v LAND- EN TUINBOUW ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS Lot 55._ 65- BEEKMAN Agenda DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (2e helft Febr.) Nadruk verboden In den moestuin: Hebt gij uw erwtenrijs voor doppers en peulen al klaar? Ge weet, we kuni nen de erwten al vroeg leggen, want ze kunnen een aardig vorstje verdragen. Of wenscht u liefst soorten te verbouwen, waarbij ge geen rijsen noodig hebt? Dat kan tegenwoordig; men heeft, zoowel van doperwten als peulen, soorten, die heel laag bij den grond blijven. Van de eerste, de doppers, noem ik u: Wonder van Amerika, die slechts een half voet hoog groeit rijk draagt en zoete erwten levert; de vroegé Wonder van Witham, eveneens zoet smakend en een flinken oogst gevend; Bou quet, een nog nieuwe stamdopper, waarvan de bloesems als 't ware een bouquet vormen, om dat ze haast alle tegelijk voor den dag komen. Er zijn nieuwere soorten. Van de stampeulen noem ik u: de Grace, drie kwart voet hoog, welke zeer vroeg is en malsche vruchten levert en de gewone vroege stam- of kruippeul, an derhalf voet hoog; dit gewas is wat forscher en bloeit wat later. Maar wie vasthoudt, om welke reden ook, b.v. omdat in zijn laaggele gen, natten hof de stamerwten licht gaan rot ten, van de vroegere soorten, moet bijtijds voor zijn rijsmateriaal zorgen. Men haaste zich evenwel niet zeer, om op 't vrije veld te zaaien of te planten, want de winter is nog niet voorbij. Verstandig handelt men daarom, als men alleen maar voor schuttingen een en ander uitzaait. De overjarige erwtenrijsen kunnen nog bruikbaar zijn, als het eiken-, esschen- of iepenrijs geweest is. Elzen of wilgen kan men gerust verbranden, deze zijn het tweede jaar niets meer waard, Indien ge zelf geen vol doende hout hebt, moet het wat overlegd wor den, en u gebruikt dan voor uw vroege erwten liefst nieuwe rijsjes, omdat deze later, zoodra de oogst is afgeloopen, nog meer gebruikt kun nen worden voor tusschenrijs voor de late erwten of boonen Wenschelijk is het, om ze alle afzonderlijk te groepeeren, dat wil zeg gen: de soorten afzonderlijk te houden, opdat men later, zoodra men ze gebruiken moet, niet behoeft te zoeken: dus de z.g. viervoeters, zes- en achtvoeters bij elkaar en bovendien een partijtje tusschenrijsjes. Deze laatste zijn klein en dienen tot steun der plantjes in hun eerste groeiperiode. Wil men nu erg zuinig zijn, dan gebruikt men voor de hooge de nieuwe rijsen, en de oude als tusschenrijsjes, deze hebben dan weinig te verduren. Nu wordt het door tuinlieden verschillend gedaan. Sommigen be zigen maar één rij, anderen plaatsen in 't mid den de langste rijsen, en daarnaast aan weers zijden de kortere; voor de laatste manier zijn méér rijsjes noodig. Ook worden er door som migen maar enkele rijen erwten gezaaid, door andere weer dubbele. De afstand tusschen deze twee rijen bedraagt dan pl.m. 10 cM. Hiertus- schen plaatst men de hooge rijsjes; om dan de kleinere aan weerszijden te zetten, deze laat ste dienen tegelijk voor beschutting. Wil men de erwten op enkele rijen zaaien, dan worden bij voorkeur de rijsjes aan de zonzijde gesto ken: de erwten zullen zich dan beter vast houden. In den bloementuin: Rhododen drons en Azalea's zijn altijd groene of bijna altijd groene heesters, waarvan verscheidene soorten en variëteiten bij ons winterhard zijn, of althans met een kleine beschutting den winter doorkomen. Bij het planten van deze heesters dienen we twee hoofdzaken in acht te nemen: le. Ze verlangen als grondsoort den z.g. boschgrond, dat is: half verteerd eiken