STADSNIEUWS DONDERD/ G 22 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 CHR. W. DRIESSEN. f Gisteravond is in bet St. Elisabethge- stioht na een kortslcndige ziekte overle den de heer Chr. W. Driessen, alhier. De heer Driessen bekleedde een belang rijke plaats, vooral in het sociale leven, als lid of bestuurslid van verschillende organisaties. Hij was lid van het hoofdbestuur van de Ned. R. K. Uandclsreizigersvereeniging ,,St. Christoffel" en voorzitter van de Leid- sohe afdeeling dier vereeniging. Voorts was de overledene o.a. oud-voor zitter der R. K. Oratorium vereeniging en in 't algemeen een vooraanstaand man op sociaal terrein, waar hij, overal waar hij vermocht, veel goeds tot stand bracht. Maar ook voor zijn groot gezin is zijn heengaan een ernstig verlie's, dat niet zal na'aten diepen indruk te maken. De over ledene bereik'e den leeftijd van 54 jaar. De uitvaart en begrafenis zullen a.s. Za terdag plaats hebben. HET LUSTRUM VAN P. K. Triduum 1e dag. Gisteravond om half negen werd het triduum, dat gehouden wordt bij gelegen heid van het eerste Lustrum van de K. J. M. V. St. Peter Kanis, geopend met een plechtig lof, gecelebreerd door den wel- eerw. heer Gudde, moderator van de ver eeniging. Als onderwerp van zijn eerste conferen tie had de eerw. spreker gekozen: Christus of de weteld. Hierin zette hij uiteen, door welke oorzaken de groote tegenstelling, die er bestaat tusschen Christus en de wereld in het leven is geroepen. De allervoornaamste is wel, dat Christus en zijn volgelingen bet ge>waagd hebben de wereld een „non licet" het is niet geoorloofd toe te roepen. Het „non licet", dat de Kerk voerde, waar de God delijke voorschriften vertreden worden zonder eenige aarzeling de overtreders voorhoudt, is de voornaamste bron, waar uit de haat tegen Christus en Zijn Kerk onweerstaaanbaar opwelt, al vele eeuwen lang. Aan het einde van zijn conferentie leg de de eerw. spreker nog eens de nadruk op het feit, dat door het dualisme Christus en de wereld, dt. taak van den Katholiek ook tweeledig is. Hij kon zich moeilijk voorstel'en. dat een Katholiek, staande in het hedendaagsche leven, dat zoo heel anders van structuur is dan een kwarteeuw geleden en die leeft geheel volgens de regels van de H. Kerk. maar zich absoluut niet bekommert om de sociale plichten, die hij in de huidige maatschappij ook te ver vullen heeft, dat zoo iemand zijn levens taak in alle opzichten naar behooren had vervuld. Maar onzerzijds is het ook waar, dat sociale arbeid zonder godsdienstige ver dieping vergeefsche ai beid is en daarom spoorde hij de leden van St. Peter Kanis aan de sociale taak die zij in het leven te vorvullen zouden hebben, gepaard te doen gaan mei een innige geloofsverdieping, daarbij gebruik makend van de genade middelen, die de H. Kerk ons in zoo rui me mate biedt. Hiermede eindigde de moderator zijn eerste conferentie. Do gezangen tijdens het lof werden op verdienstelijke wijze uitgevoerd door het P. K. klein koor, dat voor c'eze ge'egenheid speciaal -is samen gesteld door den heer A. van Cleef. Tenslotte nog dit: wij hadden gehoopt, dat alle leden van P. K de opening van het triduum hadden bijgewoond. Dat het grootste deel der leden aanwezig was, is natuurlijk een verblijdend teeken. Laten wij daarom hopen, dat de overige leden Donderdag- en Vrijdagavond present zijn! RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Een belangrijke schenking ontvangen. Het Rijksmuseum van Oudheden hier ter stede heeft een belangrijke aanwinst, te boeken in den vorm van een prachtige schenking. De heer P. A. Gildemeester, die nu bijna een jaar geleden te Egmond overleed, heeft namelijk zijn geheele collectie oudheden vóór het jaar 1000 