STADSNIEUWS KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD. DE SLAGERS WENSCHEN VERLAGING SLACHTTARIEVEN. Het verzoek door B. en W. afgewezen. In een om advies in handen der Commis sie van het openl>aar slachthuis gesteld adres verzoeken de Leidsche Slagerspa- troonevereeuiging en de Roomsch-Katholie- ke Slagerspatroonsvereeniging „St. Pela. gius" den Raad de slachtrechten zoodanig te verlagen, dat de gemeente daaruit geen winst meer maakt, welk verzoek, gelet op de motiveering, zoodanig moet wonlen gelezen, dat op de slachthuisexploitatio geen winst meer wordt gemaakt. De kwes tie, aldus gesteld, aldus de Commissie van het Openbaar Slachthuis, die wij hier citeeren is eigenlijk een vraag van al gemeen gemeentelijk financieel beleid, tot welker beantwoording de Commissie noch geroepen poch bevoegd is. Doch niet alleen voor de gemeente, ook voor het Slacht huis en zelfs het slagersbedrijf zou een der gelijke radicale tariefsverlaging zeer ua- deelige gevolgen hebben. Zou toch over eenkomstig den wensch van adressanten het geheele batig saldo over 1928 ad roild ƒ55.000waarvan nog rond ƒ5500.— voor rekening van de Ijsfabriek komt, door een tariefsverlaging zijn weggewerkt, dan zou de exploitatie reeds thans over 1929 toch bedraagt de winst op het geheele be drijf, de Ijsfabriek inbegrepen, reeds 15.000.minder dan over 1928 een verlies hebben opgeleverd, hetgeen we der tot verhooging van de tarieven had gedwongen. En het behoeft nu zeker geen betoog, dat een dergelijke schommelende beweging van de tarieven noch in het be lang van de gemeeente, noch in dat van het bedrijf, de slagers en de consumen ten is. De vraag, of er dan wellicht aanleiding bestaat over te gaan tot een tariefsverla ging op wat meer bescheiden schaal, is or ook weer een, welke afhankelijk is van de mogelijkheid en bereidheid, om eenige in komsten van de gemeente prijs te geven. De Commissie beantwoordt ook die vraag ontkennend. Zooals in een rapport ter za ke van den Directeur van het Openbaar Slachthuis uitvoerig is uiteengezet is, noch de hier gemaakte winst, noch zijn in het algemeen de tarieven hier hooger dan in andere abattoir gemeenten, zoodat op dien grond een verlaging niet is te beplei ten. Bovendien acht de Commissie een tijd, waarin de bedrijfsuitkomsten „zich in dalende richting bewegen niet den meest geschikten om tot tariefsverlaging over te gaan. Trouwens nog pas kort geleden, in het najaar van 1927, is een vrij aanzien lijke verlaging van de slachtrechten van pijn. 15 pet. tot stand gekomen. Met eeti. iets beteekenende verlaging zijn voorts ook dadelijk groote sommen gemoeidzou bijv. thans het slachtrecht voor een paard of rund met 1.voor een vet- of gras- kalf met 0.75 en voor een varken met 0.20 worden verlaagd, dan zou de ge meente, berekend over het aantal slachtin gen in 1929, reeds een ontvangst derven van 15.500.waarmede de winst van rond 21.000.op het eigenlijke slachthuis- bedrijf bijna geheel zou zijn verdwenen. Zouden bovendien, hetgeen bezwaarlijk te vermijden zou zijn, de tarieven voor de vleeschwarenfabrikanten in de verlaging worden betrokken, dan zou ongetwijfeld do geheele winst van 21.000.verloren gaan. Eenig reëel voordeel zal daar niet tegen over staan, omdat zooals de ervaring heeft geleerd, een tariefsverlaging niet door een daaraan geëvenredigde verlaging van de vleeschprijzen wordt gevolgd. Op grond van een en ander is de Com missie dan ook van meening, dat thans ook niet tot een wat minder radicale ver laging van de slachtrechten kan worden overgegaan. De Commissie wijst er verder o.m. op, dat adressanten heb doen voorkomen, als zou de winst op het eigenlijke slachthuisbe- drijf, welke over 1928 niet rond 55.000. doch na aftrek van de winst op de Ijsfa briek slechts 49.597.11 heeft bedragen, al leen door de slachtrechten zijn veroorzaakt. Niets is minder waar dan dit, aldus