UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Gevatte Koude 4* MAANDAG 16 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 WARMOND. Jubileum prof. De Korte. Prof. Z. de Korte, hoogleeraar aan het Groot Seminarie, herdacht gisteren zijn 12 1/2 ja.rig priesterfeest. Dit jubileum is in intiemen kring gevierd, 's Morgens droeg de jubilaris in de kapel van het Seminarie de Hoogmis op. Door de studenten werden daarna in de zaal den jubilaris eenige lie deren toegezongen, waarop prof. de Korte een toespraak hield. Des middags half twee kwam Mgr. de Bisschop van Haarlem op het Seminarie prof. de Korte met het jubileum geluk ■wen6chen. WASSENAAR. Pastoor Tholenaar. zondag was het 25 jaar geleden, dat de zeereerw. heer C. J. Tholenaar als pastoor van de St. Willibrordusparochie alhier zijn intrede deed. Op uitdrukkelijk verlangen is dit jubileum niet gevierd, mede in ^verband met het feit, dat 15 Augustus 1930 het gouden priesterfeest van den Herder met grooten luister werd gevierd. Door één or ganisatie, n.l. de H. Familie, waarvan hij thans 25 jaren de adviseur is, heeft hij zich laten huldigen. Zij bood hem zijn portret in olieverf aan, geschilderd door onzen plaatsgenoot, den bekenden kunstschilder Jan Bogaerts. SASSENHEIM. Koperen priesterfeest. Men schrijft ons: In St. Bernardus was het gisteren groot feest bij Zusters en inwonenden; op aller gelaat stond een blijde lach. De kapel was in feestdosch kwistig ge sierd met palmen en bloemen en niet min der de ruime receptiekamer, een tuin in den winter met de warmte en geuren van lente en zomer. Al die sier, zoo weldadig en behagelijk voor hét gevoel was hulde aan den jubila ris van dezen dag, kapelaan G. Dessing, die daar voor zijn geschokte gezondheid nieuw, frisch leven vond en nu zijn koper priesterfeest mocht vieren. Te 10 uur begon de feestmis, met assis tentie van zijn vrienden, pater-missiona- ris ülsthoorn en kapelaan J. Velthuis; het goed geschoolde jongenskoor der parochie kerk onder leiding van den heer J. O. Matze, hief aan het „Veni Creator"; de Zusters zongen de Liturgische zangen en opgewekt met blijden klank, orgelend uit de keelen, ging Credo, Sanctus en Agnus Dei, ten boogen Hemel, tot diepe stemming van al wat leeft in Huize Sint Bernardus en in gebed was saamgesnoerd rond 't al taar. Op een bidbank knielde de Pastoor- ridder van Sassenheim. Om 12 uur had de receptie plaats en aanbieding van kostbare cadeaux, zoo tal rijk, dat een uitstalkast van een koopman in zilver, er goed mede voor den dag zou komen. Alles had medegewerkt, een bree- de reeks van vrienden uit zijn laatBte standplaats Delft, het bestuur van Huize Sint Bernardus, de parochie-geestelijken van SintrBernardus met Deken en geeste lijken uit Delft's Sint Hippolytus. Sint- Bernard, wiens poort de klop van bede om hulp zoo dikwijls hoort, boodt eensge zind zijn geschenk in zilver. De pastoor der parochie schetste bij M» begin der receptie het warm en toegewij de leven van dezen priester en guitig wenschte hij hem zijn eigen jaren toe, met beenen, sterker dan de zijne. Verder had een geanimeerde receptie plaats, van een ieder uit het huis en vrienden van elders. Om 4 uur was het Lof met Te Deum, daarna een bijeenkomst van zijn vrienden in lang, gezellig samenzijn. De Bisschop van Haarlem, Mgr. Aenge- nent, kwam persoonlijk gistermiddag den eerw. heer Dessing gelukwenschen. Ook mgr. Taskin en prof. Visser brachten -*len jubilaris een bezoek. HILLEGOM. Werkzoekenden. Hei Intercommunale A r be ids bemiddelingsbureau aèhier deelt mede, dat bij de Arbeid-sbetirs alhier als