NED. OOST-INDIE UIT DE OMGEVING UIT DE PERS DONDERDAG 22 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 het werkloosheidsvraagstuk. De Steunregeling. Blijvend advies van de vakbeweging. Naar de „Vlfesikr." verneemt heeft het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond naar aanleiding van de invoering der steunregeling van Bmnenlandsche Zaken bij ministerieel besluit van 7 dezer de vraag onder het oog gezien, of de vakbewe ging ten dezen den minister blijvend van advies bij de uitvoering zou kunnen dienen. Het Verbandsbestuur heeft zich te dezer zake in een schrijven aan den minister be reid verklaard tót nadere toelichting. BOERENVAKBOND l. t. B. Jaarvergadering te Haarlem. Te Haarlem vergaderde Donderdag de Boerenvakbord van den L. T. B. Met een kort woord wijzende op den huidigen toe stand in den landbouw, opende de voorzit ter, de heer A. J. Verkley, de vergadering, waarna de secretaris, ir. J. Dekker, enkele mededeeling deed. allereerst over de Pro vinciale steunregeling aan akkerbouwers, welke regeling vrijwel overeenkomt met het rapport, door het Hoofdbestuur daarover uitgebracht. Aangedrongen werd op het tot stand bïengen van kringen. Enkele bes prekingen werden hierover gehoord met het resultaat, da.t, zoo noodig, het bestuur de betrokke nen zal bijeen roepen. Langdurig werd gediscussieerd over de werkwijze van de Pacht-com miss ie van den L. T. B. De afd. Kethel had voorgesteld naast de bestaande Pacht-commissie van den L.T.B., plaatselijke commissies te be noemen, oan bij schattingen enz. te werken met de Pacht-commissie van den L. T. B., omdat, volgens algemeene opinie van bo vengenoemde afdeeling, plaatselijke oom missies het beste bekend zijn met gebrui ken, toestanden, landerijen enz. ter plaatse barer inwoning. Het bestuur wilde aan een ev. plaatselij ke commissie wel een adviseerende, doch geen beslissende stem geven. Nog werd gewaagd aan te dringen bij kerk- en armbesturen op naleving der sy nodale bepalingen. De besprekingen leidden niet tot een an dere regeling dan de bestaande. Nog enkele ingekomen voorstellen wer den behandeld. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. v. d. Zwaan, J. v. Schie en A. J. Verkley, werden bij accla matie herkozen, terwijl de heer A. J. Ver kley bij vrije stemming weder tot voorzittre werd gekozen. Na een korte rondvraag, waarin o.a. werd besproken de wensehelijkheid om te komen tot verlaging van het voor de boeren zeer bezwarende veefonds, waarvan Rector Kok slechts de oplossing bon zien door aaneen gesloten optreden der georganiseerde boe ren, hield' de Rijksveeteelft-oonisailent ir. L. de Vries een uiteenzetting over selectie- mesterij van varkens, waarin hij duidelijk bewees, hoe noodzakelijk het is, vooral in verband met de huidige crisis, om fot een goede rassen-selectie te komen. Spr. wees in het bijzonder op het Noord-Hollandsch Groot Yorkshire stamboek. Pogingen worden aangewend om te Hoorn een selectie-mesterij te stichten. Dit i® een fokkers- en een mesteiebe-laug. Het opfokken onder gelijke omstandig heden en gelijke voedering zal vanzelf doen uitkomen welk soort voor ons land het best en meest gescikt is. Na eenige gedachten wisseling hierover en na een kort opwekkend woord tot propa ganda voor hechter organisatie, door den Bonds-adviseur, Rector Kok, werd de ver gadering onder dank gesloten. De Katholieke Nederlandsche Dagblad pers. Dezer dagen hield te Amsterdam De Katholieke Nederlandsche Dagbladpers'^ vereeniging van directeuren van katholieke dagbladen in Nederland, onder voorzitter schap van den heer