BEZOEKT de Sportkermis in de Stadsgehoorzaal og 5,6,1 en 8 Felr. - 8 oir MUZIEK - JOLIJT - ATTRACTIES ENTREE fO.IO UIT DE RIJNSTREEK SPORT LUCHTVAART DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 LISSE. Uitvoering. Zondag- en Mamdag avond gaf de R. K. Tooneciver. „Guido Gezelle", onderaf d. St. Jozefgezellen ver., haar Vaetenavondsuitvoermg Door deze ver. was ingestudeerd het mooie stuk „Het bange Wonder", tooneelspel in drie bedrijven. Op een muzikale opluistering vergastte ons de R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia". We kunnen niet anders zeggen dan dat het etuk goed is weer gegeven, dank zij de uitstekende regie van den heer J. M. v. d. Eist. De rollen waren zeer goed ingestudeerd, wat aan vlotheid van spelen en afwerking van spel ten goede kwam. Zoowel de zwaar dere als lichte rollen vonden een goede vertolking. De rolverdeeling was zeer juist en met practisch inzicht gekozen. Over den inhoud van het stuk kunnen wij niet te veel uitwijden. Het publiek genoot dankbaar wat wel bleek uit het ruim applaus na ieder bedrijf. Het be haalde succes door de leden, zal dan ook ongetwijfeld veel voldoening geschonken hebben. De grimeering was in goede han den, hetgeen er veel toe bijdroeg. Wij waren blij, dat de Mandolineclub voor het muzikale gedeelte zorgde, want een goede pianist en een valsche piano zijn twee scherpe contrasten. Het zijn een paar leerzame en genotvolle avonden geweest. Jubileum. Den 16den Februari a.s. herdenkt de heer A. C. v. elzen den dag, dat hij 40 jaren geleden in dienst trad als bloemistarbeider bij de firma G. v. d. Meij'e Sühne. Deze dag zal voor den jubilaris niet ongemerkt voorbijgaan. Ad muitos Annos. NOOTDORP. Kath. Kring. Zondag 8 en Dinsdag 10 Febr. a.s. zullen in het Vereenigings- gebouw alhier de laatste tooneeluitvoe- ringen worden gegeven. De tooneelver- eeniging „In liefde bloeiende" zal opvoe ren „Carranza", drama in drie bedrijven en na d pauze „Gierige Thijs", kluchtspel in drie bedrijven. Dat dit mooie stukken genoemd mogen worden is zekes. De avonden van de repetities waren voor onze tooneelisten avonden van groote ontspanning en daarom is het ook zeker, dat dit net ale voorheen avonden met veel succes zullen worden. Komt allen, voor wij de groote treurige vastentijd ingaan, dus a.s. Zondag- of Dinsdag avond te 7 uur in het vereenigmgsge- bouw. Beide avonden mogen geen open plaatsen te vinden zijn. Het 'rio Visser uit Delft zal ook present zijn. De muzi kale attractie zal dus ook schitterend zijn. DE KWAKEL. Stemming Prov. Staten. De stemming voor de groslijst vtan Prov. Staten zal plaats hebben op Zondag 8 Februari 1931 in een lokaal van de R.K. School na de Vroegmis tot 9 uur, na de Hoogmis tot 1 uur en na 't Lof tot 4 uur. Het eerste Lustrum. Het Genootschap van den „Stillen Omgang" afd .Kwakel vierde zijn eerste lustrum. Aanwezig waren ook de besturen van de afdeeling Mijdrecht, Wilnis, Vinkeveen en Uithoorn. Na de gewone plichtplegingen als ope ningswoord door den voorzitter, G. v. Sta veren, notulen en mededeelingen werd het jaarverslag van den secretaris voorgelezen. Hij gaf een overzicht van de werkzaam heden over de afgeloopen 5 jaren van de afdeeling, tevens kenmerkte het van een gestegen bloei der afdeeling. Het jongenskoor zong daarna Gloria in excelsis van L. de Vocht uit jaarkrans, Ado- ro Te en Ave Maria van Br. Theobald uit Kerstnummer-Boekenschouw 1928. Vervol gens een feestrede van den Weleerw. Zeer- gel. Heer J. Everts, leeraar sein. Hageveld, Oprichter der afdeeling Kwakel. In het eerste deel gaf de gewijde spreker een kijk op de bloei en groei der vereeni- ging op dit eenvoudige gehuchtje: de Kwak kel. Hierna rekening en verantwoording van den Penningmeester. Een batig saldo van plan. 65 gld., De heeren J. v. d. Meer en J. den Haan werden bij acclamatie herkozen. Het 2e deel der rede van den feestrede