UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 28 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 LISSE. „St. Deus Declit". Onze afdeeling van den R. K. Bond van .Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders „St. Deus Dedit" hield gisteren en Maandagavond haar jaarlijk- schen feestavond voor de leden met hun ne dames. De voorzitten der afdeeling, de heer H. van der Vlugt. opende den feest- a\ond met den Christelijken groet en heette allen, in 't bijzonder de plaatselij ke geestelijkheid, het dagelijksch bestuur der afd. Hillegom en den spreker van den avond, den heer B. N. Loerakker uit Hil legom, welkom. Na een korte inleiding, dat de jaarlijk- sche feestavond altijd een welkome ge legenheid is om de dames meer met het nut van het organisatieleven bekend te maken en hun voorts aan te toonen dat de critiek, welke door de zwakkelingen tegen de Hoofdbestuurders wordt geyoerd, on gemotiveerde critiek is. Hij spoorde de vrouwen aan hun mannen naar de verga deringen te sturen, opdat zij daar, als zij meenen dat zulks noodig is, hunne bezwa ren tegen alles wat niet naar hun zin gaat naar voren brengen. Nog wees hij op de mooie bepaling in het collectief contract waarin aan de arbeiders op 65- jarigen leeftijd een pensioen wordt ver strekt. Daarna werd gezamenliik bef, strijdlied gezongen, waarna de neer Loe rakker het woord verkreeg. Na een korte inleiding, waarin spreker zeide dat alle critiek ongegrond was doch dal we dit meer moeten beschouwen als ondankbaarheid voor alles, wat door onze vakbeweging is gedaan, zei spreker dat hij er niet aan zou beginnen om te trach ten de vrouwen te overtuigen, want, zei spreker, ik ben nu ongeyeer 25 jaar bezig er één te overtuigen en dat is mij tot he den nog niet mogeD gelukken! (hilariteit). Over ecnige maanden, zeide spreker, gaan een aantal bestuurders naar Rome, naar Z. H. Paus Pius XI om ziin voorganger-, onzen onvergetelijken Paus Leo XIII z.g. te huldigen voor de uitvaardiging van zijn nooit genoeg te prijzen Encycliek Rerum Novarum. Uitvoerig stond spreker stil bii vaastrom wij confessioneel zijn vereenigd en met, zooals er een streven was en'nog is, allen in eene vereeniging. We streven toch naar hetzelfde doel. Ja, zei spr., als alle men- schon engelen waren, kon dat, doch al be oogen wij hetzelfde doel, de middelen om dit deel te bereiken zijn ons, katholieken, niet alle even heilzaam. Een vergelijking trekkend tusschen Nederland met zijn confessioneele vakbeweging en Engeland bijv. met zijn ééne vakbeweging bewijst dat wij hier met de arbeidsvoorwaarden aan de spits staan on een tak van industrie waar het gemakkelijk een vergelijk te maken is nl. de kolenindustrie. Het wel vaartspeil in het arme Nederland van de mijnarbeiders staat hooger dan de mijn arbeiders in het rijke Engeland. Soreker wees er voorts op dat we na de uitvaar diging van de Rerum Novarum ontzagge lijk veel hebben bereikt. Het ledental gaat steeds in strijgende lijn en onze Roomsche Vakbeweging telt op het oogenblik 160.000 leden! Op liet contract van onzen Bond komende waar de voorzitter het pensioen fonds aanroerde, deed spreker uitkomen, dat de werkman van 65 jaar thans als hij niet werkt, 5.8Q per week meer ontvangt dan de werkman eemge jaren terug als hij wel werkte. De toestanden zijn door het streven der vakbeweging heel wat veranderd ten goede. De zieke arbeider heeft krachtens zijn contract recht op 80 pet. van zijn loon. Vroeger, ja toen was er wel oen enkele goede werkgever welke bij ziekte enkele weken het loon gaf, doch dan moest zoon arbeider zijn geheele verdere leven hiervoor zijn dankbaarheid toonen. IVLet klem wees spreker er op, dat de werkman als hij buiten zijn schuld ziek wordt uit dat bedrijf nrnet kunnen blijven leven. Met de macht welke wij in 30 a 40 jaren hebben bereikt kunnen wij den werk gever niet alleen