eerstvolgende raadsvergadering zal een herziening der salarisregeling voor het po litiepersoneel aan de orde komen. Lastig volkje. De ingezetenen dezer gemeente ondervinden veel last van ven bende personen of verkapte bedelaars, die brutaal optreden. De politie heeft eenigen dier menschen bekeurd en maatregelen ge nomen tegen venten zonder vergunning van B. en W. Men zij gewaarschuwd. Werkloozen. Bij de geme©ntelijke ar beidsbeurs staan als werkzoekenden inge schreven in totaal 174 personen (vorige week 173) n.l. 1 snelpersdurkker, 1 bakker, 1 schilder, 1 halfwasschilder, 7 timmerlie den, 1 betonwerker, 9 opperlieden, 2 grond werkers, 5 metselaars en 144 land- en tuinbouw- en bloemistarbeiders. De uitkee- ringstermijn voor werklooze bloemist-arbei ders is verlengd. In plaats van 42 dagen zal 78 dagen uitkeering door de werkloo- ze^kassen worden verstrekt. Geboren: z. van Th. E. van der Put- ten-Van Bruggen; d. van A. M. van Roode- Fictoor; z. van C. van Kesteren-Smalen; d. van A. J. van Kampen-Van Wetering; d. van H. M. Berk-Kuipers. Ondertrouwd: W. P. Metz en C. ten Broeke. Overleden: K. Teeuw m. 60 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Door B. en W. is tot Hoofdcommies ter secretaris benoemd de heer J. A. Collette, ambtenaar ter secre tarie te Weesp. LISSE. Personalia. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. school, alhier is benoemd do heer W. C. van Dullemen, te Hoogeveen. Collecte. B. en W. dezer gemeente hebben aan het bestuur van de stichting Wolfhezen, vergunning verleend tot het houden van een collecte binnen deze ge meenten in een der maanden April of Maart. 1 Huisbroei-tentoonstelling van het Pa tronaat. Na een middag van hard wer ken door de tentoonstellingscommissie, de heeren S. Langelaan, W. Onderwater en J. Kortekaas, voorts met verschillende Pa tronaatsleden-inzenders, is het gelukt de tentoonstelling zoo te schikken, dat ieder een er vol lof over was. De groote zaal is thans herschapen in een bloementuin. Vóór de officieele opening werd allereerst tot de- keuring overgegaan. De jury bestond uit de heeren J. Berbee Gzn., J. W. A. Lefeber en G. Vreeburg. Om half zes had de offi cieele opening plaats door den voorz. der tentoonstelling, den heer J. Kortekaas De voorz. verwelkomde de eerw. heeren Bouw man, Kuipers en v. Zon, directeur van het Patronaat, voorts de kerkbesturen der bei de parochies. Hierna werd het woord ver leend aan veth. Warmerdam. Spr. noemde het een eer, ook deze tentoonstelling te mogen openen. Dank bracht spreker, aan de commissie, welke deze plaats heeft her schapen tot een bloemenweelde, een ten toonstelling van k^merbroei en wel op ad vies van den eerw. directeur, die de jeugd heeft opgewekt een nuttig werk te verrich t-en. Het was voor spr. een eer als wethou der van Lisse, eensdeels de gemeente te kunnen vertegenwoordigen. Wij kunnen constateeren, dat in deze gemeente zoo veel goeds voor het jeugdwerk wordt tot stand gebracht. Zeer zeker is dit te dan ken aan den directeur met zijn staf van commissie-leden. Een groot deel van dit nuttig werk, hetgeen wordt gedaan, is thans tot stand gekomen. Met een dank woord aan allen, verklaarde spr. deze ten toonstelling geopend. Hierna werd met de genoodigden een rondgang gemaakt. Met veel lof werd over de kamerbroei, alleen door Patronaats leden tot stand gebracht, gesproken. Wij kunnen daarom niet nalaten de bekronin gen hieronder te laten volgen. Ie prijs Hyacinthen: C. v. d. Laan Jz.; Ie prijs Tulpen: W. Sanders; 2e pr. Narcissen; C. Bijlemeer; le prijs Crocussen; Gebr. v. Graas. Voorts waren 'de van ieder der boven vermelde soorten nog 2e, 3e en 4e p'rijzen. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen, die zeer zeker ten volle gewaardeerd zul len worden door de inzenders. Bijzondere vermelding verdiend, dat gebr. Boot, St. Joseph-gezellen-leden, een geheele inzen ding Hyacint-hen en Darwintulpen, als mede Crocussen ter opluistering inzonden, bes-taande uit 130 potten. Dit moet niet verward worden met huiskamerbroei. Deze zijn n.l. gebroeid bij de Centr. Verwarming. Voorts verwierf G. Weyers Gz. een le prijs voor decoratieven tsand. Het totaal aan tal inzenders bedroeg 26, met een totaal van 475 potten, 20 kistjes, terwijl voorts 5 mooi opgemaakte manden ter opluistering waren. Uit deze tentoonstelling kunnen wij constateeren, dat hier moet bestaan een goede samenwerking tusschen werknemer en werkgever. Wij kunnen eenieder aan raden een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen, welke geopend is tot heden avond 9 uur. De Winkelbeurs. Wederom is de Win- kelbeurs en Bloemententoonstelling ten einde. We mogen constateeren, dat er goede zaken gedaan zijn door de stand houders. Er zijn ongeveer 7500 betalende bezoekers geweest. Het comité „Lisso Vooruit" kan met genoegen terugzien op deze zeer zeker geslaagde Winkelbeurs en Bloemententoonstelling. WARMOND. De tooneelwedstrijd van den Volksbond. Het comité voor den Tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de afdeeling Tooneei van den Ned. R. K. Volksbond afd. War mond, bij gelegenheid van haar eerste lustrum, hield Woensdag j.l. haar laatste vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat een flink voor- deelig saldo te boeken was. Besloten werd, dit bedrag aan den penningmeester van den Ned. R. K. Volksbond afd. Warmond af te dragen. De voorzitter, aan het eind dezer verga dering het woord nemende, bracht den heer Machen nogmaals hartelijk dank voor het omvangrijke werk, bij zijn drievoudige functie als organisator, algemeen secreta ris van het comité en tevens jurylid, be langloos door hem verricht, terwijl hij te vens den heer de Deurne, dank bracht, die gedurende de wedstrijdavonden een zoo gewichtige en voor de optredende vereeni- gingen zoo belangrijke rol achter de scher men heeft vervuld, en verklaarde hierna het comité als ontbonden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Electrische stroom. In den naoht van heden op Dinsdag zal de electr. stroom voorziening van 125 uur onderbroken zijn in onze gemeente. Verkeersstremming in de Bruggestraat. Zaterdagmorgen was het verkeer voor voer- en rijtuigen in de Bruggestraat bij kans drie kwartier gestremd doordat een tractor met aanhangwagen van de firma Kroon uit Haarlem, geladen met cement- riolen vlak voor de oprit van de Alphen- sche brug aan de L. Z. mankement kreeg aan zijn wagen, n.l. het afloopen van een der wielen door het los geraken van een der moeren. De oprit werd hierdoor bijna geheel geblokkeerd, zoodat zich weldra in de Bruggestraat en ook aan de andere zijde van Mandersloo- en Raadhuisstraat een heele file auto's en wagens had op gesteld. Gelukkig wist de politie het ver keer afdoende te regelen en kwamen geen verdere onheilen voor. Erin geloopen. Dat vele automobilis ten en motorrijders nog steeds raar om springen met hun rij- en nummerbewij- zen, bleek ook Zaterdag weer toen door de politie bij de gehouden controle voor de wegenbelasting weer tallooze overtre ders voor genoemde delicten werden ver- baliseerd. Een hoogst ernstig vergrijp! Door de politie werd Zaterdag proces-verbaal op gemaakt tegen een autobestuurder, die in strijd met de wet op het vervoer van personen in de cabine der auto met nog drie andere personen had plaats geno men. Geboren: Jannetje d. van J. J. Bauer en M. W. Stapper Geertje d. van M. v. d. Wagt en .A. Drop Helena Cornelia d. van G. A. v. d. Pijl en M. A. v. d. Hut Marurina Cornelia d. van J. Kersbergen en C. v. d. Bijl Willem z. van W. Koopman en M. v. Brussel. Overleden: Anth. v. Vliet, wed. van J. Boer, 78 j. T-h. Beijk eohtg. van M. v. d. Geest. 