de Commissie. Behalve andere rechten draagt voornamelijk het keurloon voor ingevoerd vleesch en ingevoerde vieeschwaren, welk keurloon niet door de slagers, doch door de vleeschwarenfabrikanten hier en el ders wordt betaald, tot de winst bij en wel voor een bedrag van rond 20.000. De winst op het eigenlijke Slachthuis- bedrijf kan dus over 1928 niet op rond 49.000.doch slechts op pl.m. 29.000. worden gesteld, voor 1929 op pl.m. 21.000 en voor 1931 op slechts 19.000. De Commissie wijst ©r nog op, dat de op het eigenlijke slachthuisbedrijf gemaak te winst voor 1929 rond 21.000.onmo gelijk een merkharen invloed kan hebben op de vleeschprijzen van de pl.m. 37.000 dieren, die in dat jaar zijn geslacht; men rekene maar eens uit, welke belasting al dus op één pond vleesch wordt gelegd-. De •rvaring leert dan ook, zooals boven reeds opgemerkt, dat een verlaging van het slachtrecht een verlaging van de vleesch prijzen niet tot gevolg heeft. Dat de onkosten van het slagers-bedrijf zijn gestegen als gevolg van het feit, dat de Vleeschkeuringswet aan de slagerswin kels en slachtplaatsen hoogere eischen stelt, is aldus de Commissie, niet te ont kennen, doch moet aan die wet en niet aan het onafhankelijk van die wet bestaan van een slachthuis worden geweten. In dit opzicht is het bestaan van een slachthuis in een gemeente voor de aldaar gevestig de slagers wel verre van een nadeel een louter voordeel; immers zij worden daar door ontheven van de inriohting op hunne kosten van eigen slachtplaatsen, waaraan de Vleeschkeuringswet mede hooge eischen stelt. In aansluiting met het advies van de Commissie stellen B. en W. voor op het adres afwijzend, te beschikken. K0RTSLU1THUIS ENZ. TE ARNHEM. Bijdragen van de gemeente. De Commissie der Lichtfabrieken deelt deu Raad mede: „De snelle ontwikkeling van de electri-ci- teitsvoorziening' hier te lande heeft er toe geleid, dat aan hare bedrijfszekerheid steeds hoogere eischen worden gesteld, zoo dat met die ontwikkeling een stijgende be hoefte aan keuring en onderzoek van elec- tro-technische materialen en toestellen ge paard is gegaan. Terwijl nu voor het on derzoek van vele materialen met betrek kelijk eenvoudige en weinig kostbare la boratoria kan worden volstaan, eischt de keuring en beproeving van audere, met name die voor den bouw en do inrichting van groote oentrale's, schakelhuizen, trans formatorstations enz., in het algemeen dus die materialen en toestellen, welke in ge val van storing aan groote kortsluitbelas- tingen zijn blootgesteld, de aanwezigheid wan zeer uitgebreide laboratoria met een veel duurdere outillage. Het onderzoek uu van de eerstgenoemde materialen ten be hoeve van de electriciteitsbedrijven ge schiedt door de te Arnhem gevestigde N. V. tot Keuring van Electrotechnische Ma terialen (K.E.M.A.), welker aandeelhouders voor verreweg het grootste gedeelte be staan uit de provincies en genieenten ook Leiden is aandeelhouder welke elec triciteitsbedrijven exploiteeren. Daaren tegen kan het onderzoek van de laatstge noemde materialen en toestellen niet door deze vennootschap verricht worden, om dat hare laboratoria daarvoor niet zijn in gericht, terwijl de binaenlandsche indus trie evenmin over zoodanige beproevings inrichtingen beschikt. Het gevolg van een en ander is, dat juist de grootste en belang rijkste opdrachten niet aan de Nederland- sche industrie kunnen worden gegund, doch bij de groote buitenland sche fabrieken moe ten worden geplaatst, die wèl over derge lijke laboratoria de beschikking hebben. Deze toestand is dus allerminst bevredi gend, mede om hun laboratoria voor eigen onderzoek door de electriciteitsbedrijven ter beschikking dier bedrijven te stellen, niet bijster groot is, zoodat de bedrijven in vele gevallen alleen zijn aangewezen op de eenzijdige inlichtingen van de fabrikanten omtrent de kortsluit.zekerheid van hunne