SPOOR's MOSTERD BUITENL. BERICHTEN UIT DE PERS UIT DE OMGEVING DONDERDAG 12 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 TWEEDE KAMER Do Tweede Kamer heeft gisterenmiddag; de behandeling va-n de steunverleening aan de aardappelmeclind/ustrie voortgezet. Interpellatie-v. d. Tempel. An de orde is eerst de behandeling van het verziek van den heer v. d. Tempel, om te imiterpelleeren over de genomen maatre gelen in verband met de crisis. De Voorzitter stelt voor het ge vraagde verlof te verleenen. De heer W ij n k oo p (c.p.) vindt het vreemd, dat de-ze interpellatie is aange vraagd Hier gebeurt iets, dat nog niet ge beurd is, ni. het toestaan van een z.g. oon- ourreerende interpellatie. De interpellatie wordt toegestaan. Besloten wordt de initerpellatie-v. d. Tem pel tegelijk te houden met-die van den heer De Vi-s-ser. De V o o r z i 11 er stelt verder voor de interpellati e-W ij a k o o p over de oorlogstoerusting in West-Europa en uit latingen van den chef van den Genera-Ien Staf niet toe te s-taaa, omdat er nog on langs gelegenheid was het defensiebeleid te bespreken. De heer Wijnkoop kan ge bruik maken van het vragen recht. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 77 tegen 2 stemmen. Steun aan de aardappelmeel- industrie. Voortgezet wordt behandelimg van het ontwerp tot het verleenen van crediet aan de a ardappe 1-mee 1 indu&rie Minister Ruya de B eer n- b r o u c k zet uiteen, dat de boeren in de veenkoloniën thans geen middelen hebben om kunstmest, zaai- en pootgoed aan te schaffen. Hiervan kan een schrale oogst het gevoLg zijn, met de daaraan verbonden eco nomische nadoelen. De Rijksoverheid heeft hier den plicht in te girijpen. De vraag is alleen: op welke wijze. De regeering wenscht nu de industrie over het doode punt heen te helpen. De fi nanciering van den opgehoopten voorraad i« nu de hoofdzaak va-n het voorstel. De heer EbeLs vroeg, of de eisoh niet kan wor den losgelaten, da-t het crediet verband moet houden met den onverkoohten voor raad meel. Het laten vallen va® dezen eisch zou de strekking der wet te zeer uitbrei den. Echter zegt de regeering toe, dat de onderscheidene bepalingen zeer ruim en soepel zullen worden toegepast. Aan de huidige omstandigheden op de geldmarkt ligt het, dat de rente op 2 pCt. kon worden gesteld. Een renteloos voor schot zou kasten 90.000 gulden per jaar. Denkt men nu met zulk een bedrag een ge- heele streek te kunnen helpen? In begin sel heeft rente-loosheid een bedenkelijke® kant en zij zou tevens onbillijk zijn tegen over ta-1 van andere bedrijven, die met voorraden zitten. Renteloosheid zou het ontwerp volkomen dena-tureeren en de vraag is of de regeerimg daaraan zou kun nen medewerken. Bij de uitvoering der re geling zal overigens rekening worden ge houden met den toestand va® de streek. Van een starre toepassing zal geen sprake zijn. Voor de banken mag de inmenging van den Staat geen voor- of nadoelen mede brengen. Van verschillende zijden in de Kamer is aangedrongen op een soepeler regeling van de aflossing. In dit verband is de re geering bereid een wijziging aan te bren gen, dat slechts dan 4 per baal moet worden terugbetaald, indien de prijs 10 gulden of hooger is. Bij lageren prijs wordt de aflossing naar verhouding minder. In dien de aflossing na den totalen verkoop niet voltooid is, zal de regeering de verde- de aflossing van jaar tot jaar vaststel len. De heer v. d. Heuvel (A. R.) vraagt hoe het