3IE@us esi Borst. Verslag Staatscommissie-Rutgers BINNENLAND DONDERDAG 22 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Bij neusverkoudbeid en koude op de borst had men vroeger do goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig gebruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol. 467 De griep-epidemie in België. De griep-epidemie in de scholen en dc kazernes van de groote Belgische steden is thans aan het afnemen. De vorige week' bevonden h niet minder dan 600 zieke soldalen in net militaire hospitaal van de hoofdstad en ten minste evenveel in de ziekenzalen der verschillende kazernes. Dit cijfer is sedert enkele dagen aanzienlijk geslonken, zoodat de militaire overheid verwacht binnen zeer korten tijd weer de gewone instructieoefeningen, welke moesten worden stopgezet, te kunnen hervatten. Ook griep in Kopenhagen. In de Deensche hoofdstad zijn talrijke gevallen van griep geconstateerd. Dinsdag bedroeg het aantal zelfs 7000. Een theater moest gesloten worden, daar een groot deel van het personeel door de ziekte A'as aangetast. Zeer groote stormschade in Palestina De door de stormen in Palestina aange richte schade blijkt volgens de jongste be richten, in alle deelen van het land zeer groot te zijn. Bij de vernieling van de pier te Haifa kwam een groote hoeveelheid spoorwegmaterieel en wagons, die zich op de pier bevonden, in zee terecht. Te Jaffa werden dertig lichters geheel vernield en kantoren van den havendienst onder water gèzet, te Haifa is een electrische kabel ver nield. Ook de aan den sinaasappelcogst aangerichte schade is zeer groot. Een per soon werd gedood. Weer een roofoverval te Berlijn. De Berlijnsche misdadigerswereld -oert zich de laatste dagen geducht. Na den moord van Dinsdag in het bioscooptheater te Neuköln had gisteren opnieuw een over val plaats, 's Avonds om zeven uur dron gen twee met revolvers gewapende jonge lieden een boterwinkel in de Salzburger- slrasse binnen. Zij hielden de verkoopsters, die juist aan het afrekenen waren, met huti wapens in bedwang en gingen er met de kas, een bedrag van 200 Mark, van door. Evenals Dinsdag slaagden ook thans de da ders er in, te vluchten zonder herkend te worden. Moord op een bioscoop-directeu.r In een der grootste bioscopen van Neu köln, 't Mercedes-Palast, is Dinsdagavond tegen 11 uur een gruwelijke misdaad ge pleegd-. Een aantal onbekenden drongen het cine ma-kantoor binnen, overvielen den toeval lig nog aanwezigen directeur en schoten hem neer. Het is nog niet zeker, of men hier mot roofmoord, dan wel met een daad van wraak te doen heeft. De „gezondste man" van Londen gestorven. Op 64-jarigen leeftijd is in zijn slaap de apotheker Morgan Davis, die voor „den ge- zondsten man" van Londen doorging, aan hartverlamming bezweken. Hij zelf was overtuigd dat een mensch gemakkelijk negentig en ouder kan worden, als hij verstandig leeft. Hij droeg nooit ondergoed behalve een overhemd en op de koudste dagen kon me-n hem in zijn apotheek in het West-end zon der buis of vest aan het werk zien. Ilij ge bruikte slechts één maaltijd daags, naar koos zijn voedsel altijd zorgvuldig, z-iodai hij nooit zetmeel gebruikte. Bij zijn maal tijd dronk hij steeds een pint (0.568 L.) bier van het vat en de rest van den dag enkel thee in groote hoeveelheden. Hij was over tuigd, dat hij zoo fiksch was, omdat hij ten minste 16 uur van de 24 werkte en slechts zelden langer dan vijf uur sliep. Hij was de uitvinder van een mengsel van zouten die men met een halven iter warm water moest drinken, en ook van een massage-zalf, waarin jodium zat. De man had- verder een groote