VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. Op den Gastolscheweg te Roosendaal is Woensdagavond het vijfjarig dochtertje van den aldaar wonenden arbeider Van As, toen het uit een zijweg plotseling den rijweg wilde oversteken, door een passee- renden Belgischen auto overreden en ge dood. Door een wagen overreden. Toen gistermiddag de 28-jarige getrouw de voerman v. Stuifbergen1 zich ten kan tore van den handel in bouwmaterialen der firma Kloet te Alkmaar bevond, zag hij dat plotseling het paard, gespannen voor den vóór het kantoor geplaatsten wa gen op hol sloeg. Hij snelde naar buiten en poogde het dier to staan te brengen. Daartoe klom hij achter*op den wagen. Hij viel er af en werd overreden. Zwaar in wendig gewond werd hij naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd. Het paard werd even later gegrepen. KOP VAN EEN KRAAN GEBROKEN. Machinist bezweken. Gistermorgen is op het Engelsche stoomschip „Jaburi" in de Parhaven te Rotterdam de kop van een kraan, waar mede ijzer werd uitgeladen, gebroken. De 55-jarige machinist C. J. v. d. Laak uit de Van Speykdwarsstraat werd door den hijsch ernstig getroffen en in het ruim geslingerd. Hij kreeg ernstige uitwendige en inwendige verwondingen en is daaraan Donderdagmiddag in het ziekenhuis Cooi- singel overleden. VAN EEN LIFT GESPRONGEN. Aan de bekomen verwondingen overleden. Woensdagmiddagstapten drie werklie den op de melkfabriek „Hollandia" te Ylaardingen op de lift. .Door verkeerde be handeling ging de lift in plaats van naar beneden omhoog. De 22-jarige B. Gilder te Vlaardingen werd bang en sprong van de lift. Hierbij kwam hij terecht tusschen de lift en het daarom heen geplaatste ijzerwerk. Met zware inwendige verwondingen werd hij naar hot ziekenhuis te Vlaardingen overgebracht, waar de ongelukkige gister morgen aan de bekomen verwondingen is overleden. Het tragische van dit ongeval is, dat er niets zou gebeurd zijn, als de man was blijven staan, daar de lift bij een bepaalde hoogte automatisch naar beneden gaat. De beide andere werklui bekwamen dan ook geen letsel. BELGISCH VISSCHERSVAARTUIG GESTRAND. De bemanning gered. Woensdagavond elf uur is het Belgische visschersvaart.uig „Gerard Helena", op een paalhoofd bij Nieuwe-Sluis (Z.) geslagen. Het schip kreeg op zee een motordefect en trachtte toen zeilende zee te houden. Daar de zeilen echter scheurden, sloeg het schip op een paalhoofd. Hoewel de opvarenden geen noodseinen gaven, kwamen dadelijk eenige sleepbooten ter hulp. Ze konden echter geen hulp verleenen, omdat het vaartuig te dicht op het strand zat. Door roepen gaf de bemanning te ken nen, dat ze de boot wilde verlaten. Een reddingsboot werd uitgezonden, maar be hoefde geen dienst te doen, daar de beman ning reeds langs het paalhoofd het schip had verlaten. Gistermorgen sloeg het schip over het paalhoofd heen, maar geraakte weer vast op een volgenden paal. Door een trein overreden. Gisterochtend ongeveer half zeven is na bij den overweg van het spoor aan den Pa rallelweg te Vlaardingen het lijk gevonden van den werkman W. v. d. S., gehuwd, 16 jaar, gewoond hebbende in de Cornelis Houtmanstraat te Vlaardingen. De man is door een trein overreden; het hoofd was van den romp gescheiden. Door stoomketel meegesleurd. Gistermiddag ongeveer halfvijf had een ernsiig ongeval plaats aan de stijfselfa- briek „De Bijenkorf" te Koog aan de Zaan. Eenige werklieden van de Zaan- landsche Heionderneming waren op een dekschuit bezig een 25 ton zwaren stoom ketel te