BINNENLAND Om Honderd Duizend Dollar! Dt NDERDAG 19 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S DE NIEUWE GEZANT DER VER. STATEN. Mr. N. W. Macchesney benoemd. Tot gevolmachtigd minister en gezant der Vereenigde Staten voor Nederland is als opvolger van wijlen Zijn Excellentie Gerrit Diekema benoemd mr. Natan Wil liam Macchesney, een der meest vooraan staande juristen van Chicago en een per soonlijke vriend van president Hoover. Ook politiek staat mr. Macchesney president Hoover zeer na. De nieuw benoemde gezant zal binnenkort naar Den Haag vertrek ken. WIJZIGING DRANKWET. Verlenging der vergunningen van voor 1 Mei 1904. Volgens het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van art. 66 der Drankwet vroegen sommige leden, op welken grond de Regeering de bhans voor gestelde termijnverlenging wenschelijk acht. Zij wezen er op, dat degenen, te wie*- behoeve in 1904 een overgangstermijn van 25 jaren was vastgesteld, reeds meer heb ben verkregen dan waarop zij recht had den, aangezien die termijn ten vougen jare met een jaar is verlengd. Deze leden waren ten vorigen jare met het voorstel tot verlenging van dien termijn medege- gaan, omdat zij verwachtten, dat de her ziening van de Drankwet spoedig aan de orde zou komen. Deze verwachting is niet in vervulling gegaan. Zij hadder. er thans bezwaar tegen, dat die termijn in afwach ting van de herziening van de Drankwet, wederom met een jaar zou worden ver lengd. Zij achtten het geen bezwaar, dat de vergunningen, welke dit wetsontwerp op het oog heeft en dde reeds een jaar lan ger zijn bestendigd dan bij de Drankwet van 1904 zijn bepaald, op 1 Mei 1931 zouden vervallen. Mocht de regeering het vervallen zonder meer van deze vergunningen wel ongewenscht achten, dan zou zij de indie ning van een wetsontwerp kunnen bevor deren, waarin de gevolgen daarvan gere geld worden en dat dan met spoed zou kun nen woraen behandeld. Andere leden merkten op, dat er geen bezwaar tegen is, dat de in dit wetsont werp bedoelde vergunningen een jaar lan ger zullen worden bestendigd. Zij achtten het motief, dat de regeering voor haar voor stel heeft aangevoerd, alleszins aanneme lijk. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De actie plotseling stopgezet. Even plotseling als de actie te IJmui- den ten opzichte van het lossen der traw lers is begonnen, even plotseling is zij weer .gestaakt. Dinsdagavond zou een groote, gecombineerde vergadering plaats heb ben van de trawlerlossers en de knechten van de vischkoopers, teneinde zoo moge lijk tot een algemeene staking in het be drijf te komen. Van te voren hadden de besturen der organisaties een vergadering gehouden, teneinde een gelijkluidend ad vies aan haar leden te kunnen geven. In deze vergadering is het tot een ern stig meeningsverschil gekomen tusschen het bestuur van den Chrislelijken bond en de besturen der andere bonden, omdat eerstgenoemd bestuur het niet op zijn ver antwoording durfde en wilde nemen, in dezen ernstigen tijd een algemeene staking in het visschersbedrijf uit te lokken. Het gevolg was, dat de besturen niet meer homogeen waren en de ledenvergade ringen werden afgelast. Het advies aan de personeelen is nu ge geven de actie direct stop te zetten, doch binnen enkele dagen zal een vergadering van alle belanghebbenden onder de werk nemers gehouden worden, waar het bestuur van den Christelijken Bond uitgenoodigd wordt, in het openbaar zijn houding, welke leidde tot stopzetting der actie te verde digen. FEUILLETON Uit het Amerikaanscb van KRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 29) Luister zei hij. Je bent geen dwaas, hè, kleine meid? Ik heb je niet opgevoed dat je een domme gans zou zijn, nietwaar? Wel, luister dan. We hebben een beetje geld, maar veel is het niet. En h ij zal honderd duizend dollar krijgen. Begrijp je? Honderd duizend dollar Hij is pienter en hij is moedig. Denk je dal ik anders ter wille van hem de politie bij den neus geno men zou hebben? En denk je soms dat de oude Nicolo niet weet wat hij doet Ze staarde naar haar vader met een uitdrukking van groeienden afkeer en ont zetting in de oogen. U bedoeltu