uit de omgeving uit de rijnstree:: WOENSDAG 28 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 gebonden dat alle beschouwingen ovei' kos misch leven, panspermie en dergelijke nog steeds tot het rijk der zuivere hypo these behooren. De biologie is daarom ge bonden aan de aarde, eeu geocentrische weteifschap, en vooral daar waar men be schrijft. en niet experimenteert. Dit lijkt, op het eerste gezicht, een onvermijdelijke beperking, Het is echter mijn overtuiging, dat deze restrictie, zooals zoovele anderen in de natuurwetenschap, berust op men- schelijke vooroordeelep. Vroeg of laat moet de biologie de ande re wetenschappen volgen en ons werkelijk een beschrijving geven van de eigenschap pen van de levende stof. Want zoowel de wiskunde, de natuurkunde en de scheikun de hebben ons geleerd dat nóch de men- schelijke vooroordeelen, nóch de toestand up aarde een veilige gids zijn voor de we tenschap. Er is geen twijfel mogelijk dat het hoo- gere dier, de hoogere plant; bijvoorbeeld de eikeboom en do leeuw, typische aard- sch© producten zijn. Zij zijn het tegenbeeld van zuiver aardsche condities, gebonden in een zeer samengestelde kringloop van aardsch gebeuren, waarin geen variatie geduld kan worden zonder noodlottige ge volgen voor het organisme. De hoogere or ganismen zijn aangepast aan dit com plex van uitwendige omstandigheden, dat wij milieu noemen. De wetenschap, die zich bezighoudt met de studie van het milieu, is de ecologie. Na van deze wetenschap, een beschrij ving te hebben gegeven, herinnerd spr. er aan dat het prof. Beyerinck is geweest, die deze ecologie op zulk een ongeëvenaar de wijze heeft weten te ontwikkelen. Hij heeft ons geleerd om, door middel van de selectieve voedingsbodems datgene tot ontwikkeling te brengen wal beantwoordt aan, of resoneert op bepaalde uitwendige omstandigheden. Engelsehe onderzoekers hebben deze methode Darwinisatie ge noemd. Mijns inziens ten onrechte. Want er is hier geen „struggle for life", geen „survival of the fittest"; het gegeven mi lieu lokt slechts enkele levensvormen uit hun latente stadium, terwijl de rest blijft ^lapen-. Het cosmopoliet voorkomen van lagere organismen, dat ons de basis geeft voor de studie van de uitwendige omstandighe den, is merkwaardig genoeg om in de eco logie tot een regel, tot een wet, tot „de wet van Beyerinck" te worden verheven. Een wet die zegt: „alles is overal". Alles is overal, en het milieu selecteert. Hoe meer extreem het milieu, hoe scher per de selectie, hetgeen spr. met voorbeel den aantoonde. Het is een onjuist standpunt om slechts de welbekende organismen als norm te ne men. Deze handelwijze toch wordt in geen enkelo andere wetenschap gevolgd. Alle milieus zijn gelijkberechtigd. Wan neer men echter, zooals de moderne psy- siologie wel doet, de „speciale aanpassin gen" niet opneemt in het physiologische schema, dan loopt men gevaar om, in plaats vifti het leven, de aardsche factoren te be schrijven. De aarde heeft ons dus niet geholpen in de studie van de levende stof. Inte gendeel, het lijkt wel alsof de biologie, door de bcstudeering van die levende we zens welke nauw gebonden zijn aan het alledaagsch milieu tot het leven heeft willen definieeren als het tegenbeeld