H. Kuypers, haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging 29 leden telt, uitgevenue 33 dagbladen en 1 anderdaagsche krant. De vergadering was druk bezocht en had een geannneedr verloop. De agenda be vatte verschillende jaarstukken en een sta tutenwijziging. Voorts werdij nog belang rijke punten betreffende het katholiek dagbladwezen behandeld. De aftredende voorziter, de heer H. Kuy pers, werd herkozen. In de plaats van den heer G. J. Beckers, die door het necierieg- gen van zijn functie van directeur van de tot lid van het bestuur gekozen de beer Nieuwe Koerier ophield lid te zijn, werd A. J. J. M. van der Marck te Amsterdam. Met ingang van 1 Januari is aan den heer ir. T. M. van Panbhaleon van Eek, we gens invaliditeit eervol ontslag verleend als Ingenieur van den Weg bjj de N e d e r- landsche Spoorwegen te Rotter dam. Als dien® opvolger wordt genoemd de heer ir. A. Klomp, thans Ingenieur te Bre da. 1 =3 aardschokken op java. Zes inlanders gedood. Gistermorgen te 7 uur werden hevige aardschokken geconstateerd in Midden- Java. Defte schokken vonden hun oorsprong echter niet in de werking van den Merapi. Zij richtten materieele schade aan in de inlandsche dorpjes Boemiajoe en Proe- poek. Zes inwoners werden gedood door het neervallen van den schoorsteen van oen tapiocafabriek. Aardschokken komen in onzen Indischen Archipel meermalen voor. Meestentijds be palen zij zich gelukkig tot slechts lichte golvingen van den aardbodem, die de ïnen- schen verschrikt hun woningen doen uit vluchten, uit vrees voor erger. Als deuren en ramen niet meer rammelen, en alles wat aan de plafonds hangt, in lichte beweging geraakt, weer in zijn normalen stand komt,< keert men weer in zijn woning terug, hoe wel men de eerste minuten nog op zijn qui vive blijft, om bij een herhaling fluks weer naar buiten te kunnen snellen. De ons heden gemelde aardschok is wel een zeer hevige geweest. Boemiagoe is een klein plaatsje in het Zuiden der residentie Tegal, gelegen ten W. van den Slamat. DE WATERSNOOD OP SUMATRA. Enorme schade aangericht. Een officieel telegram van den resident te Tandjong-Pinang meldt, dat de gezag hebber van Taloek Dinsdag seinde, dat de reeds drie nachten aanhoudende zeer he vige regens de Koeantan buiten de oevers is getred'en, waardoor de geheele onderaf- deeling is overstroomd. De hoofdplaats staat op sommige plaatsen een meter onder water. De weg naar Sentadjo staat circa drie meter onder water. De verbinding tus- sohen Taloek en Pakanbaroe is verbroken. De kampong Sinambek beginnen de hui zen scheef te staan. De kampongs boven- strooms Taloek zijn op aanraden van het Binnenlandsch Bestuur ontruimd, waarbij de militairen hulp verleenden. Enorme schade is aangericht aan de grootendeels nog te velde staande padi. Alle sawahs langs de rivieren staan ruim drie meter onder water Groote hoeveelheden opge slagen padi zijn vermoedelijk bedolven. De volksschool te Loeboek-Djambi ia ontruimd. Het water is nog steeds wassende. Naar uit Medan wordt geseind is de spoorverbinding naar Asahan hersteld door het dichten van het gat in den Serdang- schen spoordijk. De spoorverbinding met Langkat is nog niet hersteld wegens over strooming van de Wampoe. De Wampoe- dijk is op totaal twaalf plaatsen doorgebro ken. De stand van het water in de Wampoe is steeds stijgend als gevolg van de regens in het gebied bovenstrooms. HOOGMADE. Vastenavond-uitvoering. Ook in ons dorp is het iin dezen tijd druk met ontspan ning. Zondag 25 Januari za.l in de zaal van den heer Opdam door de R.K. Dilettanten uit Leiden een uitvoering worden gegeven, die wel wat