producten. Met de oprichting van een zgn. kort- sluithuis hier te lande is dus in de eerste plaats een gewichtig nationaal belang ge moeid, in zooverre als het bestaan daar van er toe kan leiden, dat belangrijke op drachten, welke, zooals gezegd, tot dusver in het buitenland moesten worden ge plaatst, in de toekomst ook aan de bin- nenlandsche industrie kunnen ten deel val len. Uit een oogpunt van werkverruiming verdient de oprichting van een kortsluit- huis derhalve alle aanbeveling, hetgeen nog hiermede kan worden geïllustreeixd, dat b.v. van het Leidsche electriciteitsbe- drijf alle generatoren (electrisch deel van de turbines), alle groote transformatoren en al het schakelmateriaal van het 10.000 Volt- en het 3.000 Volt-schakelhuis van de centrale, alsmede van het 10.0003.000 Volt- schakelhuis aan de Cobetstraat door bui- tenlandsche fabrieken zijn geleverd. Doch ook de belangen van de electrici- citeits'bedrijven zelve zullen door de oprich ting van een kortsluithuis in hooge mate worden gediend, in zooverre als zij veel meer betrouwbare gegevens omtrent de kortsluitzekerheid van hunne materialen en toestellen zullen kunnen verkrijgen. Ook het gewicht van dit belang onderschatte men niet. Met het grooter worden van het vermogen van de centrale toch neemt de behoefte aan absoluut betrouwbaar mate riaal toe, omdat één zwak element in het geheel noodlottige gevolgen kan hebben, niet alleen voor het bedrijf zelf, doch ook en vooral voor de stroomafnemers. Het moet dus practisch uitgesloten zijn, dat groote verwoestingen, vooral in de scha kelhuizen, kunnen optreden, als gevolg waarvan de s troonde vering aan fabrieken, buitengemeenten, de trams, om van-andere verbruikers nog niet te spreken, dagen lang onderbroken zou moeten 'worden. Mocht te eeniger tijd de directe koppeling van de schakelhuizen der oentrales van Rotter dam, 's-Gravenhage en Leiden tot stand komen, dan zullen aan de Leidsche cen trale weder hoogere eischen worden ge steld, met het oog waarop het noodzake lijk is op de hoogte te blijven van alles wat de veiligheid en deugdelijkheid van de installatie kan vergrooten. Op grond van een en ander verdient dan ook naar onze meening het plan van de N.V. K. E. M. A. om te komen eerst tot de oprichting te Arnhem van een kort sluithuis en daarna tot die van een hoog spanningslaboratorium voor het doen van onderzoekingen omtrent de beveiliging van de netten tegen overspanningen, niet al leen den moreelen, maar ook den finan- cieelen steun van de aandeelhouders. Zon der dien financieelen steun toch is de op richting niet mogelijk. Met den bouw immers van het kortsluithuis, het hoog spanningslaboratorium en van magazijnen en werkplaatsen, alsmede voor den aan koop te Arnhem van den benoodigden grond, is, naar de vennootschap heeft be rekend, een kapitaal noodig van pl.m. 1.250.000.—. De jaarlijksche exploitatie-rekening al leen van het kortsluithuis met bijbehooren- de magazijnen en werkplaatsen wijst een totaal bedrag aan uitgaven aan van 224.500.Na aftrek van een toegezegde extra-bijdrage, van de inkomsten uit werk zaamheden voor derden en van de op brengst wegens het gebruik van het koit- sluithuis door de industrie, blijft een jaar- lijksch tekort aan inkomsten van 150.000 over, hetwelk dan gedurende 10 jaren de aflossing van het op te nemen kapitaal heeft ook in 10 jaren plaats door de bedrijven zou moeten worden bijeenge bracht. Eenerzijds nu dit bedrag, anderzijds de totale maximale belasting van de be drijven der aandeelhouders ad 600.000 k.W. over 1931 -totgrondslag nemende, heeft de vennootschap aan de bedrijven verzocht baar gedurende 10 jaren een jaarlijksche bijdrage te verleenen van 0.25 per k.W. j van de maximale belasting in 1931, waar- door dus de exploitatie van het kortsluit huis mogelijk wordt gemaakt. Bovendien heeft zij, uit overweging, dat het belang, 1 hetwelk