22ste Jaargang DONDERDAG 19 FEBRUARI 1931 No. 6826 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VASTENBRIEVEN BUITENLAND KERKNIEUWS 3)e SeicbeHe 0ou^cml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent fier week 1 2 50 fier kwartaal Bij onze Agenlen 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Ueillusl reerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0 50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Aan den Vastenbrief van den B i s- schop van Breda, mgr. Hopmans, is het volgende ontleend: De Apostel Johannes leert ons: Do we reld ligt geheel in den booze. Machtige vijanden staan tegenover ons: de duivel, die als een brullende leeuw rondloopt, zoe kende wien hij zal verslinden, de wereld met haar gevaarvolle verleiding en ons eigen ten kwade geneigd vleesch met zijn ongeregelde hartstochten. Uit de harde ervaring *s ongetwijfeld iedereen duidelijk geworden de waarheid van het w.oord van den heiligen man Job: Een strijd in s men- schen leven op aarde. De zwakke mensch, aanhoudend in strijd gewikkeld met machtige vijanden zijner zaligheid, moet zich bezo»gd afvragen: Hoe zal ik te midden van allerlei gevaren mijn zaligheld beweiken? Onze goddelijke Leeimeester geeft daar op het antwoord: Waakt en bidt, dat gij met in bekoring koml. Van kindsbeen af, dierbaie geloovigen, hebt gij geleerd, dat bovennatuurlijke hulp der goddelijke genade volstrekt noodzake lijk is om uwe zalrgneid te bewerken, ja zelis is die genade onmisbaar om liet min ste werk te verrichten, dat verdienstelijk is voor den hemel. Onze goddelijke Verlos ser heeft ons duidelijk vuurgenouuenZon der Mij kunt gij mets doen, d. 1. zonder de hulp mijner genade is hel u met mogelijk eemg verdienstelijk werk voor den hemel te verrichten. Deze leer wordt herhaald door den H. Paulus, als hij zegt: Niet dat wij van ons zelve bekwaam zijn iets te bedenken als uit ons zelve, maar onze be kwaamheid is uit God. De goddelijke genade, welke wij noodig hebben om zalig te worden, heeft Christus voor ons verdiend door zijn lijden en ster ven. Aan Christus' verdiensten ont.eenen onze werken hun kracht aan den hemel te verdienen. Hoe nu kunnen wij de genade, ter zalig heid volstrekt noodzakelijk, verkrijgen? Het gewone middel daartoe is het gebed. Diep doordrongen van de noodzakelijk heid van het smeekgebed ten einde de on misbare genade te verkrijgen om onze za ligheid te beweiken, mogen wij met op houden met de Aposte.en aan te dringen: Volhardt in net gebed; bidt zonder op houden. Bewaart diep in uw hart de krach tige woorden van den H. Alfonsus: Wie bidt, wordt zeker zalig, wie met bidt, gaat zeker verloren. Gij beseft met voldoende, beminde dio- cesanen, dat de reden, waarom gij mis schien dikwerf van den weg der deugd zijl afgedwaald en u op het pad der zonden hebt begeven te zoeken is in uw nalatig heid om te bidden, om aanhoudend te bidden, om godvruchtig te bidden. Blijft dan, dierbare diocesanen, getrouw vasthouden aan onze christelijke gebruiken om een morgen- en avondgebed te verrich ten, om te bidden vóór en na de maaltij den, om hei Engel des Heeren driemaal per dag te bidden, om in den huiseiijken kring des avonds gezamenlijk met kinde ren en dienstpersoneel het rozenhoedje te verrichten, om ie bidden in de bekoringen. Verzuimt gij het gebed in de bekoringen, gij zijt verloren, gij zult bezwijken en zon de bedrijven. Beijvert u om zoo dikwerf mogelijk de H. Mis bij te wonen. In zeer veel huisgezinnen is het mogelijk, dat min stens één familielid naar de kerk gaat. En hoe gelukkig te prijzen is het huisgezin, waarvan vader en moeder met hun kinde ren dagelijks in de H. Mis en aan de Tafel des Heeren zijn te vinden! Moge ons Bis dom een talrijke schare van zulke voor beeldige huisgezinnen bezitten, die door een stichtend voorbeeld den geur der deugd verspreiden en krachtig medewer ken om den godsdienstzin le bevorderen: Voorbeelden trekken. En wat we hier nog bizonder mogen vragen is, of de kinderen vóór het slapen gaan volgens oud chris!elijk gebruik nog een kruisje ontvangen van