22ste Jaargang WOENSDAG 28 JANUARI 1931 No. 6807 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS 3>e Êeicbche Gou/toml' DE ABONP E' ENTSPFIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2 50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Ge'M,,streerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver- knjgbn -gen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruii ng. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent.. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTiEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen V „Ruimer en juister" Onder het vele, wat bij de behandeling van de gemeentebegrooting van Leiden is ter sprake gekomen, was ook weer de telken jare terugkeerende verklaring van de S.D.A.P. over de republikeinsche gezindheid der S.D.A.P., welke zich deswege verzet teger het subsi dieeren, uit de gemeentekas, van feesten, van volksfeesten, waarbij uiting wordt gegeven aan erkenning van en aanhankelijkheid aan het hoofd van den Staat. De Arbeiderspartij heeft opvattingen, welke ruimer en juister zijn! „Ruimer en juister", aldus de heer H. Polak in het „Volk". Zooals men weet worden in Fngeland leden der Arbeiderspartij soms in den adelstand ver heven, ook socialisten, die daar te lande er niets tegen hebben. Dezer dagen werd nu zekere Maxton doctor honoris causa. Naar aanleiding daarvan schrijft de heer H. Polak in het „Volk": „Het doet tegenover deze geschiedenis wel eenigszins komisch aan, dat het kabinet-Mac- Donald onlangs mijn ouden vriend James Sex ton, bestuurder der Transportarbeiders, gerid derd heeft hetgeen beteekent dat hij den titel Sir vóór zijn naam voert en dat deze de onderscheiding heeft aanvaara. En waar lijk, Jimmy Sexton kan gerustelijk met Max ton op één lijn geplaatst worden misschien nog wel een lijntje hooger wat betreft trouw aan onze beginselen en dienen onzer beweging, die hij, in zeer moeilijke omstand-gheden, arm en berooid, tegen hevige bestrijding in, in de groote havenstad Liverpool hielp opbouwen. Hier zou het heel wat opzien baren. of erger indien een socialist een ridderorde zou aanvaarden. In Engeland denkt men over zulke dingen anders en naar mijn meening ruimer en juiste evenals over het bijwonen van de opening van het Parlement door den koning, het uitsteken der nationale vlag bij allerlei gelegenheden, d,e houding tegenover het hoofd van den staat en dergelijke Hier maakt men zich veel te druk over allerlei dingen, die met het socialisme niets te maken hebben. Wij zijn nog altijd het burgerlijk republikanisme en 't anli-monarchisme uit den tijd van Domela Nieuwenhuis niet geheel kwijt geraakt". Wij wijzen op deze tegenstelling tusschen de opvatting van o.a. de Leidsche S.D.A.P. eener- zijds en den sociaal-demcraat Polak anderzijds niet omdat wij meeningsverschi'len in een partij verkeerd of vreemd zouden vinden natuurlijk niet. Wij wijzen er hier op, om door een partijgenoot van den heer v Eek c.s. te laten onderstrepen onze eigen meen'.ng, dat in deze de opvattingen van de Engelsche Ar beiderspartij ruimer en juister zijn! DUHSCHLAND BLOEDIGE BOTSING BIJ HAMBURG Tusschen politie en communisten. Maandagavond zou le Geesthacht een natio- naal-socialistische vergadering plaats hebben, waaraan ongeveer 200 personen zouden deel nemen. Tegen acht uur kreeg de politie in Bergedorff bericht, dat een honderdtal com munisten zich op weg naar Geesthacht had begeven. Een afdeeling politie werd terstond naar Geesthacht gezonden, waar tusschen haar en de inmiddels aangekomen communisten een verwoed gevecht werd geleverd. De politie werd met steenen en knuppels aangevallen, en beschoten. De politie beantwoordde het vuur. Twee personen werden gedood. Twee politie mannen kregen schotwonden, een derde werd door stokslagen ernstig gewond. Negentien personen werden gearresteerd. Uit het onder zoek, dat direct werd ingesteld, bleek, dat meer dan 32 schoten op het