22ste Jaargang DONDERDAG 5 FEBRUARI 1931 No. 6814 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £eicbe4ve 0ou/ïa/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van bet tanef berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen IS GODSDIENST NOODZAKELIJK VOOR DE MENSCHHEID? De vraag, die aan den kop van dit arti keltje staat, was vroeger geen vraag; se dert eenigen tijd echter zijn er, die daar aan twijfelen. En voor den Dageraads-man bestaat er al zelfs geen twijfel meer, voor hem is de vraag ook al niet langer een vraag; hij antwoordt met aplomb: neen, de godsdienst is niet noodzakelijk, is een illusie, bevredigt den modernen mensch niet meer en is bovendien nog gevaarlijk ook, want hij houdt de ontwikkeling der maatschappij naar betere toestanden te gen. Wat niets anders is dan het bolsje wistische dogma: godsdienst is opium voor het volk. Wij hebben gisteravond eens den open baren debat-avond bijgewoond, welke was georganiseerd door de vrijdenkers-vereeni- ging „De Dageraad" en waarop als deba ters tegen elkaar in het krijt traden de heer A. L. Constandse uit Den Haag en ds. J. Riemens uit Leiden. De voorzitter, die den avond opende, zeide het zeer tactisch, dat hij niet ver wachtte, dat op dezen avond het laatste woord over deze kwestie gesproken, zou worden. Inderdaad, op een dergelijken avond maakt men een kwestie als deze niet uit, lost men het probleem van den gods dienst niet op, integendeel: er is alle kans, dat de verwarring der geesten er nog groo- ter door wordt. De groote Stadszaal was ei-vol, gisteravond, van boven tot, bene den, en er werd aandachtig geluisterd, doch hoevelen der aanwezigen zullen met eenig besef van de diepte der problemen, waarover in een paar luttele uren werd be slist, en met eenig distinctie-vermogen de onbekookte stellingen van den atheist heb ben kunnen verwerken. Zeker ds. Riemens stelde er zijn stellingen, waarmede wij ons vrij goed kunnen vereenigen, tegenover, doch waar de heer Constandse zich op ver standelijk standpunt wilde plaatsen, kwam het betoog van ds. Riemens meer op het Aanvoelen" neer, was diens uiteenzetting o.i. niet stevig genoeg geheid op de basis van de redelijkheid van den godsdienst, zoodat beide tegenstanders toch naast elkander staken, hoe zorgvuldig ds. Rie mens zi<ïh ook hield aan de stellingen door den heer Constandse opgesteld. Godsdienst berust op onwetendheid en de hoop op bevrediging van onvervulde behoeften, beweerde de atheist, waartegen over ds. Riemens wees op de vele cory- pheeën der wetenschap, die diep-geloovige mannen, waren. Berust hun geloof op on wetendheid? De heer Constandse had het ontstaan van den godsdienst geschetst in de kinder periode van de menschheid, doch vergat, dat het iets anders is, hypothesen op te stellen, welke in de Dageraads kraam te pas komen, dan een' stelling te formuleeren, welke op de historische feiten berust. Het kenmerk van Dageraadsmenschen, zooals de heer Constandse is, is steeds hun halve wetenschappelijkheid; zij hebben de klok hooren luiden en hollen dan al generali- seerend en verwarrend door, zonder eenige bezinking en voorzichtigheid. Kindersprookjes veelal de uiting van eeuwenoud volksgeloof worden op één lijn gesteld met de Evangeliën, die even eens duizenden (sic!) jaren oud zijn; bijge loof wordt verward met waar geloof; het misbruik van den godsdienst wordt uitge speeld als een wapen tegen de oprechte beleving der godsdienstige overtuiging, en zelfs worden Bijbelteksten zonder eenig begrip van hun waarde en beteekenis in het debat geslingerd. Zoo zou volgens den atheist de vrees voor het onbekende een der oorzaken zijn van den godsdienst, zoo als ook in den Bijbel „de vreeze des Hee- ren" het „begin van alle wijsheid" wordt genoemd. Ad rem wees ds. Riemens den would-be bijbelkundige terecht, door hem te leeren, dat „de vreeze des Heeren" geen bangheid beteekent, doch „eerbied