moet gaan als de afzonderlijke verbouwers het crediet niet kunnen terug betalen. De heer C o 1 ij n (A.R.) vraagt of de rente moet worden doorbtaald bij uitge stelde aflossing. De heer Kersten (S.G.) acht deze maatregel totaal onvoldoende. Minister R u y s antwoordt nog, dat de aansprakelijheid natuurlijk niet kan wor den uitgeschakeld. Hoe in de practijk één en ander zal loopen, is vooruit niet te zeg gen. Indien noodig zal de Minister over leg plegen met den Minister van Arbeid. Den heer Colijn antwoordt Bpr., dat jaarlijks de situatie zal worden bezien. De regeeringscommissaris zal daarbij advisee- ren. Er zal vastgehouden moeten worden aan het beginsel, dat voorschot en rente moeten worden opgebracht. Een en ander zal echter gebeuren op de voor de bedrij ven meest gemakkelijke wijze. De alg. beraadslagingen worden geslo ten. De heer v. d. Heuvel (A. R.) licht een amendement toe om de rentevergoe ding te doen vervallen. De heer v. d. Sluis (S. D.) trekt zijn amendement in en deelt med, dat buiten zijn weten de heer v. d. Heuvel reeds vóór hem een amendement van dezelfde strekking had ingediend. Spr. verdedigt verder het amendement-v. d. Heuvel. Do heer Knottenbelt (V.B.) zegt, dat dit amendement een subsidie betee- kent, hetgeen aan het ontwerp een ander karakter geeft. De heer C o 1 ij n (A.-R.) merkt op, <*at als het percentage stijgt op de markt, dit percentage op 2 blijft. Dan ontstaat dus ook subsidie. Het argument van den Minister is niet zeer sterk. Als de Minister op spre kers vraag, bij de replieken gedaan, kan antwoorden: ,.tot het onmogelijke is nie mand gehouden", dan zal spr. tegen het amendement stemmen. •De heer Loerakker (R.-K.) hoopt, Jat de-Minister bevredigende toezeggingen zal doen in zake rentebetaling. Anders zal de Kamer .het amendement moeten aan vaarden. De heer Snoeck Henkemans meent, dat het beter is het amendement niet aan te nemen als daardoor het ont werp in gevaar komt. De Minister wijst er nogmaals op, dat het hier geen steun, maar hulp be treft en dat het amendemtn het ontwerp denatureert. Indien het amendement wordt aangenomen, wordt het wetsontwerp niet in stemming gebracht. Wordt bet niet aan genomen, dan zal een soepele regeling worden toegepast. De heer v. d. Heuvel trekt het amen dement in. Het ontwerp wordt hierna aangeno men met 81 tegen 2 stemmen. (Tegen de beide communisten). Interpellatie-De Visser en Van den Tempel. Aan de orde is de interpellatie-De Vis ser in verband met den buitengejeonen noodtoestand, waarin een reeks van werk- loozen op het oogenblik verkeert en in verband met de dringende maatregelen, die noodig zijn om aan dien nood tegemoet te treden. Tevens is aan de orde de interpellatie- Van den Tempel inzake crisismaatregelen met betrekking tot de werkloosheid. De heer De Visser (Comm.) con stateert, da-t rationalisme, mechanisatie en massa-productie de voorrade® ontzaggelijk verhoogd hebben, doch de verbruikers trek- |ken er geen profijt van. Het kapitalisme is in een labyrinth ge raakt en het ka® zich er niet meer uit hel pen. Alleen de revolutie ka® volgens spr. redding brengen. De bourgeoisie is de schuld va® alles; oip haar moeten dan ook de kosten der maatregelen tot leniging van den nood worden verhaald en in geen geval op de arbeiders. De werkloozen, die hun uiitkeering niet. meer ontvangen en verschil lende categoriën, die geen werkloozen kas hebben, zooals marktkooplied®, worden eenvoudig naar Armenzorg