RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN KERKNIEUWS LETTEREN EN KUNST UIT DE OMGEVING INGEZONDEN STUKKEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 Overstrooming in Argentinië. Volgens een bericht uit Buenos Aires hebben overstroomingen in het Noorden van Argentinië veel schade aangericht. Vele huizen zijn vernield. Een dorp moet geheel onder water staan. Men vreest, dat tal van personen omgekomen zijn. Etsen van Rembrandt verbrand. Bij een brand in het landhuis van Sir Cecil Neumann te Ruyston in Herfordshire zijn Donderdagmorgen vroeg, naar de „Eve ning Standard" meldt, kunstschatten verlo ren gegaan, o.a. bestaande uit etsen van Rembrandt, een portret van Gainsborough, drie Remney's en familieportretten door Sargent. De brand werd ontdekt door het oudste der vier kinderen, een jongen van acht jaar, die wakker .verd en „brand" riep. De kinueien waren met het personeel alleen thuis en werden evenals het personeel ge red met behulp van een redkoker van zeil doek, die in huis aanwezig was en waar mee ze veilig en wel van een hoogte van ruim 10 M. in den tuin belandden. Wel verre van beangst te zijn vonden de kin deren dit transportmiddel „fijn". De brandweer moest het blusschingswerk na een kwartier opgeven, omdat er geen water meer was, zoodat het landhuis geheel uitbrandde. De oorzaak in onbekend. OP ZOEK NAAR PROFESSOR WEGENER. Groenland-tocht van studenten. Twee Noorsche studenten, Mehren en Hoeygaard geheeten, die verleden jaar de Deensche regeering tevergeefs om ver gunning hadden verzocht voor èen tocht over het landijs van Groenland, hebben thans de vereisckte vergunning daartoe ontvangen. Zij zullen in Mei a.s. hun tocht beginnen, en wel met God-havn aan de Westkust als uitgangspunt. Vandaar zul len zij trachten, zich over het landje naar Frans Jozefsfjord aan de Oostkust te be geven, waarbij zij gebruik zullen maken van zestien honden. De beide studenten zullen dezelfde route volgen als dr. Wegener, van wien, zooals bekend, sinds maanden niets meer is ver nomen. Zij beschikken, wat het houden van dergelijke tochten betreft, reeds over er varing, daar zij eveneens met hun beiden ook Spitsbergen hebben doorkruist. Zij zullen op hun tocht over Groenland, die naar schatting vijftig dagen zal duren, naar dr. Wegener en de zijnen zoeken. Van tijd tot tijd .zullen zij zioh ook bezighou den met wetenschappelijke onderzoekin gen. „Tel." Skilooper door lawine verdwaald. Naar de „Innsbrucker Nachrichten" uit Reutte verneemt, was een zekere Karl Frankensteiner uit Dresden, die op 9 Fe bruari een skitocht op de Hahnenkamm bij Reutte had ondernomen, niet meer te ruggekeerd. Dagenlang zochten de gendar mes tevergeefs naar den vermiste, totdat deze eindelijk op 16 dezer in een leege hooibergplaats in geheel uibgeputten toe stand gevonden werd. Ten gevolge van een stof law ine was hij verdwaald. Hij had sinds zijn vertrek geenerlei voedsel meer gehad. Zijn overbuurman met een kanon beschoten. Donderdagavond om zes uur heerschte er groote opwinding in de omgeving \an de Salzburgerstrasse in het westen van Berlijn. Men hoorde talrijke schoten en zag stukken steen vallen. In paniekstemming renden de menschen weg en in een oogen- blik tijds was de straat leeg. De schoten bleken te komen van het balkon van een huis in de Salzburgerstrasse 5. Hier woont bij zijn ouders de 38-jarige Johannes Lauktien, die in den wereldoorlog in een granaattrechter heeft gelegen en 'sinds dien als een zonderling is beschouwd. Toen de politie het huis binnendrong, vond zij een stuk geschut van 19y» m.M. met bijbehoorende munitie. Het stuk was