SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN VRAGENBUS WOENSDAG 21 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 VOETBAL DIOO. HA4RL. BOND. Junioren-competitie District Leiden. Zondag jl. werd geen enkele wedstrijd gespeeld. Afdeeling A. Programma voor Zondag a.s. S. J. C. ILisse I; Teijlingen IO. V. V. I; Alphensche Boys IR. W. D. Ij V. V. B. I-Leiden I. Afdeeling B. Teijlingen IIV. V. B. II (2 uur); V. V. L. '-Meerburg I; S. N. A. I—A. S. C. I; Meerburg IILisse II. Waar geen aanvangsuur vermeld is, van gen de wedstrijden aan om 12.30 uur. De Competitieleider, P. J. A. DE VRIND. Bestuursvergadering District Leiden. Maandagavond kwam het bestuur van het District Leiden bijeen. Door drukke werkzaamheden zag de secretaris zich genoodzaakt het verzoek in te dienen van zijn taak ontheven te worden. Besloten is dat voorloopig tot de a.s. algemeene jaar- ve.0adering de heer Th. Bergers deze functie zal waarnemen. De secretarissen der vereenigingen wor den er dus op gewezen, dat alle corres pondentie in het vervolg gezonden wordt aan het adres van den heer Th. Bergers, jHocge Rijndijk, I' 174, V .lerwoude. Ncgmaals is de noodzakelijkheid bespro ken meer propaganda te maken in de SportdLllustratie. Ondergcteekende heeft zich bereid verklaard het correspondent schap van de Sport-Illustratie op zich te nemen en verzoekt alle vereenigingen op hun medewerking inzake deze nuttige propaganda te mogen rekenen. Daar het onmogelijk sohijnt te zijn dat uitslagen van wedstrijden en andere sport gebeurtenissen 's Zondagsavonds mij kun nen bereiken, zullen we ons beperken met wekelijk slechts een algemeene beschou wing te geven van alles wat er op sportge bied de revue in ons District passeert. Het wordt echter ten zeerste op prijs gesteld van secretarissen, zoo nu en dan stukjes te ontvangen, die zij meenen nuttig te kun nen zijn voor de rubriek in de Sport-Illus tratie. Ook verzoekt ondergeteekende heeren secretarissen mij omgaand te willen be richten, hoe de kampioens- of degradatie kansen hunner ui\e.se elftallen zijn, op dat aan deze elftallen bijzondere attentie in den verderen loop der competitie ge schenken kan worden. We zijn er van ovetuicd, dat allen de noodzakelijkheid van deze propaganda voor ons distriot inzien en rekenen dan ook op aller medewerking. Dus wekelijks een kort berichtje aan het adres Hoofd straat 172, Sassenheim. A. R COZEN. KON. NED. VOETBALBOND Ajax—Z. F. C. per radio De voetbalwedstrijd AjaxZ. F. C., wel ke Zondag te Amsterdam wordt gespeeld en van groote beteekenis is voor het af- deelingskampioenschap en waarvoor bij zonder groote belangstelling bestaat, zal Zondag a.s. over den Hilversumschen zen der door de A. V. R. O. gedeeltelijk wor den uitgezonden. Tijdens de pauze zal een resumé worden gegeven van de eerste speelhelft terwijl het geheele verloop van de tweede helft rechtstreeks wordt uitge zonden. Dit is de eerste maal dat een club wedstrijd door een Nederlandsohen zender wordt uitgezonden. SCHAKEN Interview met Dr. Euw„ *?r ■.'.icrofoon Naar wij vernemen, zal de Nederland- sche schaakkampioen, dr. Max Euwe, aan staanden Donderdag in het sporthalfuur van 6.006.30 voor de A. V. R. O.