BINNENLAND WAARSCHUWING, LUCHTVAART UIT bE RIJNSTREEK STADSNIEUWS DONDERDAG 5 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 CHINA CHINA EN RUSLAND. Hervatting der diplomatieke betrekkingen? De Nankingregeering overweegt op het oogenblik de kwestie der hervatting der di plomatieke betrekkingen met Rusland. De opvattingen daarover zijn echter ver deeld. Sommige leden der regeering zijn voor een algeheele hervatting der diploma tieke betrekkingen, terwijl andere slechts de handelsbetrekkingen willen hervatten. Tsjang Kai Shek heeft gisteren den lei der der Ohineesche delegatie ontvangen, die de onderhandelingen over den Ooster spoorweg te Moskou heeft gevoerd, om dien rapport aan te hooren. Tsjang Kai Shek beraadslaagt thans met den minister van buitenlandsohe zaken over dit rapport, waarvan de inhoud later zal word'en gepubliceerd. AMERIKA DE ONRUST OP CUBA. Een 24 uur staking. Uit Havanna wordt gemeld, dat de aan gekondigde algemeene staking van 24 uur, die als protest tegen de maatregelen is be doeld, gisteravond is ingegaan. Er zijn geen couranten verschenen en alle middelen van verkeer zijn stopgezet. Het is reeds tot botsingen met de politie gekomen, waarbij verscheidene betoogers in hechtenis zijn genomen. AANSLAG OP HONDURAS' PRESIDENT In Hondures is een dynamietaanslag ge pleegd op den president der republiek, tij dens de inwijding van den nieuwen weg van Tegucigalpa naar Dalni. De president bleef ongedeerd. „VOOR EER EN DEUGD". Telegram aan Z. H. den Paus. Door het Hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" is aan Zijne Heiligheid den Paus het volgend telegram gezonden: Heilige Vader, Vaticaansche Stad, Het Hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd", vergaderd te 's Hertogenbosch geeft aan Uwe Heiligheid uitdruking van zijn groote vreugde en dankbaarheid bij gelegenheid van het verschijnen van de en cycliek Casti Connubii en vraagt eerbie dig om den zegen van Uwe Heiligheid. VAN DE VENNE, Voorzitter. BEMELMANS, Secretaris. WERKVERSCHAFFING EN STEUN- VERLEENING. Contact tusschen regeering en vakcentrales. In antwoord op een desbetreffende ver zoek van het R. K. AVerkliedenverbond heelt, naar de „Volkskr." meldt, de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan het Verbondsbestuur medegedeeld, dat hij het in hooge mate gewenscht acht, dat een geregeld contact bestaat inzake aangelegenheden de werkverschaffing en steunverlecning betreffende, tusschen de drie groote vakcentrales (N.V.V., R.-K. AVerkliedenverbond en Chr. Nationaal \Tak- verbond) en de betrokken afdeeling van zijn departement. Ten einde dit overleg zoo goed mogelijk te doen zijn, verzoekt de miuister een vas- tenvertegenwoordiger van het bestuur aan te wijzen, die met den vertegenwoordiger van elk der beide andere centrales een per manente contactcommissie vormt. Op deze wijze kan een regelmatig overleg met de betrokken afdeeling plaats vinden. Door het R.