22ste Jaargang VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931 No. 6821 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 's Pausen vredesboodschap door de Radio BUITENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN 3)e Êöicbclie DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2 50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 De plechtige inwijding van het Vaticaansche Radiostation. De Paus arriveert. Gelijk wij gisteren in een deel van onze oplaag konden melden, heeft Z. H. de Paus gistermiddag omstreeks 4 uur het nieuwe Vaticaansche Radio-station plechtig geopend. Om vijf minuten voor vier (A. T.) weer klonk trompetgeschal: de gala-auto van den H. Vader stopte voor het radio-station. De H Vader werd begroet door Marconi en pater Gianfranceschi, den president van de Academia delle Scienze. Nadat de H. Vader in de machinekamer eigenhandig den electrischen stroom had in geschakeld, stelde Hij om vier uur door 't overhalen van de handle den zender in be drijf. „Hallo, Vaticaansch station". Ongeveer om tien over vieren bevond zich Z. H. voor de microfoon. Een omroeper kon digde het station aan met de woorden: „Hallo, Vaticaansch radiostation, H.V.J." en vervolgens met den christelijken groet „Lau- detur Jesus Christus!", Geloofd zij Jesus Christus!" De openingsrede van den Paus werd aan gekondigd door den pionier der draadlooze telegrafie, markies Marconi. Het is mij een zeer groote eer en een voorrecht aldus Marconi U te mogen aankondigen, dat binnen eenige minuten Z H. Paus Pius XI het radio-station van den Vaticaanschen staat zal inwijden De electrische golven zullen zijn verheven woorden van vrede en zegen verbreiden over de geheele wereld. Bijne gedurende twintig eeuwen hebben de Pausen van Rome hun verheven boodschap pen gegeven aan alle volken, doch dit is de eerste keer in de geschiedenis, dat de levende stem van den Paus zal worden gehoord door honderd-duizenden in alle deelen van de we reld. Met behulp van den almachtigen God, die de geheimzinnige natuurkrachten ter beschik king stelt der menschen-kinderen, zijn wij erin geslaagd, deze installatie tot stand te brengen, die aan de geloovigen in de geheele wereld de vertroostingen zal geven, de stem van den heiligen Vader te hooren. Heilige Vader, ik heb vandaag het geluk, Uwe heiligheid het werk te mogen overdra gen, dat Gij mij hebt toevertrouwd. Zijn vol tooiing wordt thans gewijd door Uw verheven woord. Ik verzoek U, heilige Vader, thans Uw stem over de geheele wereld te willen laten hooren. DE TOESPRAAK VAN DEN H. VADER. In zijn Latijnsche toespraak prees de H. Vader allereerst de uitvinding van senator Marconi, die het mogelijk maakt, dat de Op perpriester, die aller gemeenschappelijke Vader is, tot Zijne kinderen, die over de ge heele wereld verspreid zijn, kan spreken, om, volgens het bevel van Christus, de woorden van het Evangelie over de geheele wereld te verbreiden. Ook de Vaticaansche radio-installatie moet daarom een middel zijn, dat ondergeschikt is aan dit ééne doel: dat God in alles verheer lijkt worde. Wij zullen thans het woord richten tot al de bewoners der wereld, Laten onze eerste woorden echter zijn: „Glorie aan God, in den hooge en vrede den menschen van goe den wil". Daarna sprak Z. H. over den waren vrede, die is weggelegd voor een ieder zonder uit zondering, die van goeden wil is. Vooreerst richtte zich Z. H. tot Zijn medewerkers in Christus, de kardinalen, patriarchen, aarts bisschoppen, bisschoppen en priesters, allen, die de herders zijn van 's Heeren kudde. Zij moeten uitblinken in alle deugden. Alles wat rechtvaard'g, edel, goed en rein is, moet in hun leven en daden uitschitteren. De religieuzen, de zonen en dochters Zij ner uitverkiezing, herinnerde Z. H. aan de deugden, die zij vooral beoefenen moeten. Afzonderlijk richtte Z. H. zich ook tot de missionarissen, die het zaad van Gods woord uitstrooien op het groote missieveld der we reld en in verre landen werken, om de heer schappij van Christus over de wereld uit te breiden. Vervolgens sprak Z. H. een woord van op wekking tot de