bedoelt, de woorden kwamen moeilijk en heesch, dat als hij dat geld weer in handen krijgt, u er uw deel van wilt hebben? Een déél 1 Ha, haDe oude Nicolo wrong zijn lichaam heen en weer in een sinister soort vroolijkheid. Neen, kleine meid, geen déélNicolo Capriano neemt geen aandee- len in de zaken van anderen. Alles mijn meisje, alles moet hij hebben. Honderd duizend dollarhet heele kapitaal. En mijn mooie, kleine dochter met haar mooie zwarte haren en mooie zwarte oogen zal japonnen hebben. DE SLAGERSKNECHTS IN ACTIE. Bijna nooit een vrije middag. Vertegenwoordigers van de Moderne, R.K. en Christelijke bonden in het slagers- bedrijf hadden Din®J.ag j.l. een uitvoerig onderhoud met den Heer Zaadberg, Direc teur-Generaal ran den Arbeid, over de toe passing van de Arbeidswet in het slagers- bedrijf. Aan den hand van tal van gegevens toon den de vertegenw-oorigers van de vakbon den aan, dat het met de naleving der Ar beidswet in het algemeen droevig gesteld is, en dat im het bijzonder voor wat den vrijen middag belieft, het nemen van maat regelen geen uitstel gedoogt. In tad van plaatsen is het toch zoo, dat zelden of nooit een vrijen middag gegeven wordt, terwijl door het feit, dat men de ge zellen op den middag, voor den vrijen mid dag bestemd, een klanten wijk laat rijden dan wel op de slachtplaats laat werken, de controle zeer bemoeilijkt wordt. Op grond van al deze omstandigheden dringen de besturen er bij den Directeur- Generaal van den Arbeid op aan, dat hij de districtshoofden zal iinst.rueeren, vooral met betrekking tot den vrijen middag, ge bruik te maken van de wettelijke bevoegd heid, om plaatselijk voor het geheele be drijf een dag te bepalen, waarop de vrije middag aan de gezellen verstrekt moet worden. De Heer Zaal-berg, overtuigd van de juist heid der klachten, was met de besturen van oordeel, dat het bepalen van een dag waar op de vrije middag verstrekt zal moeten worden, de beste maatregel is om op doel- trefender wijze tot betere verhoudingen te komen. Hij verklaarde zich dan ook bereid, in de door de besturen gewenschte richting zijn medewerking te verleenen. De gezellenbonden zullen thans, na over leg, gezamenlijk dde maatregelen treffen welke tot een bevredigende oplossing zul len kunnen leiden. HOOFDARBEIDERS. Zaterdag vergaderde te Utrecht het be stuur van de vakgroep hoofdarbeiders van het R. K. Werkliedenverbond, waarbij zijn aangesloten ue R K. Bonden van Kantoor bedienden, Werkmeesters, Technici en Ver- zekeringspersoneel. Met groote instemming werd kennisge nomen van een besluit van het Doorluchtig Episoopaat, waardoor het pogen van en kelen om te komen tot een R. K. Vakcen trale van organisaties van hoofdarbeiders, niet ontvankelijk is verklaard. Er zal getracht worden nog dit seizoen in een of enkele groote steden een gezamen lijke propaganda-actie in te zetten, welke omdat de hoofdarbe ders dikwijls niet op de laatste plaats de dupe worden van cri sissen, van groot belang werd geacht. Uitvoerig werd gediscussieerd over het voorontwerp van een wet op de Bedrijfs organisatie. Kon instemming worden betuigd met de strekking van het voorontwerp, betreurd werd, dat de Minister in de Memorie van Toelichting te kennen geeft, dat het admi nistratief personeel, althans aanvankelijk, achtergesteld wordt bij de overige arbei ders; voor die achterstelling is, naar het oordeel van genoemd bestuur, sociaal, niet de minste reden, te meer niet, omdat die bonden reeds practisch in het bedrijfsra den werk (Middenstand) zijn ingeschakeld en ook bij de uitvoering der Ziektewet een rol spelen. Ter geëigender plaatse zal op de belangen der hoofdarbeiders worden ge wezen. Aandacht werd geschonken aan het z.g concurrentie-beding, waarbij voor verschil lende hoofdarbeiders dikwijls zeer bezwa rende voorwaarden worden gesteld. Besloten werd in Juni een vergadering te houden voor de besturen van genoemde Vakbonden, waarop duor een bevoegd in leider gesproken zal worden over het con- ourrentie-beding, bezien van katholiek so ciaal standpunt. Ten slotte werd aandacht geschonken aan het feit, dat verschillende katholieke em- ployé's in dienst