UIT DE RIJNSTREEK SPORT RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 22 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 ROELOFARENDSVEEN. Feestavond D. 0. S.. In een stamp volle zaal in hotel „De Vier Heemskinde ren" gaf D. O. S. haar jaarlijksche uitvoe ring. De voorz. opende met een hartelijk speechje de uitvoering en wenschte allen een genoeglijken avond. Daarna kwam on der leiding van den heer W. v. Ruiten op de planken het stuk „Ik ben de moedigste man van de wereld". In dit detective-spel kwamen vroolijke en spannende momen ten voor. Een daverend applaus beloonde de spelers voor hun spel. Hierna kwam de heer W. v. Ruiten met eenige leuke sneldichten ten tooneele, die de aanwezigen deden schudden van het lachen. Daarna werd tot stijving der kas een verloting gehouden. Als eerste prijs een taart, welke aan de spelers werd ge schonken, wat met gejuich van achter de coulissen werd begroet, tweede een kist si garen, wat dankbaar werd aanvaard en den tooneelspelers een gratis rookertje be zorgde. Na de pauze kwam „Wie zal hem heb ben" ten tooneel. Alle spelers zonder uit zondering gaven zich geheel, en dit zware stuk werd zeer góed vertolkt. Voor verdere aanvulling zorgde de heer v. Ruiten, wien het wel was toevertrouwd. Rest ons nog te vermelden „Sergeant en Recruut" van W. v. Ruiten en R. Kennis en een dramatisch liedje van „De Arme Mil- 1 ionair". Na het tooneel was er gelegen heid tot dansen. Zij, die deze uitvoering nog niet hebben bijgewoond, raden wij aan hedenavond eens te gaan zien, wat de heeren sport- menschen op het tooneel prestoeren. Ze zullen er zeker geen spijt van hebben, en steunen tevens hun plaatselijke sportver- ceniging, die deze steun zeker kan gebrui- kaen. Het aanwezige publiek bewees wel sympathie te gevoelen, en veel donateurs traden weer tot de vereeniging toe. VOORSCHOTEN. Verloren. Een polis. Twee notitieboek jes. Een dameshandschoen. Een das. Twee bankbiljetten. Geboren: Johannes Cornelis, z. van P. van Beek en 0. J. van der Meer. An ton, z. van W. Segaar en C. H. Verhaar. Nicolaas, z. van N. J. van der Krogt en M. van Galen. Ondertrouwd: J. C. van Leeuwen 30 j. en P. G. de Jong 27 j. O. L. Bors- boom 30 j. en C. H. Hooijmans 29 j. Joh. Belt 50 j. en M. Blokland 50 j. Overleden: E. M. du Saar 68 j. 0. van Meurs 76 j. C. E. H. Rol 20 j. Vertrokken: K. P. M. van Wensen naar Amsterdam. Clir. Pelt naar Lei den. A. van Leeuwen en echtgenoor.e naar Bodegraven. J. B. Valentin en gezin naar Veur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Werkloosheid. Werkloozen ingeschre ven op 21 Januari 19311 Autogeenlasseher, 1 Behanger, 40 Betonwerkers, 3 Boomkwee kers, 3 Chauffeurs, 57 Fabrieksarbeider, 3 Grondwerkers, 1 Kaasmaker, 1 Kantoor bediende, 4 Klinkers, 77 Losse arbeiders, 1 Machinebankwerker, 1 Machinedraaier, 1 Mandenmaker, 20 Metselaars, 2 Meubel makers, 30 Opperlieden, 8 Scheepmakers, 1 Schilder (uitvoerder), 15 Schilders, 8 Schippers, 2 Sigarenmakers, 23 Timmer lieden, 2 Tuinders en 7 IJzerwerkers. Aanrijding. Gisteravond werd in wijk Hoorn de vrachtauto van bode v.' V. door een uit tegenovergestelde richting komende auto zoodanig aangereden, dat zijn wagen dwars over den weg kwam te staan. De schade was vrij belangrijk. De politie zal tegen den veroorzaker van het onheil pro ces-verbaal opmaken. KOUDEKERK. Bouwen. Aan den heer R. A. Meijer, timmerman alhier, is opgedragen het bou wen van een woonhuis voor rekening van den heer R. Dorrepaal voor de som van 