BINNENLAND KERKNIEUWS ONDERWIJS UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 9 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VERHOOGING VAN ACCIJNS OP SIGARETTEN. Heropening van den financieelen crisisdienst. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Leeningwet 1914 en tot heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaret ten. De huidige crisisomstandigheden nopen het Rijk tot het treffen van eenige bijzon dere steunmaatregelen. De uitgaven, welke deze voorzieningen met zich brengen, zijn op de Rijksbegrooting voor 1931 niet ge dekt, en kunnen ook niet gedekt worden door een te verwachten hoogere opbrengst der middelen hoven de raming, aangezien in afwijking van vorige jaren, van een hoo gere opbrengst thans geen sprake zal kun nen zijn. Derhalve zal op andere wijze in de dek king van de bedoelde uitgaven moeten wor den voorzien. De regeering heeft daarom besloten den sedert 1924 afgesloten crisisdienst we der open te stellen. Met de wederopenstelling van den cri sisdienst moet worden uitgezien naar eeni ge versterking van de aan dien dienst ten goede komende middelen. Deze versterking zal, in overeenstem ming met een ook in de Kamer reeds ge opperd denkbeeld, het meest doeltreffend kunnen worden gevonden door een tijde lijke opcentenheffing op den tabaksaccijns op sigaretten. Opbrengst 5 millioen per jaar. DE LEIDSCHE ZIEKENHUIS-AFFAIRE Een schadevergoeding aan den oud-rijksbouwmeester. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijks begrooting voor 1930. Hierbij wordt voorgesteld aan den heer J. A. W. Vrijman, gewezen Rijksbouw meester bij de onderwijsgebouwen wegens geleden schade een uitkeering te verstrek ken van 66.505. De heer Vrijman heeft, naar de Regee ring meermalen heeft erkend, ten gevolge van den loop van zaken ten slotte een leed getroffen, dat niet in evenredigheid stond tot de door hem begane onregelmatighe den. Na overleg met den betrokkene is de regeering dan ook te rade gegaan, aan de Staten-Generaal voor te stellen, den betrokkene alsnog uit te keeren een zoo danig bedrag als waarop hij recht zou hebben gehad, indien hij in Juli 1923, in stede van geschorst en later ontslagen, wegens reorganisatie van den dienst op wachtgeld ware gesteld. Dit wachtgeld, berekend tot den dag, waarop de heer Vrijman pensioengerech tigd werd (20 Februari 1930) beloopt, na dat er op in mindering is gebracht de thans door den betrokkene bespaarde pen- soenpremie, een bedrag van 36.129,79. De rest van het uit te keeren bedrag betreft de door den heer Vrijman geleden schade bij den verkoop van een pand, dat hij onder mondelinge machtiging van den Minister van Onderwijs ten behoeve van de uitbreiding van den dienst had aange kocht en ten aanzien van welk pand de heer Vrijman zich garant had gesteld voor schadevergoeding bij eventueele waarde daling. UIT HET BOUWBEDRIJF De onderhandelingen over de C. A, 0. De Ned. R. K. Bond van Bouwvakpa troons heeft aan de besturen van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, den Ned. R.K, Bouwvakarbeidersbond, den Ned. C-hr. Bouwarbeiders'bond en den Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond ter kennis gebracht dat de onderhandelaren der patroonsbon den bereid zijn op de navolgende voor waarden het aangaan eener landelijk col lectieve arbeidsovereeuk jirst voor den tijd van twee jaar bij hun leden te ver dedigen. 1. De Landelijke Federaties van Bouw vakarbeiders worden in het door den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatrooons aan gegane contract geschraot. 2 De voorgestelde wijziging van art. 1 wordt door de patroons ingetrokken. 3. Het eerste aibeidersvoorstci inzake art. 2 wordt afgewezen 4. Tegen de door de arbeidersbonden voorgestelde redactie van art. 5 en de ver der laatstelijk door deze aangegeven re dacties bestaat in principe geen bezwaar. 5. Voorgestelde wijziging inzake art. 5 wordt gehandhaafd. 6. Het d. a. v. art. 8 voorgestelde wordt door de patroons gehandhaafd. Het tvveede gedeelte bedoelt de genoem de bepalingen toe te passen op z.g. aange nomen werk en op werk, dat uitbesteed is aan onderaannemers in den zin van dit ar tikel. 7. Voorgestelde wijziging art. 12 wordt ingetrokken. 