vergaderlokaal waren gelost. Het nieuwe kabinet hield daarna zijn eerste kabinetsraad. Bij de aanvulling van het kabinet is de af gevaardigde van Senegal een neger, tot onder staatssecretaris van koloniën benoemd. Dit is de eerste maal in de geschiedenis dat een neger zitting in een Europeesch kabinet beeft. De afgevaardigde heeft in 1914 zijn in trede in het Fransche parlement gedaan. Het communiqué over de eerste kabinetszit ting meldt, dat de bijeenkomst gewijd was aan de voorbereiding der regeeringsverklaring. De definitieve tekst der verklaring zal worden vastgesteld in de volgende zittingen van het kabinet. Volgens een verklaring van den minister president zal het kabinet zich Vrijdag aan Ka mer en Senaat voorstellen. FRANKRIJK. HET KABINET-LA VAL Een neger onderstaatssecretaris van koloniën Laval heeft gister voormiddag de nieuwe ministers aan president Doumergue voorge steld. ENGELAND DE LABOURS EN DE WERKLOOSHEID De zwarte wolken, die zich verleden week in dreigende dichtheid boven hel Engelsche kabinet samenpakten, beginnen thans af te trekken. In de eerste plaats, doordat de par lementaire Labour-fractie gistermiddag met een nadrukkelijke meerderheid van 97 tegen 13 stemmen heeft laten weten, dat Sir Oswald Mosley nog steeds niet de minste kans heeft, de ^nergieke leider van een gevaarlijke rebel lengroep te worden. Mosley's krachtige cam pagne voor een ingrijpende en veelomvattende werkloosheidspolitiek, nadat hij dit voorjaar uit het kabinet is getreden als protest tegen de bedachtzame en weinig effectieve houding der regeering bij de werkloosheidsbestrijding, heeft dus niet veel effect gehad. Op het verzoek van dc Mosley-groep werd gisteren een speciale fractievergadering gehouden om het werkloos heidsprobleem te bespreken, waarbij McDonald tot ergernis van genoemde groep niet aan wezig was. De eisch werd gesteld, dat er een nationale conferentie zou worden bijeengeroe pen om Mosley's plannen tot bestrijding van de werkloosheid aan het oordee' van de ge- hcele Labour Party te onderwerpen. Dit ver zoek werd evenwel met bovengenoemde over weldigende meerderheid afgewezen. Mosley legt zich echter niet bij deze nederlaag neer en zal in de vergadering van de nationale executieve der partij, welke Dinsdag wordt ge houden, opnieuw eischen, dat een nationale conferentie bijeen wordt geroepen. McDonald zal dan op de critiek van Mosley moeten ant woorden en ondanks de algemeene teleurstel ling ten gevolge van het in gebreke blijven der regeering om iets van werkelijk belang te doen ter verbetering der situatie, zal, naar verwacht wordt, de nationale executieve even eens weigeren op Mosley's verlangen in te gaan. Inmiddels heeft Lloyd George het gevaar dat de regeering door het werk'oosheidspro- bleem in het Lagerhuis bedreigd heeft, aan merkelijk verminderd. De liberale leider heeft een motie ingediend, waarin hij van de regee ring een krachtige werkloosheidspolitiek' eischt, gebaseerd op het bekende p'an der libe ralen, dat de uitgifte van een groote staatslee- ning voor openbare werken meebrengt. Gezien de afkeer van Snowden, den kanselier van de schatkist, tegen een dergelijke leening, waar mede gistermiddag trouwens het Lagerhuis wederom krachtig heeft ingestemd, leverde deze liberale motie schijnbaar een groot ge vaar op voor het kabinet. In werkelijkheid is het evenwel anders. De conservatieven kunnen niet voor deze motie stemmen, voornamelijk op grond van de voorgestelde groote staats uitgaven en nu Lloyd George een eigen motie heeft ingediend, kunnen de liberalen zich ont houden van stemming over de reeds eerder Ier tafel gebrachte conservatieve motie van af keuring, opgesteld in verband met de werk loosheidspolitiek der regeering, zonder dat zij zich daarmede blootstellen aan de beschuidi- ging, dat zij de politiek Van de regeering goed keuren. De stemming over de voorstellen van Mosley in de fractievergadering van gisteren