-micro- foon in een vraaggesprek het een en ander vertellen, o.a. over het internationaal tour- nooi te Hastings, waarin Dr. Euwe zooals men weet den eersten prijs behaalde. BADMINTON Leiden—Schiedam 24. In de voormalige Kweekschool voor Zee vaart werd gisterenavond een badminton- wedstrijd gehouden tusschen ploegen uit Leiden en Schiedam. De Leidenaars ver loren den wedstrijd met 4—2. De Leidsche ploeg zal Zondag op uit- noodiging van de Antwerpsche Badminton club in Antwerpen spelen. SCHERMEN Leidsche Politie Sportvereeniging. Morgen zal de tweede equipe van de L. P. S. V. onder leiding van den heer H. van Duuren een wedstrijd op sabel trekken te gen de Leidsche Burgerwacht. De wed strijd vangt des avonds om 8 uur aan in de zaal van het politiebureau. Doodelijk vliegongeval in Beieren. Gistel-middag is een vliegtuig van de Beiersohe Club van Sportvliegers even voor de landing uit geringe hoogte op het vliegterrein Oberwiesenfeld neergestort. De inzittenden, de piloot en een passagier waren op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Vliegmachine in botsing met een arend. Toen een escadrille Britsc-he vliegtuigen in Risalpoer (Britsch-Indië) een vlucht maakte, kwam een der machines op een hoogte van 30 Meter in botsing met een arend, welks vleugelwijdte 2.5 Meter was. Een dor vleugels van de machine werd beschadigd, zoodat de machine neerstortte De twee inzittenden werden gedood. Vliegtuig met goudzending maakt noodlanding. Maandag moest een Fransoh vliegtuig dat een goudzending ter waarde van bijna een milioen gulden vervoerde, in het graaf schap Kent een noodlanding uitvoeren, waarbij het toestel ernstig werd bescha digd. Van de beide piloten, die ongedeerd bleven, bleef de eene gewapend als wacht achter, terwijl de andere hulp ging halen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Ongebanderolleerde sigaren. Voor den Haagschen politierechter ston den terecht vader en zoon Sch., sigaren makers te Leiden. De zoon, onicLait hij 2 kistjes sa ga ren, inhoudende 50 stuks, had vervoerd zonder dat deze sigaren gebande- rolleerd waren, en de vader, omdat hij hiervoor de verantwoordelijke persoon was, en tevens voor het feit, dat de sigaren niet in het register waren ingeschreven. Volgens den vader waren de beide kist- jes voor zijn zoon geweest. Hij was dien dag afwezig en hoopte nu, dat de jongen, die, zooals hij zeide, alleen maar gesnoept had van vaders sigaren, niet te zwaar veroor deeld zou worden. De jongen had echter te gen den ambtenaar der invoerrechten ge zegd, dat het eene kistje voor een klant was bestemd. De vader had ook reeds va ker voor hetzelfde feit terecht gestaan, zoo dat mr. Feith hem, conform den eisch, ver oordeelde tot twee geldboeten ieder van 1000, subsidiair tweemaal 50 dagen hech tenis en den zoon tot een geldboete van 50 sufosidair 50 dagen hechtenis. Waddinxveen contra Boskoop. De tijden van de Hoeksche en Kabel j auw- sche twisten zijn nog niet voorbij. Het oude antagonisme tusschen nabuurdorpen dat zich gewoonlijk uit bij intercommunale vechtpartijtjes, blijkt ook al is deze reden er niet, slechts een aanleiding noodig te hebben oin weer genoeglijk op te vlammen. Deze atavistische neigingen hadden gis termorgen drie Waddinxveeners op de bank der verdachten voor de Rotterdamsche Rechtbank gebracht. De 63-jarige A. T., koopman, de 25-jarige L. K., bekeer, en de 59-jarige A. K. hadden zich te verantwoor- dne ter zake van mishandeling van den 20- jarigen Marinus Blijleven, uit Boskoop, dien ze gestompt, geschopt, geslagen en bloedend verwond zouden hebben op 2 September des avonds te half twaalf, toen de feest vreugde van het Koninginnefeest te Wad dinxveen op zijn hoogst was. Een merkwaardig trio, eed de president, de schoonzoon