DONDERDAG 12 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente houdt Vrijdag a.s. een openbare vergadering. Daarin heeft plaats de benoe ming van den Directeur van Openbare Werken. De meerderheid van B. en W. heeft de volgende alphabetische aanbeve ling gemaakt: 1. Ir. D. A. van Aalderden, Ingenieur, Hoofd van den Technischen Dienst van het waterschap „de Regge", Parkweg 39, Almelo; 2. J. L. Doornbos, Kapitein-Ingenieur der Genie, Stadhou derslaan 94, te Utrecht; 3. K. J. van Ge- mert,, Gemeente-Architect te Naaldwijk; 4. D. L. Landman, Hoofd van Publieke Werken te Boskoop; 5. H. G. Nieuwenhuis Ingenieur bij den Waterstaat en 's Lands Burgelijke Openbare Werken in Indië, Jacob Obrechtstraat 46 te Amsterdam; 6. J. Zijlstra, Directeur Gemeente-werken te Tietjerkstradeel. HOOGMADE. Volksbond. Zondag vierde deze Bond zijn twaalfde jaarfeest. De voorz. opende dezen feestavond te half acht met den Chr. groet, heette allen hartelijk welkom, en hoopte, dat allen zouden medewerken dezen feestavond zoo goed mogelijk te doen slagen. Spreker deelde mede, dat de Geestelijke Adviseur wegens verkoudheid verhinderd was te komen. Ook deelde spr. mede, dat van het eerste stuk, dat opge voerd zal worden men niet te hooee ver wachtingen mag hebben, daar een mede speler was ziek geworden en juist dien middag nog een ander opgezocht moest worden om dienst plaats te vervul len. Daarna werd het Bondslied gezongen met piano-begeleiding van mej. M. Opdam de solo-partij werd gezongen door den heer J. J. van Goozen. Vervolgens ging het scherm op en werd opgevoerd ,,'t Spre kend portret van Oom Toon", dat heel goed werd gesbeeld. Het was bijna niet te merken, dat de heer Ruigrok dien middag die rol onderhanden moest nemen. Na de pauze kregen wij: „Gevlucht uit Veenhuizen, voorgedragen door Cor en Jan van der Ploeg. Daarna opvoering van „Het zesde Vaandel"', hetwelk de lachspieren ook goed in beweging hield; vervolgens „Als iemand verre reizen doet", voorge dragen door Cor en Jan v. d. Ploeg, het 5e punt van het programma. „De begrafe nis van Oome Koos", ook door bovenge noemde heeren voorgedragen en tot besluit het zingen van het Strijdlied. Dit alles stond onder leiding van den heer Opdam. Mej. Opdam zorgde voor de goede stem ming met mooie, stukjes muziek. Na afloop dankte de voorz. allen voor de medewerking tot 't welslagen van de zen feestavond. Ook werd dank gezegd uit naam van het Vaandelcomité voor de op brengst van de collecte voor het vaandel, welke opbracht 5.451/2. Na allen nog maals dank gezegd te hebben sloot de vdorzitter deze gezellige feestavond met den Ohr. groet TER AAR. „De Hoop geleidt Ons". Dinsdagmid dag hield de Algem. Groentenveiling „De Hoop Geleidt Ons" haar laatste vergade ring in het gebouw van Jonathan te Aar- dam. Met algemeene stemmen werd beslo ten de vereeniging te liquideeren. Tot Bestuursleren voor de nieuwe Coöp. Cen trale Tuinbouwveiling vereeniging „Ter- Aar en Omstreken" G. A. werden gekozen de heeren P. Esveld, Herm. van Harten en Alb. van Straaten. Tot lid van de Controle commissie voor de nieuwe veiling de heer C. T. de Bruijn. „Door Vriendschap Saamverbonden". Maandagavond hield de IJsclub „Door Vriendschap Saam Verbonden" haar leden jaarvergadering in het café van den heer C. van Dam op het Kerkpad. De voorz. J. Egberts opende de verga- - gadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, die gering in getal zijn, in 't bijzonder tot den eere-voorzitter den heer J. Hoogenboom. De secretaris, de heer C. Snijders, las de notulen van de vo.rige vergadering welke onder dank werden goedgekeurd. De penningmeester doet rekening en verantwoording over het financieele ge deelte, er is nog een batig saldo van 