66 j. Teuna in 't Veen wed. van Nic. v. Dijk, 87 j. KI. Ver- gunst echt-g. van S. Vis, 66 j. Anth. Spoelstra echtg. van J. Sohinninf* 85 j. Fijtje de Vries wed. van J. van Har ten, 91 j. Petr. v. Niekerk wed. van J. M. v. Ca-pel, 66 j. Josina A. C. Rijnsburger eohtg. van P. van 't Riet, 51 j., won. te Maarsseveen Wilh. v. Veld huizen wed. van Z. Oskamp, 73 j. Jansje J. Haze eohtg. van H. J. v. d. Louw 24 j. Dirk Lepelaar 9 mnd. Johanna Marbus echtg. van G. v. d. Bijl, 36 j. Anth. S. Mens 1 j. Gevestigd: M. v. Berkel van Noord'wijkerhout Kinderen Mekes van Rotterdam J. v. Helden en gezin van Boskoop J. J. v. Vliet van Delft J. de Bruin eohtg. van B. de Bruin van Haarlemmermeer E. Stok en eohtg. van Breukelen J. M. Haan van Hil versum J. Both van Amersfoort. Vertrokken: P. H. Bocxe wed. H. Vester naar Voorhout J. v. Schaik naar Barneveld A. P. Bresser naar Wad- dinxveen J. Verkade naar Leiden. NIEUWVEEN. Holl. Mij. van Landbouw. Vrijdag avond j.l. had in café Schreuder een pro- paganda-avond plaats, uitgesohreven door het bestuur der Holl. Mij. van Landbouw, afd. Nieuwvcen en omstreken. Ofschoon de toegang voor iedereen vrij was, be droeg het aantal aanwezigen ongeveer dertig. De heer M. Karsemeijer spreekt een kort openingswoord. In het bijzonder heet spr. welkom, de heer E. Bloem, die aamens de Nederlandsoh-Zuid-Afrikaan- sche Vereen, eeh inleiding zal houden over Zuid-Afrika, geillustreerd met eenige fil men over dat gebied. De heer Bloem, het woord nemend, houdt een schoone, zeer leerzame inlei ding over Z.-A., het land dat ten volle onze blangstelling verdient, temeer daar het gros der blanke bevolking daar, aan ons nauw verwant is, waar het Afri- kaansch ons een sprekend bewijs van le vert. Spr. gaat dan na de ontwikkelings gang van Z.-Afrika als staat, vanaf de eerste nederzetting door Van Riebeeck, commandeur der O. Ind. Compagnie, in heeft men vaak last. van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. 2251 1652, tot de stichting van de Zuid-Afri- kaans-ohe Unie in 1910. Na een histori sche- en politieke beschouwing, laat de inleider Z.-Afrika kennen als een rijk delfstoffen-, veeteelt- en landbouwgebied. Na deze korte en heldere inleiding vol gen een zestal filmen over het besproken land. Achtereenvolgens worden vertoond: Zuid-Afrika he<t land voor toeristen; land bouwonderwijs in Z-A., de maïsbouw; een autotocht naar Caledon; tabakscultuur in Z.-A en een zeer interessante film over de zwarte bevolking van het Kaapgebied, de Zoeloekaffers. Na afloop der filmvoorstelling spreekt de geachte inleider den wensoh uit, dat deze avond er het zijne toe mag hebben bijgedragen, om de belangstelling voor Z.