Begrooting der gemeente Leiden Handwondjes Om Honderd Duizend Dollar! WOENSDAG 21 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Het getal sprekers stijgt; thans negen op één mid dag. - Critiek op onderdeelen. Geen overleg tusschen de S. D. A. P. en de Christelijke organisaties doch moet thans toegeven, dat er niets an» ders op zat. Nood breekt wet. Volgens spr. ligt er een duister punt in deze begrooting. Gewoonlijk laat het ooi» lege van B. en W. een pessimistisch ge» luid hooren en dat is nu ook gedaan, maar toch meent spr. te constateeren, dat de gedragslijn van het college daarmee niet in overeenstemming is. Verbaasd is spr. over de houding van B. en W. t. o. v. van de opcenten op de gemeentefondsbelasting. Het jaar 1932 zal volgens de becijfering circa een ton minder aan financiën op brengen dan het jaar 1931. En toch is daarmede geen rekening gehouden. Waar om heeft men volstaan met 60 opeenten, terwijl men wist, dat men daarmee in 1932 niet toe zou komen? Op grond waarvan hoopt het college van B. en W. dat dit te kort van een ton niet zal optreden? Wij moeten met 1932 rekening houden, om dat de begrooting nu minder soepel is •geworden. De post loonen en salarissen van het gemeentepersonecl is zeer groot en bo vendien een bevroren post. Het verdient aanbeveling de post salarissen op de be grooting niet uit te breiden. In dit ver band verklaart spr. zich tegen de uitbrei ding van het nemen van werken in eigen beheer. Komende tob de onderwijsbegrooting, vraagt spr. of te- verwachten is, dat thans de behoeften van het bijzonder onderwijs bevredigd zijn. Voor het bijzonder onder wijs is den laats ten tijd veel meer uitge trokken dan voor het openbaar onderwijs. Dat is wel begrijpelijk, maar bij een be schouwing van de verschillende cijfers sprjngt de ongelijkheid met en de achter stelling van het openbaar onderwijs in het oog. OE TWEEDE DAG DER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer Kooisfcra (S. D. A. P.) ver volgt zijn rede: Spreker protesteert tegen een uit lating van wethouder QpsJinga, die de de monstraties der werkloozen 'n „doode boel" •had genoemd. Sprekende over de oprui ming der krotwoningen, meent, spr. dat dit veef te langzaam gaat. Reeds drie jaar vraagt spr. of de gezondheidscommissie nog geen voorstellen zal doen tot oribe-- woonbaarverklnring van krotwoningen. Sinds jaren gebeurt er in Leiden niets om de krotten te doen ontruimen. Er zijn plan nen, zeggen B. en W, Kunnen zij thans na dere mededeelingen doen? Amsterdam stelt spreker op dit gebied tot voorbeeld. Dat zorgt voor goede wo ningen voor de njenschen, die uit de krot ten worden gehaald, door middel van een gemeentelijken woningdienst, een dienst welke zeer goed werkt. Spr. zou ook gaar ne een gemeentelijke woningbeurs inge steld zien, dan zou men een overzicht krij gen van den woning-stand en een behoor lijke statistiek Jcunnen opstellen. Spr. twij felt of straks, als die 298 gem een te wonin gen gebouwd zijn, aan de bestaande be hoefte zal zijn voldaan. Vervolgens komt spr. op het bouwrijp maken van gronden. De gemeente heeft 'n groot stuk grond liggen tusschen de Mar- nixstraafc en de Lusthoflaan, welk stuk grond prachtig geschikt is om bouwrijp gemaakt te worden. Wat tevens een goede werkgelegenheid zou zjjn voor de werkloo zen. Tenslotte behandelt spr. de toepassing vap. <1° Zondagswet. Hier geldt de prae- tijk, dat, 's middags geen openbare verma kelijkheden gehouden mogen worden. Toch is op een Zondag in November een mu ziekuitvoering gegeven in de Stadsgehoorr zaai 's middags ora 2 uur. Voetbalwedstrij den behooren eveneens tot de openbare vermakelijkhedenzij worden ook 's mid dags gehouden. Hebben B. en W, daartoe verlof 'gegeven? Hn als zij dat gedaan hebben, waarom geven zij dan geen