aan het Rijksmuseum van Oudheden gelegateerd. Aangezien de heer Gildemeester als schilder gedurende het grootste deel van zijn leven heeft gereisd en daarbij steeds verzamelde, wat op verschillende gebieden der Oudheid zijn kimsten^arsoog aantrok, omvat dit legaat een collectie van de meest uitgelezen kunstvoorwerpen, zoowel prae-historische als Egyptische of klassie ke, maar vooral Romeinsche uit ons eigen land. Wat hij hier bijeenbracht, behoort tot het allermooiste en zeMzaamste, dat in eigen bodem gevonden is. Vanaf Wcensdag 28 Januari zal een speciale tentoonstelling van dit „legaat Gi'demeester" op het Rapenburg te be zichtigen zijn, nadat den avorfd te voren Dr. Holwerda de voorjn ars rede der Mu- seumlezingen zal hebben geopend met een voordracht over: ..Een schat uit den Rijn en het legaat Oilderpeester." Gouden doctoraat Prof. dr. P. v. Romburgh Prof. dr. P. van Roraburgn, oud-hooglee raar aan de Universiteit te Utrecht, die heden den dag herdenkt, waarop hij voor vijftig jaar aan de Universiteit alhier werd bevorderd tot doctor in de scheikunde, had den wensch te kennen gegeven, dat hij de zen dag liefst onopgemerkt zou zien voor bijgaan en dat hij afwezig zou zijn. Vanwege den Senaat der Leidsche Uni- ve iteit werd den gouden doctor heden de gc ilelijke gelukwensch gezonden. HERHAALDE OPROEP VAN DEN ARMENRAAD. Moeilijke Tijden. De huidige orisis en de daarmede ge paard gaande omvangrijke en langdurige werkloosheid, brengt voor ©en groot deel der bevolking veel zorg en ontbering. Hoewel dadelijk op den voorgrond ste lende, dat van gemeentewege veel wordt gedaan om dit leed te verzachten, zoo wil het Bestuur van den Armenraad zijn mede burgers er op wijzen, dat ook aan de ker kelijke en particuliere instellingen van wel dadigheid zware financieele eischen wor den gesteld.. Het bestuur van den Armen raad wekt dan ook de in gezetenen op, vooral deze in stellingen met giften en gaven te willen gedenken Men kan ook giften doen toekomen aan een der ondergeteekenden of storting op postrekening- No. 104318 van den Armen raad, Leiden, met vermelding „oproep Ar menraad". De Armenraad heeft-, vooral in de laat ste tijden, meermalen de ervaring opge daan, dat er ook in stilte schrijnende nood wordt geleden. Geeft evenwel niet a-an wie om hulp vra gen, zonder voorafgaand onderzoek. Informc— bij den Armenraad naar den toestand der hulpvragenden. Steunt den behoeftige, naar dat hij van noode heeft of s ch e n k Uw b ij d r a- ge aan een instelling, waar in g ij v e r t r o u w en hebt. Zoo zult gij goed werk doen of anderen in staat stellen goed werk te doen. Het Best uur van den Armenraad: G. A. Smit. Voorzitter; Dr. H. J. M. Boonacker; Mej. D. Coebergh; J. C. B. Hiiner; Mr. P. A. Pij na-oker Hordijk; Mej. C. Verheij van Wijk; Mej. A. M. de Vries; P. A. van Aggelen, Wnd. Secretaris, tel. 270. Het bureau v. d. Armenraad is gevestigd Lainnierenmarlct. 67 en geopend iederen werkdag van 8.30—12 uur van 1.305 uur, 's Zaterdags van 8.30—12.30 uur v.ni. ©n van 78 uur n.m. Tel. 1052. LANDSTORMCORPS „MOTORDIENST". Sectie Leiden. In de Concertzaal „Concordia" hield de Sectie Leiden van het Landstormcorps „Mo- tordienst" gisteravond een zeer goed ge slaagden en druk bezochten feestavond. Te ongeveer half negen sprak de voor zit! er van de Feestcommissio, de heer E. Raar, het openingswoord. Daarin riep hij het welkom toe aan kapt. Nijland, verte genwoordiger van den korpscommandant, kapt. Dee, propagandist van den Land storm te Leiden, majoor v. Mens, comman, dant van de Leidsche Burgerwachtvoorts aan den heer Gijsberti Hodenoiil, adju dant Geene, instructeur van den cursus, adjudant van Thiel, administrateur van het landstormcorps Motordienst