bewijst verder dat slechts een gering aantal Labour-leden zich genoodzaakt zal voelen voor de motie van Lloyd George te stemmen. Ook wat het onmiddellijk gevaar betreft voor een nederlaag m het Lagerhuis bij de hedenavond te houden stemming over de twee de lezing van de vakvereenigingswet zijn de vooruitzichten opgeklaard. De chief whip van de liberale fractie heeft namelijk verzekerd, dat op zijn hogst twaalf liberalen tegen de regeering zullen steipmen en waarschijnlijk zal dit aantal nog niet eens worden bereikt. Al is men hier niet algemeen deze meening toege daan, is men toch wel overtuigd, dat het ka binet ook dit gevaar met een kleine meerder heid van stemmen zal overleven. Tel. RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGING IN DE OEKRAÏNE Naar aan den „Osservatore" uit Riga ge meld wordt, hebben te Kieff tal van vergade ringen plaats gehad van de provinciale ver- eenigingen van actieve godloocheraars. Tijdens deze vergaderingen werd een plan opgemaakt, pm iederen vorm van godsdienst in de Oekraïne volledig te vernietigen. Volgens dit plan zouden in het loopende jaar ongeveer zesduizend kerken gesloten moeten worden Bovendien werd besloten, collectieve landbouwbedrijven te stichten, waaraan alleen atheisten kunnen deelnemen. BRITSCH-INDIE MASSA-BETOOGINGEN VOOR GANDHI Tijdens treinreis en bij aankomst te Bombay. De vrijlating van Gandhi uit de gevangenis te Poona werd zeer spoedig «n het geheele land bekend en op de tusschenliggende sta tions werd de leider door duizenden aanhan gers begroet, die hem naar 's lands gebruik de gtvouwen handen toestaken. Gandhi droeg, zooals gewoonlijk, slechts een lendendoek, ter beschutting tegen de koude nachtlucht had hij zich verder in een groote, zelfgesponnen deken gehuld. Zijn bagage bestond uit boeken, verschil lende spinnewielen en duizenden brieven, die hij tijdens zijn gevangenschap had ontvangen. Terwijl Gandhi gedurende het laatste ge deelte van zijn reis eenige persvertegenwoor digers te woord stond, bleef hij al pratende spinnen. Hij zeide werkelijk niet te weten, of hij ge lukkig was over zijn vrijlating. „Ik heb de gevangenis onbevooroordeeld verlaten, maar geen deer leiders kan gelukkig zijn, zoolang nog een der aanhangers onzer beweging gevan gen zi\. Ik kan onmogelijk een einde maken aan de campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid, voordat allen vrij zijn en de spe ciale maatregelen zijn ingetrokken. Het is de taak van den onderkoning een einde te ma ken aan de onderdrukking". Gandhi verklaarde verder, dat hij geen plan nen voor de toekomst had gemaakt. Hij had nog geen inzage genomen van de verklaring, door den Britschen premier MacDonald op de siotzitting van de Ronde-Tafel-conferentie af gelegd, doch zal deze verklaring grondig be- sludeeren en ook voeling nemen met de Britsch-Indiërs, die de Londensche conferentie hebben bijgewoond. Met vrij groote vertraging rolde de trein om 8 50 het Victoriastation te Bombay binnen. Een geweldige menschenmenigte had daar uren- iang op de aankomst der vrijgelaten leiders staan wachten en toen Gandhi en mevrouw Naidoe uitstapten, werden zij met groote geestdrift begroet. Slechts met groote moeite konden zij de voor het station wachtende auto mobielen bereiken en toen de wagens zich in beweging zetten, vormde zich een groote op tocht, die Gandhi begeleidde naar het huis van een vriend, een Indisch koopman. Om de paar minuten stond Gandhi's auto stil, om den aanhangers gelegenheid te geven den mahat- ma te begroeten. Direct na aankomst bij zijn vrienden begon Gandhi reeds zijn besprekingen met de andere leiders. Het voornemen bestaat dat hij en de eveneens vrijgelaten leden van het bestuur der Congrespartij zoo spoedig mogelijk naar Alla habad zullen vertrekken voor een onderhoud met den ouden leider Pandit Motilal Nehroe, die ziek te bed ligt. R.