4535.buiten het schilderwerk en het afbreken en weder opbouwen van een dub bel woon huis voor rekening van den heer N. van Harskamp voor de som van 4900. Landstorm. Per autobus van den eer J. Langhout alhier hebben een 20-tal leden van onze Afd. van den Bijz. Vrijw. land storm deelgenomen aan de groote feestver- gadering, welke gehouden is op Woensdag avond j.l. in de Dierentuinzaal te den Haag. Z0ETERWÖUDE. Personalia. De heeren Henk Brovter- man en C. Dolle alhier slaagden dezer da gen voor het examen boekhouden Mercu- rius. Ontslagen. Een bij de gemeentelijke werkverschaffing te werk gestelde werk- looze is door B. en W. als zoodanig ontsla gen, omdat gebleken is dat de man K>g loondienst bij derden verrichtte, aismede zich nog de uitkeering uit den werkloozen- kas deed uitbetalen. Paardenlijst. Op den z.g. paardenlijst komen de namen voor van 96 eigenaren met een totaal van 110 vorderingsplicbtige paarden. Een „Kerk"-autobus. Door een paar ouden van dagen is tot Burg. en Welh. een verzoek gericht om te bevorderen, dat zij voortaan, evenals voorheen, des Zondags in de gelegenheid worden gesteld orn met de autobus naar de kerk te kunnen rijden. Tengevolge eener wijziging in de dienstre geling is n.l. de ondernemer van den auto busdienst ZoeterwoudeLeiden, zulks ten gevolge van wettelijke bepalingen, genood zaakt geweest de z.g. kerkritten te laten vervallen. Aanrijding. Gisterenmorgen had op den Hoogen Rijndijk een vrij ernstige aan rijding plaats. De koopman C. G. uit, Lei den, reed met zijn bespannen voertuig op voornoemden weg. Even voorbij de li. K. kerk wilde hij een z„g. mallejan passeeren. Juist toen dit geschiedde, kwam vanuit de tegenovergestelde richting een luxe, auto, bestuurd door Van H. uit Alphen a. d. Rijn met flinke snelheid uit den mist opdoemen. Zooals gevreesd werd geschiedde. De wa gen werd aangereden en omvergeworpen; zoowel het paard als de wagen lagen langs den weg. C. G. werd van de bok geworpen en geraakte bekneld onder den wagen. Door toegeschoten ooggetuigen weid hij uit zijn benarde positie bevrijd, wonder boven wonder zonder eenig letsel. Het paard kwam er minder goed af; deze kreeg een vrij ernstige vleeschwonde. Dooi de rijkspolitie werd tegen den autobestuurder SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN De derde ronde. Van deze ronde zijn de volgende uitslagen te vermelden: le groep: M. M. Segaar wint van G. van Herk, W. Demmendal verliest aan A. v. Kla veren. Afgebroken is de partij J. M. Volders A. J. Schilt. Volders verliest de afgebroken partij uit de le ronde aan Demmendal. 2e groep: Dr. C. H. Hins wint van Th. v. Wijk. W. H. Bosscha en E. v. d. Valk spelen remise. 3e groep: J. E. Stol wint van van N. J. v. d. Eist. P. v. d. Hoeven verliest aan G. Bos scha. 4 e groep: A. H. v. Eisen verliest aan J. Tjalsma. W. de Bruin wint van J. H. Faber. A. L. de Wolf wint van A. H. v Eisen. 5 e groep: J. G. v. Eybergsn wint van A. Zanen. Ir. J. J. G. van Hoek wint van S. P. Ouwerkerk. A. Zanen en G. Pels spelen re mise. Afgebroken is de partij A. G. de Blé- courtv. Eybergen. De stand. In groep A staat Segaar nu bet beste met 2 uit, vervolgens Schilt met 1 uit 1 en 2 afge broken partijen, In groep B: Dr. C. H. Hins met 2uit 3, voorts W. H. Bosscha en E. v. d. Valk, elk met 2 uit 3. In g r o e p C: G. Bosscha met 3 uit 3 en mr. C. J. Goudsmit met 1 y. uit 2. In groep D: W. de Bruin met 2 uit 2, Rassers 1 uit 1 en De Wolf en Tjalsma, elk 2 uit 3. In groep E: Ir. J. J. G. van Hoek