lichteu om den ketel daarna op den wal te brengen. Door onbekende oor zaak kantelde plotseling de ketel, rolde van de schuit en verdween in het water. Drie der arbeiders wisten zioh nog in vei ligheid te brengen, doch de vierde, zekere P. Clasquin, werd door een steunijzer van den ketel gegrepen en mede in het water getrokken. Ijlings toegeschoten arbeiders konden den man echter spoedig weer op het droge brengen, waarbij bleek dat zijn rechtersleutelbeen en- arm geheel verbrij zeld waren, terwijl de ongelukkige ver schillende eveneens ernstige verwondingen aan hoofd en borst had opgeloopen. Hij werd onmiddellijk per ziekenauto naai Zaandam vervoerd, waar hij in de gemeen telijke geneeskundige kliniek is opgeno men. Zijn toestand is ernstig. Te water geraakt en verdronken. Gistermorgen is te Babiloniënbroek (N.-B.) de koopman G. Bouman, aldaar, in een boezemsloot nabij zijn woning dood aangetroffen. Waarschijnlijk is het slacht offer Woensdagavond bij het naar huis gaan te water geraakt en verdronken. De man was ongehuwd en ongeveer 35 jaar oud. Tank gesprongen. Sleepschip gezonken. Het met ruim 100.000 steenen bevrachte sleepschip „Luctor et Emergo", groot 300 ton, schipper H. Meinen, uit Venlo, is gis terochtend in 't Mallegat te Delft tegen het remmingswerk van de provinciale brug geloopen, lek geraakt en gezonken. Het is gelukt, het gezonken schip buiten de vaar geul te trekken. De doorvaart moet met de noodige voor zichtigheid geschieden. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Veel vee in de vlammen omgekomen. Om half vier gistermiddag is te Strijen aan den Ouden Dijk de kapitale boeren hofstede van den landbouwer P. Rozen- daal tot den grond toe afgebrand. De ver moedelijke oorzaak van den brand is het spelen met vuur door een vierjarig kind. Twintig koeien, 10 paarden en een groote voorraad graan en hooi verbrandden. Ver zekering dekt de schade. KERKDIEFSTAL TE PUTH. De dader aangehoudea Voor een tweetal weken werd, naar „De Tijd" meldt, in de nieuwe kerk te Puth een offerblok door braak geledigd. Woensdag is opnieuw geprobeerd een offerblok te lichten. Omstreeks het middaguur was een net gekleede jongeman bezig het offer blok in de zijkapel van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand open te breken, toen dit door den Rector opgemerkt werd. De dader ging aan den haal en werd door parochianen achtervolgd. In de nabijheid van de Hondskerk werd hij aangehouden en te Puth aan de politie overgeleverd. Het bleek te zijn Chr. B., een werk- looze, afkomstig uit Utrecht. Hij had drie geladen revolvers en inbrekerswerktuigen in zijn bezit. Men vermoedt, dat B. oo*k schuldig is aan den onlangs te Oirsbeek gepleegden kerkdiefstal. DE VERVALSCHING VAN POSTWISSELS. Nadere bijzonderheden. In aansluiting op het bericht van giste ren betreffende de vervalschiug van post wissels kan nog het volgende worden ge meld Op alle postkantoren en bijkantoren te R'dara en te Amsterdam zijn de vervalsch- te postwissels ter uitbetaling aangeboden. Alle stempels, welke er op voorkwamen, waren valsch, maar heel goed nagemaakt. De postwissels waren geadresseerd aan II. van Beers, die altijd in een straat woon de, gelegen vlak bij het post- en bijkan toor en altijd op no. 16. Werd aan den aan bieder gevraagd zich te legitimeeren, dan liet hij zijn pas zien. Deze pas stond inder daad ter name van H. van Beers. Gebleken is, dat het de pa.s was van verdachte "H., die den naam had weggeradeerd en er den naam van H. van Beers voor