-Afrika groeiende te houden. Een warm applaus breekt los, als spr. eindigt. De beer Kanneijer brengt den heer Bloem dank en weet dat de aanwezigen voldaan huiswaarts zullen keeren. Aan belangstellenden werden nog gra tis verschillende boekwerkjes over Zuid- Afrika uitgereikt, om ook lang; dien weg de interesse te doen toenemen. ZWAMMERDAM. Geboren: Klaas, z. van J. Edelman en G. Schriek. Lena Elisabeth, d. van W. F. de Graauw en J. J. Zaal. Overleden: A. van den Broek 70 j., eohtegenoote van J. D. ten Broeke. ALLERLEI. Maatregelen tegen luis in de planten. Tal van tuinders nemen thans maatregelen om hun producten voor kus te vrijwaren, daax voorkomen beter is dan genezen. Ge dachtig aan de circulaire van het Centraal Bureau heeft men het middel aan de hand gedaan dioor genoemd bureau in toepassing op de jonge planten gedaan. De handels schade door luis het vorig jaar ondervon den, was zeer groots Zeldzaam hooge prijs voor peterselie. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat Maandag op enkele Wes«b!andsche vei lingen peterselie is verkocht voor 18 per per 100 bos. Deze prijs wordt ongeveer nim mer voor peterselie betaald. De aanvoer was echter gering. De spruiten in deze week. Door sneeuw val en matige vorst liep de prijs d'er sprui ten in het begin dezer week snel op. Er kon weinig worden geplukt, en bovendien raakt de voorraad langzamerhand op. Te Wester- lee, de Westlandsohe veiling waar de mees te spruiten worden aangevoerd, bedroeg de aanvoer op een dor dagen van deze week 600 zak. Ook neeant de hoedanigheid van het goed meer en meer af, tengevolge van het natte winterweer. De prijzen kwamen tot over de 7.per zak, ook de losse en grove (tweede soort) staan momenteel hoog in prijs. Brusselsch witlof. Zoo af en toe wor den wij herinnerd, dat er nog zoo iets is als witlof, een groente welke een paar jaren geleden in dezen tijd van het jaar alle be langstelling had. Toch is de prijs dit jaar van witlof veel hooger dan het vorig jaar, dioch de vele werkzaamheden aan deze cul tuur verbonden en het resultaat van de teelt zijn oorzaak geweest, dat veel minder in cultuur genomen werd. De stand der sla. Nu veel kassen, wa renhuizen en ook de rijen bezet met sla na gecontroleerd te zijn, z.g. zijn ingeboet, is de groei nog lang niet vlug. Het weer is voor het aanzetten steeds te donker en blijft maar stationnadr, zoodat veel plant lijdt onder „smeel". Hoewel er veel voor raad plant disponibel was, is nu veel opge ruimd, waardoor de prijzen der prima plan ten varieeren van 2.tot 2.50 per 1000 stuks. Reine Victoria. De blauwe of roode pruimenboomen in kassen worden thans op nieuw aangelegd, gesnoeid en gebonden. Ook de „Reine Victoria" een soort, dat ook onder hot glas geteeld wordt, ondergaat deze bewerking. Het hout is in de meeste kassen goed rijp geworden, en prijkt, met vee] vruchtknop. Jonge spinazie. De noteeringen der jonge groenten liep in de week van 15 tot 21 Februari aardig op, vooral spinazie klom snel in prijs omhoog. De aanvoeren bleven gering, omdat geen zon de oogst aanzet, vooral in kassen waar lekkage is, komt het „wit" voor. Toch worden veel zuivere par tijen aangevoerd. Er is echter dit jaar niet bijster veel in cultuur gebracht, de zeer hooge zaadprijzen zullen hieraan niet vreemd zijn. De nieuwe rabarber. De aanvoer van nieuwe rabarber neemt steeds loe. het zijn nog geen lange stelen, doch de kwaliteit is mooi, en als die mooi is maken d-e kwee kers even om en bij de 12 per 100 bosjes. Het goed laat zich heel gemakkelijk for- ceeren. Loosduinsche GroentenveÜng. De ver. De Loosdaiinsche Groentenveiling hield haar 31ste jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer J. D. de Kok. Uit het jaarverslag bleek, dat het jaar 1930 een vatn de allerslechtste jaren is, wel ke de groententeelt gekend heeft. Op 240 veilingen werd omgezet voor een bedrag van 2.557.528.85 of f 301.892.19 min der dan het vorig jaar. Het aantal leden bedroeg 176 tegen 168 vorig jaar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10