belooft. De uit voelin gen door deze vereeniging gegeven zijn steed® goed bezocht. Zie verder advertentie. Uitvoering. Dinsdagavond gaf de Har. monie „De Heerlijkheid Hoogmade" in de zaal van den heer Opdam een uitvoering ten bate voor den afbouw van de nieuwe parochie-kerk. Nadat het Wilhelmus was geblazen, sprak de zeereerw. heer Pastoor allen het welkom toe, maar inzonder den Burgemees ter, den heer Boddens Hosang en me vrouw, voor hun aanwezigheid op deze uit voering, die geheel belangloos door de le den wordt gegeven. Spr. feliciteerde de vereeniging met dit voorrecht en tevens met het feit, dat zijn EdelAchtb. het be schermheerschap van deze vereeniging heeft aanvaard, waardoor een hechte band is gevormd. Tevens verheugde spr. zich, dat de voorzitter van zijn ziekte zoover gene zen is, dat hij hier weer tegenwoordig kan zijn. Vervolgens werden eenige nummers mu ziek geblazen, waarna het tooneelspel ,,Het Hoogste Goed" weer werd opgevoerd, welk stuk alle aanwezigen heeft geboeid en wat nu schitterend werd gespeeld, daar alle spelers vast waren in hun rol en spel. Aan de kleine Marie werd na afloop van het dedre bedrijf namens de spelers door den voorzitter een mooie poppenwagen geschon ken. De Pastoor dankte de spelers voor hun goed werk, wat ze gedaan hadden voor de afbouw van de kerk en ook de aanwezigen voor hunne belangstelling. Daarna dankte de voorzitter, de heer P. Zwetsloot B.zn. zijneerw. voor de woorden, tot hem gesproken en de aanwezigen, Spr. wist nog op een leuke wijze, daar de goe de stemming er in zat, een collecte te hou den, die ook nog aardig wat opbracht. Al had de zaal nog voller kunnen zijn, men was tevreden over dezen avond en de aanwe zigen werden aangespoord om werkend lid of donateur te worden van de vereeniging, opdat deze ons nog meer genoegen kan verschaffen. De muziek tusschen de bedrijven werd verzorgd door mejuffr. M. Opdam, die daardoor de goede stemming er in hield, terwijl de firma v. d. Pijl weer voor ds grimeering had gezorgd, die in orde was. NOOTDORP. St. Deus-Dedit. Deze week hield de R. K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond „St. Deus-Dedit" een vergadering ;n het Vereenigings-gebouw. De opkomst was niet groot. De voorzitter, de heer Pannebakker, opende de vergadering met den Christelij- ken groet en heette de aanwezigen leden hartelijk welkom. De notulen werden niet voorgelezen, daar de secretaris wegens ziekte verhinderd was. Het woord was daar na aan den penningmeester, den heer B. v. d. Kraan. Deze bracht een kort verslag uit over de financiën der vereeniging. Als spreker trad op de voorzitter. Deze gaf ge- ruimen tijd een uiteenzetting over het doel der vereeniging en het organisatie-leven. De weleerw. Kapealan Blanckers lichtte een en ander nog toe. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna Je sluiting volgde. Biljartvereeniging A.D.O. Maandag hield de biljartvereen. A.D.O. .haar jaar lij kschen feestavond iu de zaal van den heer C. M. Sluys. Alle leden waren, aan wezig, waarvan vele met hun echtgenooto of meisje. De voorzitter, de heer C. A. Koot, opende deze feestavond met een woord van welkom, en wenschte allea een schitterende en plezierige avond. De mu ziek van trio Visser uit Delft bractit al spoedig een vroolijke stemming door het spelen van mooie bekende marschen en walsen. Humorist Dorthweg van Delfc trad dezen avond ook op en bracht de vroolijke stemming steeds hooger. Gedurende het afgeloopen jaar werden onder de leden competitiespelen gehouden, waarvan de prijzen, nu door den voorz. aan de gelukkige winnaars werden uitge reikt. Van