van verzekeringsinstellin gen, zich „neutraal" organiseeren, ondanks de Katholieke bond St Donatus voor hen de aangewezen organisatie i®. Vader! Het was de gebroken kreet van een ziel in doodsnood. Nicolo staakte zijn beklemmend heen-en- weer draaien en keek haar aan. De wilde woede smeulde weer in zijn blik. Bahviel hij grimmig uit. Heb ik het tenslotte toch mis Ben je dan toch net als je moeder.... en géén Capriano? Mis schien was het beter geweest als ik je niets verteld had.... maar het is nu een maal niet anders. Dus gedraag je als een verstandig mensch en haal geen gekke streken uit; ik waarschuw je! Dacht je misschien dat ik tegenover de politie dat risico op me heb genomen voor niets? Ja alles moet ik hebben. En behalve dat ik dien bloedzuiger van een Dago George er wat voor moet geven, .dat hij een oogje houdt op onzen vriendHij brak plotseling af en murmulde: con amore, con amore, Nicolo Capriano hè? Zoo heb ik den brief geteekend, niet waar? Het eerste oogenblik stond Teresa stijf en onbeweeglijk, als versteend; er kwa men een paar vuur roode plekken op haat wangen alsof iemand haar op het gezicht had geslagentoen boog ze zich naar voren en pakte de beide vuisten van haar vader in een dwingende greep van haar stere, jonge handen. Ze sprak niet direct, maar keek den ouden man seconden-lang diep in de oogen alsof ze wilde lezen in zijn raadselachtige ziel. U hebt dien brief geteekend met „con amore" Moeilijk kwamen de woorden over haar lippen. Ze was juist even de kamer uit ge weest, toen haar vader den brief getee kend had, dus haar vaders mededeeling omtrent deze beide veelbeteekenende IN HET ALHAMBRA THEATER TE ENSCHEDE is de daar draaiende film (waarschijnlijk door Duitsche nationaal- socialisten) in brand gestoken. Het raam waardoor de insluipers zich toegang tot het theater en de cabine hebben verschaft. DUMPING EN ANTI-DUMPING. Onze Regeering studeert nog! Door het Tweede Kamerlid, den heer Lovin.k zijn aan den Minister van Binnen- La.nd6che Zaken en Land'bouw, Voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de Rtegeering mededeelen of de bestudeering van het vraagstuk der dum ping en anti-rumping zie de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwin gen der Staatsbegroot jng voor 1931 haar reeds tot- een bepaalde uitkomst heeft ge leid? 2. Zoo ja, is de Regeering dan bereid mede te doelen, of, in verband met het feit da-t in verschillende landen bepalingen in voorbereiding zijn, om door zoogenaamde Einfuhrscheine als ande-rzins weder ver schillende producten tot beneden kostprijs op open markten te werpen, de Regeerin.g overweegt daartegen maatregelen te nemen Crisissteun voor steenfabrieksarbeiders. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Ned. R. K. Steenfabrieksarbeiders- bond van den Minister toezegging gekregen dat de verlenging van den uitkeenngsduur voor crisissteun ook is uitgebréid tot de pannen- en tegelfabrieken. Deze uitbreiding is vooral van beteekénis voor Noord-Lim burg. In het ziekenhuis „St, Joannes de Deo" te Haarlem is in den ouderdcon van 73 jaar overleden de heer G. Th. M. van den B o s oh. De heer van den Bosoh, de laat ste jaren woonachtig te O verveen, heeft zich o.a. zeer verdrlerstel ijk gemaakt a s seoietari'S-per.mmgmee'Siter der Bisschoppe lijke Commissie van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Aan den Minister van Justitie is door he+ bestuur van de Ned. R. K. Ver. van Handelsreizigers en Han- delsagenten „St. Christoffel" na mens de twee uuizend leden van die ve.e3ni- gin.g een adres gezonden, waarin Zijn Exc. hulde wordt gebracht voor de toezegging wettelijke maat-rege'en te ontwerpen ter voorkoming van gocV.as.ter.ijke uitingen, dde men dagelijks moet namhooren, of lezen, zoowel in treinen als in geschriften. woorden overrompelde haar geheel. U hebt geteekend met „con amore"?, herhaalde ze, het codewoord uit dien ouden, verschrikkelijken, miserabelen tijd, '.oen dit huis een vergaderplaats van al lerlei duistere elementen was? Het code woord dat te kennen gaf, dat het slacht offer in het oog gehouden moest worden en onder den voet geloopen? De oude