op het tegenoverliggend huis gericht. Lauktien heeft dit zelf vervaardigd. Hij hield zich de laatste jaren bezig met on derzoekingen op dit gebied en construeer de een nieuw model luchtafweerkanon, zooals hij het noemde. Reeds herhaaldelijk had hij proeven ge nomen, waarover de buren zich bij de po litie beklaagden, doch deze beschouwde hem als een ongevaarlijk zonderling. Soms kreeg hij aanvallen van woede, omdat de autoriteiten naar zijn meening met vol doende aandacht aan zijn uitvindingen wijdden. Zoo besloot hij zijn modelgeschut in het openbaar te „demonstreeren". Na dat hij een aantal schoten had gelost, zett» hij een stalen helm op en vestigde, op het bankon staande, de aandacht van het pu bliek op zich. Hij richtte zelfs zijn kanon op de torenspits. Groote schade is niet aangericht. De man is gearresteerd en zijn kanon met de munitie in beslag genomen. „Tel." Schietpartij in den Rijksdag. Gislermidag tegen zes uur werd in den corridor van het Rijksdaggebouw, waarin zich op dat oogenblik verscheiden Rijks dagleden en bezoekers bevonden, groote schrik verspreid, doordat drie schoten werden gelost. Bij het eerste schot hadden de meeste aanwezigen zich reeds achter de pilaren van de wandelgangen verbor gen. De schoten schenen gericht te. zijn op Külz, afgevaardigde van de staatspartij, die echter reeds vooraf had gelet op het zonderlinge gedrag van een bezoeker, die gedurende de afgeloopen dagen verschei den malen in het Rijksdaggebouw was ge zien. Voordat de man een vierde ëckot kon lossen had Külz hem beetgepakt en ontwa pend, waarna toegeschoten boden hem aan de politie overleverden. Bij het verhoor bleek, dat de gearres teerde een zekere Schmidt uit Würzburg was en dat de schoten gelost waren met een alarmpistool. Hij haalde een bundel papieren uit zijn zak, waaruit bleek, dat hij vertegenwoordiger was van een groot aan tal vereenigingen van steuntrekkenden. Hij had in het Rijksdaggebouw met verschel den afgevaardigden gesproken over de wenschen der door hem vertegenwoordigde organisaties en hoewel hem was geant woord, dat met de wenschen rekening zuu worden gehouden, kreeg Schmidt den in druk, dat de gegeven beloften slechts vaag waren. Hij wilde niet onverrichterzake naar huis terugkeeren en om nu de aan dacht op zich te vestigen, was hij er toe overgegaan de schoten te lossen, waarbij hij niet gemikt heeft. Hij heeft Külz, die vlak bij hem in de buurt stond, zijn ver- ontschudigingen aangeboden voor 't voor gevallene. DE MOORDZAAK LANS. Sensationeele wending? Zooals wij gisteren reeds berichtten, meldde de „Nieuwsbron" gisteren, dat bij de behande ling van de strafzaak tegen den gewezen pro curatiehouder G. J. van O., beschuldigd van den moord op den heer Lans te Rotterdam, welke zaak, naar men weet, Maandag a.s. voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch zal worden behandeld sensationeele onthullingen zijn te wachten. Deze onthullingen houden in, dat een ander dan de verdachte v. O. den moord op den heer Lans zou hebben gepleegd. Een gedetineerde in de strafgevangenis te Scheveningen, die wegens een moordaanslag tot een gevangenisstraf van 5 jaar is veroor deeld en wiens straf begin Januari 1929 is in gegaan, heeft n.l, aan den officier van Justitie in den Haag, mr. Luyken Glashorst, van de strafgevangenis uit een brief gezonden, waarin hij mededeelde, te weten, wie den moord op den heer Lans had"gepleegd. Deze moordenaar is zooals hij schrijft niet van O Mr. Luyken Glashorst vond deze mededee- ling belangrijk genoeg om den brief door te zenden aan den advocaat-generaal bij het Bos sche Hof, mr. Couvée, die