-K. Kerkliedenvcrbond is nu de heer J. Th. Nijkamp voor deze commis sie aangewezen. NEDERLANDSCH—DUITSCHE ONDERHANDELINGEN. Conferentie aangevangen. Gisterochtend halftwaalf zijn in de ver gaderzaal van het departement van Bui- teniandsche Zaken dc voorloopige besprekin gen inzake tariefsverlaging en consolida tie van Duitschland tusschen Duitsche en Nederlandsche gedelegeerden aangevan gen. De vergadering werd geleid door den minister van Staat, dr. H. Colijn, terwijl van Nederlandsche zijde aanwezig waren o.m.: dr. Nederbragt, chef van de directie van economische zaken aan het departe ment van Buitenlandsohe Zaken, de Neder landsche consul-generaal, te Berlijn de heer AVolff, ir. J. A. Kalff, voorzit-ter van het A7erbond van Nederlandsche AA7erkgevers, Mansholt, inspecteur van den Landbouw en de heeren Meyers, administrateur aan het departement van Financiën. De Duitsche delegatie bestond uit de hee ren dr. Ott, Oberregierungsrat, dr. Posse, ministerialdirektor, Yon Hahn, consul-ge neraal van Duitschland te Amsterdam, dr. Weynmann, ministerialrat, dr. Yon Albert, ambts- und landrichter, Joachim AVindel, legaiionsrat en dr. Neumeister, legations- rat. Omtrent den afloop van de besprekin gen zal te zijner tijd een perscommuniqué worden verstrekt. Oud-Rijksontvanger G. A. Meijer, t De oud-Rijksontvanger to Emmen, de heer G. A. Meijer, die in den lande alom bekend is geworden door zijn verschillen de brochures in verband met de veenput- tengeschiedenis, is aldaar plotseling overle den. AYeekstaten van 16 tot 29 Januari. GROOTE-KINDEREN- CONGRESSEN. Het oordeel van den rector van het Leidsche Gymnasium. De Rector van het Gymnasium te Lei den, de heer D. E. Bosselaar, heeft aan de rectoren van gymnasia en lycea in Neder land het volgentj schrijven gezonden: „Bij den aanvang van dezen cursus werd mij medegedeeld, dat er plannen bestonden om in de Kerstvacanlie te Leiden een con gres te houden van Nederlandsche gymna siasten. De organisatie van dit congres zou geschieden door het bestuur der Leidsche Gymnasiasten-Vereeniging U. S. A. Zoodra ik daarvan kennis had gekregen, heb in den voorzitter van de«e vereeniging gezegd, dat ik voor een „Congres" van soholieren absoluut niets gevoelde, dat ik begreep, dat zoo'n congres besloten zal worden door een bal en souper met alco holica en vermoedelijk aanleiding zou ge ven tot zeer ongewenschte tooneelen. Ik achtte een dergelijk congres te Leiden in strijd met de belangen van mijn gymna sium, van U. S. A„ maar bovenal een groot gevaar voor den goeden en eenvoudigen geest, die onder de Leidsche gymnasiasten heersoht. Het bestuur van U. S. A. werd overtuigd en het congres werd niet te Leiden gehou den. Alkmaar werd uitverkoren. Nu bereikte mij verleden week het ver zoek van de Nederlandsche gymnasiasten federatie om mee te werken, dat in de Paaschvacantie te Leiden een sportfeest zal worden gehouden, waaraan gymnasias ten van alle Nederlandsche gymnasia kun nen deelnemen ook werd mij gevraagd dit sportfeest te willen openen met een rede over de Olympische Spelen. Ik meende goed te doen, door mij ook ditmaal tegen de plannen van de federatie te verzetten. Een herhaling van wat er voor enkele jaren te Zwolle en Arnhem geschied de, of lit jaar te Alkmaar, waar nachte lijke wandelingen in de duinen plaats von den en de burgemeester moest ingrijpen, wensc-h ik te Leiden niet. Het is mijn overtuiging, dat de congres sen voor de opvoeding van onze jongens en meisjes (die zichzelf heeren en dames noe men, zie Orgaan v. d. N. G. F., tweede jaarg. No. 4) hoogst ongewensoht zijn en dat de rectoren van onze gymnasia en ly cea niet onverschillig tegenover deze uiting van den geest van den tijd mogen blijven. Ik zou het daarom zeer op prijs stellen, wanneer ik van U zou mogen vernemen, of U het met mij eens is, dat aan deze groote-kinderen-congressen een eind moet worden gemaakt. Het ligt in mijn bedoeling om het resul