en beukenblad. Kunnen we dezen grond niet in voldoende hoeveelheid geven, dan vermen gen we dien met grondsoorten, welke er bet nieest nabijkomen, zoodra turfmolm, veen grond, bladgrond en dergelijke, In elk geval houden deze gewassen niet van een bodem, waarin zich kalk bevindt. Willen we ze dus planten op plaatsen, waar de bodem bestaat uit kalkhoudend zand of klei, dan doen we 't beste den oorspronkelijken grond tot op een diepte van een paar voet te verwijderen, en na het aanbrengen van voldoende draineer- materiaal, den kuil met ons grondmengsel aan te vullen. Zoo komen we van zelf aan het tweede punt, de drainage. De boschgrondplan- ten kunnen zich in 't geheel niet schikken in een grond, waarin het water te lang wordt vastgehouden, dus niet spoedig genoeg kan wegzakken. Daarom is goede drainage ook een voornaam punt voor de cultuur van deze hees ters. We zullen ons de meerdere moeite en zorg, aan deze gewassen besteed, nimmer be klagen, want niet alleen zullen de Rhododen drons en Azalea's zelf die moeite ruimschoots door een rijken bloei beloonen, maar boven dien zijn de op de boven beschreven wijze toe bereide bedden bizonder geschikt om er ver schillende soorten Lelies in te kweeken, die aan den voorkant tusschen de Rhododendrons en over 't geheel bed tusschen de Azalea's worden geplant. ALLERLEI. Komkommerplanten. Al kunnen bin nen enkele weken of dagen de eerste kas- komkommers tegemoet warden gezien, voor het platliggend glas warden thans de plan ten gekweekt. Het meest worden deze plan ten in de warme trekkassen getrokken. Soms geschiedt dit in z.g. pit ten baken. Vele t.iunders klagen over den uiterst langzame n girieo; helder weer a-lleen kan de ontwikke ling sterk bevorderen. Er is heel veel plant en cultuur gebracht. LEIDEN. Geslaagd: Economisch Candidaats-examen Indolo- ;ie de heer J. D. N. de Fremery (den De teelt der broeiradijs. De van radijs neemt meer en meer toe, de kas sen en ook de warenhuizen beginnen reeds hun voorraad af te geven. Er worden thans in de meeste kassen een goed beschot ge oogst en ook is de knol al flink. De soort „roode witpunt' is in dat vroege seizoen he>t. meest in cultuur gebracht. Ook waren de noteeringen in de week van 8 tot 14 Febru ari heel goed, bovendien is er een flinke voorraad. Veiling voor kassen sla. Enkele leden der ved'iingvereeniiging „Westerlee" (West- land) stelden pogingen in het werk om we derom tot het veilen van kassen sla te ge raken. Ten dien einde circuleert een lijst bij de leden. WERKL00ZE VOLKSBONDLEDEN! Oproep. De voorzitter van den R. K. Bouwvak arbeidersbond „St. Joseph", de heer Strijk, noodigt de werklooze leden van den R. K. Volksbond die gehuwd of kost- winnaar zijn uit hedenavond in 't gebouw van den R. K. Volksbond te komen op de vastgestelde uren. Door een milden gever is hij in staat gesteld aan deze personen een belangrijke gift te doen toekomen. K. J. M. V. St. Peter Kanis. Een lezing over Vliegen, Vliegtuigen en Piloten. Gisteravond hield op uiitnoodiging van het bestuur van P. K., de heer Th. von Weyrother, oud-militair-vlieger, t-ha-na werk zaam bij de K.L.M. een lezing over bo vengenoemd onderwerp. De heer v. Weyrother deed zich als een aangenaam causeur kennen, die op onder houdende wijze wist te verteJilen van zijn ervaringen ais vliegenier. Spreker begon met een kort historisch overzicht te geven van de ontwikkeling der vliegtuigen. Beroemde pioniers zijn hierbij geweest de Diitsoher Liflienthal en de Ame- riikaansche gebroeders Wright. Toen in 1903 de benzinemotor zoodanig ontwikkeld was, dat