de bedrijven bij het kortsluithuis hebben, in het algemeen gesproken met do toeneming van hunne belastingen stijgt, eveneens gedurende 10 jaren een jaarlijk sche bijdrage gevraagd van 0.10 voor elke k.W., waarmede de maximale belas ting in elk van de op 1931 volgende 9 ja ren die van 1931 overtreft.. Behalve de toekenning van bovenbe- I doelde jaarlijksche bijdragen in de exploi tatiekosten heeft de vennootschap de bedrij ven (resp. de gemeenten én provincies) bo vendien verzocht het benoodigJe kapitaal ad 1.250.000.bijeen te brengen". Onder mededeeling, dat bijna alle aan deelhouders zich reeds in beginsel op de een of andere wijze tot medewerking be reid hebben verklaard, stellen B. en W. ten slotte op grond van het bovenstaande den Raad voor: a. aan de N.V. tot Keuring van Elec trotechnische Materialen te Arnhem in de kosten van oprichting en exploitatie van een kortsluithuis en hoogspanningslabora- torium met bijkomende werken uit de re serves van de Lichtfabrieken een bijdrage k fonds perdu te verleenen van 32.000. b. aan de sub a. genoemde vennootschap voor het daar genoemde doel tea laste van de Electriciteitsfabriek gedurende de ja ren 1932 tot ©n met 1940 oen jaarlijksche bijdrage toe te kennen van 0.10 voor elke k.W., waarmede de maximale belasting der fabriek in elk dier jaren de 16.000 k.W. te boven gaat. Oriëntalisten CGngres. B. en W. geven den Raad in overweging de verschillende localiteiten van de Stads- Gehoorzaal, gedurende het tijdvak van 7 tot en met 12 September a.s., kosteloos ter beschikking te stellen van de Com missie van Uitvoering van het XVIIIe In ternationale Oriëntalisten Congres, zulks ten behoeve van het gedurende dat tijdvak te houden Congres. Stadsgeneesheeren. De heeren A. Kist, Dr. J. C. M. Timmer mans, J. A. Schreuder, H. P. Veldhuijzen en P. J. M. Niemer verzoeken bestendiging in de betrekking van Stadsgeneesheer. Door een onwillekeurig verzuim hebben genoemde heeren hun verzoek niet tijdig ingediend., terwijl door het bij den brand van het Raadhuis verloren gaan van den termijn-kalender van de betreffende ad ministratie, op dit verzuim niet vroeger de aandacht is gevestigd. Zij zullen der halve in hunne betrekking moeten worden bestendigd vanaf 1 Januari 1930. B. en W. stellen den Raad voor, daar toe te besluiten. Internaat voor Kleuters te Katwijk a. Zee. In de Raadsvergadering van 16 Juni j.l. werd ter fine van praeadvies in handen van B. en W. gesteld een adres van de vereeniging Herstellingsoord: ,,de Leid sche Buitenschool", lioudende verzoek om een zoodanige regeling te treffen, dat Leid sche kleuters in het door haar te Katwijk aan Zee te stichten Internaat voor Kleu ters kunnen worden opgenomen en ver pleegd op de wijze zooals dit voor de an dere ziekeninrichtingen plaats heeft. Het door de gemeente te betalen verpleeggeld zou voor onvermogenden bedragen 1.50 per verpleegdag, terwijl dat bedrag ten aanzien van minvermogenden zou worden verminderd met de eventueele bijdragen van ouders of verzorgers. Met de Commiss-ie voor den Gemeente lijken Geneeskundigen- en Gezondheids dienst zijn B. en W. van meening, dat het alleszins aanbeveling verdient, om van l\ot Internaat ook voor Leidsche kleuters ge bruik te maken, aangezien zijne oprichting een belangrijke stap voorwaarts is in de richting van de praeventieve tuberculose bestrijding. Tegen inwilliging van het verzoek der veieenigingen bestaat echter bij B. en W. als bij genoemde Commissie bezwaar, aan gezien het z.g. Kleuterhuis niet is gelijk te stellen met een gewone ziekeninrichting en de gemeente zich daarom niet zonder meer behoort te verbinden om Leidsche kleuters in het Internaat te doen opne men. leder geval behoort op zich zelf te wor den beoordeeld en door het Collego te worden beslist na ingewonnen advies van het Consultatiebureau van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, aldus