verwezen. Spreker erotiseert de regeling, door den minister bij cirouladre van 7 Januari jL ge troffen, omtrent bijdragen in de kosten va-n de ondersteuning va® werklooze arbeiders door gemeenten. Tenslotte stelt spreker de volgende vra- gen: 1. Is de regeering bereid een orisisfoncLs in te stellen ter versterking van uitkeering op de basis van 50 pOt. boven de thans door de werkliooze-nka&sen gedane uitkee- ringe® aan alle ongeorganiseerde en bij hun werld'oozenkassen uitgetrokken of niet rechthebbende a.rboiders(sters) van ten minste 14 jaar? 2. Is de regeering bereid bovendien on middellijk verschillende door spr. genoem de maatregelen te nemen. Te 5.15 wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. EEN TEA IN DE NUNTIATUUR. Hedenmiddag werd door Zijne Excel lentie Mgr. L. Sohioppa in de nuntiatuur te 's-Gravenhage een tea aangebo den. Bij deze plechtige receptie waren, zoo als vorige jaren, vele wereldlijke en ker kelijke autoriteiten genoodigd. Ons weid de volgende lijst van aanwezigen verstrekt: Van het Hof van H. M. de Koningin: Zijne Excellentie Graaf Dumonceau. opper- ceromoniemeester, Jhr. van Suchtelen van de Haare, groot-officier, Graaf van Lijn den van Sandenberg, opperkamerheer, Baron de Smeth, maarschalk van het Hof. Jhr. Verheijen, ordonnance-officier. Van het Hof van H. M. de Koningin- Moeder: Baron Bentinck van Schoonhee- ten. Van het Hof van Z. K. Hoogheid den Prins: Jhr. Laman Trip. Verder het geheele diplomatieke Corps, de ministers en ministers van staat Ruys de Beerenbrouck, Beelaerts van Blockland, Deckers, Verschuur, Reymer, Nolens, Van Karnebeek, Colijn. De Staatsraden: Harte van Teclclenburg en Kooien. Jhr. von Fisenne, lid van Gedeputeerden van Zuid-Holland, van der Lande, lid der Eerste Kamer. De leden der Tweede Kamer: Van Schaik, Bongaerts, Hermans, Schaepman, Baron van Wijnbergen. Van het ministerie van Buitenlandsche Zaken: Snouck Hurgronje, Scheltus, van Reenen, Rendorp, van Kleffens. Van het. Hof van Internationale Justitie: Zijne Excellentie Adacti, Anzilotti. Van de Geestelijken: Z. D. H. Mgr. Jan sen, Aartsbisschop van Utrecht; Z. D. H. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Mgr. Taskin, Mgr. Evers, Mgr. de Gruyter. de dekens van Den Haag en Amsterdam. Pastoor Postma, Dr. Verhoeven, Noord- man, hoofdaalmoezenier, Dr. Heineman, de Paters H. Keijsers, provinciaal der P.P. Jezuieten, A. Borret S.J., V. Esser S.J., J. Kleijntjens, secretaris van Z. Excellentie den Internuntius, J. d'Aquin S.J. De Commissarissen der Koningin: Van Rijckevorsel en Baron van Hövell. De Generaals: de Quay en Van Mun- nekrede. De heeren Graaf de Courson, W. Drees- mann, Waszink, burgemeester van Roer mond, de Sulima, van de Mortel, burge meester van Noordwijk, Stuyt, rice-admi- raal de Haes, Kuyper, directeur, en dr. Witlox hoofdredacteur van ,,de Maasbo de", Laudy, hoofdredacteur van „De Tijd" Molkenboer, Jhr. van de Poll, H. de Goey praesee der Unie van de R. K. Studenten, enz. enz. De werkzaamheden aan den in aanleg zijnden spoorweg Schaesberg— Kerkrade zijn voor onbepaalden tijd stopgezet. Honderden arbeiders, in dienst van het Spoorwegbouwbedrijf, kwa men daardoor zonder werk. Op initiatief van den Zeereerw. deken P. van der Cammen is de vorige wbek te Delft een plaatselijk R. K. Comité voor de werkloozen opgericht. Een tehuis voor werkloozen werd in een der patro naatsgebouwen ingericht. TOESLAG OP DEN PRIJS DER SIGARETTEN. Hoe