5 CTS REEPEN VEEL ZWAARDER GEWICHT VRAAGT UITSLUITEND STADSNIEUWS KERKNIEUWS DONDERDAG 12 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HOLLANDSCH - ZWITSERSCHE DE NAAM WAARBORGT KWALITEIT GEMEENTERAAD. Voor de vergadering van den Gemeen teraad op Maandag a.e. zijn de volgen de punten nog aan de agenda toege voegd: Voorstel tot verlenging van de tijde lijke opdracht aan drs. A. A. Prins, tot het geven van onderwijs in de Engelsche taal aan het Gymnasium. Voorstel tot overplaatsing van: a. Mej. J. E. P. Vellekoop, onderwijze res aan de school Schuttersveld A, naar de school Schuttersveld B; b. Mej. S. C. W. Bader, onderwijzeres aan de school Vrouwenkerksteeg B, naar do school Schuttersveld A; c. H. C. van Leeuwen, onderwijzer aan de school Vrouwenkerksteeg B, naar de school Zuidsingel A; d. P. Rinck, onderwijzer aan de school Vrouwenkerksteeg B, naar de school Me dusastraat B; e. Mej. J. M. Hilarius, onderwijzeres aan de school Zuidsingel B, naar do Op leidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Aalmarkt; f. Mej. C. M. Hoekstra, onderwijzeres aan de school Duivenbodestraat A, naar de school Zuidsingel B. Voorstel om aan het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest alsnog medewerking te verlee- nen tot stichting van een school voor ge woon lager onderwijs. Voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van boomen. Rooien van boomen. B. en W. stellen den raad voor te be sluiten, tot het doen rooien van een 70- tal iepen- en 5 lindenboomen, welke ziek of dood zijn, of waarvan rooiing en ver koop om andere redenen wordt voorge steld. Verlenging tijdelijke leerkracht. In verband met de ziekte van den heer C. Kok, werden de lessen in het En- gelach aan het Gymnasium tijdelijk op gedragen aau den heer drs. A. A. Prins. Aangezien de werkzaamheid van deze tijdelijke leerkracht langer dan drie maanden moet duren geven B. en W. met verwijzing naar het desbetreffend schrij ven van Curatoren van het Gymnasium en het eveneens daarbij overgelegde ad vies van den waarnemenden Inspecteur der Gymnasia, den raad in overweging de tijdelijke opdracht aan den lieer drs. A. A. Prins tot het geven van onderwijs in de Engelsche taal aan het Gymnasium tot wederopzeggens te verlengen, doch uiterlijk tot het tijdstip, waarop de heer Kok zijn functie als leeraar aan het Gym nasium weder geheel zal hebben hervat. Overplaatsing leerkrachten Openb. L. 0. In verband met de opheffing van de o. 1. scholen aan de Duivenbodestraat A en de Vrouwenkerksteeg B is het noodig. dat eenige leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs naar andere scholen wor den overgeplaatst. B. en W. stellen daarom voor met in gang van een nader te bepalen datum, over te plaatsen: a. mej. J. E. P. Vellekoop, onderwijze res aan de o. 1. school aau het Scbutters- veldA, naar de o. 1. school aan het Schut tersveld B; b. mej. S. C. W. Bader, onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Vrouwenkerk- steeg B, naar de o. 1. school aan het Schuttersveld A c. den heer H. C. van Leeuwen, onder wijzer aan de o. 1. school aan de Vrou wenkerksteeg B, naar de o. 1. school aan den Zuidsingel A; d. den heer P. Rinck, onderwijzer aan de o. 1. school aan de Vrouwenkerksteeg B, naar de o. 1. school aan de Medusa straat B e. mej. J. M. Hilarius, onderwijzeres aan de o. 1. school aan den Zuidsingel B. naar de opleidingsschool voor Gymna sium en H. B S. aan de Aalmarkt; f. mej. C. M. Hoekstra, onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Duivenbode straat A, naar de o. 1. school aan den Zuidsingel B. Medewerking school te Oegstgeest. Van het op 17 Maart 1930 genomen be sluit, waarbij de door het bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest gevraagde medewerking tot stichting van een schoolgebouw voor bij zonder gewoon lager onderwijs in de om geving van den Rijnsburgerweg werd ge weigerd, werd door dat schoolbestuur be roep ingesteld bij Gedeputeerde Staten dezer provincie. Blijkens beschikking d.d 27 Januari j.l. G. S. No. 18, besloot het College van Ge> deputeerde Staten, met vernietiging van evengenoemd besluit, te verklaren, dat de door het' schoolbestuur gevraagde mede werking alsnog door de Gemeente moet worden verleend. Van deze beslissing kan binnen 30 vrije dagen, te rekenen ran 6 Februari j.l. af, beroep worden ingesteld bij de Kroon. Voor het geval de raad van dit be- roepsrecht geen gebruik zou wenschen te maken, geven B. en W. den raad in over weging te besluiten alsnog medewerking te verleenen aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest, tot stich ting van een schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs in onze gemeente. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. TANK GESPRONGEN. Terwijl de arbeiders v. d. K. en v. Z., werkzaam aan de Ned. Gruyèreblokmelk- fabriek te Frankhuis, Overijssel, bezig wa ren met de fabrikatie van suikerpoeder, sprong plotseling een tank gevuld met vloeibare kokende suiker uit elkander. De vloeistof vloog door de geheele lokaliteit en bracht aan de arbeiders verschillende brandwonden toe. v. d. K. liep ernstige brandwonden op. AANVARING OP HET NOORDZEE- KANAAL. Het vertrekkende stoomschip Trajanus van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. met be stemming voor Hamburg is gisteravond omstreeks 9 uur ter hoogte ran de Hem- brug aangevaren door het binnenkomende Engelsche stoomschip Medmenham, dat met graan op weg was naar Amsterdam. De Trajanus bekwam een deuk ter hoog te van ruim I. Enkele spanten werden ver bogen. Het schip heeft vastgemaakt voor nader onderzoek. De aanvaring is waarschijnlijk veroor zaakt door het uit het roer loopen van de Medmenham. Laatstgenoemd schip is door gevaren naar Rotterdam en heeft vastge maakt aan de Engelsche boeien- bij den steiger van de HollandAmerika Lijn. Oogenschijnlijk heeft het schip geen scha de opgeloopen. Onder drie boomen. Te Gulpen worden langs den rijksweg de boomen gekapt en verder verladen op de wagens der Limburgsche Tramwwg Maatschappij. Bij het laden is Dinsdag een ketting gebroken en zijn drie zware stam men van 'n wagen gerold op den 22-jari- gen arbeider H. F. uit Meerssen. Deze is met ernstige inwendige kneuzingen over gebracht naar het ziekenhuis Calvariën- berg te Maastricht. Verdronken. Te Delft is gistermiddag de 32-jarige werkman K. Bodde in de Provinciale Vaart geraakt en verdronken. Kokende koffie gedronken. In de Middelbuurt te Veenendaal heeft een 1 K-jarig zoontje van W. v. V. in een onbewaakt oogenblik uit een kan kokende koffie gedronken. Het kind was inwendig zóó verbrand, dat overbrenging naar Utrecht ter opneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek, waar het den volgen den dag is overleden. Aan de gevolgen overleden. De 55-jarige timmerman Chr. Blouw te Drieborg (Gron.), die einde Augustus 1.1. van een steiger viel en in het Academisch Zie kenhuis te Groningen werd verpleegd, 13 gisteren aan de bekomen verwondingen be zweken. De loodgieter D. Severijnse te Haar lem, die de vorige week van een dak stort- te en daarbij een schedelbreuk bekwam, is thans aan de gevolgen overleden. DE GRIEP. Ernstige wending te Etten en Leur. Vorige week deelden we mede, dat de openbare school te Leur wegens heer- schende griep was gesloten en de 7:ekte geen kwaadaardig karakter had. De aard der ziekte heeft thans veel van zijn goedaardigheid verloren en reeds een tiental slachtoffers geëischt. Jeugdige personen bleven tot heden ge spaard. De leeftijd der slachtoffers va rieerde tusschén zeventig en vijf en tach tig jaar. Een windhoos. Een windhoos, welke gistermiddag over een deel van Loosduinen trok, bracht op de tuinen naast Meer en Bosch nogal scha de aan. De tuinder J. Lelieveld werd met rijwiel en al opgenomen en in een kuil geworpen. BRANDEN. In een meubelmagazijn te Den Haag. De heer H. J. W. Vonk te Den Haag was gisteravond na 9 uur nog met een bedien de in zijn meubelzaak Laan van Meerder- voort 158, om een en ander te beredderen. De bediende keek nog even boven, waarna ze samen de' zaak verlieten. Een uur 15 ter stond de zaak in lichte laaie, wat de buurman het perceel is onbewoond bemerkte. Hij telefoneerde onmiddellijk èn den heer Vonk èn de Brandweer, welke spcedig met de motor