22ste Jaargang DINSDAG 3 FEBRUARI 1931 No. 6812 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 2)e Êcicbdve Sou/toni' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f250 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTiEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Alededeclingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f0 50 j)it nummer bestaat uit twee bladen V Een inconsequentie. Het gewezen soc. dem. Kamerlid de heer Stenhuis is door het partijbestuur der S. D. A. P. voorloopig in de ban gedaan. Nu heeft deze oud-voorzitter van het N. V. V. zich bij de afdeeling Beekbergen der S. D. A. P. als lid aangemeld, welke af deeling den man toeliet. Deswege wordt nu Beekbergen door het Partijbestuur be dreigd met schorsing. Wij zullen ze'fs niet pogen, op deze houding der S. D. A. P. eenige critiek uit te oefenen. Wij willen veronderstellen, dat het par tijbestuur niet anders handelen kon vol gens zijn eerlijke overtuiging, wilde het het belang der partij niei schaden, wilde het dus zijn plicht niet verzaken. Deze kwestie van inwendige partij-orga nisatie zoeke men verder in de S. D. A. P. zelf uit wij zullen van ;t verloop kennis nemen. Maar wij willen naar aanleiding hiervan even wijzen op een inconsequentie in de houding der S. D. A. P., een heel leelijke inconsequentie. Zij eischt voor zichzelf het recht op, om te beslissen, wie er al dan niet Lid van de par. m kunnen zi.' Best. Maar.... als de katholieke Kerk ver- klaait, dat degene, die dit of dat doet of dit of dat nalaat, niet langer als katholiek kan worden beschouwd dan weet vaak een blad als het „Volk" geen woorden ge noeg te vinden, om die Kerk zoo fel moge lijk aan te vallen. En doet de Kerk dan ie.s anueis dan een recht uitoefenen, waar van de S. D. A. P. o. k zelf gel: Ik maakt. Wij onderschrijven dan ook de opmer- k cLe ue „Maasbode" gisteienavond maakt naar aanleiding van het geval-Sten- huis Wij maken slechts melding van het geval om aan te toonen, dat de leiders der S. D. A. P. het blijkbaar goed verstaan tucht uit te oefenen in hun pari ij. Het is hun goed recht en ouk hun plicht elementen te weren, welke zij voor den goeuen gang van zaken, naar eigen socialistisch inzicht, onge schikt achten. ALeen zouden wij in alle beschei den c. i de opmerking willen maken, dat de S. D. A. P. het dan v. taan ook aan de natuurlijke leiders der katholieken overlaat, wie zij wèl en wie zij niet in de Kerk dulden. Aan de aangewezen leiders der Kerk moet 't spreekt toch eigealijk vanzelf! ten slotte worden- overgelaten, om beslissen, wat al dan niet in strijd is met de leer, met de beginselen der Kerk, wat het belang der Kerk in bepaalde omstan digheden eischt. daardoor herhaaldelijk in opschudding zijn gebracht en vreedzame burgers zich daar niet meer kunnen wagen. De politie zal daarom de noodige af weermiddelen treffen, waartoe de nieuwe vergunningswet de mogelijkheid biedt. De politie zal zeer scherp optreden te gen caféhouders, die toelaten, dat daden van geweld in hun lokalen worden voor bereid. Daartoe zal het sluitingsuur voor deze lokalen kunnen worden vervroegd, terwijl eventueel ook sluiting van deze lokalen iD overweging zal worden genomen. RIJKSDAG-ONTBINDING GEVRAAGD. De Rijdsdagfractie der nationaal-socia- listen heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend, waarin den Rijkspiesident wordt verzocht den Rijksdag onmiddellijk te ont binden. FRANKRIJK. NIEUW FINANCIEEL SCHANDAAL TE PARIJS. e industrieel Philippe, stichter van een oplickterslirma, is te Parijs gearres teerd. Het bedrag van zijn oplichterijen beloopt, circa 15 millioen francs, waardoor speciaal een bank te Reims bena-deeld is. ZWEDEN DE VERLOVING VAN PRINS LENNART. De opper-maaischalk van het Zweeische hof heeft Maandag de voLgende verklaring gepubliceerd Zuoals bekend, mogen de prinsen uit het Koninklijk Huis