KINADRUPPELS NED OOST-INDIE VRAGENBUS WOENSDAG 18 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE BRUTALE POGING TOT OPLICHTING TE DEN HAAG. Flinke houding van een inspecteur. Maandagavond omstreeks 5 uur, werd zooals wij gisteren reeds meldden, de po litie van hei Hoofdbureau te Den Haag telefonisch gewaarschuwd door de juwe liersfirma Citroen aan de Plaats, dat zich een vreemdeling in den winkel had ver voegd om eenige sieraden te koopen. Op verzoek van den heer Citroen had deze vreemdeling zich voorgesteld als dr. Rie- detz, handelsattaché van de Duitsche le gatie te Parijs. Hij gaf zijn visite-kaartje af en zocht enkele kostbaarheden uit tot een bedrag van circa 3000 dollar. Dr. Rie- detz moest nog enkele andere boodschap pen doen, naar hij zeide, en zou na een kwartiertje terug komen om dan defini tief af te handelen. De juwelier vertrouwde de zaak echter niet geheel en al en stelde de politie in kennis van het gebeurde en verzocht haar een oogje in het zeil te houden. Een inspecteur der recherche met twee rechercheurs begaf zich daarop naar den winkel van den heer Citroen. De inspec teur ging naar binnen; de rechercheurs bleven buiten op post staan. Inderdaad kwam dr. Riedetz na korten tijd terug en begon weer te onderhande len met den heer Citroen over den aan koop van sieraden. De inspecteur stond in zijn onmiddellijke nabijheid en hield zich met. een bediende der firma bezig, den indruk wekkende, dat hij eveneens siera den wilde koopen. Intusschen hield hij den vreemdeling echter onafgebroken in het oog. Er gebeurde echter niets verdachts, maar de koop werd toch niet gesloten. Dr. Riedetz kon het maar niet eens worden met den heer Citroen en verzocht ten slotte dezen in den loop van den avond bij hem te komen in Hotel des Indes, waar hij logeerde. Daarop verliet hij den winkel, maar werd zonder het zelf te- vermoeden gevolgd door de rechercheurs. Inderdaad begaf de vreemdeling zich naar Hotel des Indes en bij onderzoek bleek, dat hij in dat hotel logeerde en inderdaad ingeschreven stond onder den naam van dr. Riedetz, Duitsch Handelsattaohé te Parijs. De Inspecteur vertrouwde het zaakje niet. Hoewel oogenschijnlijk alles in orde was, vertrouwde de inspecteur de zaak toch niet en ging gisteravond met den heer Citroen naar Hotel des Indes. Bij dr. Riedetz toegelaten, verzocht de inspecteur hem zich afdoende te legiti- meeren. Hij toonde zich over deze vraag zeer verbaasd en vroeg den inspecteur of hij wel wist wien hij voor had. Tot ontstel tenis van den politieman toonde hij daar op een officieel document van het Duifc- sche gezantschap te Parijs, waarin zijn aanstelling tot handelsattaché werd ver meld. Dit stuk was onderteekend door den Duitschen gezant te Parijs, von Hoesch. Het laat zich begrijpen, dat de situatie voor den inspeel eur buitengewoon onaan genaam was. Want, had hij inderdaad een der hooge ambtenaren van een bevriende mogendheid van oplichting verdacht, zon der clat daar eenig' aanwijsbare reden voor bestond, dan zou dit tot allerlei min der aangename complicaties kunnen lei den. Maar toch meende de inspecteur, on danks het officieele document en ondanks de groote verontwaardiging van dr. Rie detz, de zaak niet te kunnen vertrouwen. Dr. Riedetz zeide daarop, dat in Hotel Central een vriend van hem logeerde, Kurt Re thy, die eveneens een hooge officieele positie bekleedde en die den inspecteur wel eens zou vertellen wie hij, dr. Riedetz was. Door zijn optreden trachtte hij den inspecteur te intimideeren en suggereerde hem als het ware niet naar Centraal te gaan. De7,e vloog er echter niet in en begaf zich inet dr. Riedetz naar het bedoelde hotel. Daar bleek echter de heer Kurt Rethy totaal onbekend.Hij was er voor