op zijn beurt van het feit kennis gaf aan den verdediger van v. O., mr. Kokosky, Mr. Kokosky heeft zich daarop oogenblikke- lijk naar Scheveningen begeven en had in de strafgevangenis aldaar een onderhoud met den betrokken gedetineerde. Daarbij deelde deze gedetineerde aan mr. Kokosky mede, dat hij in November 1928 op de Amsterdamsche Veerkade in den Haag sa menwoonde met een ongunstig bekend staand persoon, die van beroep borstelmaker was. Deze borstelmaker nu was op den avond van den moord zeer laat, hevig ontdaan en met bloed bevlekt thuis gekomen. Op de vraag van den gedetineerde, wat er met hem gebeurd was, antwoordde de borstelmaker: „Dat zal je mor gen wel in de courant lezen". De gedetineerde bleef echter aandringen en tenslotte zeide de borstelmaker: „Nou, ik kan het je wel zeggen, ik ben toch „verloend" (ver raden), want twee vrouwen hebben me zien vluchten". Hij had toen verder erkend bij een „kraak" op de Oostzeedijk te Rotterdam overvallen te zijn door den eigenaar der zaak, welke hij met „een eindje ijzeren staaf" de hersens had in geslagen .Deze ijzeren staaf had de borstel maker nog bij zich en heeft hij nog denzelfden nacht met den gedetineerde op den Zwarteweg bij het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in den Haag in het water geworpen. De gedetineerde verzekerde in staat te zijn pre cies de plek aan te wijzen, waar zulks is ge- De gedetineerde had den borstelmaker ge zworen nimmer iets te zullen vertellen, maar nu hij zelf 5 laar moet „zitten" en aan den lijve ondervond hoe vreeselijk zelfs wan neer men schuldig is dit is, kon hij het niet over zich krijgen een onschuldige gedurende 20 jaar hetzelfde lot te laten ondergaan. Dit is in groote trekken het verhaal van den gedetineerde, die daarbij nog tal van bijzonder heden heeft verteld, die hij naar de Nwsbr. verzekerd wordt alleen uit eigen wetenschap kan weten. De Scheveningsche gedetineerde is na deze verklaringen onmiddellijk als getuige gedag vaard en zal op de zitting zijn mededeelingen onder eede bevestigen. Er is nog een gedetineerde als getuige opge roepen en wel een uit de strafgevangenis te Utrecht. Deze heeft zich met een brief tot den advcaat-generaal te 's Hertogenbosch gewend, waarin hij verklaart, dat hij, toen hij in voor- loopige hechtenis in het huis van bewaring zat en dus 's nachts met andere preventief zitten- den op een slaapzaal verbleef, een medegevan gene zich in zijn slaap heeft hooren beschuldi gen de moordenaar van Lans te zijn. De advocaat-generaal heeft naar deze mede deelingen een onderzoek laten instellen door inspecteur Hermans, die in een lijvig proces verbaal tot de conclusie komt, dat de betrok ken mede-gevangene den moord niet kan heb ben gepleegd, Mr. Kokosky achtte het niette min van belang, dat de gedetineerde als ge tuige zal worden gehoord. De poging tot doodslag te Bergum- Compascum. Voor de Rechtbank te Assen stond Vrij dag terecht W. H. H. te Bergum-Compas- oum, thans gedetineerd, verdacht van po ging tot doodslag op de familie Bos al daar door met een revolver en een geweer op hen te schieten, terwijl hij zich mede aan verkrachting heeft schuldig gemaakt. Het Openbaar Ministerie eisohte tegen verdachte een gevangenisstraf van twaalf jaar. Uitspraak over 14 dagen. Opgeheven: A. Hermanspann, Bodegraven. J. Kranenburg, Nieuwkoop. ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS TE N00RDWIJKERH0UT. Ons werd gevraagd het volgende me de te deelen: Nu het Retraitenhuis te Noordwijker- hout in handen der Eerwaarde Paters Re demptoristen is overgegaan, worden de retraitanton verzocht zich niet meer aan te melden bij den Rector van het St. Bavo- gesticht, den zeereerw. Heer K. F. Elsen- broek, maar bij den Directeur van het Re traitenhuis, Pater A. Lourijsen. Audiëntie. Z. H. E. de Bisschop van Haarlem zal volgende week Maandag, Dinsdag en Za terdag geen audiëntie verleenen. UITVAART MARIE VAN DER VIJVER. Enorme belangstelling. Onder een treffend groote belangstelling heeft gistermorgen de uitvaart plaats ge had van de zoo plotseling verscheiden volkszangpromotrice Marie van der Vijver. Te half tien droeg paatoor Root met as sistentie' van de kapelaans Ruigewaard en Van Woesik in de parochiekerk van de H. H. Martelaren van Gorcum de plechtige H. Mis van Requiem op. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld met de deputa ties van de talrijke koren en koortjes waar de beminde overledene haar beste krach ten aan besteedde, en met zeer vele be langstellenden in wier hart zij door haar werken voor den volkszang een plaats had veroverd. Het bestuur van de Haagsche af- deeling der Nederlands-che R. Kath. Volks- zangvereeniging was met haar geestelijken adviseur, pater K. Vriend O.F.M. aanwe zig en werd officieel vertegenwoordigd door de heeren W. Truffino en J. M. van der Heijden. Het parochiaal koor, waarbij zich eenige vooraanstaande zangers hadden ge voegd zong de Gregoriaansche requiemmis. In den stoet volgde een 150-tal kinderen met hun onderwijzers den lijkwagen. Dan kwam een rijtuig met bloemen. Ook op het kerkhof aan de Binckhorst- laan was de belangstelling buitengewoon groot. Wij zagen hier o.m. pastoor J. G. Jansen, pastoor W. Goll S.J., kapelaan Ruigewaard en kapelaan van Woesik, den oud-secretaris der R. K. Volks-zangvereeni- ging S. F. Louwerens en eenige oud-le- stuursleden, verschillende volkszangleiders, directeuren en organisten van R. K. Kerk koren. Pastoor Root verrichtte hier de absoute en de beaarding, waarna de oudste broer van de overledene dankte. Ten slotte werd aan het open graf Vijf maal „Onze Vader" en „Wees Gegroet" ge beden. Instituut voor kerkelijke kunst „St. Bonifacius" Te Amsterdam is opgericht de stichting: „In stituut voor kerkelijke kunst". Deze nieuwe stichting stelt zich ten doel de kerkelijke kunst in Nederland te bevorderen, bemiddelend op te treden tusschen kunstenaar en opdracht gever, het houden van tentoonstellingen, het geven van inlichtingen, enz. De stichting krijgt binnenkort te Amsterdam de beschikking over eigen toonzalen en atelier Het voorloopig adres van het secretariaat der stichting is Leidschegracht 18 te Amsterdam. Het bestuur bestaat uit: C. W. H. Baard, di recteur van het Stedelijk Museum te Amster dam, voorzitter; H, A. P. C. v. d. Waarden, Deken te Almelo; H J. W, Hoosemans, pas toor te Amsterdam; W. Nolet, pastoor te Am sterdam; Willem Nieuwenhuis te Amsterdam; H. Nelissen te Bilthoven; Baron van Lams- weerde, te Amsterdam; W. A. Maas, architect te Utrecht; mr. dr. P. J. Witteman, te Amster dam; secretaris H. J. A. M. Coebergh, accoun tant te Amsterdam, gedelegeerde van het be stuur. Tot directeuren werden gekozen: Cle mens Meuleman, reeds jaren op dit gebied werkzaam en Otto Koch, beiden te Amsterdam Het bestuur zal hoogstwaarschijnlijk nog wor den uitgebreid. Ten kantore van mr. dr. P. J. Witteman had gistermiddag de oprichtingsvergadering plaats. VOORSCHOTEN. Het orgelfonds. Zooals men reeds in dit blad heeft kunnen lezen is door het zangkoor een commissie benoemd voor een orgelfonds, daar het orgel onzer parochie door een des kundige definitief is afgekeurd, wat reeds se dert eenige jaren te vreezen was. Deze commis sie is onmiddellijk aan den arbeid gegaan