B. en W. Ook ten aanzien van de vaststelling van de bijdragen van ouders of verzorgers dee- len B. en W. het gevoelen van de Commis sie voor den Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst, dat dit door de gemeente dient te geschieden. B. en W. geven den Raad derhalve in overweging het College te machtigen aan de vereeniging Herstellingsoord: „de Leid sche Buitenschool", in antwoord op het door haar ingediend adres mede te deo- len, dat de gemeente bereid is daarvoor in aanmerking komende Leidsche kleuters in haar Internaat te Katwijk aan Zee te doen opnemen tegen betaling van 1.56 per verpleegdag, doch dat de beslissing omtrent de opname in ieder geval op zich zelf bij Burgemeester en Wethouders zal berusten, terwijl ook de vaststelling van het bedrag der bijdragen van ouders of verzorgers en eveneens de invordering daarvan door hen zal plaats hebben. Het is het voornemen van B. en W. die bijdragen te regelen overeenkomstig het Tarief van bijdragen wegens ziokenhuis- verpleging van wege do gemeente. Verhuring woning. Bij raadsbesluit van 14 April 1930 word de huur van het winkelhuis aan den Nieu wen Rijn, No. 22, ingaande 1 Mei d.a.v., verhoogd van 1.050.per jaar tot 1.200.— per jaar, op welk laatste bedrag de huurwaarde door deskundigen was ge taxeerd. De huurder, de heer P. J. H. van der Pluijin, heeft het voornemen te kennen ge- geven de huur van het perceel tegen 1 Mei a.s. te beëindigen, tenzij de jaarlijksche huurprijs weder wordt teruggebracht tot het oorspronkelijke bedrag van 1050.—. B. en W. stellen den Raad voor, aldus goed te vinden. Verhuring grond en water. Bij raadsbesluit van 1 December 1924 werd aan J. C. Spaargaren, te Üegstgeest, j voor den tijd van 10 jaren, ingaande 1 Ja nuari 1925, grond en water, groot plan. 1150 M2., verhuurd tegen den prijs van 90.per jaar, met het recht van den huurder om op dien grond een huisje le hebben of te bouwen. De heer Spaargaren is in Januari 1930 overleden, waarna de heer J. Tegetaar, te Lisse, als erfgenaam huurder van den grond c.a. is geworden. Deze heeft het op den verhuurden grond staande huisje verkocht aan den heer G. Willoms, te Leiden. In verband hiermede verzoekt de heer Te gelaar van de huur te worden ontslagen en vraagt de heer Willeins om de huur te mogen overnemen. B. en W. stellen voor, dit goed te keu- Verkoop bouwterrein. Blijkens do ter visie liggende stukken heeft de heer W. C. van Oosterom, te Lei derdorp, een aanvraag ingediend om het perceel bouwterrein aan de Oostzijde van de Bloemstraat, groot pl.m. 200 M2., te mo gen koopen. Adressant gaat accoord met den ge- vraagden prij9 van ƒ7.per M2., alsmede met de aan den verkoop te verbinden voorwaarden. B. en W. stollen den Raad voor, deze verkoop te bekrachtigen. Verkoop strookje grond. De heer H. P. Jansen heeft verzocht een strookje grond nabij het huis „Zuiderzicht", groot pl.m. 12 M2., tè mogen koopen, zulks met het oog op de voorgenomen bebouwing van het aangrenzend terrein aan den L&ui- menschansweg. Aangezien adressant met don ge vraag den prijs ad 12.per M2. accoord gaat eu ook overigens tegen den verkoop geen bezwaar bestaat, geven B. en W. den Raad in overweging, daartoo te besluiten. Overdracht stffkje grond. In verband met ver- en bebouwing ter plaatse, moeten eenige strookjes grond aan dc gemeente worden overgedragen. B. en W. stellen den Raad voor, te be sluiten kosteloos in eigendom en onder houd bij de gemeente over te nemen: a. van M. de Tombe, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 0.7 M2., gelegen aan de KorevaarstraaL, hoek Hoefstraat; b. van W. K. Bekooij, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 25 M., gelegen aan den Zijlsingel; c. van de Naamlooze Vennootschap „Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen", gevestigd te Lei den, het strookje groud, ter grootte van 209 M2., gelegen