23.51 De heeren Jac. Akerboom en Cor. Hoo- gervorst, die als verificateurs optraden, I-apporteerden dat de boeken en beschei den in de juiste vorm waren. Nu krijgen we het cardinale punt van den avond nl. bestuursvoorstel tot liquidatie van de vereeniging en aansluiting bij de Ter-Aar- sche IJsclub. De Voorz. licht dit voorstel duidelijk en klaar toe. Snv. zegt, dat wanneer men aan sluit bij de IJsclub, men een veel betere gezondere toestand krijgt, men kan veel meer tot stand brengen betreffende banen maken, en verdere ijsvermaken. De eere voorzitter onderstreept de toelichting van den voorzitter. Doch de heer Mohr, wilde in geen ge val „de Vriendschap" afbreken, hij vindt het een van de mooiste vereenigingen van het Papeveer. Hierover werd geruimen tijd gediscus sieerd, en in de discussies leek het wel of wij de schoonste banen bezaten in den wintertijd als er maar ijs was De Voorz., hoe hij ook zijn voorstel ver dedigde op de meest voortreffelijke wijze, kon niet anders doen dan het in stemming brengen. Het Bestuursvoorstel werd ver worpen met 10 vóór en 13 tegen. Alzoo blijft „de Vriendschap" weer draaien. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Bij de Rondvraag wilde de heer B. P. Uitewaal nog eens een vergadering bijeen roepen om nogmaals te probeeren, samen te gaan met de IJsclub. Dit werd goedge vonden. Verder niets meer aan de orde zijnde dankte de Voorz. de leden voor hun opkomst en sloot de vergadering. RIJNZATERWOUDE. Lezing. Op initiatief van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw werd op Dinsdagavond 10 Februari in de zaal van den heer de Boer te Rijnzaterwoude een lezing gehouden door den heer W. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent, over het melken en waarbij tijdens het melken op moet gelet worden. De voorzitter, de heer J. Visser te Ter-Aar, opende de vergade ring en gaf het woord aan den heer Huis man. De heer Huisman heette de aanwe zigen hartelijk welkom. De opkomst was misschien mede om het slechte weer zeer gering. Spr. stelde zioh voor, van hetgeen hij ging zeggen dat verschillende boeren het niet met hem eens zouden zijn, doch bij nadere beschouwing en door de prak tijk ten deele uitgewezen zouden ze hem toch gelijk moeten geven. Doch daarom gaat het niet volgens spr., doch om alles zakelijk onder de oogen te zien. Daarop gaf spr. te zien, volgens een teekening, hoe er gemolken moest worden, wilde zulks, goed gebeuren. Spr. drong er bij de veehou ders zeer sterk op aan toch vooral zinde lijk te melken. Dit laat nog veel te wen- schen over. Spr. toonde met eenige feiten aan, wanneer er niet zindelijk gemolken wordt dit nadeelig kan werken voor de kaasmakerij en voor de comsumptiemelk. Spreker zou het wenschelijk 'vinden wan neer de veehouders er twee pakken op na hielden een om te voeden en een om te melken. Althans niet met hetzelfde pak de varkens voeren en daarmede melken, men krijgt daarvan zoo lioht iets in de melk. Ver volgens werden nog eenige voedermetho des besproken in verband met het vetge halte der melk en der kaasmakerij. Voorts stelde spr. het op prijs wanneer iemand iets te vragen had dit gedaan zou worden. Door verschillende veehouders werd een en ander naar voren gebracht, o. a. het controleeren van melk wat altijd niet even serieus geschiedt. Een veehouder deelde mede, dat hij indertijd een schrijven van een zuivelstation gehad had, met de me- dedeeling dat er streptococcen in de melk voorkwam, waarop hij monsterB melk moest opsturen. Zulks werd door hem ge daan, doch hij vulde 16 fleschjes welke hij ontvangen had in van een koe. Er kwam bericht terug dat er fleschjes goed waren en 5 niet, dus men behoeft niet te vragen aldus de veehouder, of die controle ook goed was. Er werd dan ook hartelijk om gelachen om deze geestige mededeeling. Nadat niemand meer iets te vragen had, sloot de voorzitter onder dank aan den heer Huisman deze bijeenkomst. SASSENHEIM. Amicitia. Aan het slot van dit sei- zien heeft onze tooneelvereeniging Amici tia gisteren in het K.S.A.