voor Gods majesteit, voor het Heilige, dat ge paard gaat met het besef van eigen on volmaaktheid". Een typeerend staaltje van het totale gemis aan onderscheidings vermogen was, dat de atheist zich beriep op de mensche- lijke voorstellingen van God, terwijl toch een ieder weet, dat de geloovige zich God wel „voorstelt" in een bepaalde gedaante, doch deze voorstellingen slechts symbolen zijn van een geestelijke werkelijkheid, wel ke voor een menschenverstand niet voor te stellen is. Grievend, zooals ds. Riemens zei, maar ook leerzaam, was de botte bewering van den heer Constandse, dat de geloovigen wel doen alsof zij in een hiernamaals ge- BRABANT VOOR DE VIERDE MAAL GEÏSOLEERD. Weer is de Beersche Maas „omgegaan", thans de vierde maal in deze hoogwaterperiode. De vloedgolven heb ben den Elftweg bereikt, en de overstrooming begint. De eerste uren kunnen de autorijders nog met hun wagen de vlocdgol ven trotseeren, maar daarna is de verbin ding van Brabant met Limburg en Gelderland voor de zooveelste maal verbroken. looven, maar practisch leven als atheisten. Ook hier weer de verwarring van naam- geloovigen, bij wie een groot verschil is tusschen zeggen en doen, en van de wer kelijke, de waarachtige geloovigen, die uit het geloof leven. Natuurlijk kwam het probleem van het kwaad weer om den hoek kijken. Als God alles geschapen heeft, waarom heeft Hij dan zoovele tegenstrijdigheden gemaakt; waarom maakte hij ziekten en tevens ge- neesheeren. Als God het kwade niet wil, hoe kan het dan bestaan? Het werd alles gevraagd met de blanke onnoozelheid van iemand, die meent iets gloednieuws te heb ben ontdekt, terwijl deze problemen, die inderdaad niet gemakkelijke proble men zijn zóó herhaaldelijk zijn behan deld en bekeken, dat wij er hier niet ver der op ingaan. Zij zijn in honderden bro- chuurtjes en artikelen besproken. Doch hier deden ze weer opgeld. Aan een schepping geloofde de atheist natuurlijk evenmin. De wereld is volgens hem een eeuwig wordingsproces heeft dat geen oorzaak noodig? dat beheerscht wordt door de innerlijke wetten van de noodzakelijkheid en van de oor zakelijkheid. Schoon gezegd, maar wie stelde die wetten van eeuwigheid af? Hier wordt de „noodzakelijkheid" eenvoudig op Gods troon gezet, alsof een „woord" de Eeuwige Oorzaak aller dingen kan vervan gen. Ds. Riemens haalde terecht Shakespeare aan: Er zijn meer dingen in hemel en op aarde, als waarvan uw stoutste philosophic ooit heeft gedroomd. De heer Constandse mocht den godsdienst overbodig en zelfs schadelijk achten voor de cultuur, ds. Rie mens wees op de kunst, die ontzaglijk veel te danken heeft aan den godsdienst, wees o.m. op de offervaardigde liefde der zieken zusters, die iut den godsdienst hun kracht putten voor hun liefdewerk. Beteekent dat alles niets voor de cultuur? Ook voor den modernen mensch, die met zijn beide beenen in de 20ste eeuw staat, beteekent het geloof een levensbe schouwing, waaruit hij kracht put, betee kent het geloof een overtuiging, welke steunt op de redelijkheid. Laten wij eindigen met de laatste stel ling van ds. Riemens: Redelijke godsdienst maakl ootmoedig en moedig en sterkt de gezindheid tot een beter doordenken en najagen van het menschheids-ideaal, zoodat hij noodzakelijk is tot de openbaring van het beste dat in den mensch leeft. V Enkele nuchtere opmerkingen De heer Schaper schrijft eenige artikelen in het „Volk", waarin hij de socialistische poli tiek inzake het tarwewetje becritiseert. De heer Hiemstra had het n.l. in het partijblad moe ten ontgelden, omdat hij vóór stemde. De heer Schaper herinnert er dan aan, dat de vakvereenigingen van landarbeiders en boe ren voor het tarwewetje waren. Andere vakvereenigingen en Schaper neemt de socialistische organisatie der bak kersgezellen opponeerden: Andere opponeerende vakvereenigingen vreezen voor meer werkloosheid in haar gelederen. Als die vrees gegrond is (wat ik nog betwijfel), dan mogen deze kameraden bedenken, dat zij als werkloozen-uitkeering nog altijd meer zullen ontvangen, dan de gemiddelde landarbeider aan loon als hij werkt! En dan maakt de heer Schaper even verder enkele nuchtere opmerkingen, welke afge zien van het onderwerp (het tarwewetje), waarover het dispuut in het „Volk" loopt waarde hebben: Den Landarbeidersbond wordt nu verwe ten, dat hij in dezen samenwerkt met de patroons, de boeren. Sedert lang worden met de patroons in schier alle vakken col lectieve contracten afgesloten. (jCie heeft b.v. wat te zeggen op de tactiek der typo grafen, die in bond met de patroons hooge drukkerstarieven óók voor den kleinen man bevorderen? Hoevele kleine menschen ver ven tegenwoordig niet zelf, omdat de schil dersgezellen met de bazen een loonschaal ontwierpen, die klinkt als een klok? Ik wil daarom geen enkele dier maatregelen be strijden, Maar waarom dan den landarbei der en den boer niet gegund, een graantje te pikken? Men heeft gezinspeeld op de dikke boeren in Groningerland, die hiermede iets verkrij gen. Ik wensch voor hen geen stap te doen! Maar men vergist zich, als men meent, dat alleen groote boeren in Groningen en Zee land tarwe verbouwen. Nog dezer dagen sprak ik toevallig met een kleinen boer uit Leidschendam, die mij verzekerde ook tarwe te verbouwen en hoopte op de invoering der Tarwewet, om het loon van zijn twee knechts, 22 èt 24 per week verdienende, te kun nen handhaven. Die menschen kunnen ook niets missen, zei de jonge landbouwer, de één heeft een gezin; maar ik kan het zóó niet houden. 't Is goed, dat de heer Schaper den lezers van het „Volk" eens voorhoudt, dat men sa menwerking van de arbeiders met de patroons niet slechts dan moet goedvinden, als het alléén direct om de belangen der arbeiders gaat. 't Is goed, dat de heer Schaper er in het „Volk" eens opwijst, dat er ook patroons zijn, die bescherming van de Wet noodig hebben; die evenzeer als de arbeiders slachtoffer zijn van bedrijfscrisis of bedrijfsmalaise. Deze nuchtere opmerkingen van den beza- digden heer Schaper vormen in het „Volk" een zeer gewenschte tegenhanger voor ander soort opmerkingen, welke men in dit orgaan ook wel 'ns aantreft. VOLKENBOND ECONOMISCHE CONFERENTIE BIJ- EENGEROEPEN. De derde conferentie voor de gemeen schappelijke economische actie, die een be sluit zal nemen in zake de mogelijkheid van in werking treden der handelscon ventie van 24 Maart 1930, is in overleg met haar voor zitter, den heer Colijn, tegen den löden Maart te Genève bijeengeroepen meldt de Tel. De conferentie zal tevens moeten na gaan, of het moglijk is, den duur dezer con ventie met zes maanden te verlengen, daar zij anders reeds, overeenwomstig haar be palingen, tegen 1 April kam worden opge- ZWEDEN PRINS LENNART'S HUWELIJKS PLANNEN. Een bijzondere oorrespondent van de „Daily mail" heeft gisteren een telefoonge sprek gevoerd met prins Lennert van Zwe den, tegen wiens huwelijksplannen zooals men weet., de koning zijn veto heeft uitge sproken. De prins is voornemens, zijn studie aan de landibouwhoogesehool af te maken, waar mee hij in een jaar hoopt klaar te zijn. Vervolgens wil hij in het huwelijk treden en zal hij zich op zijn eiland in het Boden- meer aan den landbouw gaan wijden. Zijn verloofde mej. Karin Nissvamdit stu deert op het o ogenblik Duitsch. SPANJE. STAAT VAN BELEG IN SPANJE. Opheffing in enkele plaatsen. Op de vraag, wanneer de staat van beleg en de oensuur zouden worden opgeheven, heeft de Spaan&che minister van B innen- landeche Zaken, Mat os, geantwoord, dat aa-n den staat van beleg te Sara-gossa en Hueso onmiddellijk een einde zou worden gemaakt. Hij geloofde zelfs, dat e>r reeds instructies naar deze plaatsen waren ge zonden om de maatregelen voor te berei den, voortspruitend uit de opheffing. Hij voegde hier nog aan toe, dat het decreet voor de bij eenroeping van de Cortes