en zoon, geflankeerd door zijn schoonvader en vader. Alle drie ontkenden de mishandeling. De oud-9 T. beweerde van Blijleven die vol gens den president zijn naam geen eer aan deed een bloedneus te hebben gekregen. Dat. was gebeurd zonder eenige aanleiding. T. had toen Blijleven ter verantwoording willen roepen en de jonge K. had Blijleven van hem overgenomen en hem netjes op den grond gelegd. De oude K. wist heelemaal van niets. Blijleven, als getuige gehoord, verklaarde, dat er in en om de consumptietent op het feestterrein gehost en gezongen was van Boskoop boven en Waddinxveen er onder. Plotseling was de oude T. op hem toegeko men en had hem eerst naar De Wit ge vraagd, maar hem toen aangepakt. L. K. was op dat oogenblik van achter de con sumptietent gekomen en had hem, getuige, een schop onder zijn achterwerk gegeven; daarna was getuige op den grond geworpen, had K. jr., die op hem zat, hem met een of ander voorwerp een bloedende wonde naast den neus bezorgd. Alle drie verdachten heb ben hem daarna geslagen en geschopt- De getuigen G. H. en A. J. v. Oosten, die met Blijleven waren uit geweest, had den gezien, dat hun vriend door de Wad dinxveen rs werd aangepakt. Zij waren er teen tusschenuit gegaan, omdat zij dachten, dat het fout liep De president: Dus dat was: vrienden in den nood, honderd in een lood. Getuige O. W. in 't Hout had met zijn ijssalonwagen op het feestterrein gestaan en de mishandeling duidelijk gezien. De ru zie was begonnen, toen de Waddinxveeners een zekeren Faling uit Boskoop te pakken hadden. Na die worsteling had de oude T. zijn bloedneus al. Van de drie getuigen a décharge beweer de e laatste, zekere G. Visser, dat het zoo donker was geweest tijdens de vechtpartij, dat men niet kon waarnemen, wie er aan het rollen waren. Hij is de politie gaan ha len, maar toen hij met den agent terug kwam, was e-r niemand meer op het terrein. Het O.M., waargenomen door mr. .J. Ph. Hoe ff el-man, achtte vooral de verklaring van In 't Hout van belang. Deze heeft n.l. gezien, dat A. T. reeds uit den neus bloed de, toen Blijleven werd aangepakt en dat L. K. boven op Blijleven heeft gezeten. Vooral die twee oudere menschen hadden wijzer moeten zijn. Waddinxveen heeft ja ren lang in een slechten reuk gestaan van wege zijn vechtpartijen, gelukkig zijn die onder den tegen woo rdi-gen burgemeester sterk afgenomen, maar toch komen ze nog te veel voor. Hot O.M. aeht alle drie de verdachten even schuldig: samen uit, sa men thuis. Eiscih tegen elk der verdachten 50 boe te sub. 25 dagen hechtenis. De oude T. zeide, dat, als je een bloedneus gelagen bent, je natuurlijk ook probeert een klap terug te geven. Mr. W. J. Jongen eel, opkomende voor K. sr., betoogde dat diens aandeel aan de mis handeling, stel, dat hij er aan zou hebben deelgenomen, geenszins vast staat. In el-k geval is het zeker, dat de Boskoopers de ruzie veroorzoakt hebben. Pleiter vraagt voor zijn diént vrijspraak, subs, een lichte geldboete. „NJEt.Ct." DE WONDERBARE GENEZING VAN EEN ZWAAR GEWONDEN ENGELSCHEN SOLDAAT TE L0URDES verhoogd, dat hij voortdurend een verpleger kon betalen. Er werd hem, een platas aangeboden in Mosley Hill, het hospitaal voor ongenees lijke zieken, waar hij op 24 Juli 1923 zijn in trede zou do^n. Maar Traynor, die een grotoe godsvrucht had tot O. L. Vr. v. Lourdes, werd op ziju verzoek met een bedevaart naar Lourdes gebracht. Bij zijn aankomst aldaar werd hij onderzocht door dr. Azurdia uit