vermaardheid als masseur gekregen. Tot zijn klanten behoor den zelfs leden van de koninklijke familie en verder bekende athleten, cricketers en andere sportbeoefenaars. Davis was zeer trotsch op zijn huid, die zoo blank was als die van een schoolmeis je, en zijn st-okpaardje was dat ziekc-e ver oorzaakt werd door „vuil" in het gestel. Voorts was hij overtuigd dat iemand van zestig in de kracht van zijn leven behoor de te zijn en dat hij veel van zijn jeugdige veerkracht behouden moest hebben. Davis herinnerde zich niet den tijd waar in hij vacantie had genomen en hij liet zich altijd schamper uit over menschen die von den, dat men minder werk moest gaan doen, als men ouder werd en dat men dan zijn hart moest ontzien. Zijn opvatting was dat het hart op dezelfde manier als een spier moest beschouwd worden en dat dit alleen te bereiken was door min of meer krasse lichaamsbeweging. Zondag was hij nog den heelen dag aan het werk, maar 's nachts om een uur ont sliep hij kalm. Davis heeft met al zijn theorie en prak tijk dus slechts bewezen, dat zijn steisel om oud le worden en fiksch te blijven ondeug delijk was. HERZIENING LAGER ONDERWIJSWET 1920 Afwijkende meeningen. IL Aan het rapport zijn e-enige nota's van leden der commissie toegevoegd. De heer H. W. T i 1 a n u s heeft een nota ingediend waarin hij zijn bezwaren ontwikkelt tegen de uniforme leerlingen- schaal, terwijl hij het wenschelijk acht, dat, indien tot een redelijke schaal kon worden besloten, deze schaal niet slechts als een minimum, maar als normaal zou worden aanvaard, in dien zin, dat, behoudens uit- zondering in bijzondeie gevallen uit Ie overheidskassen geen wedden voor boven tallige leerkrachten meer zouden mogen worden betaald. Een uniforme schaal acht hij een achterstelling van het platteland. Hij beveelt een andere schaal aan nl. ah volgt: Van 136 leerlingen 1 leerkracht, 37—78 leerlingen 2 leerkrachten, 79122 leerlin gen 3 leerkrachten, 123166 leerlingen l leerkrachten, 167—210 leerlingen 5 leer krachten, 211254 leerlingen 6 leerkrach ten, 255298 leerlingen 7 leerkrachten (normale 7-kla6sige school alzoo gemiddeld 270 7 39 leerlingen per onderwijzer); 299342 leerlingen 8 leerkrachten, 343- 380 leerlingen 9 leerkrachten, 387430 leerlin gen 10 leerkrachten, 431474 leerlingen 11 leerkrachten, 475518 leerlingen 12 -eer- krachten, 519562 leerlingen 13 leerkrach ten, 563—606 leerlingen 14 leei krachten enz. (bij dubbel zevenklassige school alzoo ge middeld 580 14 41 leerlingen pei on derwijzer). Wat het uitgebreid lager onderwijs betreft geeft de heer Tilanus de volgende schaal in overweging: 125 leerlingen 1 leerkracht, 2650 leer lingen 2 leerkrachten, 5180 leerlingen 3 leerkrachten, 81—110 leerlingen 4 leerkrach ten, 111140 leerlingen 5 leerkrachten. 141—170 leerlingen 6 leerkrachten, enz. De besparing zou met dit stolsel 1.612.000 bedragen. De heeren Ketelaar, Gerhard, v. d. Me uien, E d. Polak en mej .1. Wester man hebben een nota ingediend over de volgende punten: invoering vin het vak huishoudkunde voor meisjes; wij zigi'ng der bepaling omtrent het ontslag der onderwijzeressen, die voor haar 45c jaar in het huwelijk treden; regeling van het recht van beroep; de leerlingensehaal en de procedure bij het oprichten van nieu we scholen. Zij achten het zeer gewenscht, dat in art. 13, lid 1, bij de opsomming der vakken, waarin lager onderwijs kan gegeven wor den, ook het vak „huishoudkunde voor meisjes" onder de niet-verplichte vaicken wordt opgenomen. Zij zijn verder van oordeel, dat het in gaan van een huwelijk door een onderwij zeres opzichzelf nooit een reden tot