bommenkoning wrong zijn vuisten uit den greep van haar handen. Wat heb jij daarmee te maken schreeuwde hij schor. Een wilde furie van zinneloozc woede bezat hem nu. Hij hijg de en kuchte en rochelde machtig en hield zijn borst vast met zijn dunne, nu blauw achtige vingers. Toen hij zijn stem terug vond hijgde hij: Ja, ik heb dien brief geteekend met „con amore". Hel is zooals je zegt: dat is het oude signaalJa, jaEn Dago George zal gehoorzamen. Hij zal onzen jongen vriend in de gaten hoeden! En het eind van het lied zal zijn, dat onze jongen vriend Nico lo Capriano honderd duizend dollar bezor gen zal. En we zullen ook moeten zorgen, dat onze jonge vriend niet lastig worut Hij is een pandeen pand! Het gezicht van den ouden Nicolo was purper geworden en nog steeds raasde hij voort. En als een pand niet meer nooiig is dan kunnen we het missen, nietwaar? Con amoreDe oude dagen keeren terugDe oude Nicolo hefi zijn wijsvinger op en de poppen gaan aan 't dansenCon Amore Ik zal zorgen, dat Dago George weet wat hij beginnen moet met een jongeman die hem dien brief van den ouden Nicolo brengt! Teresa had onbeweeglijk staan luistere^ met in elkaar-geklemde handen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 20 Febrauri. Huizen. 298 M (Algemeen programma. Nederl. Omroep). 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Morgenconcert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. H. Hermann, viool, P. v. d. Hurk, fluit, H. v. d. Horst Jr., cello, mevr R. A. v. d. Horst Bleekrode, piano. 2.003.15 Gramofoonpl. 3.154.45 Concert. E. de Haas, zang, J. v. Driel, viool, mevr. Hans Delvalle, piano. 5.005.30 Cursus Handenarbeid voor oude- 7.306.30 Orgelconcert door G. ter Braake. 6.307.00 Radiodokter. 7.007.30 Cursus Engelsch voor beginners. 7.308.00 A. J. Herwig: „Mooie Zomer- heesters". 8.0010.45 Concert. Chr. Radio-orkest, o. I. v G. Stam. A. Ingwersen: „Cultuur en archi tectuur". 10.00 Vaz Dias. 10.4511.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. 8.009.00 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding (VPRO). 10.15 Voordracht door Louis Saalborn. 10.30 Ziekenuurtje. L. Saalborn, voordracht, Joh. Jong, piano, Fr. Broeckhoven, viool. 11.30 Gramofoonpl. 4.00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Knutselwerkjes voor kinderen. 5.15 Concert VAR A-orkest o. 1. v. H. de Groot, Jac. Stern, tenor en mej. Kinsbergen, piano. 6.50 Actueele berichten v. h. N.V.V, 7.05 Causerie door W. H. Vliegen. 7.30 Politieber. 7.458.00 Gramofoonpl. 8.00 Ds. F. W. J. v. d. Kieboom: „Voorloo- pers der Hervorming". 8.30 Concert. Hanna Beekhuis, piano, Hans Gruys, zang. 9.00 Prof. Dr. J Lindeboom: „Typen van godsdienstig leven". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Persber. v. h. Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. E. D. Spelberg leest voor uit „Zwarte Vogels" van Gunnar Gunnarson. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonpl. (VARA). Da ven try. 1554 4 M 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel. 1.50 Gramofoonpl. 2.45 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. Ik kan het niet gelooven Ze sprak bijna fluisterend. Ik kan het niet geloo vendat u dit zult doen. Het is mon sterachtig, verschrikkelijk De oude man scheen thans zoo be nauwd te zijn dat hij niet spreken kort, tenminste hij had geen adem om uiting te geven aan de razernij van drift, waaraan hij ten prooi was. Zijn trillende, blauw achtige vingers rukten den boord van het nachthemd los* dat hem te eng om zijn hals scheen te worden. Er uit!, hijgde hij eindelijk, de kamn uil! Ik zal je leeren waar de plants Js van zoo'n aap van 'n meid als jij. Er uit Neen, ik ga niet, antwoordde ze, zich dwingend om kalm te pralen. Ik ben niet van plan om weg te gaan vóór u mij be looft dat u dit niet zult, doen. U kunt het niet doen, vaderu kunt het niet doen 1 Hij kwam immers van Tony Lomazzi. Het lijkt wel of u gek geworden bent, vader; hij kwam toch van Tony Lomazzi En ik zeg je dat je als de weerlicht de kamer uitgaat en je brutale mond höudt, jij kwaje rakker van een meid klonk Ni- colo's woeste repliek. Tony LomazziHii kwam