van een toevallige en wille keurige planeet. Spr. stond hierna nog uitvoerig stil bij de uitspraak, dat alle milieu's gelijkberechtigd zijn, waarbij hij vooral deed uitkomen dat de poging om ons zeewater op te dringen als een ideale „vitale oplossing" met zeer gelukkig is te noemen. Het was bekend aan Sidney Binger, en later ook aan Jacques Loeb, dat organen of organismen in oplossin gen van een enkel anorganisch zout dikwijls snel hun levensfuncties staakten, terwijl een combinatie van verschillende zouten (zoogenaamde antagonistische zou ten in bepaalde verhoudingen het leven niet belemmerde. Van dit feit heeft een Amerikaansche school van biologen gebruik gemaakt om wederom het zeewater te gaan verheerlij ken en men is hierin zelfs zoover gegaan dai men ernstig beweerde dat tarweplan- ten in verdund zeewater beter groeiden dan in eenige ander oplossing. Door sommige onderzoekers werd een theoretische verklaring van deze weder- keerige ontgiftende werking van zouten beproefd, welke verklaring spr. aan een nadere beschouwing onderwierp." Spr. betoogde hierna dat water wel een goed tegenbeeld is van het leven. De eigenschappen van deze zoo bijzondere stof, of liever groep van st-offen vertoonen een groote analogie met de eigenschappen van het protoplasma. H«t gevaar dat men daarom water beschrijft inplaats van de levende stof is niet denkbeeldig. Prof. Hugo de Vries, heeft reeds vijftig jaren geleden de moed gehad met levende stof te experimenteeren onder, wat men zeker te dien tijde, onnatuurlijke omstan digheden noemde. In zijn doctorsdisserta tie, over den invloed van de temperatuur op de levensverschijnselen van planten heeft hij niet alleen gewerkt met hooge temperaturen, maar ook met hooge zout- cor cent ra ties. Beyerinck heeft indertijd in uw cryogeen-laboratorium nagegaan den invloed van zeer lage temperaturen op de levende stof. Zoo hebben twee oud-Leidcnaars reeds gewerkt aan de rotioneele omlijning van hel potentieel milieu, onafhankelijk van wat men in de physiologic pleegt te noe men „natuurlijke omstandigheden". Zoo behoeven wij niet Herr von Opel in een vuurpijl naar een nabijgelegen planeet te zenden, teneinde ons mede te deelen of zich daar ook levende wezens bevinden. Het werk van Beyerinck en van de Vries heeft ons getoond dat het Laboratorium in staat is een ruim gebied van omstandig heden te scheppen, waarin de mogelijkhe den van de levende stof kunnen worden bestudeerd. Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. Bij Griep en Gevatte koude Sana rin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct Bij Hoesten en Bronchitis Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apbth. en Drogisten. 467 R. K. PROPAGANDA-CLUB „DR. SCHAEPMAN". Tweede jaarvergadering. Gisteravond hield de Alg. R. K. Propa- gandaclub ,.Dr. Sehaepman" in de Burcht zaal van Hotel Den Burcht haar tweede jaarvergadering die maar matig was be zocht. Mr. H. F. A. Donders, opende de verga dering met de beste wenschen voor de leden en de vereeniging en gaf op deze eerste verga-dering van het jaar een kort overzicht over de geschiedenis der Prop. Club. Spr. deed zulks met zeer gemengde gevoelens. Hij herinnerde aan de op richtingsvergadering, waarin hij uiteenge