STADSNIEUWS BINNENLAND WOENSDAG 18 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT 1WEEDE BLAD PAG. S RAADS0VERZ1CHT. Bij den aanvang van de zitting van den gemeenteraad werd het ergste gevreesd. Er waren 29 agenda-punten, niet alle van even grooe importantie, maar de betrek kelijke onbelangrijkheid van een agenda punt belet den raad nooit om er uitvoerig over te debatteeren. Tot een avondzitting is het echter niet gekomen, dank zij het uilstellen van een vijftal punten tot de volgende vergadering. Vóór den aanvang der agenda deelde de voorzitter mede, dat B. en W. in de tij dens de begrooting aangenomen motie-v. Eek, om als regel op Zondagmiddag con certen, bioscoopvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden toe te staan, geen aanleiding hebben gevonden om vooralsnog hun standpunt inzake de toe passing van de Zondagswet te herzien. Een beslissing, welke met het oog op den korten tijd, dat het college als zoodanig nog zitting heeft vóór de verkiezingen, niets te verwonderen is. De heer van Eek sprak er evenwel zijn teleurstelling over uit en een oogenblik dreigden wij terug te vallen in de begrootingsdiscussies, doch de voorzitter sneed elk debat tijdig af en gaf den heer Komijn, die vroeg naar de motieven van dit besluit, in overweging om bij gelegenheid een interpellatie aan te vragen. De eerste voorstellen der agenda gingen nagenoeg zonder discussie onder den ha mer doorde eerste halte was het voorstel der toegevoegde agenda, om gelden be schikbaar te stellen aan het Gereformeerd Schoolbestuur van Oegstgeest tot den bouw van een Gereformeerde school aan den Rijnsburgerweg. Het is thans de tweede maal, dat-dit voorstel op de agenda prijkt; de eerste maal heeft de raad het tegen het praeadvies van B. en W. in, verworpen, in de meening, dat aan de wettelijke ver- eischten niet was voldaan. In hooger be roep is het schoolbestuur evenwel door Ged. Staten in het gelijk gesteld. Er was nog één mogelijkheid, n.l. een uitspraak van de Kroon uit te lokken, doch ^de meer derheid van den raad vond het thans wel letjes en besloot met 16 tegen 13 stemmen (rechts tegen links) niet verder in hooger beroep te gaan, doch de gevraagde gel den toe te staan. Uitvoerig is daarop stilgestaan bij het voorstel van B. en W. ïnza* e verlaging der huurprijzen van de woningen der diverse bouwvereenigingen. Indertijd heeft het rijk voorschotten, verleend aan de gemeen te, onder voorwaarde, dat de gemeente tot een gelijk bedrag en tegen dezelfde rente voorschotten zou verleenen aan de bouw vereenigingen. Sommige van deze voor schotten waren verleend tegen 6 pet. Deze 6 procents-leeniugen heeft de gemeente in 1928 geconverteerd in een leening met een lager rentetypede bouwvereenigin gen bleven echter hun 6 pet. aan de ge meente betalen. Door dit rente-verschil kreeg de gemeente de beschikking over een bedrag van eenige tienduizenden guldens (rónd ƒ41.000), welke B. en W. thans dienstbaar willen maken aan een verla ging der relatief hoogste huren. De socia listen stelden zich op het standpunt, dat deze gelden verkregen waren, doordat .d§ „6-procents-woningen" te veel betaald heb ben sinds 1928 en dat derhalve ook uit sluitend deze woningen recht hadden op de verdeeling van de rente-winst. Dat kwam neer op een eenzijdige be voordeeling van een bepaalde groep huur ders en B. en W., daarbij gesteund door den geheelen raad, uitgezonderd de socia listen en de heer Zitman, wensch- ten deze gelden ten goede te doen komen aan een huurnivelleering over de geheele linie. De voorstelling van den heer Kooistra (S.D.A.P.)