in de plaaw» had gezet. Bovendien heeft H., die Ne derlander is, maar gedomiliceerd is te Pa rijs, een bewijs van Nederlanderschap, waarop hij zijn naam heeft .vervangen door G. van den Berg. Aanvankelijk heeft bij op de postwissels bedragen beneden de 20 ingevuld, later heeft hij postwissels voor 100 gemaakt. In het ge-heel zijn er van de laatste reeds 14 opgespoord. Het totaal bedrag, waarvoor hij het rijk heeft benadeeld is, gelijk wij reeds melden, 6 k f 7000. Zooals men weet stuurde hij zich zelf af en toe oen goeden wissel, om de stempel afdrukken te controleeren. Op een van de echte wissels was uit den afdruk van het stempel: Rotterdam een hoekje uit. Bij de volgende valsche wissels ontbrak bij zijn stempelafdrukken precies hetzelfde hoekje. De valsche stempels bevinden zich op een bij de politie bekende, maar voor het oogenblik onbereikbare plaats. Aan een hoofdinspecteur van de Haag- sche politie, den heer Halstein, was door de posterijen om inlichtingen verzocht. Deze heeft de verblijfplaats van H. te Spa ontdekt. Toen de Belgische politie H. aan hield, had hij geen geld meer bij zich. Hij had voor 150 te Voorburg een z.g.n. on feilbaar systeem gekocht om te winnen op de speelbank te Spa. Met dit systeem heeft hij al het geld in korten tijd totaal verloren. Na zijn arrestatie heeft hij met zijn brilleglazen een polsslagader doorge sneden en een groote wond in den boven arm veroorzaakt, teneinde te trachten zich van het leven te berooven. De Belgische politie heeft hem dit evenwel belet- Zijn uitlevering zal worden verzocht. Schietpartij in het Rembrandtplein. Hedennacht kort na het sluiten van de café's geraakten twee personen, beiden leden van donker Amsterdam, op het Rem brandtplein in een woordenwisseling over een oneenigheid, die reeds eenige dagen tusschen hen bestond. Derden schijnen de beiden door „voeren" tot opgewondenheid gebracht te hebben, met het gevolg, dat een der twee plotseling a bout portant een schot loste op den ander, dien hij in den buik verwondde. De politie greep onmid dellijk in en arresteerde den dader, welke naar het bureau Singel werd overgebracht, terwijl de getroffene na eerst op het post- huis te zijn binnengedragen naar het Wil- helminagasthuis werd gebracht. Daar werd geconstateerd, dat de verwonding niet van ernstigen aard is, zoodat de gewonde he denmorgen zou worden gehoord. De kogel kon hedennacht nog niet uit het liohaam verwijderd worden. De revolver is in be slag genomen. De -'.vier wordt voorloopig in arrest gehouden. Een groote haai. De stoomtreiler Fram IJm. 80 heeft te IJmuiden een haai, wegende 1000 K.G. en bijna 5 meter lang, aangebracht. Een vischhandelaar heeft het dier gekocht. Na het spoorwegongeluk te Groningen. De hoofdcondusteur Meijer uit Huizum heeft het ziekenhuis te Groningen verlaten. De overige gewonden van het spoorweg ongeluk te Groningen maken het eveneens goed. Onveilig strand. Het strand te Seheveningen is onveilig tot Wassenaarsehen slag op Donderdag 19 en Vrijdag 20 Februari, telkns van 9 tot 13 uur, wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer voor het publiek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmee de onveiligheid wordt aangege ven, zijn ingehaald. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Steiger ingestort. Uit Heme wordt gemeld, dat Dinsdag avond op den Mont Cenismijn een stijger is ingestort, waarop 4 schilders stonden. Drie vielen van een hoogte van 16 meter in de diepte. Twee hunner werden op slag gedood, de derde ernstig gewond. De vier de kon zich nog tijdig vastgrijpen en kwam met den schrik vrij. De twee verongelukten zijn gehuwd en laten verscheidene kinderen achter. Ontploffing op Fransche duikboot. Aan boord van de Fransche duikboot „Ariane" heeft .gisteren in de machine kamer een ontploffing plaats gehad, waar door 3 leden der bemanning min of meer ernstig gewond zijn. De duikboot stond op het punt uit de haven te vertrekken om deel te nemen aan de manoeuvres van het 2e Fransche eska der. GROOTE BRANDEN. Uit- Baehrenhoff (Voor-Pommeren) wordt gemeld: In de stallen van het naburige landgoed New-Dargelin is in den afgeloo- pen nacht brand uitgebroken. Aanzienlij ke voorraden voer en granen werden ver nield, terwijl 17 paarden en 77 runderen in de vlammen omkwamen. De oorzaak der catastrofe is niet be kend. Uit Bochum wordt gemeld: De groote meubelfabriek van de Bochumer Verein is vanmiddag een prooi der vlammen gewor den. De aangerichte schade is zeer aan zienlijk. Het gelukte de brandweer ver schillende huizen in de omgeving, die ten gevolge van den vonkenregen, groot ge vaar liepen, te behouden. Ernstige overstroomingen. Uit Boekarest wordt gemeld: Het water in den Beneden-Donau staat thans zeer hoog. Als gevolg hiervan is opnieuw een groote overstrooming aan de monding ver oorzaakt. De onmiddellijk voor de Donaudelta liggende stad Wilkow, is geheel geisoleerd en heeft telefonisch om hulp verzocht. Eeni ge honderden huizen der stad zijn inge stort. Er zijn reeds troepen naur het over- strooiningsgebied gezonden. Tot nu toe zijn nog geen ménsc-henlevens te betreu ren. Eveneens komen alarmeerende berich ten uit de stad Ismail, waar de stand van het water in den Donau met 4 meter is ge stegen. Sneeuwstorm in het Zwarte Woud. In het Zwarte Woud woedt sindt gister nacht een krachtige storm uit het Zuid- Westen, welke met zwaren sneeuwval ge paard gaat. Op den Feldberg, het hoogste punt van deze streek, heeft de storm een snelheid van 23 meter per sec. De sneeuw ligt er meer dan twee meter hoog. De op hoopen gewaaide sneeuw heeft op verschei den plaatsen ernstige verkeersstremmin gen veroorzaakt. Op de spoorlijn tusschen Titsee en Seebruck, moest het verkeer worden stilgelegd. De verbinding wordt moeizaam met sleden in stand gehouden. MOORDAANSLAG IN TSJECH0- SL0WAAKSCHE LEGATIE. De legatie-secretaris zwaar gewond. Gisteren heeft te Weenen een moordaan slag plaats gegrepen in het Tsjeoho-Slo- waahsch gezantschapsgebouw. De gezant schapssecretaris Zajicek Horski werd zwaar gewond. De dader, een 66-jarige Tsjeoho-Slo- waak, Gottlieb Zetca gehe-eten, meldde zich tegen den middag op het legatie ge bouw, waar hij door den legatie-secretaris ontvangen werd. Nauwelijks was de vreemde bezoeker binnen, of hij loste een aantal schoten. Toen het personeel toesnelde, nam de dader de vlucht. Hij werd echter gegrepen en aan de politie overgeleverd. De legatie-secretaris, die door twee kogels getroffen was, werd onmiddellijk naar een kliniek overgebracht; zijn toe stand is hoogst ernstig. De dader maakte een verwarden indruk; hij zou financieele aanspraken op den Tsjecho Slowaakschen staat hebben wil len regelen; had heeiemaal geen plan ge had, om den legatie-secretaris te dooden, enz. Vroeger heeft de man een tijd lang in een krankzinnigengesticht gezeten. Roofoverval op een personentrein. De „Donaupost" meldt uit Boekarest, dat bij Schulina een personentrein, door gemaskerde roovers tot stilstand werd ge bracht, waarna de passagiers door de