men een vier-cylinder in een vliiegma-chnie kon inbouwen als me chanische beweegkracht, ging het met de ontwikkeling der Luchtvaart sprongsgewij- ze vooruit. De eerste recordvlucht had op 17 Sept. 1903 plaats, teen een mechanisch voortbe wogen toestel den formidabelen tijd van 68 seconden in de lucht bleef. Nu, 27 jaar la ter zijn alle groote steden van het conti nent verbonden door Luchtlijnen. De snelheid is opgevoerd tot ruim 500 K.M. per uur. De hoogte 11000 M.; het aan tal personen, dat meevliegt bedraagt vele tientallen, sems ver over de honderd, zooals bij de D.Ó. X. Hierna, behandelde spieker mee-r in h'et bizonder de techniek van het vliegen. Zon der in al te technische beschouwingen te vervallen, behandelde hij op boeiende wijze deze interessante stof. Vooral het onderdeel van het vliegen, dat de vakman de „stunt" en de leek „waag halzerij" pleegt te noemen, werd aan een uitvoerige beschouwing onderworpen, waar uit bleek, dat het met die waaghalzerij nog al losloopt, indien de vlieger de noodige voorzorgsmaatregelen neemt. Hieruit bleek tevens, dat de stunt noodzakelijk is om ge routineerde vliegers te krijgen, die jiun toe stel door en door kennen, wat- van het al lergrootste belang is in kri ïeke oogen- blikken. De heer v. Weyrother ontsluierde voor zijn aandachtig gehoor achter een volgens de geheimen van de „Looping" de „vrille" of „kurketrekker", de „Immelmann", de „tai'l-slip", het rugvliegen en ,de „rol". Deae wonderlijke bewegingen, waaraan een „fatsoenlijk", verkeersvliegtuig zich niet schuldig maakt, worden vooral bij het ge vecht* vliegen toegepast. Na de pauze werd nog het vliegen in mist, regen, wolken en de radiopeilers be sproken. Vooral de regen heeft op de hou ten schroef va-n het vliegtuig een funesten invloed, daar deze in een regenbui gaat splinteren. Daarvoor worden tegenwoordig veelal metalen schroeven gebruikt. Bij het vliegen in de wolken gedurende een lan gen tijd, doet zich het merkwaardige ver schijnsel voor, dat de piloot na eenigen tijd niet meer weet. wat boven of beneden is. Dit klinkt ongelooflijk, aldus spreker, maar het is de nuchtere waarheid. Een allerwon derlijkste sensatie is wel deze, dat de pi loot, nadat hij uit de wolkenmassa geko men is, en opgelucht naar boven kijkt, waar hij een smetteloos blauwen hemel meent te bespeuren, tot ziju grootste verbazing de aarde ziet Hij heeft dus al dien tijd onbe wust op zijn rug gevlogen en wel in een sterke spiraalvorm naar beneden, waardoor er geen verstoring van den evenwichtstoe stand optrad en de vliegenier in den waan verkeerd „alsmaar" horizontaal te vliegen. Als slot behandelde spreker de medische keuring, die vanzelfsprekend zeer streng is, waarna hij nog met een serie merkwaardi ge lichtbeelden, het gesprokene nader toe lichtte. De voorzitter de heer H. Pierrot Jr., dank te namens de talrijke aanwezigen de heer v. Weyrother voor zijn actueele en zeer on derhoudende voordracht. De encycliek van het Christelijk Huwelijk. De belangrijke encycliek „Casti Connu- bii" waarin Z. H. Paus Pius XI de wereld zijn belangrijke lessen gaf over het christe lijk huwelijk, is van verschillende zijden in brochurevorm uitgegeven. In den boekhandel van den heer N. Zandvliet is deze brochure, die 64 paginal beslaat, verkrijgbaar tegen den prijs van 0.25. Gisteravond had in de Mansohappen- Cantine van de Doelenkazerne een concert plaats onder leiding van den heer M. Bol- derdijk, hetgeen welwillend was aangebo den door de Muziekvereenigdng 6e R. V. A." De gegeven muziek word door de dienst plichtigen zeer op prijs