zoo ver men zich kon herinneren nooit ge weest. Al vloekende om de onvolledigheid der Hollandsche hotelregisters, wilde dr. Rie detz weggaan. De inspecteur ging hem echter na en meende het best te doen tot arrestatie over 'te gaan. Op het Plein greep hij de man vast en arresteerde hem. Per politie-auto werd .dr. Riedetz naar het hoofdbureau overgebracht. Ook daartegen protesteerde hij heftig en beriep zich op zijn onschendbaarheid als lid eener legatie. Hij sloeg daarbij zoo'n toon aan, dat men op het hoofdbu reau werkelijk eenigszins verlegen zat met de zaak. De inspecteur zette echter door en deed dr. Riedetz fouiileeren. Twee valsche paspoorten. Toen kwamen twee valsche paspoorten voor den dag. Een paspoort was afgegeven door de Oostenrijksehe regeering en het andere door de Tsjecho-Slowaaksche. Beide pas poorten vermelden verschillende namen. Op het Oostenrijksehe paspoort stond de naam Frank Landgraf, geboren in 1901 te Weenen. Het wantrouwen van den inspecteur was door deze beide paspoorten echter aan zienlijk versterkt en de hoop herleefde in hem, dat hij in plaats van een blunder te hebben gemaakt, juist een aardig succesje te boeken zou hebben. Het officieele door den gezanl onder- teekende paspoort werd oogenblikkelijk naar het Duitsche gezantschap alhier ge zonden met het verzoek de echtheid van de handteekemng van von Hoesch nader te onderzoeken. Tot groote ontsteltenis van de politie beweerde men echter op het Duitsche gezantschap dat de handtee- - kening van Von Hoesch echt was. Echter wilde men de zaak nog even be kijken, alvorens men met zekerheid een oordeel uitsprak. Men kan zich denken de spanning, waarin de inspecteur verkeerde, maar ook zijn groote vreugde en opluchting, toen eindelijk het gezantschap de handteeke- ning als valsch verklaarde. Het had echter maar een haartje gescheeld. Een der be ambten van de legatie wist, dat de heer von Hoesch altijd alle stukken ondertee- kende met „Leopold von Hoesch". Dr. Riedetz had zich echter er toe be paald met „von Hoesch" het document te onderteekenen. Waar dit volgens de legatiebeambte zoo in tegenstelling was met een alge meen bekende gewoonte van den gezant, kon men he# document niet als echt er kennen. Trouwens een verder onderzoek tot in de kleinste details bevestigde deze meening. Zekerheid bij de politie. Toen was men bij de politie gerustge steld en wist men ook zeker met een in ternationaal oplichterstype te doen te hebben. Oogenblikkelijk wendde men zich tot de Weensche recherche met het verzoek om nadere inlichtingen. Ook 6telde men zich met de andere buitenlandsche hoofdsteden in verbinding en men vermoedt, dat er in de eerstvolgende dagen wel heel wat feiten over dr. Rie detz bekend zullen worden. Toen men hem voorhield dat de hand- teekening niet echt kon zijn en hem ook op de valsche paspoorten wees, verdween zijn brutaliteit en bekende hij zich voor een ander uitgegeven te hebben met het doel de firma Citroen voor een zoo groot mogelijk bedrag aan juweelen op te lich ten. Hij verklaarde zich zeer verbaasd, dat men 't bedrog hier zoo spoedig had door zien. In zeer vleiende woorden lie' hij zich over de politie uit en zeide dat het spelletje in het buitenland hem reeds meermalen gelukt was. Ondanks deze vriendelijke woorden heeft de politie hem toch maar in bewaring gesteld. EEN SCHILDERIJ VAN REMBRANDT BESCHADIGD. Door een bezoeker van het Rijksmuseum met een bijl bewerkt. Gistermiddag heeft een bezoeker van het Rijksmuseum te A'dam het bekende meesterwerk van Rembrandt: „De anato mische les" met een bijl bewerkt en ernstig De man was spoedig overmeesterd door het personeel en aan de politie overgege ven, die hem insloot in het bureau Leid- Omstreeks half drie bevond