spuiten van het hoofdbureau in de Archi- medestraat onder leiding van hoofdinspec teur De Ridder den strijd tegen het vuur aanbond. Aan de achterzijde werden er twee stralen op gericht en uit het belen dende perceel ook twee. Zoodoende was men den brand in een half uur meester. Doch in die dertig mi nuten was de tweede verdieping, welke vol met slaapkamerameublementen stond, ge heel uitgebrand en had de eerste verdie ping, waar de salonameublementen ston den, groote brandschade en gelijk de eigen lijke winkelvedrieping aanmerkelijke wa terschade bekomen. Hoe de brand is ontstaan weet men nog niet, wel dat hen op de eerste verdieping moet zijn ontstaan, waar de bediende is geweest met een brandende sigaar, hem even te voren aangeboden door zijn pa troon. De heer Vonk is zoowel tegen brand schade als bedrijfsschade verzekerd. Met den Hoofdcommissaris waren op het terrein commissaris Kramer en hoofdin specteur Leyk van Bouw- en Woningtoe zicht. Er bleef vannacht een ploeg van de brandweer in het perceel achter om toe zicht te houden. Brandjes te Rotterdam. Gistermiddag omstreeks half één is brand uitgebroken in het tweedehands kleedingmagazijn van de firma gebroeders Naarden aan de Nieuwe Markt no. 18 te Rotterdam. De brand is vermoedelijk ont staan, doordat vonken uit een kachel waren gevallen. Het vuur is met één straal op de waterleiding gebluscht. Gistermiddag om twaalf uur werd de brand ontdekt op den zolder van het per ceel Westersingel 75 te Rotterdam. Von ken uit den schoorsteen waren vermoedelijk in aanraking gekomen met het houten pla fond, waardoor hierin reeds een gat was gebrand toen de bewoners boven kwamen. De brandweer heeft het vuur gebluscht en een gedeelte van het dak gesloopt. EEN POSTWISSELVERVALSCHER GEARRESTEERD. Sedert eenigen tijd werden op de post kantoren te Rotterdam en te Amsterdam dikwijls postwissels ter uitbetaling aange boden, welke naderhand van ralsche stem pelafdrukken en valsche handteekeningen voorzien bleken te zijn. Het Rijk werd op die manier ernstig benadeeld. Het totaal bedrag is ongeveer 6000 f 7000. De cen trale recherche te Rotterdam, die met hes onderzoek werd belast kreeg al spoedig achterdocht tegen een zekeren H., die on geveer 3 jaar geleden wegens een gelijk soortig misdrijf tot gevangenisstraf waa veroordeeld en pas een paar maanden ge leden weer op vrije voeten was gekomen. De gangen van dezen H. werden nagegaan en weldra kwam uit, dat hij verblijf hield te Spa. Te Rotterdam had hij een kamer tje gehuurd waar hij zelden kwam, maar waar hij nog al eens postwissels ontving. Hij had zich daar voor v. d. Berg uitge geven. Deze naam kwam overeen met na men op de vervalschte postwissels. Het bleek dat deze v. d. B. zich zelf af en toe goede postwissels stuurde om op die ma nier zijn valsche stempels telkens te kun nen controleeren. Op verzoek van de recherche heeft de Belgische politie H. gearresteerd. Hij is naar hier op transport gesteld en heeft er kend de vervalschingen te hebben ge pleegd. Op goede formulieren vulde hij de bedragen in, plaatste de handteekeningen en de noodige stempels, waarna hij het geld ging innen. Een goede vangst. Te Emmerik zijn gisteren gearresteerd de 30-jarige B. Huntink uit Bergh en de 28-jarige A. B. Messing uit Doetinchem. De politie heeft met dit tweetal de daders in handen van de tientallen inbraken de laat ste weken in den Achterhoek gepleegd. Omtrent de arrestatie vernemen wij, dat een douanebeambte in een café te Emme rik zag dat zij een partij koffie verhandel den. Toen de ambtenaar hen wegens smok kelarij wilde arresteeren, gaven ze hem een klap en namen de vlucht. Buit-en liepen zij echter in handen van twee- juist passee- rende agenten. Het tweetal heeft zich eerst wegens diefstal en smokkelen in Duitsch- land te verantwoorden en zal daarna uit geleverd worden. Beverwijksche autobandieten. In Beverwijk wonen drie jongelieden van tusschen de 17 en 19 jaar, die een zwak hebben voor automobielrijden. De beoefening van deze sport is echter een kostbare geschiedenis, welk'3 ver uitgaat boven het budget, waarover de jongens kunnen beschikken. Om