gesteld, hetgeen duidelijk bleek uit het applaus na elk uit gevoerd nummer. CoÜ>. costuwn y'maat •SPECIALE AANBIEDING zie SfiejciaLe etaLaje KOREVAAR5TRAAT. DE HULDIGING VAN PROF. DE SITTER TE LONDEN. Het is werkelijk jammer, aldus schrijft de Londensohe correspondent van het „HbL j dat prof. dr. W. de Sitter uit Lei den, d;en men acht te behooren tot de groo te astronomen van den tegenwoordigen tijd, en wien9 enorme verdienste op tast bare wijze is erkend, zoowel door de Astronomical Society of the Pacific in de Vereenigde Staten, die hem de Brun-me- daille toekende en door de Royal Astro nomical Society of England, die hem de Gold Medal schonk, geen gelegenheid heeft gezien naar Londen te gaan, om de laatstgenoemde medaille persoonlijk in ontvangst te nemen. Aanvankelijk had hij het plan wel en de Anglo-Batavian Society had er zich op ge spitst van die gelegenheid gebruik te ma ken om den grooten geleerde een receptie aan te bieden, welke receptie met goedvin den van onzen gezant te diens huize zou hebben plaats gevonden. Hiervan is helaas niets gekomen, maar gelijk reeds is mede gedeeld, heeft de plechtigheid van de uit reiking der medaille Vrijdagnamiddag plaats gehad in de vergadering van de So ciety in haar gebouw, dat met de Royal Academy en eenige andere geleerde genoot schappen in het complex van Burlington House in Piccadilly is gelegen. Bij die ge legenheid heeft de piesident, dr. A. C. D. Crommelin uitvoerig de loopbaan en de ontzaglijke verdiensten van professor De Sitter, o.a. ten opzichte van zijn uiterst be langrijke waarnemingen van de satellieten van Jupiter en zijn bijdragen tot de relati viteitstheorie "an prof. Einstein in het licht gesteld en met eenige zeer waardeerende woorden onzen gezant, jhr. mr. De Marees van Swinderen, die zich bereid verklaard had de medaille voor onzen grooten landge noot in ontvangst te nemen, gedankt, waar na onze gezant de voldoening van onze na tie vertolkte, dat deze groote en uitzonder lijk gewaardeerde eer aan een geleerde van de Leidsche Universiteit was toebedeeld. Na afloop van de vergadering vereenig de zich een aantal van de talrijke aanwezi gen aan een feestmaal van de Royal So ciety Club in een der zalen van het Crite rion Restaurant, waar deze gemeenschap pelijke maaltijden reeds sinds langen tijd worden gehouden. Het lidmaatschap van deze, in 1820 gestichte club, is tot drie-en- dertig beperkt en het is een groote eer tot het lidmaatschap te worden toegelaten. Alle sterrekundigen van naam in het En geland der laatste honderd jaar zijn er lid van geweest en in de club stijgt de faam der leden naar.... het aantal „dinners" dat zij hebben gegeten. Na honderd maal aan die clubmaaltijden te hebben aangeze ten, wordt men „centurion"; het feestmaal van Vrijdag was het achthonderdzesender- tigste en de huidige President van de club, Sir Frank Dyson, de „Astronomer Royal", beroemt er zich op 230 „dinners" te heb ben gegeten. Men kan zich voorstellen, dat de toon op die, meestal zeer intieme maaltijden zeer opgewekt is. Ditmaal was onze gezant mede uitgenoodigd en eveneens dr. W. Roo- segaarde Bisschop, bestuurslid van de Anglo-Batvian Society, van wier weten schappelijke sectie Sir Frank Dyson door zijn bemiddeling lid is geworden en ook de zoon van professor De Sitter. Verscheidene beroemdheden zaten mede aan; professor Stratton, professor Sir Fow ler, professor Sir James Jeans, de sohrijver van „The mysterious Universe", een weten schappelijke „best seller", dr. A. C. Crom melin, de aftredende president der Socie ty en zijn opvolger