toestemming aan bios cooptheaters en andej-e openbare verma kelijkheden? Elders geschiedt dat toch ook. Waarom zijn B. en W. hier zoo hals starrig? DE HEER BERGERS AAN HET WOORD. gen tegenstander van gemeentebemoeiing. De heer Bergers (R.K.) dankt B. en W. voor hun beleid en voor hetgeen zij tot stand hebben gebracht. Bij het bouwen van woningen is steeds rekening gehouden met de belangen van de groote gezinnen, doch nog njet in voldoende mate. Spr. is een tegenstander van de straat- belasting, dooh het kon nu eenmaal niet anders. Spr. is eveneens een sterke tegen stander van elke gemeentebemoeiing in zak© de levejismiddelenvoorziening. De heer v. Eek heeft becijferd, dat het vjeesoh in Amsterdam goedkooper was dan in Leiden. Dat is onjuist, want men moet iedere plaats op zich beaordeelen. Hier krijgen de consumenten fijner vleesch voor minder geld. De heer v. Eek heeft dat alles maar van hooren zeggen, spr. weet het uit de practijk. De heer v. Stralen heeft gesproken over 'den aandrang op de R. K. fractie uitge oefend door katholieke werkloozen, doch spr. merkt op, dat dit verzoek niet orga nisatorisch was ingediend. REDE VAN DEN HEER ROMIJX. Een duister punt ontdekt. De heer R o m ij n (V.B.) heeft zich in dertijd gekant tegen de straat belasting, REDE-ELKERBOUT. In onderling overleg. De heer Elko r bout (A.R.) vraagt zich af, of B. en W, een tactiek van sober heid volgen op het gebied van werkloozen- ondersteuning. Hij merkt daarbij op, dat Leiden eerder die plaatsen moet laten voorgaan, waar roode wethouders aan het bewind zijn, eerder dan die plaatsen voor uit loopen. De S. D- A. P. is z. i. op den verkoorden weg. Waarom heeft de S, D. A. P. geen overleg gezocht Wel heeft men de Christelijke organisaties uitgenoodigd om steun te verleonen aan de voorstellen van den heer v. Stralen. Men had do ge- heele kwestie buiten den raad moeten hou den, dan had men in onderling overleg meer kunnen bereiken. In Dordrecht heeft men dat gedaan en ook in Amsterdam wordt in die richting gestuurd. Spr. leest" een circulaire voor, waarin dé resultaten worden opgesomd, welke in Amsterdam verkregen zijn, door een eendrachtig sar menwerken tusschen de vakcentrales en de gemeente. Hier moesten de Christelij ke organisaties als bij paard je dienen voor het S. D. A. P.-karretje. Niet de Christe- lijkelijke organisaties hebben de S. D. A. P. gedreven tot straatdemonstraties, doch het is het Plaatselijk Arbeidssecretariaat. Deze demonstraties zullen niet het ge» wensohte resultaat bereiken, wil men iets bereiken, dan moet' dat gaan in onderling overleg, los van elke politieke sfeer. Wat betreft de uitkeering aan de bouwvakar beiders merkt spr. op, dat de kassen geen hoogero uitkeering kunnen geven, omdat de minister zich daartegen verzet. Eerder is van hem een vergunning tot verlenging van do steuntermijn te verwachten clan een vorhooging van den steunnorjn. .Sprekende over de Commissie van Geor ganiseerd Overleg, zegt spr. dat men van de werking van deze commissie zoo goed als niets merkt. Wordt nog een advies uitge bracht, dan wordt dit door B. en W, naast zich neergelegd. Spr, vraagt, wanneer B. en W. prae-advies denken uit te brengen op het adres van de verschillende ambte naren bonden. Spr. heeft een vraag tot B. en W. ge richt over den stand van het stadhuis vraagstuk. Volgens een krantenbericht heeft wethouder Reimeringer gezegd, dat het nog wel een heelen tijd zou duren, voordat de kwestie weer in den raad zou komen, daar er geen eenstemmigheid was in het college van B. en W. Ook zou er een commissie worden ingesteld, wier doel eigenlijk was om met goed fatsoen van den architect Dudok af te komen. Kunnen B. en W. medecleelen, wat van al. deze ge ruchten en berichten waar is? DE HEER v. TOL AAN HET WOORD. De heer