niet huwen zonder toe stemming van den Koning. Prins Lennart heeft verklaard, zonder de toestemming der Konings daartoe te hebben verkregen, voornemens te zijn zich te verloven. Hoe wel smartelijk getroffen, kan de Koning hierin niet toestemmen. Tegelijkertijd publiceert prins Lennart, kleinzoon des Konings, zijn verloving met mejuffrouw Karin Nissvandt. Hij verklaart zich bereid, alle conse quenties hiervan te aanvaarden. Officieel wordt echter meegedeeld, dat, daar de koning geweigerd heeft zijn toe stemming te verleenen tot het huwelijk van zijn kleinzoon prins Lennart met nuj. Karin Nisvandt, de datum van het huwe lijk voor onbepaalden tijd is uitgesteld. DUITSCHLAND TEGEN DEN STRAATOORLOG. Berlijns politie zoekt afweermiddelen. De president van politie te Berlijn wil scherpe maatregelen tegen de politieke botsingen treffen, waardoor den laatsten tijd zooveel personen het leven hebben verloien. Voor zoover hierin met de voorhanden middelen verbetering is te brengen, is het mogelijke reeds gedaan. Het ontbreekt de politie echter aan middelen, om alle bot singen te voorkomen. Een der hoofdoorzaken is, dat in verga deringen en ook in sommige bladen voort durend aangestookt wordt tot moord, zon der dat men daartegen iets kan doen. Op deze wijze kan het niet verder gaan. Rijks- en staatsregeering zullen onge twijfeld bereid zijn om nieuwe wegen te vinden, teneinde aan den onhoudbaren toe stand van den straatoorlog een einde te maken. Een bijzondere rol spelen in den laatsten tijd vooral de lokalen, waar de radicale elementen vergaderen. Zeer veel botsingen zijn, naar gebleken is, den laatsten tijd voorbei eid in bepaalde café's. Dit is zoo sterk geworden, dat sommige stadswijken EGYPTE. MAATREGELEN TOT PRIJS- VERLAGING. Regeeringscompagne ingezet De Egyptische regeering houdt zich op het oogenblik bezig met maatregelen tot verlaging der prijzen en vaststelling van maximumprijzen voor levensmiddelen Voor de zeer armen zullen van regeering?- wege eetzalen worden ingericht, terwijl ook maatregelen worden beraamd voor ver laging van de tarieven van gas, electii- citeit en water alsmede voor verlaging der huishuren. ZUID-AMER1KA WOELIG BRAZILIË. Onrust in de Noordelijke staten. De toestand in Brazilië is nog steeds niet geheel geconsolideerd. De correspondent van de „Times" te New York meldt, dat vooral in de noordelijke staten van Brazilië ontevredenheid over het huidige bewind heerscht, welke hoofd zakelijk is ontstaan door de keus van hoo- gere ambtenaren in die streken. In den staat Poauhi 's door een staats greep de Joor de regeering aangestelde gouverneur, een marineofficier, die er bij na absolute macht bezat, afgezet. De correspondent meldt verder, dat de regeering generaal Juarez Tavora die bij den opstand van 't bewind van Wash ington Luiz een beduidende rol heeft ge speeld-, en zelfs een dag minister is ge weest, verzocht heeft, de noordelijke sta ten tot rust te brengen. De generaal ge niet in deze gebieden veel aanzien. IR. L. J. M. FEBER EERSTE KAMERLID Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Eerste Kamer der Stat en-Gene raai heelt in zijn Maan dagmiddag gehouden zitting in de vaoa- ture ontstaan door het overlijden van J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, tot lid van die Kamer benoemd verklaard den heer ir. L. J. M. 1-eber, lid van de Tweede Kamer. UITSLUITING BIJ DE RIJKS- WERKVERSCHAFFING. Uit Drachten wordt ons gemeld: Gister morgen hebben de werklooze arbeiders uit Opsierland en Smallingerland te werk ge steld in de Boornbergumsche Pelten het werk neergelegd. Men was in het algemeen ontevreden over de loonregeling, die dezen winter wordt toegepast, welke ontevredenheid toe nam doordat in de afgeloo; en week we gens regenverlet f was uitgekeerd, welk bedrag zij te gering aohtten. Onder aan voering van een communistisch lid van den