dr. Knox-Shaw, die een allergeestigste rede hield, eindigende mei een club vers, dat gezongen kon worden op de populaire wijs van John Peel; Sir Ar- thus Edd-jngton, Plumian Professor te Cambridge, professor Milne, evenals de meeste astronomen een Cambridge-man, die thans echter professor te Oxford is, een befaamd amateursterrekundige, dr. Herten, dr. Kandall, professor Dingle en dr. Smart, secretarissen van de Society, dr. Stephenson en de heer Levine, dr. Pool, een wiskundige van naam, en nog velen meer. Dat er op professor De Sitter en op on zen gezant werd getoast, behoeft geen be toog, evenmin dat onze gezant op de hem eigen geestige wijze den op hem mtge brachten dronk beantwoordde, waarbij hij mot een toespeling op professor De Sit ters Jupiter- en Einstein-onderzoekingen, zich „quod licet Jovi, non licet bovi" slechts een zeer nederig vertegenwoordiger van Jupiter noemde. Dr. De Sitter, die na drie maanden in Greenwich te hebben ge studeerd, dezer dagen naar ons land zal terugkeeren, dankte van ganscher harte voor de waardeerende woorden, aan zijn vader gewijd. DE GROEI VAN DEN INDISCHEN REGEERINGSVORM. Voordracht van prof. Van Vollenhoven. Gisteravond heeft, in de reeks der Indi sche voordrachten, prof. Van Vollenhoven in het groot-auditorium van het academie gebouw gesproken over: „Groei van den Indischen regeeringsvorm" (16021931). Tegenover den tragen groei der Indische staatsinstelling en het ontbreken van ge meenten met gemeenteraden, van kies recht, enz., waarover velen zich beklaag den in 1900, stelde spr. vooreerst de leeks van staatkundige scheppingen van ua 1903, in de hand gewerkt door Van Heutz' ex pansiepolitiek (1904) en door de ïnlandsche beweging (1908), en thans in actie onder den naam van: „staatkundig" deel der be- sfcuurs'hervorming. Tegenover den regeeringsvorm der V. O. Compagnie en de gewijzigde voortzetting van dien vorm tot ongeveer 1850 stelde spr. de bevoogding van de Indische regee ring door invoering van een werkzaam toezicht der Staten-Generaal (1848, 1864) en de bevoogding van het inlandsch re- gentenbestuur door invoering van een werkzaam toezicht van een verbeterd corps ambtenaren van binnenlandsch be stuur (1864); veranderingen, die een halve eeuw later, toen zij doel getroffen had-den en de toestanden geheel gewijzigd waren, konden overgaan in geleidelijke ontvoog ding van de Indische autoriteiten (volks raad te Batavia, 1918) en in geleidelijke ontvoogding van het bestuur der inlan-d- sohe hoofden (1918). Ook deze hervorming is thans in actie, ten deele onder den naam van „ambtelijk" deel der bestuurshervor- ming. Het beeld van den groeienden regeerings vorm is echter onvolledig, als men niet mede let op de nadeelen, die men sinds 1900, ben deele onbewust, heeft toegebracht aan inlandsche dorpsgemeenten, Ooster- sche vorstenrijkjes, enz. Zonder dorpsher stel, landsohapsherstel enz. zou men, naar de meening van vele mannen der practijk, een regeeringsorganisatie krijgen op lee- men voeten. HET BEWAARSCHOOL-ONDERWIJS. Adres aan den Raad. Door de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers is het volgend adres aan den Raad verzonden: Geeft met versohuldigden eerbied te kennen de afdeeling Leiden van den „Bond van Ned. Onderwijzers", dat zij met groote belangstelling heeft kennis genomen van de voorstellen van uw dagelijksch bestuur betreffende het voorbe reidend onderwijs, dat zij van meening is, dat goed ingericht voorbereidend onderwijs van groote sociale en paed-a.gogisohe beteekenis is, dat het daarom de plicht der overheid is in