zullen de opcenten op den accijns worden geïnd? Nu het in de bedoeling van de regeering ligt den voorgestelden 30 opcenten op den tabaksaccijns van sigaretten uitsluitend 't karakter te geven van een tijdelijken toe slag, welke door de rookers zal moeten worden opgebracht, zal den minister uit de kringen van belanghebbenden worden ge adviseerd dezen toeslag op de navolgende wijze te heffen: De vigeerende verkoopprijzen, zooals deze thans op de banderolles aangegeven staan, blijven gehandhaafd, met dien ver stande, dat deze banderolles van een op druk worden voorzien, waaróp voor elk doosje aangegeven staat het extra-bedrag voor crisis-toeslag. Hierbij vinden dan de in den handel gebruikelijke afrondingen plaats, zoodat deze toeslag in heele centen dient te worden uitgedrukt. Op een doou- je sigarettén, dat tot heden voor 40 ct. wordt verkocht, zal derhalve een toeslag komen van 3 ct., en op een doosje van 50 ct. verkoop een toeslag van 4 ct. Het valt onmiddellijk op, dat dit de meest eenvoudige wijze van heffing is. Im mers het publiek kan direct waarnemen hoeveel op elk doosje aan crisistoeslag verschuldigd is, terwijl voor den handel de bestaande winstmargen gehandhaafd kan blijven, hetgeen van eminent belang is, gezien den toch al niet rooskleurigen toestand in den sigarettenhandel, die, naar in deze kringen zeer gevreesd wordt, door nieuwe overheidsmaatregelen nog scherper zou worden geaccentueerd, waar door de heerschendè ongunstige economi sche omstandigheden in deze branche nog verschept zouden worden. De boven geschetste inningswijze van opcenten komt hierop neer, dat, zooals gezegd, op een voudige wijze, en zooals aan de bedoeling van het ingediende wetsvoorstel ten grond slag ligt, slechts een toeslag van de consu menten wordt geheven door het bedrag van de door de regeering verlangde op centen 't meest nabij te komen, zonder dat de bestaande toestand in den sigaretten- handel te zeer zou worden verslechterd, hetgeen bij elk ander inningssysteem niet wel mogelijk zal blijken. ONGELUKKEN. MIJN0NTPL0FFING, IN MANDSJ0ERI JE. Vele mijnwerkers ingesloten. In een mijn te Foesjoem (Mandsjoerije) heeft op 8 Februari een ontploffing plaats gehad, waardoor het grootste ge deelte van de ploeg van 3000 mijnwer kers welke in de mijn was, van de bui tenwereld werd afgesneden. Pogingen om hen te bereiken zijn tot dusver mislukt, en men vreest, dat een gedeelte hunner den dood heeft gevonden. Naar nader uit Moekden wordt gemeld, zijn uit de mijnschacht te Foesjoen in Mandsjoerije, tot dusver 34 lijken gebor gen. HET VEERBOOT-ONGEVAL BIJ KOBE 58 vermisten terecht. Van de opvarenden der veerboot, wel ke in de haven van Kobe tijdens- een dichten sneeuwstorm door het Fransche s.s. „Porthos" werd geramd en daarna zonk, werden -58 als vermist opgegeven personen teruggevonden. Zij waren door kleine bootjes opgepikt en op verschil lende plaatsen van de kust aan land ge zet. Thans worden nog elf personen ver mist. GR00TE THEATERBRAND TE BORDEAUX. In het Alhambra-theater te Bordeaux is gisteravond eenherige brand uitge broken, welke veroorzaakt werd door het ontploffen van een verwarmingsapparaat. Heb vuur verspreidde zich terstond naar het tooneel. Alle brandspuiten uit de stad begaven zich onmiddellijk naar de plaats van den brand. Nadere bijzonderheden onbbreken nog. 11 gebouwen in de asch gelegd. Gisteren brak in het dorp Drosedow (Pommeren in Duitschland) in den stal van een kleinen