de hoogste moyennewinst, was in het eerste vijftal de prijs gewonnen dooi den heer Th. v. d. Sande, in het 2e \ijftal door R. Lindeman, in het 3e vijftal door S. v. d. SmAn, in het 4e vijftal door C. v. Dorp, en in het 5e vijftal door W. Tettc- roo. Prijzen voor de hoogst gespeelde serie waren als volgt: in het eerste vijftal de heer C. M. Sluys, in het 2e vijftal O. de Vreede, in het 3e vijftal Ant. Jansen, in het 4e vijftal C. v. Leeuwen, en in -het f»o vijftal was den heer W. Tetteroo zoo ge lukkig voor de 2e maal een prijs te mogen ontvangen. Ook de heer C. v. Dorp ontving nu voor de tweede maal een prijs, en wel voor de meest gewonnen partijen. De prij zen waren allen mooie kunstvoorwerpen, zoodat allen met hun prij ten zeerste wa ren ingenomen. Hierna werd onder de da mes nog een prijs verloot, waarvan de ge lukkige winnares was mejuffr. Cath. v. d. Burg van Monster. Heel lang bleven de feestvierende leden dezen keer bijeen, en genoten van alles waarvoor maar gezorgd kon worden. Eerst laat in den morgen nam de voorzitter het woord en bedankte alien die hadden medegewerkt aan deze goedge slaagde feestavond, in het bijzonder dankte hij mejuffr. Sluys voor de nette bediening. Hierna keerden allen heel tevreden huis waarts. SASSENHEIM. Volksbond. Dinsdagavond hield onder voorzitterschap van den heer J. Kortekaas bovengenoemde vereeniging haar boet- plichtige jaarvergadering in het K.S.A.-ge- bouw. Spreker lichtte toe, dat deze verga dering, welke eigenlijk in Dec. had moeten plaats hebben, om verschillende redenen toen niet kon worden gehouden. Daarom wil hij nog even zeggen, wat hem op het hart ligt, namelijk allen te danken die me dewerkten aan het geslaagde St. Nicolaas- feest, op de eerste plaats de coöpera tie voor alles wat ze hiervoor beschikbaar gesteld heeft. Ook dankte 6pr. den heer Meiman alhier voor de voordeelige wijze om aan een St. Nicolaas-costuum te komen, en het K.S.A.-bestuur. Daar het nieuwe jaar pas is ingetreden, wenschte spr. ook nog een zalig nieuwjaar voor het gezin, en hoopte, dat de werkloos heid met hand en tand zal worden bestre den. In verband hiermede spoort spreker aan, in het belang der leden, propagandist te zijn voor de R.-K. Kiesvereeniging. Het is zeer zeker noodig in het belang van den arbeider, dat hij weet wat hem te doen staat. Verder spoort hij de leden aan propa gandist te zijn van de organisatie waarin zij thuis hooren, want die doet voor hen veel, zooals zoo menigmaal is gebleken, b.v. uitkeering pensioenfonds, vacantiebons enz. Zich tot de jongeren wendend, spoort spr. aan zich te ontwikkelen voor de toe komt door lezing van „Leering en Leiding", enz. Dit is noodig tot heil van de organisa tie. De notulen werden, behoudens een kleine aanmerking, vastgesteld. Naar aanleiding daarvan werd toege zegd, de collecte voor de R.-K. steenzet ters alsnog te doen plaats hebben, het geen later zal worden bekend gemaakt. Hierna werd door den voorz. de geest, adv. geinstalleerd, welke dank bracht voor de tot hem gesproken woorden en toe zegde naar best vermogen zijn medewer king te zullen verleenen. Spr. spoort de le den aan ijverig aan hun organisatie te volharden en deze hoog te houden. Hierna werden eenige belangrijke mede- deelingen gedaan, ten eerste dat door be middeling van onze raadsleden een bedrag van ƒ200 op de gemeentebegrooting is ge plaatst ter bestrijding van de groote on kosten bij gezinsvermeerdering. Allen die hiervoor in aanmerking wenschen te ko men, kunnen zich wenden to het college van B. en W. In verband hiermede advi seert het bestuur, dat degenen, die