22ste Jaargang VRIJDAG 6 FEBRUARI 1931 No. 6815 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e£eicboke0oti^ai4' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededechngen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Meeloopende menschen. In het „Volk" schrijft een journalist: „Het vak van den journalist komt in verval. De moderne krant vraagt in steeds mindere mate naar de meening van den journalist, die voorheen geroe pen was om leiding te geven aan de openbare meening, om de historie te schrijven van zijn tijd. De moderne krant is koopwaar geworden: zij vraagt in de eerste plaats naar de ver langens en wenschen van haar lezers en eischt van den journalist onderwer ping aan dit belang. Deze ontwikkeling drukt den journalist omlaag, de liefde voor het vak verdwijnt. Routine-men- schen vraagt de moderne krantde overtuiging van den journalist vroe ger met zooveel hartstocht, met zoo veel vuur verdedigd, geraakt op den achtergrond". De krant vraagt routine-mensohen Wij zijn er van overtuigd, dat ook meer dere socialistische collega's van dengene, die deze meening neerschrijft, het met hem niet eens zijn Ook journalisten zouden dus moeten be hooren bij den groot en optocht van mee loopende menschen, welke aan het maat schappelijk leven z'n sleur gang geeftde een loopt, waarheen de ander gaat, en, zooals de eerste stapt, stapt ook de twee de; hij, die heelemaal vooraanloopt, denkt en beslist den weg voor allen tegelijk. Maar gelukkig is het niet de overtuiging van d e journalisten, dat zij routine-men- schen zijnHet artikel, dat krant wordt genoemd, beschouwen wij niet als een „koopwaar", zonder meer, bij welks aan bieding wij allèèn maar zouden vragen naar de verlangens van het publiek, zon der ons te bekommeren om de leiding der publieke opinie, zonder om te zien naar be ginselen Er wordt al zóóveel verkeerds gedaan en zooveel goeds nagelaten uit sleur, om dat de een den ander naloopt en napraat, dat zeker aan allen, die leiding kunnen en daarom móeten geven in uitgebreiden of meer beperkten kring de eisch moet worden gesteld, dat zij met den meest ern- stigen toeleg er naar streven, zich van alle sleur zooveel mogelijk vrij te houden, zich zelf te zijn, te leven uit en krachtens be ginselen Als een journalist aan dezen eisch niet altijd kan voldoen is 't te vergeven (ho pen we), maar als hij daaraan niet wil voldoen, omdat hij meent „routine-mensch" te moeten zijn, dan is dat niet te verge- VAN HET VAT1CAAN. DE RADIO VAN DEN PAUS. De opening op 12 Februari. Men meldt uit Rome d.d. 3 dezer aan de „Msb.": De H. Vader heeft gisteravond pater G. Gianfranceschi en senator Marconi in een bizondere audiëntie ontvangen. De H. Va der bepaalde daarbij, dat het Vaticaansche radiostation den 12en Februari tusschen 4 en 6 uur in den namiddag zal worden in gewijd. In de laatste dagen hebben, zooals be kend, herhaaldelijk proef uitzendingen plaats gehad. Het Vaticaansche radio-station is ook met een aantal andere stations, niet alleen in Europa, maar ook in Amerika in ver binding getreden. Bizonder belangrijk waren de proefne mingen, die in den nacht van 30 op 31 Ja nuari j.l. gedaan werden door pater Gian franceschi en senator Marconi zelf. Zonder de minste moeite en met de beste resultaten nam het Vaticaansche radiosta tion onmiddellijk de verbinding met Ame rika op, n.l. met het station Horn Natbrocs JKR 159. Achtereenvolgens werden vier verbindin gen tot stand gebracht, de eerste tegen 7 uur, de tweede om 10 uur, de derde om 1 uur en de vierde om 2 uur 's nachts. Hoewel de atmosferische toestanden dien nacht zeer ongunstig waren, werd in Nog altijd de strijd tegen Art. 177 der Indische Staatsregeling. I. Over dit onderwerp is de laatste jaren, niet alleen onder Katholieken, heel wat te doen geweest. Terecht en ten onrechte. Terecht, wanneer artikel 177 der Indische Staatsregeling wordt beschouwd als uit gangspunt of middel voor heeren ambte naren in Indië om het werk van Christen leeraren, priesters en zendelingen te be moeilijken. Duidelijkheidshalve voor de lezers van de „L. C." laten laten wij hier Art. 177, (vroeger art. 123) volledig volgen. Het art. luidt: lo. „De Christen-leeraars, priesters en zendelingen moeten voorzien zijn van eene door of namens den Gouverneur-Generaal te verleenen bijzondere toelating, om hun dienstwerk in eenig bepaald gedeelte van Nederlandsch-Indië te mogen verrichten. 