vader en moe der? Vergeet niet het woord der H. Schrift: De zegen des vaders bouwt de huizen der kinderen. Moeten wij Gods onmisbaren bijstand alle dagen afsmeeken, vooral moeten wij dat doen in bijzondere nooden naar ziel of lichaam. Kunnen al onze geloovigen ge tuigen, dat zij hierin niet te kort zijn ge bleven? Om een enkel voorbeeld te noe men, als al ie overvloedige regen of lang durige droogte de veldgewassen met on dergang dreigen, zijn allen, zonder uit zondering, er dan op bedacht om Gods zegen, waaraan alles is gelegen, af te smee- ken door de H. Mis bij te wonen cn des avonds het rozenhoedje met de litanie van O. L. Vr. samen te bidden? Zijn op het feest van St. Marcus en de Kruisda gen, waarop de H. Mis wordt opgedragen en de Processie wordt gehouden voor de vruchten der aarde, de kerken tot in de hoeken gevuld? En in hachelijke tijden, die we thans doormaken om den /.eer slechten economi- schen toestand, waarin talrijke huisgezin nen met finantieelen onde-gang worden bedreigd; thans nu O. L. Heer door zijn machtwerken, waardoor hèeie streken en duizenden mcnschen zijn getroffen, ons bij herhaling waarschuwend heeft toegeroe pen: Ik ben de Heer, uw God. Mij zult gij aanbidden en dienen; nu de Plaat sbeklee- der van Christus op aarde, de Vader der christenheid, in zijn monumentale ency clieken over de christelijke opvoeding en over het christelijk huwelijk zijn forsche stem beeft gevoegd bij de stem des Hee ren, om de menscben te waarschuwen te gen de dwalingen en den-mensch-onteeren- de misbruiken, nu zou het ïedelijk zijn te denken, dat allen in boete en gebed zich zouden keeren tot den Vader der barm hartigheden om zijn rechtmatigen toorn te stillen. En toch hoevelen blijven zorge loos voortleven, alsof zij den zegen des hemels bunnen missen. De Bisschop vermaant tenslotte zijn ge loovigen te waken, inzonder op de oogen en de ooren, en over al onze zinnen. BELGIE MYSTER'FIJZE VERDWIJNING VAN BELGISCH FASCIST. Is hij ontvoerd? Het Brusselsehe gerecht houdt zich op het oogenblik bezig met een geheimzin nige zaak, die een politieken ondergrond schijnt te hebben. De 27-jarige tuinier Camille van Wijnbergen en diens vrouw hadden huisvesting verleend aan den 30- jarigen broer van de vrouw, den bakkers gezel Karei Tops. Maandagavond j.l. deed Van Wijnbergen aangifte bij de politie van de verdwijning van zijn zwager se dert 13 Februari. Twee personen, die ver telden van de politie te zijn, waren hem dien dag komen halen en sindsdien is hij niet meer teruggekeerd. Door den commis saris van politie werd hiervan proces verbaal opgemaakt. Dezelfde beambte vernam Dinsdagoch tend, dat Van Wijnbergen in het zieken huis was opgenomen met een gebroken heupbeen. Hij was den avond te voren in een zijstraat nabij het Noordstation aan gerand. Door de politie ondervraagd, ver klaarde Van Wijnbergen, dat hij en zijn zwager vroeger tot de Fronterspartij had den behoord, doch sinds korten tijd tot de fascistische „Légion Nationale" zijn overgegaan. Volgens zijn bewering is zijn zwager ontvoerd en hij aangerand omdat, hij in het bezit is van compromitteerende documenten. Tien dagen geleden zou er reeds uit zijn woning een document zijn gestolen, waaruit blijkt, dat de activisten geld uit het buitenland hebben ontvan gen. De overige bewoners van het huis, waarin Van Wijnbergen woont, weten ecter van een diefstal niets af. SPANJE SPANJE'S NIEUWE MINISTERIE. Iets over het regeeringsprogram. Gelijk gemeld is het gisteren admiraal Azuar gelukt een nieuw kabinet samen te stellen. Nadat de nieuw benoemde ministers den eed hadden afgelegd, begaven zij zich naar de koningin eri den troonsop- volger, om hun aanhankelijkheid te be tuigen. Toen de koning vervolgens, om ringd door de leden van het nieuwe ka binet, op het balkon van zijn paleis ver scheen, werd hij hartelijk toegejuicht door de verzamelde menigte. Hierna begaf de koning zich, vergezeld van den nieuwen premier, naar het ministerie van Oorlog ten einde den eed af te nemen aan gene raal Berenguer, die ziek is en zijn kamer niet kan