Louden, dr. Denis Finn uit Liverpool en dr. James Marley uit Vallesloy, en zij bevonden dat zijn toestand dezelfde was als voor het vertrek. Op 25 Juli toen de zieke op een brancard gelegen de processie met hot H. Sacrament, bijwoonde, voelde hij, dat, toen het Allerheiligste hem genaderd was, hij in eens beter was: er ging als een stroom door al zijn organen: hij gevoeldo dat hij al zijn ledematen weer kon gebrui ken. De doktoren onderzochten hem onmid dellijk en constateerden dat hij zijn beenen weer kon gebruiken en dat zijn krachten waren teruggekeerd. Na twee dagen werd Traynor opnieuw onderzocht en het rapport luidde toen als volgt: dat John Traynor: 1. zeer goed kan gaan; 2. zijn rechterarm weer goecl kan gebrui ken; 3. dat de ongevoeligheid der spijsverte ringsorganen verdwenen is; 4. dat do opening in den schedel plotse ling beduidend kleiner geworden is; dat hij geen aanvallen meer krijgt van vallende ziekte. Toen hij met de bedevaart naar Engeland was teruggekeerd ging hij een bezoek bren gen aan dr. Mc. Connel in Liverpool, die hem na zijn ontslag uit het hospitaal be handeld had. Deze controleerde den pa tiënt een geheel jaar en op 23 Juli 1924 verklaarde hij dat er zich bij Taylor geen verschijnselen van vallende ziekte rneer hadden voorgedaan. John Traynor is thans brandstoffenhandelaar in Liverpool en hij helpt zelfs bij het opladen der zakken. Voor d% autoriteiten staat hij nog altijd ingeschreven als lijder aan vallende ziekte en daarom kan hij geen rijbewijs krijgen. Hij heeft ook nog zijn volle pensioen en de toeslag voor ongeneeslijke patiënten. Het oordeel der wetenschap. Op 7 Juli 1926 verscheen John Traynor andermaal voor de commissie van onder zoek te Lourdes. De commissie bestond uit dr. Denis Finn en dr. Azurdra en dr. Marley, die getuigen waren van zijn genezing. Verder dr. Har rington uit Preston en dr. Moorkens uit Antwerpen. Uit dit onderzoek kwam vast te staan: Dat het eenige overblijfsel van zijn ziek te is een lichte kromming van zijn rechter hand, kracht en beweeglijkheid zijn nor maal. De opening in den schedel is verdwe nen; men kan met den vinger slechts een liohte deuk voelen. Sinds den dag van zijn genezing hebben zich geen aanvallen van epilepsie voorgedaan. De wetenschap kan niet verklaren op welke wijze het spierweefsel in den arm, de acht jaar oude kwetsuren in één oogen blik konden genezen, vooral daar de arm absoluut afgestorven was, en nu zijn in eens gevoel en bewegelijkheid weer terug gekeerd. In dit geval betreft het een werkelijk scheppen van zenuwmateriaal met een plotseling wonderbaar herstel, zooals bij gewone genezing van wonden nog nooit is waargenomen. En van den anderen kant, hoe is de genezing van epilepsie te ver klaren. In de drie jaar na zijn genezing heeft John Trainor zich steeds wel bevonden en noiot geen medicijnen ingenomen. Tegenover dergelijke resultaten ver klaarde de commissie van onderzoek: „Deze wonderbare en totale genezing gaat absoluut alle krachten der natuur te bo ven". Y raa g Hoeveel inwoners telt Londen en hoeveel inwoners telt Nederland? Antwoord: Londen telt ruim vijf millioen inwoners, met de vóór-steden mee 7.5 millioen. Nederland tolde volgens de jongste volkstelling in 1920 6.841.1.55 inwo ners. Het resultaat van de pas gehouden volkstelling is nog niet bekend. V raag Wat is liet adres van den R. K. Bond van „Groote"-schrijvers? Antwoord: Deze bond is ons onbe kend. Kcllne,r deze koffie smaakt naar benzine. O, dan is het thee. De koffie smaakt hier naar petroleum. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. - O. de R., openbare dronkenschap, 5 of 3 d.; G. S., Rijnsburg, idem, ƒ5 of 3 d.; J. G. S. A., Noordwijk, fietsen zonder licht, 3 of 2 <L; P. P., den Haag, open bare dronkenschap, 5 of 3 d.; L. de V., te Leiden fietsen over een hulpbrug, 2 of 1 d.; M. V., te Leiden fietsen over de Karnemelksbrug, 2 of 1 d.; M. D. wed. C. v. B., Katwijk, overtreding der Leer plichtwet, ƒ3 of 3 d.; C. v. d. P., idem, idem, ƒ10 of 5 d.; D. v. D. vr. v. A. H., idem, idem, 5 of 3 d.; D. de J. vr. v. H. O., idem, idem, 5 of 3 d.; H. S., idem idem, 5 of 3 d.; K. v. d. M., idem, idem, j 10 of 5 d.; A. v. d. P., idem, idem 2 of 2 d.A. v. D., idem, idem 6 of 3 d. A. O. vr. v. M. v. D.. idem, idem, 6 of 3 d.; J. v. d. B., idem, idem 10 of 5 d.; J. D., idem, idem, ƒ10 of 5 d.; J. 0„ idem, idem, ƒ10 of 5 d.; J. de V., idem. idem, 5 of 3 d.; C. V., idem, idem 10 of 5 d.; E. v. D. vr. v. J. M., idem, idem, 2 of 1 d.; G. de J. vr. v. J*. B., idem, idem, 5 of 3 d.; J. v. D., idem, idem, 6 of 3 d.; J. v. d. M., idem, idem, 5 of 3 d.; W. R., idem, idem, 5 of 3 d.; M. E., idem, ƒ1 of 1 d.; H. K., fietsen zonder licht, ƒ3 of 2 d.; J. W. Th. C. S., idem, 2 of 2 d.; A. P. v. d. G., Sassen- heim, idem, 3 of 2 d.; P. H. V., Noord- wijkerhout, te Leiden autorijden over de Mare O. Z., ƒ3 of 2 d.; C. V., idem, fiet sen zonder bel, 2 of 1 d.; S. B. de G., den Haag, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood ach terlicht, 2 maal 3 fo 2 maal 2d.; J. O., Utrecht-, overtreding van het motor- en rijwielregl., 3 of 2 d.; J. P. de P., den Haag, straatschenderij, ƒ5 of 3 d.; H. G., Katwijk, loopen op verboden grond, 3 of 2 d.; A. v. d. B., den Haag, overtre ding van het regl. van politie voor het vaarwater tussohhen Rijn en Sohie, 5 of 3 d.W. v. L., idem, 5 of 3 d.W. O., Katwijk, idem 5 of 3 d.; D. de J., idem, 5 of 3 d.; C. J. L., Voorschoten, idem, 5 of 3 d.; F. W. V., Stompwijk, idean, 5 of 3 d.; W. D. V., Zoeterwoude, over treding der alg. pol. verord. van Voor schoten, 3 of 2 d.R. H. R., Haarlem mermeer, te Voorschoten te snel autorij den, 10 of 5 d.; A. den U., Boskoop, idem, ƒ5 of 3 d.; H. v. D., Kat-wijk, fiet sen zonder bel, 3 of 2 d.; A. v. d. S., Bennebroek, overtreding der wet spoor wegen, 3 of 2 d.; H. S., Katwijk, over treding der leerplichtwet, 3 of 2 d.; T. v. L., Nieuwkoop, overtreding der invali diteitswet, ƒ3 of 2 d.; J. C., overtreding der arbeidswet, 3 of 2 d.; P. I. A. W., idem, ƒ3 of 2 d.; C. H., Noordwijk, idem ƒ1 of 1 d.; J. J. D., Noordwijkerhout, idem, ƒ2 of 1 d.; T. den D„ Katwijk, idem, ƒ2 of 1 d.; J. de H., een valschen naam opgeven, ƒ10 of 5 d.; A. Z., Noord- wijkerhout-, overtreding der vissöherijwet, ƒ1 of 1 d.; A. P., Rijnsburg, overtreding van het tramwegregl., 10 of 5 d.; H. C. B., overtreding der arbeidswet, 5 of 3 d.; F. P., Delft, overtreding der wet spoorwegen, 3 of 2 d.; D. D., Zand- voort, overtreding van het motor- en rij wielregl., ƒ5 of 3 d.; T. v. d. WW., den Haag, autorijden zonder s; Igel, 5 of 3 d.; C. K., openbare dronkenschap, 5 of 3d.; H. H., fietsen zonder licht, 3 of 2d.; O. J. K., zonder noodzaak links van den weg fietsen, 3 of 2 d.; M. H., te Leiden fietsen over het Rapenburg W. Z. in verboden richting, ƒ1 of 1 d.; D. S., een auto zonder voldoend toezioht op een weg laten staan, anders- dana met in rust ge-brachten motor, ƒ5 of 3 d.; P. v. d. S., te Leiden fietsen over een