2o. Wanneer die toelating schadelijk wordt bevonden, of voorwaarden daarvan niet worden nageleefd, kan zij door den Gouverneur-Generaal worden ingetrokken. Priesters en zendelingen hebben dus voor de uitfoefening van dienstwerk in Indië, een bewijs van toelating noodig, door of namens den Gouverneur-Generaal. Dat „namens" komt neer op de ambtelijke ver tegenwoordigers van den G.-G. En die hee ren, of althans enkele hunner hebben tot in den laatsten tijd toe, ik herinner slechts aan het gebeurde te Sibalga waar een R.-K. Pastoor op onbesohofte manier den toegang tot de Bataklanden werd gewei gerd van hun positie en bevoegdheid wel eens misbruik gemaaktdoor op min of meer gezochte gronden een R.-K. Missio naris of Priester, den toegang in een be paald gebied te ontzeggen. Nu is het een feit, dat gevallen als het genoemde, in den lateren tijd zich nog slechts zelden voordoen en bovendien na éen rachlig protest van Katholieke zijde, spoedig tot het verleden gaan behooren. Wat niet wegneemt, dat art. 177 in de han den van onwelwillende ambtenaren en Indië is een Ambtenaren-Staat, „bureau- cratius" is er almachtig heel dikwijls tot onaangenaamheden, speciaal voor de Ka tholieke Missie aanleiding heeft gegeven. Op heden echter vindt art. 177 onder de welwillende houding van den G.-G. een heel soepele toepassing. En aangezien er van art. 177 in bepaalde omstandigheden ook wel iets goeds gezegd kan worden, staat de R.-K. Staatspartij althans wat de lei ding betreft over 't algemeen minder mi litant tegenover het artikel. Hierbij komt nog, dat het percentage Katholieken in Indië onder de bevolking nog heel gering is. Er is voor de Missie arbeidsterrein in overvloed, terrein waarop voorbereidende actie voor meer positieve resultaten kan geschieden. Een en ander wil natuurlijk niet zeg gen, dat wij Katholieken ooit hebben te berusten in een positie van minderwaar digheid, ons door ambtenaren opgedron gen krachtens een „voorzichtig'heidsarti- kel" in de I. S.; noch dat wij ooit zullen vergeten onzen plicht welke voortvloeit uit de woorden van Christus, gesproken tot de Apostelen en daardoor tot hunne opvolgers; „Gaat en onderwijst alle vol keren...." Maar, wie gelooven haasten niet. De omstandigheden bewerken soms „über nacht" waar de Staatkunde mach teloos bleek. Er zijn in het Verre Oosten krachten gewekt en geesten in actie ge bracht, die in den Volksraad van Neder- landsoh Indië aangeduid werden met den naam: verwording.... Deze woorden werden uitgesproken bij de behandeling der plaats gehad hebbende koelie-aan slagen. Bij deze aanwijzing zullen wij het laten. Maar het komt ons wel voor, dat het zedelijk-goede, ongetwijfeld ook aan wezig in de inheemsche cultuur, toch niet bij maohte zal blijken den voortgang der verwording te stuiten. Intusschen heeft schrijver dezes het verslag der rede van prof. dr. C. C. Berg, gehouden voor de leden der R. K. Stu denten vereeniging „St. Augustinus" met belangstelling gelezen. Het is mij echter niet mogelijk de rede van den hoogge leerden prof. hetzij met allen eerbied gezegd over haar geheel te appreciee- ren. Het ia- mij te geleerd. En veel pas sages in deze rede komen mij voor met de Missie in Indië slechts in verwijderd verband te staan, of er heelemaal naast te zijn. Zoo d&kr, waar prof. Berg le kolom al. 5 verslag L. C. bezig is een misverstand uit den weg te ruimen en er de aandacht op vestigt, dat: „Het ideaal der Hollan ders in Indië is