boer brand uit. Door den storm verspreidde het vuur zich buiten gewoon snel, zoodat ondanks het ingrij pen van de brandweer 11 gebouwen in de asch werden gelegd. De schade is zeer groot. De eigendommen waren niet of faag verzekerd. Weer een kerkbrand in Canada. Eenbaptisten-kerk te Vancouver is door brand vernield. De schade wordt op 200.000 dollars- geschat. De vorige maand werden meer dan twaalf Canadeesche kerken door brand vernield. Een krankzinnig gezagvoerder. De bemanning van het gisteren te Bal- timore aangekomen Noorsche stoomschip „Hivaried" rapporteerde, dat de kapitein tijdens de reis krankzinnig ie geworden en de bemanning bedreigde. De tweede officier werd door hem in deborst ernstig gewond, terwijl de eer ste officier licht gewond werd. Tenslotte gelukte het, hem te overwel digen en in de boeien te sluiten. EEN DROEVIG GEVAL TE MECHELEN. Wanbeheer door een vrouwelijk klooster-overste. Te Mechelen heeft zich een pijnlijke af faire voorgedaan, waarin een vrouwelijke klooster-overste is betrokken en waarover hier en daar in de pers reeds bericht werd. Het scheen ons raadzaam toe, even te wachten, tot wij een bevestiging van de vermelde feiten konden verkrijgen. Wij vinden deze thans gepubliceerd in het Ka tholieke „Handelsblad van Antwerpen". Dit blad deelt het volgende mede: Het parket van Mechelen houdt zich beizg met een reeks klachten ten laste van Zuster Madeleine, in de wereld Marie V. N., overste van het klooster der Car- melitessen, aan wie talrijke schuldeischers teruggave vragen van sedert 1922 geleende gommen. Deze leeningen waren in beginsel be stemd voor beheer barer klooster-gemeen te, onderhoud van gebouwen en oprichting van nieuwe. Er zouden daarbij bedragen betrokken zijn die tot in de millioenen loo pen. Het gerucht loopt, dat weinig kiesch- keurige personen van het vrijgevig karak ter der zuster-overste zouden geprofiteerd hebben om van haar aanzienlijke sommen los te maken; en onder deze wordt een jong toonkunstenaar genoemd, die daar door in staat werd gesteld muzikale uit voeringen te geven. Wanneer de vervaldagen naderen, moest Zuster Madeleine nieuwe leeningen aan gaan, sommige tegen hooge intrest, zoodat vroeg of laat de catastrofe, die zich nu heeft voorgedaan, moest gebeuren. Doch het staat vast als een paal, dat van al het geld er nooit een centiem in den zak is gebleven van de Zuster en dat zij hetzelfde leven van armoede als hare medezusters leidde. In alle geval op het ontvangen van de klachten heeft de onderzoeksrechter Kem peneer, haar ontboden en onder mandaat van aanhouding gesteld. Alles laat veronderstellen dat een on derzoek der geestvermogens van de be schuldigde zal plaats hebben. Tegenover de overdrijvingen van de „Dernière Heure" te Brussel stelt het Ant werpsche orgaan het meer objectieve re laas van de „Volksgazet", die de inlich tingen van het Brusselsche blad wel over neemt, doch ze door de volgende details laat volgen: We zijn op inlichtingen uit geweest op het Mechelsche gerechtshof en hadden het geluk er een van de hoofdmagistraten te ontmoeten. Op deze vragen antwoord de hij: De procureur is uit eigen beweging opge treden. Er was slechts een enkele klacht ingekomen van Dr. Lambrechts, ten be drage van 50.000 fr. voor een leening, maar gezien de pubiieke opinie achtte de procureur het meer dan noodig om in te grijpen. Wat wij reeds gemeld hebben werd door den hoogen magistraat bevestigd. De zus ter heeft