22ste Jaargang DONDERDAG 22 JANUARI 1931 No. 6802 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.50 per kwartaal Bianco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen WALGELIJK. Een Haagsch weekblad heeft weer u keer een schoonheidswedstrijd uitgeschre ven, waaraan vele dames hebben mee ge daan; een leerlinge van een H. B. S. te 's Gravenhage is als nummer 1 uitverkoren en „miss Holland" geworden. Wij hebben van dit walgelijk ged«»e geen melding gemaakt en in ons blad niet opgenomen toegezonden photo's van het. arme kind. Maar met 'n enkel woord willen wij toch onze afkeer voor deze schandelijk-lichtziu- nige vertooning neerschrijven. En wij zijn het eens met het „Volk' als dit blad in een artikeltje „Terwijl de wereld kraakt" de uitverkiezing van een „miss Holland" hekelt. Het blad besiuit dat artikeltje: En de vrouw van een werklooze ziet het plaatje van de bevoorrechte m de krant en mompelt: „Sloerie". Maar zoo'n mensch weet natuurlijk niet beter en is veel te zwaar op de hand Met de uitdrukking, die door "het „Volk" hier wordt gebruikt voor „miss Holland zijn wij het, natuurlijk, niet eens; teze zouden wij zeker niet tot de onze willen maken, en wij aarzelden zelfs, om ze hier af te drukken. Niet op de eerste, plaats gaat onze af keer naar het kind, dat bot „miss Holland" is uitverkoren. Maar allereerst treft onze walging het gedrag dergenen, die vertooningen, als hier bedoeld, organiseeren en aanmoedigen en die zulke gebeurtenissen be-scnouwen en befeesten als waren 't feiten van bij zondere beteekenis in ons cultuur-leveu Dezulken handelen walgelijk en hun ge drag vloekt met wat altijd, maar v oor- al ii u „terwijl de wereld kraakt1' mag worden geëischt van menschen, met éénig plichtgevoel in het maatscnappe lijke leven. BUITENLAND VOLKENBOND DUITSCHLAND'S KLACHT TEGEN POLEN Onderdrukking der Duitsche minderheid Gistermorgen heeft de Duitsche rijksminis ter van buitenlandsche zaken dr. Curtius, in de vergadering van den Volkenbondsraad een rede gehouden ter toelichting van het Duit sche memorandum tegen Polen's onderdruk king van de Duitsche minderheid in Opper- Silezië. Dr. Curtius herinnerde aan de verschillen de voorvallen te Hohenbirken, Ober-Wiloza, Sorau en Golassowitz, waarbij de politie óf de incidenten had toegelaten, óf zelf even eens tegen de minderheid was opgetreden. Op vallend is het feit, dat de daden van terreur zich weken lang bijna in het openbaar konden afspelen, zonder dat de vïrantvvoordelijke ambtenaar in het gebied van den Wojwode in greep. Een dergelijke nalatigheid is verre gaande willekeur van het bestuur. Vervolgens wees dr. Curtius op de rol, die het Verbond van Opstandelingen bij de ter reur had gespeeld. De herinnering aan de dagen van den opstand is thans nog bij de geheele Duitsche bevolking levendig en maakt de angst der minderheid voor de bedreigingen der opstandelingen voor eiken kenner der ver houdingen begrijpelijk. Het Verbond heeft riet slechts den steun van de lagere plaatse lijke autoriteiten, doch wordt cok begunstigd door de hoogste ambtenaren. Juist het bewuste verhinderen der geheime verkiezingen heeft in Opper-Silezië zulk een bijzondere uitwerking gehad. De aanblik der gewapende opstandelingen in het verkiezings lokaal of ervóór, bracht menig tot de minder heid behoorend man ertoe om op het laatste oogenblik te besluiten van de mogelijkheid om zijn stem in het geheim uit ?.e brengen, geen gebruik te maken. Dientengevolge bleef voor de meeste opgekomen en gein'imideerde kie zers slechts de mogelijkheid "pen om op de regeeringsparlij te stemmen. Het was bekend, dat de opstandelingen ernstige bedreigingen hadden geuit aan het adres van hen, die thuis zouden blijven. Dr. Curtius lichtte vervolgens de derde Duitsche nota over de verkiez-ngsincidenten in Posen en Pommerellen toe. De inbreuk op de vrije uitoefening van kiesrecht was daar bijna nog erger dan in Opper-Silezië. Ook hier was de systematische strijd tegen de Duitschers duideliik zichtbaar. De Duitsche minister wees er op, dat de Poolsche regeering had medegedeeld, welke maatregelen zij reeds in verband met de ge beurtenissen in oostelijk Opper-Silezië had getroffen; gerechtelijke vervolging van eenige personen, disciplinaire straffen tegen onwilli ge ambtenare'n en een berisping aan de amb tenaren. die den oproep tegen de minderhe den onderteekend hadden. De Poolsche regee ring heeft verder in het vooruitzicht gesteld den getroffenen een schadevergoeding uit te keeren. De Volkenbondsraad zal hebben te onder zoeken aldus ging dr. Curtius voort of de toezeggingen van Polen als tcereikend kun nen worden beschouwd om 't gedane onrecht ook maar eenigszins weer goed te maken. Maar zelfs wanneer men op deze wijze het verleden tracht goed te makea, mag de Vol kenbondsraad het hierbij niet laten. Wij heb ben ook voorzorgsmaatregelen *e treffen, dat dergelijke voorvallen zich in de toekomst niet herhalen. Speciaal eischte Curtius ontbinding van de militair georganiseerde verbonden van opstan delingen. Zaleski's verweer. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Zaleski antwoordde, dat de Poolsche regeering de voorgekomen incidenten betreurt en zonder de discussies in den Raad af te wach ten de noodzakelijk geachte maatregelen heeft genomen. Spreker wijst er echter op, dat er een buitengewoon scherpe verkiezingscam pagne is gevoerd, doch ook in zekere nabuur- staten van Polen is de verkiezingsperiode door incidenten gekenmerkt. De incidenten in Polen waren echter voornamelijk een strijd tus- schen de voor- en tegenstanders van de grond wetsherziening. Spr. doet een beroep op de gevoelens van rechtvaardigheid en wijsheid der Raadsleden bij hun overweging of de relletjes beschouwd kunnen worden als een met voorbedachten rade gevoerde oorlog tegen de Duitsche minderheid in Polen. Hij vraagt zich af of in andere landen gedurende een verkiezings campagne de toestand veel gunstiger was. De Bond van Opstandelingen werkt samen met de Vereeniging van oud-strijders voor bet verleenen van hulp aan oorl igsinvaliden en aan weduwen en weezen van ■•orlogsslachtof- fers en daarom staat die bond onder bescher ming van de autoriteiten. Zaleski moet toe geven, dat het patriottisme der leden buiten gewoon heftig is en hij heeft reeds verschei den malen tot matiging aangemaand. Spr. vraagt zich af of de Bond van Opstan delingen een uitzondering maakt op andere dergelijke organisaties en zegt wrder, dat zijn Duitsche collega daarover het een en ander zou kunnen vertellen op grond van de erva ringen met de Stahlhelm. Hij wil niet ontken nen, dat de Bond van Opstandelingen zeer actief optreedt, doch tusschen zijn handelin gen en de beschuldigingen der Duitsche nota is een groot verschil. De discussies, die gelukkig geen scherp ka rakter hebben aangenomen moesten worden afgebroken, omdat de Europeesche commissie moest vergaderen. Heden zouden waarschijnlijk Henderson en Briand hun standpunt in de Duitsch-Poolsche I kwestie uiteenzetten. DE EUROPEESCHE UNIE Belangrijke vredesresolutie. De Volkenbondscommissie vcor de bestu deering van bet vraagstuk d?r Europeesche Unie heeft gisteravond haar tweede zitting ge sloten. Zij zal in Mei opnieuw bijeenkomen. Deze zitting is geëindigd op een veel be vredigender wijze, dan algemeen in de vorige week bij het begin der zitting werd vermoed. Tot algemeene verrassing werd na afdoening van de twee punten van de agenda een vre- des-resolutie aangenomen, die gemeenschappe- 'ijk werd voorgesteld door de groote mogend heden van Europa, Duitsch'and. Engeland, Frankrijk en Italië en die een uitstekenden indruk op alle aanwezigen maakte. Briand legde n.l, mede namens Curtius, Grandi en Henderson de verklaring af, dat uit de beraadslagingen gebleken was, dat een van de hinderpalen tot den economischen weder opbouw van Europa is, het gebrek aan ver trouwen der volkeren over da toekomst we gens den onder de volkeren hestaanden angst over den politieken toestand. Deze onrust onder de volkeren is versterkt door zekere geruchten van onverantwoordelij ke zijde over de mogelijkheid van een inter nationalen oorlog. De minister van buiten landsche zaken der vier groote Europeesche mogendheden erkennen, dat inderdaad in Europa politieke moeilijkheden aanwezig zijn, die nog zijn toegenomen door de economische instabiliteit, geboren uit de economische cri sis. Zij gelooven echter, dat het de beste weg is tot verbetering van den economischen toestand om niet langer eenigen twijfel te la ten bestaan over de hechtheid van den vrede in Europa. Daarom stelden de ministers van buiten landsche zaken der groote mogendheden van Europa er prijs op te verzekeren, dat ze meer dan te voren besloten zijn, zich van het me chanisme van den volkenbond Ie bedienen om ieder toevluchtnemen tot geweld te verhinde ren. Deze verklaring van Briand, Curtius, Gran di en Henderson werd op voorstel van Briand en onder algemeen applaus