zet heeft het drieledig deel der Prop. Club nl. het bevorderen der cultureele, sociale en godsdienstige propaganda voor katho liek Leiden. Spr. waarschuwde toen en doet zulks nu weer tegen een eenzijdige belangstelling voor de politiek. Spr. meent dat de politiek ten onrechte bij velen in een kwade reuk staat en het wil hem voorkomen, dat men goede krachten ter bevordering van de cultureele en sociale propaganda niet moet afstooten door een starre politieke propaganda. Op de vraag, of bet doel, dat de statu ten beoogen, het drieledige doel, dat spr. zoo juist noemde, bereikt is, antwoordt spr. ontkennend. Ter verontschuldiging daarvoor voert spr. aan, dat de tijd dei- kamerverkiezingen in 1929 de naaste aan leiding is geweest tot de oprichting en het is dus zeer begrijpelijk, dat allereeist op dit deel van het beoogde doel de aan dacht werd gevestigd. 't Zou misschien beter geweest zijn om zich daarna meer te wijden, aan de cultu reele en sociale propaganda, maar de vereeniging miste daaitoe nog den noodi- gen, goeden ondergrond. Het bestuur voel de het dan ook als een noodzakelijkheid, dat men eerst de beschikking moest heb ben over geschoolde krachten en om daar toe te komen heeft het bestuur in het af- geloopen jaar, een viertal cursus-avonden georganiseerd. Wat het resultaat van die avonden ge weest is, valt nog niet te zeggen, maar wat wel zeker is: die cursusavonden zijn voor de kas der vereeniging ruineus ge weest, zoodat het nieuwe jaar met schuld moest worden ingegaan. Het bestuur acht te zich nu niet verantwoord om op denzelf den weg voort te gaan, hetgeen zeer te betreuren is. Wanneer er dus op het oogenblik meer aandacht wordt geschon ken aan het politieke deel van.de taak der vereeniging, dan waarschuwt spr. ertegen, 'dat dit zijn oorzaak vindt in het boven staande, maar spr. roept dan ook tevens aller medewerking in om het drieledig doel der vereeniging na te streven. Na dit uitvoerige openingswoord wevde-n de notulen der vorige vergadering gele zen en onveranderd goedgekeurd. Hierna was aan de orde de installatie van den nieuwen Geest. Adviseur, kape laan B. Dorbeck, doch vanwege het veer- tig-uren-geberi was zijneerw. verhinderd, zoodat de installatie moest uitgesteld worden. De voorzitter bracht hier met enkele woorden dank aan kap. v. d. Ven, den oud-, adviseur, die wegens drukke werkzaamhe den als zoodanig ontslag van den Bisschop had gekregen. Aan het hierna door den secretaris, den heer H. Lombert, uitgebrachte jaarver slag, ontleenen wij, dat behalve de jaar vergadering vier ontwikkelingsavonden werden gehouden. Al had het bezoek op deze avonden greoter kunnen zijn, toch ziet heb bestuur met genoegen op deze avon den terug. Het ledental liep terug van 153 tot 146, dat der donateurs van 12 tot 10. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer v. d. Laan, geeft over 1929 aan inkomsten een bedrag van 167.27, waartegenover staat een uitgave van 164.221/2, zoodat het kassaldo was 3.04 1/2, terwijl er aan onbetaalde reke ningen nog een bedrag open staat van 80.