taat van deze enquête te gelegener tijd te publiceeren." WETSONTWERP INZAKE DE RÖNTGEN-TOESTELLEN. Voorloopig Verslag. Aan het \Toorloopig Ycrslag in zake de regeling betreffende 't hebben van Rönt- gen-toestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen, is het volgende ontleend: AVerd van een enkele zijde de meening geuit, dat tegen de gevaren, welke verbon den zijn aan het gebruik van stralen voortbrengende toestellen toestellen en ra dio-actieve stoffen, wel nimmer een vol doende voorziening zal zijn te treffen, zeer vele andere leden deelden deze opvatting niet en juichten het toe, dat de regeering tot een zoodanige voorziening het initiatief heeft genomen. Eenige leden stelden de vraag, of geen bijzondere regeling behoort te worden ge troffen ten aanzien van ziekenhuizen. Naar hun meening zouden deze van de toe passing van de in het ontwerp vervatte bepalingen kunnen worden uitgesloten, voorzoover daaraan een erkend Röntge noloog is verbonden. Voorts zouden verscheidene leden gaar ne vernemen, of dc hoogtezonapparaten, zooals die thans ook bij vele particulieren in gebruik zijn, onder de regeling van het ontwerp zullen vallen. Het socialisme in het Zuiden. Wij lezen in de „St. Jansklokken": Als we den toestand in 1930 vergelijken met den toestand tien jaren geleden, dan krijgen we het volgende, (waarbij we echter opmerken dat hier gegeven zijn de cijfers van het ledental der plaatselijke bestuurdersbonden, waarbij de socialisti sche vakvereenigingen zijn aangesloten iets wat echter nagenoeg geen verschil geeft) Breda: Eindhoven: Tilburg: Den Bosch: 1027 2864 503 AVij constateeren dus sinds 1920 een te ruggang van leden in Breda met ruim 400, in Tilburg met 272, in Den Bosoh met 187. Alleen in Eindhoven bet zal wel nie mand verwonderen is er een winst van beteekenis n.l.. 177S leden. Het R.-K. Bouwblad. De inhoud van het laatstverschenen num mer van „Het R.-K. Bouwblad" is de vol gende Raadhuis te AA7aalwijk, Land-eigen vor men, Dictionnaire raisonné de l'architec- ture. Tentoonstellingen: Int. Stedebouwten toonstelling. Het Haagsche Stadsbeeld na 1850. Nieuwe uitgaven: „Op beevaart naar Onze Lieve Vrouw van Lissewaghe". „Sint. Godelieve en hare heiligdommen te Gistel." Allerlei: Do T. H. en de internationale architecture. AA'at is ïnöderu? Technisch Nieuws: Houlbesohermïng door wikkelen. Groote veiligheid door stei gers. Gewapend-betonbouw in den winter. Upsonboard. Houtgranielvloeren. De a.s. Jaarbeurs. Het slot AVerfen te Salzburg. Daar enkele concurrente fabrikanten onze stopflesschen, met mosterd gevuld in den handel brengen, geeft onze naam in den bodem der flesch GEEN voldoende GARANTIE voor kwaliteit. ALLEEN nevenstaand Handelsmerk, op het etiket, waarborgt de bokende SPOOR'S MOSTERD. VLIEGRAMP BIJ PLYMOUTH 9 Dooden, 3 gewonden. Op de reede van Plymouth heeft zich giste ren een ontzettend ongeluk afgespeeld, waar bij negen personen om het leven zijn gekomen, terwijl drie anderen zwaar gewond werden. Terwijl een groot watervliegtuig, dat met 13 peronen, o.w. eenige officieren, was bemand, na het verrichten van manoeuvres naar de lan dingshaven in de Plymouth Sound terugkeer de, zag men van de schepen en van de kade af, hoe het toestel eensklaps omlaag schoot en met den kop naar beneden in het water stortte. Onmiddellijk daarop volgde een he vige ontploffing, waarvan het geluid vele K.M ver werd gehoord. Een oogenblik bleef het ge