v. Tol (R.K.) spreekt eveneens over de werkloosheid. De S. D. A, P. klaagt, dat de Chrirtelijke arbeiders niet met haar wenschen samen te-werken, doch dat is te begrijpen, want men baseert die samenwerking niet op onderling overleg. Spr. gevoelt veel voor de door den heer v. Stralen voorgestelde toeslag op de kas» uitkeering en beveelt dit voorstel aan den raad aan. Spr. heeft aangedrongen op spoed bij het goedkeuren van bouwplannen door Bouw- en Woningtoezicht. Hij is overtuigd, dat dit veel sneller kan gebeuren. Spr. be veelt nog aan, verschillende functies, wel ke nu door gepensionneerdon worden be kleed, te geven aan werkloozen. OPMERKINGEN VAN DEN HEER GROENEVELD. Klein goed. De heer Groeneveld (S. D. A. P) heeft inlichtingen gevraagd ovér de Kori- oven van het slachthuis, doch B. en W. hebben hem verwezen naar een contract, dat echter niet meer bestaat. Hij wenscht nadere inlichtingen. Verder wenscht spr. over te gaan tot de stichting van een gemeentelijke garage en dient een voorstel in, ooi R. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de werking van dergelijke garages in an dere steden. Verder bepleit spr. omzetting van L. O. scholen in U. L. O. Scholen en instelling van meer scholen voor gymnasium-oplei ding. Ook bepleit hij wederinvoering van de schoolbioscoop en invoering van zwem» onderricht voor de schoolkinderen. Hij vindt het eigenaardig, dat na een jaar nog geen prae-advies is uitgebracht op zijn voorstel tot invoering van en kunst-sub sidie. Spr. wijst er verder op, dat do ma» ximum snelheid door auto's geregeld wordt overtreden. Dat zulks moeilijk te consta teeren is, is geen reden, om niet de hand aan deze verordening te houden. Ook wordt maar overal de straat gebruikt als auto-garage; hot wordt tijd, dab er een parkeer-verbod komt, bijv. een verbod een wagen langer dan eeu half uur to laten staan. Verder dringt spr. aan op het plaatsen van een verkeersagent, <jp de kruising Bree- straat-^Hoogewoerd—Kore vaars traat, en op het oprichten van meer autobuslijnen. Spr. vraagt tenslotte hoe het staat met de poli tie-brand weer. Het voorstel-Groeneveld inzake het on- derzoek naar de gemeentelijke garages wordt door B. en W. in prae-advies geno men. EEN PLEIDOOI VOOR HYGIENE. De heer K o o 1 e (S. D. A, P.) bespreekt den toestand op sommige kinderbewaar plaatsen. De v o o r z. merkt op, dat deze kwestie niet besproken is in de secties. Het is niet gebruikelijk daar buiten te- treden. De heer K o ol e bespreekt dan den toe» stand der gebouwen der openbare lagere scholen. De toestand is soms buitengewoon slecht, speciaal op de centrale sohool van het 7e- en 8o leerjaar. Spr. brengt dan de badinrichting „Zuiderzicht" ter sprake en dringt aan op spoedige oprichting daarvan. Vervolgens bepleit hij openstelling van de zweminrichting op Zondag. (JIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 22 Januari. Huizen, 298 M. 8.00—9,15 Gramofoonpl. 10.0010.30 Zang Dameskoor NCRV. 10.30—11,00 Ziekendienst NCRV, 11.3012.00 Godsd. Causerie Pastoor Per- quin. 12.01—1.30 Concert KRO-Trio. I.302.00 Gramofoonpl. 2.00—2.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwerkcursus. 3.15—3.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005-00 Ziekenuurtje. 5.00—6.30 Concert NCRV. 645 Gramofoonpl, 6,457.00 Knipcursus- 7,007-30 Accordeonconcert G. E, den Boer 7.308-00 Gramofoonpl, 8.00—10.30 Propaganda-avond voor Chr. Jeugdverenigingen. 10.30—10.40 Vaz Diaa. 10.40—11.30 Gramofoonpl. Hilversum. 1875 M. Uitsl. AVRO-uitzenüing. 8.00—9.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVRO-kwintet o. I. v. Fr. Lupgens. 12.30—2.00 Concert. Orkest Arena-theater, Rotterdam o, I. v. Max de Groot. 2.002.30 Vrouwenhalfuurtje. 