ban dieten werden uitgeplunderd. De roovers maakten ongeveer 320.000 lei buit en een groot aantal stukken van waar de uit den goederenwagen. Verder liet men de reizigers ongedeerd. Portugeesche bank benadeeld. De Banco Nacionale Ultramarino te Lissabon heeft bekend gemaakt, dat er een verduistering is geconstateerd van een bedrag van 80.000 pd. st., welke door een der hoogste functionarissen zou zijn ge pleegd. Het geld is, naar gemeld, aange wend voor financiering van verschillende ondernemingen. De ambtenaar in kwestie heeft de vlucht genomen naar het buiten land. Instructies zijn gegeven voor zijn ar restatie. Een bedrag van 50.000 pd.st. werd teruggekregen door het in beslag nemen van de bezittingen van den uitgewekene. Oplichting door aangifte van sterfgevallen. Begin November jl. werden op het bu reau van den bedrijfsraad der mijn Dahl- busch te Gelsenkirchen gefingeerde boe kingen ontdekt. Eenige leden van dezen bedrijfsraad hadden personen laten „ster ven", ten einde zich in het bezit te stellen van de uitkeering bij overlijden. In totaal hebben zij zich, naar thans blijkt, op we derrechtelijke wijze 40.000 mark toege- eigend. Zij hebben hierbij gebruik ge maakt van vervalschte formulieren. Als hoofdpersoon bij deze oplichterij is een zekere Heinrioh Toennies uit Gelsenkir chen gearre-steord. Afschuwelijke daad van een ouden vader. In het dorp Ellguth bij Oppelu heeft men een afschuwelijke ontdekking gedaan. De 72-jarige grondbezitter Joseph Kubias had zijn drie dochters van 28, 30 en 40 ja ren sinds drie jaar opgesloten in een stal. De daad wordt toegeschreven aan gods dienstwaanzin. Vier jaar geleden bad de oude Kubias zijn tweede dochter, die toen 26 jaar was, reeds drie maanden tang aan handen en voeten gebonden, opgesloten. Pas toen de touwen in het vleesch begon nen te groeien, heeft hij haar bevrijd. De vrouwen werden in een volkomen verwaarloosden toestand aangetroffen. Toen de gezondheidsdienst uit Oppeln de ongelukkigen met een ziekenauto wilde afhalen ,ging de oude man met een bijl op de verplegers af. De politie moest er bij te pas komen om het transport te doen plaats vinden. Een rattenplaag in Oldenburg. In Oldenburg heerscht op het oogenblik een geweldige rattenplaag. Deze knaagdie ren richten een enorme schade aan in schu ren en stallen en korenschelven. Alle mid delen om deze dieren te verdelgen zijn te- vergeefsch gebleken Thans geeft men pre mies aan de rattenvangers. Een boer in Brake geeft voor iedere rat die op zijn landgoed wordt gedood, 60 cent. Er wordt nu door de rattenvangers een ware klopjacht gehouden. Een boerenknecht had op een dag 20 ratten gedood en dus 12 gtulden verdiend. Maar de boeren kunnen ziich beter deze uitgaven getroosten dan dat heel hun oogst door deze vraatzuchtige knaagdieren word vernield. Een wegwijzer in duisternis en mist. Sinds eenigen tijd schittert van het dak van den nieuwsten wolkenkrabber in Chicago (n.l. van 't La Salie-Wacher-ge- bouw) een lichtglans van zoo'n buiten gewone sterkte, dat de vliegeniers des nachts reeds op 300 K.M. afstand en 1500 Meter hoogte deze moderne vuur toren kunnen zien en er zich naar kun nen oriënteeren. Deze geweldige ster zendt zoowel roo de als witte stralen uit, en ieder van deze stralen heeft een liohtsterkte van acht millioen kaars. Zij lichten zoo sterk dat de vliegeniers het licht ook overdag en zelfs bij dichten mist kunnen waar nemen, de witte stralen reeds op groo- ten afstand, terwijl de roode stralen het best gezien kunnen