nu hun sportiviteit toch te kunnen uitleven, braken ze eenigen tijd geleden een garage aan de Tulpstraat te Beverwijk open, haalden de daarin gestationneerde auto naar buiten en gingen in het nachte lijk uur lustig oefenen. Het festijn eindig de in een slootje langs den Polderweg al daar, waar de auto des morgens werd aangetroffen. Uit piëteit jegens den eige naar was een bloementuil in de auto ach tergelaten. Eenigen tijd later organiseerden dezelf de jongelieden een tocht door het Gooi met een huur-auto. Het verslag van deze reis heeft men destijds in ons bia\ü kunnen lezen. Het was nogal sensationeel, want de benoodigde benzine weid onderweg uit de pompen gestolen, ter vijl bij den daarna volgenden rit iemand ernstig aan gereden werd. Zij hebben toen kennis gemaakt met de politie en men ou zoo zeggen, dat dit een goede leer was voor een volgenden keer. Dit is intusschen gebleken niet het geval te zijn. In den avond van Maandag hebben de heeren aan verschillende garages in Be verwijk een bezoek gebracht. In een berg plaats van den heer v. Z., aan het Slangen wegje, hebben ze ingebroken en eenige fleschjes bier geconsumeerd, waarna ge tracht is de garage van Fa. v. W., aan den Kouden Horn open te breken. Nadat nog een bezoek was gebracht aan de fabriek van den heer P. Docter, aan den Polderweg, zijn ze naar de garage van den heer Doctor aan de Koningstraat ge togen, waar een nieuwe Ford-auto stond gestald. Doch hier zou de onderneming difinitief stranden. De waakhond, die zijn naam dus alle eer aandeed, sloeg onmiddellijk aan, waardoor de dienstbode van de fami lie D. opmerkzaam werd gemaakt. Zij zag door het raam, dat een man zich snel va» het naastgelegen fabrieksterrein verwij derde. Onmiddellijk werd de familie, die zich reeds ter ruste had begeven, gewaar schuwd. De heer D. schoot zijn kleeren aan en zette den man na, dien hij in de Bree- straat kon „arresteeern". Hij bracht het jongmensch naar het fabrieksterrein te rug, om te kunnen vaststellen, wat de re den van dit late bezoek was. Dit bleek eerder dan hij kon vermoe den. Want nauwelijks waren beiden op het terrein gearriveerd of daar gingen de deu ren der garage open en ruischte de nieuwe Ford naar buiten. De heer D. aarzelde niet, maar greep onmiddellijk den bestuurder beet, zoodat hij nu twee arrestanten had. Een derde persoon vluchtte ijlings weg. Beide arrestanten werden nu aan de po litie overgeleverd, die later in den nacht er in slaagde, om ook den derden man te pakken. Het bleken te zijn de 17-jarige F., de 19-jarige V. en een zekere de M., allen in Beverwijk woonachtig. Zij werden aan een streng verhoor on derworpen en na proces-verbaal op vrije voeten gesteld. Toen gisteravond bleek, dat ook elders in Beverwijk ongewensch- te bezoekers waren geweest, volgde een nieuw verhoor, waarbij alles aan hel licht kwam. Zij hebben een volledige bekente nis afgelegd. „De Tijd". Oude kaasdiefstal opgehelderd. Het was de politie te Houten ter oore gekomen, dat een winkelier te Jutphaa» in de maand November een partij kaas zou gekocht hebben. Dit feit werd direct in verband gebracht met de inbraak bij den veehouder G. V. te Houten, waar een vijf en dertig tal kazen en een paar leege kunstmestza-kken werden gestolen. Zater dagmorgen werd dan ook in samenwer king met de politie te Jutphaas bij dien winkelier Ph. een onderzoek ingesteld en de vermoedens bleken inderdaad juist. De winkelier verklaarde in de maand Novem ber van het vorige jaar van den 26-jarigen H. de B. 27 kazen gekocht te hebben voor den prijs van 69.