DE GALEIEN VAN RUSLAND UIT DE RADIO-WERELD Om Honderd Duizend Dollar! VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE ZEGENINGEN DER BROEDERSCHAP. Bandelooze Kinderhorden. door GUERCHEL BARKEWITCH. II. „Het was in die dagen, dat wij menschenvleesch aten". In 1921 besloot de Sovjet-regeering over te gaan tot de afschaffing van het geld. Algemeene keukens werden ingericht. Men stapelde alel beschikbare levensmiddelen op in bewaarplaatsen. Al degenen, die werken, kregen een gelijk rantsoen, maar daarvoor moest men deel uitmaken van een „collectiviteit". Niemand had het recht voor eigen rekening te werken. Alle schoen makers van eenzelfde wijk werkten teza men in een zelfde lokaal. Alle kleermakers waren in een ander lokaal geplaatst enz. Maar na eenigen tijd verrotten de opge stapelde alle beschikbare levensmiddelen waren uitgeput en ontmoedigd. Ziekten kwamen in het land en verspreiden zich uitermate snel. De mannen weigerden het werk en verkozen liever dood of de ver banning naar Solowky. Het is in die da gen geweest, dat wij menschenvleesch aten. Verscholen in een boschhoek, wachtte een groep uitgehongerden den eersten den bes ten voorbijganger af. Man, vrouw of kind, door het noodlot daarlangs geleid, werd vastgegrepen, gebonden en in een naast bij zijnde loods gesleept. Daar werd het slachtoffer gewurgd en verdeeld, in voedsel veranderd, dat men onder elkaar betwistte. Oogenschijnlijk door deze schrikbarende toestanden gedwongen, bracht de regee ring het geld terug in omloop, liet zij de handel weder toe. Aanstonds zag men een groote verandering; elkeen zette zich weer aan het werk; er kwamen weer levens middelen; men vond kleederen. Alles her leefde. De hoop werd in de harten gebo ren. Uit bijna grenzelooze goedheid gaf de regeering bovendien weer toestemming tot aankoop van eigendommen, gronden, hui zen en het inrichten van particuliere werk huizen. Kortom, men dacht dat de tijden van voor de omwenteling waren teruggo keerd, totdat men met schrik bemerkte, dat al deze voordeelen, een bepaald doel beoogden. Want inderdaad, zoodra de com munisten het oogenblik gunstig oordeel den, begonnen zij opnieuw hun vernieti gingswerk. Een winkelier, die voor onge veer honderd roebel aan koopwaren bëzat, werd belast voor twee of drieduizend roe bel. Natuurlijk kon hij niet betalenDan kwamen de heer der „Guépéou", die de heeren der „Tcheka" waren opgevolgd (het waren steeds dezelfde personen; enkel de naam was veranderd); de goederen van den „weerspannige" werden aangeslagen, zij maakten zich meester van den persoon, lie ten hem enkel zijn kleederen welke hij droeg, en voerden hem naar Solowky. Zoo verging het allen, die zich hadden laten beetnemen door de oogenschijnlijke goed heid der Guépéou, en wien het gelukt was er weer iets bovenop te komen en iets had den weten over te sparen. Na deze daden, welke de inkomsten der Sovjets aanmerke lijk vergrootten, herstelde men het stelsel der „collektiviteit" dat op het huidige oogenblik nog bestaat. Meermalen komen doodelijke twisten voor; muiterijen onder de menschen, die men als machines behan delt en die als belooning voor hun opge drongen werk een bakje soep en cenige roe bels ontvangen, zijn aan de orde van den uag. Maar de wederwraak is verschrikke lijk en de tegenkanting van korten duur. De roode „obligatie". Al deze lieden zijn verplicht deel uit te maken van de bolsjewistische coöperat'.e (tzerapkop), willen zij recht hebben le vensmiddelen of kleeren te koopen. Hier voor moet inleggeld worden betaald, dat varieert van vijftien fot dertig roebel. Te meer wordt er van het loon