met 3 uit 3, verder A. G. de Blécourt 1 uit 1 en 1 afgebr. partij. Bij de beschouwing van dezen stand moet men er rekening mede houden, dat enkele spelers nog niet drie partijen gespeeld hebben De vierde ronde zal gespee'd worden op Vrijdag 6 Februari a.s. HAAGSCH GERECHTSHOF. DE MOORD IN DE RUBROEKSTRAAT TE ROTTERDAM. De vierde Kamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van den 40-jarigen gewezen por tier P. S., die in Juni van het vorig jaar in zijn woning aan de Rubroekstraat te Rotterdam zijn beide kinderen met revol verschoten en messteken om het leven bracht en deswege door de Rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevangenis en met ter be schikking stellen van de Regeering. De procureur-generaal bij het Hof re- quireerde 5 jaar gevangenisstraf met de zelfde voorwaarden. Het Hof achtte het onderzoek niet vol ledig en gelastte derhalve een nieuw on derzoek. De behandeling dezer zaak zal nu plaats hebben Woensdag 4 Februari a.s. waarbij o.a. dr. van Woerkom, arts te Rotterdam, als deskundige zal worden gehoord. De procureur-generaal bij het gerechtshof mr. J A. de Visser, eischte bij bevestiging van het vonnis der Haagsch'e rechtbank, waarbij de 44- jarige bedrijfschef Th. F. H., vroeger te Lei den, is veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf wegens verduistering in dienstbe trekking, meermalen gepleegd. Verd. die zeide zichzelf gereclasseerd le tebben, verzocht een voorwaardelijke straf. Arrest. 4 Febr. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De 60-jarige juffrouw K., huisvrouw van M. te Leiden, heeft op 22 Juli in de Nico- laasbeetsstraat zekere juffrouw N. mishan deld, omdat deze haar dochtertje zou hebben beleedigd De politierechter legde haar deswege 7 da gen voorwaardelijke gevangenisstraf op. Verd. kwam van dit vonnis in hooger beroep en ver klaarde onschuldig te zijn. Zij heeft zelfs de mishandeling niet gezien. Na getguigenverhoor eischte de procureur- generaal bevestiging van het vonnis. Arrest 14 Febr. a.s. „Vad." Uitgesproken: W. Stolwijk, landbouwer te Rietveld, Hazerswoud e; cur.: mr. E. J. Gel derman, te Leiden. Zeg, zouden wij onze vlucht niet uitstel len. Het regent. THERES1A NEUMANN VAN KONNERSREUTH EN LIDUINA VAN SCHIEDAM. Lezing van prof. dr. Titus Branidsma 0. Carm. Prof. dr. T. Brandsma sprak Dinsdag avond voor een groot gehoor in de aula der Nijmeegische Universiteit over boven genoemd onderwerp. Synthese der verschijnselen. Spr. vergeleek het leven van Theresia Neumann met het daarmede in vele opzich ten overeenkomend leven va<n Liduina van Schiedam in de 15e eeuw. Allereerst de verschijnselen te Konnersreuth besprekend, wilde spr. beproeven, daarvan een synthese te geven. Hoewel There sia's zes-jarige ziek te een groot anderscheid vormen met haar tegenwoorcfigen toestand, valt in beide een steeds innigen vereeniging met Christus vast te sit ellen, een verlangen, in zijn lijden te deelen, zijn leven en sterven in zichzelf te belvene. Bron en onderpand dier ver eeniging is voor haar de H. Communie. Zoo sterk is haar voldoening in Jezus' bezit, dat zelfs haar lichaam daarin deelt en zijn geen ander voedsel meer behoeft. Vanuit deze oentrale gedachte is haar leven harmo nisch samen te vatten. Haar voedsel is de Heiland. In haar extatische visioenen is die eenheid tot het hoogste opgevoerd. Naar de omschrijving van het mystieke leven door de H. Theresia van Avila meent spreker vervolgens in de toestanden, welke There sia van