., als zou de ge meente slechts een tusschenschakel zijn en zouden de bouwvereenigingen bij convei-- teering der 6 pet. voorschotten recht heb ben op eenzelfde renteverlaging, is juri disch geheel onhoudbaar. De raad stelde zich in overgroote meer derheid op het juiste standpunt en keurde de plannen van B. en W. goed, waardoor thans een bescheiden begin kan worden gemaakt met het plan tot nivelleering dei huurprijzen. De rest der behandelde agenda leverde weinig nieuws op. Mevr. Braggaarde Does (S. D. A. P.) verdedigde wederom haar voorstellen inzake verstrekking van schoolkindervoeding ook gedurende de va- canties en verstrekking van schoenen in plaats van klompen. Iets nieuws was haat voorstel om de bestaande commissie voor Schoolkindervoeding en -kleeding te ver anderen in een gemeentelijke commissie. Een ander argument, dan de socialisti sche wensch om van alles, wat daartoe maar eenigszins in aanmerking kan komen, een gemeentelijke instelling te maken, werd door haar niet aangevoerd. De raad ging, zooals ie verwachten was, niet met haar mee. Alleen de heer Manders (R.K.) gevoelde iets voor schoenen en vacantie- voeding en stemde met de socialisten op deze twee punten mee. IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM heeft Dinsdag middag een misdadige aanslag plaats gehad. Iemand, wiens naam tot nog toe niet bekend is, haalde, terwijl hij zich in het zaaltje bevond, waar het schilde rij van Rembrandt „De anatomi sche les'' hing, een bijltje te voorschijn, waarmede hij slagen op het doek gaf, en dit ernstig beschadigde. Het schilderij „De anatomische les'', dat zoo zwaar werd geschonden. TWEEDE KAMER CRISIS- EN WERKLOOSHEIDSINTER PELLATIES. Voortgezet wordt de behandeling van de interpellaties de Visser en -v. d. Tempel over crisismaatregelen en werkloosheid. De Voorzitter deelt mee, dat hij voornemens is heden deze interpellaties ai' te doen. Indien het zich Laat aanzien, dat dit geruknen tijd zal duren, zal spr. te half vijf eenigen tijd pauseeren. De heer K u p e r s (s.d.a.p.) bespreekt de werkloosheidsmaatregelen in Rusland aan de hand van Russische statistieken, waaruit hij coneJoideert dat het aantal werkloozen kunstmatig tot nul is teruggebracht. Spr. ondersteunt den aandrang om de werkloos heidsverzekering op een beteie basis te vestigen. Ondanks de belangrijke óffers, die de arbeiders zich voor de verzekering héb ben getroost, heeft het stelsel rpecls vier maal gefaald. Een wettelijke regeling van de verzekering met bijbetaling door de werkgevers is nooddg. Spr. sluit zich aan bij hen, die op een krachtige werkverruiming hebben aange drongen, en critiseert het weigeren van fi- financieelen steun daarvoor aan de gemeen te Amsterdam, zoowel als het bestellen van locomotieven in het buitenland. Een krach tig middel acht spr. inkrimping van den werktijd. Mej. Groeneweg (s.d.a.p.) komt op tegen de uitsluiting der vrouwen. Een nog sterker teleurstelling dan de uit sluiting der vrouwen was de afwijzing van de uitbreiding van den leerplicht. De heer Loerakker (R.K.) betoogt, dat ook in het bloemDollenbedxijf, een uiter mate gevoelig bedrijf, de werkgelegenheid verminderd is. Een vergelijking van hel aan tal werkloozen in de laatste week van Janu ari 1930, en deze fde week in dit jaar toont een toeneming der werkoosheid. Er is dan ook geen aanleiding dit bedrijf van de ver lenging der uitkeering uit te sluiten. De toezegging van den minister, dat verdere verlenging na zes weken in overweging zal worden genomen, acht spr. van veel betee ken is. Maar daarmee zijn de moeilijkheden niet opgelost. Na zes weken zal de crisis niet ten einde zijn. Spr., dde tegen de tweede motie v. d. Tem pel bezwaar heeft,' omdat daarin verschil lende wenschen niet zijn opgenomen en om dat hij het anderzijds niet geheel met die motie eens is, dient een motie m, waarin de Kamer de regeering uitnoodigt de regeling omtrent bijdragen in de kosten van onder steuning van werklooze arbeiders te her zien, rekening houdende met de wenschen, in de Kanier tot uiting gekomen en in over leg met de vakcentrales. De heer Van Poll (R.K.) constateert dat. er tegenstrijdigheid is tusschen de middelen tot- oplossing der werkloos heid als wereldprobleem en die wel ke worden toegepast tot vermmdde- ring van de werkloosheid als nationaal middelen ter bestrijding van de nationale werkloosheid zijn