geloovigen, de soldaten en glorie van Christus, die door hun voorbeeld de ongeloovigen moeten stichten, zooals de eerste christenen dit deden. Voor de ongeloovigen en afgescheidenen sprak Z. H. den wensch uit, dat de H. Geest hun verstand moge verlichten, opdat Chris tus' wensch in vervulling moge gaan, dat het één schaapstal en één Herder worde. Daarna besprak Z. H. ook de beteekenis van de sociale orde: De regeerders moeten bij hun optreden de wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde in acht nemen en er wel van doordroegen zijn, dat alle macht van God komt. De onderdanen moeten gehoorzaam zijn aan hun overheid en zich niet verzetten tegen de door God gestelde orde. Daardoor toch ver zetten zij zich tenslotte tegen zich zelf. Ook tot de rijken en armen richten Wij het woord, zeide Z. H. De rijken moeten er zich van bewust zijn, dat zij niets bezitten van zich zelf, dat zij slechts dienaren zijn van Gods Voorzienigheid en de bewaarders van Zijn goederen en den armen liefde moeten toedra gen. Dat zij het woord van den Zaligmaker, „Wee den rijken", niet vergeten! De armen, die Christus steeds als Zijn meest geliefde vrienden beschouwde, daar Hij zelf ook arm geweest is, mogen zich steeds de beloften van den Zaligmaker herinneren en daarbij zorgen, dat zij toch hun geestelijke rijkdommen niet verliezen. De werkgevers herinnerde Z. H. aan hun plichten van rechtvaardigheid en aan den plicht, om de levensomstandigheden der ar beiders, waar dit noodig is, te verbeteren. De arbeiders spoorde Z. H. aan tot arbeid en vlijt. Nimmer mogen zij, tot onrechtmatige middelen hun toevlucht nemen. Tot de bedroefden, lijdenden en bedrukten, zeide de H. Vader tenslotte, richt zich Ons laatste woord, het laatste in tijd maar niet het laatste in vaderlijk medeleven: Tot hen herhalen Wij de woorden van den Zaligma ker „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken!" Voor hen in bet bizonder dragen Wij dagelijks Ons gebed en het H. Misoffer op. Tenslotte wenschte Z. H. allen bewoners der aarde den waren vrede toe, die de vrede van Christus is en schonk Zijn apostolischen ze gen: „urbi et orbL". Na de toespraak van Z. H. werd hiervan reeds een zeer kort resumé gegeven in het Fransch, Duitsch, Russisch, Spaansch, En- gelsch en Italiaansch. DE ACADEMIE-ZITTING. Van het Vaticaansche radiostation begaf zich Z. H. per auto naar de „Accademia delle Scienze". De zitting werd geopend met een korte rede van den president der „Accademia", pa ter Gianfranceschi S.J. De echo van Uw verheven woorden, aldus pater Gianfranceschi, trilt nog over de aarde. Uw woorden hebben het hart van alle ge loovigen bereikt, die het geluk hadden Uw stem te hooren. Hun hart trilt met de zelfde vreugde waarmee het onze sloeg toen wij Uw verheven woorden van hemelschen vrede hoor den. Nog voelen wij de ontroering, toen wij Uw gemeenschappelijken zegen uit Jesus Christus voor alle geloovigen hoorden. Heilige Vader, Uw toegewijde kinderen uit de geheele wereld zouden U op dit oogenblik de vreugde willen uitdrukken, die zij voelden bij het hooren van Uw woorden. Laat ons bidden voor onzen Paus Pius XI, God moge Hem behoeden en Hem sterk ma ken en Hem zegenen op aarde, op de aarde, die een wijngaard des Heeren is en moge God waken over zijn kudde en over zijn schepse len en hun aller Herder. Moge dit radio-station, 'dat thans door U is ingezegend een instrument voor U zijn om altijd te dienen ter meerdere glorie Gods en voor het verspreidenvan de vredesleer van Christus. Vergun mij, Heilige Vader, in den naam van deze Uw Academie onze bewondering uit te spreken voor derr verheven man, die met zijn genie de middelen wist te ontwerpen die deze machtige wijze van gemeenschap met alle volken tot stand konden brengen en die door zijn wetenschap en zijn sterken wil wist hoe deze middelen tot in het volmaakte te ontwikkelen. Wij bidden U om Uw Heiligen zegen en om Uw toestemming, Guiglirmo Marconi in onze Academie te mogen opnemen. Na deze plechtigheid nam markies Marconi het woord. Toespraak van Markies Marconi. H. Vader, zeide hij, met diepe ontroering