bijv. na het 4de kind de helft der dokterskos ten terug willen ontvangen, hier ook ge bruik van zullen maken. Ook werd een ingekomen stuk behan deld van een sub-commissie van de afdee ling Voorhout, om gezamenlijk te komen tot sparen voor inkoop van brandstoffen voor den winter. Dit wordt door den heer Schrama ten sterkste ontraden, daar hier- tie gelegenheid bestaat bij de coöperatie te Lisse, waar ook ieder bondslid op een zelfde wijze zijn wintervoorraad kan be komen. Deze coöperatie is nog een kind van de groote cöperatie, welke wij hebben te steunen en groot te maken. Duidelijk werd door een afgevaardig de uit Voorhout bekend gemaakt, hoe men zich daar een regeling had gedacht. Ten slotte werd na veel gepraat besloten, dat, wil men zich aansluiten bij Voorhout, opga ven kunnen geschieden bij het bestuur. Ver der werd meegedeeld, dat op 16 Februari de feestavond zal plaats hebben met mede werking van onze tooneelvereeniging .St. Paneratius. Of men een of twee avonden zal geven, zal later worden bekend ge maakt. Een volgend schrijven behelsde het op richten van een verzekering tegen dok tershulp, daar de bestaande doktersfond sen in strijd zijn met de Ziektewet. Het bestuur heeft daarom zich tot het H. B. gewend, dat bij gelegenheid hiervan uitleg zal geven. Ook was van het H. B. een schrijven ge komen over een reis naar Rome, waarvan de kosten bedragen 190. Hierna werd door den 2en secretaris een keurig uitge breid jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat den bond met zijn onderafdee- lingen op goed peil staat. Het ledental blijft stabiel, maar de vergaderingen zijn niet zoo goed bezocht. Lit het verslag van den penningmeester bleek, dat ingekomen is 1476.82 en uitge geven 1282.63, zoodat het bastig saldo is 94.19. Het totaal bezit van den bond be draagt 1140,22 en is geplaatst op de Centr. Volksband. Hiervoor werd een woord van dank gebracht aan den penning meester voor diens accuraat beheer. Als volgende punt werd voor het komen de jaar de begrooting vastgesteld, slui tende in inkomsten en uitgaven op 1288. De bestuursverkiezing ging vlug onder de hamer door, want daar geen candidaten waren ingediend, werden allen herbenoemd. Door den afgevaardigde van den Centra- len Raad, den heer H. Elfrink, werd ver slag uitgebracht, waarvoor hem dank werd gebracht. Voorts werd bekend gemaakt, dat de kasnazieners van verleden jaar geen controle hebben gehouden en werden voor dit jaar benoemd C. v. d. Voort, J. van Munster en A. v. d. Bosch. Door den heer Franken werd verslag uit gebracht van Hulp in Nood, dat aan in komsten boekte 322.49 en aan uitgaven 325.24. Voor dat bedrag werd aan ver schillende behoeftigen melk, eieren, vleesch en brandstoffen verschaft. Aan het ijverig bestuur van H. in N. werd dank gebracht voor zijn onvermoeide zorg. Door den secretaris werd het misbruiken van H in N. besproken en den leden op het hart gedrukt dit toch niet te doen. Het besturslid de heer J. Haver werd met al- genieene stemmen herbenoemd. Na afle zing der presentielijst volgde rondvraag, waarbij de leden werden aangemoedigd op 25 Jan. hun stemplicht te vervullen. Na een verloting van sigaren werd deze belangrijke vergadering gesloten met ge bed. Zariguitvoering „Looft den Heer. Gis teravond heeft bovenstaande za-ngvereeni- ging op haar jaarlijksche uitvoering in de Geref. Kerk alhier aan velen een avonid van waar kunstgenot geschonken, waaraan zoo wel koor als solisten het hunne hebben bij gedragen. Het programma, werd aangevan gen met een reeks van liederen die door het kinderkoor werden ten gehoore ge bracht. Dit is de