3.004.00 Naaicursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Concert Kovacs-Lajos en zijn or kest. 6.00—6.30 Sportpraatje H. Hollander. 6.30—7.00 Radio-Volksuniversiteit. 7.007.30 Engelsche Les Fred Fry. 8.008.15 Gramofoonpl. 8.159.15 Aansluiting Concertgebouw. 9.159.45 Orgelspel door Pierre Palla. 9.45—10.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 10.00 Vaz Dias. 10.15—11.00 Omroeporkest. II.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10-35 Morgenwijding, 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.202.20 Concert. F. Hatfield (sopraan), W. BrownJow (bariton), trio. 2.25 Uitz. voor scholen. 3.20—4.05 Kerkdienst. 4.25 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5,35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten, 7.00 Zang door S. York Bowen en S. Austin. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. S.05 Concert, Militair Orkest. L. Megane (alt), Losowsky (viool). 9.20 Berichteiu 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Koorconcert. 10.30 „Mackintosh". Hoorspel. 11.0512.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. Langenber g, 473 M. 6,20—7.20 Gramofoonpl. 9,35—10.05 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25—1,50 Concert. Orkest en piano. 4.50—5,35 Orkestconcert, 7.057,50 Gramofoonpl, 7.50 „Die Strafsache gegen Pannicke". Hoor spel van Auditor, Qaarnai Berichten cn tot 11.20: Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5,20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert. 8.50 Trio-concert. 9.05 Vervolg orgelconcert, 9.25 Vervolg trio-concert, 9.50 Dansmuziek, Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert, en p ano. 7.307.40 Orkestconcert, 7.409,40 „Othello" van William Shakes» 9.5510.20 Vioolduelten. 10.2011.50 Dansmuziek. „Radio Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 8.35 Tooneeluitz. „l'Aiglon" van Edmond Rostand. Zee-sen, 1635 M. 5.4011.20 Voordrachten. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkeetconcert. 4.507.20 Voordrachten. 7.20 „Das Wasser", Alfons Pacquet. Muziek Rob. Muller-Hartraann. 8.10 Causerie en daarna Symphonie-concert 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dans muziek. DE HEER COSTER ZORGT VOOR EEN SLOT. De heer C 0 s t o r (R.K.) verzoekt op de eerste plaats de S. D. A. P. niet te in- terrumpeeren. De heer v„ Eek heeft twee uur gesproken zonder interrupties. Om trent de werkloosheid merkt spreker op, dat de S. D. A. P. toch wol over goede geldbronnen moet beschikken getuige het in korten tijd opgebrachte kapitaal voor de V. A. R. A. En wat wordt er gedaan met de rente van het geld voor de vacan- tie-bonnen? De heer v. Eek heeft een gemeentelijk levenamiddelonbodrijf bepleit, doch hij heeft voor een dergelijk bedrijf zijn eigen coöperaties vlak bij de hand. Of wil hij d,e winst liever in handen van de gemeen te stoppen? Ook heeft de heer v. Eek het kapitalisme neergehaald, doch verscheide ne partijgenooten van hem zijn zelf kapi talist en wonen in ware kasteelen. De foto's ervan kan hij krijgen bij de redac tie van de Telegraaf. De hoer v. Stralen meende, dat do middenstand verdween, doch deze was niet weg, is niet weg en gaat. ook niet weg, en zal steeds zijn plaats in den raad bezetten. Spr. heeft voorts vernemen, dat een nieuwe politie auto zal worden aangeschaft en dringt aan op spoed, terwijl hij tevens een vracht auto wenscht voor Gemeentewerken. Hi) geeft daarbij in overweging deze auto's in Leiden te bestellen en niet elders. Ver volgens waagt spr. of liet de bedoeling is, dat hij de voorgenomen wijziging van do Commissie voor Georganiseerd Overleg ook de politie daarin wordt opgenomen. B. en W. zouden dit anders voor éón jaar als proef kunnen doen. Tenslotte doet spr? een beroep op de gemeente, nu zij liet grootste deel der aan- deelen van de Leidsehe Duinwater Mij. in