22ste Jaargang VRIJDAG 23 JANUARI 1931 No. 6803 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e Zcidóohd (Bou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.50 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOver verdraagzaamheid Een inzender in het „Volk" kwam dezer dagen op tegen een aansporing in „De Proletarische Vrouw" aan de vrouwelijke partijgenooten gegeven om er goed op te letten of de broodbezorgers, enz. wel leden zijn van den modernen bond, blijkbaar met de bedoeling dat zij, indien dit niet het geval mocht zijn, haar brood en andere benoodigdheden van een ander zullen be trekken. De inzender waarschuwt zijn par tijgenooten niet de practijken te gaan vol gen, die zij in andere richtingen afkeuren. Wat dit laatste betreft de inzender had beter kunnen verwijzen naar socia listische practijken elders! Inderdaad getuigt de aansporing in „De Proletarische Vrouw" van een onverdrage- lijke onverdraagzaamheid. Wij begrijpen zelfs niet, dat genoemd socialistisch vrouwen-blad een dergelijk opruiend geschrijf kan en durft publicee- ren! Krachtens onze beginselen keuren wij zoodanige onverdraagzame houding ten scherpste af V Onevenwichtigheid Naar aanleiding van het overlijden van de danseres Anna Pawlowa schrijft Henri Borel in het „Vaderland". Het was de genadige Voorzienig heid, die haar midden in haar glanzen de carrière, op het hoogtepunt van haar pralende, stralende kunst, heeft doen overgaan naar de lichtere astrale streken, waar de zwaarte niet meer is die zij op aarde zoo moeizaam heeft moeten overwinnen vóór haar zege praal over de techniek haar er boven ophief. Deze altijd jonge fee, die ons ver scheen in een sfeer van glans en vi bratie en rhybhme en licht en muziek, die bij de Goden hoort, mocht niet den sloopenden ouderdom kennen en nooit onbekwaam worden door zwak te om op het allerhoogste plan te blij ven wiegelen en trippelen en tour- 'noyeeren en zweven en droomen. Het wreede oogenblik, dat voor al?e groote sterren eenmaal komt, het oogenblik van haar roem overleven óf scheiden van den dansvloer, is haar genadig bespaard. Zij is van ons heen gegaan in vollen glans van schoon heid, in zuiverste schittering, als een ster, die in lichtend spoor aan het fir mament verschiet Zoolang de dans een kunst blijft, zoolang rhythme en maat en melodie een mensch bevangen om zijn verruk kingen en smarten in schoonheid uit te dansen, zoolang zal Anna Pawlowa blijven leven, die niet gestorven is omdat de Schoonheid nooit sterven kan. Wij drukken dit af, om eens te laten zien, dat de onevenwichtigheid in de be- oordeeling^ de waardeering der dingen ver kan gaan VOLKENBOND DE VOLKENBONDSRAAD. Geheime zittingen. De voorzitter van den volkenbondsraad, minister Henderson, heeft gistermorgen vroeg onverwachts de leden van den Vol kenbondsraad bijeengeroepen in een ge heime zitting, die werd gehouden in de privé-apartementen van den waarnemenden secretaris-generaal van den Volkenbond en waar slechts de veertien raadsleden waren zonder eenig ander lid der delega ties. In die geheime zitting van den Volken- bondsraad is slechts besloten, dat nog tij dens de huidige zitting de definitieve <7a- tum van het bijeenroepen der ontwape ningsconferentie zal worden vastgesteld. Gisternamiddag werd opnieuw een ge heime zitting gehouden. De openbare zitting. In de openbare vergadering van den Volkenbondsraad werd eerst behandeld het rapport der mandatencommissie over haar zitting van November. Hierna heeft de Volkenbondsraad be sproken het rapport der enquêté-commissie inzake de slavernij in Liberië. Zaleski bracht rapport uit, waarbij hij in herinnering bracht, dat de euquête-commis- sie bevonden heeft, dat slavernij en ge dwongen arbeid nog in groote mate be staan en dat de ambtenaren der regeering zich hebben schuldig gemaakt aan onbarm hartige onderdrukking en knevelarij der bevolking in het binnenland. De gedelegeerde van Liberië trachtte den slechten indruk eeingszins uit te wis- schen door op den voorgrond te stellen, dat de regeering-van