werkzoekenden staan ingeschreven 173 ar beidskrachten, n.l. 1 snelpersdrukker, 1 bak ker, 1 betonwerker, 7 timmerlieden, 2 be- tomtimmerldeden, 2 opperlieden, 2 metse laars, 2 grondwerkers en 155 land- en tuin»» bou warbeiders. Inbraken. In de buurtschap „Patrimo nium" worden de bewoner® verontrust door inibrake-n. Een muntmeter werd opengebro ken en de inhoud meegenomen, doch ove rigens wordt niet veel vermist. Bij do moeste bewoners is trouwens niet veel geld of kostbaars te halen. Vermoedelijk is het jongenswerk, die snoepgeld willen bemach tigen. De politie houdt een oogje in het zeil. Rijkspolitie. In verband met de uitbrei ding der Rijkspolitie hier ter plaatse i® be noemd tot Rijksveldwachter ter standplaats Hi'legom de heer J. van Dijk, agent van po litie te Utrecht. NIEUWE-WETERING. Wagen te water. Gisterenmiddag raakte het paard, van den landbouwer L. alhier te water. Het dier was schichtig ge worden door een passeerende auto. De wagen met paard kwam in de sloot terecht. Ka heel veel moeite gelukte het het dier weder op het droge te brengen. Het dier liep geen letsel op. De wagen werd later op den dag uit de sloot gehaald. De ma- terieele schade was gering. STOMPWIJK. Geboren: Maria Johanna d. van L. P. van Veen en M. A. Aarts. Jan Hen drik z. van W. Jelten en F. A. Rol. Overleden: Catharina van Rijn S3 j. OEGSTGEEST. Tentoonstelling St. Joseph-Gezellen. Zondag hadden de leden der St. Joseph- Gezellen een bloemententoonstelling geor ganiseerd in St. Willibrord Naast de bloe- men-expositie, van zelf getrokken bollen, was er ook gelegenheid, ieder in zijn vak ©en of ander product zelf gefabriceerd, ten toon te stellen, .vaaraan velen hebben ge volg gegeven. J. Bonnet vertegenwoordigde de schil ders met een transparant van hel Gezel len-insigne, eenige honderden malen ver groot; J. Knijnenburg toonde in racho-tech- niek al heel aardig thuis te zijn. P. Paar- dekooper deed met een prachtige heerlijke taart de bezoekers watertanden, terwijl Louis Nouwens eenige degelijk smeedwerk had vervaardigd. Het meest trof ons de expositie van B. den Dubbelden. Deze gezel belooft een zeer goed werktuigkundige te worden. Aan al deze inzenders werd een prijs toegekend. Bloemen hebben altijd veel belangstel ling, vooral in den wintertijd en het be hoeft geen betoog, dat de verschillende bloemen-stands druk werden bezocht. De uitspraak der jury was als volgt: le pr. H. Juffermans; 2e pr. D. de Hollander; 3e pr. A. Paardekooper; 4e pr. Jac. Hoo- gervorst; 5e pr. T. Molenkamp. Door ijvervolle gezellen werden eenige van de groote zaal in een rotstuintje her schapen. Zelfs een vijver met fontein ont brak niet. Geen wonder, dat de jury dezen gezel den eersten prijs toekende voor tuin architectuur. Door ijvervollen gezellen werden eenige lootjes, waarop men prachtige prijzen kon winnen aan den „man" of aan de „vrouw" gebracht. Des avonds om halfnegen had de prijs- uitdeeling en verloting plaats, waarbij vele ouders en andere parochianen tegenwoor dig waren. Poloclub „Poelmeer". Genoemde club hield Zaterdagavond een feestavond in „Het Witte Huis". De talrijke aanwezigen werden door den voorzitter op hartelijke wijze verwelkomd. Speciaal richtte de heer Buis zich tot Burgemeester van Gerrevink en diens familie, hen dankend voor de be langstelling. De poloclub gaat steeds vooruit en het ledental stijgt voortdurend. Bij de zomer competitie heeft de club de tweede plaats veroverd. De uitslag van de winterwedstrij- den is nog niet bekend. Vervolgens wenschte de voorzitter allen een genoegelijken avond. Door eenige al hier