naar wijdde de Eerw. Spreker aan: ons leven vóór en door de H. Eucharistie en tevens aan de zedelijke verlaging van 't menschdom. Heftig applaus, een teeken dat de rede insloeg. De heer E. Brom sprak een propagandis tisch woord en gaf aan eind der vergade ring 10.die hij van een mil den gever aan 't Bestuur geven moest. Eindelijk werd het woord nog verleend aan den Weleerw. Heer Kapelaan H. Ta- bink. Met „Roomsche Blijdschap" ging deze geanimeerde vergadering uiteen. Hanze-Federatie Bollenstreek. De Hanze-Federatie in de Bollenstreek hiedl dezer dagen een druk bezochte en uit muntend geslaagde vergadering in café Rest. „De Nachtegaal" te Us*e onder lei ding van den Voorzitter der Federatie, den heer F. 0. J. r. d. Eerden. Bij de Hanze-Federatie in de Bollenstreek zijn aangesloten de R.K. Middenstandswer- «enigingen in BennebroekVogelenzang, Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noord wijkerhout, Sassenheim, Voorhout en Warmond. Behalve een vijftigtal vertegen woordigers, bestuursleden en leden der aan gesloten af deelingen waren aanwezig een twintigtal leden der pas opgerichte R.K. Jonge Middenstandsvereeniging te Lisse, onder leiding van hun moderator Kapelaan Agterof. Als spreker trad op Mr. F. J. H. Bach te Den Haag, directeur van het Centraal Hanzebureau in het Bisdom Haarlem, die het onderwerp behandelde: „Middenstand en V erbruiksooöpera tie". Mr. Bach betoogde dat de beteekenis der ooöperatieve beweging als bedreiging voor de positie van den Middenstand, naast het grootwinkelbedrijf niet moet worden onder schat. Spreker schetste den toestand der ver bruikscoöperatie in Nederland en meende in de toekomst een uitbreiding te moeten verwachten in verband met het groeiend contact tusschen verbruikscoöperatie en de Arbeidersbew eginig. Een gevaar voor den Middenstand is ook gelegen in de economische en sociale taak, die sommigen aan de verbruikscoöperatie toekennen. Men beschouwt de ooöperatie als het eenige afweermiddel tegen opper heerschappij der trusts en kartels. Pa ter van Nell Breuning verwacht van de ver bruikscoöperatie de opvoeding der arbeiders tot een betere consumptie. Spreker toonde aan, dat het vraagstuk der trusts en kartels langs anderen weg zal moeten worden geregeld Hier, evenals bij de verbetering van productie, distribu tie en oonsumptie ligt de oplossing in de eerste plaats n de publiekrechterlijke orga nisatie van hei bedrijfsleven, onder toezicht van de overheid. Stands- en Vakorganisaties der arbeiders behooren de opvoedende taak te vervullen, die Pater van Nel Breuning aan de ver bruikscoöperatie toekent. Het betoog van Pater van Nell Breuning ten dezen hinkt op twee gedachten en valt door innerlijke tegenspraak. Hoe heeft de katholieke Middenstand tegenover de verbruikscoöperatie te staan? De grondgedachte van de verburiksooöpe- ra.tie het standpunt ten slotte van de in dividueel© zelfhulp is vreemd aan de or ganische maatschappij idee van de katho lieke sociologie. Mr. Bach riep den Middenstand op tot positieven afweerarbeid tegen de bedrei ging van de coöperatie en grootwinkelbe drijf. Tegen 'n rationeel gevoerd en georgani seerd kleinbedrijf kan noch coöperatie, noch grootwinkelbedrijf op, zooals ook Pater van. Nell Breuning heeft aangetoond. De kracht van den Middenstand ligt eener zijd-s in saneering der bedrijfstoestan- den door vakorganisatie en later door pu bliekrechtelijke bedrijfsordenjng, en ander zijds in zaak-kundige bedrijfsvoering, ge paard met organisatorische economische samenwerking, ge combineerden inkoop, ver kooporganisatie en anderzins. Als het kleinbedrijf deze middelen af doende weet te benutten zal het altijd zijn voorsprong op coöperatie en grootwinkel bedrijf handhaven. Vakorganisatie en economische samen werking- Ziedaar de twee actueele program punten van den Middenstand. Op de toegejuichte rede van Mr. Bach volgde een geanimeerde gedachtenwisseldng, waaraan werd deelgenomen door de heeren De Klerk (Noordwijkerhout), H. v. d. Eer den (Lisse), Mathot (Hillegom). Lommerse (Bennebroek, Braum (Noordwijk) en door den Geest. Adviseur der afdeeling Lisse. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Mr. Bach, dat de Middenstander geen klant of lid behoort te zijn van de ver bruikscoöperatie. De Besturen der coöpe raties moesten niet willen leveren aan per sonen, wier medewerking aan de coöperatie inistrijd is met het sociale bela-ng van hun stand. Na-dat kapelaan Agterof namens den Jongen Midenstand het woord had gevoerd, sloot de heer v. d. Eerden met een hartelijk dankwoord aan den spreker deze belang rijke en vruchtbare vergadering, die getuig de van een levendige werkzaamheid der R.K. Middenstandsorganisatie in de Bollen streek. HAZERSWOUDE. Tonoeel. De R. K. vereeniging „Ont wikkeling en Vreugd" zal op Dinsdag 3 en Donderdag 5 Febr. a s. een uitvoering geven voor hare donateurs- en leden in het R. K. Vereenigingslokaal. Opgevoerd zal worden „De Glorie van Zwingendam" blijspel in 3 bedrijven. Vervolgens „Stu- dentenwraak", humoristisch terzet. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De uitgeschreven ge meenteraadsvergadering van Dinsdag morgen is tot nadere aankondiging uit gesteld. Weekloon in de kachel geworpen. De echtgenoote van den fabrieksarbeider H. v. d. W., wonende in den Hondsdijk al hier, had het ongeluk het ontvangen weekloon, bestaande uit twee bankbiljet ten van 10.die tusschen andere pa pieren waren terecht gekomen, daarmede tegelijk in de brandende kachel te wer pen. Door spoedige ontdekking kon nog een bankbiljet gedeeltelijk beschadigd wor den gered; het andere verbrandde. Verdwijnende boomenrij. Naar men verneemt, moet het in de bedoeling lig gen, om de rij iepenboomen. staande te genover de Ned. Herv. school alhier, we gens iepziekte nog dezen winter te rooien. Hierdoor gaat jammerlijk een schaduwrijk gedeelte van onze Dorpstraat verdwijnen. NOORDEN. Drankbestrijding. Vorige week werd in de St. Franciscuszaal de jaarvergade ring gehouden van het Kruisverbond en de Mariavereeniging. Na de opening en notulen volgde een uitvoerig jaarverslag en werd ook het finantieel verslag over 1930 uitgebracht, waarbij een saldo van circa 4.werd geconstateerd. De periodieke aftreding leverde geen verandering op in de samenstelling van het bestuur. Besloten werd tot aansluiting bij het Comité „Katholiek Noorden" en tot af gevaardigden werden benoemd voor het Kruisverbond de heer J. Mourits en voor de Mariavereeniging mej. C. Wansinck ten Brink. Besloten werd om aan het program van actie nog een viertal met name ge noemde punten toe te voegen. Uit de verdere mededeelingen en be raadslagingen stippen wij het volgende aan. De twee onderwijzers, die lid van het Kruisverbond zijn hebben de oprichtings vergadering bijgewoond van een dioce sane drankbestrijdings vereeniging voor onderwijzers en hebben zich aldaar als lid opgegeven, waarvoor hen hulde wordt gebracht. De vele strooibiljetten welke dezen winter huis aan huis zijn bezorgd, wer den verstrekt door bemiddeling van het Hoofdbestuur der Maria-vereeniging zon der dat men ze ook in rekening heeft willen brengen. In het begin van den Vasten zal we der een boeteblaadje worden rondge bracht. Uitvoerig wordt besproken dat de drankbestrijdingsbesturen in het Deke naat minstens eens- per jaar bijeenkomen om onderling in overleg te treden. Be sloten wordt hiertoe stappen te doen. Getracht zal worden tegen verlaagden prijs een aantal Kruisbaniers te verkrij gen, om deze gratis bij de niet-leden te verspreiden, op voorstel van den heer G. Mourits zal men deze bij voorkeur be zorgen in de gezinnen, waar groote kin deren zijn. Geklaagd wordt, dat de contributie niet elke twee maanden op tijd geind wordt, waarvoor het bestuur zijn aan dacht toezegt. Een