neem ik hier het woord, allereerst om U te danken voor Uwe goedheid, om persoonlijk het Vaticaansche radio-station in te wijden en op dit historische oogenblik door middel daarvan woorden van vrede tot de wereld te richten. Dit is mij een groote vreugde en tevens een groote bemoediging bij mijn werk. Vooral echter dank ik U, dat U den zegen, dien Gij negen jaar geleden van de loggia van de basiliek van Sint Pieter „urbi et orbi" ge geven hebt, thans hebt willen herhalen. Tenslotte zeg ik U dank voor de hooge eer, die U mij thans te beurt laat vallen, door mijn benoeming als lid van de „Accademia dei nuovi Lincei" persoonlijk te bevestigen. Tweede toespraak van den H. Vader. Hierna hield de H. Vader voor de tweede maal een korte toespraak. Z. H. zeide, dat het Hem een vreugde was, in deze academie, die Hem zoo dierbaar is. thans een zoo grootsche plechtigheid te mogen leiden. Daarna bracht Z. H. dank aan den uitvinder Marconi en allen, die aan de tot standkoming van het station hebben medegewerkt, bovenal echter aan God, die den H. Vader in deze grootsche radio-installatie zoon schitterend middel geeft, om tot geheel de wereld te spreken. Ook technisch, zeide Z. H., is het Vaticaan sche zendstation het volmaakste, dat er tot nog toe op dit gebied bestaat, zoowel voor radio-telegrafie als radio-telefonie. Markies Marconi, zeide Z. H., heeft Ons indertijd beloofd, Ons iets volmaakts te schenken en hij heeft zijn belofte inderdaad gestand gedaan. Ik zie in Marconi een groot man, die op technisch gebied het primaatschap heeft. Deze radio-installatie is niet alleen een na tuurlijk maar bovendien in „zekeren zin een bovennatuurlijk middel, dat den H. Stoel groote diensten kan bewijzen. Wij danken God, zeide Z. H., dat Hij in Marconi aan Italië een man van zoo'n ontzag lijken geesteskracht gegeven heeft. Wij dan ken ook alle anderen, die er toe bijgedragen hebben, om den H. Stoel deze vreugde te be reiden. De plechtigheid werd met den Pausmarsch besloten. DE HERUITZENDING. De plechtigheid werd heruitgezonden in Engeland, Frankrijk, Polen, Italië, Duitsch- land, Oostenrijk en Nederland. In andere landen konden we geen stations controleeren. In Amerika heeft de „National Broadcas ting Cy" voor de wederuitzending zorg ge dragen en met succes, gelijk bleek uit een gesprek van het Vaticaansch station met New-York, nadat voor de Engelsch spreken de wereld, de uitzending was beëindigd. In ons land was de jiJac'atigheid welke v:a Langenberg werd uitgezonden door den K.R. O., buiten verwachting goed te volgen. Van fa ding was na het begin bijna geen sprake meer; de 298 Meter-zender werkte uitstekend. Een telegram van den K.R.O. De directie van den K. R. O. heeft bij ge legenheid van de indienststelling van het Va ticaansche Radio-staion aan Z. H. den Paus heden het volgende telegram gezonden. „H. Vader, de Katholiek Radio Omroep met zijn meer dan 130.000 aangesloten luis teraars, te Amsterdam, zendt de rede, die Uwe Heiligheid heden uitspreekt, opnieuw uit op golflengte 298 Meter. Alle Katholieken van Nederland verheugen zich, de stem te kunnen hooren van hun aller Vader en wen- schen U geluk met het succes eener nieuwe techniek, die Uwe Heiligheid in staat stelt tot alle volkeren te kunnen spreken". Get PERQUIN, Voorzitter. DUITSCHLAND DE RIJKSDAG EISCHT HERZIENING VAN HET YOUNG-PLAN. Met 314 tegen 56 stemmen. Bij de stemming over de begrooting van buitenlandsche zaken, heeft de rijks dag Donderdagmiddag een door den ohr. soc. volksdienst en de conservatieven in gediende motie, waarbij de regeering wordt opgedragen zoo spoedig mogelijk onderhandelingen aan te vangen betref fende een revisie van het Youngplan, en alle maatregelen op het gebied der bui- tenlandsohe politiek te nemen, die voor het welslagen der onderhandelingen noodzakelijk zijn, aangenomen met 314 tegen 56 stemmen (die der communisten). KERK EN NAT. SOCIALISTEN. Nieuwe bisschoppelijke waarschuwing. De bladen der verschillende Beiersche diocesen bevatten een waarschuwing van het episcopaat tegen het nationaal-socia- lisme, welks theorieën niet in overeen