beletten kwaad te doen, maar ook, dwingen om goed te doen. En naast het woord hebben we ook de daad oni redelijke klem uit te oefenen, al heb ben de Zeeuwsche boeren het ons euvel ge duid dat we op den jongsten Bondsraad ons weerstandje van ruim vier ton naar voren brachten! Zeker niet alleen de ar beid is de bron van waarde doch ook het kapitaal en de natuur. Maar wij willen voor die arbeid waarde hebben waarvan we behoorlijk kunnen leven. Arbeid door een mensch verricht moet menschelijk be loond worden! Wij hebben naar het woord van Leo XIII gehandeld naar onze Chris telijke beginselen en onzen strijd op Christelijken grondslag gevoerd. Een van de groote rampen waaronder Europa ge bukt gaat is de ramp der werkloosheid. Europa telt op het oogenblik niet minder dan 11.000.000 werkloozen en deze men- schen moeten evengoed gevoed en gekleed worden. Het communisme besprekend als een ramp voor de samenleving, deed spreker uitkomen dat er geen land zal worden ge vonden, waar het Russische volk zoo'n weerstand voor haar stelsel zal virwTen als in Nederland, omdat het Nederland- sche volk Christelijk is georganiseerd, het geen zij geleerd hebben door de Rerum Novarum Een krachtig applaus brak na deze mooie rede los. Vervolgens werd het woord gegeven aan de Tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen" welke de avond verder opluisterde met het mooie tooneelspel in drie bedrij ven „De Lijdensweg". In dit stuk speelde een drietal dames mede om de damesrol- len te vervullen. We zouden gaarne een beschrijving van dit mooie opvoedende tooneelstuk geven doch durven zooveel plaatsruimte niet vergen. Het kwam in hoofdzaak neer op een dwaze Moederlief de voor haar jongsten zoon, welke zijns vaders kas had bestolen, waarvan zijn moeder wist, en waarvoor een oude trouwe boekhouder volgens en door de wet werd gestraft. Door deze al te ver doorgedre ven Moederliefde zonk de zoon nog dieper en dorst zelfs later haar brutaalweg te zeggen dat dit de vrucht was van haar slechte opvoeding. De moederrol was in uitstekend goede handen en de vertolking was af. We zagen er velen van het zwakke geslacht zich de tranen drogen toen de moeder door hare dwaze liefde tot ver twijfeling kwam. Hiermede willen we be slist geen afbreuk doen aan de andere rol len, integendeel, allen zetten hun beste beentje voor en daardoor kregen we een goed harmonisch geheel. In alle stilte wer den de spe'ers gevolgd en het oorverdoo- vend applaus bewees hoe het voldaan had. Décor en grime waren uitstekend ver zorgd waardoor het geheel uitstekend tot zijn recht kwam. Het bekende strijkje „Si ne Nomine" zorgde als altijd voor muzikale afwisseling. Aan het einde dankte de voorzit'er allen die hadden medege werkt dezen avond zoo uitstekend te doen slagen en sloot met den Christelijken groet. Het was een in alle opzichten geslaag de feestavond. Katholieke Jonge Middenstands-Vereen. Het menu der vorige week was wederom goed verzorgd. De heer C. Strik hield een zeer interessante lezing over het vlieg- wezen en wel speciaal over het luchtschip. Spr. begon met de eerste luchtballon, die de Gebrs. Montgolfier in 17S3 de lucht in lieten gaan, besprak verschillende typen luchtballons, tot we kwamen aan de eerrte Zeppelin in t863 door Graf Zeppelin ge maakt. Daarna behandelde spr. de moderne luxuèus ingerichte luchtschepen, die we tegenwoordig zien gaan en vergaan. Den volgende avond hield dr. Simonis een voordracht over tandhygiène. 