te Den Haag, benevens aan den commissaris van politie alhier, den heer Meyer, Bericht van verhindering was o.m. inge komen van den burgemeester, mr. A- van de Sande Bakhuyzen, overste ten Broucke Hoekstra, commandant van den Landstorm en overste Eringaard. Hierna was het woord aan den sectie commandant v. d. afdeeling, den heer van Ginkel, die er o.m. op wees, dat de bedoe ling van dezen avond was den band tus schen de ledeu van het corps te verster ken, terwijl het speciale doel van het co mité, dat zich voor dezen avond gevormd had, was: te stichten een vereeniging van leden van den motordienst in de sectie Leiden, om het verband iu de sectie nog hechler te maken. Hel comité stelde zich voor dit doel te bereiken, o.m. door het organiseeren van lezingen en net geven van filmavonden. Spr. bracht dank aan het comité voor de organisatie van dezen feestavond en be val met een kort woord de verloting aan, die zou gehouden worden voor het aan schaffen van trommels voor het corps. Men is reeds in het bezit van hoorns, maar daar bij mogen de trommels niet langer mankee- ren. Hiermede was het meer officieele ge deelte van den avond ten einde en werd een interessante schermdemonstratie ten beste gegeven ter inleiding van het feest programma. De volgende partijen werden getrokken: v. d. BeidGijsberti Hodenpijl (tloret), kapt. BruinsGijsberti Hoden pijl (degen), kapt. Bruins—v. Duuren (sa bel) en Zwaan—-Gijsberti Hodenpijl (sabel). Hierna was het woord aan de familie Hofmann. De heer Hofmann als conféren cier leidde zichzelf, zijn vrouw en dochter bij het publiek in en het duurde niet lang of de toeschouwers waren gevangen door de aardige zetten, de geestige en ernstige liedjes van dit beschaafde trio. We gelooven dan ook zeker te kunnen zeggen, dat alle aanwezigen volop genoten hebben en dat de aangename herinneringen aan de familie Hofmann, die reeds op vo rige feesctavonden hier ter stede werden opgewekt, nog zullen zijn verlevendigd. Vermeld dient nog te worden, dat door het comité namens de aanwezigen een te legram verzonden werd aan H. M. de Ko ningin, waarin trouw en aanhankelijkheid werd uitgedrukt. In den loop van den avond kwam daarop van H. M.'s adjudant, Storm van 's-Gravensande, een telegram van dank in. Kapt. Nijland voerde ten slotte nog eeni ge oogenblikken 't woord. Hij bracht dank aan de commissie voor het organiseeren van dezen avond en wekte alle aanwezigen op lid te worden van de Vereeniging van leden van den Landstorm. Een gezellig samenzijn ontler welwillen de leiding van den heer W. F. v. Wijk, be sloot den feestavond. Op 21 Januari stonden 154S werkzoeken den bij de Arbeidsbeurs ingeschreven te gen 749 op 21 Januari 1930. R00MSCHE REISVEREENIGING. Troubadour over „Oden en Satyren". In de Burchtzaal van hotel „Den Burcht." hield de- afdeeling Leiden der Roomsche Reisvereen. Dinsdagavond haar jaarver gadering. Circa kwart voor negen werd de bijeen komst geopend door den voorzitter, den heer C. Schinck, die de aanwezigen wel kom heette, speciaal den heer Frans Schneiders (Troubadour), die een causerie zou houden over zijn dichterlijk journalis tiek werk, zijn „Oden en Satyren". Na de opening kreeg de heer Schneiders het woord, die begon met een uiteenzetting te geven van de karakteristiek vaii zijn werk en het eigenlijke wezen van zijn werk. Spr. behandelde in 't kort het eigenlijke wezen van de humor, de tegenstelling, en zette uiteen de verschillende wijzen, waar op deze tegenstellingen tot uiting kunnen worden gebracht. Verder besprak de heet Schneiders nog het hulpmiddel van l ijm en rythme en lichtte dit alles toe met decla matie uit zijn werk, tevens daarbij vertel lend hoe ieder versje ontstond. Spr. declameerde