Liberië zelf het initia tief tot de benoeming der enquête-com missie had genomen. Hij hoopte, dat andere staten dit voor beeld zouden volgen. Hij gaf de verzeke ring, dat de regeering van Liberië zooveel mogelijk de aanbevelingen der enquête commissie zal opvolgen, doch moest in dit verband wijzen op den slechten financiee- len toestand van Liberië. Indien de Volkenbondsraad een enquête omtrent de financiën van Liberië zou hou den, dat dan zou blijken in Liberië ook een financieele slavernij bestaat. Het opium-misbruik. In de middagzitting heeft de V. B -raad het rapport van de enquête-commissie in zake het opium-rooken in het Oosten be handeld. De commissie had persoonlijk een onder zoek ingesteld, vrijwel overal in het Verre Oosten en had ook Nederlandsch-Indië be zocht. De commissie erkent, dat zij, ook na een persoonlijk bezoek aan de Philippijnen, waar het AmerikaanBche volstrekte verbod van opium-rooken sinds eenige jaren is uit gevaardigd, tot de conclusie is gekomèn, dat een volstrekt verbod van opium-rooken niet doelmatig is en dat een betere methode van de bestrijding van het opium- rooken is, de methode, die in de Europee- sche kolonies wordt toegepast, van de re glementeering van het opium-rooken, ge paard gaan'de met een bestrijding van den smokkelhandel. De commissie geeft, aan het eind van haar rapport verschillende aanbevelingen, die wellicht niet alle door de Ncderlandsch- Indische regeering met voldoening zullen worden ontvangen. Wanneer het rapport door onze regee ring zou worden aanvaard, dan zullen ver schillende wijzigingen in de Nederlandsch- Indische wetgeving inzake het opium-roo ken noodzakelijk worden. Vooral is in dit opzicht van belang, dat de commissie aanbeveelt, dat overal zonder ui'zondering zal worden ingevoerd het stel sel van vergunning voor het opium-rooken en van rantsoeneering van degenen, die 'n vergunning verkregen hebben. Ofschoon ook in Nederlandsch-Indië dit stelsel reeds bestaat en in het grootste deel van onze kolonies wordt toegepast, kent men in Ned.-Indië toch eenige zoo genaamde open gebieden, waar het opium- rooken nog zonder vergunning is toege staan. In deze districten zou echter na de aan vaarding van het rapport der enquête-com missie eveneens het vergunningsstelsel met rantsoeneering moeten worden ingevoerd. FRANKRIJK. HET KABINET-STEEG GEVALLEN. Tengevolge van het graanconflict Het ministerie-Steeg heeft gisteren, na een bijzonder roemloozen strijd, zijn einde gevonden. Met 293 tegen 2S3 stemmen is het mi nisterie in de minderheid gebracht. De stemming had plaats bij gelegenheid van een interpellatie van Buiat over mede- deelingen, door den landbouwminister Ba ret, inzake de graanprijzen gedaan, welke mededeelingen tot een hevige speculatie hadden geleid. De interpellant heeft een zeer scherpe redevoering gehouden, maar het meest treffende was, dat hij den minister kon ver wijten, dat diens connecties en bekendheid met den graanhandel den schijn hebben gewekt, dat de speculatie van den groot handel vrijdom kreeg en de belangen der- boeren werden benadeeld. De debatten waren buitengewoon scherp en de genadeslag werd gegeven door oud minister Flandm, die niet enkel den mi nister van landbouw maar het geheele ka binet aanviel en gebrek aan homogeniteit en aan een leidende gedachte verweet. De verdediging van den miinster van landbouw was uiterst zwak en de minister president wist zijn meerderheid niet anders bij elkaar te roepen, dan met een beroep op de voorstanders van de laiciteit. Zulks maakte op de kamer al een zeer slechten indruk, daar de rechtsche opposi- j tie de prioriteit vroeg voor haar afkeurings motie, terwijl de minister-president slechts een dagorde zonder meer kon aanvaarden. Toen de prioriteit aan de motie van de oppositie werd verleend, bleef er voor het ministerie niets anders over, dan heen te gaan. Toen aan het einde van de schorsing de uitslag van de stemming bekend werd, bracht de nieuwe meerderheid een ovatie aan Flandin, die als het ware Tardieu, die ongesteld