-gebouw weer groot succes gehad. Voor dezen keer was een zeer amusante en avontuurlijke klucht opgevoerd, getiteld „In de mist". Dat de aanwezigen hebben genoten van het schitterend spel, bewees het dankbaar applaus. De vertolking van dit stuk liet dan ook niets te wenschen, en iedere speler was voor zijn rol berekend. Het spel vol vergissingen en verrassingen geeft momen ten van onbedaarlijk lachen. De inhoud van het stuk komt o-a. op het volgende neer. Het huis, waarin een zekere John Smit woont, is een zoogenaamde flatwoning. In deze woningen wonen vaak vele gezin nen die eenige kamers gemeubileerd huren. Deze kamers zijn door verschillende gan gen en trappen te bereiken. Het toeval treft, dat nog een zekere John Smit daar ook woont, en diens vrouw, na een poosje uit logeeren te zijn geweest, in het huis van den verkeerden Smit terecht komt. Een en ander leidt tot de dolste verwikke ling en voor de beide echtgenooten, die el kaar niet kenden, wordt het een ware mis tige zaak. Het loopt zelf zoo ver, dat de hulp van politie moet worden ingeroepen. Aan het slot heeft alles weer een goed verloop en zijn allen uit de mistige zaak gered. Het geheele stuk is naar aller ge noegen geslaagd. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „Vineta". Na afloop werd nog eenigen tijd een walsje gemaakt. Verloren voorwerpen. Een kinderhand schoen; een rol dakbedekking, groot onge veer 10 M2.; een zilveren rozenkrans; een autokleed, kleur, zwart met gele strepen. Gevonden voorwerpen: een roode haar kam. Geboren Hendricus Marcellus Wil helmus, zoon van J. Hoogervorst en van G. Los. Overleden Helena van de Meij ge boren Does 34 jaar. Gevestigd Th. Goedemans, Hoofd straat 277 van Lisse A. P. Baak, Hoofd straat 277 van Lisse P. J. Meere en ge zin, Zandslootkade 25 van Ede J. W. Boodt, Hoofdstraat 119, van Leiden H. Roozen en gezin, Hoofdstraat 3 10, van Voorhout. Vertrokken: N. Kuneman, Menne- weg 9, naar Oegstgest E. Schmidt, Hoofdstraat 324, naar Valkenburg (L.). M. van Diggelen, Fl. Schoutenstraat 2, naar Alphen aan den Rijn H. J. van der Lans, Jac. van Beierenlaan 16, naar Lisse J. H. Prins, Wilhelminalaan 15, naar Rotterdam A. J. A. van der Geest, Hoofdstraat 297, naar Leiden C. H. van Meurs, Hoofdstraat 297, naar Leiden. WARMOND. „St. Matthias". Gaarne vestigen wij de aandacht op de Vastenavonduitvoerin gen der R. K. Muziek-, Tooneel- en Zang- Vereeniging „St. Matthias", op a.s. Zon dag en Maandag te 8 uur in de concert zaal van Hotel „De Zon". Na een concert, te geven door de afd. Harmonie, vult de afd. Tooneel met een keurig programma de tweede helft van den avond, terwijl het „Warmonds Muzieken- semble" de stemming zeer zeker zal ver- hoogen. Plaatsbespreken Zondag van 12 1 uur, Maandag van 12.301 uur aan de zaal De Tooneelwedstrijd van den Volksbond. Het tooneelconcours van de afdeeling Warmond van den Ned. R. K. Volksbond is ten einde. Gisteravond is in Hotel de Stad Rome het e-lot op waardige wijze gevierd. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer J. Hogeboom, de bij eenkomst waarbij hij allen een hartelijk welkom toeriep inzender de eereleden en de jury. Een bijzonder woord van welkom riep hij toe aan den oud-burgemeester, den heer A. J. Schölvinck en aan den oud-voorzitter den heer J. H. Haver kort. Hierna werd allereerst overgegaan tot de opvoering van het blijspel getiteld ,,'t Schilderijtje", dat- werd opgevoerd door de afdeeling Tooneel van den Volks bond alhier. Als steeds waren de rollen keurig verzorgd en werd het stuk vlot ge speeld. De spelers verdienen dan ook al len, zonder uitzondering lof voor hunne prestatie. Na de pauze nam de voorzitter van de jury, prof. P. M. J. Heskes, het woord om verslag uit te brengen van de afge- loopen wedstrijdavonden. Zootvel de spelers als de regisseurs zul- len wel gemerkt hebben dat hier iemand aan het woord was, bij uitstek bevoegd om te oordeelen en zeer ter zake kundig. Ruim 2 uur is Prof. Heskes aan het woord geweest en het was- voor allen die belang stellen in het tooneelspel een zeer leerzame avond. De uitslag was ala volgt: Afd. Tooneelspel: Eeréprijs Purmerend Leo XIII met 294 punten. Medaille van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Eerste prijs: St. Bonifacius uit Krom menie, zilveren lauwerkrans; tweede prijs Nut en Genoegen uit Lisse, zilveren lau wertak; vierde prijs: Maassluis-, Eensge zindheid, zilveren medaille. De derde prijs werd niet toegekend. Afd. Blijspelen: Eerste prijs Adolf Kolping uit Leiden, zilveren lauwer tak; tweede prijs- St. Genesius uit Bos koop, verg. zilv. medaille; tweede prijs St. Tarcisius uit Stompwijk, verg. zilv. medaille; vijfde prijs Ons Genoegen uit Voorhout, bronzen medaille. Regisseur spr ij s, afd. Tooneel eerste prijs H. B. J. Brinkman van Le-o XIII, Purmerend; tweede prijs N. E. Draesma van St. Bonifacius, Krommenie. Afd. B 1 ij e- p e 1 e nEerste prijs Leon Th. Bayer van Adolf Kolping, Leiden; tweede prijs B. J. J. Robben St. Genesius van Boskoop. Pr ij zen beste spelers, afd. Tooneel: A. Koning als- Arie van Lith in de Waterduivel, Krommenie, groote bronzen plaquette. Afd. Blijspelen: J. P. Mante als James Stocke in de Schoonzoon uit Ame rika, groote bronzen plaquette. De mooiste uitbeelding, afd. Tooneel: C. Elfering als Grootvader Branders uit „Scheurende muren", van Lisse, zilveren lauwertak. Afd. BI ij spelen: Jac. Overdevest als Joost de Knecht in „Joosb Uilenspie gel" van Stompwijk. W a a r d e e r i n g e- p r ij z e n, afd. Tooneel: Job. Neelen, Krommenie, als Nol van Hedel in de Waterduivel, verg. zilveren medaille; P. Stam te Purmerend als Fernand in de Hellas, verg. zilveren medaille; A. Oudejans Jr. te Purmerend als Bernard in de Hellas, zilveren med.; B. Neelen, Krommenie als Piet in de Wa terduivel, zilv. medaille; W.de Graaf, Krommende als Leo in de Waterduivel, zilv. medaille. Afd. Blijspelen: J. A. v. Oijen als Prof. Droogstoppel in de Schoonzoon uit Amerika, zilveren medaille; P. Staak, Boskoop als Joep in „Onder de para- pluie", bronzen medaille; H. J. Vermeu len, Boskoop als Dr. Colenbranders in „Onder de parapluie", bronzen medaille. Publiekprijs: Eerste prijs Krom menie; tweede prijs Stompwijk. Het diploma voor de beste grimmee- ring gedurende dezen wedstrijd werd be haald door den grimmeur G. Hoppezak te Leiden. Nog werden twee extra prijzen toege kend en wel een eerste prijs aan den heer G. van Winzen en een tweede prijs aan den heer Th. Hogenboom voor hun op treden in het tooneelspel „Het Schilde rijtje". In een humoristisch en kernachtige speech nam prof. Heskes afscheid van de aanwezigen waarbij hij een woord van warmen dank bracht aan allen, die had den medegewerkt dit concours zoo uit stekend te doen slagen. Inzonder wensoh- te spr. hierbij te noemen zijn mede-jury leden de heeren C. J. M. Maohen en H. Burcksen waarvan vooral een woord van dank toekwam aan den heer Machen, die met zijn kennis van zaken zooveel tot dit succes heeft bijgedragen. Een spontaan en hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zijn vele zorgen aan het welsla gen van dit concours geweid en hij had dan