afgehouden, ten einde de begrooting der „collectiviteit' te versterken. In hun zucht naar vernieling en begeerlijkheid richten de leidende com munisten zich thans, na eerst het kapitaal en den handel te hebben vernietigd, tot den boer. Slachtoffers moeten zij hebben. De werkman b.v. betaalt geen lasten. Dat zou in tegenstelling zijn met het commu nistische stelsel. Daarentegen voldoet hij op andere wijze zijn penning; men houdt ongeveer de helft van zijn loon af om, zoo als men dat uitdrukt, deel te hebben iu de aankoopkosten van vliegtuigen om het soviettische stelsel te steunen, om de po litieke gevangenen in het buitenland te helpen de omwenteling over heel de we reld te propageeren, om de instellings- kosten van het Roode Kruis en clubs te bestrijden enz. Voorts is hij verplicht in te schrijven op een door de bolsjewieken uit gegeven obligatie, waarvan het bedrag on geveer het salaris van een maand werk be draagt. Nochtans mag deze obligatie niet worden verkocht aan een bank noch aari een derde. Het is papier, dat in den zak van den werkman berust en geen kopek waarde heeft. Wanneer nu do werkman, na deze aderlatingen, er nochtans in slaagt nog genoeg over te sparen om een huisje te koopen, wordt hij niet meer be schouwd als werkman. Men neemt hem zijn algemeene rechten af en behandelt hem als burger. Men legt beslag op zijn bezit tingen en hij kan naar Solowky of naar Si berië. Nadat de regeering weder het geld in omloop had gebracht, voerde zij ook het gelijkloonige stelsel in. Kleermaker, schoen maker, zoowel als mechanieker of schil der, professor, geneesheer of ingenieur zoo goed als straatveger, ontvingen een zelfde salaris, en de intellectueel met lange ja ren studie, de geschoolde werkman na lan gen leertijd, waren niet meer in aanzien dan een putjesschepper. Onnoodig te zeg gen, welke protesten deze belachelijke proeve van „werkveralgemeening" in het leven riep. Zij kon tot niets leiden en de geschoolde werklieden lieten zich in vele gevallen liever neerschieten dan niet méér te verdienen dan een hulp- of ongeschoolde arbeider. Deze proeve eindigde met nieuwe slachtingen; zoo werd de regeering ten slotte genoodzaakt de wet te herroepen en haar te vervangen door de indeeling van werk en loonen volgens klassen. Er zijn nu verschillende klassen, volgens welke b.v. een niet-geschoold© arbeider tot 30 roebel per maand verdient en een ge schoolde arbeider tot 300 roebel. Een ge neesheer, een tooneelkunstenaar verdiener, echter slechts 100 roebel per maand. Zoo verkeert een niet-geschoolde arbeider, die maar 33 roebel verdient, in de onmogelijk heid met dat hongerloon in verband met de levensduurte rond te komen; terwijl een geschoolde arbeider tot 300 roebel ontvangt, verdient een geneesheer of kunstenaar er 100, waarom zij op de meest sobere wijze moeten leven. De commissa rissen van het Sovjet-regime echter leven zooals de vroegere burgers. Men heeft dus de vroegere rijken vermoord om er nieuwe te scheppen. Verandering van tooneel op oen tragische wijze. De intellectueelen, de ingenieurs, de letterkundigen, verplicht te werken onder revolverbedreiging, verdienen minder dan den minsten arbeider en zijn veroordeeld een vreeselijk leven te leiden. Dat is de wederwraak van het proletariaat Droeve vergelding, waar elke gezamen lijke of persoonlijke eisch wordt gestraft met den dood of verbanning naar Solowky. De ellende heeft de eerbaar heid gedood. Voor wij gaan spreken over de afschu welijke verbanningsoorden, willen wij eerst nog even terugkomen op de treurige toe standen ten plattelands m de daar gevoer de verkiezingsactie, om