is, verving. De socialisten ovationneerden de com munisten, omdat die tegen het kabinet had den gestemd en daardoor de Tardieu-meer- derheid hadden geholpen. Toen Steeg binnentrad, brachten de kar tellisten ook hem een ovati*. De kamer geraakte in zulk een groot ru moer, dat de voorzitter slechts met moeite den uitslag van de stemming kon mede- deelen. Het ministerie is bezweken aan zijn eigen grove fouten. In de parlementaire kringen was na de zwakke verdediging van Steeg de crisis voorzien en verwachtte men alge meen het optreden van een kabinet-La val, waarin de oude Tardieu-meerderheid het leeuwenaandeel zou hebben. NIEUW FIANCIEEL SCHANDAAL IN FRANKRIJK? In Parijsche financieele en politieke krin gen deden gisteren geruchten de ronde over een nieuw financieel schandaal. De politie heeft, volgens deze geruchten, huiszoeking gedaan bij een Parijsche cre- dietbank; over het resultaat dezer opera tie wordt strenge geheimhouding in acht genomen. In goed ingelichte kringen verluidt, dat dit schandaal slechts weinig in omvang verschilt van de Oustric-affaire. Van an dere zijde echter wordt beweerd, van een klacht van een cliënt der bank. RUSLAND GAAT RUSLAND SUIKER EXPORTEEREN? Nieuwe dumping. Nauwelijks hebben, na maandenlange onderhandelingen, de Brusselsche bespre kingen geleid tot resultaten, waarvan lei dende suikerproduoenten zich veel voor stelden, of men begint te vreezen dat d9 uitvoering van het beroemde Chadbourne- plan op moeilijkheden zal stuiten van Rus sische zijde. Volgens de „Evening Standard" zijn er teekenen die erop wijzen, dat Rusland voornemens is op de suikermarkt een soort gelijke rol te gaan spelen als het in het na jaar op de graanmarkt gedaan heeft. Het voornaamste doel der gesloten overeen komst is, door middel van beperking van de productie of den uitvoer voor een tijd vak van 5 jaren, 't bestaande productie overschot te doen verdwijnen. Gelijk men weet heeft Duitschiand, dat een groot sur plus had, het tot stand komen van een ver gelijk aanvankelijk hardnekkig in den weg gestaan, doch ten slotte de overeenkomst eveneens geratificeerd. Het voor export beschikbare surplus van Ruslanr wordt hier nog tweemaal zoo hoog gesteld als dat van Duitschiand, en eerst genoemd land schijnt thans begonnen te zijn met den uitvoer van het overschot. Lu Indië is een lading aangekomen en verkocht beneden de pariteit van Java-suiker, en twee andere ladingen zijn voor Oostzee havens bestemd. Nadat Rusland de graanmarkten gedes organiseerd heeft door het dumpen van zijn graan, bedreigt het thans de suikermarkten. Mr. Chadbourne, de vertegenwoordiger der Cubaansche suikerindustrie, keert naar Londen terug om de besprekingen met sov jet-ambtenaren, welke hij eenige weken ge leden te Berlijn aangevangen had, opnieuw aan te knoopen. Rusland laat zich door andere economi sche overwegingen leiden dan de overige suikerproduceerende landen. Het exporteert zijn suiker surplus om dezelfde redenea, waarom het zijn graansurplus geëxporteerd heeft, niet om dat het geld noodig heeft, en het tot eiken prijs wil krijgen. Het dum pen van Russisch graan heeft desorgani satie der graanmarkten ten gevolge ge had, en aldus de economische crisis in Ame rika verergerd; het dumpen van Russische suiker kan, op wat kleiner schaal, soort gelijke gevolgen met zich sleepen. CHINA DE COMMUNISTEN IN KIANGSI. Opnieuw meester van Nantsjang? Volgens een bericht uit Shanghai zijn »n de provinoie Kiangsi nieuwe communisti sche onlusten uitgebroken. Het is den communisten gelukt, zich op nieuw meester te maken van de hoofdstad der provincie* die reeds vroeger verschei dene maanden in hun bezit is geweest. Bij de verovering van de stad door de commu nisten moet 3/4 van de bezetting over den kling gejaagd of gevangen genomen zijn. HERZIENING DER TELEFOONTARIEVEN IN BELGIE. Gedeeltelijke terugkeer tot het vaste abonnement en streeknetten. Men schrijft ons: Uit het Handelsoverzicht Nederland België van December j.l., het Orgaan der Ned. Kamer van Koophandel in België, blijkt, dat