met de mternotionaJe mid delen in strijd, omdat zij gericht zijn op uit breiding van de productie. Nationaal be zien zou door loonsverlaging of nog betere outillage van de industrie de werkloosheid kunnen worden bestreden. Deze midde'en, die aangewezen schijnen, zullen echter de internationale werkloosheid doen toenemen en ten hoogste een tijdelijke verschuiving der werkloosheid ten gevolge hebben. Spr. komt tot de conclusie, dat econo misch gezien geen midde.en bestaan om de werkloosheid te bestrijden. Hot kapitalis me in zijn etymologische beteekenis opgevat als het stelsel waarin aan het kapitaalbe zit een overheerschende beteekenis wordt toegekend, is de wa-ree schuldige van de tegenwoordige omstandigheden. Van een werkelijke verbetering kan geen sprake zijn zoolang het kapitalisme in dezen zin, niet in zijn wezen is aangetast. De scheiding tusschen kapitaal en arbeid moet geleide lijk worden opgeheven. Spr. maakt van deze gelegenheid gebruik om den minister van landbouw te vragen, hoever het onderzoek gevorderd is naar een uitgebreidere toepas sing van de Lan-darbeiderswet. Wat de leniging van de crisis betreft dringt spr. erop aan, dat de regeering alle schrielheid bij steunve«rleening en werkver schaffing vermij-de. De heer De Boer (S.D.A.P.) bepleit de uitvoering van werken van algemeen nut, gelijk in de motie-Vos ook wordt ge vraagd. De heer W ij n k o o p (C.P.) houdt een gloedvolle redevoering.' De voorzitter schorst,, aangezien de debatten nog wel eenigen tijd zullen durene dje vergadering te half vijf tot 10 minuten voor.vijf uur. Na de hervatting van de vergadering zegt de heer W e i t k a m p (C.H.), dat na den oorlog de eene pijler na den anderen van onze volkswelvaart wordt vernield. Wat doet tegenovei de crisis nu het N V. V. 1 Het is daarmee andersom als met Piet Hein; de naam is groot, doch de daden zijn klein. Het weel niet anders dan de Regeering in gebreke stellen. Het succes van de loonactie van het N.V.V'. is te dan ken volgens spr. te wijten aan de uitzuigerij van de landbouwende bevol king, op wier ruggen die strijd wordt uit gevochten. De toestand in den landbouw is van dien aard, dat als ondernemers en arbeiders daarin betaald zouden willen worden als óie in de industrie de prijzen van de landbouwproducten 2 a 3 maal zoo hoog zouden moeten worden. De heer Kortcnhorst (R. K.) wenscht enkele richtlijnen aan te geven ter zake van de oplossing van de crisis. Nu meer dan ooit is het noodzakelijk oude en nieuwe maatregelen te toetsen aan de bestaande crisis. De regeering heeft de moeilijkheden groote gemaakt dan noodig was door geen gehoor te geven aan wenken uit het parlement voor een beteie indeeling der departementen van algemeen bestuur en betere outillage van den econmisehen voorlichtingsdienst De minister heeft wel eenige toezeggingen ge daan maar er is nog weinig gedaan. Heeft de Regeering uit de studeering der economische politek reeds conclusies ge trokken voor te nemen maatregelen? Duitschland geeft 30 .pet. uilvoerpremie voor eenvoudige constructies. Moet Ne derland dit óók maar aanzien en dient de regeering niet, zonder den langen parle iren'airen weg, "gemachtigd te zijn soort gelijke maatregelen te nemen Wat de hoogte der tarieven betref; wijst spr. er op, dat minister Colijn des tijds op 22 October 1924 heeft ge zegd dat die hoogte te beschouwen was als een relativiteit. Was toen een tarie," van 8 pet. nog een vrijhandelstarief dit kan nu worden beschouwd als te -laag, zoo- dai dit met behoud van dat stelsel nog wel iets hooger zou unnen worden gesteld. De productiekosten moet men trachten te verlagen; maar verhooging van de be staande lasten die op de industrie drux ken mag niet plaats hebben. Verder moe ten de prijzen in den kleinhandel zoo meer die van den groothandel volgen. Spr. wil hier niet den handeldrijvenden midden stand aan den schandpaal nagelen door daaraan de schuld te gevet, dat de klein- tandelsprijzen nog niet lager zijn, maar le regeering ga eens na wat prof. Polak aarover heeft geschreven. Met de loonpolitiek moet de regeering ich liever niet inlaten. Wel dient zij aar aandacht te geven aan de bedrijfspo- itek der overheidsbedrijven en de ver- joopspolitiek der staatsmijnen. Voorts bepleit spr. maatregelen om het oopen van Nederlandscb fabrikaat zoo- .eel mogelijk te bevorderen. De houding .