mt- slag kan zijn. In dezen gedachtengang past alleen een bepaling, waarbij aan den ge meenteraad en het schoolbestuur het vecht wordt gegeven aan een 'gehuwde onderwij zeres ongevraagd ontslag te verleenen, in dien gebleken is, dat de onderwijzeres haar taak in de school tengevolge van haar hu welijk niet behoorlijk vervult. Inzake het recht v^n beroep van een besluit van den gemeenteraad ten opzichte var een verzoek van medewerking van de gemeente tot het verkrijgen van een school- gebouw betoogen dezer leden, dat de tegen woordige regeling de moeilijkheden voor komt welke zij verwachten van de door de oommissie voorgestelde regeling, al moge er eenig meer tijdverlies zijn bij twee instan ties dan bij een enkele. Wat de leerlingensehaal betreft betoo- gen deze leden, dat de kleinere scholen en volstrekt niet alleen de allerkleinste door het voorstel der commissie ten zeer ste in het gedrang komen. 45 leerlingen van een zevenklassige eenmansschool zul len van één leerkracht onderwijs m alle vakken en in alle klassen moeten ontvan gen, terwijl op een school van 90 leerlin gen slechts twee leerkrachten zullen aan wezig zijn. Het financieele voordeel voor 's cLijks schatkist mag hier niet overwegend zijn. Wilde men nog aan dit stelsel vasthouden, dan zou het aantal leerlingen per onder wijzer toch veel minder mueten bedragen en zou een getal van 40 of 42 reeds lijke- lijk hoog zijn. Aangaande de oprichting van nieuwe scholen betoogen deze leden, dat zij een betere regeling voor de vaststelling van de geldigheid der lijsten van aanslaande leerlingen der op te richten school als em der voornaamste punten beschouwden die de staatscommissie zou moeten tot stand brengen. In plaats van te trachten verbe teringen in het bestaande stelsel aan te brengen, stelt de meerderheid eenvoudig voor de bepalingen omtrent het inleveren van de „verklaring" ex art. 73 te doen vervallen. Zij herinneren eraan, dat de Bevredigings commissie de verklaring als een der eerste voorwaarden verplicht had gesteld Zij meenen voorts, dat binnen een bepaalde termijn nadat de verklaring bij het ge- meentebestuur is ingediend den ouders ge legenheid moet worden gegeven hun hand- teekening alsnog als niet geplaatst te doen be-schouwen. Üok is het noodig, dat de wijze waarop de toezegging der ouders verkre gen is, aan de publieke beoordeeling is onderworpen, vooral nu men weet, hoe herhaaldelijk sinds 1920 op dit punt is ge zondigd. De vraag is herhaaldelijk gerezen c f er niet een onpartijdig overheidslichaam zou kunnen worden aangewezen om te beoor- deelen of de oprichting van een bijzondere school inderdaad noodig is. De ondertee kenaars der nota aarzelen niet, daaitoe het college van Ged. Staten als het meest aangewezene te noemen. De gang van zaken zou dan aldus wor den: De gemeenteraad onderzoekt en beslist omtrent de aanvrage tot stichting van jen nieuwe school en grondt het besluit op de hem bekende gegevens. Hetzij de beslis sing gunstig of ongunstig is, iedere inge zetene heeft het recht bij Ged. hiaten daartegen in beroep te gaan. Tegen de be slissing van Ged. Staten kan dan weer huoger beroep bij de Kroon worden aange- teekend. De heeren Ketelaar, Gerhard, Ed. Polak en mej. W e s t e t man heb ben een nota ingediend, aangaande de op leiding tot ondei wijzer. Tegenover de meening van de meerder heid der commissie, die de bepalingen van het K. B. van 11 September 1923, waarbij voorloopig nieuwe regeleu werden gesteld voor de Rijkskweekscholen, in de wet wil zien opgenomen, sluiten de onderteekena ren der nota zich aan bij het pleidooi der „Bevredigingseommissie" die