BINNENLAND DONDERDAG 12 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 tage der Katholieke jeugd middelbaar on derwijs geniet en dat het arbeiderskind is aangewezen op het ambachtsonderwijs. Wil men een regeling hebben, dan moe ten de ouders daarin gelegenheid hebben een school naar hun eigen levensopvatting te vinden. Tenslotte stelde pastoor Möller voor, dat hij met een Katholieken patroon en een Katholieken arbeider deze aangelegenheia voorlegt aan dr. Verhoeven, van het Ka tholiek Onderwijs-Bureau. Aldus werd be sloten. Ten aanzien van het voorstel-Allessie, tot instelling van een bestuursraad, wees pastoor Möller er op, dat deze geheel naast het reglement zou staan, zoodat het bestuur zioh van dezen geheelen raad niets zou behoeven aan te trekken. De heer Allessie beriep zich op de er varingen in andere vakken en wijzigde zijn voorstel in dien zin, dat het voor twee jaar zal gelden en de lasten van de bondskas voor het eerste jaar 5 per afgevaardigde zal bedragen. Dit, gewijzigde voorstel werd aangenomen met één stem tegen. Na rondvraag nam de vergadering te half zeven uur een einde. R.K. HANZEBOND VAN SLAGERS- PATROONS. Jaarvergadering te Amsterdam. Nadat des morgens in de kerk van het Begijnhof een H. Mis van dankbaarheid was opgedragen, werd Woensdagmorgen, omstreeks half elf de dertiende jaarverga dering van den Ned. R.-K. Hanzebond van Slagerspatroons in „Bellevue" te Amster dam voortgezet, onder leiding van den heer G. C. Scholtes. Medegedeeld werd bij de heropening der vergadering, dat een telegram van dankbe- tudging was ingekomen van H.M. de Konin gin. Na eenige discussies werd het bestuurs voorstel', cm de contributie met 1 per lid en per jaar te verhoogen en dit bedrag te besteden voor verbetering van het orgaan, aangenomen. In behan deling kwam voorts een voorstel „St. Hubertus" te Eindhoven, om zoo moge- lijik in samen werking met andere slagers pa troonsbonden meer daadwerkelijk te ijve ren voor de afschaffing van den vleoschae- HET BEZOEK VAN MGR. AENGENENT AAN DE BLOEMEN TEN TOON CEL LING TE HAARLEM. Ned. R.-K. Middenstandsbond, een vol gens wettelijk voorschrift volwaardige ver zekering. Tot op heclen zijn slechts 18 der leden hierbij aangesloten. De heer Van Eembergen deelde mede. dat de bij een in het jaarverslag genoemd conflict ontslagen Katholieke arbeiders met alle rechten zijn overgenomen door den modernen bond. De eenige weg om dergelijke sabotage van het L. C. C. te ontgaan, achtte de heer Allessie gelegen in het vastleggen van aansprakelijkheid voor hun leden door de zes betrokken organisaties. Deze zaak zal aan de hoofdarbitrage-commissie wor den voorgelegd. Blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester, sluit 1930 met een saldo van 100.35. De voorzitter dankte den heer Carati, die wegens gevorderden leeftijd het be stuur gaat verlaten, voor zijn accuraat be heer. De begrooting voor 1931 werd goedge keurd, waarna de heer Allessie met een hartelijke spech den scheidenden penning meester een zeer fraaie gispafbeelding der Hilversumsche St. Vituskerk aanbood. Hierna werd gepauzeerd. Na heropening der vergadering werd bij de bestuursverkiezing de heer C. Swinkels herkozen; in de vacature-Carati wprd ec- kozen de heer M. Allessie en in <3e vaca ture-Van der Steen de heer A. A. Bles sing, die allen hun benoeming aanvaard den. Vervolgens werd overgegaan tot behan deling der ontwerp-bepalingen en lande lijke en plaatselijke leerlingregelingen in het stucadoorsbedrijf in Nederland. Pas toor Möller wees er op dat te veel wordt vergeten, dat er maar een klein perccn- cijne. Verschillende afdeelingen, o.a. Rotter dam en Am-sterdam, hadden soortgelijk© voorstellen ingediend. In zijn prae-advies deelde het hoofdbe stuur mede, ten volle overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid eener permanente ac tie om tot afschaffing van den accijns