vervolgens een der meest funeste gevolgen van het communis tische stelsel, n.l. dat der ouderlooze kin deren, te beschouwen. Men kan hier dan tevens uit zien om welke onzinnige redenen men met verbanning wordt gestraft. De verkiezingen geschieden op de volgende wijze: Al de werklieden worden opgeroe pen op openbare plaatsen, waar communis tische sprekers het woord voeren om het doel van het communistische stelsel, de samenstelling van het regime in Rusland, de actie om de geheele wereld aan het com munistische stelsel te onderwerpen enz. enz. uiteen te zetten. Deze woordvoerders stellen vervolgens de oandidatuur van een of andere aan hun toehoorders geheel on bekende en vragen dan hierover de mee ning van het volk. Als één man geeft dit zijn goedkeuring, want het volk weet, dat de onvoorzichtige, die de keus van den can- didaafc niet zou beamen, onmiddellijk zou worden verbannen naar SolcJwky als „man der oppositie". Zij, die niet kunnen bewij zen, dat zij hun geheele leven eenvoudige arbeiders waren, hebben geen stemrecht. Een der verschrikkelijkste plagen van het moderne Rusland is de „Bezprisorny", an ders gezegd de weezen, slachtoffers der omwenteling, diegenen, wier ouders wer den vermoord of van honger stierven. Deze verwaarloosde en aan hun lot overgelaten kinderen zijn zeer talrijk, zij doorkruisen het land, alles stelend wat onder hun be reik komt, ja zelfs gaan zij zoo ver, dat zij den laten voorbijganger van zijn klee deren ontdoen. Wanneer zij worden aan gehouden, krijgen zij de volgende straffen: voor diefstal, een maand opsluiting; voor een nachtelijke aanval, drie maanden; voor een moord zes maanden. De tuchthuizen dragen niet meer den naam van gevange nissen maar van „verbeteringsgestichten''. Ironie! Die verbeteringsgestichten vererge ren n.l. nog meer de moordzuchtige opvoe ding der jonge bandieten. Zonder onder scheid worden in deze gestichten zoowei moordenaars als politiek veroordeelden, die hun overbrenging naar Solowky af wachten, opgesloten. In de cellen, welke aanvankelijk voor vijf personen waren ge maakt, sluit men gemakkelijk een twintig tal politieke gevangenen en moordenaars tezamen op. Deze laatsten evenwel zijn Programma's voor Zaterdag 14 Februari. Huizen, 298 M. UitsL KRO-Uizenjdimg. 8.009.15 Gramfoonpl. 11.3012.00 Causerie door Pastoor Per- quin. 12.00—130 Concert KR O-sextet o.Lv. P. Lustenhouwer. I.302.30 Gramofoon.pl. 2.303.00 V rag enhalf uurtje voor de Jeugd. 3004.30 Kinder uurtje. 5.006.00 Vroolijke Gramofoonipl. 6016.15 Esperanto-N ieuwsberichten. 6.15—6.35 Journalistiek Weekoverzicht dioor P. de Waart. 635—6.45 Gramofconpï. 6.457.15Esperanto Cursus. 7.157.45 F. M. Geeoher: „Sociale Pro blemen op Java (IV)". 7.45—10.45 Concert KRO Salon-orkest o. 1 v. M. van 't Woud. Johan Helden (viool- 8oli). ca. 9.00 Va-z Dia-s. 104512.00 Gramofooniplaten. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gna.mofoon.pl. 10.00 Morgenwijding (VPRO). 10.16 Uitzending voor Arbeider® in de Continu-bed r ij ven. 12.00 P-ólitieber. 12.15 Concert VAR A-septet 2.15 Gramofoon.pl. 2.30 Inst. v. Arb. Ontwikkeling. P. K. Polderman: „Ontstaan en groei van het in stituut". 2.45 Paedagogisoh concert. 4.15 Cursu® Duitsch. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Populaire Kunstbeschouwingen door Otto van Tussenbroek. 5.30 Gramof->onpL 5.35 T. Landf-é: „Ons Huis een Tehuis". 6.05 SDAP-kwartiertje. 6.20 Literair Halfuurtje A. M. de Jong. 7.00 GramofoompL 7.05 M. Sruyser: „De Film en de Arbei- dersbew egirig". 7.30Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Populair Avondprogramma. 