8. Voorstel tot wijziging van art. 15 wordt gehandhaafd. 9. Arbeidersvoorstel tot wijziging van art. 16 wordt afgewezen. 10. Inzake art. 21 kan de beperking „rechtstreeksche of zijdelingsohe belan gen der patroonsbonden" worden aan vaard. 11. Art. 23 sub. a. reeds overeenstem ming bereikt. Wijziging sub b: het cijfer 7 in het pa- troonsvoorstel kan worden' geschrapt. 12. De wijzigngsvoorstellen der arbei dersvoorst ellen betreffende art. 25 worden geheel afgewezen, met dien verstande, dat Velzen bezuiden het Noordzeekanaal in de eerste klasse wordt opgenomen en dat Noordwijk buiten de klasselijst wordt ge sloten wegens ontbreken van belangen der patroonsbonden. Sneek wordt opgenomen met handha ving van bestaand loon. Stompwijk en Leidschendamnader over leg mogelijk. Schrapping 3 A klasse wordt ingetrok ken. Idem voorstel tot instelling der 6e klas se: de daarin eventueel te plaatsen ge meenten zullen dus buiten de klassenlijst moeten worden gelaten. Baarn kan in de tweede klasse worden geplaatst. Beilen .kan in de 5e klasse blijven. Noordwijk in beide contracten in de 3e klasse te plaatsen. Heeswijk buiten de. klassenlijst te laten en in overleg met de plaatselijke organisa ties de arbeidvoorwaartlen regelen. Zutphen in de 4e klasse met 4 cent bo ven het voor die klasse geldende loon. Roosendaal idem met 2 cent. Schrapping Borger en Steenwijkerwold in R.-K. contract blijft gehandhaafd. MR. K. J. FREDERIKS SECRETARIS-GENERAAL. Naar wij vernemen, zal eerstdaags in de Staatscourant de benoeming verschij nen van mr. dr. K. J. Frederiks tot Secre taris-Generaal bij het Departement van Biunenlandsche Zaken en Landbouw. Mr. Frederiks is thans administrateur, Chef der Afdeeling Binnenlandseh Be stuur bij dat Departement. Omtrent de loopbaan van mr. dr. K. J. Frederiks, kan het volgende worden me degedeeld. Geboren in 1881 te Middelburg, door liep hij daar de lagere school en het gym nasium. In 1900 ging de heer Frederiks studeeren aan de Rijksuniversiteit te Lei den, waar hij in 1906 promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap op „stellin gen" en in 1909 tot doctor in de Staats wetenschap op een proefschrift, getiteld: rjNPQOD/EPS HEB5EN 1727 „Jachtrecht". Intusschen was mr. Frederiks in 1907 aangesteld bij de directie van den Landbouw, Nijverheid en Handel. Sedert 1922 was mr. dr. Frederiks tevens werkzaam bij de afdeeling Binnenlandseh Bestuur aan het departement, van welke afdeeling hij in 1928 de leiding kreeg on-- der toekenning van den rang van admini strateur. In 1930 werd mr. dr. Fredriks benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. HET BELASTINGWEZEN. De reorganisatie een feit. Naar we vernemen, is de reorganisatie i.e. de afscheiding van den Rijks-belasting dienst een feit geworden. Er worden twee directies van Invoer rechten en accijnzen gesticht, n.l. te Am sterdam en Rotterdam, terwijl er 25 in specties van invoerrechten en accijnzen zullen komen. COLLEGE „CHRISTUS KONING" TE WIJNANDSRADE. Het college „Christus Koning" der Pa ters Minderbroeders-Conventueelen, te vens Moederhuis van de Nederlandsche Provincie, 'dat gehuisvest is in het eeu wenoude kasteel te Wijnandsrade, en reeds eerder tot verblijf diende aan de Duibsche Jezuielen, zal belangrijk worden uitgebreid. Het kasteel is van monumen taal belang verklaard. De plannen zijn ontworpen door ir. Swinkels te Maastricht Er komt plaats voor zestien studenten. Re geering en provincie verleenen subsidie voor deze uitbreiding. Benoemingen in het bisdom Den Bosch. Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogen bosch heeft tot pastoor der parochie van den H. Thomas k Villanova te Nijmegen benoemd den welcerw. Pater A. J. W. Blok O.E.S.A.," thans kapelaan aldaar. Tevens heeft Z. D. II. benoemd tót pas-i toor te Oeffeit den weleerw. heer A. F. J. van Amstel, tot rector van het Liefdege sticht te Wijbosch den weleerw. heer J. F. B. Hansen, die rector was van het Liefde gesticht te Groesbeek. De retraitehuizen te Bergen en Noordwijkerhout. Van bevoegde zijde verneemt de „Msb." dat de Retraitehuizen te Bergen en te Noordwijkerhout aan de Paters Redemp toristen zullen overgaan. PROF. DR. F. J. DE WAELE. Inaugureele