van Tony LomazziWat ben ik Tony Lomazzi anders verschuldigd dan de haat, die een man als ik kan voelen? Weet jij, het zijn de gevangenismuren geweest die Tony Lomazzi hebben gered voor mijn wraak, voor deze vingers die n«et lostaten als ze eenmaal om iemands hals zijn Dacht je dat ik het vergeten was, dat het Tony Lomazzi's stomme schuld is geweest, dat het spel voorgoed verbroddeld was, de schuld van dien idioot, die zich door de poli:ie in de kaart heeft laten kijken1 Het was immers door zijn ezelachtigheid, iat ik mijn mannen uit elkaar moest laten gaan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing, en Berichten. 7.00 Gramofoonpl. 7.20 Lezingen. 8.05 Vaudeville. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Orkestconcert. 10.35 ,fThe Charcoal-Burner's Son" Hoor spel. 11.2012.20 Dansmuziek. „Radio Paris". 1725 M 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. I.25 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert. Orkest en solisten. L a n g e n b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Concert. Orkest, solisten. 7.058 15 Orkestconcert. 8.20 „Die Verschwörung des Fiesco zu Ge nua". Treurspel van Fr. Schiller. Daarna: Be richten en tot 11.20: Orkestconcert. 11.2011.50 Gramofoonpl. 11.5012.50 Koorconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert en viool-soli. 7.307.50 Concert. Strijkkwartet. 7.509.30 „Kabale und Liebe" van Fr. Schiller. 9.4510.20 Concert. Trio. Zang. Brussel 508.5 M. en Leuven 338.2 M. 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.05 Orkestconcert en causerie. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en causerie. 338 2 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Concert en causerie. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Uitzending van een blijspel. 9.25 Orkestconcert. 9.50 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 5.4011.20 Voordrachten. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.202 20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.506 40 Lezingen. 6.50 Dansmuziek. 7 40 Voordracht. 8.10 Svmphonieconcert. Orkest, viool, piano, tenor en koor. 9.50 Berichten en daarna concert tot 11.50. U bent verschrikkelijk onbillijk, vader, protesteerde het meisje, van wie alle vrees en bevangenheid nu afgevallen scheen te zijn. Onbillijk en ondankbaar. H ij is he't geweest, die vijftien jaar voor u geboet heeft, die de politie van u heeft afgehou den, door wiens bekentenis van dingen die hij niet gedaan had, u buiten schot bent ge bleven. Hij heeft zijn leven voor u gege ven: hij is voor u in de gevangenis gestor ven. O ja, ging ze heftig voort, ik was een kind toen dit allemaal gebeurde, maar ik was niot doof en blind en moeder heeft me later ook een heeleboei verteld. Tony was altijd zoo lief en zoo vriendelijk; hij was de beste mensch die ik ooit in mijn leven ontmoet heb en ofschoon hij een van uw bende was eën ander woord weet ik er niet voor moet hij een hart van goud hebben gehad. Moeder hield ook zooveel van Tony. En nu.... nu wilt u verraad plegen aan het vertrouwen dat een doode in u heeft gesteld en u wilt zijn vriend verra den, die in u gelooft, omdat hij in Tony geloofd heeftEn u misleidt hem en u hebt de politie misleid om uw eigen belangen te dienen. Maar daar zult u niet mee voort gaan. Dit zult u niet! Hoort u: dat zult u niet! Nicolo's gezicht was nu lood kleurig bleek. Hij was waanzinnig, volsagen ontoe rekenbaar van woede. Hij wrong de han den, zijn lippen bewogen zonder woorden uit ie brengen, een bloedvlek kleurde den witten baard. Jij durft, dat moet ik zeggen!, rochelde hij. Jij, een kwaje rekel van een meid, durft tegen m ij op die manier te praten, tegen Nicolo Capriano. „Je zult niet! Je zult niet!" En wie zal me dan tegenhouden? (Wordt vervolgd). HET ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ GRONINGEN. Dinsdagavond heeft op den onbewaakten overweg te Wa terhuizen een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een auto door den trein werd gegrepen en totaal vernield. De twee in zittenden werden gedood. De vernielde auto.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5