aldaar met 1 December 1930 nieuwe telefoontarieven in werking zijn getreden. Het merkwaardige bij deze herziening is dat daaruit blijkt, dat men in België ten •aanzien der Telefoonpolitiek gaat in de richting hier te lande door de kringen van Handel, Nijverheid en Landbouw voorge staan en lijnrecht ingaat tegen de telefoon- politiek in Nederland gevolgd. Dit is van te meer belang, omdat Bel gië tot voor enkele jaren zeer ver bij Ne derland op telefoongebied achterstond, maar inmiddels met groote sprongen Ne derland is opzij gekomen en mogelijk reeds is voorbij gestreefd. De eerste tegenstelling is wel dat in Nederland per jaar per abonné tiental len guldens winst worden behaald. In Bel gië oordeelt men het eohter een daad van efficiency en van rationalisatie van het maatschappelijk leven om den tijd en moeite uitsparende en zooveel gerief ver schaffende telefoon in breede lagen der bevolking te brengen en besteedt men de winst ten volle en zelfs meer dan dat voor verbreiding van de telefoon. In een tijd van malaise is dit trouwens een zeer juiste politiek. Niemand zal voorts beweren dat België er op financieel gebied rooskleu riger voorstaat dan wij. in Nederland zou men echter reeds zeer tevreden zijn als de winst op de telefoon behaald, geheel gebruikt zou worden om den dienst te verbeteren en de tarieven te verlagen. Typisch is voorts, dat in België bij de nieuwe tarieven van December 1930, het ge sprekkentarief voor een groot deel weer is losgelaten en gedeeltelijk is teruggekeerd bot een vast abonnement. Terwijl voordien in België evenals te genwoordig hier te lande per gesprek moest worden betaald, geldt dit thans slechte voor gesprekken boven een bepaald aan tal. Voor b.v. netten van 1000 tot 10.000 abonneé's is ingesteld een jaarabonnement van 525 francs (ƒ36.75) met recht op 600 kostelooze gesprekken. Blijkens de erva ring in Nederland werden door zeer velen der op dergelijke netten aangeslotenen per jaar niet meer dan 600 gesprekken aange vraagd, voor dezen beteekent dit tarief derhalve een terugkeer tot het vaste abon nement. In de netten met minder dan 300 abon- né's werd het jaarabonnement gesteld op 375 francs 26.25) met recht op 400 koste looze gesprekken. Als men nu weet, dat volgens de laatst bekende schatting van het Hoofdbestuur het aantal gesprekken in de netten met minder dan 300 aangeslo tenen, in Nederland en dat onder de wer king van het vaste abonnement, per jaar ge- miüueld 514 bedroeg, dan blijkt daaruit wel in hoe groote mate men in België tot het vaste abonnement is teruggekeerd. Eveneens merkwaardig is nog dat, in zoo scherpe tegenstelling met wat kier te lande geschiedt, overal groote streeknetten zijn gevormd. Under locaal gesprek wordt n.L niet alleen verstaan het gesprek afgewik keld op de locale centrale, maar ook de interlocale gesprekken tusschen abonné s van netten waarvan de centrales hoogstens 10 K.M. van elkaar verwijderd zijn. Derge lijke streeknetten vindt men tegenwoordig trouwens in het buitenland meer. Hier te lande wordt voor een dergelijk gesprek 10 cent berekend waarbij men slechts drie minuten mag spreken tegen aldaar onbeperkt of hoogstens 6 minuten als een ander op de aansluiting wacht. Zooals te begrijpen valt, zal de Belgische regeling het gerief dat men van de tele foon kan hebben zeer vergrooten. Karakteristiek is daarentegen bij onze nieuwe Nederlandsche telefoontarieven de opzettelijke en zelfs uitdrukkelijk als doel aangegeven belemmering van het locale telefoonverkeer. Door de weigering om streeknetten te vormen werd eenzelfde re sultaat ten aanzien van het streektelefoon- verkeer bereikt. Deze eigenaardige houding is te verklaren uit het weinige respect voor het gerief der telefoongebruikers. Dat in het algemeen van de telefoon, in eenigszins ernstige mate misbruik werd ge maakt, is immers, gezien de lage gesprek- kencijfers, onmogelijk vol te houden. Aan gezien bovendien de kosten van een tele foongesprek als eenmaal de geheele instal latie is aangelegd, uiterst miniem zijn, va!l het zooveel misbruikte argument dat bij vast abonnement de weinigsprekers zouden betalen voor de veelsprekers, practisch ge heel weg. De hinder en het minder gerief welke ook de weinigsprekers van het ta rief per gesprek hebben, zijn voor dezen trouwens veel grooter dan het zeer geringe VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad behandelt het opium-vraagstuk. Het kabinet-Steeg gevallen. Een nieuwe Russische dumping? De aardbeving op Java. (Ned. O.