hulpbrug, 2 of 1 d.; L. C. G. in 't W., te Leiden vuil in het wa-ter werpen, ƒ3 of 2 d.; J. H., zwervende, openbare dronkenschap, 5 of 3 d.W. B., fietsen zonder licht, 3 of 2 d.; G, O. H., fietsen zonder bel, 3 of 2 d.; Q. v. L., Stompwijk, openbare dron kenschap, ƒ3 of 2 d.; A. O., Katwijk, overtreding der ongevallenwet, ƒ5 of 3 d.; M. J. P., Voorschoten, in staat van dronkenschap de orde verstoren f 10 of 5 d., G. L., openbare dronkenschap, 4 of 2 d. KANTONGERECHT. ALPHEN AAN DE RIJN. Uitspraak. Door het kantongerecht te Alphen aan den Rijn werden de navolgende veratekvonn.iis.-sen gewezen. Wegens overtre ding der Mo-tor- en rij wiel wet H. R. 4.— s-ubs. 1 wk. H. R, 3.- subs. 1 week. J. W. K. te Utrecht 3. subs. 1 dag. B. v. E. te Zegveld 5.subs. 2 dagen. P J. R. te Leiden idem. A. J. D. te Lei den idem. G. K. 15.sub®. 5 dagen. J. v. L. 5.— subs. 2 dagen. L. P. v. B. te 's-Gravenhage 5su-b-s. 2 dagen. W B. te Haarlemmermeer idem. 0. M. te Boskoop 4.— subs. 2 dagen. A. J. K., J. P. v. d. H. en F. M. alleen te A'dam f 5.subs. 2 dagen. J. G. v. d. K. te Al kemade 5.subs. 2 dagen. J. v. d. S. te Rijpwetering 5.sub-s. 2 da-gen. A. J. K. te A'dam 5.sorbs. 2 dagen. Over treding a-rt. 424 web. v. Sbrafr. D. B. 10.— sub®. 1 week. N. C. den D. te Rij.nzaters- w-o-ude 6subs. 1 week. Motor- en rij- wielvero-rdening der gemeente Bo-skoop O. D. te Bo-skoop. W. P. te Boskoop. C. M. A. V. te Boskoop a-Me.n tot 5.— subs. 2 dagen. Overtreding art. 453 Wetb. v. Strafr. O. v. W. 8.subs. 4 dagen. R. R. de J. zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande tot 6.subs. 3 da gen. Overtreding Vleesohkeuringswet C. G. G. te Koudekerk 40.&ubs. 5 dagen. Overtreding Politieverordening der ge meente Koudekerk H. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande 4. subs. 2 dagen. Politieverordening der ge meente Woibrugge B. J. K. te Woubrugge 15.— subs, o dagen met toewijzing civiele vordering van 22.60. Waar geen woon plaats is vermeld wonen veroordeelden tc Alphen a. d. Rijn. Het is haast onmogelijk, om alle gene zingen die in Lourdes geschieden en waar voor de wetenschap geen verklaring kan vinden te publiceeren. De wonderbare ge nezing van 'n zwaar gewonden Engelschen soldaat John Traynor is echter zoo opval lend dat we niet mogen nalaten dit geval in bijzonderheden te verhalen. Een langdurig en pijnlijk lijden. In de eerste dagen van den grooten we reldoorlog werd John Traynor ingedeeld bij de Engelsohe marine en als chauffeur naar Antwerpen gezonden. Op 8 October 1914 werd hen door een granaatsplinter aan het hoofd getroffen, zoodat hij vijf weken buiten kennis lag. Hij had echter een. sterk gestel en na een goed geslaagde operatie was hij spoedig genezen, zoodat hij in het voorjaar van 1915 naar Egypte werd ge stuurd. Bij Ismaila werd hij licht gewond aan zijn knie. In een gevecht bij de Darda- nellen werd zijn borst doorboord door twee kogels, terwijl een dercle kogel in den rechter-bovenarm doordrong. Op het hos- pitaalsohip leed hij zeer veel bloedverlies uit de schotwonden in zijn borst. Ook mis lukten alle pogingen om de arm en schou- derwonde te genezen. De algemeene toe stand van den patiënt werd veel erger, en er deden zich verschijnselen voor van val lende ziekte. In Augustus 1915 werd hij naar het hospitaal te Plymouth vervoerd. In September hebben de doktoren ge tracht om zijn rechterschouder te operee- ren, maar deze operatie leverde geen re sultaat op. Daarom wilde de geneesheer einde