dïor alle andere Europeesche ministers ook hunnerzijds tot een gemeenschappelijke verklaring gemaakt van de geheele LITAUEN. DE STRIJD TEGEN DE KERK Nieuwe grondwetsschendingen. Naar Kipa uit Kowno meldt, werd door de directie der Litausche posterijen een geheim bevel uitgevaardigd, om op al'e postkantoren 't herderlijk schrijven der bisschoppen, waarin deze protesteeren tegen het scuenden van het concordaat door de regeering. in beslag le nemen en aan de recherche ter hand te stellen Tegelijkertijd werden de blieven van de bisschoppen van Sassederys en Telsiai aan hun geestelijken, waarin zij de hatelijke aan vallen der regeering op de Kerk weerlegden, eveneens in beslag genomen en aan de recher che overgegeven, hoewel het, volgens artikel 15 van de grondwet en artikel 2 van het con cordaat, den bisschoppen volkomen vrij staat, met hun geestelijken en geloovigen verbindin gen te onderhouden. Door een geheim diensttelegram gaf de di rectie van de posterijen van Kowno aan de verschillende postkantoren opdracht, om alle zendingen van de centrale bureaux van de katholieke actie en van den katholieken jeugd bond te openen en alle brieven, die „tegen den staat gericht" zijn, in beslag te nemen. Als aoodanig worden o.a. beschouwd de brieven van de bisschoppen aan hun geestelij ken en een schrijven over de ontbinding van den „Katholieken bond van scholieren" door de regeering. De regeering wil door deze maatregel ver hinderen, dat het volk de waarheid over de kerkvervolging te weten komt. De Katholieken, die van de rijksposterijen geen gebruik meer mogen maken, hebben een eigen postdienst ingericht, waarop de politie echter ijverig jacht maakt. Om de aanvallen der regeering op de Kerk af te weren, hebben de Katholieken een comi té van actie, gevormd, dat allereerst de Ka tholieken uitnoodigt. om zich tegen alle ver ordeningen der re'geering. die met de constitu tie en met het concordaat in strijd zijn. te ver zetten. Alle rechtmatige maatregelen der re geering moeten echter loyaal worden opge volgd. Tegelijkertijd spoort het comité de Katho lieken aan, om de pers der regeering en de gele pers te boycotten. Het aantal abonné's van de „Katholieke Actie" is door de vervol ging in korten tijd verdubbeld. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Duitschlands klacht tegen de Poolsche terreur voor den Volkenbondsraad. De bijeenkomst van de Europeesche com missie is gisteren gesloten met een belang rijke vredesresolutie. Complot in Indië ontdekt. Aardbeving op Java. (Ned. Oost-Indië, 2e blad). BINNENLAND. Een propaganda-bijeenkomst Landstorm Zuid-Holland-West te 's-Gravenhage (2de blad). Doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg bij Santpoort. (Gem. Berichten, 2de blad). Een aanrijding op den onbewaakten overweg tusschen Raalte en Zwolle, dat goed afliep. (Gem. Ber., 2de blad). Belangrijke schenking voor het Rijksmu seum van Oudheden, (lste blad). BRITSCH-IND1E WEER TALRIJKE ARRESTATIES TE MOSKOU. 220 personen Siberië verbannen. Naar uit Moskou wordt gemeld, is aldaa: den laatsten tijd een crisis ontstaan in de ra vitailleering van de stad en omgeving. De Gepoe heeft ontdekt, dat een groep per sonen, die betrekkingen onderhielden met de Moskousche vakvereenigingsbonden, een grool opgezette actie voerden voor opdrijving de groenleprijzen. In verband hiermede werden talrijke perso nen gearresteerd en naar Siberië verbannen. In den loop van deze week ondergingen 220 personen dit lot. RUSLAND DE INDISCHE TROEBELEN Groot complot. Tijdens de behandeling van een proces te gen niet minder dan 25 personen te Bombay werd een groot complot ontdek'.. Uit in beslag genomen documenten bleek dat er moordaanslagen op hoog geplaatste po litie-officieren beraamd waren Door aankoop van schatkistbiljetten er lijktijdigen boycot van spaarbanken en ri ringsleeningen, wilde men het gouvernemen financieel uitputten. In de Vereenigde Staten zou een propagan da-actie worden begonnen, om b:.j de Amerika nen stemming te maken tegen de Engelsche heerschappij in Indië, AUIORIIEITEN EN MINISTERS. Hooge militairen waren gekomen om wijlen baron J. J. G. van Voorst tot Voorst de laatste eer te bewijzen. 2e van links Jbr. Ruys de Beerenbrouck. Op de R. K. Begraafplaats te Vilsteren werd Woensdagmiddag het stoffelijk over schot van wijlen BARON J. J. G. VAN VOORST TOT VOORST ter aarde be steld. Een overzicht van den stoet op het kerkhof.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1