het geld noodig gehad, zegt hij, om giften te schenken aan kloosters en aan personen, welke in nood verkeerden. Zij heeft geld geleend tegen buitensporige hooge intresten, nl. 16 tot 20 pet. en zelfs meer. Aan den musicus F., die vroeger in het Hooster van zuster Madeleine het orgel bespeelde, heeft zij, naar zij bevestigt, be langrijke sommen gelds verstrekt. Naar wij vernamen, zeide de magistraat ons, heeft de kloosterorde het op zich- genomen om de slachtoffers zooveel mogelijk schade loos te stellen. Heden komt de zuster voor de raads kamer en dan zal de beslissing getroffen worden een onderzoek in te stellen naar haar geestesvermogens. Men gelooft in rechterlijke kringen, dat de zuster niet geheel verantwoordelijk is. Het totaal bedrag van de door de zuster geleende sommen is meer dan 10 millioen. 36 schepen vastgevroren. Uit Reval wordt gemeld, dat bij het eiland Hogland thans in het geheel 36 sohepen in het ijs vastgevroren zitten. De Russische ijsbrekór „Krassin" is bezig, het ija los te maken, om de söhepen dan naar open water te brengen. Een schip is door het ijs op een klip ge drukt, zoodat daaraan voorloopig geen hulp kan worden gebracht. Bcdriegelijk bankroet van een diamanthandelaar. De Antwerpsche correspondent van de „Msb." meldt: Onlangs hebben wij ge meld, dat de diamanthandelaar M. uit Antwerpen zijn betalingen gestaakt had en dat zijn passief verscheidene millioe nen zou bedragen. Thans heeft de Antwerpsche politie ontdekt, dat de man nog een safe bezat in een bankinstelling in Luxemburg. Bij opening daarvan is gebleken, dat M. daarin voor een waarde van meer dan 3 millioen aan diamanten had verstopt. De schuldeischers zijn over deze ont dekking niet weinig verheugd. Zij zullen nu ongeveer 80 pet. uitbetaald krijgen. Vlektyphus in Britsch kamp? In het militaire kampement van Al- dershot moet een epidemie van vlekty phus zijn uitgebroken. De „Daily Herald" weet althans mede te deelen, dat in de afgeloopen dagen zes soldaten en een ziekenverpleegster aan deze ziekte zijn gestorven. Een officieele bestiging van dit bericht kon tot- nu toe nog niet wor den verkregen. VAN EEN BOYCOT DIE OPGEHEVEN WERD. HetHuisgezin schrijft: Men kent het woord, dat van hoog hou den der beginselen gewaagt, ook al zouden de koloniën verloren gaan. Maar wat te zeggen van „beginselen", die enkel voor vlagvertoon dienen en met hetzelfde gemak worden over boord gewor pen als waarmee ze eerst werden uitge stald. Het Nederlandsche Landbouwcomité geeft dit beeld ten aanzien van Rusland te aanschouwen. 't Is niet de eerste. Sir Henri Deterding heeft het roemruch te voorbeeld gegeven door aanvankelijk een kruistocht tegen Rusland te prediken, dat de bezitters der oliebronnen aan de Kaspische Zee had onteigend sovjet-Rus land was zoo slecht, zoo onchristelijk, zoo goddeloos maar daarna van den kruis tocht af te zien, toen Rusland tot een schikking was bereid gevonden. En nu ons Landbouwcomité. Het heeft indertijd een boycot over het Russische graan uitgesproken. Met een zóó verdorven land konden geen handelsbetrekkingen worden onderhouden; bovendien werd het Rusiische graan als in slavernij gewonnen, want de arbeiderstoe standen waren daar hemeltergend. Het besluit van het Landbouwcomité was mooi, of liever, het leek mooi. Maar het heeft niet lang geduurd. De boycot is opgeheven, en met groot© massa's komt het Russische graan thans binnen. In de laatste vier maanden van het af geloopen