brief wordt nog voorgelezen van Missionaris Koperdraad, waarna voorzit ter F. Pieterse de uitstekend geslaagde vergadering sluit. WATERPOLO De Zijl—H Z. en P.O. Ill 1—1. Voor de 3e klas der wintercompetitie van den Haagschen Zwembond had gister avond in de overdekte bad- en zweminrich ting de Regentes te Den Haag een ontmoe ting plaats tusschen de Zijl en de H. Z. en P. C. III. Alhoewel de Hagenaars in de eerste helft sterker waren, slaagde zij er niet in te scoren. Na de rust had de H.Z. én P.C. een flink overwicht. De doelverde- diger der Leidenaars was in buitengewo nen vorm en wist tot kort voor het einde zijn doel voor doorboring te bewaren. Na talrijke vergeefsche aanvallen slaag de de linksbuiten er in voor de Hagenaars te doelpunten. Lang duurde de voorsprong echter niet, want enkele minuten daarna slaagde de Zijl er in door een snelle door braak gelijk te maken. Aldus kwam het einde. ZWEMMEN Mislukte recordpoging. Ter gelegenheid van de reddingsdemon- stralies van de Amsterd. Zwemclub werd een poging gedaan tot verbetering van het record 300 M. vrije slag. Zij is evenwel niet geslaagd. Het was wel een felle strijd tusschen van Voorst (A.Z.) en Brink (Dol fijn). Beide zwemmers bleven tot op de laatste meters gelijk. De eerste 100 meter gingen in 1 min. 11 sec. De 200 meter in 2 min. 35 sec. en de 300 meter in 4 min. 3 1/5 sec. Van Voorst nam met een goeden eind spurt de leiding. De uitslag luidde: 1. G. van Voorst (A.Z.) in 4 min. 3 1/5 sec.; 2. G.. Brink (Dolfijn) in 4 min. 4 3/5 sec.; 3. J. van Hemsbergen (Haarlem) in 4 min. 141/5 sec. Het Nederl. record bleef staan op Henk van Essen (Het IJ) met 4 min. 11/5 WIFT.RENNEN De Zesdaagsche te Frankfort. De stand van den Zesdaagsche was gis teravond: 1. Pij'nenburgSchön 154 p. Op een ronde: 2. GöbelDinale, 122 p. Op vier ronden: 3. van KempenRieger, 108 p.4. RauschHiirtgen, 60 p. Op vijf ronden: 5. Kroll—Miethe, 15 p. Op acht ronden: 6. RielensVan Bug- genhout, 57 p.; 7. TonaniNegrini 19 p. Op tien ronden: 8. Louet—Mouton 46 p. Op dertien ronden: 9. GildenBuhler, 98 p. Op vijftien ronden: 10. OsmellaSchorn 50 p. Op achttien ronden: 11. Schaf erDa-mm, 43 p. SCHERMEN Nederland en de Olympische Spelen 1932. Het Bestuur van den Koninklijken Ama- teur-Seherm-Bond heeft in beginsel beslo ten da<t aan de schermwedst-rijden vain de Olympische Spelen in 1932 te Los Angeles door Nede-rlandsche sehermsters en scher mers zal worden deelgenomen. Het ligt in de bedoeling om aan de uit te zenden personen te vergoeden de kosten van de reis heen en terug, alsmede die van lo-gies en voeding gedurende de geheel e pe riode van afwezigheid. Daarbij is gerekend op 'n verblijf van drie weken te Los Angeles waarvan in totaal twee weken door de wedstrijden in beslag genomen worden. De geheele reis zal ongeveer zes weken duren. Het progTamma bevat dezelfde wedstiij- den als in 1928, n.l. equipewedst-rijden voor heeren op de drie wapens en individueele DE TWEEDE BINNENHAVEN VAN SCHEVENINGEN is Zaterdag in gebruik genomen. Deze staat door middel van een kanaal in verbinding met het achteiland zoodat ook vrachtschepen de haven kunn en bereiken. Het verbindingskanaal. Op den voorgrond eenige Sc-heveningsche loggers. wedstrijden voor dames op floret en voor heeren op elk der drie wapens. Hoewel door de goede zorgen van het Amrikaansche Olympisch C-omité een rege ling tot stand is gekomen, die de kosten van uitzending tot een naar verhouding zeer laag bedrag beperkt, zijn deze toch van dien aard, dat het bestuur zich slechts ver antwoord acht personen te doen deelne men, die door ernstige training en oefening de beste waarborgen geven den naam van Nederland hoog te zullen houden Slechts dan kan iets bereikt worden, als de seherm sters en schermers blijven oefenen, trainen en toewijding hebben voor de schermsport- Aaa de Technische Commissie is op dracht gegeven