een dezer dagen zal worden get eekend en Zon dag a.s. in de „Gaceta de Madrid" zal wor den gepubliceerd. Uit een en ander zou dus volgen, dat de staat vam beleg te Madrid nog langer van kracht zal blijven. De aartsbisschop vam Toledo, primaat vam Spanje, heeft de katholieke vakvereeni gingen gemachtigd zich, met behoud harer zelfstandigheid, te vereenigen met de vrije vakvereenigingen, ten einde het uitbreken van een revolutie te verhinderen, welke de heilige belangen van den godsdienst en het vaderland zou vernietigen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Turksche samenzweerders opgehangen. Tegemoetkomende houding van Gandhi. Nadere bijzonderheden omtrent de aard beving op Nieuw-Zeeland. (Buitenl. Berich ten, 3e blad). Vreeselijk ongeluk met een vliegtuig in Engeland. (Luchtvaart, 3e blad). BINNENLAND. Juiste opmerkingen van den rector van het Leidsch Gymnasium over groote-kin- deren-congressen. (1ste blad). De loting voor de wedstrijden om den Davis Cup. (Sport, 2de blad). RUSLAND RUSSISCH—JAPANSCH GESCHIL. Over visscherijrecht. Volgens een bericht uit Moskou is een conflict ontstaan tusschen de Russische en de Ja.pansche regeernig over het vissche rijrecht in de Siberische waf eren. Uit Tokio wordt in verband hiermede gemeld, dat de Russiche regeering van plan is, Japan het recht tot visschen in de Siberische wateren te ontnemen, aan gezien Japan de retributie, die daarvoor moet worden betaald, ten bedrage van 4 millioen yen, nog niet heeft voldaan. Dit bedrag moet n.l. in Russische roe bels worden betaalt en de beide regee ringen konden het niet eens worden over den wisselkoers. De Russische gezant te Tokio had gis teren een onderhoud met den Japanschen minister van buitenlandHche zaken over deze aangelegenheid, doch een resultaat werd niet bereikt. Do gezant verklaardo zich echter be: reid, nogmaals instructies aan zijn regee ring over deze zaak te vragen. TURKIJE DE OPSTANDIGE BEWEGING. De samenzweerders opgehangen. Het Anat. Tel. Ag. meldt uit Mencmen dat gistermorgen vroeg 28 door den krijgsraad veroordeelde reactionaire sa menzweerders zijn ter dood gebraoht. De veroordeelden waren in vier groepen ver deeld, die op verschillende punten van de stad werden opgehangen De moordenaar Koellilay werd ter plaatse opgehangen, waar hij indertijd zijn slachtoffer het hoofd heeft afgesne den. Eén der ter dood veroordeelden n.l. Is^ mail Oghloe Hoessein, is, naar de Times meldt, aan de galg ontsnapt, juist voor hij gehangen zoii worden. Hij had zijn han den op zijn rug gehouden en niemand dacht dat ze niet zouden zijn gebonden, zooals bij de andere veroordeelden. Plot seling sprong hij echter van het platform van de galg naar beneden, rende doop het volkomen verraste cordon soldaten, sprong tussohen de daarachter staande menigte door en verdween in vliegenden vaart. De soldaten vuurden op hem, doch dank zij de ontstane verwarring, slaagde hij erin te ontsnappen. Do lijken der 27 teroohtgestelden heeft men als afschrikwekkend voorbeeld een paar uur in verschillende deelen der sta/) aan de galgen laten hangen. BRITSCH-INDIE DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE Tegemoetkomende houding van Gandhi. Gandhi heeft een brief aan den onder koning, Lord Irwin, gericht, waarin hij dezen dringend verzoekt een officieel op dorzoek te doen instellen naar ongeveer een half dozijn gevallen van excessen, door de politie bedreven. Indien de onderkoning dit verzoek in willigt, zal Gandhi dit als een oprecht bewijs van zijn vredelievende gezindheid beschouwen en stappen doen om het Congres te bewegen op het aanbod van den eerste-minister in te gaan. Inval in een dagbladbureau De politie te Ahmedabad heeft een huiszoeking gedaan in de burcelen van het blad van Gandhi. Zij nam eenige exemplaren van het blad in beslag en ging tot vijf arrestaties over.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1