raad, Rinsema, trok men naar het gemeen tehuis te Drachlen, alwaar de waarnemen de burgemeester E. J. Bos hen te woord stond en hun in overweging gaf, terstond weei aan het werk tp gaan» waarbij hij de toezegging deed, de bezwaren van de ar- bciJers ter kennis van de autoriteiten te brengen. Men heelt hieraan geen gevolg gegeven. De heer Rinsema adviseerde dien dag niet meer te gaan werken, dooh te blijven demonstreeren. In een gesloten co lonne trok een 300 k 400-tal arbeiders door de plaats, waarna een aantal in de bios coopzaal onder leiding van het unmums- tisch raadslid Roorda een vergadering hield. Naar wij vernemen zijn de demon stranten van arbeid ra de rijkswerkver- schaffing tijdelijk uitgesloten en is de ont ginning van de Boornbergumsche Pett tijdelijk stopgezet. Hedenmorgen is den i beiders de toegang tot het werk geweigerd, aarna zij wederom een be'.ooging hiel den en opnieuw een onderhoud hadden op het raadhuis te Drachten. DE GOUDSCHE KAAS. Kwaliteit achteruitgaande? Het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van Kaashandelaren, gevestigd te Gouda, heeft een schrijven aan den Minis ter van Landbouw gericht, waarin den Mi nister wordt verzocht een commissie samen te stellen en daarin te benoemen o.m. een of meer zuivelconsulenten, producenten, chemici en handelaren in volvette Goud- sohe boerenkaas, om te onderzoeken of de kwaliteit der Goudsc-he kazen achteruit gaande is en maatregelen te beramen om dit artikel weer zijn oude plaats te doen innemen. Garantie voor voorschotten aan tuinders en akkersbouwers. De huidige crisis in den tuin- en land bouw heeft den Staten van Noo-rd-Holland aanleiding gegeven Gedeputeerde Staten te machtigen de provinciale borg te stellen voor de goede naleving van de overeenkom sten van gel dl canning, welke door tuinders en akkerbouwers m de Provincie Noord- Hol .and. dde voor steun ra aanmerking ko men, niet de boerenleenbanken zullen wor den ges-loten ten behoeve van den aankoop van meststoffen en andere bedrijf sben-oo- digdheden en voor de betaling van in het bedrijf ononbbeerlijke arbeidskrachten. De borgstelling be; erkt zich teLkens tot 70 pOt. der voorschotten en wordt alleen verleend, wanneer de overige 30 pCt. door de gemeen te, waar de tuinder of akkerbouwer zijn woonplaats heeft, wordt gewaarborgd. Naar aanleiding hiervan stel en B. en W. voor de gevraagde medewerking te verleenen. De voorschotten zulllen slechts worden ver strekt aan personen, die van de tuinderij of akkerbouw hun hoofdbedrijf maken, terwijl geen voorschotten worden verleend indien niet op goede gronden is aan te nemen, dat het bedrijf daarmede bij ontwikkeling van normale omstandigheden voldoende gebaat zal zijn. Voorts bedraagt elk voorschot voor de tuinders ten hoogste een zesde deel van den veilingsomzet van den aanvrager ge durende de jaren 1928 en 1929 tezamen en voor de akkerbouwers ten hoogste 150. per H.A. De voorschotten mogen voor de tuinders noch voor de akkerbouwers een bedrag van 4000 overschrijden. Het is uit den aard der zaak niet moge lijk thans iets te zeggen omtrent de finan- cieelc gevolgen, welke voor de gemeenten zullen voortvloeien uit het deelnemen aan EEN KATHOLIEKE FILMKARTEL Nu of nooit meer Onder dezen opvallenden titel vraagt Hyacinth Hermans in de ,,Msb.' de aandacht voor een belangwekkend vraag stuk. We ontleenen aan zijn beschouwingen het volgende: De schrijver vestigt eerst de aandacht op onzen achterstand ten aanzien van het filmvraagstuk. Sovjet-Rusland heeft begrepen wat de film beteekent en beteekenen kan. Maar wij, katholieken, de grootste en machtigste organisatie der wereld, zijn op dit gewichtige en wereldbeheeischen- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand in Brazilië blijft onrustig. De Do X zal waarschijnlijk heden star ten van Las Pairras naar de Kaap Verdi- sche eilanden. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. Prof. Borg over art. 177 der Indische Staatsregeling (2de blad). Eon onderzoek naar de kwalitct van Gouclsche Kaas gewenscht. (1ste blad). op cm gewienuge en haar tot wapen te laten omsmeden tegen de..Pun.t Jammerlijk ten achter gebleven. de het ge|oo{ en de goede zeden ons christelijk volk, of zullen wij nu Echter kan worden medegedeeld, dat blij kens de uitkomsten der landbouwtelling over Mei tot Juni 1930 op dat tijdstip in de gemeente aanwezig waren 325 tuindersbe- dirijven en 80 landbouwbedrijven. Wij hebben den zoeten slaap genoten in de ure, dat wij waakzaam hadden*te zijn en te handelen; wij hebben werkloos langs den weg gestaan, toen er ruimte was tot arbeid, wij hebben het onkruid laten opschieten toen het tijd was om goede tarwe te zaaien. Er zijn er die gewaarschuwd hebben, maar hun slem is verklonken als die eens roependen in de woestijn. Wij hebben wel critiek geoefend maar wij hebben geen daden gesteld. Er is nu intusschen gelegenheid om daden te steden. Want wat is het geval1? Het verrassende feit doet zich voor dat een Duitsch Katholiek geleerde, een priester, doctor in de natuurwetenschap pen een toonfilmsysteem heeft uitgevon den, zoowel voor opname als wee*"ave, waarvan de man de pretentie durft te dragen, dat dit systeem het beste en meest volmaakte is van alle systemen, die tot op dit oogenblik aan de wereld markt zijn gebracht. Sinds een jaar of zeven heeft dr. Kö- nemann zoo heet de uitvinder aan zijn systeem gearbeid si"ds 19^8 is hii van j —zijn dagelijksche taak als leeraar qnthe- ven en door enkele financie s in de ge legenheid gesteld om zich geheel aan de volkomen afwerking van zijn uitvindin" te wijden waarop hij be eids patent heeft genomen, 't Zou ontijdig zijn de juiste details van dr. Könemaun's systeem hier kort uiteen te zetten. Straks krijgen we wel gelegenheid tot nadere demonstratie van ziin systeem. Dr. Könemann is er in zijn systeem in ges'aagd beeld en toon op een en het zelfde negatief op te nemen, wat tot dusver nog in geen enkel ander opname systeem is bereikt. Daarbij is dr. Könemann er in ge slaagd het geluid in alle details zoo zui ver op te nemen, dat het geluid ook in de weergave zijn natuurlijk karakter vol komen behoudt. Storing of verschuiving van beeld en geluid, ook zelfs in de min ste mate, is in het systeem-Könemann absoluut uitgesloten Proefnemingen hebben aangetoond, dat het systeem-Könemann zoowel in opname als weergave de bestaande moeilijkste klankfilmnroblemen volkomen heeft op gelost. Het zeer persoonlijke karakter van elke menschelijke stem komt bijvoor beeld in dit systeem volkomen zuiver tot uiting, en wie tot dusver sprekende fil men heeft aangehoord, weet wat dit zeg gen wil. Dr. Könemann is op het oogenblik met zijn uitvinding technisch klaar. Maar even belangrijk als zijn prachtige en verrassende vinding is nu ook de vraag om haar naar waarde te gaan exploitee- ren. Dr. Könemann kan nu zijn patenten gaan verkoopen. en dan kan hij zich een „hom-me satisfait" achten, want wij we ten, dat de meest belanghebbende inter nationale maatschappijen klaar staan om dit te doen. Maar als de uitvinder dit doet, dan beteekent dit voor hem een prijsgeven van allen invloed op den verderen loop dor cinematographisohe ontwikkeling, terwijl anderzijds en dit ziet hij vooral als priester, zijn nieuwe uitvinding de aan vang en basis kan worden van een machtige positieve Filmcultuur en Film- politiek. En dan komt de tweede vraag aan de orde: een eigen exploitatie van deze vinding en haar patenten, met andere woorden de stichting van een katholiek filmkartel. En dan rijst natuurlijk hiernaast d°i andere vraag: welke weg hiertoe is door ons Katholieken practisch te bewande len? 