10.55 VARA-Va-ria en Voetbalberichten. 11.05 Vaz Dia®. II.15 Gramofoonpl. tot 12.00. Daveotry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 1.202.20 Orkesbconcert. 3.104.50 Verslag van de Rugby-match EngelandI er land 5.35 Kinderuurtje. er heer en meester. Zij bemachtigen het voedsel en de kleeding der politieke ge vangenen, zonder dat het slachtoffer zich durft beklagen, want dan zouden zijn da gen zijn geteld. Ik heb met eigen oogen daar de afschuwelijkste dingen gezien. Een grove fout hoeft men niet te begaan om in zoo'n verbeteringshuis te belanden. Als een vrouw zich beklaagt over de levens duurte, als een werkman een woord van ontevredenheid uit, is dit voor de „Gué péou" reeds voldoende er tusschen te ko men. Jongens van 15 tot 16 jaar, zich voor bereidend tot het communisme, krijgen als titel „Com'somoletz". Belangrijke opdrach ten worden hun verstrekt, zooals huiszoe kingen, aanslagen van voorwerpen, des avonds aan de deuren afluisteren wat ver dachte personen zeggenZij zijn gewa pend en zaaien den schrik over het land. Huwelijk en echtscheiding zijn even snel uitgesproken, mits betaling van 25 kopek voor elke bewerking. Voor de echtscheiding is het verschijnen van één der betrokkenen vóór het „Beheer van Huwelijken" reeds voldoende. De ellende heeft de eerbaarheid gedood-. Het communisme heeft den familie band vernield, omdat de ouders het recht niet meer hebben hun eigen kinderen op te voeden en de zedelijkheid is nog maar enkel een woord. 6.20 Verslag van de voetbal-ma/toh Ohsi- aeoBlackburn Rtovere. 6.35 Berichten. 7.00 Sportber. 7.05 Piane-recattal door S. Muran. 7.20 Lezingen. 7.50 „The Pursuit of Pleasure" ran L. 51e- veki-nig. 9.20 Berichten. 9.40 „The Soo op "-Lezing. 1005 Dansmuziek en variété-nummer. „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 9.20 Concert-Orkest en solisten. 12.50 Gramofoonpl. 5.05 Orkestoonoert. 9.05 „Oonte® Bruns" van de Balzac. 9.50 Jaezmuziok. Laogeoberg, 473 M, 6.337.33 Concert. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 GnamofoonpL 12.251.50 Orkestoomcerfc. 4.205.20 Concert-Orkest en fluit. 7.05 Vroolijlke avond. Daarna berichten en tot 11.20 Dansmu ziek. 11.2012.20 Gramofoonpl. Kaluudborg, 1153 M. 12.0512.35 Gramofoonpl. 250—4.50 Orkestoonoert en zang. 7.207.45 Viool-recital. 7.458.50 Orkest-concert. 9.15—930 Fluit soil 9.4510.20 Liederen-voordracht. 10.2011.35 Dansmuziek. Brussel 508.5 M. en Leuven 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.05 Concert. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Vervolg Orkest-concert. 338,2 M.: 5.20 Gramofoonpl. „Aida" vau G. Verdö. 7.20 GramofoonpL 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestoo-ncert. Z e e s e d, 1635 M. 5.401.20 Voordrachten, lessen. 1.202.20 GramofoonpL 2.203.50 Lezingen* 3.504.50 Orkestooncert". 4.507.20 Lezingen en lessen. 7.20 Vroolijke Avond. 8.20 Berichten. 8.30 „Al® Veldlbte empfehlen rich Prinz Orkiwsky en Grafin Ma-riza". Vroolijke re vue van Rolf A. Sievers. Regie H. P. Schmiedel met Orkest 9.50 Berichten en daarna tot 11.50 Dans muziek. Nieuwerwetsche kamerinrichting. FEUILLETON Uit bet Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). 