verschillende oden en satyren uit zijn gelijknamig boek en ook andere, die "elders werden gepubliceerd. Een herhaald applaus loonde s-pr. voor zijn interessante causerie over en zijn voor dracht uit zijn humoristisch werk. Hierna had de jaarvergadering plaats. Na de ingekomen stukken bracht de voor zitter, de heer C. Schinck, verslag uit van de jaarvergadering te Nijmegen, waarna volgden de jaarverslagen van den secreta ris, den heer B. Vreeburg en van den pen ningmeester, den heer G. van Baal, welke jaarverslagen onder dankzegging werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester vertoonde aan uitgaven 179.80 met een batig saldo van 30.08. De bestuursverkiezing kon niet plaats hebben, daar hiervoor geen voldoend aan tal leden aanwezig was. Als afgevaardigden naar de jaarverga dering te den Bosch werden aangewezen mej. Doove en den heer B. Vreeburg Bij de bespreking dezer jaarvergadering stelde de voorzitter voor te werken voor de vertegenwoordiging van Leiden ui het hoofdbestuur. Met een candidatuur kon de vergadering zich niet vereenigen. De voorzitter wekte de leden nog op allen mee te gaan naar den Bosch tot het bijwonen dezer vergadering, wat een aan gename dag beloofde te worden. Na rondvraag werd de vergadering i.p de gebruikelijke wijze gesloten. Wij willen er nog even op wijzen, dat deze vereeniging, die te Leiden te weinig bekendheid heeft, meer aandacht verdienr om het prettige, maar vooral goede doel. dat zij voorstaat n.l. ook op reis en bij uit stapjes in een Roomsch milieu te blijven. Hierom biedt de Roomsc-he reisvereem- ging gelegenheid tot het maken van uiooie reizen tegen veel lagere prijzen. Een ken nismaking met deze vereeniging wordt dus van harte aanbevolen. Wij herinneren daarom nog eens gaarne aan het adres van len secretaris, den heer B. Vreeburg, Haarlemmerstraat 229. Leidsche Politie-Schietvereen. „Burgem. De Gijselaar". Bovengenoemde vereeniging vierde gis terenavond in den Burcht haar ie lus»rum, waaraan was verbonden de prijsuitie:kuig van den gehouden ouderlingen schietwed strijd, gevolgd door een schietwedstrijd voor dames. Te 8.30 uur opende de voor zitter, de heer Uitendaal, de vergadering met een welkomstwoord aan de aanwezige dames en heeren en in 't bijzonder aan len hoofd-inspecteur, den heer Eskens, die zich gaarne bereid had verklaard de prijzen te willen uitreiken, toen hem werd medege deeld, dat Jhr. De Gijselaar, door lichte ongesteldheid en de Commissaris, de heer Meijer, door omstandigheden, verhinderd waren, de prijzen uit te reiken. Na de schenkers der mooie medailles te hebben bedankt en allen een gezeiiigen avond te hebben toegewenscht, las hij een telegram voor, te zenden aan Jhr. De Gij selaar, hetwelk met een luid hoera werd goedgekeurd. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Eskens, tot het uitreiken der pn,iz<:n. Deze het woord nemende, feliciteerde de vereeniging met haar le lustrum, ook na mens den lieer Commissaris van Policie die zeer tot zijn spijt verhinderd was, aanwe zig te zijn. Hierna hield spreker een pitti ge propagandistische toespraak, daarbij het doel en nut van een sehietvereen. voor de politie uiteenzettende, waarbij hij zich aan 't einde van zijn toespraak als lid op gaf, hetwelk door de aanwezigen met een krachtig applaus werd begroet. Dit voorbeeld werd spoedig door een viertal heeren gevolgd. Vervolgens werden door hem de mooie prijzen met een toepasselijk woord aan d.e respectievelijke winnaars uitgereikt. Hierna werd een aanvang gemaakt met den damesschietwedstrijd, waaraan door 27 dames werd deelgenomen. Juffr. Van Gennip won den len prijs met 27 punten. Slechts een drietal dames behaalden geen punten. Inmiddels kwamen nog de