-an erkspoor ter zake van de bestelling /an locomotieven acht spr. volkomen cor ed. Zij heeft volkomen terecht dc subsi- lie afgewezen Spr. zou gaarne van de re- eering de verklaring willen ontvangen, lat zij zich op datzelfde standpunt stelt. De heer Braai (platt.) wijst op het groote gebrek aan dienstboden, waarover uit het hëele land klachten komen. Het is Jus volstrekt niet zoo erg dat men van werklooze vrouwen vergt dat zij een be trekking als dienstbode zoeken. Verder zal steun aan land- en tuinbouw gunstig werken ter bestrijding van de werkloosheid. Daarvoor zou b.v. een in- voerrechi op tarwe kunnen dienen. De regeering zegt, dat er gewerkt wordt aan steunmaatregelen voor den landbouw. Ja, maar hoe 1 De steun aan de tarwever- bouwers blijft te tang in de geboorte, het zal een dood kalf zijn als het ter wereld komt. Voor den vlasbouw moet iets ge daan worden, waarmee vroeger tonnen gouds werden verdiend, terwijl er nu geen halm en geen sprang meer te vinden is. De salarissen der booge ambtenaren moeten ook worden verlaagd. De heer K r ij g e r (C.-H.) bespreekt do motie-Vos inzake de bespoediging van de uitvoering van openbare werken, welke hij overbodig acht omdat voor zoodanige wei ken een zorgvuldige voorbereiding noodig is. Overhaasting te dien opzichte zou tol groote nadeelen kunnen leiden. De vergadering wordt hierna geschorst tot half negen. Avondvergadering. De vergadering wordt 's avonds te half negen heropend. De heer H iemstra (S. D. A. P.) on- ders.eunt den aandrang van den heer Loerakker tot steun van de landarbeiders en speciaal van de arbeiders in de bloem bollencultuur. Spr. bepleit verhooging der uitkeeringen en verhooging van de uurloo- nen bij de werkverschaffing. Spr. zal op dit oogenblik geen motie indienen, opdat dc contactcommissie in de gelegenheid zal zijn met de regeering de arbeidsvoor waarden te bespreken. De heer Z a n d t (S. G. P.) zegt, dat het hier gaat om een vraagstuk van groot gewicht, nl. om den nood van duizenden, en dc regeering is wel verplichthier de helpende hand te reiken. Spr. waardeert het zuinige ftnancteele beleid van de re geering. Maar tegenover dezen noodtoe stand is het beter niet door te gaan met schulddelging, maar liever geld beschik baar te stellen voor de leniging van den nood van deze werkloozen. De regeering trede ook krachtig op te gen dumpingpoiitiek van andere landen en bescherme deq eigen landbouw. Het departement van waterstaat meet den aan- ieg van openbare werken doen uitvoeren, speciaal van klinkerwegen en bruggen. De heer Beumer (A.-R.). merkt op, dat de vorige spr. in den aanhef buiten de interpellatie is gegaan; hij gebruikte de gelegenheid om een relletje te maken tegen de a.-r. fractie..Zijn beloog sproot voort uit de reinste, d.w.z. de meest onzuivere de magogie, dan wel uit de totale onkunde op het gebied der sociale wetgeving. Er is niet aangetoond, dat de refleerinjj in groote lijnen heeft misgetast. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw wijst op «de groote belangste'ling, die be staat voor het onderwerp der interpella ties. De regeering waardeert dit en daar uit put zij de kracht, om haar taak op dit gebied met nog meer energie dan te vo ren te vervullen. De regeering is er zich ten volle van bewust, dat haar werk op dit terrein menschenwerk is en dus onvolledig. Zij erkent de mogelijkheid, dat door haar en haar organen fouten worden gemaakt, maar zij zal oogen noch ooren gesloten houden voor wenschen, die haar worden voorgelegd en in dat opzic-bt zijn de be raadslagingen van groote waarde. Spr. vraagt zich af of is aangetoond, dat