aan deu Lagen Morsoh- weg; d. van de Nuamlooze Vennooteohap „Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goedereh", gevestigd te Lei den, en mr. D. van Houten, to 's-Graven hage, C.S. het strookje grond, ter grootte van pl.m. 300 M2., gelegen aan den Lagen Morschweg. Pater Paulus Bosch van Oud- Amelisweerd S.J. t Zooals reeds gemeld is in het Berch- manianurn le Nijmegen overleden de wel- eerw. Pater Paulus Bosch van Oud-Amelis- weerd S.J. De „Msbd." geeft de volgende levens- schets van den overledene. Pater Bosch werd geboren te Utrèoht in 1865 en trad in 1885 in de Sociëteit van Je zus. Na voltooiing der hoogere studie ont ving hij in 1896 de H. Priesterwijding en wijdde zich vervolgens aan de opvoeding der studenten van het ooilege te Katwijk, waar hij reeds vóór zijn priesterwijding werkzaam was. Van 1897 tot 1901 was hij aan het Katwijksoh college leeraAr. In 1901 werd hij overgeplaatst naar Sittard aan het nieuwe Canisius College, waar hij ook tot leeraar werd benoemd. In 1907 volgde zijn benoeming tot direc teur van het College te Katwijk. Van 1907 1911 bekleedde hij in Katwijk het recto raat en het directeurschap. In 1911 werd het College door een epidemie getroffen en werd ook hij door een ernstige ziekte aangetast. Tot 1918 bleef hij rusten. In dat jaar werd hij benoemd tot rector van het noviciaat van huize Mariëndaal, waar hij tot 1927 bleef. Toen werd hy geroepen naar Den Haag, waar hij minister werd van het St. Aloysius-college. In 1929 werd hij minister van het Berchmanianuni te Nijmegen, waar hij de laatste levensjaren doorbracht. Met Pater Bosoh, die slechts eenige da gen ongesteld is geweest, is een ijverig en braaf priester en een hoogstaand paeda- goog heengegaan. HILLEG0M. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het examen D uitsche Handels corres pondentie der Vereeniging van Leeraren onze plaatsgenoot de heer A. N. Beijersber- gen, opgeleid dóór den heer J. J. Litjens, Leeraar M. O. alhier. Promotie. Onze plaatsgenoot, de heer C. P. A. Beijersbergen staagden te Den Haag voor het examen Radikaal der Pos terijen. Opening consultatis-bureau. Vrijdag avond had in de groote Ntrtsnanl alhier do offioieele opening p-laats van het consulta tie-bureau vóór Zuigelingen. Hief bij waren tegenwoordig a We Dok toren der Gemeente, Burgemeester Mr. D. F. Pont, de Gemeente-Secretaris Mr. J. B. Sens der Hillegomsdre vereeniging tc<t. be strijding der Tuberculose, de Eerw. Zuster Leonardêne, Zuster Terhorst, Tandarts Spreij, de heer Dt. J. E. Feifcser, Prov. Kin derarts, Mevrouw SchaapmanTilima, be noemd Kinderarts voor HiLlegKWi, de hoor Elias, voorzitter van het Zuid-Hollaaidschc Groene Kruis, enkele Raadsleden en zeer veeil dames. De bijeenkomst weid geopend door Dr. Hanrath, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de moeders. Spr. vertrouwt, dat. deze niet ontevreden naar huis zullen tcrugkeernen. Hierna zette Dr. Feiisser het nut van het Consultatie-burenu uiteen. Vervolgens sprak de heer Elias, die het gesprokene onderstreepte, de gemeente fe liciteerde met de verkregen inrichting en het nut van het Groene Kruis uiteenzette. De Burgemeester zeide, uit. het betoog van Dr. Feissee het groote nut der inrich ting voor de gemeente te hebben begrepen en als zijn overtuiging meende spr. te mo gen verklaren, dat het insta buut zoo noo dig van het Gemeentebestuur moreel© of finantieele ©toon wei niet tevergeefs zou vragen. Het deed hem genoegen te mogen verklaren, dat het initiatief der stichting waa uitgegaan van de T.B.C'.