de behoefte aan die onderwijs te voorzien, dat gezien de aard van dit- onderwijs er geen enkele reden bestaat om hier tot splitsing van de jeugd over te gaan, dat het betreurenswaardig is, dat sectie geest en standsgevoel de kinderen op 3- jarigen leeftijd- reeds in groepen doet uit eenvallen, dat zij bijzondere fröbelscholen daarom veroordeelt, redenen waarop zij Uw College met den meesten aandrang beleefd verzoekt: voldoende gelegenheden te scheppen voor het ontvangen van goed ingericht voorbereidend onderwijs, den leeftijd, van toelating tot de voorb. scholen op 3K jaar in te stellen, het ambulanbisme van de hoofden der voorb. scholen af te schaffen, het maximum aantal leerlingen per klas se als bij het L. O. te stellen op 42, het schoolgeld niet te verhoogen, niet over te gaan tot verhooging van het subsidie aan bijzondere voorbereiden de scholen. In de uitvoerige memorie van toelich ting wordt eerst betoogd, dat het uitslui tend overwegingen van socialen aard zijn geweest, die er een 50-tal jaren geleden toe he-bben geleid om in de binnenstad een drietal kinder-bewaarscholen in te rich ten. Later heeft men ingezien, dat ook op paedagogische gronden voorbereinend on derwijs van het grootste belang is. Aard en karakter van het voorbereidend onderwijs zijn echter geheel anders dan van het gewoon lager onderwijs. Van het eigenlijke leeren is geen sprake en adres- sante veroordeelt daarom de scheiding, die er nu reeds gemaakt wordt tusschen de jeugd op 3-jarigen leeftijd. Het voorstel van de minderheid van het college van B. en W. om naast de bestaan de inrichtingen drie nieuwe gelegenheden te scheppen voor het ontvangen van voor bereidend onderwijs wordt met sympathie begroet en het vertrouwen uitgesproken, dat die inrichtingen in tegenstelling van de bestaande aan redelijke eisohen van bouw, hygiëne, oppervlakte enz. zullen voldoen. Ruim Baan. Zooals reeds eerder werd vermeld, zal morgen, Vrijdag, onze geliefde leidster, Ma rie van der Vijver, worden begraven. Veel behoef ik niet meer over haar te. schrij ven, want 't stuk in de „Maasbode", wat ook gisteren in onze courant werd over genomen, schetste haar juist, zooals ze was. We kunnen nu niet anders voor haar doen, dan veel voor hare zielerust bidden. Voor de leden van het dameskoor wil ik even melden, dat we morgenochtend met den trein van 8.54 naar Den Haag vertrek ken, om de plechtige H. Mis van Re- quiem bij te wonen. Deze wordt gehouden in de kerk van de H H. Martelaren van Gorcum, Stadhouderslaan, te 10 uur. De kerk is 't beste te bereiken vanaf 't sta tion Den Haag met lijn 11 tot halte Stad houderslaan. De begrafenis heeft plaats Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders vam Lei den brengen ter algemeene kennis, da-t door hij de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Biscuitfabriek „Nutrix" om vergunning tot het oprichten van een fa briek voor het vervaardigen van bis cuits. pepermunt, drops en-z. in het per ceel Hoogewoerd Nos. 24, Sectie D. Nos. 1 en 1527; b. A. J. Meijs, om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Doezas'taat Nos. 3335, Sectie E. Nos. 1430, 1649 (ged.) en 1650; c. A. Stoeke, om vergunning tot het op richten van een wass-cherij, strijkerij en ververij in het perceel Haagweg No. 11, Sectie M. No, 3636, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Februari 1931. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—R.30 uur. Zaterdag, Vol'kstuinvereen. „Ons Genoe gen", Graan beurs-, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. na de H. Mis op het R.