stemming zijn te brengen met de Katho lieke beginselen. Aan Katholieke geestelijken wordt streng verboden, aan nationaal-socialisti- sche bladen mede te werken. Ook kan deelneming aan de godsdienst oefeningen door kerkgangers in nationaal socialistisohen uniform niet worden ge duld. Nationaal-Socialistische vrijgevigheid. Tijdens de Rijksdagzitting van gisteren werd er gevraagd of de nationaal-socia- listen en Duitsch-nationalen, die niet meer in den Rijksdag zullen verschijnen, cwn verlof hebben gevraagd; is dit niet gesohied, dan moet herinnerd worden aan de bepaling, dat alle Rijksdagleden ver plicht zijn aan het werk «deel te nemen. De voorzitter antwoordt geen verzoe ken tot het verleenen van verlof te heb ben ontvangen. Vroeger is reeds iets der gelijks voorgekomen. Ludendorff heeft ja renlang niet aan de beraadslagingen deelgenomen, evenals de communiste Frau Zetkin, die echter telkens om verlof heeft gevraagd. De nationaal-socialist Frick heeft op 10 dezer schriftelijk ver- zooht de door het wegblijven zijner par- tijgenooten beschikbare gelden aan de werkloozen te geven. Thans staat de zaak aldus, dat alle nationaal-socialisten, zie ke en gezonde, op 1 Februari hun toe lage voor de geheele maand hebben op genomen, zoodat op het oogenblik geen roode cent beschikbaar is. (Geroep en vroolijkheid). ENGELAND SNOWDEN'S VERKLARING. Engeland volkomen verrast. Snowden's verklaring in het Lagerhuis heeft het land verrast, aangezien zij vol komen onverwacht kwam. De bladen spreken van de gewichtigste redevoering sedert den oorlog of sedert vijftig jaar. De „Daily Telegraph" meent, dat iets meer openhartigheid van de zijde der re geering Snowden's verklaring tienmaal overtuigender had gemaakt. Algemeen is men van meening, dat de rede voornamelijk gericht wae tegen de aanhangers der regeering, om hun de hoop te ontnemen op grootsche kostbare steunplannen en hen voor te bereiden op loonsverlagingen, hetgeen zou kunnen lei den tot afscheiding van den linkervleu gel. In de rede van Snowden in het Lager huis meenden velen in de opmerking van den kanselier van de Schatkist over de offers, die gebracht zullen moeten wor den en waarmee de regeering wenseht voor te gaan, een aankondiging te hoo ren van verlaging van salarissen ook in regeeringskringen. Naar V. D. verneemt, zou de Engelsohe regeering inderdaad voornemens zijn het voorbeeld te geven door de salarissen der ministers met 10 pet. te verlagen. ENGELSCH WERKLOOZEN- PROBLEEM. Voorstellen der liberalen. Gisteravond heeft sir Herbert Samuel namens de liberalen in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin er op wordt aan gedrongen, dat de regeering een uitvoerig program-zal opstellen voor" het benutten van den arbeid van werkloozen voor open bare werken hetgeen reeds sinds jaren door de liberale partij wordt verlangd. Dit dient te geschieden door middel van open bare nationale leeningen. De dienst dezer leeningen zal ten deele worden gedragen door het wegenfonds en ten deele door een belasting op de meerwaarde, ontstaan als gevolg van de uitvoering dezer werken. l'^am.ue' wees er °P> dat de banen de be schikking hebben over belangrijke deposi to's, waarvoor thans geen emplooi be staat, doch dat de liberalen de door hen bedoelde leeningen niet wenschen te doen uitgeven, alvorens nauwkeurig omschre ven plannen zijn goedgekeurd. De libera len wenschen niet dat eenvoudig tot werk verschaffing zal worden overgegaan, doch tot uitvoering van werken, welke noodza kelijk zijn voor de verbetering van de na tionale outillage. De premier MacDonald nam uit naam van de regeering deze motie over. Het land kan op het oogenblik niet beter doen, zeide hij, dan zijn hulpbronnen ontwikke len, daar er een wijziging gaande is in de economische omstandigheden en Groot- Brittannië zich op de wereldmarkten tegen een ontzaglijk verscherpte concurrentie ziet gesteld. De bijzondere voordeelen, wel ke het land vroeger genoot, zijn verloren gegaan ten gevolge van den oorlog en de economische en politieke consequenties daarvan. Groot-Brittannië kan niet langer onverschillig blijven