in haar wets ontwerp het stelsel had uitgoweikt, dat lil hoofdzaak in de wet van 1920 werd /-ver- genomen. Alleen meenen zij, dat het eind examen wel over drie moderne taien en wiskunde zal moeten loopen, maar dat, om onderwijs in deze talen en de wiskunde te mogen géven, afzonderlijke aktes van bevoegdheid zullen moeten worden be haald. De heeren Ketelaar, Gerhard, v. d. Heulen en E d. Polak hebben een nota ingediend, waarin zij het voorstel der meerderheid om het vroegere type vau scho len voor meer uitgebreid lager onderwijs, dat in 1920 werd afgeschaft, opnieuw in te voeren, bestrijden. Indien er scholen ge noemd worden, die het meest het karak ter van z.g. standenscholen dragen, dan zijn het wel deze en naar het oordeel Ier on derteekenaren moeten zij niet meer wor den gesticht. Ten slotte is er een nota van de heeren Ketelaar, Gerhard en Polak, waarin zij adviseeren tot behoud van de bepaling, dat het hoofd der school s'.-eeds de leiding van een klasse zal moeten heb ben. Zij meenen, dat deze verplichting ook aan de hoofden der bijzondere scholen moet worden opgelegd. Voorts meenen de onderteekenaren, dat het meeleven der onderwijzers mot do school slechts bevorderd kan worden door hun een meer diiecten invloed op de in richting en cle leiding te geven. Het rapport is o.a. vergezeld van een wetsontwerp van 114 artikelen en een uit voerige toelichting, alsmede een vergelij kend overzicht van de artikelen de:- wet, zooals deze tengevolge van het wetsont werp zullen luiden, met de daajmee cor- respondeerende artikelen der huidige wet. Verder is in de bijlagen opgenomen een rapport van de sub-commissie inzake on derzoek naar de practische mogelijkheid van normalisatie van de vergoedingen uit de openbare kassen, in welk rapport de sub-commissietot de conclusie komt, dat ten aanzien van den bouw van scholen hot stelsel van normalisatie niet tè vei wezen lijken is, evenmin als voor de exploitatie kosten. üok is aan het rapport toegevoegd een rapport betreffende het onderzoek, in gesteld naar de practische werking van art. 101 der L. O.-wet 1920, gevolgd door een overzicht van gegevens betreffende de kos ten van het openbaar lager onder wij?, be doeld in art. 101 der L. O.-wet 1920 van eenige gemeenten, een uittreksel en een samenvatting van do berichten van de in specteur over splitsing van bijzondere scholen. Het geheele rapport met zijn bijlagen is een boekdeel, van 290 pagina's. INVOER VARKENSVLEESCH IN FRANKRIJK. Voortaan een gezondheidscertificaat geëischt. Uit Parijs werd Dinsdagavond aan het „Handelsblad" gemeld: Het Journal Officieel publiceert van morgen een decreet van den President van de .Republiek, genomen op initiatief van den Minister van Landbouw, V. Boret, waarin nieuwe voorwaarden gesteld wor den voor den invoer van geslachte var kens. Alle invoeren moeten voorlaan ver gezeld zijn van een gezondheidscertificaat afgegeven door een rijksveearts, waarin met name verklaard wordt, dat het onder zochte dier vrij is van trichinen. Ditzelfde geldt voor invoeren van gezoulen var- kensvleesch en rauwe worstsoorten van allerlei aard. Verder wordt voorgeschreven, dat de geslachte dieren voortaan voorzien moeten zijn van de groote ingewandsorganen, die nog daaraan moeten vastzitten, resp. vast zitten aan een der helften, wanneer de in voer, zooals gewoonlijk geschiedt, per half varken plaats heeft. In den bijbehoorenden tekst wordt uiteengezet, dat het ge wenscht geacht wordt een waarborg weer in te voeren, die op 2 Augustus 1914 we gens de toenmalige tijdsomstandigheden ingetrokken is. Op grond van deze nieuwe bepalingen is