rede te Nijmegen. Dr. F. J. M. de Waele. benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de klassieke archaeologie van de R. K. Universiteit te Nijmegen, heeft Zaterdagmiddag zijn ambt aanvaard met het uitspreken eener rede over Noviomagus Batavorum (Romeinsch Nijmegen). ALPHEN AAN DEN RIJN. Stille Omgang. Vrijdagavond hield het Genootschap van den Stillen Omgang in 't Patronaatsgebouw de jaarvergadering, welke matig was bezocht. Nadat de bijeen komst door den voorzitter op de gebrui kelijke wijze was geopend, volgden de jaar verslagen van penningmeester en secretaris welke onder een woord van dank werden goedgekeurd. De voorzitter deelde vervol gens mede, dat op 15 Maart a.s. het Ge nootschap te Amsterdam zijn 50-jarig be staan herdenkt. Bij deze gelegenheid zal aldaar een feestvergadering worden ge houden. Deelnemers aan deze bijeenkomst kunnen zich tot Maandag 9 Febr. aanmel den bij den heer H. Jollie. Voorts werd medegedeeld, dat bij gebrek aan deelname de spaarkas opgeheven was. Het tijdstip van den omgang te Am sterdam is bepaald van 21 op 22 Maart. Als gewoonlijk gaat de reis weer per boot Van de rondvraag werd weinig gebruik ge maakt, waarna sluiting met den chr. groet. Mariavereeniging. De Mariavereeni- ging hield deze week hare jaarvergadering. De bijeenkomst werd door den presidente geopend, waarna de secr. en penningm. de jaarverslagen uitbrachten, welke beide wer den goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden her kozen. De geest, adv., kapelaan Sondaal, hield vervolgens een korte toespraak. Nog volgde mededeeling, dat 4 nieuwe leden en 3 donateurs zich hadden opgege ven. Nadat de aanweigen op enkele versna peringen waren onthaald, werd de avond besloten met een mooie filmvertooning, waarvan allen zeer hebben genoten. WADDINXVEEN. Hooge belangstelling. Naar wij verne men heeft Zijne Excellentie van Karne- beek, Minister van Staat en Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land zich telegrafisch tot den burgemees ter dezer gemeente gewend, met verzoek volledig te worden ingelicht omtrent den omvang en de gevolgen van den alhier plaats gehad hebbenden brand bij de N.V. Stoomfabriek, voorheen A. Kempkes. NIEUWKOOP. Loop der bevolking. Op 31 December 1929 bestond de bevolking m deze Gcmeen- tt uit 3354 zielen, waarvan 1729 mannen en 1625 vrouwen. Het geboortecijfer was in 1930 zeer laag, n.l. 78, waarvan 43 jongens en 35 meisjes, 8 kinderen werden elders ge boren. De vestiging bestond uit 10 manne lijke en 109 vrouwelijke personen, een ver meerdering van tezamen 287. Het aantal overlijdena bedroeg 43,. waar van 21 mannelijke en 22 vrouwelijke perso nen, 15 hunner woonden in het R.K. Liefde gesticht. Van de 43 overledenen waren er 6 van 80 jaren of ouder, 17 fcusschen 70 en 80 jaren, en 1'beneden het jaar, terwijl 1 kind a.ls le venloos- werd' aahgegeven. Als zeldzaamheid valt te vermelden, dat het vertrek geringer was dan de vestiging en wel met 8 personen. Van de 201 perso nen die zich hier vestigden waren 86 man nelijke en 115 vrouwelijke personen zoodat de totale vermindering bedroeg 244 en het eindealdo een stijging van het zielental op levert van 43 en wel 36 mannelijke en 7 vrouwelijke personen en derhalve thans de bevolking gevormd wordt door 3397 zielen. Een bijzonderheid is hier ook, dat in te genstelling met de meeste andere gemeen ten, het aantal mannen grooter is dan dat van vrouwen en wel met niet minder dan 133. Een goede gemeente voor trouwgrage meisjes. Radio-centrale. Naar wij vernemen is aan G. Groen door het Rijk do gevraagde machtiging verleend voor het aanleggen on exploit teren van een radio-distributie cen trale in het dorp. ZEVENHOVEN. Radio voor zieken. A.s. Dinsdag 10 Febr. 's avonds te half 8 zal Ln het café Smit een Jaarvergadering plaats hebben van de Radio vereen, voor zieken alhier. De heffingsduur ware te stellen op de jaren 1931 tot en met 1933. Een zoodanige heffing is een logische aanvulling van de opoenten op accijnzen, welke tot dusver onder de crisisheffingen voorkwamen. Thans worden ten behoeve van genoemden dienst nog geheven opcenten op den gedis- tilleerdaccijns en op den wijnaccijns en tot kort geleden eveneens op den suikerac- eijns. Indien bij de instelling van het Lee- ningfonds 1914 de tabaksaccijns reeds had bestaan, dan zouden ongetwijfeld ook op den sigarettenaccijns opcenten geheven zijn. Er kan hierbij immers eerder van een luxe-vertering worden gesproken dan bij suiker en in niet veel mindere mate dan bij gedistilleerd en wijn. Naar een globale raming zal de op brengst der opcenten een jaarliiksche bate opleveren van ongeveer 5 millioen.