heeren In specteurs Duval en Bueninck de vereeniging hun gelukwenschen aanbieden. De avond werd opgeluisterd door de hu moristen De Haas en v. d. Steen en don pianist v. d. Reijden. Er is veel en harte lijk gelachen, vooral bij de scènes door de humoristen in elkaar gezet. Te ruim drie uur werd de feestavond door den voorzitter gesloten en ging men voldaan huiswaarts. Gisteravond te half zeven werd de poli tie gea'armeerd voor een schoorsteenbrand je ten huize van J. B., Gerecht 9. De onder- commandant en twee brandw rton waren spoedig aanwezig. Het brandje werd niet zout geb'luseht. DE BEDEVAART NAAR MEKKA. Voordracht prof. Sriouck Hurgronje. Gisteravond heeft prof. dr. C. Snouck Hurgronje de reeks Indische voordrachten voortgezet met een lezing over „De Bede vaart naar Mekka". Hieraan is het volgen de ontleend; Te Mekka en op eenige ten Oosten daar van gelegen plaatsen heeft in de laatste maand van ieder Mohammednaniseh maan jaar de h a d j plaats, d.i. een reeks van eigenaardige godsdienstige ceremoniën, die in hoofdzaak behooren tot den oud-Arabi- schen godsdienst en welker opneming in en aanpassing aan den Islam te danken is aan het feit, dat Mohammed behalve profeet van het monotheïsme ook Mekkaan was, gehecht aan de tradities van zijn geboorte stad. Zevenvoudige omgangen om het „Huis van Allah", de Kabaah, zevenvoudige wan de ingen tusschen twee niet ver van de Kaa- bah gelegen plaatsen, een kort gezamenlijk verblijf in het dial van Mina (Moena), waar schapen of kamee-len geofferd worden en waar op drie plaatsen de plechtigheid van het steentjeswerpen plaats vindt, vormen van den hadj de voornaamste bestand- doelen. De „D j a w a h" (zoo noemen de Mekka nen alle bewoners van Oosi-T.ndië) leveren ongeveer 1/5 van het totaal der bedevaart gangers, die uit de heele Mcslimsche we reld naar Mekka reizen. Tal van oorzaken verklaren den bijzonderen ijver, waarmede zij dozen plicht vervullen. In dit jaar van „malaise" zal hun aantal omstreeks 20.000 bedragen; in voorspoediger jaren telden zij 40 tot 60.000. Meestal kómen zij wel vier maanden vóór den hadj te Mekka, daar zij gaarne de vastenmaand Ramadan hier doorbrengen en vóór het jaarfeest Medina bezoeken, waar de Profeet begraven ligt. Rekent men dat ieder hunner 1000 in het Heilige Land verteert, en neemt men in aanmerking, dat alle Mekkanen direct of indirect van den hadj leven en dat nage noeg alle inkomsten van den staat uit deze bron ge-puit worden, dan begrijpt men iets van de economische beteekeaiis van het Jand der Djawah voor den Hidjaaz. De meeste hadji s uit Oost-Indië keeren na de bedevaart naar huis terug; van ouds pleegt echter een aantal hunner, vooral van de jongeren, te Mekka te blijven om daar de wetenschappen van den Mohainmedaanschen godsdienst te beoefe nen. In 1914 telde de kolonie der Djawah omstreeks achtduizend zielen. Daar velen dezer studenten na eenige jaren in hun vaderland het geleerde aan anderen gaan mededeelen, is de geestelijke atmosfeer van Mekka van onberekenbaren invloed op de ontwikkeling van het godsdienstig leven der Mohammedaansche Indonesiërs. De wereldoorlog heeft in Arabië, in het bijzonder ook in Mekka, groote verande ringen teweeggebracht. De politieke ge schiedenis van den Islam, bracht mede, dat de Hidjaz al spoedig een verwaarloos de provincie van het Moslinische wereld rijk is ge\vord.en. In 1200 n. Ohr. maakte een van de talrijke geslachten, die van den Profeet, afstammen, van deze omstandig heid gebruik om zich de heerschappij over Mekka aan te matigen, en zeven eeuwen lang hebben deze sjeriefen zich als hee ren der Heilige S'.ad weten te handhaven. Zij moesten zich daarbij evenwel het pro tectoraat van machtiger Mos'limscbe