langen tijd geweest en is nog dikwijls de volle geldzak, in zoo kort mogelijken tijd gevuld. De art. 123 en 177 zijn voortgevloeid uit de volmaakte on verschilligheid voor het geestelijke leven der Indonesische volkeren, een onver schilligheid waarover de geschiedenic zelf zal oordeelen. Doch de tijd om onze (der O. I. Compagnie) fout van vroeger te herstellen, is nu verstreken en in de huidige totaal veranderde omstandighe den zou opheffing van het artikel, naar sprekers meening een even groote fout zijn als- vroeger de afkondiging". Wat de spoedig te vullen geldzak be treft kan ik het met Prof. Berg eens zijn. Niet met zijn conclusie. Lang voor Prof. Berg heeft de in Indië, algemeen hoogge achte Inheemsche Vorstendochter Raden Adjeng Kartini, wat de geldzak betreft, hetzelfde als een grief der Javanen tegen de Hollanders uitgedrukt in de woorden, dat het den Hollander er alleen om be gonnen is spoedig rijk te worden en dan zoo gauw mogelijk het „apenland" te ont vluchten. In het woord „apenland" ligt al de bitterheid dezer fijngevoelige Javaan- sche versoholen over den stommen supe rioriteitswaan van menigen blanda, tegen over haar land en volk. Maar dat het te laat zou zijn die fout te herstéllen en zelfs dat art. 177 daar iets mee te maken heeft, meen ik beslist te mogen ontkennen. Integendeel, de tijd voor herstel, of lie ver voor krachtiger arbeid aan de ophef fing van het cultureele leven der Inheem sche bevolking is meer dan ooit geboden. En het is alleen het doordringen der Chris telijke beschaving welke Indië voor verde re „verwording" nog zooveel mogelijk kan behoeden. Het is de taak der Kerk, niet het minst der Katholieke Kerk, dit te bewerken. Het zedelijk goede dat de inheemsche cultuur bezit, zal daarbij geen gevaar loopen. Het zal eerder in het Christendom zijn vervol making vinden. Terwijl, wat de Katholie ken betreft, de vrees van Prof. Snouck Hurgronje voor „dwangkerstening" heele maal misplaatst geacht kan worden. De tijden van Karei de Groote zijn lang voor bij. A. H. J. E. Amerika het Vaticaansche radiostation zeer duidelijk gehoord. Naar verluidt, zullen zich de openings plechtigheden met het oog op de kleine ruimte, die beschikbaar is, achtereenvol gens op twee verschillende plaatsen afspe len. Eerst zullen de lokalen van het radio station plechtig worden ingezegend en geopend; daarna zal in de groote zaal van de pauselijke academie van wetenschap pen in het „palazzino" van Pius IV in de Vaticaansche tuinen, een feestvergadering worden gehouden, waarop senator Marconi de feesrede zal uitspreken en tevens als lid in de pauselijke academie zal worden opge nomen. Ook deze plechtigheid, wordt, zooals overigens alle plechtigheden, waarbij do H. Vader tegenwoordig is, met een toe spraak van Zijne Heiligheid besloten. De geheele plechtigheid zal door het Vaticaansche radiostation over de geheele wereld worden uitgezonden, niet alleen de toespraken, maar ook de kroniek van het Vaticaansche radiostation en zoo mogelijk in verschillende talen. Of ook de H. Vader zelf voor de micro foon zal spreken is nog niet bekend en zal eerst op het laatste moment worden mede gedeeld. Daar ook in het „palazzino" Pius IV een microfoon werd opgesteld, ontvangt hei Vaticaansche radiostation de rede van den H. Vader in ieder geval woordelijk, zoodat zij eventueel zal kunnen worden uitge zonden. Het Vaticaansche station is naast de an dere radiostations der wereld geclassifi ceerd onder de letters „How Hcy". Zondag, 1 Februari j.l., bracht Zijne Heiligheid in een klein gezelschap een be zoek aan het radiostation, waar hij ontvan gen en rondgeleid werd door den directeur, pater Gianfranceschi. De H. Vader bezichtigde nauwkeurig alle machines en toestellen en liet zich de werking daarvan verklaren. ENGELAND NACHTZITTING VAN HET LAGERHUIS Conservatieve oppositie bij de landbouw- wet. De amendementen op de nieuwe land- bouwwet hebben het Lagerhuis