(ver beneden de waarde dus). Door de Utrechfsche politie werd de B. dan Zaterdag in zijn woning in de Seringstraat aldaar aangehouden en naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Bij het verhoor heeft de B. een volledige bekentenis afgelegd. Bij den diefstal heeft hij aldus het „U. D." van een roeibootje gebruik gemaakt, dat hij aan de brug in den Koppeldijk heeft ge meerd en dat eigendom was van Van der L. te Jutphaas. Te voet is hij naar do hofstede van G. B. in den Waayerschen dijk gegaan heeft zich toegang verschaft en aldaar de kazen ontvreemd, die hij in de leege kunstmestzakken heeft gedaan en toen naar de boot gebracht. Toen is hij met zijn buit naar Jutphaas gevaren en heeft de kazen voor de woning van den winkelier Ph. gedeponeerd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze diefstal thans voor genoemde winkelier ook nog minder aangename gevolgen zal hebben. Bij het onderzoek bleek de ge heele voorraad kaas reeds verdwenen al leen een stukje van een ons of vier kon nog worden opgespoord. De laatste exem plaren waren verleden week, nog bij adres sen in Utrecht verkocht of weggegeven. Bij nader onderzoek aldaar bleken de ka zen al weer opgegeten of verdeeld De B. bleef Zaterdag in verzekerde be waring te Utrecht en is Maandagmorgen voor den officier van Justitie aldaar ge leid. Reeds direct na den diefstal viel de verdenking op de B. men vond echter geen voldoende aanleiding om toen reeds tot zijn arrestatie over te gaan. Als motief voor zijn daad heeft hij nog verklaard, dat hij door werkloosheid was gedwongen. In hoeverre de B. nog bij andere inbra ken en diefstallen kan zijn betrokken, wordt thans onderzocht. In verband hier mede kan nog vermeld worden, dat hij de brutale inbraak met diefstal voor eenige maanden in de kom dezer gemeente ge pleegd bij den smid M. o.m. een spaar- busje met inhoud werd ontvreemd. Door den arbeider G. M. werd voor eenige we ken langs den Utrechtschen weg bij het uitgraven van een sloot dit leege spaar- busje met nog een breekijzer teruggevon den. Familiedrama te Papenburg. In het grensplaatsje Papenburg, bij Bel- lingwolde (Gron.) is Dinsdagnacht de bak ker J. Bahle door zijn stiefzoon vermoord. Het lijk is in beslag genomen. De dader en zijn vrouw zijn Dinsdagmorgen vroeg in de richting der grens aangehouden. MISS HOLLAND EN DE R. A I. „Miss Holland heeft nu toch een auto", schrijft „Sport in Beeld", cadeau gekre gen! Er is heel wat om te doen gefeest. Miss met pa op de R. A. I.! AHe stands langsParadeerenAls de exposanten wilden, mochten ze een kiekje van een hunner wagens nemen, met Miss er in. Ein delijk beet General Motors. Uiterst hof felijk. Miss kreeg een Chevrolet. Het aar digste van het geheele geval is evenwel geweest, dat Miss haar bezoek aan de show per officieelen brief bij net R.A.I.-be- stuur aankondigde, en dat diu bestuur heeft geantwoord, dat de vis'te dit college zeer aangenaam was, maar dat.... de en- trée 1.20 bedroeg". 145. Het Novembernummer van „Het Mis siewerk" geeft een overzicht van de Ne- derlandsche Missionarissen in de Missie. In de inleiding zegt Mgr. Bekkers dat er op 't oogenblik 783 Nederlandsche Missio narissen in de Missie werkzaam zijn. Frank rijk telt op een bevolking van goed 40 mil- lioen Katholieken 3081 Missionarissen d.i. 75 per millioenItalië op een bevolking van bijna 41 millioen Katholieken 859 Mis sionarissen d.i. 21 per millioen; België met een Katholieke bevolking van bijna 8 mil lioen 852 Missionarissen d.i. 110 per mil lioen; Nederland met een bevolking van goed 2 K millioen Katholieken telt 783 Missionarissen d.i. 300 per millioen. „Toen voor een tweetal jaren, zegt Mgr. Bekkers, de H. Vader, in een audiëntie op deze wonderbare getallen kwam, zeide Hij: „Het is een groote zegen van O. L. Heer". In een voetnoot merkt Mgr. Bekkers nog op: Het totaal aantal priesteroandidaten van Nederlandsche nationaliteit zal de 8000 wel overschrijden. Ja, terecht is die heerlijke oogst „een groote zegen van O. L. Heer". En een andere groote zegen van O. L. Heer is de ontzagwekkende liefdadigheids zin der Nederlandsche Katholieken. Want tracht eens te becijferen wat onderwijs, huisvesting en voeding van zoo'n aantal studenten jaarlijks aan de offervaardigheid van ons Roomsche volk vragen. Dat loopt, in millioenen. Ik weet maar al te goed wat het beteekent zoo'n stichting gaande te houden en leer daarbij ook meer en mper kennen en waardeeren de mildheid van vele (vooral de eenvoudiglevende) Katho lieken. Ja, wat ontdek ik vaak echte Gods vrienden! Mogen zij ons blijven gedenken. Father LEFEBER, Directeur. St. Bonifacius-Missiehuis,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10