worden, wanneer de vliegenier er zich onmiddellijk boven be vindt. Het licht dient hoofdzakelijk om de vliegeniers de richting naar Ghicago te wijzen. Daar" door het gebruik van ke gelvormige reflectoren in dit geval zoo'n kolossale lichtsterkte verkregen werd, heeft de regeering der Vereenigde Staten thans besloten om op hooge bergtoppen en vooral op plaatsen waar gevaar dreigt voor vliegeniers, dergelijke moderne vuurtorens aan te brengen die tegelijker tijd als wegwijzer en ah waarschuwings- sein kunnen dienen. Amerikaansche Protestante vindt te Lourdes den weg naar de Kath. Kerk. Mevrouw John F. May, de echtgenoote van een bekend koopman uit New York ging verleden jaar van Parijs naar Biar ritz om daar haar vacantie door te bren gen, maar daar het badseizoen nog niet geopend was maakte zij op advies van een reisgezel eerst nog een uitstapje naar Lourder. Deze reisgezel was niemand minder dan Prins Henri de Bearn, raads man aan de ambassade te Washington, die als brancardier naar Lourdes ging om daar als ziekendrager zijn vacantie door te brengen. Bij de grot zag mevrouw May tal van ziekendragers uit alle rangen der maat schappij, maar vooral veel menschen die tot de hoogste klasse der samenleving behoorden. Door bemiddeling van de zus ters van het hospitaal werd zij spoedig ingeschreven als ziekenverpleegster en mocht zij eten brengen aan de zieken. De Hertogin de Vendome wist voor haar toegang te verkrijgen tot de baden, toen de gravin de Bearn, een zuster van Prins Henri een beroep had gedaan op hare hulp. Biarritz werd heeiemaal vergeten. Me vrouw May die het thans erg druk had voelde haar krachten herstellen en zij be gon langzamerhand veel belang te stel len in de leer en godsdienstige gebruiken der Katholieke Kerk. Bij haar terugkeer in Amerika stelde Mevrouw May zich in verbinding met Pater Joseph Morrisson, administrateur van de Kathedrale. Kerk in Chicago. Deze gaf haar onderricht in de katholieke ge- leofsleer, daarbij bijgestaan door de zus ters van het Cenakel. Dezer dagen heeft Mevrouw May, in tegenwoordigheid van haar echtgenoot en hare ouders haar geloofsbelijdenis gedaan in de kloosterkapel van het Cenakel, waar zij het H. Doopsel ontving en tot de H. Tafel naderde. Een belangrijke bekeering in Roemenië. De Buster van den bekenden Roemeen- sohen schrijver Cesar Petresco, die haar wetenschappelijke opleiding ontving in een klooster wam Zusters van het H. Hart te Jassy, heeft haar akte vam bekwaamheid behaald en zij is thans bevoegd om les te geven aan middelbare scholen. Onlamgs heeft zij gevraagd om als novice toegelaten te worden in het klooster, en na de gebrui- k el ijk en tijd vam voorbereiding is zij van de orthodoxe kerk overgegaan tot het ka tholieke geloof. Deze bekeering heeft in Roemenië een groote opschudding te weeg gebracht. Een van de leiders der Orthodoxe kerk im Roe menië heeft een tellen aanval gncht tegen katholieke Fransche Zusters en hen ver weten, dat zij de werktuigen zijn van een vreemde bui tenia ndeohe propaganda waa r tegen het nationale gevoel met kracht moest protesteeren en tegenmaatregelen nemen. De katholieken in Roemenië verwachten dam ook hier eenzelfde actie als thans in Griekenland tegen de buitenlandsche ka tholieke scholen in vollen gang is. De eerste kerk in Chineesche stijl. Een welgesteld Chinees uit Peking heeft aan de broeders van Anquo (Ohihli- Ohina) de benoodigde gelden ter hand ge steld voor een kerkje, dat heeiemaal in Chineesche stijl moest worden opgetrok ken. De