verblijfhoudende Indische broeders werd men op Javaansche muziek vergast, wat zeer in den geest viel. De verschillen de gevoelens geuit in de muziek, deed veleu verbazen. Het was muisstil in de zaal. De Burgemeester was voorzeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij daarvoor het clubje hartelijk dankte. Het verdere van den avond werd gewijd aan muziek en dans; het was over het mid dernachtelijk uur toen huistoe werd ge gaan. KATWIJK AAN ZEE. Onwillig. Een tweetal inwoners van Katwijk aan Zee waren Zondagmiddag „uit" en hadden daarbij te veel aan Bacchus geofferd. Hun toestand liet moei lijk toe, dat ze per pedes apostolorum thuis zouden komen dus dachten ze een tram metje te pakken. De conducteurs konden echter dergelijk soort passagiers niet plaat sen en weigerden hun toegang. Hiervan niet gediend deden de adspirant-ieizigers een aanval op tram en conducteurs De aan val mislukte, doch tijdens het wegrijden sprongen ze op de treeplank, waarom de conducteurs na een eindje rijden de tram weer tot stilstand brachten. Weer een de fensief optreden en een worsteling, waarbij de feestelingen „knock out" gestompt wer den en de tram de reis vervolgde. Het ge val trok nogal belangstelling. Of de „hee- ren" nog denzelfden dag thuis gearriveerd zijn kwamen nog niet te weten. Ze zullen echter wel meermalen gepauzeerd hebben.. Vlsscherij. Er dreigt een tijd van on rust in het visscherijbedrijf aan te bregeu met schadelijke financieele gevolgen voor reeders en visschers. De desbetreffende werknemersorganisatie te IJmuiden, waar de Katwijksche loggers bijna allen binnen komen, eischen dat het lossen voortaan ge heel zal plaats hebben door de havenarbei ders en vischknechts en dat de zeelieden zich hiervan geheel zullen onthouden. De reeders gaan. hiermede niet accoord en dientengevolge deden zich al moeilijkheden voor met schade voor reeders en visschers omreden men de visch van deze loggers „besmet" verklaarde en men van de koop lieden eischte, dat ze deze visch niet koo- pen zulen. Do reeders zijn voornemens aan deze eischen niet toe te geven. Waarschijn lijk zullen enkele loggers de visch te Sche- veningen of Maassluis aanbrengen en in veiling brengen. Met spanning wacht men het verloop af. TER AAR. De Veilingen. Eindelijk is het beslist dat. er te Ter-Aar is ééne Veiling. Het is wel een mijlpaal. Juist omdat het zoo'n groot belang is, voor Ter-A ar en Omstreken. Een woord van dank aan de Commissie, aan het hoofd den heer B. Lemker, is hier zeker niet misplaatsts We weten allen welk een geweldige taak het was, om alles op goede, bevredigende wij ze op te lossen. De nier/we Veiling draagt de naam van „Coöp. (Jfentrale Tuinbouwveilingsvereeni- ging „Ter-Aar en Omstreken" G.-A. Het Bestuur is als volgt samengesteld P. Esveld,Herm. van Harten, M. Hölseher, L. Hoogervorst Czn., C. v. de Hoorn Jzn., Max. Klein, Joh. Rekelhof, Alb. v. Straa- ten en C. v. d. Vlugt. De Oontrolecommissie bestaat uit de hee- ren C. de Bruijn, W. v. d. Hoorn Azn. en M. Mank. De Voorzitter van de nieuwe vereeniging wordt gekozen uit het bestuur door de leden. Wij wenscben de ver. onder Gods ze- ge<n veel succes, tot heil van de Tuinders. HAZERSWOUDE. 