*" Inwerkingtreding op 1 April." Voorts wordt medegedeeld, dat het noodig is de opcenten na te vorderen van de bij den aanvang der heffing in het vrije verkeer, bij wederverkoopers voorradige si garetten, teneinde te voorkomen, dat deze wederverkoopers, vóór de invoering der heffing, groote voorraden sigaretten zul- inslaan, waardoor de opcentenheffing ge durende de eerste maanden weinig baten zou opleveren. Bij de ontworpen regeling is aan de we derverkoopers een termijn van 1 maand ge laten tot opruiming van hun voorraden, als gevolg waarvan zal worden nagevorderd voor de op 1 Mei 1931 nog aanwezige siga retten. De nagevorderde bedragen moeten uiterlijk 1 Juli 1931 worden betaald. INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET. Het aantal uitkeeringen. Op 1 Januari 1931 werden 16762 wedu- wenrenten en 12225 wer,zenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemen datum krachtens artikel 373 dier wet 87077 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 29326 pesonen eene '*n- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 131447 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden .per week. ONBEWOONBAARVERKLARINGEN. Nauwkeurige aanduiding van gebreken in de raadsbesluiten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een circulaire gezonden aan B. en W. der gemeenten in deze provincie, waarin zij mededeelen, dat het den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid gebleken is dat in raadsbesluit en tot onbewoonbaar verklaring nu en dan een nauwkeurige aanduiding ontbreekt van de gebreken, waaruit ongeschiktheid ter bewoning voort vloeit, of van geëischte verbeteringen, die niet tijdig zijn aangebracht. Het behoeft geen betoog, aldus Ged. Staten, dat hierdoor tekort wordt ge daan, wel niet aan de letter der Woning wet, maar toch wei aan den eisch van rechtvaardigheid, dat zoo ingrijpende be sluiten alle gronden bevatten, waarop zij berusten. Ged. Staten verzoeken dan ook te be vorderen dat aan dien eisch in ieder voor komend geval worde voldaan. Zij voegen hieraan toe, dat uit het vo renstaande voortvloeit, dat bij een raads besluit tot onbewoonbaarverklaring van meer dan één woning het uit den aard der zaak niet voldoende is enkel te verwijzen naar een algemeene omschrijving van ge breken, die niet in haar geheel op elke wo ning van toepassing is. MINISTER DECKERS TERUGGEKEERD VAN ZIJN REIS. Zaterdagmiddag om 12 uur 49 is minis ter Deckers in de Residentie teruggekeerd nadat Jiij gedurende eenige weken met Hr. Ms. Witte de With een reis had gemaakt tot Napels on van daar per trein was te ruggekeerd. De chef van den marinestaf, mr. Jager, de chef van den generalea staf, luit-kolo- nel Van Voorst tot Voorst, en le beide ad judanten van den minister, kapitein Van Weel en luit. ter zee le kl. Bozuwa waren den minister tot Gouda tegemoot gereisd om hem daar te begroeten. Op het Staatsspoorstation waren nog aanwezig o.a. generaal-majoor j r. W. Röell en het Tweede Kamerlid Duymrer van Twist. De minister begroette alle hee- ren hartelijk. Minister Deckers heeft helen z-jn nbts- bezigheden op het departement van Defen sie hervat. HET BEROEMDE JACHT MAYFLOWER, dat aan vijf Amerikaansche presiden ten heeft behoord, is in de haven van Philadelphia, waar het voor anker lag, door brand verwoest en gezonken. Het door den brand vernielde Presidenten-jacht „Mayflower". NEDERLANDSCHE BRUGGEN IN WORDING. De werkzaamheden aan dc Maas brug te Maastricht vorderen snel. De aannemers lieten zich door het hooge wa ter niet „kisten" en hebben de „bekistingen" van de pijlers weggenomen. Zoo is de eerste schrede gezet vor het machtige wordingsproces dezer groote verkeers- schakel. Een overzichtelijke foto.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5