7899 pet. der schoolgaande jeugd, aldus spr., lijdt aan tandbederf en hoe staat het met de volwassenen? Spr. kon niet genoeg waarschuwen tegen een verwaarloosde mond, wat de oorzaak kan zijn van ver schillende ziekten. Spr. gaf verschillende wenken en raadgevingen hoe men zijn tan den en kiezen moet onderhouden, enz. Het was zeer interessant dezen des-kundige hierover te hooren spreken. Beide lezingen waren zeer leerzaam en werden dan ook met aandacht gevolgd. VEUR. Coöp. Tuinbouwveiling Veur en 0. In het versiag van de Coöp. Tuinbouwveiling te Veur dient nog melding te worden ge maakt dat in de plaats van den heer J. P. Hendriks, die statuair moest aftreden, werd gekozen de heer A. W. Hendriks te Veur. HILLEGOM. Laatste Oratorum-Uitvoering. Maan dagavond had in Flora de laatste Oratori um-uitvoering plaats van „Het Lijden ©n de Verrijzenik van onzen Heer Jesus Chris tus" door Mül'ler. Ook nu een tjokvolle zaal en innig schoon spel. Na 'beëindiging riep Mr. J. B. Song op het podiuim den dirigent, de pianiste, de solisten en den bespeler van het Harmoni um. Deze zeide o.m. het volgende: Het zad u misschien verwonderen, aldus spr., dat ik hier een oogenblik het woord voer en hier spreek namens de honderden, die zoo spontaan hebben genoten van deze uitvoeringen, om namens die allen uiting te geven aan de gevoelens van hoogachting, waarvan ik de bescheiden vertolker ben. Meer bestudeerden zouden dat wellicht be ter doen, beter uiting kunnen geven aan de gevoelens van dankbaarheid jegens dit goedgeslaagde, groote werk, een werk, dat mede tot deel had, de liefdadigheid te steu nen. Op vea-eerend verzoek heb ik die taak op me gen-omen, om te getuigen, dat ik geen voldioende woorden kon vinden, om juist weer te geven, wat hier het harte spreekt. De opvoeringen waren grandieus, schoon de melodiën, typisch de groepen. Frappeerend allen, die getuigen waren, die niet ernst en in stilte spel en zang hebben gevolgd. Kunstvol was wat de pianiste en de orga nist boden, en volgaarne sluit ik mij aan, bij wat de pers verklaarde: het vocale deel wos voortreffelijk. De leden der groepen hebben den hoogen ernst der vertolking be grepen, alles werd uitgebeeld in wijdings volle ernst. De snaren der ziel werden ge roerd en in deze avonden hebben wij be grepen, hoe groot de gave is van een mooie stem. Naar de directeur, den heer Litjens gaat de hulde t eerst uit, maar evenzeer tot hen, die zich om den directeur scharen. Het is u volkomen gelukt, aldus spr. tot den heer Litjens, de geschikte personen te vinden, die gij noodig hadt. Drie woorden passen in dit kader: prachtig, machtig en mooi. Vol bewondering staan we bovendien voor het mooie, phii'auitropisehe karakter, vertolkt in deze weing© woorden: gij het risico, anderen de winsten, indien deze er ziin. Zeer hoog waren c!e kos en, door u ge maakt, op eigen verantwoordelijkheid, wa ren de re>venuen niet toereikend, gij zoud.t bii- assen. Maar het meerdere komt de Eli sabeth- en Vineentius ten goede, geen eigen baat zat bij u voor. En daarom hebben wij voor u de allergrootste waardeering en zeg gen u op de allerhartelijkste wijze dank na doel zal worden afgedragen. Als blijvend souvenir bood Mr. Sens den heer Litjens onder daverend applaus een prachtige lau werkrans aan. Mr. Sens verder gaande zegt, in zijn plicht tekort te schieten, indien hij hierbij eindigde. Het is den directeur ge lukt, de krachten bijeen te brengen, die noodig waren en zij warén geschikt, de stem der soli heeft ons ontroerdHulde aan alle leden, allen biet enthousiasme voor het verheven deel bezie'd, langdurige rene- tities volgende, cm tot de perfectie te ko men. Aan alle Dames en Heeren mijn wel verdiende hulde. Zonder aan iemand te kort te doen. moge ik een bloemstuk aan bieden, aan Mej. Ric Kruijdcnberg, de Di rectrice van het Dameskoor „Sursum Cor- da" (applaus). Dames en Heeren, de spe lers mag ik niet vergeten, zij allen hebben recht on dank vcor de schoone groepen en tafereel en, maar in het bijzonder gaat mijn bewondering uit naar het spel van den heer A. W. Koppers. die op zulk een uitne mende wijze den Christusfiguur uitbeeld de. Dank ook breng ik \ioor de srhoo- opsitelling der gireopen, waarvoor de heer Van Gennep alle lof verdient. Hierna werden schittere"de bloemen aan