50-jarig jubileum R. K. kerk. Gisteren herdacht de Parochie der H. Engelbewaarders het feit, dat haar kerk 50 jaren geleden werd ingewijd. Reeds vroeg in den morgen wapperde van de wo ningen der Katholieken de vaderlandsche driekleur. Te half elf werd de Solem neel© Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer J. Ruiter, pastoor der pa rochie, waarbij als diaken fungeerde de zeereerw. heer P. M. de Vetten, oud-pas toor dezer parochie en als subdiaken de zeereerw. heer Th. W. Loomans, pastoor te Hoek van Holland. Pastoor Ruiten hield een treffende predi cate over het „Huis Gods", naar aanlei ding van de tekst „De ijver, o Heer, voor Uw huis heeft mij verteerd". In den namiddag werd een plechtige Vesper gecelebreerd door Pastoor de Vet ten met assistentie van Pastoor Ruiter en Pastoor Loomans; de hoogeerw. Deken F. Jansen van Zoetexwoude had onder de H. Mis en Plechtige Vesper op het altaar plaats genomen. Op zeer verdienstelijke wijze voerde het zangkoor alle gezangen in het Grego- riaansch uit. De leden van de vereeniging „Ontwikekling en Vreugd" hadden voor de in en uitwendige versiering der kerk uit stekend gezorgd. Zaterdag waren de schoolkinderen na een algemeene H. Communie in een der schoollokalen getracteerd. Onder de armen der parochie had een extra bedeeling plaats gehad. Hazerswoude heeft op waardige wijze het 50-jarig jubileum zijner kerk herdacht. WOERDEN. Pater Castus Vermey. t In de nacht van Zaterdag op Zondag is in het Franciscanerklooster te Weert plot seling overleden onze oud-stadgenoot, de weleerw. Pater Castus Vermey O.f.M., in den leeftijd van 31 jaren. Voor de betrok ken familie, alhier woonachtig, was deze onverwachte tijding een verschrikkelijke slag, terwijl de parochianen van Woerden het bericht van dit plotseling verscheiden van deze nog jeugdige priester met droef heid zullen vernemen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Volksbond. De jaarvergadering van den R.K. Volksbond alhier is bepaald op Donder dagavond a.s., aanvangende 8 uur. Werkloozenzorg. Van gemeentewege werd aan de steuntrekkenden een circulaire uitge reikt, waarin uitvoerig zijn beschreven de di verse bepalingen wanneer en in welk geval de steun wordt ingehouden, als b.v. bij het ver strekken van verkeerde inlichtingen, het ge- bruigen van sterke drank, het» bezoeken van lokaliteiten waar sterke drank wordt verkocht en dergelijke bepalingen. Speeltuin „Bloemhof Dat door de Speel tuinvereniging „Bloemhof" alles in het werk wordt gesteld om voor de jeugd het aange name met het nuttige te vereenigen, blijkt uit het feit, dat door genoemde vereeniging werd opgericht een houtsnij- en figuurzaagclub, ter wijl door de oprichting eener mondharmonica club de bewoners van dit dicht bevolkte kwar tier eerlang een concert te wachten staat. NIEUWVEEN. „Oom "Piet en Co". Donderdagavond j.l. gaf de R. K. Tooneelver. „Inter Noe" alhier, haar goote vastenavonduitvoering in café Schreuder. Te half negen, een uurtje na den aan gegeven tijd, heet de heer A. J. v. d. IJssel, regisseur der club, de aanwezigen welkom. Spr. biedt namens de vereeni ging excuses aan voor het lange wach ten. Dan doet spr. een dringend beroep op de clementie der toehoorders. Buiten haar schuld zal de club dezen avond niet haar volle kracht kunnen ontplooien, daar de alom heerschende griep oak op zeer ongepaste wijze de acteurs voor een deel heeft aangetast. Sp. schetst de misère die de club ge had heeft tijdens de repetities. Alles scheen nog goed terecht te zullen komen, toen plot? daags voor de uitvoering een der spelers de griep kreeg. Het bestuur stond voor- een penibele kwestie: moest de uitvoering doorgaan of afgelast wor den to$ den 2en Paa-schdag? Men heeft tenslotte besloten tot het eerste, maar nu zal een der rollen gelezen moeten worden. Spr. meent echter op een cle mente houding van het auditorium te mogen rekenen en hoopt dat allen zoo veel mogelijk van de klucht „Oom Piet en Co.' zullen genieten. Nu aan genot