—. De voorz. wees er in verband hiermede nogmaals op, dat dit tekort een rem voor het bestuur is geweest meerdere actie te ontplooien. Besloten is daarom middelen te beramen meerdere inkomsten te ver krijgen, hetgeen niet beter zou kunnen dan door het aanwerven van meerdere leden en donateurs. Daarvoor zal binnenkort een beroep op katholiek Leiden worden ge daan. De penningmeester werd gedechargeerd voor zijn gehouden beheer. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd mevr. v. d. HartBootsma en de heeren v. Oijen en Padberg. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden de heeren A. H. Boekraad en A. N; Dieben, werden her kozen. Nadat nog een en ander over de te voeren propaganda was gezegd, volgde een aangename gedaehtenwisseling bij de rondvraag, waarbij diverse punten voor de propaganda en het ontwikkelingswerk ter sprake kwamen, o. m. een K. R. O.-avond, sprekersavonden voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen, enz. Hierna volgde de officieele sluiting van de vergadering en werden de aanwezigen verrast door een aardige filmvertooning. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op een in dit blad voor komende openbare kennisgeving van den burgemeester betreffende het in dit jaar te houden onderzoek van de .gewone dienstplichtigen der landmacht. Voor vervolg Stadsnieuws zie pag. 5. EERSTE KAMER. BARON VAN VOORST TOT VOORST HERDACHT. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzit- t e r, mr. W. L. Baronde Vos v.Steen- w ij k, na den griffier verzocht te hebben, voorlezing te doen van een ingekomen brief, waarin namens de weduwe mededce- ling gedaan wordt van het overlijden van het lid der Kamer den oud-voorzitter J. J. C. baron van Voorst tot Voorst, de volgen de rede gehouden. Hetgeen wij reeds sedert eenige maan den vreesden is ers-' tot Voorst is van ons heengegaan. Kwam onze oud voorzitter nog .ua s zomer geregeld op ter vergadering, een on gesteldheid, welke den waardigen grijs aard toen plotseling aangreep, belette hem daarna in ons midden, waar hij zoo gaarde verwijlde, te verschijnen. Bij mijn optreden als zijn opvolger in het voorzitterschap van de Kamer, September 1929, had ik het voor recht de verdiensten van den overledene in het licht te stellen. Weinig zou ik zijn nagedachtenis eeren door van deze plaats in een herhaling te vallen. Treffender komt het mij voor mij te be palen tot de sobere maar veelzeggende ver klaring, dat de Eerste Kamer der SL-Ge- neraal over het verscheiden van baron Van Voorst lot Voorst in rouw gaat. In rouw, omdat zij een lid moet missen, die niet ver geten kan worden door 'hen wien het te beurt viel met hem samen te werken, en die daardoor in de gelegenheid waren zijn voortreffelijke eigenschappen en hem als mensch te leeren bennen en dus hoogelijk te waardeeren. Hij, de plichtsgetrouwe, düe den Zegen van het dienen l\et kan wel niei anders in zijn persoonlijk leven voor zich zelf heeft ervaren en de heerlijk heid ervan ons heeft doen aanschouwen. Met baron Van Voorst tot Voorst is ten grave gedaald een, van wiens rechtscha penheid en onafhankelijkheid karakter trekken, die in een volksvertegenwoordiger niet hoog genoeg kunnen worden aange slagen de handelingen van ons College zeer sprekende getuigenissen bevatten, en die met een langdurigen en sehoonen staat van dienst achter zich navolgenswaardig voorbeeld van geen rusten willende we ten