November zijn been of zetten, maar daar wilde de patiënt niet van hooren. Absoluut ongeneeslijk. In 1917 word. John Traynor totaal inva lide verklaard en met volledig pensioen naar huis gezonden. In Liverpool bleef hij voortdurend onder behandeling van dr. Warrington en dr. Nelson. Op verzoek van beide noktoren heeft de chirurg dr. Mac Muuray nogmaals e^i schouder-operatie verricht, maar er viel geen verbetering te bespeuren. De aanvallen van vallende ziek te werden nu zeer talrijk, zoodat de patiënt naar „Mendell Home" werd gebracht, waar hij in dat gesticht voor lijders aan vallende ziekten voor 10 maanden werd opgenomen. Toen hij naar Liverpool terugkeerde was hij aan een kant lam, zoodat hij altijd het bed moest houden. In April 1919 beproefden de geneeshee- ren in het hospitaal „Adler Hay" een be handeling met electriciteit, die echter ook geen verbetering toracht. Omdat de epilep tische aanvallen voortdurend erger werden bracht men den patiënt naar Knotty Ash, het hospitaal te Springfield. In April 1920 werd John Traynor voor de zooveelste maal geopereerd, thans door dr. Monserrat, die een operatie verrichtte aan den rechter kant van den schedel. Nadat enkele gra naatsplinters van 1914 waren verwijderd bleef echter het gat in zijn schedel bestaam De lang verdoopte verbetering kwam niet, integendeel, er deden zich verschijnselen voor die er op wezen, dat de bovenste dee- len van den wervelkolom waren aangetast: gedeeltelijke verlamming, vreeselijke hoofdpijnen, verlamming van blaas- en darmspieren, geheugen-stoornissen enz. De vele operaties hadden geen verbetering gebracht: de algemeene toestand was veel slechter geworden. De rechterarm was af gestorven een dood lichaamsdeel de hand stond krom de schedel lag open, zoodat men de reactie van den polsslag kon zien, de aanvallen van vallende ziekte keerden om de drie dagen terug. Hij werd uit het hospitaal ontslagen als absoluut ongeneeslijk: zijn pensioen werd zoodanig Vragen omtrent opzegging van een ziek geworden dienstbode. Antwoord Indien u de dienstbode wilt houden is u verplicht haar bij ziekte het volle loon uit te keeren gedurende een „betrekkelijk korten tijd". Hoe lang die „betrfekkelijk korte tijd" duurt, zegt de wet niet, men neemt gewoonlijk 6 weken aan. U hebt evenwel het recht de dienst bode op te zeggen, met inachtneming van de opzegtermijn. U hebt haar dan te be talen zoolang de opzegtermijn duurt. Hoe lang deze duurt, hangt af van de ge maakte afspraak of anders van den tijd welke verstrijkt tussohen twee opvolgende uitbetalingen. Was u overeengekomen de dienstbode per maand te betalen, dan is de opzegtermijn derhalve een maand. In ieder geval is de opzegtermijn hoogstens 6 weken. Vraag Krijgt men volgens de ziekte wet een uitkeering op algemeen erkende Christelijke feestdagen en ook over de twee eerste dagen van de ziekte. Moet de uitkeering wekelijks geschieden. Antwoord: De uitkeering van het ziekengeld geschiedt door de ziekenkas van den Raad van Arbeid wekelijks. Geen uitkeering heeft plaats voor de twee eer ste dagen volgend op den dag, waarop men ziek is geworden en evenmin voor de Zondagen. Voor algemeen erkende christe lijke feestdagen, welke niet op Zondag val len, wordt wel uitgekeerd. V raag Waar moet ik mij vervoegen, om inlichtingen, om te worden opgeleid als vliegenier. Antwoord Wend u eens tot de Ar beidsbeurs, die u waarschijnlijk wel zal kunnen inlichten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7