vandaag een wagon geslachte varkens uit Nederland, als niet voldoende aan de gestelde eischen, teruggezonden. Het decreet is gedateerd 17 Januari en kon 24 uur daarna worden toegepast, maar het is pas hedenochtend publiek gemaakt. HET COMMUNISTISCH SCHANDBLAD „Als wij zoo iets ongehinderd en straffeloos moeten toela ten, zijn wij den naam van christelijke natie onwaardig". Het communistisch dagblad „De Tribu ne" gaat voort op meest 6tuitende wijze uiting te geven aan zijn verschrikkelijken Godshaat. Na het Kerstartikel van enkele weken geleden, dat een rilling van verontwaardi ging teweeg bracht bij hen, die van dit schandelijk geschrijf kennis namen, is Maandagavond weer gekomen een spot prent, die in weerzinwekkendheid alles overtreft wat ons op dit gebied ooit onder de oogen kwam. De „Msb." schreef naar aanleiding van deze spotprent het volgende, dat wij ge heel onderschrijven: 't Is eenvoudig walgelijk. Een beschrij ving er van te geven is onmogelijk. Ge noeg zij het er op te wijzen, dat God hier wordt voorgesteld als ontdekker van een nieuw gifgas. De voorstelling der drie Goddelijke Personen is meer dan stuiiend; hemeltergend in den letterlijken zin van het woord, iets dergelijks is adeen te ver klaren als uiting van denmeest weerzin- wenkenden Godshaat en een haast demo- nisehen lust om zijn medemenschen op de meest grievende wijze te hoonen en te kwetsen in he geen hun het heiligst is. En dit alles ais gevolg van het meest serviele verlangen om den Russischen godshater in het gevlij te komen. Als wij zooiets ongehinderd en straffe loos moeten toe.aten, zijn wij den naam van christelijke natie eenvoudig onwaar dig. Wij hopen van ganscher harte, dat onze bekwame minis.er van Justitie zoo spoedig mogelijk den weg zal vinden om deze walgelijke uitingen van Godshaat, die een slag in 't aangezicht zijn voor heel ons volk, de bolsjewistisch-verdwaasden alleen uitgezonderd, onmogelijk te maken. Mogen allen, die op den naam van Chris ten aanspraak willen maken en wien de meest verheven gevoelens hunner mede menschen heilig zijn, niet rusten, voor zij het communistisch sehand'blad uit al onze openbare leeszalen hebben verwijderd. Dat is dure plicht van overheid en indi vidu. De vrijheid van politieke meeningsuiting heeft hiermede niets te maken. EEN NIEUWE GROENTEN- EN MELK MARKT TE ROTTERDAM. Onteigening van perceelen onder Overschie. Kosten ge raamd op f 2.750.000. In 1929 heeft de gemeenteraad voorloo pig vastgesteld het uitbreidingsplan voor het Noordelijk en Noord-Westelijk stads gedeelte en in aansluiting daaraan als exploitatieplan goedgekeurd het deel van dit plan, gelegen op het gebied van de gemeente Overschie. In genoemd exploita tieplan zijn terreinen aangewezen voor grrenten- en melkmarkt. B. en W. zijn van oordeel, dat thans de tijd gekomen is om de voorbereiding voor derï aanleg van het marktcomplex ter hand te nemen. Hun inzicht daaromtrent is mede gebaseerd op hetgeen in kringen van belanghebbenden wordt gewenscht. Van die zijde is gewezen op den zeer on- bevredigenden toestand van het Noord plein en langs de Rotte, waar thans de groentenmarkt is. Met den eigenlijken aan leg zal nog niet aanstonds kunnen worden begonnen. Eerst zal de gemeente zich den eigendom van de benoodigde percee'en moeten verzekeren. B. en W. zeggen, dat niet kan worden ontkend, dat de voorge stelde plaats met het oog op de omstandig heid, dat zij buiten de gemeentegrens is gelegen, voor moeilijkheden stelt, die alleen door grenswijziging op afdoende wijze zijn te ondervangen. Deze conse quentie dient naar hun mecning te worden aanvaard, omdat de te nauwe begrenzing van Rotterdam een andere oplossing van het markt- en veilingsvraagstuk niet toe laat. De onteigeningskosten worden ge raamd op 2.570.000. De commissie voor plaatselijke werken had in de onteigening mede willen begrij pen perceelen in den Kleinpolder, liggende in de omgeving van de te stichten mark ten. Voor een dergelijke uitbreiding zien B. en W. geen voldoende termijn, omdat deze terreinen zijn onderworpen aan een door de gemeente Overschie vastgesteld uitbrei dingsplan. WIJZIGING DER DRANKWET. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend met de strekking, het vervallen der vergunningen, door de wet van 28 Maart 1930 op 1 Mei 1931 bepaald, andermaal een jaar te verschuiven. LANDSTORM Z.-H0LLAND WEST. Een propaganda-bijeenkomst. De gewestelijke landstorm-commissie Zuid- Holland West heeft gisteravond in den Die rentuin te 's-Gravenhage een propaganda- bijeenkomst gehouden. De zaal was geheel bezetonder de aanwezigen waren Prins Hendrik, minister Donner namens de re geering en het Ned. leger, oud-minister Heemskerk, de burgemeester van 's-Gra- hage en vele leden van het eere-comité. Het kleine symphonie-orkest van de Kon. Militaire Kapel verleende zijn medewer king. Het Tweede Kamerlid de heer J. R. Snoeck Henkemans sprak een openings- wooid en deelde mede dat oud-minister De Visser wegens een lichte ongesteldheid ver hinderd was. Spr. herinnerde aan het over lijden van baron van Voorst tot Voorst en 1 noodigde de aanwezigen uit zich ter nage dachtenis van dezen kloeken vaderlander eenige oogenblikken van hun zetels te ver heffen. Eerste spreker was het Tweede Kamer lid baron van Wijnbergen. Wil zei spre ker o.m. het vaderland ongerept blijven, dan is het een eerste vereischte maatrege len te treffen, waardoor de handhaving van de orde en de rust voortdurend wordt ver zekerd. Daarom bracht spr. hulde aan hen, die zich vrijwillig beschikbaar stellen om wanneer het onverhoopt mocht noodig blij ken zich aaneen te scharen om te strijden voor oranje en vaderland. Spr. uitte den wensch dat de bijzondere vrijwillige land storm nog steeds in bloei zal toenemen. Volgende spreker was oud-minister Schokking. Spr. achtte het zeer gewenscht dat de belangstelling in het nuttige insti- tuut van den bijzonderen vrijwilligen land storm voortdurend wohdt gaande gehouden. De jongemannen in alle deelen van ons land moeten worden opgewekt om tot dit instituut toe te treden. En niet' alleen is het noodig, dat opengevallen plaatsen tel kens worden aangevuld, doch ook dat de rijen steeds meer worden versterkt. Spr. herinnerde er aan, dat het instituut geens zins op kunstmatige wijze is tot stand ge bracht en in stand wordt gehouden. De B.V.L. is in nood geboren en de gevaren, welker bestrijding hij als doel beoogt, blij ven nog steeds dreigen. Ook uit historisch oogpunt blijkt de noodzakelijkheid van het bestaan van het instituut en spr. zou wil- len uitroepen: Volk van Nederland, ver geet uw historie niet!. Spreker zeide dat de B.V.L. paraat moet blijven, opdat zij, die den euvelen moed zouden durven heb ben ons ons wettig gezag aan te randen, worden afgeschrikt. Het is goed dat zij we ten dat wij gereed zijn om dien aanval op te vangen en dat wij willen blijven een vrij volk. Hierna werd vertoond de landstormfilm „een nationale schietwedstrijd in Mei 1930 te 's-Gravenhage". Res.