-K. STATEN-CENTRALE „LEIDEN". Wij ontvingen het officieele proces-verbaal voor de stemming voor no. 2 van de candi- datenlijst voor de Provinciale Staten ge houden op 25 Januari 1931 in'de R.-K. Kies- vereeniging, aangesloten bij de R.-K. Sta- ten-Centrale „Leiden". Uitgebracht op: Bolsius Mr. E. J. M. H. te Leiden 2528 Bruin de J. P. te Zoeterwoude 81 Delft van H. L. te Warmond 47 Groenewegen J. te Zoetermeer 8 Haase F. G. M. te Lisse 15 Heemskerk P. te Leiden 23 Klaver P. te Hillegom 16 Leeuwen van G. te Wassenaar 108 Lierop van F. C. te Hillegom 26 Loerakker B. N te Hillegom 1146 Meskers J. B. tc Hillegom 22 Paardekooper C. P. J. te Oegstgeest 10 Ru ij ter de W. te Noord wijk 63 Veelenturf P. F. te Hazerswoude 11 Van onwaarde 35 Totaal 4140 Zoodat, zooals reeds gemeld, als No. 2 voor de definitieve lijst gekozen is het zit tend lid de heer Mr. E. J. M. H. Bolsius, te Leiden. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Hoogwoud D. Hoo- genboom. Commissaris van politie. Bij K011. besluit is aan A. Heeroma, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Amster dam. Bijdragen aan wachtgeldregelingen te Amsterdam. Bij Raadsbesluit van 24 Januari 1923 werden B. en W. van Amsterdam gemach tigd, bijdragen van 25 percent te v«*rlee- nen in uitkeeringen, welke door werkge vers aan hun arbeiders worden verstrekt (wachtgeldregelingen), zulks onder voor waarde, dat het Rijk eveneens bijdragen tot een gelijk percentage zou vorleenen. Met dergelijke wachtgeldregelingen be oogen werkgevers in tijden van malaise hun geschoolde werklieden zooveel moge lijk voor hun onderneming te behouden Tevens dienen dergelijke regelingen echter als niet te versmaden middel ter bestrij ding van de gevolgen der werkloosheid. Immers, bij de werkloozenkassen der vak- vereenigingen zijn lang niet alle arbeiders aangesloten, terwijl de unkeenngsduur dier kassen beperkt is. Bovendien is het in tijden van crisis uit economisch oogpunt van belang, dat zooveel mogeiijk personen iu het genot zijn van inkomsten, welke eenigszins op peil blijven. Door het herstel van het economisch le ven is het aantal wachtgeldregelingen, waarvan er in de jaren 1921-']923 verschei dene in onze Gemeente van kracht varen echter geleidelijk ingekrompen, zoodat. se dert 192G geen enkele meer in werking wa-s. De laatste jaren werd dan ook geen pest voor bijdragen in wachtgeldregelingen meer op de bezrooting voorgesteld. Thans heeft echter de X.V. Werkspoor, ingaande 4 December 193C-, daartoe genoopt door het gemis aan voldoende werkgelegen heid voor haar arbeiders, een wachtgeld regeling ingevoerd, in dier voege, dat uit- keering wordt verstrekt aan werklieden, die minder dan veertig uren per week wer ken en dan op de basis van een uit kee ring van 3.30 per dag. Voorloopig zal deze wachtgeldregeling gelden voor drie maanden. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft besloten een subsidie van 25 percent in de kosten dezer wachtgeldrege ling te verstrekken, onder voorwaarde, dat ook de Gemeente een gelijke subsidie ver strekt. Wat hef jaar 1931 betreft is het zeer moeilijk een eenigszins betrouwbare ra ming te maken, daar niet vooruit is te zeggen, hoe de werkgelegenheid bij Werk spoor verder zal zijn en of de wacntgeld- regeling ook na einde Februari a.s. nog zal worden voortgezet, terwijl bovendien de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat ook andere werkgevers het voorbeeld van Werkspoor volgen. Met een bedrag van ƒ25.000 voor 1931 zal echter voorloopig wel kunnen worden volstaan, gezien dc er varing, voorheen met de wach'geldregeiin- gen opgedaan. Jubilé J. A. de Zwart. Men meldt ons uit Nijmegen. A.s. Zondag 1 Februari zal het 12 1'2 jaar geleden zijn, dat de heer de Zwart uit Leiden vertrok naar het Zuiden van ons land 0111 daar geheel in dienst der R.-K. Arbeidersbeweging werkzaam te zijn, gelijk hij in Leiden reeds werkzaam was in den R.-K. Volksbond en R.