verlaten. Hedenmiddag wordt de eerste minister raad gehouden. De leden van het nieuwe kabinet zijn alle aanhangers van de mo narchie. Over het regeeringsprogram deelde minister-president Azuar mede, dat de verkiezingen voor de nationale vergade ring thans in Juni zullen worden gehou den. De nationale vergadering zal onbe perkte bevoegdheden verkrijgen en het recht, de grondwet geheel te wijzigen. Voorts kondigde hij aan, dat de be langrijkste verordeningen uit den tijd van de militaire dictatuur opgeheven zul len worden. De taak der nieuwe regeering is bui tengewoon moeilijk, daar de socialisten en de met hen verbonden groepen nog steeds naar revolutie streven en onge twijfeld al hun krachten hiervoor zullen inspannen. Indien de nieuwe regeering de intellectueelen weet te overtuigen van baar volstrekte oprechtheid, zal zij kun nen voorkomen, dat de revolutionairen den steun dezer groep krijgen, hetgeen voor het slagen van een eventueelen op stand onontbeerlijk is. Het zal dan ech ter noodzakelijk zijn. dat de politici, die na acht jaar weer aan het bewind zijn get omen, eeen geheel andeie houding aan den dag leggen dan tevoren. Door eenige journalisten werd Sanchez Guerra geviaagd, of hij de benoeming van den nieuwen premier had goedge keurd. Hij antwooidde hierop, dat hij zijn goedkeuring gaarne heeft gegeven. CHIN/ Schade aan Chineesche spoorwegen. Officieus wordt medegedeeld, dat de bur geroorlog in het afgeloopeö jaar den Chi- neeschen spoorwegen meer dan 15 millioen dollar verlies heeft bezorgd. De lijn TientsinPoekau alleen verloor reeds 14 j millioen en de lijn Sjanghai—Nanking I meer dan één millioen. De verliezen zijn I hoofdzakelijk te wijten aan de schade, welke door de troepen aan de lijnen werd toegebracht. BRITSCH-INDIE GANDHI IS „TEVREDEN, ZELFS OPTI MISTISCH". Ook in regeeringskringen blijft men hoop koesteren. Men meldt omtrent het bezoek van Gand- hi bij Lord Irwin: Teen Gandhi, na het be ëindigen der bespreking, het pa.eis verliet, juichte een groote menigte hem toe. Het was eigenaardig, den Mahabrna blootshoofd, met zijn lange witte swaradaji kleedimg en op sandalen, op-de marmeren trap te zien, gesalueerd door de soldaten van de garde in hun roode uniformen, die in de bonding stonden. Ga-ndhi verklaarde, dat hij tevre den, zelfs optimistisch vfas. Omtrent de be sprekingen zijn geen 1 mededeelingen ge daan; men weet echter,''dat Ga-ndhi onvoor waardelijk heeft vastgehouden aan het in vrijheid stellen van alle politieke gevan genen. De Times-oorr. te Delhi geeft nog eeni ge nadere bijzondei heden. Gandhi maakte de reis van Al'Lahahad naar Delhi in een coupé derde klasse en kwam in de vroege morgenuren op de plaats van bestemming aan. Hij was vergezeld van Minabhaö, zoo als de dochter van den Engelsehen generaal Blade zich na haar bekeering tot het Gand hi isme noemt, en van zijn twee secretaris sen. De corr. meldt- verder, dat men in politie ke kringen gematigd optimistisoh blijft. Men koestert de hoop. dat, als de bespre kingen bot een resultaat- leiden, een mfor- meele bespreking zal worden gehouden tus- sohen de maharadja's van Bikaner en Bho- pal, als vertegenwoordigers der Indische vorsten, van Saproe, D-zjajakar en Sastri als vertegenwoordigers der gedelegeerden op de Lon-densche conferentie en ten slotte vam Ga-ndhi en Ma-kvija als leiders van het oon- gres. Deze confentie zou dan t-en deel heb ben een oplosóng voor te be-reiden, die aan de regeering kan worden voorgelegd. Int-fssohen komen nog nadeie berichten binnen over de botsingen te Benares van verleden week. Daar zijn, zooals men weet, Hindoes en Mcha-medanen s'aags geweest 20 Mohammedanen werden gedood en 17 ernstig gewond, terwijl zes Hindoes gedood en 20 ernstig gekwetst werden. Het totaal der gewonden bedraagt 236. Voorts wordt gemeld: In een do-rp op 16 mijl afstand van Pa-rtabgarh hielden nati onalisten een groote betooging om de be lastingbetaling te weigeren. De politie trachtte de drieduizend b-etoogers uiteen te jagen en maakte daarbij van de vuurwa pens gebruik, waa'door twee personen wer