eerste maal dait dit kinder koor als onderaf deeling van deze zang ver eeniging in 't openbaar is opgetreden en 't bleek, dat de jongens en meisjes het onder bekwame leiding van den heer Keuning reeds ver hebben gebracht in de edele zangkunst. Als voornaamste nummer kwam op het programma voor Weihnachtsoratorium van Heinrich Schutz naar de bewerking van Ann. Mendelssohn. In de eerste plaats ge wagen wij met bijzondere waardecring van de prestaties van den heer Van Mantgcm van Lisse, tenor, die een groot gedeelte van dit Oratorium voor zijn rekening had. Van vermoeidheid was geen spoor te merken en tot het einde deed hij de aanwezigen van zijn mooi gaaf stemgeluid genieten. Niet minder bekoorde ons de zang van Mevr. LudoLph Geysen van Haarlem, sopraan, die buiten haar medewerking aan dit oratori um enkele solo's uitvoerde, waarvan enke le onder begeleiding van orgel en fluit. De heer Keuning wist door zijn bezieling zijn koor op dezen avond tot het hoogste punt van zijn kunnen te brengen en alles getuigde van een degelijke voorbereiding. Een waardig slot van den avond was de uit voering van Psalm 150 door César Franek, welike wij bij een andere gelegenheid reeds eerder door deze vereeniging hadden hoo ren uitvoeren. Ook valt zeker te roemen de begeleiding op orgel en piano van den heer H. J. Hermans uit Leiden en ander maal is gebleken welk een schoon instru ment de Ger. Kerk van Sassenheim tot. haar beschikking heeft. TER-AAR. Congregatie. Maandag werd er een feestavond gegeven voor de dames van de Maria-Oongregatie- in het Patrcnaatsge- bouw. Gezien de volle zaal, zullen a-We dames, die lid, en brouw lid van de Congre gatie zijn wel present geweest zijn. Ongeveer half zeven opent de Zeer-Eenv. Heer Pastoor den feestavond met den Chr. Groet, heet allen van harte welkom, bijzon der den Kapelaan en het Bestuur van de Congregatie. Vervolgens wenscht spr. allen* een genoeglijken avond. Al® nummer 1 van heit Programma kre gen we eenige zamgnoimrnertjes ten gehoo re van de Dameszangclub, onder leiding van directeur C. van Dam. Het dankbaar applaus bewees hoe dit in den smaak gevallen was. Als volgend nummer kregen we een klein tooneelstuk „Staken", in 2 bedrijven. Aan gemoedigd door hun vorig succes, waren de dames het minst niet bevreesd om op de planken te verschijnen. Zij vertolkten hun rollen goed, doch kon ons dit stuk niet zoo bekoren als het vorige. Men kon in sommige passages bemerken dat het er nog niet „in" zat, misschien hebben de da mes er te licht over gedacht, maar, daar het hier een feestavond onder ons was, waren we tevreden. Dit viel ook op te merken uit het applaus. Hierop volgde een kleine pauze, die nut tig besteed werd met het ronddeelen van chocolade melk en bijbehooren. Init ussohen was de Kapelaan bezig om zijn filmapparaat in orde te brengen. Allereerst verschenen op het doek een paar kluchtfilms, waarbij op een reuze ma nier de lachspieren in beweging worden ge bracht. Als slot. kregen we te zien de film van „Is 't een jongen of een...."; met volle aandacht werd dit gevolgd, tot op 't laatst de ontknooping kwam, en spoedig daarop het einde. Een daverend applaus steeg op na deze LEVEN WE IN EEN GEKKENHUIS? De Volkskrant schrijft; In een der Chineesche provincies provin cie zoo uitgestrekt en bevolkt als een grcot land in Europa zijn twee millioen men- schen van honger omgekomen. Twee millioen in China maakt evenveel of minder indruk als tweenonderd in In- dië, als twintig in Nederland, als twee in uw dorp, eenvoudig eén bewijs, dat alles be trekkelijk is in deze wereld. Maar het blijft een monsterachtig