Woensdag tot diep in den nacht bezig gehouden. Te een uur verlangden Lloyd George en Chamberlain schorsing van de zitting, aangezien, naar zij verklaarden, ook het menschelijk uithoudingsvermogen zijn gren zen had. Hun voorstel werd echter verwor pen en de besprekingen sleepten zich moeizaam verder. Vele Honourable Mem bers sliepen in hun banken in en slechts eenige ministers behielden hun levendig heid. Den geheelen nacht duurde de zit ting voort, voorzoover nog van een zitting kon worden gesproken. In de koffieka mers en in de gangen zag men het langza merhand weer licht worden tot het Cham berlain gistermorgen tegen half acht te bar werd en hij opnieuw protesteerde. Het motief, dat men in den loop van den nacht eenige malen had gebruikt, namelijk dat er geen autobussen, treinen of underground meer liepen, kan men op dit uur van den morgen niet meer volhouden. Zijn voorstel de discussies te schorsen werd opnieuw verworpen. Eerst nadat een conservatief amende ment op de landbouwwet verworpen was werd de discussie bot gisteravond ver daagd. Te kwart over acht gingen de La gerhuisleden, voor zoover zij zulks nog niet eerder hadden gedaan, naar huis, om een welverdiende „nacht"-rust te genieten. Een ander bericht zegt, dat men sprak over het wetsontwerp dat ten doel heeft, van voor landbouw geschikte landerijen ten behoeve van bestrijding der werkeloos heid een nuttig gebruik te maken. De con servatieven pasten toe, om de beraadsla ging te rekken. ITALIË SAMENZWERING TEGEN MUSSOLINI? De geruchten, welke Woensdagavond te Rome de ronde deden en volgens welke een samenzwering zou zijn ontdekt tegen het leven van Mussolini, vonden gisteren hun bevestiging in een officieel communiqué, waarin werd medegedeeld, dat een zekere Michele Schirru was gearresteerd, die in het bezit was gevonden van twee zeer scherp ontplofbare bommen, waarmede hij klaarblijkelijk voornemens was daden van politieke terreur te plegen. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, dat Schirru van geboorte Siciliaan is en in Maart" van het vorige jaar uit Amerika naar Europa is vertrok ken. Aangezien hij bij de politie bekend stond als gevaarlijk anarchist werden zijn bewegingen nauwkeurig nagegaan, doch hij reisde door verschillende Europeesche landen, alvorens hij poogde Italië binnen te komen. Den vijftienden Januari is hij te Rome gearriveerd, waar hij zijn intrek nam in een der beste hotels aan de Via Venti Settembre. Hoewel het de politie wel be kend was, dat hij zich te Rome bevond, heeft zij Schirru niet gearresteerd, ten einde te weten of hij met iemand te Rome in relatie stond. Schirru is een knap uitziend, athletisch gebouwd man en nog jong. Hij scheen goed van geld voorzien en leidde een vroolijk leven. Hij was een geregeld bezoeker vaa de nachtelijke dansgelegenheden van Rome. Schirru schijnt Italië te zijn binnenge komen met behulp van een Amerikaan- sche pas, waarvan echter niet bekend is, of deze werd afgegeven door de Vereenigde Staten of door een der Zuid-Amerikaan- sche republieken. Bij de ambassade der Vereenigde Staten is in ieder geval nog geen bericht ontvangen over de arresta tie van een onderdaan. Op het hoofdbureau van politie weiger de Schirru eenigerlei verklaring af te ge ven. Op alle hem gestelde vragen bewaar de hij een streng stilzwijgen. Het is dan ook nog niet bekend, wat zijn voornemens waren met de beide bommen, die in zijn bezit zijn gevonden. Het verdient in dit verband echter de aandacht, dat het ho tel, waar de gearresteerde verblijf hield, gelegen is aan de Via Venti Settembre, waar Mussolini dagelijks per auto langs komt op weg van zijn bureau naar zijn woning en vice versa. Het is dus geenszins onwaar schijnlijk, dat Schirru een geschikte gele genheid afwachtte om de bommen uit zijn venster naar Mussolini te werpen. TS JECHO-SLOW AKI JE COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN BOHEMEN. Te Dux in Bohemen