Konnersreuth doormaakt, als eer ste fase te moeten zien, wat de H. There sia noemt het gebed van ingekeerdheid, overgaande in het gebed van rust.. Zij is een geestelijke slaap, een rust in den Be minde. Degene, die in dezen toestand ver keert, gelijkt in vele punten een slapende, wiens geestelijke werkzaamheid ten deele in rust is, terwijl voor bepaalde functies dikwijls een verhoogde werkzaamheid op treedt. Men onderscheidt hier de actieve in gekeerdheid, waarin de persoon zelf al zijn vermogens op God richt, en de passieve in gekeerdheid, waarbij door God verder be slag op die vermogens gelegd .wordt. The resia gevoelt zich hier passief en deze toe stand geeft haar het bewustzijn van ver eeniging met Christus, een deelen in zijn geluk en in zijn alwetendheid voor zoover Hij haar dit toestaat. In dezen toestand van helderziendheid verstaat zij vreemde talen, onderscheidt zij gewijde zaken, leest zij in de gedachten harer omgeving, doet zij voorspellingen enz. Va.n hetgeen zij in dezen toestand mededeelt, herinnert zij zich later niets. Het is haar, of zij heeft ge slapen. Een tweede fas© vormen de exta- sen, te onderscheiden in vervoeringen, ver rukkingen en een vlucht des geest es. Hierbij is Theresia geheel van de wereld afgeslo ten en bestaat deze niet meer voor haar. Zij doiren slechts enkele minuten, maar laten een scherpe herinnering na. Betreffen deze visioenen gebeurtenissen uit het leven des Heeren of der Heiligen, dan gaat de ver voering over in een verrukking, bij het zien van het lijden in een vlucht des geestes. Na deze verrukkingen en vlucht des cees- tes keert Theresia. niet aanstonds tot den gewonen toestand terug, doch bMjft zij nog een tijdlang allersterkst beheerscht door hetgeen zij aanschouwde. Deze toestand kan als een virtueele voortzetting van het visioen beschouwd worden. Merkwaardig is, dat Theresia daarbij wel haa.r gewone denkvermogen toont, maar de herinnering aan al het vroeger ge'eerde en doorleefde schijnt verloren te hebben. Zij ka.n zich niet anders uitdrukken of zich het geziene an ders voorstelen dan als een bind van een jaar of vijf. Uit het feit, dat zij zich van een gelijk visioen zoo goed als niets, van een ander visioen veel meer indachtig is bij deze vis oenen, schijnt men te mogen aflei den, dat daarin het emotioneele, het visu eels overheerscht. Minnaressen van het Lijden. Terugkomend op de Z. Liduina van Schie dam stelt spreker vast, dat hier een buiten gewoon groote overeenkomst is. In de dwaasheid des Kraises zijn beiden minna ressen ran het Lijden geworden, tot die lief de gebracht door gestage overweging van het Lijden en de daarin kenbare Liefde des Heeren. Beider vereeniging met Christus in zijn Lijden werd bezegeld door de H. Communie, voor beiden het eenig voedsel. Spr. vraagt zich af, wat er van Liduina is overgebleven in de herinnering van het volkDe blijde lijderes, die het lijden lief had, dat haar aan Jezus gelijkvormig maak te en haar deed deelen in Zijn lijden, en die de kracht daartoe putte in de H. Com munie. Dit is tenslotte van alle bijkomstig heden ontdaan ook de verschijning van Theresia Neumann in onzen tijd. De vraag naar het wonderbaar karakter blijft bij dit onderzoek geheel onopgelost en vrij. Spr. zou gaarne van alles een natuurlijke ver klaring gegeven zien, maar het schijnt moei lijk, een eenigszins bevredigende te vinden. Hysterie is een van die woorden, waaraan zeker een groep verschijnselen uit de phy- sische wereld inhoud en beteekenis