leiding te geven aan de voorbereidingen. Als secretaris van de Technische Commis sie is benoemd de heer J. van Buuren te Den Haag in de plaats van den afgetreden heer J. Joosten te Amsterdam. De Technische Commissie is thans als volgt samengesteld: J. Schoon, voorzitter, en leden G. A. Scheffer, Dr. W. P. Hubert van Blyemburgh, G. Vigeveno, N. J. M. Wy- noldy Dauiëls, en toegevoegd secretaris de heer J. van Buuren te Den Haag. DE DO X HEDEN NAAR PRAIA? De Portugeesche admiraal Gago Coutin- ho, die met de „Do X" van Lissabon naai de Canarische eilanden is gevlogen, heeft verklaard, dat de vlucht buitengewoon goed verloopen is. Daar het innemen van benzine door sterke deining zeer wordt bemoeilijkt, slaat het nog niet definitief vast, wanneer de vliegboot haar tocht zal voortzetten. Bo vendien verluidt, dat een kleine reparatie aan een der motoren moet worden ver richt. De kans is echter groot, dat de „Do X" reeds heden verder zal vliegen naar Praia (Kaap Verdisohe eilanden). Wrak van de „Tradewind" waargenomen? Het Amerikaansche stoomschip „Young- stown" heeft het Amerikaansche ministerie van Marine draadloos medegedeeld, dat op 275 mijl ten noodwesten van de Azoren een grijs wrak is gezien, dat op een ge deelte van den vleugel van een vliegtuig geleek. Men gelooft, dat het wrak van de /Tradewind" is, waarmede MacLaren en mrs. Beryl Hart verleden maand hebben getracht van de Bermuden naar de Azoren te vliegen en van wie men sedert dien niets meer heeft vernomen. Vliegtuig in tuin neergestort Bij het maken van filmopnamen is een vliegtuig neergestort in den tuin van een particuliere wonig te Brixton, een volkrijke voorstad van Londen ten Zuiden van de Theems. De piloot werd ernstig en de pas sagier licht gewond. Het is een wonder dat het vliegtuig niet met het huis in aanraking is gekomen of op straat is neergestort. Twee Canadeesche vliegers doodgevallen. Terwijl er te Lethbridge, in Alberta, een baseballwedstrijd aan den gang was, ont stelde het publiek hevig toen het zag, dat een vliegtuig op een naburig terrein neer plofte. Daarna bleek, dat de twee vliegers in het toestel omgekomen waren. De wedstrijd werd hierop geslaakt. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. Mag ik U beleefd voor onderstaa-nd in Uw geëerd blad plaatsing verzoeken? Zooals bekend wordt Zondag a.s. in den Stabenkiesinng Leiden de derde stemming tot vaststelling der groslijst voor de Pro vinciale Staten gehouden. Met het oog hierop zou ik de aandacht Uwer lezers wi'lleD votsigen op den candi- daat: G. van Leeuwen te Wassenaar, die door 8 plaatselijke kiesvereenigingen is gesteld en reeds daardoor bewijs*, in on zen Kieskring Leiden geen vreemde te zijn. Ze.'f middenstander heeft hij als lid van den Gemeenteraad van Wassenaar steeds op d eb res gestaan ter behartiging der mid- denstandisbelangen, terwijl hij ook geduren de zijn jarenlange voorzitterschap van de Wasenaarsehe Afdeeling der Hanze voor den bandek! rij venden en indusbrieekn mid denstand zeer verdienstelijk werk heeft ver richt. Dat hij echter ook voor de belangen van de andere vak- en stands or ga nisa bies steeds een open oog heeft gehad, moge blijken uit zijn voortdurende propaganda, voor: het R.K. Lager Onderwijs; het R.K. Bewaarsohoolonderwij»; het schoolartseninstituut de saliarisregeling van het. gemeenteper- soneel; den bouw van arbeiderswoningen; en voor steun aan groote gezinnen. Ofschoon ik dit lijstje van verdiensten nog wel verder zou kunnen aanvullen, zal ik dit nalaten, daar ik hiermede de beken de bescheidenheid des heeren Van Leeuwen geweld zou aandoen. Daarom zal ik eindigen met het advies: Zondag a.s. Van Leeuwen Nummer 3! U, M. de R. dankend voor de verleende plaatsruimte. P. M. WESSET.TNO, Voorzit'cr der RK. Kie«v«- „Rtecht k Plicht" te Waeecrarw. Wassenaar, 3 Februari 1931.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8