den gedood en 17 gewond. AMERIKA TERREUR IN DE DOMINICAANSCHE REPUBLIEK. Het liberale blad Baltimore Sun te Washinton begint in een serie artikelen onthullingen te doen over de toestanden, die in de Dominicaansche republiek heer- schen. Het kabinet en het leger terrorisee ren daar de bevolking op schandalige wijze. Naar 't blad meldt, zijn alle hooge rech ters voor het einde van hun ambtsperiode ontslagen. Elf vooraanstaande politici en journalisten van de oppositie zijn ver moord en 28 anderen gevangen gezet en uitgewezen. Een sertnge censuur heeft tot nu toe verhinderd, dat er berichten over den toestand naar het buitenland konden komen. President Trajillo heeft gepoogd in de Ver. Staten een leening op te nemen, maar het Amerikaansche departement van staat heeft wegens de in de republiek heerschende toestanden zijn toestemming geweigerd. Het departement van buiten landsche Zaken verklaarde gisteravond dat den laatsten tijd de leenings voorst ellen voor de Dominicaansche regeering gewei gerd zijn. AUSTRALIË SCHEURING IN AUSTRALIë'S GEMEENEBEST. Drie staten willen uittreden. De Australische staten Tasmanië, West- Australie en Queensland, te zamen drie- jfde deel van het Australische bondsge- bied vormend, zijn voornemens uit den Australischen Statenbond te treden. De oorzaak hiervan is te zoeken in den slechten toestand der Australischen staats financiën. De drie genoemde bondsstaten verwachten de financieele moeilijkheden beter te boven te komen, als zij geen deel meer uitmaken van den bond. Het aantal bewoners in de drie staten omvat slechts één vierde deel der totale Australische bevolking. EERSTE KAMER. DE TARWEWET. Na de goedkeuring zonder hoofdelijke stemming van de Handelsovereenkomst van Genéve cn wijziging van de Motor en Rij wiel wet begon de Eerste Kamer aan de behandeling van de Tarwewet. (Maal- en menggebod). De heer Blomjous (R..-K.) acht het terrein, waarop de Regeering zich hier be geeft, bezaaid met distels en doornen. Spr. vraagt of de invoer van buiten- landsch meel niet dusdanig zal worden be lemmerd, dat trustvorming en prijsopdrij ving ontstaan. Deze wet zal groote ongelijkheid schep pen en de noodlijdende zandstreken niet heb-en. Deze maatregel brengt bescherming aan den tarwebouw en accidenteel aan de mee'industrie In normale tijden acht spr. bescherming van de tarwe afkeurenswaar dig doch thans bepleit spr. een tijdelijk crisisinvoerrecht op tarwe en rogge en het daaruit gefabriceerde meel. Dit wetsontwerp brengt peuterige hulp, is in kleinen stijl gehouden. Toch hoopt spr. te kunnen vóórstemmen, omdat hij huivert voor de gevolgen van verarming van de lanbouwers. De Regeering make spr. het voorstemmen gemakkelijk. De heer Gelderman (Lib.) is principe niet tegen crisishulp, de hulp moet echter door de gemeenschap ver leend worden. Men moet niet trachten de kosten af te schuiven op andere bevol kingsroepen. Voor de inlandsche tarwe nu was natuurlijk geregeld afzetgebied. Men laat den steun, dien men aan een groep akkerbouwers wil geven, betalen door de geheele broodetende bevolking. De broodprijzen zijn den laat sten tijd wel dagelijk gedaald. Wordt deze maatre gel ingevoerd, dan zullen zij weer stijgen. De kosten van dezen steun dienen daarom door 's Rijks schatkist te worden gedra gen. Het gaat hier om 5 k 6 millioen gul den per jaar. Het ware verre te verkiezen boven dezen steun. Sprekers tweede bezwaar geldt de be voorrechte positie der meelfabrikanten. De heer Dobbelmann (R-K.) zegt, dal niemand er in is geslaagd een beter middel aan te geven om in den nood van den tarwebouw te voorzien. Het verschaf fen van werkgelegenheid is beter dan steunverleening. Natuurlijk zal dit wets ontwerp geld kosten. De broodverbruikers zullen wat meer moeten betalen; maar de verhoosing van den broodprijs mag niet groot worden. De voorgestelde maatregelen zullen de werkloosheid doen verminderen. Ook onze industrie dient tegen het buitenland be schermd Onze Regeering doet niet steeds voldoende voor werkverruiming. Spr. dringt ten slotte aan op een goede voorbereiding