te geraken. Aangezien deze actie wordt ge voerd in samenwerking met- den Ned. Sla gershond en den Ned. Grossiers-bond voor den vleeschhandel, ve-reenigd in de com missie van overleg, heeft het bondsbestuur heit standpunt ingenomen een permanente actie te Wijven voeren in samenwerking met deze organisatie. De bondsvergadering vereenigde zich met het prae-advies van het hoofdbestuur. Hierna werd gepauzeerd. Te twee uur werd de vergadering voort gezet. De afdeeling Den Bosch stelde het euvel der uit ponding in het licht en drong onder luid applaus aan op het voeren van een krachtige actie daartegen. Het hoofd bestuur gaf den leden in overweging elk ge val, dat hun ter kennis komt, terstond be kend te maken. Inzake de actie tot vermeerdering van het meelperoent-age en wijziging van de Vleesch keu rings wet, wat het gebruik van kleurstoffen betreft, deelde het hoofdbe stuur mede, dat deze aangelegenheid in handen gesteld is van commissie 17 der Wa renwet en voorts, dat binnenkort een wij ziging der Vleesohkeuringswet is te ver wachten, wat betreft de gelijkstelling der eischen voor vlees oh winkels en vleeschwa- renwinkels. Ook is de medewerking inge roepen van den Middenstand sraad. Getracht zal worden tot in hoogste instantie de wen- sclien kenbaar te maken. Naar aanleiding van een voorstel-Rotter dam, ooi te komen tot verbetering van de vakopleiding, deelde de voorzitter mede, dat daarover met de gezellenbonden bespre kingen worden gevoerd. Van dien kant wil de men de rechtspositie vastkoppelen aan het bezit van een diploma, aan welken eisoh naar de meening van de patroonsbonden niet kan worden voldaan. De aangelegen heid der vakopleiding zal echter nog nader worden oud' ht.- Besloten werd den strijd tegen het ca- deauxst e'sel met kracht voort te zetten. Een afgevaardigde van Rotterdam vroeg den steun der zusterafdeelingen van haar actie tot credietbeperking en prijsregeling, door te verhinderen, dat aan op de stoplijst geplaatste slagers niet zal geleverd worden. Hij verzocht het hoofdbestuur een regeling te willen ontwerpen, waardoor dit is ge waarborgd- De voorzitter bracht hulde aan de samen werkende afdeelingen te Rtoterdam, voor wat zij hebben bereikt ter afwending van de vele excessen, die het bedrijf den laatsten tijd bedreigen. Aan deze steunactie zal het bondsbestuur leiding geven op een wijze, welke nader zal worden bepaald. Besloten werd de volgende jaarvergade ring in Oosterhout te houden. Na de daar op volgende rondvraag werd de vergade ring gesloten. Miskende vrouwen! Mej. Joh Westerman, Lid van de Tweed© Kamer, schrijft in „De Vrijheid": Herhaaldelijk komt het voor, dat adres sen worden gezonden aan „Heenen leden van de Staten-Generaal". Ook juist nu weer: een adres van het- hoofdbestuur van de Vereeniging voor „Eer en Deugd" t© Roermond, dat ad ha ie betuigt aan het adres van den R.K. Vrouwenbond betref fende het ter lezing leggen van „De Tribu ne", richt zich uitsluitend tot de He-eren Leden". Hoe is het mogelijk, dat er nu nog, 12 ja ren na het zitting nemen van vrouwen in het Pailenient, vereenigingen zijn, die hier van blijkbaar onkundig zijn. Ik voor mij neem van zulke adressen geen nota, dat heb ik mij vast voorgenomen. IN HET KRKLAGEHUIS TE HAARLEM wordt van 11—18-Febr. een bloemententoonstelling geho uden. Een Mengelbergtulp. Inzen ding J. J. van Meeuwen te Noordwijkerhout. RIJKSBEGROOTING 1931. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent de algemeene be schouwingen over de Bijksbegrooting voor 1931. Hieraan is ontleend: Het regeeringsbeleid. Sommige leden konden niet anders dan een ongunstig oordeel vellen over het be leid der regeering in het afgeloopen jaar. Tegenover de ernstige crisis is de houding der regeering zwak en weifelend; zij pakt niet aan, zij wacht af. Andere leden hadden daarentegen waar deering voor den arbeid van het Kabinet, al waren ook zij niet zonder critiek. Een derde groep van leden was van meening, dat er niet veel lijn zit in de algemeene politiek van het Kabinet. Andere leden betuigden hun tevreden heid over het gevoerde beleid. In verband met het extra-parlementair karakter van het Kabinet werden nadere beschouwingen gewijd aan de verhouding tusschen het Kabinet en de groepen der rechterzijde. Eenige leden achtten een z!g. democra tisch bloc vrijwel ondenkbaar na de be kende verklaringen van den heer Albarda. Bestrijding der werkloosheid. Betoogd werd, dat niet alleen op de landbouwbelangen gelet moet worden; de moeilijkheden van industrie en handel vra gen evenzeer de aandacht. Deze leden spra ken de vrees uit, dat het tegenwoordige bewind te zwak is om een betere politiek te kunnen voeren. Eeniger mate zou ver betering misschien te verkrijgen zijn, indien de regeering haar krachten versterkte, door zich een niet-talrijke ;ommissie van b.v. drie leden toe te voegen en deze te kie zen uit bet bedrijfsleven. Ook wreekt zich thans de fout, dat de economische werk zaamheden der regeering over verschillen de departementen verspreid zijn. Eenige leden konden deze verwijten niet a-lel deelen. Zoo achtten zij, gelet op het ingewikkeld karakter der crisisverschijn selen, het onbegrijpelijk, dat niet aan stonds een groot plan van hulp kon wor den ontvouwd. Verscheidene leden klaagden over ge brek aan activiteit der regeering ten aan zien van de bestrijding der werkloosheid Moet thans zoo werd gevraagd geen algemeene wettelijke regeling worden inge voerd 1 Of zal het bestaande stelsel wor den verbeterd? Wat de regeling inzake de werkloos-^ heid aangaat, merkten andere leden op, dat zich dezelfde verschijnselen op dit ge bied voordoen in Engeland, waar een so cialistische regeering aan het bewind is en waar dezelfde klachten van onvoldoende voorziening worden vernomen. Dankbaar waren vele leden voor het voorzichtig beleid van den Minister van Financiën. Eenige leden bepleitten, dat de batige saldi, waarover men nu nog be schikt, besteed zullen worden om de moeilijkheden der magere fiscale jaren, die op handen zijn, te boven te komen zonder belastirngverhooging. Enkele leden merk ten hiertegenover op, dat die groote over schotten, waarop zoo herhaaldelijk wordt gewezen, eigenlijk niet bestaan. Immers zij, die daarvan gewagen, zien over het hoofd de tekorten bij de Spoorwegen en de groote kosten der Zuiderzeewerken. Enkele leden meenden hieraan te moe ten toevoegen, dat zij het oogenblik geko men achtten af te zien van verdere werken tot drooglegging der Zuiderzee. S.D.A.P., V.D. en Mobilisatie. Om verschillende redenen betreurden vele leden levendig het standpunt, in rede voeringen en geschriften van den laatsten tijd ingenomen door S.D.A.P. en de Vrz. Dem. Partij ten aanzien van him houding bij eventueele mobilisatie. Deze leden zagen daarin ernstige belem meringen om tot terugkeer tot parlemen taire kabinetten te komen. Deze leden zouden gaarne de stellige verklaring vernemen, dat de Regeering zich in staat acht tegenwerking bij mobi lisatie te overwinnen. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HAARLEM. EEN OVERZICHT VAN DE IMPOSANTE EXPOSITIE. CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN. De officieele uitslag in de Kieskring Leiden. Uit de ingekomen Processen-Verbaal der R. K. Kiesvereenigingen is gebleken, dat uitgebracht zijn: op J. P. de Bruin te Zoe ter woude 1089; H. L. van Delft te War mond 1441; J. Groenewegen te Zoetermeer 701; F. G. M. Haase te Lisse 1297; P. Heemskerk te Leiden 1149; P. Klaver te Hillegom 577; G. van Leeuwen te Wasse naar 1255; F. C. van Lierop te Hillegom 836; B. N. Loerakker te Hillegom 1919; J. B. Meskers te Hillegom 671; C. P. J. Paar- dekooper te Oegstgees*-. 