vor sten laten welgevallen: Irak, jernen, Rgypte, ten slotte Turkije werden als op- perheeren erkend en oefenden op het bestuur een naar omstandigheden wisse lenden invioed uit. In de haïsrterloopen eeuw was de Turksche sultan te Mekka door eenen wali vei tegen wooidigd, die zoo ongeveer dezelfde functie uitoefende ais een Europeesch resident bij een Indisch vorst. Gedurende den wereldoorlog wisten de geallieerden den laatsten der Grootsjerie- l'en tot afval van Turkije te bewegen door allerlei beloften, waarvan de vervulling later onmogelijk bleek. Intusschen her stelde zich in Centraal-Arabië door het energjek optreden van Abdal-Aziez bin Sa'oed, het 125 jaren tevoren door zijnen voorvader Sa'oed gestichtte rijk der VVahhabieten, die op godsdienstig gebied de meest conservatieve richang van den Is lam vertegenwoordigen. Deze wist zich nu zes jaren geleden na eene lange reeks van verwikkelingen ook van den Hidjaaz meester te maken en regeeit sindsdien als Koning vari den Hidjaaz en van Nedjd en Onderhoorigheden", Velen zullen zich met het bezoek, nu vier jaren geleden, van diens zoon Faisal aan ons land, en ook aan Leiden, herinneren. Aan de vereering van profeten en heiligen, die in het grootste deel der Moslimsche wereld in den loop der eeuwen veld gewonnen heeft, maakte het purileinsche Wahhabielenregime in den Hidjaaz met ruwe hand een einde, en het leven te Mekka heeft veel van het geen vroeger zijn vermakelijke zijde uit maakte, verloren. Aan den anderen kant heeft Abdal-Aziez, dien men met recht tot de politieke genieën van onzen tijd rekent zich op technisch gebied als ultra-moder nist doen kennen. Het kameel is in Ara bië als transportmiddel vervangen door het automobiel, draadlooze-teiegrafiesta- tions en vliegvelden worden ingericht, de heilige steden hebben electrisch licht en verbeterde watervoorziening, een Neder- landsch arts werd door den Koning met de oprichting van een bacteriologisch la boratorium te Djeddah belast. Wanneer de Djawah en andere bezoekers van de heili ge steden nu maar in toenemende mate voor de vulling der schatkist zorgen, dan kan het zijn, dat dit herboren Arabië een schoone toekomst tegemoet gaat. De voordracht werd afgewisseld met de vertooning van lichtbeelden. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 38. Naamlooze Vennoot schap „Leidsche Duinwater Maatschappij Leiden, Stationsweg 12. Uittr. Dir.: Ch. van Spall, Wassenaar, d.d. 1 Jan. 1931. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avond» van 7.308.30 uur. Donderdag. Werkmans Wilskracht, Stad»- gehoorzaal, 8 uur. Donderdag. Ontspanningsavond „De Han ze", In den Vergulden Turk, 8.30 Donderdag. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Huize Maria, Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Dinsdag. Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman", Burchtzaal, 8.15 uur Lustrurr.programma P. K. Donderdag. Triduum vcor de leden. Kapel St. Elisabethgestieht, 8.30 uur. Vrijdag. Triduum vooi de leden. Kapel St. Elisabethgestieht, 8.30 uur. Zaterdag. Kindennatinée, Kleine Stads- zaal, 2.30 uur. Zondag. H. Mis Kapel St. Elisabethge stieht, 9 uur. Receptie Eigen Huis, 3 uur; Gezellig samenzijn, Eigen Huis, 8 uur. Maandag. Reünie voor leden en oud- leden Eigen Huis, 8.30 uur. Woensdag. Schouwburgavond, Leidsche Schouwburg. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Jan. a.s. waargeno men door apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. ALCOHOLISME EN ARMOEDE. Voordracht ds. Hermanides. De Leidsche Armenraad, had gisteravond in een der zalen van het Hutsgebouw etui vergadering belegd, waarin ds. S. R. Her manides, Ncd. Heiv. predikant te Valken burg (Z.