ook nog eenwoord van warmen en oprechten dank in ontvangst te nemen van den voorzitter der vereeniging, voor zijn krachtige hulp. Nog bracht de voorzitter een woord van dank aan de vereenigingen, die Warmond zoo menig kunst- en genotvol- len avond hebben bezorgd en het deed hem een groot genoegen te vernemen, dat ook de vereenigingen over de ont vangst en het verloop zoo buitengewoon tevreden waren. Nog werd het woord ge voerd door de voorzitters der vereenigin gen uit Krommenie en Purmerend, die beiden een woord van lof spraken voor de organisatie, waarbij zij een woord van dank niet konden onthouden aan den heer den Dunne, die onvermoeid uren achtereen achter de coulissen, de stille werker is geweest. En hiermede behoort dit concours weer tat het verleden, doch de Volksbond kan met trotsch hierop te- ST OM PW IJK. Gemeenteraad. Donderdagavond te 7.30 uur komt de Raad der gemeente Stompwijk in openbare vergadering bijeen Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel algcheelo vernieuwing Kees Jan Koenebrug te Stomp wijk. 4. Wijziging verordening aanwijzing stemlokalen voor verkiezing leden Tweede Kamer, Staten-Generaal, Provinciale Sta ten en Gemeenteraad. 5. Benoeming leden stembureaux. 6. Benoeming leden Com missie tot wering van Schoolverzuim. 7. Verder voorkomende zaken. STOMPWIJK—VEUR. Gemeenteraad. Vrijdagavond te 7.30 uur komen de Raden der Gemeenten Stompwijk en Veur in openbare gecombi neerde vergadering bijeen. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel der Commissie van Beheer naar aanleiding van het verzoek van Mr. W. A. Telders in zake ontslag F. A. van Waarde. (Gasm. Eleetricien). 4. Voorstel naar aanleiding adres C. N. de Vreede aan den Veenweg, houdende ver zoek om electrische aansluiting van zijn woning. 5. Voorstel met betrekking plan nen o.m. tot bouw nieuw kantoor Lichtbe- drijf. 6. Voorstel tot vernieuwing Gasbui- zennet langs den Stompwijkschen weg. 7. Verder voorkomende zaken. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De Raad dezer Ge meente vergadert op Maandag 16 Februari 1931, des namiddags te 8 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verlee- nen van voorschotten ex art. 101 der L.O.- wet 1920 over 1931. 3. Idem tot het toestaan van de benoodigde gelden aan het bestuur der christ. school ex art. 72 der L.O.-wet 1920. 4. Idem tot wijziging der begrooting 1931. 5. Idem tot wijziging van de verorde ning op het beheer van de gas-, waterlei ding, badhuis- en electriciteitsbedrijven. 8. Idem tot vaststelling van het bedrag der zekerheidsstelling van den boekhouder-kas sier der ebdrijven. 7. Idem tot vaststelling van een stratenplan. 8. Besluiten comptabi liteit. 9. Ontheffing schoolgeld. Jubileum. Gisteren herdacht de heer M. G. Opdam den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als tuinarbeider bij het Do- minicanessenklooster alhier, welke dag voor hem niet ongemerkt is voorbijgegaan. Gis termorgen werd de jubilaris met zijne eclit- genoote per auto van zijne woning afge haald ter bijwoning der gezongen H. Mis in de kapel van huize Bijdorp. Na de H. Mis werd hem een ontbijt aangeboden, waarna de jubilaris werd gecomplimenteerd door mgr. Th. Bekkers, Rector in het klooster, de Eerwaarde Overste en ver schillende Eerwaarde Zusters van huize Bijdorp en hem verschillende blijken van belangstelling, o.a. een couvert met inhoud, overhandigd. Den verderen dag bracht de jubilaris door in huiselijken kring, waar versieringen waren aangebracht. Het was voor den jubilaris een onvergetelijke dag. VOORHOUT. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij uit goede bron vernemen zal de heer G. K. Spierenburg, alhier, op no. l van de lijst van de Chr. Hist, partij worden ge plaatst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen, terwijl als no. 2 op die lijst zal worden geplaatst een Anti-Revolutionair. Wie dit zal zijn is nog niet bekend. Hier uit blijkt dus dat de Chr. Hist, en A. R. in deze samenwerken. WASSENAAR. Floralia-vereeniging. Woensdagavond hield de Floraliavereeniging in het Wapen van Wassenaar haar ledenvergadering. Door den voorzitter, den heer P. Zeg waard, werd deze vergadering met een hartelijk welkomstwoord geopend. Spr. gelooft dat het Bestuur nog steeds het volle vertrouwen van de leden heeft en de leden dit ook toonen door blijken van medeleven te geven. Over het afgeloopen jaar behoeft deze vereeniging niet te klagen. Mevrouw Wieg manRegout heeft hare benoeming tot beschermvrouwe aanvaard, terwijl de gemeente voor het eerst eene subsidie toe kende; ook het ledental nam met 11 toe, evenzoo werd de lijst van donateurs groo te r. Deze vereeniging die dan ook op haar manier voor een klein gedeelte medewerkt aan de opvoeding der jeugd, door het aan- kweeken der zelfwerkzaamheid en het op wekken van de liefde voor de planten, be gint reeds meer en meer in de publieke belangstelling te geraken. Na de ingekomen stukken brengt de se cretaris, de heer A. J. van'Duivenvoorden, het keurig uitgewerkte jaarverslag uit; hieruit bleek o.m., dat in 1930 door deze vereeniging 1116 plantjes werden uitgereikt aan de kinderen (1929, 1000 stuks) en voor het eerst 256 plantjes aan ouderen. Ook werd daarin gememoreerd de pret tige medewerking wederom van de school hoofden ondervonden bij het uitreiken dier plantjes. Ook de deelname aan de gehouden Nij verheidstentoonstelling werd een succes, meer dan 110 prijzen konden worden uit gereikt. Hierop doet de penningmeester, de heer A. F. van Zetten verslag. Hierbij bleek, dat de totale inkomsten bedroegen 557.40 en de uitgaven 402.02 1/2, zoodat er een batig saldo valt te boeken van 155.37 1/2 Tot Commissie voor het nazien der be- scheiden van dezen functionnaris worden benoemd de heeren A. van Biezen en P. Midavaine. Vervolgens heeft de verkiezing plaats van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding. Beide aftredenden nl. de hee ren G. A. Henkes en P. Zegwaard werden mot groote meerderheid van stemmen her benoemd, welke herbenoeming zij aanna men. Besloten wordt hierop dit jaar aan de kinderen uit te reiken de plantjes van: Geranium, Fuchsia, Begonia, Afrikaan en Mignon-dahlia (Betsy) en aan de ouderen Ster van Bethlehem, Geranium, Mignon- dahlia (Zalphia). Na de pauze breugt do Commissie bij monde van den heer Midavaine rapport uit. Alles bleek in perfecte orde te zijn, zoodat de penningmeester onder dankzeg ging door den voorzitter wordt gedechar geerd. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van het Bestuur, dit jaar een wedstrijd te organiseeren in aanleg en onderhoud van voor- en achtertuintjes. Eene breedvoe rige discussie ontstaat naar aanleiding van dit voorsteltenslotte werd hiertoe even wel besloten. Ook niet-leden kunnen hier aan deelnemen; terwijl er slechts voor allen een luttel bedrag voor inleg werd vastgesteld. Er zal door een jury worden gekeurd maandelijks, gedurende het tijdvak 1 April tot 1 October. Nadat op de rondvraag eenige vragen werden gesteld werd deze zeer geanimeer de vergadering onder dankzegging door den voorzitter gesloten. Financiën en Economie N.V. 'S-GRAVENHAAGSCHE HYPOTHEEKBANK v. NEDERLAND. Uil het verslag over 1930 der N.V. 