vaarte nog drijven, om dan in de diepte te verdwijnen. Het toestel bevond zich nog slechts op 170 M. afstand van de haven, toen het ongeluk gebeurde. Daar het water vrijwel geen rimpel vertoonde en bijna op een glazen oppervlak geleek, neemt men aan, dat de piloot door de weerspiegeling van de zon op het water mis leid, niet precies heeft kunnen bepalen, hoe hoog hij zich nog boven het wateroppervlak bevond. Op het oogenblik van de ramp bevond het vliegtuig zich reeds met afgezette moto ren in glijvlucht. Volgens nadere berichten trachtte de piloot op het laatste oogenblik nog zijn koers te wij zigen, ten einde een botsing met een klein vaartuigje te voorkomen. Hierbij raakte een vlieugel het water, waardoor het vliegtuig om- Het reddingswerk. Het was fraai, zonnig weer en daar de zee uiterst kalm was, kon onmiddellijk van alle kanten hulp worden geboden. Niettemin heeft men echter slechts vijf mannen kunnen red den. Eén hunner stond op een der vleugels van het zinkende vliegtuig en kon er nog juist intijds van worden afgehaald. Drie anderen werden in bewusteloozen toestand uit het wa ter getrokken. Alle geredden op een na waren gewond, een hunner zoo ernstig, dat hij kort daarop in het ziekenhuis overleed. Ook de toestand der overige gewonden is hoogst be denkelijk. Tot hen behoort ook de vlieger officier Wood, tot de dooden de gezagvoerder der vliegboot, wingcommander C. G. Tucker. Hij en zeven anderen, die zich in de kajuit bevonden, konden zich daaruit niet bevrijden en verdronken. Nadat het ongeluk gebeurd was, verscheen het watervliegtuig, een Blackburn Irish Flying Boat met drie motoren, onderstboven aan de óppervlakte. Het vliegtuig, de „Iris" genaamd, was -verleden jaar gebouwd en geheel van me taal geconstrueerd. Het kon, behalve een be manning van negen koppen, 28 personen ver voeren.. De grootste snelheid bedroeg circa 200 K.M. per uur. Tot dusver zijn de autori teiten er nog niet in geslaagd de lijken uit de kajuit te verwijderen, aangezien men bevreesd was, dat het gevaarte geheel zou zinken als men hierbij overhaast te werk ging. Men pro beert thans de vliegboot naar ondiep water te halen. Onmiddellijk na het ongeluk kwamen tal van booten en bootjes er op af. Aan den wal sloegen duizenden het reddingswerk gade. Men zal onafgebroken blijven doorwerken, tot dat de acht lijken geborgen zijn. NIEUWVEEN. Bijz. Vrijw. Landstorm. Dinsdag j.l. had in de zaal van den heer D. Schreuder, e«n propaganda-feestavond plaats, georga niseerd door de plaatselijke commissie van den B. V. L. te Nieuwveen. Tegen acht uur opent de voorzitter, de heer M. Karsemeijer, de bijeenkomst. Spr. betreurt het, dat de opkomst niet grooteer is. Voor een deel wijt spr. dit aan de heer- schende griep, die ook Nieuw veen niet ver geten heeft. Spr. heet dan in het bijzonder welkom den edelachtb. heer J. AV, Geesink, eere-voorz. der pi. Landst. Comm.; den heer D. Ten Cate Brouwer, voorz. van den B. V. L. te Alphen, de geachte spreker van dezen avond; de heeren leden der pl. commissie; de Landstormers, alsmede de overige genoodigden en verdere aanwezi gen. Dank zij de medewerking, aldus de voorz., der mandoline-club „Excelsior" en enkele fcooneelisten uit Alphen, en niet in het minst door de moeiten van eenige dames uit de Joh. Stichting, is het bestuur er in geslaagd, de aanwezigen hedenavond het noodige ter streeling van hun esthetisch gevoel aan te bieden. Mij is eens