en op zijn post is gebleven tot het einde. In hét harrenas heeft God hem op geroepen. De M i li. v. Binnenlandsche Za ken en Landbouw, de heer Ruvs de Beerenbrouck, sprak* daarna als volgt: Het zij mij vergund namens de regee ring aan uw gevoelvolle herdenking van den heer Van Voorst tot Voorst, lid en oud-voorzitter dezer Kamer, eenige woor den toe te voegen, die bedoelen de nage dachtenis van een eerbiedwaardig - mensch te huldigen. De breede kring, waarin deze persoonlijkheid een even erkende als ge- Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land hebben hedenmiddag te 12 uur in hei Gemeenlandshuis in hefc openbaar aanbe steed: de levering van hout, grind, steen slag, rijshout, enz. in twintig perceelen. Ingeschreven werd als volgt: J. M. Sam son, Leiden: perc. 8 ƒ3.15 p. M., perc. 9 ƒ40.5 p. M., perc. 10 4.50 p. M., perc. 11 3.55 p. M., perc. 12 f 8.50 p. M., perc. 14 0.80 p. M., -perc. 15 7.50 p. M., perc. 16 ƒ7.24 p. M., perc. 18 ƒ4.70 p. ton, perc. 19 4.40 p. M., perc. 20 300. Mij. de Eijnhouthandel, A'dam: perc. 1 l lO p. MS., perc. 3 481.65, perc. 5 845.71'; Fa. Ambachtsheer en v. d. Meulen, A'dam: perc. 1 287.22, perc. 2 406.46, perc. 3 ƒ378.90, perc. 4 ƒ1255.46, perc. 7 227.5!; N.V. Fabriek Seniirandolle, R'dam: perc. 17 1075; N.V. Houthandel v.-h. Kemper man, Silvoldeperc. 1 279, perc. 3 337 N.V. Dekker's Houthandel, Zaandam: perc. 2 328, peer. 4 1053, perc. 6 324, perc. 7 197; Stoomhoutzagerij „De Volharding", Oldenzaal: perc. 1 ƒ317.50, perc. 3 ƒ362.50, in comb, .ƒ574; J. v. d. Vlies, Sliedrecht: perc. 13 412; Fa. Gebrs. Hulzinga, IJssri- inonde: perc. 17 1470; H. P. v. d. Wal, Gouda: perc. S ƒ3.15 p. M3., perc. 11 3.25 p. M3.; Fa. H. de Goederen, Lin- schoten: perc. 3 391.75, perc. 1 ƒ352.80; N.V. Houthandel v.-h. P. Roth Czn., West- zaan: perc. 2 414, perc. 4 595, perc. 6 ƒ383, perc. 7 232; P. J. v. d. Hagen, Box tel perc. 1 294, perc. 3 389N.V. La- mink's Houthandel, IJsselmonde: perc. 1 ƒ370, perc. 2 ƒ363, perc. 3 ƒ449, perc. 4 ƒ1117, perc. 6 ƒ351, perc. 7 ƒ221; L. de Borst, Papendrecht: perc. 13 429.50; N.V. Houtbereiding, A'dam: perc. 17 J 1044; N.V. C. Schippers, A'damperc. 8 2.85 p. M3., perc. 9 4.25 p. M3.; fa. A. M. v. d. Eerden, Boxtel: perc. 1 303, perc. 3 347.50; Holl. Hoepelhandel, Sliedrecht: perc. 13 439.99; N.V. Houthandel v.-h. N. Fios, Den Haag: perc. 1 398, perc. 2 ƒ355, perc. 3 443, perc. 4 ƒ1248, perc. 8 ƒ348, perc. 7 237; J. Visser Jzn., Wer kendam: perc. 13 434; N.V.'Houthandel v.-h. fa. B. T-immer, Meppelperc. 1 335, perc. 2 360, perc. 3 3S5, perc. 4 1060, perc. 6 335, perc. 7 225; N.V. Grind- en Zandhandel v.-h. D. v. Baarsen, A'dam perc. 8 ƒ636, perc. 9 394, perc. 12 270, perc. 14 1697.50, perc. 15 1222.40, perc. 16 744, perc. 12, 14. 15 en 16 in massa ƒ3899, perc. 18 ƒ3319, perc. 19 1032.70; J. Mannak, Zaandam: perc. 8 2.99 p. M3., perc. 4 3.40 p. M3., perc. 14 5.34 p. ton, perc. 15 ƒ560 p. ton; N.V. Hupkes Hout handel, Dieren: perc. 1 378.22, perc. 3 449.54, perc. 17 962.20; T. de Klerk, Werkendam; perc. 13 ƒ390; D. Versloot, Bodegravenperc. 8 3.23 p. M3., perc. 9 3.97 p. M3.