handen heeft, om het reglement zóó te maken, dat de abonné's voortaan alleen betalen hetgeen hun watermeter aanwijst, en niet behoeven te betulcn voor hetgeen zij niet vevbruikt hebben. Daarna wordt do vergadering verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. FEUILLETON Hit bet Ainorikaanseh van FRANK L. PACKARD. (Nadruk verboden). Onbevreesd, in gespannen aandacht, zijn oogen schildwachten voor iedere moge lijke beweging of ieder mogelijk geluid in huis, trok Dave de eene lade na de andere open. Zijn hersens werkten onafgebroken. Hij zou de gladste spitsboef van de Yer- eenigde Staten zijn als hij wilde, hadden ze hem gezegd Misschien hadden ze ge lijk, maar het interesseerde hem weinig; het vak trok hem niet aanDit was de. eer ste slag dien hij sloeg.het zou de laat ste zijn. Het was genoeg voor de rost van zijn leven anders was het 't risico niet waard en zou hij het niet ondernomen heb ben. Hij zou naar het Oosten trokken en eenmaal daar, zou hij doen alsof hij het geld bij stukjes en beetjes verdiende, tot dat niemand meer verbaasd zou zijn dat hij een ton bezat. Er waren onder de gilde- broeders meer slimme vogels met hersens, maar ze gebruikten ze verkeerd, ze gebruik ten ze voor to kleine ondernemingen, zoo- dat ze telkens opnieuw weer aan den slag moesten en vroeg of laat tegen de lamp lie pen. Hij boog zich naar een van de onder ste laden, een lade die gesloten was.... en wipte haar open met zijn beitel, Ziezoo, zei hij zacht tegen zichzelf zijn onverstoorbare kalmte verliet hem ook nu niet. Het ziet er naar uit alsof we hier hebben wat we zoekenKeurig-netjes in een pakket, Ze waren nog attenter dan ik had durven hopen Hij nam het pakje uit de lade. Het was goed ing'epakt, met sterk touw en gezegeld met verscheidene lakken. Er kon geen twij» fel bestaan omtrent, den inhoud; maar voorzichtig als hij was, maakte Dave Hen derson toch een opening in het papier en zag do gekruisbande pakjes spiksplinter nieuwe geelruggen. De jongeman knikte te vreden en liet hot pakket in zijn zwarte tasch glijden. Hij had in zijn bezit waarvoor hij geko men was: honderd duizend dollar! Hij duwde de lade weer dicht en bekeek de sluiting een oogenblik nauwkeurig. Hij was zoo voorzichtig te werk gegaan met zijn beitel dat er geen spoor van braak aan de lade te bemerken was. Een glim lachje van voldoening kwam op zijn ge zicht: dat strookte precies met zijn be doelingen Pas als hij straks met Skarvan'3 auto voor de deur zou stilhouden, 0111 het geld in ontvangst te nemen, was het oogenblik aangebroken waarop de vermis sing zou mogen worden gemerkt. En dan zou zeker niemand het in zijn hoofd halen om verdenking tegen hem te koesteren. Zoo had hij het op zijn toaht hierheen beredeneerd. En nu hij het nog eens over dacht, leek het hem nog steeds te sluiten als een bus. Hij liep weer raefc- zachten tred naar het raam, liet zich buiten op den grond zak ken en wist ongezien op don weg te ko men. Het werk was volbracht! Hij had zijn 100.000 dollar. Niet de minste tegen spoed of hindernis had hij ondervonden het. was verbluffend eenvoudig geweest, nog veel eenvoudiger dan hij had durven veronderstellen. Tam, dat was het goede woord er voor! III De strik. Dave Henderson zorgde geen tijd te ver liezen op zijn terugweg naar huis. Nog geen twintig minuten nadat hij de villa van den millionaiv verlaten had, slipte hij de steeg weer binnen aan de achterzijde van het armoedige huis aan de armoedige straat, dat hij zijn „home" noemde, stapte de schuur in en sloot de deur zachtjes weer achter zich. Het was het werk van een oogenblik om het verzegelde paket uit zijn tasch te nemen, het. door het deurtje van de oude duiventil te schuiven, het in een hoek daarvan te duweu, het to verstoppen onder het oude stroo, dat