-majoor J. P. Boots, aangewezen commandant van het Landstormkorps Zuid Holland-West, ging na de pauze over tot het uitreiken der schietprijzen van de zen winter gehouden Korpsstrijden, waar aan hij een kort woord vastknoopte. De prijzen werden als volgt toegekend: Wisselbeker: Afdeeling Voorburg. Ie prijs: P. H. van der Zande, Voorburg; 2e pr. L. Stoof, 's-Gravenhage3e pr. E. Vooys, Katwijk; 4e pr. L. A. de Bruine, Delft; e pr. J. Peereboom, Leiderdorp; 6e prijs H. H. P. van Lummel, 's-Gravenhage 7e pr. J. Poot, Delft; 8e pr. K. Meijvogel, Katwijk aan Zee; 9e pr. A. Wendt, Leiden; 10e pr. J. H. Mohr, Rijswijk, 12e pr. J. van der Hoeven, 's-Gravenhage 13e pr. J. de Waal, Delft 14e pr. S. Berkel, Naaldwijk 15e pr. W. de Gelder, Borkel (Z.-H.); 16e pr. P. van Dijk, Maassluis. In de pauze had Prins Hendrik zich on derhouden met de eei'ste drie prijswinners. Hoogste schutter van elke afdeeling. Van de afdeelingen, die niet het geluk had den een prijs te verkrijgen, waren de hoog ste schutters: A. van Veen, Ter Aar; J. W. Hoogenboom, Roelofarendsveen, Alke- made I; J. H. Borst, Rijp we teling, Alkema de II; A. van Triest, Alphen aan den RijnT. Zaal, BodegravenA. vau Haren, 's-GravenhageW. A. van den Wool, Kou dekerk W. II. van den Berg, Leidschen- dam; A. A. Weyserfeld, Loosduinen; S. P. Voogd, Maasland; W. de Blok, Monster; J. Speet, Nieuwveen; K. Passchier, Noord- wijk B. Rip, PijnackerJ. Sonneveld, Schiedam K. van Stein, VlaardingenM. J. Groen, Wateringen; M. van Égmond, Woubrugge; A. Nieuwenhuyzen, Zevenho ven; P. A. van der Meer, Zoetermeer; K. v. d. Kleij, Zoeterwoude. De prijswinners, zoowel als majoor Boots, werden uitbundig toegejuicht. Na de pauze hield generaal-majoor W. J. C. Schuurman, inspecteur vau het wa pen der artillerie, een toespraak. Spr. wees er op, dat we het voorrecht hebben te le ven in een gelukkig land, omdat we heb ben een Koningin die voor ons allen is een voorbeeld van trouw en plichtsbetrachting. Maar kunnen we niet dankbaar genoeg zijn voor wat zij ons heeft gedaan en daar om is het onze plicht om Haar te bescher men. Ook hebben we het geluk te leven onder regeeringen, die er steeds op uit zijn onze vrijheid te handhaven. Toch is het noodig om paraat te blijven, omdat er staatsbur gers zijn, die niet zullen schromen om een aanval op het wettig gezag te doen, en wanneer hun dat zou gelukken, dan zou het zijn: weg Koningin, weg de wettige regee ring en weg onze vrijheid. Daarom is het noodig, dat we ons op een dergelijke aan randing van onze hoogste goederen voor bereiden. Wat er wordt van een land, waar men onwettig naar het gezag heeft gegrepen, kunnen we zien in Rusland. Daar is alle vrijheid verdwenen, niet alleen maatschap pelijk, maar ook geestelijk. Daarom is het noodig, dat wij ons tijdig verzetten tegen een dergelijke bedreiging van onze vrijheid. We moeten dan gereed zijn en als één man pal staan tegen de pogingen tot om verwerping van het gezag en bezield zijn met de gedachte: „Ik zal handhaven". (Applaus). Nadat een der landstormers, reserve eerste luitenant Bordewijk, namens de land stormers de verzekering had gegeven, dat het Landstormkorps Zuid-IIolland-West ge reed zal zijn, wanneer een greep naar het wettig staatsgezag zal worden gedaan, werd door de aanwezigen spontaan het Landstormlied aangeheven. Het slotwoord werd gesproken door het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstorm commissie, die dank bracht aan allen, die aan het schitterend welslagen van denze avond hebben medegewerkt. Spr. noemde daarbij in het bijzonder den heer Karres, secretaris van Zuid-Holland-West, die al les schitterend heeft voorbereid. Daarna ging spr. nog in het kort het doel van den B.V.L. na. Dit instituut is een vredesinstituut bij uitnemendheid, waarvan groote preven tieve kracht uitgaat.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6