jaar was niet minder dan veertig percent van de ingevoerde tarwe van Rus sische herkomst, en op het oogenblik lig gen nog meer dan 200.000 ton oninge- klaard te Rotterdam. En nu de oplossing van wat min of. meer een raadsel lijkt. Toen het Landbouwcomité indertijd, door humanitaire overwegingen geleid naar het scheen, den boycot over het Russische graan uitsprak, was er het ging hoofdzakelijk om gerst Donau-gerst in alle gewenschte hoeveelheden te krijgen. Maar nadat België en Frankrijk geen particulieren boycot uitgesproken, maar hun grenzen voor het Russische graan ge sloten hadden, kwam er meer vraag naar Donau-gerst, zoodat dit artikel niet meer zoo gemakkelijk en niet tegen lage prijzen verkrijgbaar was. Nu was ineens de aardigheid van den boycot er af. Die leek eén mooi gebaar, toen men zich zonder moeite en zonder kosten de weelde van een anti-Russische demonstratie kon veroorloven. Maar hij werd tot een last zoodra men in ongelegenheid kwam. De beginselvlag werd ingehaald; het graan uit het vermaledijde Rusland was nu weer welkom. De toejuichingen, waarmee het nobele besluit van den boycot door het Land bouwcomité was begroet, zijn, mag men hopen, vergeten, en met stille brom, zon der gerucht, wordt het Russische graan bij honderdduizenden tonnen ingevoerd. Er valt uit dit geval wel een moraal te trekken: dat men bij zakenmenschen, men- schen van „big business", zooals we het dezer dagen vonden aangeduid, een wei nig voorzichtig moet zijn om hun princi- pieele verklaringen voor de volle honderd percent aan te nemen. De heer Deterding heeft de argeloozen teleurgesteld, en het Landbouwcomité heeft opnieuw een deuk gegeven aan het goed vertrouwen in uitspraken, die, oogen- schijnlijk door een beginsel geïnspireerd, enkel door overwegingen van opportuniteit werded geleid. OEGSTGEEST. Zwemver. „Poelmeer". In het zoo ge zellige en comfortabele „Witte Huis" hield genoemde vereeniging haar alg. ledenver gadering onder voorzitterscahp van den heer D. Borgerhofï-Mulder, die omstreeks acht uur allen een hartelijk welkom toe riep. Hierna las secretaris van Ingen Sche- nau zijn keurig verzorgde notulen, welke onder dank werden goedgekeurd. Vervol gens werd het jaar- en financieel verslag uitgebracht, hetwelk reeds eerder in ons blad werd gepubliceerd. Goedgekeurd werd daarna om 200 te bestemmen voor uitlo ting obligaties. Burgemeester van Gerrerink met zijn echtgenoote inmiddels ter vergadering ge komen, werden door den voorzitter verwel komd. Acht obligaties werden daarna uitgeloot. De periodiek aftredende bestuursleden, mej. de Vries en de heeren H. A. van In- gen Schenau en A. v. Sermondt werden herbenoemd. In de kascommissie 1931 wer den gekozen de heeren J. O. Witmans en G. Kok. Bij de rondvraag werden een paar vragen van huishoudelijken aard bespro ken en afgedaan. Burgemeester van Gerrerink nam deze gelegenheid te baat de voorzitter te be danken voor de vriendelijke woorden hem toegesproken, waarna sluiting der verga dering. Inmiddels was echter een jazz-band ten tooneelo verschenen, wat zeer bijdroeg tot de algemeene gezelligheid. De verschillen de damesspelen en het heeren-potspei om mooie prijzen hadden veel belangstelling en er is genoten. HeJ; was dan ook over het middernachtelijk uur eer de laatste be zoeksters en bezoekers huiswaarts keerden; zeker met een dankbare stemming voor het bestuur van „Poelmeer".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6