zich in de zaal waar Rembrandt's „Anatomische les" hangt, een bezoeker, een heer van om streeks acht-en-dertig tot veertig jaar. Plotseling haalde de man een bijltje te voorschijn en sloeg hiermee vijf maal op het doek. Van de politie vernam men nog, dat omtrent het motief, dat den man ertoe heeft gebracht zijn daad van vernieling te plegen, niets va-ststaat, daar de aangehou dene, die den indruk maakt van een net ten werkman, hardnekkig weigert te ant woorden op de hem gestelde vragen. De dader is als gewoon bezoeker bin nengekomen en trok dus niet bijzondei de aandacht. Bij het schilderij van Rem brandt gekomen, haalde hij onder zijn jas een bijl te voorschijn en gaf vóór een der suppoosten kon ingrijpen zes hakken naar het doek. Er waren vijf sneden in het doek geko men, waarvan de grootte ongeveer deviig oentimeter. Zij zijn aangebracht aan de linkerzijde van het schilderij. Een zesde slag raakte nog de rechterzijde. Er is op den 38- a. 40-jarigen man bij fouilleering niets gevonden, zelfs geen en kel stukje papier. Tijdens zijn arrestatie heeft hij enkele woorden gesproken, waardoor men weet, dat hij geen vreemdeling is. Het schilderstuk is uit het museum ver wijderd. Omtrent de schade aan het schilderij toegebracht en de mogelijkheid van restau ratie kon men ons aan het Museum geen inlichtingen geven, daar de hoofddirectie uitstedig was. Welhaast onherstelbare schade. De hoofddirectie van het Rijksmuseum, de heer Schmidt Degener, die op het be richt van den aanslag op Rembrandt s meesterwerk ijlings terugkeerde van zijn reis, was zoo welwillend om Dinsdagavond „Dc Anatomische Les" te la^en zien, het schilderij, dat 's middags door een on toerekenbaar te achten individu met een bijl was bewerkt. De scha/de, die aan het doek is toege bracht is zeer groot. Links onderaan, naast het beeld van den hoogleeraar is een lan ge snede. De tweede snede is toegebracht onder den kin van den prof. Deyman. Het gelaat is niet beschadigd, maar hier is het doek geheel ingescheurd. De ergste slag is toegebracht dwars over het oog van het lijk. V erder zijn nog twee sneden toe gebracht midden op het doek in donkere gedeelten. Zij zijn ook ernstig, maar wel bij te werken. De slagen, die met eeu splintermeuwen bijl zijn toegebracht wa ren zoo hard, dat van de betimmering van de zaal hier en daar splinters zijn afge slagen. In het geheel zijn zeven slagen toe gebracht, waarvan vijf ernstig. De com missie van toezicht op de schilderijen komt heden bijeen om te beraadslagen wat met het beschadigde doek zal worden gedaan. Het thans beschadigde schilderij, dat bokend staat als „De Anatomische Les van doctor Joan Deyman", werd door Rem- Dr H.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. brandt in 1656 geschilderd. Het groote schilderij werd in 1723 door brand zwaar beschadigd. Het gedeelte dat overbleef, bevat het 'ijk, sterk in het verkort gezien met de handen van den lesgevenden medi cus boven den blootgelegden bloedigen schedel. Links staat de assistent Gysbreght Mathijsz. Calkoen, met, naar sommigen meenen, het schedeldek in de hand, naar anderer oordeel den nap. Inbraak in een schoenfabriek. In de stoomschoenfabrieken van de fir ma De Jong te Gilze is alweer ingebroken nu voor den vijfden keer. Vermist worden ongeveer twintig paren schoenen en een lichte wisselstroom electromotor. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Gratis door de wereld. Zekere R., afkomstig uit Haarlem, die als nomade zonder eerzaam ambacht door ons land zwerft, terend op de gastvrijheid der landelijke bevolking^ kwam o.a. in het dorp Ternaard, waar hij s avonds laat aanklop te bij een burger, zeggende het slachtoffer te zijn geweest van een auto-ongeluk. De man werd naar het dorpshotel verwezen, waar hem logies werd verschaft „op reke ning". De onverwachte gast, aldus de „Tel.", nam het er goed van en maakte in het minst geen aanstalten om te ver dwijnen, terwijl de hotelrekening voor een man als hij al een beetje topzwaar begon te worden. Ten slptte bleef de man maar in bed liggen en sliep door tot in den namid dag, voorgevende ziek te zijn. Toen begon het den herbergier toch te verdrieten en hij nam den veldwachter onder den arm, die een onderzoek naar 's mans financieele draagkracht instelde. Alras bleek, dat de gast geen geld bezat, maar dat hij niets meer dan een doodeen voudige klaplooper was, die wel meer der gelijke middelen aanwendde, om fatsoen lijk door den nacht te komen. De hotelier zette den man buiten zijn deur. Deze zwierf naar de naastbij liggende dorpen, vroeg opname en onderdak, sliep in het hooi, om te eindigen in het cachot, waarin de veld wachter van een der dorpen den man had gestopt. Wegens oplichting zal R eerstdaags te Leeuwarden terechtstaan. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE AARDBEVING OP N.-ZEELAND. Paters Maristen en theologanten gedood. De boogeerw. pater E. Rien, generaal- overste van de Sociëteit van Maria (paters Maristen uit Hulst) deelt ons mede: De jongste aardbeving op Kieuw-Zeeland heeft ook onze jeugdige kloosterprovincie daar zwaar beproefd. Het soholasticaat onzer paters aldaar, dat zich te Greenmeadows, op 6 mijlen af stand van Napier bevond, is geheel en al in gestort, terwijl twee paters en zeven theo loganten den dood onder de puinhoopen vonden. De kloostergemeente bestond uit zes pa ters, zestig theologanten en acht leekebroe- ders. Op 't oogenblik, dat het huis instortte, bevonden zich de theologanten in de kapel voor de jaarlijksehe retraite. De pater, die de retraite preekte, P. Gondringer, overste van 't Maristenklooster van het eveneens zwaar geteisterde Hastings, is één van de slachtoffers. De kapel, onder wier puimen de twee pa ters en zeven fraters begraven werden was uit hardsteen opgetrokken. Een nieuwe bij bouw, van eren groote omvang als het ou dere gedeelte van het scholasticaat, was eerst sinds enkele dagen betrokken. De paters Maristen zijn met de zielzorg der Katholeken in de districten Napier, Ta- radaJe, Hastings en Wairoa belast, waar over deze laatste dagen zooveel geschreven werd. De blo os terprovincie Nieuw-Zeeland om vat met het thans vermelde soholasticaat en het novicaat, de missieposten onder de Maoris van he aarsbisdom Welington en van het bisdom Christohurch, 21 huizen en 3 gymnasia. De geteisterde streek hoort tot het aarts bisdom Wellington, aan wiens hoofd 6taan de oudste bisschop der wereld, mgr. R'ed- wood 92 jaar oud en sinds 57 jaar bis schop en zijn coadjutor, mgr. O'hea. Na het Carnaval doorgevalten. Gisterenmorgen keerde te Aken een man die het Carnaval had gevierd, terug naar de woning van zijn zwager iin de Peters!ras se, waar hij logeerde. Hij viel van de keldertrap naar beneden, brak zijn nek en was onmiddellijk dood. Zijn zwager, die in zijn gezelschap was, stortte eveneens naar beneden en werd zwaar gewond. Men vermoedt, dat de twee persomen door de doiisternis misleid, de kelderdeur voor de huisdeur hadden aangezien. Groote brand te New York. Aan de Oostzijde der stad New York wer den drie verdiepingen van een woonhuis door een feilen brand verwoest. Er werden vijf personen gedood en acht gewond. SPOORWEG DIENSTREGELING LEIDEN—UTRECHT. 