-K. Graf. Bond, Pro- pa gandaclub enz. De heer de Zwart is thans 12 1/2 jaar bij de standsorganisatie der arbeiders in het Bossche diocees werkzaam, resp. met standplaats Tilburg, 's Bosch en Nijme- gen. A.s. Zondagmiddag zal in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw te Nijmegen een en ander feestelijk worden herdacht. Naast de gewone werkkring van „vrij gestelde" in een district met bijna 40 af- deelingen met 7000 leden is dc jubilaris voorzitter van het R.-K. Ziekenfonds voor medische hulp, voorzitter van het R.-K. Verplegingsfonds ter plaats, voorzitter Bond van R.-K. Ziekenfondsen, lid Bios coopcommissie. bestuurslid Raad van Ar beid, bestuurslid Herwonnen Levenskracht en Berg en Bosch, lid Watersnoodcommis sie, pl. lid Scheidsgerecht geineenteperso- neel, leider van het rechtskundig advies bureau te Ni:megen enz. j De jubilaris was de eerste z.g. arbeiders- student gedurende 3 jaren aan de R.-K. Universiteit, en studeerde ook gedurende 3 jaren economie aan de R.-K. Leergan gen te Tilburg. Voor Gelderland is hij eerste plaatsver vanger Tweede Kamer van de z.g. vrije ze tel. Waar wij weten dat de jubilaris ook in VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsche arbeidersregeering en het werkloosheidsprobleem. Gandhi's aankomst te Bombay. De bekende Zweedsche vlieger Lundborg de redder van Ncbile, doodgevallen. (Luchtvaart, 2de blad.) Leiden nog vele vrienden en kennissen heeft, meenen we goed te doen, op dit 'ju bilé even de aandacht tc vestigen. In z'n Leidsche jaren was hij ook z.g. straatpropagandist met do Roskam en Kath. Volk. Dc productie in de cacao- en choco ladefabriek der firma C. J. v. H o u t e n Zn. te Weesp zal op Zaterdag worden stopgezet. Van de gehuwde arbeiders wordt het loon gehandhaafd, de ongchuwdcn zul len het loon voor den Zaterdag moeten mis sen. In de werkplaatsen blijven de arbei ders op Zaterdag werken. Onder de vele aanbiedingen, welke het Katholieke Comité van W e r k 1 o 0- z e n z 0 r g te Amsterdam heeft ontvangen, is er een van de Veieeniging R. K. Kin deruitzending in het bisdom Haarlem, af deeling Amsterdam, om honderd kinderen van werkloozen gratis uit te zenden. INTREEREDE VAN PROF. L. G. M. BAAS BEKKING. Gaja of: leven en aarde. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking, nieuw benoemd hoogleeraar in de plantkunde aan de Leidsche Universiteit als opvolger van prof. dr. tl. M. Janse, heeft vanmiddag in het groot auditorium dezer Universiteit zijn ambt aanvaard met het houden van 'n rede, geti.eld: Gaja of: leven en aarde In de ontwikkeling van de wetenschap en meer in het bijzonder in de ontwikke ling van de natuurwetenschap ziet men den mensch als middelpunt plaats maken voor de aarde als centrum van de beschou wingen. Van anthropocentrisch denken of 7.00 men wil, astrologisch denken verwijdt zich dc horizon tot geocentrisch beschou wen. Doch op dit laatste, dit Ptolemitiscli standpunt werd niet stilgestaan. Het den ken sloeg zijn vleugels uit en eischte het heelal zelve op als haar we;tig terrein; de wetenschap werd Copernicaanseh. Deze groote ommekeer in het denkeu is niet beperkt geweest tot de sterrekun- de, vrijwel alle andere natuurwetenschap pen hebben deze evolutie, vroeger of la ter in hare ontwikkeling doorgemaakt, zoo als spr. uiteenzette. Hieruit blijkt dat iedere wetenschap, vroeg of laat, zich los tracht te maken van de aarde. Zelfs de geologie, die nardsche wetenschap bij uitnemendheid heeft on langs haar blikken geslagen naar de maan. en is, door meting van het soortelijk terug kaatsend vermogen en dc soortgelijke po larisatie van het teruggekaatste licht van verschillende gebieden van het tnaan-op- pervlak gekomen tot merkwaardige con- clusiën omtrent de natuur van de delfstof fen van onze naaste wereld buur. Ook heb ben de meteoristen ons sinds lang herin nerd aan hel feit dat geologie niet geheel „gaia" logie kan zijn. De biologie is dusdanig aan de aarde

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1