793; W. de Ruyter te Noordwijk 885; P. F. Veelenturf te Ha- zerswoude 646. Overwegende en uitspraak doende over de ingebrachte bezwaren, verklaart het Bestuur der R. K. Staten-Centrale „Leiden" gekozen als Nos. 3, 4, 5 en 6 voor de can- didatenlijst der Provinciale Staten de heeren Loerakker, van Delft, Haase en van Leeuwen. De definitieve lijst luidt der halve: no. 1 H. Bader te Sassenheim; no. 2. Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden; no. 3 B. N. Loerakker te Hillegom; no. 4 H. L. van Delft te Warmond; no. 5 F. G. M. Haase te Lisse; no. 6. G .van Leeuwen te Wassenaar. NEDERLANDSCHE R. K. TEXTIEL ARBEIDERS BOND. Verlenging uitkeeringsduur. De Nederlandsche R. K. Textielarbei- dersbond te Utrecht heeft van den Minis ter van Arbeid een telegram ontvangen, waarin worde meegedeeld, dat de regle mentswijziging tot tijdelijke verlenging van den uitkeeringsduur der werkloozen van 66 tot 102 dagen is goedgekeurd. Een Vastenweek ten bate der werkloozen. Door den kerkeraad der Evangelisch-Lu- thersche gemeente, te Schiedam, is op vooistel van ds. V. W. T. B. Schmidt be sloten de Goede Week in haar gemeente als Vastenweek te bepalen. De gemeente leden worden opgewekt zich in beduelde week van alle overdadigs te onthouden, geen vleesch of visch te eten, geen sigaren te rooken, enz. Het bespaarde geld zou in een bepaalde kas worden gestort, onder beheer van de diakenen en ten goede komen aan de werk loozen. Het plan is een navolging, de eerste in Nederland, van een door de protestantsche gemeenten te Dresden gegeven voorbeeld. R.-K. BOND VAN STUCAD00RS- PATR00NS. Jaarvergadering te 's-Gravenhage. De Ned. R.-K. Bond van Stucadoorspa- troons „St. Antonius" heeft gisteren in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's-Graven hage zijn jaarvergadering gehouden. Tegen negen uur werd voor de levende en overleden leden van den bond in de pa rochiekerk van St. Theresia aan het West- einde een H. Mis opgedragen, waarna te half elf de vergadering een aanvang nam. De voorzitter, de heer J. B. Schelen uit Scheveningen, verwelkomde de leden. Spr. juicht de prestaties van minister Ver schuur ten aanzien van de wettelijke rege ling der bedrijfsraden toe. De vakraad was over het voorontwerp enthousiast. Mededeeling werd gedaan van de op richting der afdeeling Hilversum. De ziek teverzekering voor de afdeeling stucadoors in „Centraal Beheer", welke reeds voor de Middenstandsonderlinge bestond en welke tal van Katholieken telde, is thans vol waardig geworden. Hierdoor heeft het bondsbestuur deze leden in de gelegenheid gelaten bij deze ziekteverzekering aange sloten te blijven. Deze zaak moest in een paar dagen worden afgehandeld. Thans heeft men ook eenig medezeggenschap. De voorzitter verdedigde het bestuursbeleid in dezen en sprak als zijn overtuiging uit, dat in de Middenstandsonderlinge de' plaats is om zich te organiseeren. Elk jaar kan aan „Centraal Beheer" de medewerking worden opgezegd. Het be stuur kan de leden in deze zaak niet dwin gen, alleen adviseeren over te gaan naar de Middenstandsonderlinge. Over de cemeniskwestie worden nog be sprekingen gevoerd. Vervolgens bracht de secretaris, de heer K. G. Meyer het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: 1 Januari 1930 telde de Bond 52 leden, terwijl de leden lijst op 1 Januari 1931 aangaf een totaal van 72 leden, alzoo een vermeerdering van 20 leden. Een collpctief contract werd afgesloten voor den tijd van twee jaren, alzoo eindi gende 31 Maart 1932. Een reglement voor een op te richten bedrijfs-commissie werd met eenige wijzi ging goedgekeurd. Het doel dezer commis sie is alle voorkomende bedrijfsregelingen te bespreken, bepalingen in het leven te roepen in het belang van het bedrijf, ge schillen te voorkomen en t.e beslechten, enz. enz. Van onzen R. K. Bedrijfsraad mochten we weinig of niets vernemen. Ingesteld werd de Middo. lands Onder linge tegen ziekte, ingesteld door den

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5