'Volgens „Spoor- en Tramwegen" 'igt het in het voornemen, ingaande 15 Mei e.k. een beduidende uitbreiding te geven aan het aantal treinen op het baanvak Lei denBodegraven. Eén paar van deze trei nen wordt doorgevoerd tot en van Woer den en een ander paar tot en van Utrecht. Bovendien wordt trein 3385 Leiden V. 9.00 versneld en komt deze trein te Woer den aan ten 9.49, waardoor aansluiting verkregen wordt aan trein 113 Woerden V. 9.54, Utrecht A. 10.10 hetgeen een be langrijke verbetering brengt in het ver keer van Leiden en de Rijnstreek met het Noorden en Oosten van ons land. De ontwerpdienstregeling der nieuwe treinen luidt als volgt: Treinnummer 3317 3319 3321 3391 3325 3327 Leiden V. 8.10 10.18 12.15 15.06 18.56 21.30 Alphen aan den Rijn A. 8.26 10.34 12.31 15.21 19.11 21.50 Zwammerdam A. 8.35 12.40 15.30 21.58 Bodegraven A. 8.40 10.44 12.45 15.36 19.21 22.03 Woerden A. 15.51# 19.34 Utrecht A. 16.15 Trein 3325 heeft aansluiting te Woerden aan trein 561 welke vandaar zal ver trekken ten 19.42 en te Utrecht zal aankomen ten 19.58. Treinnummer Utrecht V. Woerden V. Bodegraven V. Zwammerdam V. Alphen aan den Rijn V. Leiden A. 8.56 10.59 13.50 13.57 14.06 14.22 3390 15.39 15.58 16.16 16.23 10.34 16.50 22.25 22.31 22.40 22.56 Trein 3326 neemt te Woerden de aansluiting over van trein 254 (Utrecht V. 19.14, Woerden A 19.30). Bovendien wordt trein 572 Utrecht V. 14.59 14 minuten vroeger gesteld en ver sneld. Het vertrek van Utrecht is gesteld op 14.45, terwijl Leiden wordt bereikt ten 15.40. Vier meter sneeuw in Montenegro. In Zuid-Sdavië moest op vele plaatsen het verkeer worden stopgezet wegens den zwa nen s-neeuwval. De meeste sneeuw is geval len in Montenegro. Het ge-heele land is be halve langs den weg vam Bari volkomen van de buitenwereld afgesneden. Vólgens de laatste berichten ligt de sneeuw er tot vier meter hoog. Sneeuwstormen in den Eifel. Dinsdag hebben boven het gebied van den Eifel hevige sneeuwstormen gewoed, die het verkeer op de straatwegen vrijwel geheel stremden. De groote hoofdvetr- keersweg Westeirburg-Reainerode-Diriedioirf- Roth is onbegaanbaar. BRITSCHE INDUSTRIEELEN GEARRESTEERD. Wegens financieele knoeierijen. De politie te Glasgow heeft twaalf per sonen, betrokken bij de Scottish Amalgama ted Silks, o.w. de president en de vice- president, gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd, een bedrag van 438.000 pond sterling te hebben onttrokken aan de on derneming, die zich sedert September in liquidatie bevindt. Voorts hebben zij met gebruikmaking van valsche plannen ge tracht, geld los te krijgen van het publiek. Tot de gearresteerden behoord ook Tom- hnson, vice-president van de Combined Egyptian Mills, een onderneming met een kapitaal vau 2y2 millioen pond sterling, en Johnstone, waarnemend president van de India Tyre Rubber Company of Great Britain. AMERIKA'S DRANKWETTEN. Nieuw onderzoek, of wijziging gewenscht is. In de Vereendgide Staten zal het vraag stuk de-r aicoholwetigeving opnieuw aan de orde komen. De senaat heeft de commissie, welke is benoemd een onderzoek in t© stellen of wijziging van de wet al dan niet gewenscht is, verzocht alle stukken, welke zij voor de samensteliing van haar rapport heeft ge bruikt, in te zenden. Voorts besloot de senaat deskundigen te hooren over de corruptie onder ambtena ren in verband met de alcohol-wetgeving. Aangezien president Hoover bij de over legging van het rapport der commissie in dertijd verklaarde, dat de regeering geen wijziging van de wet naar aanleiding van dit rappoót zal voorstellen, willen de tegen standers van het alcoholverbod thans een druk op de regeering oefenen door in de eerste plaats de aandacht op de bestaande wantoestanden te ve.st.igen. Tien luxe-auto's voor Stalin. Het orgaan der Russische émigré's. „Wozrozjdenie", dat te Parijs verschijnt, bevat de mededeeling, dat de handels agent der sovjets te Londen bij de beken de automobielfirma „Rolls Royce" tien luxe auto's besteld heeft, ieder ter waarde van 3000 pond