~, perc. 10 4.73 p. M3., perc. 11 ƒ3.43 p. M3„ perc. 12 ƒ8.38 p. M3., perc. 14 7.24 p. M3., perc. 15 7.48 p. M3., perc. 16 7.24 p. M3., perc, 18 5.64 p. ton, perc. 19 ƒ4.98 p. M3., perc. 20 7.84 p. ton? Fa. Joh. Raaymakers, Helmond: perc. 1 278, perc. 3 317; N.V. Houtzagerij en Houthan del v.-h. Felix Clercx, Helmond: perc. 1 295, perc. 3 324, perc. 17 1270; E. v. d. Berg, Leiden: perc. 8 3.50 p. M3., perc. 10 4.40 p. M3., perc. 11 3.35 p. M3., perc. 14 waardeerde plaats innam, ziet zich r}oor zijn overlijden getroffen door een gemis, een leegte, die duidt op het heengaan van een bemind evenmensch. Wij, die hij in het openbare leven achterliet, mogen nog voor een kort oogenblik onze herinnering terug roepen de teekenende gestalte van den man, wiens gaafheid van havt en verstand wij steeds hebben geëerd en bewonderd. Zoover wij den rechten lijn kunnen volgen, waarlangs zijn rechte leven liep, treffen ons in dit leven gaven van een geboren lieder. Een leider, zooals vele andere leiders dat niet vermogen te zijn, een leider, wiens gezag werd aanvaard, zonder dat het werd gevestigd Waar en in welken kring ook zijn arbeidzaam leven zich achtereenvol gens heeft afgespeeld, zien wij hoe zijn kordate persoon de harten wint zijner om- gering. Deze was gediend van zijn lei ding, die menschkundig \yas, van zijn ge zag, dat beminnelijk werd uitgeeofend. Zoo mag hij worden gezien aan het hoofd van zijn voorbeeldig gezin. Aan het hoofd ook van hen, die hij in zijn militaire loopbaan onder zijn vertrouwde aanvoering had. Zóó ook heeft hij zijn verantwoorde lijke plaats in deze Kamer bezet. Hier- bovenal heeft hij ons in aanraking gebracht met de karakteristieke gaven -van zijn no bele inborst, zijn rechtvaardigheid naast zijn eenvoud en sterk mannelijk plichtsge voel. Ook in de Kamer was zijn gezag, omdat hij er was, wiens ingeboren bescha ving de geschreven wetten en regelen ris het ware overbodig maakte. Hij heeft op deze wijze aan het bewaren en bevorderen der steeds goede verhoudingen in de Ka mer heeft bijgedragen, waarvan wij over tuigd waren, wellicht zonder ons hiervan ten volle bewust te zijn. Ook hierdoor heeft hij zijn trouw gediende land aan zich ver plicht. Staande rondom zijn leege plaats past het ons den oprechten wensch te uiten, dien hij als christenman steeds ge koesterd heeft. Dat God aan zijn recht schapen ziel eeuwige welverdiende rust moge schenken. De Kamer hoorde beide redevoeringen staande aan. De voorzitter deelde mede dat de brief van de familie van den heer Van Voorst tot Voorst docr hem na mens de Kamer is beantwoord met een brief van rouwbeklag. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de Centrale Seetië besloten heeft hedenavond in de afdeelingen te doen behandelen, onmiddellijk na de open bare vergadering, de wetsontwerpen tot goedkeuring der handelsovereenkomst van Genève Van 24 Maart 1930 met bijbehoo- rend protocol en tot wijziging van de Mo tor- en Rij wiel wet. De vergadering werd aarna gesloten. Eenige familieleden kinderen en klein kinderen van den overleden voorzitter woonden op de gereserveerde tribune hefc eerste gedeelte van de zitting bij. 7.25 p. M3., perc. 15 7.75 p. M3., perc. 16 7.95 p. M3., perc. 18 ƒ4.35 p. ton, perc. 19 4.30 p. M3.; N.V. Surinaamsche Hout handel en Zagerij, A'damperc. 