24) Ik wist niet eens dat de politie achter hem aan zat, antwoordde Nicolo zonder veel belangstelling. Hij kwam hier 's nachts om een uur of twee terug en had een uur werk-bom bij zich. De idioot 1 De heele troep van Baldy Vickers was bij elkaar ge weest in het café van Jake Morrissey en hij had dat ding van buiten tegen het huis gesmeten. De idiootNatuurlijk ontplofte het niet! Hij dacht dat dat gebeuren zou als het met kracht ergens tegen aan werd gegooidDe eenige manier o™ *no'n bon. te laten explodeeren is de huls te openen en het uurwerk te stellen. Toen hij merkte dat er geen ontploffing volgde, raapte hij de bom weer op en nam hem mee hier naar toe. Hij wilde dat ik hem voor hem zou stellen. Ik vroeg hem hoe hij er aan kwam. Het eenige wat ik uit hem kon krij gen was dat Lomazzi hem vertelde, waar hij een paar dingen had verborgen: ha, ha! Nicolo Capriano kakelde nog schriller dan gewoonlijk en bewoog zich heen en weer in bed met een sinister pleizier. Ha, ha, klonk het nog eens, een van Tony's oude bommenTony heeft dien jongen idioot een erfenisje achtergelaten.... enfin, misschien was er ook wat geld bij. Ik trachtte dat gewaar te worden, maar het ook had gedaan.... vijftien jaar gelo of ik die bom niet voor hem wou stellen. Ik weigerde: ik zei hem dat ik niet meer in deze branche werkzaam was, dat ik mijn practijk er aan had gegeven toen Tony het oo had gedaanvijftien jaar gele den. Hij vloekte me uit en razend en scheldend ging hij hier vandaan.... vol slagen ontoerekenbaar in zijn woede en wraakzucht Ik veronderstel, dat hij, daar op die bank in het park onder een lan taarn zelf aan dat ding heeft zitten prut sen. Ik zou het overigens niet graag voor hem gedaan hebben.... het was te oud, hèZelfs mij zou het uurwerk misschien parten li ebben gespeeld. Ja, zei Barjan opstaande, het komt mij voor, dat de heele geschiedenis wel in el kaar zal zitten, zooals jij het zegt, Nicolo. Dus dit is het einde van Dave Henderson en van honderd duizend dollar Hij fronste de wenkbrauwen, staarde een oogenblik pleinzend voor zich uit, wees toen op de kleeren op het voeteneind van het bed en zei bruusk, als om te verber gen, dat er even iet® van ontroering en weemoed in hem geweest Ik zal dat maar meenemen: voor het gerechtelijk onderzoek. Er ligt pakpapier in de onderste la van de kleerenkast daar, lichtte Nicolo zakelijk in. Daar kunt u ze wel inpakken. Barjan knikte, haalde het papier te voor schijn, pakte de kleeren in en nam het pak onder den arm. We zullen dit niet vergeten, Nicolo!, zei hij hartelijk, terwijl hij naar de deur ging. Dank je bromde de Italiaan, ik weet wat dat niet-vergeten van jullie waard is! Hij luisterde in spanning terwijl Teresa den rechercheur inspecteur uitliet door de voordeur. Toen hij die had hooren dicht gaan, riep hij zijn dochter weer. Luister, kleine meid, zei 'hij met een hu moristische tinteling in zijn zwarte oogen, toen ze bij zijn bed stond, ik zal je wat ver tellen. Ignace Ferroni, die zoo stom is ge weest om zichzelf in de lucht te laten vlie gen, is de jongeman geworden, die onze goede vriend Tony Lomazzi naar ons toe heeft gestuurd en die gisteravond hier geweest is Vader De oogen van het meisje werden groot van verbazing, maar er was ook een uitr drukking van sohrik in. Begrijp je het, kleine meid? Hij schudde het hoofd heen en weer en lachte zacht jes voor zich heen. Geen woord, hoor je Begrijp je het? Ja, antwoordde ze een beetje onzeker. Goed. Ik zou me hard vergissen als Bar jan het niet als zoete koek opgegeten heeft. Maar ik mag niets aan het toeval overla ten, niets: ik moet zekerheid hebben. Te lefoneer direct aan Emmanuel, dat hij klei nen Peter voor me moet opsnorren en dien verschrompelden schavuit direct hier naar toe gluren. Ja vader, zei het meisje, maar Het is voor Tonv Lomazzi, antwoordde hij zacht voor zijn doen. Ze ging de kamer uit. Nicolo Capriano sloot de oogen en zonk terug in de kussens. Er was een glimlach op zijn gezicht en hij lag vrijwel onbeweeg lijk tot hij zich een uur later overeind heesch, toen