is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen de gendarme rie communisten, die aangevoerd wer den door senator Stransky. In den loop van deze gevechten werden drie personen gedood en zes zwaar gewond. Stransky werd. in hechtenis genomen. Ook in andere steden van Noord- en Noordwest Bohemen, zooals Reichenberg, Gablonz, Karlsbad en Asch hebben de communisten betoogingen georganiseerd, welke echter ordelijk verliepen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De opening van het Pauselijk radio-sta tion op 12 Februari a.s. Nieuwe aardschokken op Nieuw-Zeeland. Een nachtelijke zitting van het Engel- sche Lagerhuis. BINNENLAND. Een vrouw te Ovezande dood gevonden met een geweer naast zich. (Gem. Berich ten, 3de blad). De biljartwedstrijden om het Europeesch kampioenschap begonnen. (Sport, 2de blad) Pijnenburg en Schön in den schen wedstrijd te Frankfurt geslagen. (Sport, 2de blad). Kapt. Campbell verbetert het wereld- snelheidsrecord. (Sport, 2do blad). De a.s. winter-bloerr.bollen tentoonstel ling te Haarlem. (L. en T., 1ste blad). BRITSCH-INDIE WEER ARRESTATIES. De voorzitter en drie leden van de Werk- commissie te Bombay van het nationaal congres en drie congres vrijwilligers zijn te Bombay gearresteerd wegens onwettig zout maken. De leden der werkcommissie waren juist eenige dagen geleden in vrijheid ge steld. STRAFBAARSTELLING VAN GODS LASTERING. Wetsontwerp in voorbereiding. Op de vragen van den heer van W ijnber- gen aan den minister ran Justitie of do na dere overweging der bij de behandeling dor jongste Justiticbegrooting zoowel schrifte lijk als mondeling gehouden gedachten wis seling over strafbaarstelling van godslas tering, beschouwd in verband met het sinds dien voorgevallene, reeds lot een bojiaalde conclusie heeft geleid, antwoordt minister Donncr als volgt: In de Memorie van Antwoord in zake hoofdstuk IV van de Rijksbcgrooting voor 1931 deelde de ondereeteekende mede dat, indien men in de uitingen, zooals die des tijds reeds enkele malen moesien worden gesignaleerd, niet met een incident ver schijnsel te doen had, de in de vraag be doelde aangelegenheid ook, naar zijn oor deel, de aandacht van den wetgever ver diende. Eenige voorvallen van den laatsten tijd schijnen er op te wijzen, dat het evenvermelde voorbehoud niet langer kan gelden. De ondergeteekende heeft dan ook een ontwerp van wet in voorbereiding ge nomen. DE VROUW TOCH NOTARIS? Een amendement van mevrouw Bakker— Nort. Op het wetsontwerp, houdende voorzie ningen door wijziging van de wet op het notarisambt, tot meer waarborg voor hen, die belangen toevertrouwen aan notaris sen, heeft mevr. BakkerNort een amen dement ingediend met de bedoeling om bui ten twijfel te stellen, dat dc vrouwelijke candidaat-notaris benoembaar is tot nota- Praktijk-Examens voor Ambachtslieden. De commissie van contact inzake Midden- standsaangelegei ill eden kwam in het afge- loopen jaar negenmaal bijeen. In de zeven de vergadering der commissie dc eer ste in het nieuwe jaar die gelied werd door den heer F. K. J. Heringa, chef der af- deeling Handel en Nijverheid, werd van gedachten gewisseld over het vraagstuk der praktijk-examens voor ambachtslideen. Te vens kwam ter sprake de 'regeling van het nijverheidsonderwijs en wel inzonderheid de vakopleiding volgens het leerlingstelsel, eveneens een vraagstuk, dat. reeds gerui- rnen tijd de aandacht der commissie van contact heeft en waarover de besprekingen worden voortgezet. Wat betreft de voorlichting van den in- dustncelen middenstand, werd de wensche- lijkheid van tijd- en bewegingsstudies be sproken; een onderwerp, waarvoor in over leg met de nijverheidiscnnsulenten dc aan dacht zal woden gevraagd van het Econo misch Instituut voor den Middenstand. In de eerstvolgende vergadering van de commissie van contact zal het werkplan voor den middenstandsdienst onder de oogen worden gezien.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1