toegevoegd, aldus de voor?., of ik ook „naar die moordenaarsbende een preadicaat voor den B. V. L. too ging. Spr. is van meening, dat onze Land stormers alle misdaad "reemd is. Neen, de B. A7. L. is er tot handhaving van het go- zag, dat zijn culminatie vindt in onze ge ëerbiedigde Koningin AVilhelmina. De Land storm is als een muur om de koningstroon en afd. Nieuwveen is een stuk beton van die muur. (Applaus). Vervolgens wordt het „AVilhelmus" aan geheven, dat door allen uit volle borst wordt meegezongen. Nauw zijn de laatste tonen weggestorven, of een illuster gezel schap van militaire autoriteiten treedt, door omstandigheden eenigs-zins verlaat, de zaal binnen. De voorz. heet eerstens majoor J. P. Boots, commandant van het Landst.corps Zuid-Holland-AA7est, van harte welkom en dan majoor M. J. Phaff, de vroegere commandant. Dc voorz. geeft dan het woord aan den heer Ten Cate Brouwer, clie spreken zal over het doel van den B. V. L. Slechts een klein gedeelte willen wij uit deze zeer schoone propaganda-rede lichten. Ter handhaving van de binnenl. orde moeten wij den B. V. L. sterk maken. AV'j moeten hem uitbouwen naar buiten en binnen. Thans tellen wij 70.000 dapperen en moeten naar de 100.000 toe. De kwali teit mag echter niet onder de kwantiteit lijden. Daarom versterking van de orga nisatie in de Landst. zelf. AVij moeten onze kinderen de geest geven waarin wij den ken en willen leven. Zij moeten weten wat de B. V. L. is en waaróm hij er is. AV ij Landstormers moeten voor ons standpunt durven uitkomen. Ons devies moet lui den:-„Hou en trouw aan ons vorstenhuis". Een donderend applaus barstte los, als spr. zijn schitterende rede, die onder aclem- looze stilte werd aanhoord, eindigde. Vervolgens worden de aanwezigen ver gast op een keurig tableau, voorstellend: Twee Oostersceh vrouwen bij de bron".. Een kunstzinnige kleurverlichting verhoogt nog het effect. Mej. N. Kooistra vertolkt het geheel met haar alt en een vlotte bege leiding op het klavier. Na het tableau komt de mandoline-club „Excelsior" op de planken. De Alphensche gasten, die bij den aanvang iets of wat minder vlot spel gaven, herstelden zich laten op zoodanige wijze, dat de muzikale luisteraars met graagte de heerlijke melo dieën „verzwelgen". De feeststemming is er in. De aanwezigen zingen allen de echte, oude vaderlandsche liederen mee, die het klein orkest inzet. Zij voelen zich allen Nederlanders in merg en been, geheebt aan hun vorstenhuis en hun geboortegrond. Als commandant Boots het woord krijgt, dankt hij den burgemeester en den voorz. voor hun uitnoodiging. Met graagte ging hij naar Nieuwveen, waar ook nu weer zoo'n joviale, prettige geest heerscht. Ver volgens dankt de geachte spr. den heer Ten Cate Brouwer voor zijn practische rede, zooals spr. ze nog zelden gehoord heeft. (Applaus), üok spr. wijst op het gevaar van de zijde van de S. D. A. P. en het Com munisme, waar Rusland aan ten onder ge gaan is. Tevens maakt spr. van deze gele genheid gebruik een woord van dank te richten tob den leider van onze Landstor mers, luitenant Verleun, die steeds klaar staat de belangen van den B. V. L. te die nen. Onder applaus laat spr. den oud-com mandant, majoor Phaff aan het woord ko men. Deze wijst op de cehenbouw bij de communisten, die zoo zelfs de jeugd we ten te bereiken. Uit alles blijkt, dat aan sluiting bij den B. A7. L. of de Burgerwacht hard noodig is. Tot slot verzoekt spr. de aanwezige