-vereeniging en niet het minst van den heer J. H. A. Vooren, haar ijverigen secretaris. De heer Vooren bracht daarna de goluk- wenschen over van den Inspecteur der Volksgezondheid, dio verhinderd was hier te zijn, alsmede die der Provinciale Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose. Dr. Hanrath onderstreept© do woonden van den Burgemeester, dat het de heer Voorin was geweest, die bij heeren Dok toren den stoot to t de op riding had gege ven. Hij dankte ook de afgevaardigden van het Consultatiebureau van Lisse welk bu reau tot heden gastvrijheid aan de Hille- gomsohe moeders had geboden. Nog deelde 6pr. mede, dat eiken Maandagmiddag te 2 uur in dit gebouw het bureau zal kunnen worden geraadpleegd. Hiermede was de officieele plechtigheid afgeloopen. R.K. Bond van Hotel-, Restaurant-, Kof fiehuishouders. De afdecliiing Sassenheim en Omstreken van deze organisatie hield een buitengewone 1© Jen vergadering in Ho tel Flora alhier. De opkomst w«« goed. De Voorzitter, de heer C. van Vel zen van Voorhout, opent de vergadering met den Chr. groet en heet allen hartelijk welkom. Daar deze de eerste vergadering In 1931 is, wenscht hij allien een Zalig Nieuwjaar en hoopt, dat de leden in dezen tijd van ma laise althans een bestaan mogen honden. De secretaris leest nu de notulen, die on- ve-wmderd, onder dank voor de getrouwe weergave werden goedgekeurd en gewee kend. Ingekomen is een schreven van de Di- strietfioommissie Kring Leiden, inzake de aoeijnswerhoogmg. Dit schrijven werd breed voerig besproken. De vergadering kon zich volkomen vereenigen met dc besluiten van C.V.G. (commissie voor gedisiitPeerd), zoo- dat de daarin voorgestelde prijzen zullen worden gehandhaafd, n.l. derdeklasse-zaken verhooging van 1 ot. per glas, 2c en le klas- ©e-za.ken geen verhooging per g'as, doch een iets verkleinen ran den inhoud van het las. De minimum prijzen voor Jenever wer en gesteld op 2.90 per Liter, van Bran dewijn op 3 per L. Nog werd erop gewezen, dat van de Com missie een werking uitgaat, ter bescherming ran speciaal verpakt© artikelen. getracht zal worden, ook deze onder de prijsregeling te brengen. Onderhandelingen dienaangaan de worden gevoerd. Rondvraag. Hierbij werd tor sprake ge bracht, het verbod aan hen, die van do werkverschaffing trekken, om in café's te komen. Gevraagd werd, hoe dit staat op- z<ichtena ver©enigingaaelxHiAvc14 voor zoo verre deze Vorlof hebben. Do voorzitter meende, dat het hier in zekeren zin eigen gebouwen betrof, zoodat niemand den le den beletlon kan, er te komen. Een amdere vraag is, of er bior ale and er zins aan deze personen mag worden verstrekt, terwijl z.i. de ooutwle hl dezen uiterst, moeilijk zal zijn. Zou het verstrekken min een en ander wel mogen, dan zou men te doen hebben met oneerlijke concurrentie en hel doel. dat de Overheid zich van het verbod fitelt. niet werden bereikt-, In verband met deze kwe«- te werd er gewezen op de eóneurrcntle van verschillende lokaliteiten, waar bruiloften etc. worden gegeven en ook drank wordt verkocht, ofschoon net uitsluitend verlof zaken zijn, afgezien, dat deze inricht!neen riet vaMen in do termen van een door den Burgemeester vastecsteld «luitingsuur voor de bedoelde festiviteiten. Het bestuur zeg de toe, deze voor hare leden zoo belang rijke zaken nader te onderzoeken. Noo dig zal dan zijn, de algeheele medewerking der politie, waarop zal worden aangcdiron- gen. De voorzitter sluit thu met een dankwoord en met den Ohr. groei deze belangrijke vergadering. WASSENAAR. Inbraak. .Zondagmiddag werd ontdekt dat, ongenood© gaeten een bezoek hadden gebracht aan dc kiosk, staande op het voet bal terrein aan do Maaldirift. Vcrniis-f werd een partijtje chocolade, koek en een doos kauwgom. De politie, van een en ander op de hoogte gesteld, mocht er spoedig in sla gen de dadws t© ontdekken. Het bleken 5 jongens te zijn. Na verhoor heboen zij hun misdrijf bekend. Misdrijf. Aan den Do ijl had Zaterdag ©en botsing plaats tusschen twee motorrij ders, omdat- bij het. paoseeren niet. voldoen de ruimte werd gelaten. Beiden rolden over den weg, maar.kwamen er goed af De mo torfietsen werden ernarig beschadigd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7