-Indië, 2e blad). BINNENLAND. Geheimzinnige moordaanslag op een ziek meisje te Haarlem. (Gem. Ber., 2de blad.) Mislukte moordaanslag te Amersfoort. (Laatste Ber.). De 21ste R.A.I.-tentoonstelling te Amster dam, (Sport, 2de blad). voordeel dat zij zouden hebben bij een rechtvaardige verdeeling der lasten. Nog voor het gesprekkentarief volledig in Neder land was ingevoerd, kwam men in België derhaJve alweer voor een groot deel er van terug. Het verzet van het Nederlandsche bedrijfsleven tegen het nieuwe tarief wordt daardoor nog eens te meer volkomen ge rechtvaardigd. Het is te hopen, dat spoedig uitvoerige cijfers oa. ook omtrent de vermindering van het locaal telefoonverkeer gepubliceerd zullen worden, opdat zal kunnen worden na gegaan of de „proef" met het gesprekken tarief (want meer is het gelukkig nog niet, volgens de uitdrukkelijke en herhaalde verklaring van den Minister van Water staat), al of niet als geslaagd moet worden beschouwd. Hoofdzaak is, dat de groOte aohterstand van Nederland op telefoongebied zoo spoe dig mogelijk moet worden ingehaald door, evenals in het buibénl&hd, de winst te ge bruiken voor verlaging der tarieven en ver betering van den dienst. Onmiddellijk daar naast staat de eisoh dat aan het locale-, het streek- en het interlocale telefoonver keer zoo weinig mogelijk belemmeringen worden in den weg gelegd, opdat de tele foongebruikers het volle gerief kunnen ont vangen dat de telefoon biedt. Daardoor zal de verbreiding en populariseering vah de telefoon ten zeerste worden bevorderd. R. K. CENTR. KIESVEREENIGING STATENKIESKRING GOUDA. De candidaten. Op het stembiljet, dat a.s. Zondag hun, die hun stem voor de verkiezing van 6 pei- sonen voor de definitieve lijst van candi daten voor de Prov. Staten van Zuid-Hol land, zal worden voorgelegd, komen voor de navolgende namen (alphabetisclr): A. C. van Berkel, Gouda. A. Brand Pz., Boskoop. H. E. J. Bank, Hoogmade. G. Bulten, Voorhout. W. L. M. Daniels, Hillegersberg. A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven. J. Duinisveld, Zoetermeer. Jhr. L. C. M. von Fisenne (aftr.), Rijswijk. Dr. A. C. A. Hoffman (aftr.), Gouda. J. Hoogenboom, Oudewater. P. de Jong Czn., Roelofarendsveen. P. Kasteel, 's-Gravenhage. H. G. van Kempen, Woerden. W. J. H. J. M. Keijzer, Stompwijk-Veur. C. H. Koemans, Gouda. J. Kok, Loosduinen. J. C. J. v. d. Leeuw, Pijnacker. A. J. van Lieshout, Schiebroek. B. N. Loerakker, Hillegom. E. A. Meijer, Voorburg. W. Mooijman, 's-Gravenhage. H. C. J. L. v. d. Plas, Voorburg. C. Schalkwijk, Reeuwijk. H. Stulemeijer, Sohiedam. C. J. van Veen, Zevenhoven. P. F. Veelenturf, Hazerswoude. W. G. de Vroom, Bleiswijk. A. J. M. van Well, Zeg waart. J. J. Wubben, Rijswijk. De „Tribune" uit de leeszalen. De liberale „Avondpost", overnemend wat de „Msbd." schreef naar aanleiding van de schandelijke plaat in de „Tribune" (cok door ons overgenomen), voegt daar aan toe: „Wij zijn het met deze laatste op merking volkomen eens. Weg met dit blad uit alle openbare leeszalen". Te Winkel is overleden de heer K. Breebaart, oud-lid van Prov. Staten van Noord-Holland en bestuurslid van veie landbouworganisaties. Tot stationschef te Haar- 1 e m is benoemd de heer A. Breekpot, thans oontroleur van Beweging 1ste Idas bij de Ned. Spoorwegen bij de inspectie te Amsterdam. - De R. K. Steenfabriek» ai- bei dersbond zal eveneens, naar de „Vlkskr.' bericht, de gebouwen aan de Drift te Utrecht verlaten; „St. StephAnus" heeft aangekocht het gebouw aan den Wee rd singel O.Z. 27.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1