dames, het hunne voor de B. V. L. bij te dragen. Een prachtig tableau „Hollands Vlag' volgt, waarna het programma „de pauze" noemt. Na de pauze heeft een verloting plaats van brillante prijzen, die zeer geanimeerd verloopt. De burgemeester, het woord nemende, zegt, dat hij de aangename taak heeft, de medaille uit te reiken aan den Landstov- mer J. Speet Jz., zijnde de beste schutter van Nieuwveen, op de corps wed strijden te Alphen gehouden. Spr. noemt het een eer voor de gemeente, dat zij zoo'n beste at'd. van de B.A7.L. heeft. Tot slot dankt Z.E.A. den heer Ten Cate Brouwer, alsmede do officieren met hunne dames voor hun te genwoordigheid. Het woord voeren nog de luitenants C. Poortvliet en R. Bordewijck, die elk op ver dienstelijke wijze het belang van een sterke B. V. L. naar voren brengen. A7óór het einde van de feestavond wer den' de aanwezigen nog vergast op een tooneelstukje „Het Regenhoedje". De Alphensche acteurs speelden schitterend en deden de zaal daveren van de lach. Als de voorz. tegen half één de feeste lijkheden sluit, staat hij voor een zeer moeilijke taak. Een reeks van dankbetui gingen moet spreker uiten aan de velen die tot het welslagen van den avond heb ben bijgedragen. Achtereenvolgens richt spr. woorden van dank tot commandant Boots; majoor Phaff; den edelachtb, hee-r Geesink; de dames die voor de verloting zorgden; de dames der Joh. Stichting, voor hun zeer schoone tablaux; luitenant A7er- leun, de Alphenaren en de heeren B. Nout Jr. en J. v. d. Lek. Ongetwijfeld past hier zeker nog een woord van hulde voor den voorz., de heer Karsemeyer. Allen zullen met ons de fijne ta-ot bewonderd hebben, waarop de voorz. dezen feestavond wist te leiden. Aan hem is dan ook voor een groot deel het enorme succes van dezen propaganda-avond te danken. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 504. Leidsche Levens verzekering Maatschappij, Leiden, Rapen burg la. De statuten zijn gewijzigd. AVijz. handelsn. thans: N.A7. Leidsche Levensver zekering Maatschappij. 2949. A. van Dam-van der AVijk (f.) Lei den, Donkersteog 1315, Hoofdz.Haarlem, Gr. Houtstraat 12, handel in manufactu ren. Door bovengenoemde handelszaak wordt tevens handel gedreven onder den naam: „De Wereld-Bekende". Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonde van 7.308.30 uur. Dinsdag R.-K. Bond van Transportarbei ders „Sint Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Donderdag. Opening Sportkermis, Stads gehoorzaal, 8 uur. Vrijdag. Sportkermis, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Zaterdag. Sportkermis, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Zondag. Sportkermis Stadsgehoorzaal, 8 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 F e b r. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, telefoon 1313. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 's-avonds met NI VA TANDPASTA 75 ets.per'/i tube, 25ets p. !A tube. MARIAVEREENIGING. Viering van het zilveren feest. In het St. Antoniuspatronaat heeft de Ma riavereeniging gisteravond haar zilveren be- staansfeest gevierd en de leden waren in flinke getale opgekomen, waarbij ook aan wezig waren de geestelijk adviseur Pater P. C. Frigge, O.F.M. en mevr. Huyvenaarv. Beek, lid van het bondsbestuur, uit Amsterdam Het openingswoord werd gesproken door de presidente, mevr. van Tol, die de 'eden hartelijk welkom heette en de ieden, die tege lijk met de vereeniging