1 35S 43, perc. 3 ƒ433.49, perc. 5 ƒ787.45; P. v. Wijn gaarden, Sliedrecht: perc. 13 ƒ419.99, perc. 18 3179, perc. 19 1049.82, perc. 20 142.50; N.V. Houthandel v.-h. W. Hoogen- dijk Wzn., Gouda: perc. 5 2245.71, perc. 7 ƒ207.10; H. R. v. d. Brand, Oud-Gastel: perc. 1 549, perc. 3 ƒ399, perc. 7 1047; D. D. Noordman, Leiden: perc. 1 367.80, perc. 2 ƒ357.40, perc. 3 401.3S, perc. 4 1075.98, perc. 6 357.59, perc. 7 230.81, ^erc. 17 1335.10. OEGSTGEEST. Jaarfeest St. Josephgezel'en. Zondag a.s. viert de St. J o&eph-Ge zei len>v er e e nigin g alhier, haar jaarfeest. Dit feest zaü begon nen worden met algemeene H. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt. De Hoogmis zal door den Weleerw. vice Prae- sen, Kap. N. van Schaik, worden opgedra gen voor het geestelijk en tijdelijk .welzijn van het bestuur en leden. 's Avonds fce 8 uur. zal door de leden een uit voering worden gegeven. Opgeveerd wordt: „De Juweelen cassette" een klucht in drie bedrijven. Het belooft een schitte rende a vond te worden. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. De gemeenteraad verga dert Donderdag a-s. te 9 1/2 uur. Punten van behandeling: Prae-advies op een er zoek van het A. N.V.; idem op het voorste1] van den heer Noordam inzake de keurloonen; voorstel tot verhuring van een perceel tuinland; voorstel tot partieele herziening der leges- verordening; voorste] tot wijziging der Al gemeens Politieverordening; voorstel tot het benoemen van leden der stem/bureaux; voorstel tot het vaststellen eener school geld verordening; voorstel tof het benoemen van een gemeente-werkman; rondvraag. WARMOND. Kiesvereeniging. Gisteravond verga derde de R.-K. Kiesv. in hotel „De Zon". De zeereerw. hooggeleerde heer prof. P. Heskes hield een rede over „Conservatief en modern". De vergadering was zeer druk bezocht. Bij de rondvraag ontspon zich een lang durige gedaehtenwisseling over de door het bestuur genomen maatregelen inzake candidaatstelling Prov. Staten, speciaal met betrekking lot de door de Kiesv. ge stelde candidatuur van den heer L. v. Delft. Uitvoerig verslag plaatsen wij mor gen. Gemeentelijke Aankondigingen DIENSTPLICHT. Jaarlijksch Onderzoek. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, behou dens onvoorziene omstandigheden, in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der Landmacht van de lichtingen 1919 en 1922. Plaats en tijd van het onderzoek zullen, nader worden bekend gemaakt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEX, Burgemeester. Leiden, 2S Januari 1931. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag. Dioc. Ver. van R.-K. Bijz. On derwijzers, „In den Vergulden Turk", 6.15 uur. Donderdag. Eerste der vier wetenschap pelijke voordrachten over het Ka tholicisme door mr. E. v. d. Helm O.F.M., Klein Auditorium, Acade miegebouw, Rapenburg 73, S uur. Donderdag, ledenvergadering A. R. K. A., Den Burcht, 8 uur. Donderdag, 3-October-Vereeniging, café- rest. „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. Lustrumprogramma P. K. Woensdag. Schouwburgavond, Leidsche Schouwburg. Donderdag. Lustrumviering Foyer Stads gehoorzaal, 9 uur, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 26 J a n. tot en met Zondag 1 Feb r. a.s. waar genomen door apotheek: M. Buekwijt, Visohmarkt 8, Telefoon 552. ALPHEN AAN DEN RIJN. Brandstichting? Hedenmorgen omstreeks 4 uur werd brand ontdekt in de hooiberg staande op het erf van den landbouwer V. S. in wijk Hoorn. Dank zij het doortastend optreden van de brandweer, welke zeer spoedig met de raotorspuit ter plaatse was, wist men verdere uitbreiding van den brand tc voor komen. De hooiberg brandde geheel af. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk te wijten aan kwaadwilligheid. Nader vernemen wij, dat de poiltie den vermoijdelijken dader reeds op liet spoor is. Aanbesteding. De uitslag van de in het secretariege bouw door B. en W. in het openbaar go- houden aanbesteding van de navolgende werken is als volgt: Perceel 1. Het verlengen van de Jan Nieuwenhuizenstraat en de Hugo de Groot straat, lengte ongeveer 145 Meter. 1. J. P. Killian k Co. te Gcrinchem 17.000; 2. L. P. v. d. Geer k A. T. Stuif zand, Leiden 16.759; 3. Gebrs. L. k J. v. Vliet 16.345; 4. Fa. Gesnian k Zoe e- meijer f 15.900; 5. Hoogendoorn k de Grauw 15.700 (ongeldig); 6. E. K. Vol kers te Hilversum ƒ15.210; 7. M. v. Stave ren te Capelle a. d. IJssel ƒ15.180; 8. M. Timmers, Leiden 15.000; 9. Fa. Gesman, Turkenburg k Oudenes 14.930; 10. C. v. Leeuwen, Nieuwerkerk a. d. IJssel 14.900; 11. P. Snoeker, Leiden 13.500; 12. C. v. d. Be.gen k Kersten, Hecijansdam 12.700; 13. Gebrs. J. P. v. Wijk 12.55714. J. J. Timmers, Leiden 12.500; 15. N.V. v. Dorth's Aan. Mij., Amersfoort 11.933. Perceel 2. Het maken van een befcon- schoeiing aan de Dorpstraat en het Noord einde wijk Aarlanderveen, lengte ongeveer 260 Meter. 1. C. C. F. de Jong, Gouda 14.SS0 (on geldig); 2. M. v. Staveren, Capelle a. d. IJssel 14.500; 3. C. v. Leeuwen, N. a. d. IJssel 13.850; 4. H. Bakje en H. Steen- kert, Haarlem f 13.642; 5. N. Ti mme .s, Leiden 13.500; 6. N. Gortemulder, Uit hoorn 13.200; 7. P. Kooyman, Uithoorn 13.185; 7a. F. Stigter, Ammerstol ƒ12.900; 8. C. de Raat 12.895; 9. N.V. v. Dorth's Aann. Mij. Amersfoort 12.76710. P. v. d. Dool, Ammerstol 12.644; 11. M. S. v. d Voort 12.488; 12. P. Snoeker, Leiden 12.350; 13. H. J. Scholte's, Ammerstol ƒ11.950; 14. P. de Pater, Waddinxveen 11.900; 15. J. J. Timmers, Leiden 11.500; 16. Gebrs. L. k. J. v. liet 11.370; 17. A. v. Dam 10.585; 18. Fa. Gesman k Zoete- meijer 10.490; 19. Fa. Gesman, Turken- burg k Oudenes ƒ10.153; 20. Gebrs. J. k P. van Wijk io.375; 20. H. Harre veld 9880; 22. S. k P. Bodegraven, Nieuwkoop 9761; 23. J. v. Wieringen 9748. Perceel 3. Het aanleggen van de Hofzichstraat, een verbindingsstraat met de Jongkindt Coninckstraat en het door trekken van de Toussaintstraat, lengte on geveer 370 meter. 1. fa. Killian k Co. f 23.900; 2. M. v. Staveren, Capelle a. d. IJssel ƒ23.880; 3. C. v. Leeuwen, N. a. d. IJssel ƒ23.150; 4. fa. Gesman k Zoete- meijer ƒ22.400; 5. H. Bak en H. Steenkert, Haarlem 22.300; 6. P. Stigter, Ammerstjl 21.8S8; 7. L. P. v. d. Geer en A. T. Sutif- zand, Leiden ƒ20.912; 8. N.V. Dorth's Aann. Mij., Amersfoort ƒ20.800; 9. T. de Winter en C. J. v. Weezen, Leiden 20.200 (on geldig); 10. Gesman, Turkenburg en Oude nes 19.584; 11. Hoogendoorn en de Grauw 18.440.50 (ongeldig). Waar geen woon plaats staat ."ermeld wonen aannemers te Alphen aan den Rijn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2