in de verre da gen dat mrs. Toolor haar teedore zorgen over de fuiven uitstrekte, gediend had om den bodem van het hok te bedekken en het deurtje weer te sluiten. Hij reeg zijn sohoenon weer los en trok ze weer uit. Er was nu nog maar één ding waarvoor hij te zorgen had, dat was zijn alibi perfect en daarmee het bezit van de 100.000 dollar Onaantastbaar te maken. Tooler mocht hem het huis niet hooren binnenkomen. Tooler moest or volkomen van overtuigd zijn dat hij, Dave Henderson, heb huis niet verlaten haclZoodra hij weer in zijn kamer was aangeland, zou hij zijn schoenen weer'aantrekken en Tooler toe- roepen dat hij weer wegging; met da leege tasch zou hij in dc auto stappen en alsof er niets gebeurd was naar de villa van Mar. tin K. Tydeman rijden! Dan zul je de poppen aan het dansen hebben zei Dave bij zichzelf. Als ik den ouden Martin K. vraag om mijn tasch te vullen en hij gaat het geld halen....! Zijn inwendige alleenspraak eindigde abrupt. Hij had de deur die in het huis voerde, geruischloos geopend en sloop langs den wand van den gang naar de deur van zijn eigen kamer aan den voorkant van het huis, toen hij opeens stijf en onbeweeglijk bleef staan. Was het ver beelding, speelde zijn fantasie hem parten of was Tooier beneden gekomenHet was hem of zijn oor de klank van een die pe stem opving en het scheen alsof die stem uit zijn eigen kamer kwam! Hij glim lachte grimmig en zette zijn sluiptocht voort. Hij had de heele onderneming erg „tam" gevonden en nu alles afgeloopen was zouden zijn zenuwen hem dc baas worden Maar in het volgende oogenblik was de glimlach van zijn gezicht wegge- vaagd. Hij perste zijn lippen ep elkaar; stond voor de tweede maal stil, stijf legen den muur gedrukt. De deur van zijn kamer niet gesloten en het waren niet zijn zenuwen die hem parten speelden de deur stond op een kierde woorden die gespro ken werden waren heel goed verstaan baar en de diepe stem kwam hem nu ang stig bekend voor. Ik heb den trein gepakt cn Bookie heeft hem wijs gemaakt dat hij Tydeman pas aan de telefoon had gekregen nadat de trein weg was.... waar ik notabene in zatBegrijp je Dave Henderson verroerde zich niet. Op zijn gezicht, dat vaalbleek was geworden, kwam een uitdrukking die een mengsel vormde van stomme verbazing en laaiende woede. Hij had de stem herkend.... en hij had zich onmiddellijk gerealiseerd wat die slem te beteekenen had. Het was Run ty Mott, die ellendige, kleine roodharige duivel van een renbaan-scharrelaar. Runty MottBookie Skarvan! Dave herinner de het zich maar al te goed dat Bookie volgens zijn zeggen Tydeman niet aan do telefoon had kunnen krijgen vóórdat do trein vertrokken was Een tweede stem gromde boosaardige in stem ming. Geloof maar gerust het was Runty Mott die weer aan het woord was dat Bookie Skarvan weet wat hij doet. Een kop dat die kerel heeft Hij was volkomen blut, maar d i t brengt hem er weer boven op. Vijftig duizend voor hein en de rest deolen wij. Bookic zei togen me: Als Davc gaat en hot geld ontvangt en naderhand verdwijnt, is het zoo klaar als een klontje voor iedereen, bij zijn reputatie, dat hij er mee van door is en naar „onbekende oor den" En als die „onbekende oorden'1 er gens in een boseh liggen met een afme ting van zes voet in de 'lengte en vier in do diepte, dan geloof ik dat de politie na een poosje wel tot de conclusie zal komen, dal Dave ze ie glad af geweest is en de dui- ten in veiligheid heeft gebracht. Jij pakt den trein naar Frisco, Runty, hoeft-ie ge zegd en neem Baldv Viekers in den arm. Je hebt ruim tweo uur voorsprong om je maatregelen te nemen vóór Davo komt. De boosaardige instemming klonk op nieuw. En hot lieve jongetje kwam en plukte de kip zelf, gromde Runty's metgezel. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9