en heeft het zangkoor eenige plannen voorge steld om te trachten aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Thans zal de actie een aanvang nemen. Het zangkoor heeft de parochie verdeeld in negen wijken en iedere wijk twee leden van het zang koor aangesteld om deze wijk tg bewerken. De volgende week zullen bij de parochianen circulaires worden bezorgd, waarin de toe stand wordt uiteengezet en men zal bemerken, dat er steun gevraagd wordt voor een zaak, die dringend noodzakelijk is. De daaropvolgende week zullen wederom twee heeren dezelfde parochianen bezoeken om hunne bijdrage te ontvangen of hunne toezegging tot het storten van een zeker bedrag op één door den gaver nader te bepalen dag. Ook is de secretaris-pen ningmeester, de heer J. A. Mens, Voorstraat 45, bereid giften voor dat doel in ontvangst te nemen. Reeds zijn een drietal toezeggingen ontvangen en wel één gift groot 50 en twee giften ieder groot 25, zoodat de gronslag reeds is gelegd. De commissie rekent op aller hulp voor dit allernoodzakelijkste werk, dat geen uitstel meer duldt. De Raad dezer gemeente kwam gisterenmid dag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester Eenhuis. Afwezig: de heerèn So- bels en Pijnacker. Na opening der vergadering worden de no tulen goedgekeurd. 1. Verzoek van de bewoners van de voor malige gemeentewoningen Reeuwijk, om een huurtoeslag op de thans door hen bewoonde woningen der woningbouwvereeniging „Volks belang". B. en W. stellen voor op dit verzoek afwij zend te beschikken. Door voor adressanten an dere woningen beschikbaar te stellen, die voor arbeiders zijn bestemd, heeft de gemeente hun belangen in alle opzichten behartigd. De heer C. Schrama zei volkomen met dat prae-advies te kunnen instemmen, indien alle bewoners een volledig loon ontvingen, wat voor twee hunner niet het geval is; de ver hooging van huur is voor deze te zwaar. De heer Segers had eerder een adres van dankbetuiging verwacht dan zulk een adres; de bewoners zijn er veel beter op geworden met voorbijgaan van tientallen wachtende leden van „Volksbelang". De adressanten hebben een jaar lang tijd gehad om naar een goedkoop huis uit te zien. Weth.. Warmerdam achtte dit adres te laat. Voor deze bewoners zijn leden van de woning bouwvereeniging gepasseerd. Mocht blijken, dat een of twee bewoners de hoogere huur niet kunnen betalen, dan is omruiling met een klei nere woning van „Volksbelang" de eenige op lossing. De Raad kan zich biermede geheel vereeni gen. Het verzoek werd afgewezen. De biljarters krijgen nul op request. Verzoek van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, om bedrijfsbil- jarts vrij te stellen van personeele belasting. B. en W. stellen voor dit verzoek, als zijnde ongezegeld, voor kennisgeving aan te nemen. Zij merken nog op, dat de wet op de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente wijziging der grondslagen op de Personeele Belasting toelaat, doch dat besloten is die te handhaven, om niet het geheele stelsel aan te tasten. De heer A. H. Schrama wilde wanneer deze belasting nog eens ter sprake kwam tcch een soepeler regeling zien toegepast. Het is een goede sport. Besloten werd volgens prae-advies van B. en W. Verhuur van de door het Gasbedrijf gebouw de woningen langs de Gasstraat. De huur vordt bepaald op 5 per week. Besloten wordt de huizen tegen dezen prijs te verhuren aan de heeren A. v. d. Berg en P. J. Mense. Overgegaan werd tot benoeming van leden der stembureaux, hetgeen geschiedde volgens de voordracht van B. en W. Benoeming van twee vertegenwoordigers der gemeente in het bestuur der woningvereeniging „Volksbelang" wegens periodiek aftreden van de heeren J. P. Segers en J. C. de Haan. De aftredenden worden herbenoemd. Tuintjes voor de gemeente-werklieden. Door de plaatselijke Besturen der organisa ties van Overheidspersoneel wordt verzocht voor de gemeente-werklieden zoo mogelijk we derom ongeveer 25 R. R. tuingrond beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te vol doen en daarvoor na omploeging beschikbaar te stellen den grond achter het voetbalveld, ter grootte van ongeveer 1 H.A. Het gedeelte grond, hetwelk niet voor tuintjes ten behoeve van de gemeentewerklieden noodig is, kan na indeeling in volkstuintjes eveneens ter grootte van ongeveer 25 R. R., openbaar verhuurd wor den. Medegedeeld werd, dat de Rijkswaterstaat HAARLEMMERMEER. Geboren: Boudewina, dochter van D. G. Stofberg en J. van der Ham Maarten, zoon van G. J. de Jong en M. Witte; Catharina Stevina Maria, dochter van T. J. van Beek en J. M. Smorenberg Alida, dochter van T. Kulk en J. van der Stelt Petronella Johanna, dochter van C. G. van Egmond en M. G. Heems kerk Jean Jacques, zoon van J. W. Pau- lus en T. van Santen Leendert, zoon van A. Monster en H. de Vries Herbert Cornelis, zoon van M. van Tol en M. S. v. Dongen Pieter, zoon van G. B. van Limpt en O. A. P. Maaskant Melis Ger- rit, zoon van W. Spaans en B. M. Pruis; levenlooze dochter van G. van Lammeren en M. Bakker Cornelis, zoon van J. Oudshoorn en M. J. de Bruin Johannes zoon van M. Geluk en H. den Dekker Virginia Catharina, dochter van F. van der Klauw en G. Valentijn. Ondertrouwd: J. H. F. Spanier, 23 jaar en T. Bezemer 19 jaar G. Teeuw 23 jaar en A. Blokker 22 jaar P. van Kuik 28 jaar en G. Knol 22 jaar. Overleden Jan Slagt 87 jaar geh. met N. Schouten Jan Nieuweveen 66 jaar gehuwd met A. de Zanger Elisa beth de Kok, 79 jaar wed. van A. Vogel Remmechiena Elsiena Knol, 65 jaar, geh. met B. van Amelrooij Johannes Hen drik 10 maanden zoon van J. Tulen en M. Duyn Grietje Wiering, 79 jaar gen. met J. Ran Hendrik 6 jaar zoon van J. van Neuren en J. Kamerman Cornelis Smit 67 jaar, geh. met G. G. Stam Adviaantje Groenveld, 36 jaar ongeh. dochter van W. Groenveld, overl. en F. W. Oudt Jaoo- ba Cornelia, 6 weken. d. van E. A. A. Evers en M. Klaver Klaas Tensen, 59 jaar geh. met D. Hennink Adriana Artje Borsje 17 dagen, d. van H. Borsje en C. v. d. Haak. GEMEENTERAAD VAN LISSE bij de voorgenomen vernieuwing van bruggen in de straatweg wel bereid is de doorvaart- wijdte te vergrooten, mits de gemeente de meerdere kosten van deze verbreeding draagt. Weth. Tromp merkte op. dat vooral de Jan netfes-brug en de Engelenbrug, die een groot achterland hebben, voor zulk een verbreeding in aanmerking komen. De heer Van Kesteren wees erop. dat, wan neer het Reigersbosch wordt afgegraven, ook de verbreeding van de Stalenbrug 'n groot be lang is. Spr. zeide te weten, dat de Engelen brug en de Stalenbrug het eerst door het Rijk zullen worden „aangepakt". Wethouder Warmerdam zeide, dat het hier toch een gemeenschapsbelang betreft, Wanneer het Rijk weigerachtig blijft, stelt spr. voor met medewerking van Rijnland en de achterlig gende gemeenten een bijdrage van het Rijk te krijgen. Dit plan vond bij den Raad algeheele in stemming. Medegedeeld werd, dat de cursus in herha- lmgsonderwijs aan de Kath. Jongensschool is gesloten; de cursus is bezocht door 17 en 15 leerlingen, zoodat een subsidie van 1.per lesuur voor ten hoogste 92 lesuren kan worden uitbetaald. Na eenige discussie werd besloten de schoeiing langs de haven tot de „Handelsraad" over een lengte van 40 M., door te trekken. De kosten daarvan bedragen 