heeft het dien avond niet gemankeerd. Lachsalvo's- waren bij tijden niet van de lucht. „Inter Nos" heeft getoond wat of er bij prettig en eendrachtig samenwerken op de planken kan gepresenteerd worden. De tooneelis- ten lieten goed spel zien, sommigen speelden zelfs schitterend. De verdee ling der onderscheiden rollen had niet beter kunnen wezen. Ieder kon zioh zóó het beste geven. Oom Piet, de geraffi neerde woekeraar, gaf spel dat af was. Ook Snakkers, zijn Co., had goede mo menten. Rechercheur Van Zuilen deed. de zaal daveren van het lachen, waar hij maar even van „het kwispelend muizen- staartej" repte. De rol van Leo Martens vertolkt door een nog jeugdig acteur, werd zeer goed weergegeven. De rijke zonderling Van Warmelen alias „Kortom" met zijn neef Riohard gaven dankbaar spel, gehoord het brullen in de zaal. Steenmans, die een sterk zwak had voor feliciteeren, moeten we hier zeker nog „even* feliciteeren" met zijn goede crea tie. Het zou te ver voeren de verdere „tooneelgoden" al was bet maar even, aan te stippen. Het geheel was schitte rend, gelijk de donderende applauzen duidelijk vertolkten. Zeker dient nog even vermeld de goede costumeering en grime, die hun deel in het succes ge nieten. Wij zijn vast overtuigd dat allen dien avond door „Inter Nos" vergast zijn op eenige zeer genoegelijke uren. Voor de tooneelclub met haar aetieven regisseur, den heer Van den IJssel, stemt dit ze ker tot vreugde en wij hopen dat deze uitvoering voor hen een epoorslag mag wezen op dezelfde voet door te gaan. ZOETERWOUDE Volksbond. Vrijdagavond hield de afdee- ling Dorp haar jaarvergadering in het Patro naat. De opgekomen leden werden verwel komd door den heer C. J, v. Haastregt, die voor de lange agenda een vlotte en zakelijke bespreking vroeg. De notulen werden na lezing door den secretaris, den heer N. v. Rijt, vast gesteld. Van de ingekomen stukken werd met be langstelling kennis genomen. Mede was inge komen een verklaring van den heer A. C. Paardekooper, die voor kennisgeving werd aangenomen. De tweede penningmeester bracht door ziek te va fl den eerste, verslag uit over den finan- cieelen toestand. Het batig saldo bedroeg slechts 10.01. Dit /erslag lokte eenige alge meene beschouwingen uit. Hoewel het beheer van den penningmeester alleszins goed is ge weest, werd er op aangedrongen zuiniger te zijn met de uitgaven, om de reserve in dit Het jaarverslag maakte gewag van veel en vruchtbaar werk voor de leden van den Bond vericht, waarvoor de secretaris bij de samen stelling een woord van dank werd gebracht. De onderafdeeling Tooneel „Ons Genoegen' heeft opgehouden te bestaan. Het fonds „Hulp in Nood" heeft einde 1930 24.61 in kas na in het afgeloopen jaar aan vele leden hulp en steun te hebben verleend. Voor de Centrale Commissie werd in de plaats van A. Westhof gekozen de heer C. v. d Meer. De drie aftredende bestuursleden werden herkozen met algemeene stemmen, waarna bij de verkiezing tot voorzitter de heer C v. Haastregt weder met bijna algemeene stemmen werd benoemd. Ook het Comité „Her wonnen Levenskracht" werd weder aangevuld met drie leden, de heeren W. Loos, F. van Nierop en L. Zandbergen. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. De collecte „Hulp in Nood" bracht 2.82 op. Verbouwing. Voor de verbouwing der ge meenschappelijke O. L. S. te Noorden, was ingeschreven: timmerwerk N. Vink 1969, met selwerk L. Immerzeel 692. Beiden te Noor den. LETTEREN EN KUNST Mevrouw Hopman—Kwast overleden. In den ouderdom van ruina 74 jaar is hedenmorgen te Amsterdam overleden mevrouw HopmanKwast, muziekpaeda- goge en componiste, leidster van het be kende kinder-operette-gezelschap. Dirk Schafer overleden. Na een Langdurige ongesteldheid iis he denmorgen te 5 uur in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam over leden de bekende pianist Dirk Schafer. Do heer Schafer werd 57 jaar oud, hij werd op 25 November 1874 te Rotterdam geboren en begon op 14-jarigen leeftijd met de muziekstudie en zette deze voort aan de „Toonkunst"-school te Rotterdam. Van af 1890 studeerde hij met een koninklijke subsidie aan het Conservatorium te Keu len, dat hij verliet in Juli 1894 met een „Preiszengnis" voor klavierspel en compo sitie. Op 29 September 1S94 won hij te Berlijn uit 25 mededingers van alle naties den eer sten Mendelsohnnprijs. Vervolgens concer teerde hij in verschillende steden van Duit-schland, België en Nederland. In 1895 vestigde hij zioh te Den Haag, vanwaar hij nu en dan concertreizen maakte, o.m. naar Brussel. Dirk Schafer heeft ook een tournooi ge maakt door Nederlandsch Inddë met een werk getiteld: „De Javaansche Rhapsodie" voor orkest. Verschillende werken voor pia no versohenen van zijn hand, ook voor vi ool en piano. Sommige werken zijn te Keulen, anderen te Kopenhagen uitgegeven. J. H. WILTERDINK t Te Rijswijk, waar hij de laatste jaren woonde is op 74-jarigen leeftijd overleden dr. J. H. Wilterdink, oud eerste conser vator bij de Leidsche Sterrewacht. De overledene stond in de astronomi sche wetenschap hoog aangeschreven en genoot een internationale bekendheid. Hij werd 2o Juni 1856 te Deventer ge boren, doorliep daar de H. B. S. en werd in 1875 te Leiden al? student in de na tuurkunde ingeschreven. Van 19011909 was hij lector in de leer der Sterrekundige werktuigkunde aan de Leidsohe Universiteit. In 1903, den 4den Februari, werd hij wegens zijn verdiensten als lid van de expeditie bij de waarneming van de zons verduistering op Sumatra in 1901 be noemd tot doctor honoris causa aan de Leidsohe Universiteit. Ruim Baan. De repetitie voor het kinderkoor zal alléén dezen keer niet plaats hebben op Dinsdagavond 17 Februari, maar op Woensdagmiddag 18 Februari, 2 uur kleinste, 3 uur grootste afdeeling, Pieters- Bij gevatte Koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mïjnhardi's Poeders U tfpoedig helpen: Mjjnhardt's Verkoudheids- poeders. Grieppoeders. Hoofdpijn- poeders. Kicspijiipoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheuniatiekpoeders. Op poeders en doos staat denaam Mijnhardt. Let bij het koopeu hieropPrijs per Poeder 8 et. en per doos 45 ot. Verkrijgbaar bij Uw drogist De alhier tot arts bevorderde semi-arts E. J. Siemelinck is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Neder- landsch-Indië. Bij de laatste examens van „L.I.T.E.H.'' slaagden voor Handelscorrespondentie Duitsch: J. Vijlbrief, Leiden; Engelsch: Mej. F. le Poole, mej. H. van den Berg, Leiden, mej. J. van den Brink, Boskoop, W. van de Meent, Alphen a. d. Rijn; Spaansch: W. Snoeker, Leiden. TOONEEL. Maria Magdalena. Ensemble Berliner Künstler. Paul Wegener heeft gisteravond met zijn Berliner Künstler een matig bezette Schouwburg vergast op „Maria Magda lena" Trauerspiel in vier akteu van Friedrich Hebbel. Het is een burgerlijk drama, spelend ia de vorige eeuw in het gezin van den schrijnwerker Meister Anton. Diens vrouw is pas weer hersteld van een zware ziekt© en haar eerste gang naar de kerk is in haar bruidskleed, waarin zij gewenscht had te worden begraven. Reeds aanstonds bewijst hier het begin de diepe strekking van Hebbel's werk. Meister Anton's vrouw gaat in haar bruidskleed en ontmoet de