sterling. Deze auto's moeten naar Moskou worden verzonden en zijn voor Stalin persoonlijk bestemd. Bemerkenswaard is, dat genoemde firma eischte, dat het bedrag vooruit zou worden betaald, hetgeen is geschied. Wisselzwendelaars te Berlijn. De Berlijnsche recherche is erin geslaagd een sinds la rug gezoohit zwendel consortium onschadelijk te maken. Het betreft hier een zevental kooplieden, die met plannen rond liepen om 92 vecvalschte wissels, tet een gezamenlijk bedrag van 1 1/2 millioen Mank, bij banken en particulieren te gelde te ma ken. Om zich aan het uoodige „bedrijfska pitaal" te helpen, probeerden de heerén bij een groote bank twee wissels van resp. 10.000 en 20.000 Mark te verzilveren. De bank vermoedde onraad en waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. De politie kwam tot de ontdekking, dat zij te maken had met een zevental oude beken den. Zij arresteerde hen en vond bij nader onderzoek een complete lijst van de wissels, waarop de nummers en bedragen vermeld stonden, benevens de namen van verscheide ne groote bekende zakenhuizen, aan wier order ze waren gesteld. 150.000 man in Lancashire weer aan het werk. Volgens de Laatste berichten hebben 150.000 wevers en spinners in de katoenin dustrie in Lancashire het werk hervat. Men hoopt, dat de overige 150.000 arbeiders weer geleidelijk tewerk gesteld zullen worden. In de weverijen te Burnley is over al weer het oude systeem ingevoerd, waar bij een wever slechts vier weefgetouwen heeft te bedienen. Nieuw Zuidpoolland ontdekt. De Noorsche wal visoh va ander „Toriyn", die deel uitmaakte van de Noorsche Zuid- pool-expeditie, heeft in het Zuidpoolgebied nieuw land ontdekt. Volgens een draadloos bericht van het schip is dit nieuw ontdekte gebied een voortzetting van McRofeertson- land, dat verleden jaar ontdekt is door sir Douglas Maw.son. Het strekt zich uit van 60 graden 30 minuten Zuiderbreedte 71 gra den Oosterlengte, tot 68 graden 10 minuten Zuiderbreedte^ 65 graden Oosterienigitei. 52 HUIZEN IN ASCH GELEGD. 80-jarige grijsaard in de vlammen omgekomen. Aneta seint uit Buitenzorg: Blijkens een telegram van den Gouverneur van Celebes en onderhoorigheden is op 7 Februari brand uitgebroken op het eiland Liang- Liang. 52 huizen zijn hierbij totaal afge brand. De schade wordt geraamd op on geveer 3000. Een persoon van 80 jaar is in de vlammen omgekomen. 536 personen zijn dakloos, 39 prauwen en 221 klapper- boomen werden vernield. Vraag: Wat is adres van het Hon- gaarsoh Consulaat in Nederland? Antwoord: Het Hongaarsch consu laat is gevestigd te Amsterdam, Heeren gracht 214. Vraag: Ben ik verplicht de straac- belasting van het door mij gehuurde per ceel te betalen? In het huurcontract staat daaromtrent niets vermeld. Antwoord: De huiseigenaar is ver plicht de straatbelasting te betalen, doch kan dit verhalen op den huurder, indien daaromtrent althans een afspraak is ge maakt of een bepaling in het huurcontract is opgenomen. Waarschijnlijk staat er in uw huurcontract ook wel een dergelijke clausule, doch hebt u die over het hoofd gezien, doordat het woord „straatbelas ting" er niet in genoemd staat. Vraag. Eenigen tijd geleden kwamen regelmatig advertenties voor in de Katholieke Illustratie van een Missie-Huis, welke op ver zoek postzegelboekjes op zicht zond. Kunt u mij misschien mededeelen, welk Missie-Huis dit geweest kan zijn? Welke catalogus is voor een middelmatig verzamelaar het meest ge schikt? Antwoord. Bedoelde advertentie werd geplaatst door „Liefdewerk Missie-Borneo" E.E. P.P. Capucijnen te Den Bosch. Als cata logus is het meest geschikt Yvert en Tellier postzegelcatalogus, welke in den handel ad 4.50 verkrijgbaar is.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10