geven, maar van den anderen kant wordt dit woord zoo vaag ran beteekenis gehouden, dat het zich misbruiken laat om er ouder samen te vatten, wat het meest, uit e-enloopend karak ter vertoont en onderling geen wetenschap pelijk aantoonbaar verband houdt. Het gaat intusschen niet om een woord, maar om het verband tusschen bepaalde psy chische en physchische of wil men liever physiologische toestanden. Dat verbond is zeker zeer iinnig. Een natuurlijke verklaring. Maar er is een empirische zielkunde, een psychiatrie, die toch dat verband, dien in vloed nader omschrijft, lijnen en grenzen trekt. En dan dringt zich de vraag op, of die grenzen niet worden overschreden. De mogelijkheid daarvan moet in elk geval worden erkend, ook al eischt men de meest overtuigende gronden om een wonder te erkennen. Zeker is, dat te Konnersreuth zeer merkwaardige feiten zich voordoen, maar even waar, dat er ook bijzondere om standigheden naar een natuurlijke verkla ring dringen. Eenerzijds is er de sterke con centratie van het zieleleven op de deelna me in het Lijden des Heeren en hetgeen daarmede samenh° "i"t. anderzijds de diag nose van Theresia tijdens haar vroegere ziekte buiten alle verband wat zich heden met haar afspeelt, als hysterisch in de hoogste mate, tengevolge van overspanning en vol. Er moge van geneeskundig standpunt tegen deze diagnose zeer veel in te brengen zijn, sommige medici ra.n naam verwerpen ze vol komen, anderen baseeren zich hierop om haar als een hysterica te kunnen beschou wen. Al zou -men haar echter met recht een hysterica, noemen, dan is daarmede alles niet verklaard. Alles hysterie noemen heeft ook de ernstigste bezwaren. Vooreerst is er de uiteenzetting van ernstige en niet-ka- tholieke medici, dat haar eerste ziekte niets met hysterie te maken heeft. Vervolgens geven de plotselinge genezingen eerst ran haar blindheid op deu dag der Zaligverkla ring van Theresia van Lisaeux, later haar volkomen genezing bij dezer Hei'igverkla- ring wel te denken, te meer omdat zij daar na enke'e jaren volkomen gezond was en dit nog is, ondanks de sterk aangrijpende visioenen, terwijl zij geen ander voedsel gebruikt dan de H. Communie. Men kan die visioenen wel ziekelijk noemen, maar ze zijn tot in de kleinste bijzonderheden har monisch en logisch. De invloed van de voorstelling op onzen bloedsomloop en heel ons organisme moge zeer groot zijn, allerlei proefnemingen heb ben tot gee.n hooger resu'taat geleid dan tot iets. dat s'echts een heel flauwe gelij kenis vertoont met de w ondt eekenen, wel ke Theresia kreeg, stigmata, welike bloeden op tijden niet bepaald door Theresia's be wuste voorstelling. Spr. eindigt zijn boeiende lezing met de opmerking „Laat de wereld naar Konersrenth gaan om te leeren, hoe in de leer der Katholieke Kerk het lijden dezer wereld een kiem bergt van geluk." Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den rector-ma gnificus, prof. dr. J. Drerup en prof. dir. J. Bellon. Tusschen Vlaardingen en Schiedam heeft een AANVARING plaats gevonden tus schen het inkomende s.s. „Tangreb" en het Engelsche s.s. „Lindisfarne". De Liii- disfarne" werd zwaar beschadigd. HET ENGELSCHE S.S. „PENDEEN", komende van Dakar en bestemd voor Am sterdam is Woensdagmorgen tengevolge van den dichten mist bij het binnenkomen te IJmuiden op de binnenzijde van de Noorderpier vastgeloopen. Het schip is lek en maakt water in het ruim. Later is het schip weer losgesleept.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8