't Ligt echter niet zoozeer op mijn weg hier ter plaatse nader op in te gaan Waar ik alleen op wilde wijzen is, dat ons Katholieken nu of nooit misschien meer de gelegenheid wordt geboden in de machtige filmcultuur der naaste toe komst in te grijpen en daarin een groote medezeggenschap te verkrijgen. Moeten en mogen wij de cinematogra- phie der toekomst vrij spel geven om in deze gewichtige en allesbesliss.rado ure in gcbieke blijven tot heil van menschheid en christendom? Ziet naar Rusland! Of wij dan naievelijk bedoelen in de toekomst uitsluitend katholieke propa- gandafilmen te gaan maken? Dit is geenszins de bedoeling. Maar wij krijgen nu onverA-achts de gelegenheid om in de machtige woreld- filmindustfie in te grijpen Behalve wat dat beteekent straks voor ons onderwijs wil 't ook zeggen dat wij grooten positieven arbeid kunnen gaan prnesteeren in he* brengen van de goede film in 't algemeen, groote ij veraar voor goede cinematogra- Seminarie Leon XIII te J.e ven, de grootp enveraar voor goede cinematogra fie, Kanunnik Brohée zei 't nog dezer dagen „Le cinéma est. essratiellement une affaire d'Action Cafcholique. ,,Le cinéma, le vrai cinéma, 1p cinéma moderne, et non pas le cinéma d'ecuvrcs (patronaten) ne doit pas s'afficher catho- lique. Sa mission, au contrei-e, con-iste k porter l'inflrcnce de I'Eglisn IK oü le prfitre ne peut pas aller: en l'occurrence sur le Boulevard". Alzoo „nunc aut nunqunm" nu of nooit moer P. Hyacinth Hermans is voornemens binnenkort met den priestei-uitvinde.- dr. Könemann hier te lande een conferentie te houden mei een groep van vooraan staande kathol.eken, die voor deze ge wichtige zaak inteiesse «>n be'angstelling voelen, en haar ook kunu-ra en willen entameeren. Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Zondag j.l. hield de bondsraad, onder lei ling van den voorzitter, den heer A. A. van Hamersveld, zijn eerste vergadering in dit jaar. Na opening werden eenige mededeelingen gedaan over versohillende acties bij eeni ge R.-K. vakbonden, inzake de loonrege ling en de arbeidsovereenkomsten voor het personeelover de Robaverover de on derhandelingen met coöperatiebestuien en andere instellingen enz enz. Over de vakgroep Hoofdarbeiders van het R.-K. Werkliedenverbond, werd mede gedeeld, dat binnenkort een bestuursverga dering zal worden gehouden, waarop o.a. zal worden behandeld het voor-ontwerp-wet „Instelling van Bedrijfsraden". Op het R.-K. handelsonderwijs voor win kelbedienden werd mede in verband met de gezonden circulaires van hel bonds-besluur, de aandacht gevestigd. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het vaststellen van den datum van de eerstvolgende buitengewone bondsvergade- I ring, waarop hot rapport van de Commissie volgens het praeadvies van het bonds-be- stuur, de balans, winst- en verliesrekening van den bondspenningmeester en de op heffing van het Onderst eunigsfonde, enz. zullen behandeld worden. Besloten werd ze begin April te houden. Do daaropvolgende gewone bondsverga dering wordt dan gehouden in April 1932. Over het meerdere malen verschijnen van het orgaan werden besprekingen gevoed. In uitzicht werd gesteld de benoeming van een redactiecommissie, mede in ver band met de wijziging in de samenstelling van de Studie-adviescommissie. Een schrijven van den Minister op de adressen inzake het inwerkingtreden van de Rijkswet op de Winkelsluiting, werd den bondsraad medegedeeld. Een voorstel van het bondsbestuur over de wijze van het voeren van de propagan da onder de bedienden, werd goedgekeurd. Een voorstel van een der bondsraadsle den over een wijziging in de pensionne^ ring van de gesalarieerde bestuurders, mocht de goedkeuring van den bondsraad verwerven. De balans, winst- en verliesrekening over het boekjaar 1930, werden behandeld en na verschillende toelichtingen hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Eveneens het beleid en het beheer van den bondspenningmeester.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1