jubileerden van harte gelukwenschte. Het ledenaantal, aldus spr., is niet vooruit gegaan en zij vraagt daarom van alle 'eden propaganda, den wensch uitsprekend, dat velen zich na dezen feestavond als lid zullen opgeven, opdat de Mariavereeniging onder Gods hulp en Maria's bescherming weer tot bloei moge geraken. Vervolgens voerde de geestelijk adviseur Pater P. C. Frigge het woord om uiteen te zetten, wat de Mariavereeniging is en wat zij doet. Het is een vereeniging van dames, die be oogen wat het Kruisverbond doet onder de mannen. Het gaat tegen het gebruik van drank, tegen het alcoholisme, het is de bestrijding van de drankgewoonte. Matig zijn moeten we allen, maar om ande ren ervan af te houden is noodig het goede voorbeeld van eigen onthouding. Dat doet de Mariavereeniging. Daar geeft men het voor beeld, een werk van echte naastenliefde. Daarom vindt spr. het zoo iammer, dat er op 't oogenblik zoo weinig leden zijn, omdat er nog zooveel te doen is. De jongeren moeten meer medewerken om de drankbestrijding in Leiden weer bloeiend te maken. Laat dit jubileum weer zijn het begin van een bloeiende Mariavereeniging. Spr. besloot tenslotte met een opwekking tot aansluiting en propaganda. Nadat de presidente Pater Frigge dank had gebracht, werd het bondslied gezongen, waar na het eerste bedrijf van „De ontevreden waschvrouw" door de Missietooneelclub „St. Ursula" werd gespeeld. Na het eerste bedrijf werd het woord ge voerd door mevr. Huyvenaarvan Beek uit Amsterdam, die namens het hoofdbestuur van het diocees Haarlem de jubileerende afdee ling gelukwenschte en dankte voor den ijver en volharding waarmede men in Leiden on danks den slechten tijd is blijven werken. Spr. hield een enthousiaste en geestige toespraak, waarin zij vooral de jongeren opwekte om het. voorbeeld te geven, omdat ook nog door vele vrouwen moeders misbruik van den drank wordt gemaakt. De drank is niet noodig voor vroolijkheid en waar de drank wordt gebruikt, komt dikwijls een vroolijk heid van bedenkelijke soort. Voorbeelden zijn er noodig. Daarom, alle Leidsche vrouwen lid van de Mariavereeniging. Hierna werden nog eenige feliciaties voor gelezen alsmede eenige berichten van verhin dering o.a. van den hoogeerw. Deken A. H. M. J. Homulle, mevr. Duynstee, de eerste presidente en mej. Schmier, een der eerste bestuursleden der Mariavereeniging. Hierna werd het blijspel „De ontevreden waschvrouw" verder ten tooneele gevoerd. Wat dit stuk betreft, het is een bewerking van het aloude thema, waarvan reeds lang meerdere bewerkingen bestaan, dat een of an der arm en ontevreden mensch in een rijk aard wordt gemetamorphoseerd om dan tot de ervaring te komen, dat bet bij „de rijk dom" ook niet allemaal even gezellig is. In dit spel is die ontevredene een wasch vrouw, die in haar slaap naar een rijk huis wordt overgepoot om wederom in haar slaap weer voor de waschtobbe te worden neer gezet. Dat is de korte inhoud. Over het spel der dames der Missietooneel club „St, Ursula" hebben wij niets dan lof en wij roemen zelfs het spel der ontevreden waschvrouw Kee, die een vermakelijk type van een waschvrouw liet zien. Zij speelde natuurlijk, vlot en met accent in woord en gebaar. Ook de andere meisjes speelden zeer goed, zij zongen vroolijk bij de waschtobbe en vormden aldus een zeer goed sluitend geheel, geheel. Ruwe Huid 1 Ruwe Handen PUHOL Ruwe Lippen J

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2