leiding was in handen van een Pa ter Benedictijn uit Peking: het kerkje is geheel beschilderd in roode en gouden kleuren, hetgeen een prachtigen indruk maakt. De muren zijn met fresco's beschil derd, waarop Chineesche heilige voorstel lingen uit de H. Schrift staan afgebeeld. In dit kerkje staat ook een eeuwenoud zeer kostbaar beeldje in Chineeschen stijl, van O.L. Vrouw „Moeder der Zaiigheden'', dat de Chineezen hebben weten te redden uit de vervolgingèn die in het Zuiden van het Vicariaat zoo vaak hebben gewoed. De Chineezen zijn buitengewoon ingeno men met dit kerkje, dat geheel in hun geest gebouwd en gedecoreerd is. De ontwikkeling der Katholieke Pers in Japan. De „Catholic Times" de eenige katho lieke krant in Japan is thans eigendom geworden van de Centrale vereeniging voor de Katholieke Pers in het Aartsbis dom Tokio: de Engelsche naam is veran derd in de Japaneeschen titel „Nippon katovrikku S-hinbum" (de Katholieke Krant van Japan). Het volksmaandblad „Koe" (de Katho lieke stem) onder de redactie van een van de Paters van het Parijsche Seminarie en den Inlandschen Priester Iwashita heeft thans 3000 abonné's. Een ander katholie tijdschrift de „Kato- rikku" (de Katholiek) wordt in meerdere honderden exemplaren gratis verspreid aan de bibliotheken, Universiteiten en in richtingen voor Hooger Onderwijs. Dit tijd schrift heeft een meer wetenschappelijk ka rakter, daarom staat het ook bij niet katholieken in zeer hoog aanzien. De re dactie is in handen van den bekenden ge leerden Japaneeschen priester. Dr. Tofc- suka. Ten slotte, om een volledig overzioht te geven van de katholieke pers in Japan noemen wij nog het godsdienstige tijd schrift der Paters Dominicanen „Kohit- syr" (Het Lam Gods) en „Komyo" (Het Licht) dat door de Duitsche Paters Fran ciscanen te Sapporo wordt uitgegeven. Ook de Poolsche Franciscanen te Naga saki en andere buitenlandsche missiecon gregaties geven ook nog eenige Kleinere blaadjes uit. Japan heeft ook reeds haar eigen katholieke Kinderkrant, waarvan de uitgaven door een katholieken leek ver zorgd wordt. Een Katholieke Strijdgroep. In Opper Silezië is e<en weerbaarheids- organisatie van de jonge Centrumspartij gesticht „de Kruistocht". Zij is een verde digingsmiddel egen de radicale stroomingen van rechts en links dat zoowel tegen de in- tellectueele boLschjewisten als tegen de na- t ionaal-socialisten gericht. Geheel de ka tholieke jeugd met al hare organisatie# heeft zioh aangesloten bij deze kruisvaar ders die spoedig over het geheele 'Rüj'k hun werkzaamheden zullen uitstrekken. In ver band met de vijandige gezindheid van som mig dagbladen is het wol nuttig om het doel van deze jonge organisatie aan te geven •zooals dat in de statuten is omschreven. De vereeniging stelt zich ten doei de ver dediging van de Christelijke cultuur, het aankweeken van liefde voor het vaderland en geboorteplaats, het bewaren van den binnenlandsohen vrede en de vrijheid van het Duitsche volk, de bescherming van het staatsgezag en van de Doiitsche Republiek alsmede de handhaving en uitbreiding van den demoe rat ischen regeeringsvorm. Als middelen daartoe staan daarbij aan gegeven het houden van clubavonden, het uitgeven van vlugschriften, alsmede li chaamsoefeningen om daardoor een man nelijke tucht aan te kweeken. Voor de jon gere leden beneden 21 jaar worden licha melijke en geestelijke oefeningen gegeven in overeenstemming met de ministerieel® voorschri f ten."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12