-K. kerkhof, Binok- horstlaan. A.s. Woensdagochtend, 25 Febr., zal er hier in Leiden om kwart vóór acht een H. Mis gelezen worden in de Hartebrugkerk voor de zielerust van Marie van der Vij ver. We vertrouwen vast, dat vooral nie mand van onze leden en oud-leden zal ont breken. Ouders, werkt allen mede, en zendt ook de kinderen, want u weet, hoe de dier bare overleden juist op de kinderen was gesteldEn kindergebed dringt door do wolken. Onder der H. Mis zullen we gezanmelijk communiceeren. HET BESTUUR. Zilveren jubileum hoofdagent C. Kley. De hoofdagent van politie C. Kley vier de gisteren zijn zilveren jubileum in poli tiedienst. De politiemannen zijn bet er on der elkaar wel zoo goed als geheel over eens, dat kameraad Klay „de beste vent" van het heele corps is en zij hebben dit dan ook tijdens de huldiging, die gister middag in de theoriezaal van het politie bureau plaats had, zoo ondubbelzinnig mogelijk laten blijken. De hoogste graad van hartelijkheid is hierbij bereikt. Er zijn veel woorden ge sproken, veel cadeaux gegeven, maar daar zat het hem toch eigenlijk niet in. Men voelde de hartelijkheid aan in de sfeer, men las ze van de gezichten, men bemei'k- te ze in de gebaren. De eerste woordvoerder was de heer Van der Heijden, dié sprak namens het geheele corps en er op wees, dat 25 jaar bij de politie in „een glazen kastje" ge diend te hebben, geen sinecure is. Over de capaciteiten van den jubilaris als po litieman wil spr. het niet hebben. Daartoe acht hij zich niet bevoegd, al wil hij wel wijzen op de voor de vroegere jaren bui tengewoon snelle promotie van den heer Klay. Overigens prijst spreker de kame raadschappelijkheid van den jubilaris en feliciteert hem hartelijk met z'n jubileum, daarbij den wensch uitsprekende, dat hij de rest van zijn diensttijd met dezelfde opgewektheid zal vervullen. Namens het corps biedt spr. een frqaie klok aan. De heer Uitendaal sprak daarna na mens de afd. Leiden van den Alg. Ned. Politiebond. Spr. zeide, dat de afdeeling zeer vereerd was met een lid als de jubi laris is, een lid van weinig woorden, maar met groote daadkracht en daarbij een keurig en voorbeeldig politieman. Spr. bood een gouden horlogeketting namens de afdeeling aan. Inspecteur W. G. Weijers sprak namens het recherche- en administratief personeel. Bij jubilea is het meestal de gewoonte, aldus spr., dat het goede breed wordt uitgemeten en naar de keerzijde wordt niet omgezien. Bij dezen jubilaris is ech ter een dergelijke eenzijdigheid niet noo dig. Zelden heeft spr. een plichtsgetrouwer ambtenaar ontmoet. De burgemeester had geen betere keus kunnen doen, toen hij den heer Klay benoemde. Spr. feliciteerde zoowel den heer Klay als zijn echtgenoote hartelijk en bood namens het recherche- en administratief personeel een gou-cVn horloge aan, waaraan hij persoonlijk een vulpotlood toevoegde als een bewijs van hoogachting en sympathie. Namens de „welbekende Oato", de werk ster in het politiebureau, bood do heer van der Heijden nog een mooi kussen aan. De rij van sprekers werd gesloten door den hoofdagent Klut, die namens de hoofd agenten een fraaie lamp aanbood. Overstelpt en ontroerd door zooveel goede woorden en geschenken sprak de jubilaris een kort woord van dank, waar na all-en gelegenheid kregen hem en zijn familie te complimenteeren. Het politiemuziekgezelschap onder lei ding van den heer Bolderdijk luisterde de plechtigheid, op. Op 18 Februari 1931 stonden 1514 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 721 op 18 Febr. 1930,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2