van de uitvoering van de wet en op strenge strafbepalingen tegen ontduiking. Spr. zal voor het wetsontwerp stemmen. De heer v. Embden (V.D.) zegt, dat onder deze omstandigheden zijn politieke vrienden en hij over allerlei bezwaren to- VOORN AAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gandhi is optimistisch gestemd na zijn bezoek aan den onder-koning. Terreur in de Dominicaansche republiek. Het onderzoek naar de vliegramp te Plyrr.outh, (Luchtvaart). BINNENLAND. Een Urker logger in de Scheveningsche haven gezonken. (Gem. Ber., 2de blad). Knaapje te Voorburg doodgereden. (Gem. Ber., 2de blad). gen dezen maatregel willen heenstappen, r de mogelijkheid nog bestaat, dat de Minister alsnog het stelsel Boon Oud zal toepassen en de maatregel slechts voor 3 jaren wordt getroffen. Een bezwaar is ech ter, dat de tarweieelt door den maatre gel zal worden uitgebreid, terwijl dit een tak van productie is, die wellicht in Euro pa veroordeeld is. De Voorzitter verdaagt te half 5 de voorzetting der beraadslagingen tot Donderdagochtend 11 uur. TWEEDE KAMER De begrooting van Suriname. Na de verwerping der moties-v. d. Tem pel en d:r. Vois en init.ekkinig der mot: e Loer akker kwam in behandeling de Surinaa-m- Bohe begrooting. Ds. L in g b e e k klaagde over de veir- ro omisohiing van Suriname. Deze klacht, ook dioor den sociaal-democraat IJzerman ter sprake gebracht, kwam ook reeds in het Voorloopig Verslag tot uiting en slaat op een beweerde bevoorrechting van het mis sie-onderwijs-door den protestantschen Gou verneur. De Minister gaf intussehen reeds in zijn Memorie van Antwoord te kennen, dat aan het betrachten van strikte loyali teit en onpartijdigheid op onderwijsgebied door den Gouverneur, bij hem geen twijfel bestaat. Andere klachten betroffen den slechten hyginischen tcestaud op Suriname, door mevrouw de Vrie sB ruins met talrijke gegevens toegelicht en het feut. da.t niet genoeg gedaan wordt voor de econo mische ontwikkeling van het gewest, waar op weer de hee<r IJzerman den nadruk legde. In nauw verband met dit laatste staat de opleving van den land'bc-uw. Zoowel de Vrijheidebonder van Kempen en de sociaal-democraat ir. Cramer als de chris! e! ijik-historische afgevaardigde dir. L o v i n k en onze katholieke specialist ir. F e b e r, die een uitnemend helder betoog hierover leverden, drongen aan op het ne men van proeven met mechanische majs- en rijstcultuur, waarvoor de bodem in Suri name zeer geschikt moet zijn, zoodat, gaat men hiertoe over, neg een gcede toekomst voor het gewest, dat than.s al'erminst flo reert, kan zijn weggelegd. Een supp'etoire begrooting met diit doel is de wenseh, die deze sprekers naar voren brachten. Ir. F e b e r dring er nog een>s op aan, in betrekking met deze proeven, ook niet na te laten, de immigratie van Hol landsche land bouwers te bevorderen, terwijl ir. Cramer erop wees, dat de natte rijstcultuur belang rijk loonender is dan de dr°&e en dat daar om het ter hand nemen van irrigatie werken zeer is aan te bevelen. Wat het Sur ine a-msohe houtbedrijf be treft, snrak ir. F e b e r den wenseh uit, dat de raadsman van het gouvernement te dier zake een volkomen onafhankelijke positie zal innemen en geenerlei inkomsten uit het bedrijf van de N. V. West-Indische Hout handel genieten zal, terwijl hij de Lands- va art uigendie nst in eigen beheer wenseh te te houden, omdat de eisohen, door de N. V. West-Tndische Cnmpa.-ji.ie, die den gou verneur voorstellen tot overneming heeft gedaan, gesteld, te ver gingen. Pater Bern. H. Ooms S. J. t Bij de familie te Tilburg werd dezer dagen telegrafisch bericht ontvangen uit Ohina, dat te Zika-wel (Shanghai) de zcoreerw. pater Bernardus Hubertus Ooms S. J., in den ouderdom van 75 jaar is overleden, na gedurende 53 jaren on afgebroken op alzijdig gebied in de mis sie werkzaam te zijn geweest en vele be langrijke posten te hebben waargenomen. Tot voor kort voor zijn dood is pater Ooms met zijn gewonen ijver de dagelijk- sohe werkzaamheden blijven vervullen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1