-H.) sprak over „Alcoholisme en armoede". De voorzitter, pastoor G. A. Smit, beetje de weinig talrijke aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan ds. Herma nides, die allereerst ópinerkte, dat iedere tijd zijn eigen stempel draagt. Stond «rroe- ger de godsdienst in het middelpunt van den gedaehtengang der volkeren, tegen woordig wordt de wereld beheeischt door sociale problemen. In zijn kwaliteit van sociaal leider van het Medisch Consultatie bureau voor Alcoholisten hier ter stede is spr. meer dan als predikant in aanraking gekomen met het probleem alcoholisme en armoede. Aan de hand van eenige cijfers bewees spr., dat onthouding van alcohol zoowel de aibeidsprestaties als de productie ten goede komt. De welvaart in Amerika is in de laatste jaren buitengewoon sterk toe genomen, hetgeen spr. grootendeels toe schrijft aan den invloed van het alcohol verbod. Maar al te dikwijls is overmatig gebruik van alcohol de oorzaak van armoe de en ellende, hetgeen spr. met eenige voor beelden aan de praktijk ontleend, nadar aantoont. Een van de eerste gevolgen van drankmisbruik is slechtere huisves.ting. waardcor de man zijn woning ontvliedt en de vrouw en kinderen de nadeelen onder vinden; daarbij komt als tweede gevolg be zuiniging op voeding en kleeding mrt als droevig gevolg verwording van het licha melijk en geestelijk weersvandvermogen. Stopzetting der alcoholfabricage zou stellig de werkloosheid doen toenemen, doch aan den anderen kant zou geestelijk, sociaal en finantieel groote winst worden behaald. Armoede is evenmin het eenige gevolg van alcoholisme als de laatste het eenige gevolg is van armoede, maar toch bestaat er tusschen beide een wisselwerking, al valt het aandeel van elk afzonderlijk moei lijk te bepalen. Verle-ening van steun in geldelijken vorm aan drankzuchtigen, acht spr. verkeerd, hoewel men zich tegenover hen zeker niet afkeerig mag betoonen Spr. ziet in een drankzuchtige een zondaar, een schuldige, die zoo langzamerhand ziek is geworden; als iemand, die wordt aange vallen en geplunderd door roovers. Aan ons, aldus besloot ds. Heimaordes, de taak om hem te redden. In antwoord op een vraag van den heer van Aggelen, deelde de spreker nog het een en ancler mede omtrent de werkwijze van het hier ter stede gevestigde Consul tatiebureau. De heer de Jong verklaarde de drankzucht uit de individueele geestelij ke mentaliteit en vroeg op welke wijze nier maatschappelijke hulp kan baten. Nadat ds. Hermanides ook deze vraag had beant woord, sprak pastoor Smit een woord van dank tot den inleider en wees de aanwe zigen op den in ons blad gepubheeerden oproop om te steunen daar waar zulks noc- dig is. Hierna sloot hij de vergadering. Met Stcrt. No. 14 zijn verzonden de af drukken der Koninklijk goedgekeurde sta tuten van de N.V. Leidsche Drukkerij, ge vestigd alhier. MUZIEK. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Als invaller voor den violist Jan Damen, die gisterenavond te dezer stede zou concerteeren, gaven de heer en mevrouw MoskowskyElias het aangekondigde viool-recital voor den Leidschen Kunstkring. Daar de heer Damen zich op het laatste moment terugtrok, geraakte het Bestuur in moeilijkheid, welke door de groote welwillendheid van dan heer en me vrouw Moskowsky werd opgelost. Niet heel rustig voorbereid werd dus opgetreden, maar het bleek al gauw, dat violist zoowel als pianist beslagen musici zijn. In een vooral voor de pauze mooi programma lieten bei den 'zich in verschillende kwa'iteiten hooren. Alexander Moskowsky is een violist in het bezit van een krachtigen streek, wiens cantile ne tot in elk register verzorgd, volstralen^ en zangerig is. Hij begin met een „Sonate D gr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2