's-Gra- venhaagscho Hypotheekbank voor Neder land wordt ons het volgende medege deeld Aan hypothecaire leeningen werd afge sloten: 10.932.025 verdeeld over 333 posten. Aan aflossingen werd ontvangen ƒ4.556.440, zoodat de rekening hypotheken vermeer derde niet ƒ26.375.585, waarna per 31 De cember op hypotheken uitstond 36 963.046.91, verdeeld over 2127 posten (v.j. resp. J 30.587.461 en 2015). Aan pand brieven werd geplaatst ƒ7.064.500. De in koop en uitloting bedroegen f 1.745.800, waarna het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven met ƒ5.318.700 is vermeer derd en per 31 December is gestegen tot ƒ34.556.000 (vj. f 29.237.300). De gemid delde pandbriefrente bedraagt 4.495 pet., die der hypotheken 5.304 pet., zoodat de gemiddelde rentemarge bedraagt 0.809 pot. (v.j. 0.864 pet.). Verkoop van verbonden onderpanden, ingevolge art. 1223 B.W. had 5 maal plaats. Verliezen werden het afge loopen jaar niet geleden. Met inbegrip van het. onverdeeld winst saldo ad 21.422.42 bedraagt het netto winstcijfer ƒ351.294.95 (v.j. f 310.035). Voor gesteld wordt op de aandeelen met 10 pet. storting uit te keeren 32 (als v.j.), op de volgestorte aandeelen 67 (als v.j.), op de oprichtersbewijzen 1200 (v.j. 1000). De totale toevoeging aan dc Reservefondsen bedraagt 180.889.99, waardoor deze fond sen stijgen tot 1-229.049.23. Op de balans per 31 December 1930 ko men o.a. de volgende posten onder activ.x voor: aandeelhouders 2.250.000 (v.j. 1.800.000), hypotheken 36.963.046.5)1 (f 30 587.161), kas, kassiers ƒ783,706,13 1.334.718), loopende en vervallen rente en aflossingen 234.514.56 175.966). Hiertegenover slaat onder passiva o.a. kapitaal 3.000.000 (v.j. ƒ2 500.000), pand brieven ƒ34.556.000 29.237.300), uitgelote pandbrieven ƒ630.800 55.00), reserve 1.157.S34.04 1.030.298), coupons /"564.93S.75 ƒ542.388), crediteuren ƒ161.530.33 442.075). De winst- en verliesrekening vermeldt aan baten: saldo hypotheek- en pandbrief- en deposti toren te ƒ357.380.06 307.989), hypo theek-provisie e.d. 133.060.76 89.077) on aan lasten: onkos'.en 49.321.37 46.619), koersreserve 60.000 (v.j. 60.000). Maatschappij „De Katholieke Illustratie" in liquidatie gegaan. Op Zaterdag 7 Februari j.l. werd te 's-Hertogenbosch een buitengewone verga dering van de N.V. Maatschappij „De Ka tholieke Illustratie" gehouden. Medege deeld werd, dat de Maatschappij haar doel verloren heeft, omdat „De Katholieke Il lustratie" in eigendqm is overgegaan aan de N.V. Drukkerij „De Spaarnêstad", die rpeds vele jaren de uitgaaf verzorgde. Mitsdien werd met algemeene stemmen' beslqften tot liquidatie over te. gaan. De president-commissaris, prof. mr. J. P. M. Aalberse, verklaarde, dat de toe stand der Maatschappij toeliet, om behal ve het in Januari 1931 gedeclareerde divi dend van 138.43 aan aandeelhouders als eerste liquidatie-uitkeering op elk aandeel, groot 100, per 1 Mei 1931 uit te keeren een 7 percent preferent aandeel groot ƒ100 in de N.V. Vereenigd Bezit van aan deelen der N.V. Drukkerij „De Spaarnê stad", benevens een bedrag van 20 in con tanten. Met de te verwachten slotuitkee- ring zal er dan in totaal ongeveer 270 per cent op elk aandeel dit jaar worden uitge keerd. Uit de vergadering van aandeelhouders werd bij monde van den heer J. B. Ves- ters aan directie en commis-sarisseq hulde gebracht voor hun gevoerd beleid, in het bijzonder aan den president-commissaris prof. mr. P. J. M. Aalberse, die in zoo voor name mate er toe heeft bijgedragen om de Maatschappij, wier aandeelen bij zijn op treden als commissaris bijna waardeloos geworden waren, wederom tot grooten bloei te brengen. Ook aan den directeur, den heer A. van Lieshout, die dit jaar 50 jaar in dienst der Maatschappij is, werd een bijzonder woord van hulde gebracht voor zijn ijverig en ac curaat beheer. Overeenkomstig de rtatuten is aan den directeur de liquidatie opgedragen onder toezicht van commissarissen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7