feit, dat in onzen tijd, bij onze beschaving, bij den overvloed en het teveel die er van alles zijn, een paar millioen menschen van ellende om komen. Er is een Latijnsch woord dal zegt; difficile est satyram non scribere, het valt moeili|k geen satyre te schrijven. Een satyre hierover, dat de wereld met haar voorraden graan, suiker en andere producten geen raad weet, dat die te groote voorraden alle economen in de war en de bevolking in ongelegenheid brengen, en dat ondanks die cntzaglijke voorraden, die men wel zou willen in zee werpen, zooals men in ie „goede" jaren een deel van den krentenoogst verbrandde ten einde de prijzen op peil te houden, dat des ondanks twee millioen menschen moeten ver hongeren. Zeker, in China bestaan vreemde en ver warde toestanden; bandieten-generaals en ge- neraals-bandieten terroriseeren het land; Moskou intrigeert en tracht door het zwaard van het geweld en het zwaard van den hon ger zijn overwicht te vestigen. Maar mocht dit een reden zijn om werke loos toe le zien? Gedurende den oorlog heett Amerika „re- lief'-comité's gevormd om wie aan de ellende waren prijsgegeven van den hongerdood te redden. Had men thans tegenover China niet iets dergelijks kunnen ondernemen, althans pro- fceeren? Men had schepen moeten uitrusten, men had het graan en de suiker moeten weggeven, maar men had duizenden en duizenden kunnen redden. Had het wereld-kapitalisme niet eens één keer een daad van menscheli|kheid kunnen verrichten? Of zou vloek der booze dfad, die altijd slechts moet voortbrengen die daad van menschelijkheid en edelmoedigheid zijn uit gelegd als een poging om in China vasten voet te krijgen, de uitgeworpen spiering om een kabeljauw te vangen? Hoe staat Europa tegenover China? Zijn grootste staatslieden zijn te Genève weer bijeen, de bloem der diplomaten. Ook zij lezen het bericht over die twee mil lioen verhongerden; ook zij weten, dat er voe dingsmiddelen te veel zijn en dat dit teveel een bron van groote zorg is. Zullen zij iets doen, iets overwegen, iets voorstellen om een herhaling van die ramp te voorkomen? Of moeten in China millioenen menschen blijven sterven, terwijl men niet weet wat met de over-gevulde voorraadschuren aan te van gen, het zelfs een gevoel van opluchting zou geven, als al die voorraadschuren in vlam men opgingen? In China zijn twee millioen menschen van honger omgekomen. Dit ontzettende feit blijft in zijn naaktheid en afschuw staan. Nog ontzettender schier, dat de wereld wil loos of machteloos is om het le voorkomen. En dit, terwijl de techniek overwinning op overwinning behaalt, triomf na triomf viert, en wij van beschaving tot over-beschaving zijn gekomen. Twee millioen menschen verhongerd, en de wereld weet met haar ontzaglijke voorraden voedingsmiddelen geen weg, en de geleerden zien geen andere uitkomst dan beperking der productie. Leven we dan in een gekkenhuis? mooie filmvertooqing. Zulke avonden versterken de band nog eens. Na zooveel nuttige uurtjes mogen er zeker wel eens een paar vroolijke volgen. Het filmapparaat is eveneens een mooie attractie voor zulke dergelijke avonden. Aan het slot dankte de Pastoor al dege ne, die er aan hebben medegewerkt, dezen avond zoo gezellig moge!ijk te maken. Spr. 'hoopt., dat alle trouw lid zullen blijven van de Congregatie, en sloot den avond met den Chr. Groot. Tot slot het Roomsohe Blijdschap en daarmee gingen allen zeer voldaan huiswaarts. De reizende muzikant: Ik kan niet spe len, voordat wij een hotel gevonden heb ben. Al mijn kleeren zitten in de hoorn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7