Teresa een klein, verdroogd mannetje met een fretachtig gezicht de ka mer had binnen gelaten. Het is of de goede oude tijd weer te ruggekomen is, dat ik jou hier bij mij zie, kleine Peter, begroette Nicolo den zon derlingen bezoeker, nadat Teresa de ka mer had verlaten. Ik heb altijd goed be taald, hè Dat ben je zeker niet vergeten 1 Prachtig. Ik zal wéér goed betalen. Luis ter Ik ben er vrijwel zeker van dat de man die vannacht in dat park door de ont- plofifng van een bom gedood is, een pas ontslagen gevangene was.... Dave Hen derson heette hijen dat heb ik aan de politie verteld. Maar het is ten slotte mo gelijk, dat ik mij vergist heb. Ik denk het wel niet.... maar je moet toch met de mo gelijkheid rekening houden, nietwaar? Nu moet ik absolufe zekerheid hebben, kleine Peter, begrijp je? De politie zal haar on derzoek voortzettenen de bende van Baldy Vickers zal ook niet rusten voor ze het fijne van de zaak weten; die zaten die vent ook achterna. Jij bent een pientere kleine duivel, Peter? Je moet er aohler ko- mn of de politie iets ontdekt heeft waaruit blijkt, dat ik me vergist heb en hetzelfde geldt voor den troep van Baldy Vickers. Je kent ze allemaal, nietwaar? De kleine, verschrompelde fret grinnikte. En ófJe kunt het gerust aan mij over laten, Nicolo! Ik ben niet van gisteren.... Nicolo klopte den ander vertrouwelijk op den arm. Je hebt geen haast, kleine Peter, je hebt den geheelen dag voor je. Toen de kleine man verdwenen was, lag Nicolo weer met gesloten oogen en met een sluw lachje om zijn mond, achterover in de kussens. Het was al donker, toen de kleine Pe ter weer naast het groote hemelbed stond. Je hebt het bij het rechte eind gehad, Nicolo, rapporteerde hij. Het was die vent: het is vast en zeker. Ik heb zoo'n beetje rondgehangen om de politie en die twijfelt er absoluut niet aan. Ze hebben zelfs het nieuws aan de kranten gege ven. Hij haalde een courant uit zijn zak en gooide die op bed. Je kunt het zelf lezen, ging hij voort. En wat de boude betreft, dat is precies hetzelfde liedje. Ik heb een uur geleden door het raam geloerd en geluisterd bij Jake Morrissey. Ze waren er allemaal, Bal dy en Runty Mott, enfin, het heele stel en ook nog een vent dien ik niet kende. Zeg, ik wist niet dat Bookie Skarvan wat met dat zoodje uitstaande had. Ze waren zoo woest op elkaar als een troep uitgehonger de wolven en ze gaven elkaar de schuld er van dat de duiten naar de maan zijn. De eenige, die zijn hoofd koel hield, was Boo kie. Hij zat op een groote sigaar te kau wen en veegde ze de kast uit voor hun stommiteit. Zeg Nicolo, je moet die Boo kie Skarvan in de gaten houden. Hij zei te gen de bende: „Het staat vast, dat Dave Henderson dood is, dank zij de onbenulli ge manier waarop jullie de zaak hebt aan gepakt. En het staat ook vast, dat dat ver haal van Capriano in de krant ook juist is het klopt veel te goed om niet juist te zijn. Maar als Dave Henderson dien ouden kerel zooveel verteld heeft, kan hij he*n nog wel een heeleboel meer hebben gezegd, is 't niet? De oude Nicolo is een gladde vo gel en met honderd duizend dollar in 't vooruitzicht zal die brave jongen niet sla pen In ieder gevalhet is onze laat ste kans dat Capriano weet, waar Dave Henderson het geld verstopt heeft. Maar Capriano is een kerel waar jullie ezels toch niet tegen opgewassen zijnik zal dat var kentje zelf wel wasschen 1" Kleine Peter likte met zijn tong langs zijn lippen, toen Nicolo var. onder zijn pe luw een bankbiljet te voorschijn haalde, dat een niet zoo heel gering bedrag aan wees. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11