1900. Afscheidstoespraak van den burgemeester. Alvorens deze vergadering te sluiten wilde spr. mededeelen, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, dit de laatste vergadering is die hij presideert. Een woord van oprechte dank wilde spr. brengen aan allen, die hem en de gemeente diensten bewezen. Op de eerste plaats aan den secretaris voor diens acurate en model-gemeente-administra tie en voor de steeds ontvangen welwillende voorlichting op elk gebied van dienst. Dank ook aan de wethouders, die geholpen hebben om in korten tijd vele werken tot stand te brengen, die een moderne gemeente ver- eischt. Dank aan de leden van den Gemeenteraad voor de vele wijze besluiten, zoodat de ge meente thans voorzien is van waterleiding en electriciteit en in alle straten rioleering en trottoirs liggen. Dank aan de ambtenaren voor hun ijver en aangename bejegening. Dank ook aan den gemeenteopzichter voor zijn ijver en aan de politie en de brigadier der Rijksveldwacht voor de ondervonden steun Na zijn ambt te hebben neergelegd, hoopt spr. als ambteloos burger te mogen profiteeren van de vele gefhakken, die spr. zoo gaarne steeds in deze gemeente zag aangebracht. Tenslotte wenschte spr. allen vaarwel, de hc-op uitsprekende, dat het Lisse steeds goed moge gaan! (applaus). Het oudste Raadslid, de heer Verduyn, reide, dat zonder twijfel tijdens het burgemees terschap van den heer Eenhuis veel is tot stand gebracht. Spr. bracht dank aan den scheiden den burgemeester voor hetgeen hij voor de ge meente had gedaan en hoopte, dat hij nog vele gelukkige jaren zou mogen beleven (applaus). Nog werd besloten B. en W. een blanco cre- diet te geven om den nieuwen burgemeester op waardige wijze te ontvangen. De heer Van Kesteren informeerde nog naar een verzoekschrift van den gemeente-werkman v. d. Zwet. Weth. Warmerdam antwoordde, dat het adres aan B. en W. was gericht; het kwam spr. echter na lezing van dit adres voor, dat de be langen van v. d. Zwet door B. en W. beter worden voorgestaan dan door diens adviseur, Hierna ging de Raad in geheime zitting. Voorhout, 19 Febr. 1931. „Wantoestanden" In het Boerhaave- kwartier. Vergun mij s. v. pl. plaatsing in uw veelgelezen blad. Wantoestanden in het Boerhaave-kwar- tier. Is een der ingezetenen al eens een kijk je wezen namen naar de schitterende re geling van werkzaamheden tot het aan leggen van wegen, rioleeringen enz. Maar ik zou u willen aanraden, dat niet bij avond te doen, want het is niet zeker, dat U er zonder beenbreken af zult ko men. Het is toch zeker treurig te noemen dat in de nieuwe straten al gedurende 2 weken puinhoopen op straat liggen, van pl.m. een halve M3. en de straten bepuind zijn met halve klinkers. Het is niet moge lijk met voertuig en fiets door die straten te gaan, zoodat je dagelijks bakkerskar ren en fietsen over de trottoirs ziet gaan, levensgevaarlijk voor kinderen, tot heden avond het Bestuur der Bouwverecniging een hoop zand van pl.m. 5 M3. op het trottoir heeft gegooid, en menigeen daar in heeft liggen te rollen. Ik vraag mij nu af, is dat nu allemaal geoorloofd, of wil dat niet gezien worden. Het zijn toch ook menschen en ingezetenen die daar wonen. In deze voorziet toch de Politie-verorde- ning. En wat de leiding en toezicht aangaat, laat tooh alles te wenschen over. Ik geloof dat elk daar naar eigen meening Ie werk gaat, en dat met een vast aangestelde Ge meenteopzichter. Ik hoop dat dit eens goed onder de oogen komt, voordat er on gelukken gebeuren. Mijn hartelijken dank voor de plaatsing, Een inwoner»van Bocrhaave-kwarticr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11