de pianiste mej. A. v. d. Meij, aan me vrouw Litjensvan der Weaf aangeboden. (A^nlaus). De heer Litjens brengt sor hartelijk dank voor de gebrachte hulde. Het doet mij ge noegen, dat hij deze tot allen heeft uitge strekt, aldus spr. Zeer veel hebben wij u3 danken aan onzen beer Van Gennep, die zoo schitterend voor de beeMengrceoen heeft gezorgd. Dank breng ik aan de Da mes en Heeren voor hun goeden wil, an ders was ik stilletjes thuisgebleven. Aan al len breng ik dank, ook aan die ginder plaat sen innemen. Dank breng ik ook aan de bezoekers. Er is een batig saldo, maar dat z.ou er natuur lijk niet zijn, indien wij door bezoek niet gesteund waren. Dat er voor de noodlijden den iets is overgebleven, doet mij groot ge noegen, dat doet ook ons allen genoegen. Ofschoon ik reedis op tamelijk gevorder den leeftijd ben gekomen, wil ik u wel zeg gen, dat mocht O.L.H. mij nog enkele ja ren toeschikken ik misschien niet den drang kan weerstaan, om nogmaals ie', s dergelijks te probeeren. (Daverend ap plaus). Hierna bleef men nog eenigen tijd ge noeglijk bijeen. H00GMADE. Uitvoering. Zondagavond gaven do R K. Dilettanten uit Leiden een uitvoe ring in de zaal van den heer N. Opdam. Opgevoerd werd „Onde£ een Dak", too neelspel in 3 bedrijven. Al direct bij het open gaan van het doek bleek het een ge notvolle avond te worden.Spel en rolvast heid hebben gemaakt, dat alle aanwezi gen geboeid bleven en herhaaldelijk een hartelijke lach door de zaal daverde. Dit stuk stond onder regie van den heer J. v. d. Steen; de grime was van den heer Kou- wenberg. Mejuffr. Opdam zorgde voor de muziek, die tusschen de bedrijven er de goede stemming inhield. Een „tot weerziens" was de roep van de aanwezigen bij het einde van de uitvoering. HAARLEMMERMEER. Kippendief. Voor een paar weken werd door de Gebr. Bus te Nieuw Vennep, op hecterdaacl betrapt S. uit Hillegom in hun kippenhokken. S. was thans weer op vrije voeten. Bij den landb. S. Westeyn aan de Hoofdweg werden schapen ver scheurd. W. wist de eigenaars der honden op te sporen dioor de honden na te pedde len. Toen de politie bij W. op 't erf was om de schade op te nemen, kwam ook licht in de onlangs bij W. gepleegde kippendiefstal len; de politie had van S. een bos sleutels in beslag genomen; de landbodwer herken- d direct zijn sledte s. S., hierop te Hillegom gearresteerd en naar Hoofddorp overge bracht.. Vrachtauto met vee in de sloot. De expediteur Chr. den Oude' te Hcofddoap geraakte met een met vee beladen vracht auto te waiter op de hoek van de Liias er - wegIJweg te Nieuw Vennep. De koeien kwamen er met eenige lichte kwets uren af, maar liepen 't bollenland in bij den heer Verhage, alwaar zij groote schade aan richtten. De bestuurder en een passagier kwamen er zonder letsel af. De auto, die la ter op de kant werd gehaald, wa« ernstig beschadigd. Het export was niet verzekerd. SASSENHEIM. Auto te water. Gistermorgen geraakte door de gladheid der weg een luxe-auto van de firma- Speelman alhier op de Hee- renweg onder Heemstede te water. De berm is daar juist, voor enkele meters een paar meter verhoogd ten gerieve der voet gangers. De inzittenden, een reiziger der firma met z'n echtgenoot© op reis naar Duitsc-hland, kwamen, druipnat en ernstig verschrikt, er met lichte kwetsuren af. De inzittenden werden door de fam. welwil lend van diroge kleeding to or zien en later per auto van de firma Speelman gehaald. De auto werd met behulp van een zware transnortkraan van de firma Gebr. H. en J. de Jong te Heemstede uit de diepe sloot W0UBRUGGE. Eierenveiling. De Woubrugsche Eie- renveiling hield in hotel Guldemond haar ledenvergadering onder leiding van den eere-voorzitter, den heer Boddens Hosang Na opening kregen de secretaris en pen ningmeester gelegenheid hun verslagen uit te brengen waaruit o.m. bleek, dat net aantal steeds toeneemt en thans 82 be draagt. De middenprijs der eieren bedroeg 5.48 per 100 kippeneieren en 4.72 per 100 eendeneieren. Vervolgens werd de con tributie wederom bepaald op 1.per jaar, terwijl tevens werd besloten om sta tiegeld en huur te heffen voor het gebruik van kisten, zulks om te voorkomen, dat (Reclame) het materiaal -te lang wordt vastgehou den. De aftredende bestuursleden, de hee ren Schijf, den Hertog en Terhorst werden herkozen en voor de vacature-Van Dam werd gekozen de haer J. P. van 't Wout. Genoemde heeren namen hun benoeming aan. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht het aanvoeren van vuile eieren en het gezamenlijk inkoopen van jonge hennen bij erkende fokstations. Het be stuur zegde de volle medewerking toe, waarna de vergadering werd gesloten. ZEVENHOVEN. Eierenveiling. De Eieren-en Pluimvee- vereeniging „De Leghorn" hield een jaar vergadering in het café „De Viersprong" van den heer J. Smit alhier. Te zeven uur opende de voorzitter, de heer J. J. J. Konst, deze vergadering en zeide, dat de heer Burgemeester VV. J. Bocxe, door te drukke werkzaamheden verhinderd is, deze ver gadering bij te wonen, maar de vereeni ging een voorspoedig 1931 toewenschte, waarbij de voorzitter zich gaarne aansluit. Daarna deed de secretaris-penningmeester, de heer C. J. van Veen, verslag over 1930. Het ledental is van 78 tot 105 gestegen. De aanvoer was 280.950 eieren, 350 stuks pluimvee, 326 pond boter, 1029 pond kaas, 1566 kilo fruit, 524 stuks kool, 128 mandjes pootaardappeien, 70 kilo eetaardappelen, 130 kilo boonen, 33 kilo wortelen, 8 kilo uiten, 22 bos rabarber, 5 mandjes aard beien, 45 bos bloemen. Wat het geldelijk beheer aangaat, staat de vereeniging er goed bij. Begon men in 1930 met een tekort van 80, nu is er een saldo van 34 in kas. De inkomsten bedroegen 16.345.77 en de uitgaven 16.311.77. Besproken werd om gezamenlijk de hoenders te laten inënten tegen diphterie; wie hiervan gebruik wenscht te maken, kan zich vervoegen bij het bestuur. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftieednde heeren W. Domburg en C. J. van Veen met bijna algemeene stem men herkozen. KOUDEKERK. Aanbesteding. Voor de door Burg. en We tb. dezer gemeente gehouden aanbeste ding voor den bouw van een serre achter de dokterswoning, hebben de navolgende personen ingeschreven: D. Leenheer 10S9; R. A. Meijer ƒ1012; G. de Graaff ƒ991.50; G. Sepers te Hazerswoude ƒ980; Wed. H. van Driel 980.60; W. J. Jonge- neel 895; Gebis. Batelaan te Hazers woude 868. Het weik is gegund aan den heer W. J. Jongeneel alhier. Waar geen woonplaats vermeld zijn deze te Koudekerk woonachtig. Z0ETERW0UDE. Verbouwing Raadhuis. Ten gemeentehuize alhier had de aan besteding plaats van den voorgenomen verbouw van het raadhuis. Deze aanbeste ding werd gehouden onder uitsluitend Zoe- terwoudsche aannemers. Ingeschreven werd als volgt: Erven Paardekooper 19473; Chr. J. Kluiters 22725; A. H. Volleberg ƒ22518; A. J. van Vliet ƒ23558; Nic. Overaevest ƒ21850; L. J. Bosman 23760 en J. Bodewijk 2:1950. Het werk is nog niet gegund. Opsporing verzocht. Door den burge meester van ZoeterwouJe is opsporing, aanhouding en voorgeleiding verzocht van een man van omstreeks 40 jaar, die me. liedjes langs de huizen vent en de kan3 heelt gezien onder de hand een paar sche nen op den kop te tikken. HET ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN heeft Maandagavond aan drie personen het- leven gekost. Hie rboven het totaal vernielde personenrijtuig waarin zich de slachtoffers bevonden. Dinsdag heeft vanuit het R. K. Ziekenhuis te Den Haag de overbrenging plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen de Russische danseres ANNA PAWLOWA, naar Rotterdam, voor overbrenging per Batavia-lijn naar Londen. Voor het gebouw van K. W. ten Den Haag werd stilgehouden en 'n krans aangehecht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8