doodgraver, die een graf gegraven heeft, omdat hij ter bruiloft moet en graag een graf in voor raad heeft. De tegenstelling wordt hier een flitsende belichting van het ijle, voorbij gaand© leven, dat zelfs in tijd van vreugde moet rekenen met den dood. Zij vraagt hem echter voor wie dat graf zal zijn en de doodgraver antwoordt: Vor wem Gott will. Zij brengt dan de bloe men, die zij bij zich draagt naar dat graf en als zij, weer thuisgekomen, hoort dat haar zoon Karl, zijn lieveling, wegens1 dief stal is gevangen genomen, valt zij dood neer. Het graf is voor haar en zij bracht dus bloemen aan haar eigen graf. Dat is het begiin van het leed, dat steeds zwaarder en verstikkender het huis van Meister Anton bedreigen gaat. Zijn dochter Klara is verloofd met Leon- hard, die haar haar woord teruggeeft op den dag, dat Jiaar moeder sterft en haar onteerd achterlaat. De beklemming groeit. Meister Anton dwaalt versuft door de straten. Dan komt het bericht, dat Karl onschuldig is. Zal hiermede het geluk in het gezin terugkomen? Maar Meister An ton heeft ook nog ontdekt, dat Karl schul den heeft geunaakt. Dat leed is maar klein bij het andere dat nog komen moet. Een „Sekretar" verklaart Klara zijn liefde en zij bemint hem, maar zij kan niet om haar vader, die haar verbond door een eed. De Sckretar komt te weten wat Leon- hard Klara aandeed. Nieuwe ellende. In een duel dood de Sekretar Leouhard en wordt zelf gewond Zoo gaat hij naar Meister Anton, die nu eerst hoort van de schande zijner dochter. Maar Klara is er niet en voor dat Karl voor goed het huis en zijn vader zal verlaten vermoedt men het schrikwek kende omtrent Klara's lot. Zij heeft zich verdronken. Dan is het leven te vol van leed en Meister Anton zegt: Ich versteho diese Welt nicht mehr. De diepe oorzaak van ai dit leed is Meister Anton zelf (Paul Wegener). „Al les, alles kan ich ertiagen", zegt hij, „nur die Schande nicht'. Het is het groote leed der schande dat hem terneer drukt en waardoor hij geheel zijn omgeving eveneens drukt. Dat is zijn levensnoodlot, in plaats van steun geeft hij moedeloosheid, wanhoop aan die hem omringen. Dit heeftPaul Wegener begrepen en met onnavolgbaar talent gegeven. Zijn houding beheerschte zijn omgeving. De overige belangrijkste spelers waren Klara (Greta Schröder-Wegener), Karl (Alfred Pussert), Leonhard (Walter Dy- sing) en de Secretaris (Bogislav von Smel- ding), waarbij ook Meister Anton's vrouw (Alice Lischke) met eere mag worden ge noemd. Klara, begraven onder het leed, dat haar jonge leven verwoestte en zich uitend, zoo als een vrouw zich uit, plotseling hyste risch en plotseling weer kalm om al dat verdriet. Karl, wild om het leed, dat ook hem om geeft, niet wanhopig in zijn sterk, jong lijf, maar wraakzuchtig. Leonhard, de ijzige egoïst, die leed bren gen zal als het gaat om eigen genoegen en Meister Anton's vrouw, wiens zwakke lichaam geen leed meer kan verdragen en die gedood wordt bij den eersten schok. De secretaris toonde temperament in zijn liefde voor Klara, een te heftig tempe rament, dat wondde en alwéér leed bracht,. Het ©enigste, dat wij aanmerken is het te langzame tempo, vooral in de eerste beJrijven. Een langzajno spelgang moge de be klemming van het leed hier sterker ma- kon, nu ging het soms iets te langzaam, waardoor het spel dan bijna langdradig werd. Met ingehouden adem hebben de niet talrijke aanwezigen de groeiende beklem ming van al dit leed oudergaan en de Ber- lijners, met Paul Wegener aan het hoofd, werden aan het einde hartelijk gehuldigd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7