de regeering in groote lijnen heeft misgetast. Dan mag het antwoord ontken nend zijn. Zelfs de heer Van den Tempel, die, naar zijn rede sommigen zal doen denken dat hij zeer ver van spr. af staat, is het in hoofdzaak met spr. eens. Spreker wil thans zeggen, dat het optre den der regeering ten opzichte der werk loozen mild en waarachtig moet zijn. Wat zij tot nu toe heeft toegezegd, kan zij men- schelijkerwijs gesproken nakomen en zij zal dit doen met spoed. Zij zal trachten zooveel mogelijk hooge waarden van het volk <#p peil te houden. In dit licht zal de Kamer sprekers rede hebben te bezien. In zijn eerste rede heeft spr. doen zien, hoe de regeering een reeks van bemoeienissen heeft gehad: steun aan bepaalde takken van het bedrijfsle ven, met name aan den landbouw, strijd tegen hooge tariefmuren, werkverruiming enz. Er doet zich in den laatsten tijd in het buitenland een kentering voor ten aan zien van de handelspolitiek, maar het is best mogelijk, dal Nederland tot econo mische bewapening en niet tot ontwajrening zèl moeten overgaan. Met groote belangstelling volgt Neder land de economische besprekingen te Ge- nève en ten aanzien van Duitschland be staat er kans, dat er in plaats van strijd zal komen een sfeer van begrijpen van wederzijdsche belangen. Het denkbeeld van den heer Bongaerts over den loontoeslag door den staat voc0 arbeiders, die anders niet zouden worden aangesteld, is reeds vroeger bepleit in Engeland. Nieuw is het derhalve niet. Maar spr. is het eens met den heer Her mans, die er op wees dat de bedrijven weldra geheel onder staatscontrole zouden komen met gevaar voor verslapping van alle energie der bedrijven zelf. Het stelsel zou er toe kunnen leiden, dat werkgevers eerst arbeiders gingen ontslaan om ze dan weer aan te nemen op staatskosten De kern van het werkloozenvraagstuk is het ontbreken van afzetgebied voor overpro- ductie. ■Een subsidie aan de industrie zou die overproductie nog grooier doen worden. Daarom geen subsidie aan de industrie, beter is indirecte steun door een beteren economischen voorlichtingsdienst, beter nijverheidsonderwijs en voorkeur aan pro ducten der Nederlandsche industrie. In dit verband heeft spr. de kwes ie der loconioticvenlevering bezien. Deze kwestie staat zoo: Do spoorwegen wilden zes loco motieven bij Werkspoor bestellen voor 68 000 per stuk, als de Duitsche iabriek ook zes locomotieven wilde leveren tegen 65.000. Werkspoor wilde geen subsidie van den staat via de spoorwegen met liet oog op de verhouding tusschen den slaat en de Nederlandsche spoorwegen. Dien tengevolge ging de bestelling in haar ge heel naar het buitenland. Voor tusschen- komst der regeering was, gezien de hou ding van Werkspoor, toen geen aanleiding meer. Wat overigens de bestellingen der spoor wegen betreft, merkt spr. op, dat in het afgeloopen jaar op een bedrag van zeven tien milliuen voor 11.637.000 in het bui tenland besteld is. De Spoorwegen betrek ken gaarne, ook al is de prijs iets hooger, haar materiaal van Nederlandsche in dustrieën, doch zij moet ook rekening.hou den met een ,bedrijf, dat onder zware las ten gebukt gaat. De wenschen t. a. v. de vrachttarieven zullen aan de be. rokken commissie worden overgebracht. T. a. v. het stopzetten van aanleg werken merkt spr. op, dat dit ver band houdt met de ingevallen vorst en hier is dus slechts sprake van een tijdelijke stopzetting. Wai de verdere electrificatie der spoorwegen betreft, moeten eerst de bedrijfsuitkomsten van de tegenwoordige electrificatie worden afgewacht. DE VERNIELER VAN REM BR ANDTS' „ANATOMISCHE LES" De commissaris van politie in de 3e sectie, bureau Leidscheplein te Amsterdam, verzoek hen, die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent den, op bijgaande foto staanden persoon, zich ten spoe digst aan zijn bureau te willen vervoegen, dan wel zich onder no. 41518 telephonisch met hem in verbinding te willen stellen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5