voor den verlaagden levensstandaard der arbeiders van de meeste andere landen. De bescherming van den Britschen arbeider wordt meer en meer een zaak van internationale onder handelingen. In steeds sterker mate wordt Genève het centrum, waar de landen met elkaar moeten beraadslagen, ten einde het levenspeil hunner bevolking te handha ven. MacDonald gaf vervolgens een over zicht van de plannen tot het doen uitvoe ren van werken, welke reeds door de re geering ijn opgesteld en eindigde met een beroep te doen op de hoop en de geest kracht van het- land, opdat bet werkloos heidsprobleem opgelost zal kunnen worden. De Britsche minister van Arbeid heeft Oit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. 's Pausen vredesboodschap door de radio. Snowden's verklaring in het Lagernuis heeft Engeland verrast. Het werkloosheidsprobleem in Engeland. BINNENLAND. De Tweede Kamer behandelde gisteren de interpellaties over de werkloosheid. (Binnenland, 2de blad). Nadere bijzonderheaen over de verval- sch:ng van postwissel. (Gem. Ber. 3de blad) gisteren een memorandum gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de regeo- ring aan het parlement 20 millioen pond sterling zal vragen ten behoeve van de werkloosheidskassen. Daardoor zal het to taal der door deze kassen opgenomen lee ningen tot 190 millioen pond sterling stij gen. Sedert 19 December j.l. zijn de schul den van het werkloosheidsfonds gemid deld met 985.000 pond per week gestegen. RETRAITEHUIS TE NOORDWIJKERHOUT. Pater A. Lourijsen directeur. Tot directeur van het Retraitehuis te Noordwjjkerhout is benoemd de zeereerw. pater A. Lourijsen C.ss.R. Tot directeur van het Retraitehuis te Bergen (N.-H.) is benoemd Pater Philip- pona C.s.s.R., uit het klooster der Paters Redemptoristen te Roosendaal. De paters Redemptoristen zullen 28 Fe bruari of 1 Maart de ^retraitehuizen van Noordwijkerhout en Bergen betrekken. FAMILIE-DRAMA TE HILVERSUM. Vader verdacht van moord op zijn kind. Een vrecselijk dirama speelde zich te Hil versum af im den avond van den 26 Octo ber van het vorige jaar. Een vier en veer tigjarige winkelier, wonende aan den Neu- weg poogde d'oor gas verstikking een einde te maken aan zijn leven en dat van zijn zes jarig dochtertje. De man, aan zwaarmoe digheid lijdende, was op dien bewusten avond alleen met zijn kind thuis, zijn vrouw was op bezoek bij een familie te Muiden. Toen hij te half zeven zijn dochter tje naar bed bracht, sloot hij de ramen, opende de gaskraan en ging zelf op een stoel bij het bed zitten. Drie uur later, te half tien, werd het kind dood gevonden en de maai bewusteloos. In het ziekenhuis kwam hij weer tot bewustzijn. Thans stond de winkelier W. H. terecht voor de Vijfde Kaaner der Amsterdam sclie 'Etechbbank, verdacht vam moord op zijn dochtertje. Dr. H. J. O ver beek en dir. S. F. Bakken hadden een rapport uitgebracht naar aan leiding vain een ingesteld onderzoek naar verd.'s geestvermogens. Verd. lijdt* naar het oordeel der psychi aters aan depressieve psychese en was niet toerekeningsvatbaar toen hij de daad pleegde. Ver. heeft een zwaarmoedige nataiur en ziet alles somber in. Vooral over zijn zaken piekerde hij, hoe wel daartoe absciuut geen reden was. Volgens zijn vtouw, aldus het rapport, gingen de zaken neet slecht, en zelfs beter dan bij zijn voorganger. De Hil'versumsche commissionnair im ef fecten, H. Praetorius, trad. hierop voor het get-uigenhekje. Verd. was van 1920 tot Maart 1930, dus tien jaar lang, bij get. in dienst geweest als chauffeur. Get. was over verd. steeds zeer tevreden geweest, hij deed zijn dienst als chauffeur zeer gced. „Voor zoover ik kan nagaan was hij voor het kind allijd zeer goed. (Verd. barst in hui len uit, terwijl hij riep: „ik ben nooit slecht voor mijn kind geweest!") Dr. J. F. L. Hulst, arts te Leiden, had met Dr. D. E. Schouten te Hilversum de sectie verricht op het lijkje. Door kooloxy- de vertoonde het bl-oed en de orgauen een rose kleur. President Mr. Meckmann: „Vermengt het gas zich direct met de lucht in de ka mer?"

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1