UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK UIT DE PERS WOENSDAG 21 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 LEIMUIDEN. VEERTIGJARIG PRIESTERJUBILEUM EN T KOPEREN PASTORAAT VAN PASTOOR SPRENGER. De viering door de schoolkinderen. Maardag 19 Januari was 't 12 1/2 jaar ge leien, dat de zeererw. heer A. H. J Spreo- ger als pastoor van Leimuiden zijn intrede in de parochie deed. Behoudens enkele fe licitaties is deze dag voor de parochie wel onopgemerkt voorbijgegaan. Niet alzoo voor de leerlingen der R.K. school en der naai school. Dinsdag 20 Januari werd dit feest tegelijk met 't veertigjarig pries te rjubilé gevierd en hoe gevierd Alle kinderen woonden 's morgens om 8 uur de heilige Mis bij en naderden tot de H. Tafel. Na de H. Mis begaven allen zich naar de school, waar zij hun boterham aten waarna nog tot 9 uur op de speelplaats vertoefd werd. Te 9 uur trokken de kinderen onder ge leide naar de voormalige jongensschool, die voor deze gelegenheid prachtig ver sierd was met vlaggedoek, guirlandes en slingers en waar ook een aardig toonee' was opgeslagen. De piano ontbrak natuur lijk niet en Oome Jan zorgde voor de bege leiding van den zang. C.a. half tien verscheen de jubilaris, af gehaald door een achttal bruidjes. Met 't welkomstlied, extra \oor dezen dag ver vaardigd was 't feest begonnen. Intusschen waren ook alle genoodigden, buren en ouders van schoolgaande kinderen versche nen en werd achtereenvolgens 't program ma afgewerkt. No. 2 Priesterhulde, gezongen en gede clameerd door de hoogste klassen liep flink van stapel en bestond uit de volgende dee- len: a. De boom des levens, b. Zang: Ave vivens hostia, c. Priestergrootheid, d. Zang: O Sacrum, e. Hulde aan de Priesterschap, f. Zang: Loflied op het Priesterschap, g. O. Had ik vleugeltjes, h. Feestliedje door de le klas, i. Gelukwenscli aan den jubilaris en j. Cantate. Nu volgde No. 3 van het programma „Bij de Hemelpoort", een voordracht in 3 be drijven door een tiental jongens, wat ook zeer keurig werd voorgedragen. No. 4. Slingerliedje door 10 kleintjes, was ook aardig. No. 5 Kikkerliedje dcor 12 jongens, deed allen schaterlachen. No. 6. Bij den photograaf, door twee meisjes viel zeer in den smaak. Nu volgde No. 7. Huldiging van den jubilaris door het Misdienaars- karps. No. 8 Geen Asschepoetster meer, door eenige meisjes. No. 9 De Heks, too- neelspel in drie bedrijven door de meisjes van de naaischool, sloeg in. Volgde 't slot lied. Nu nam de jubilaris het woord. Hij dank te de kinderen voor hun betoonde belang stelling en voor alles wat zij dezen mor gen hadden getoond. Hij memoreerde dat hij nu 12 1/2 jaar was hier geweest, dat in die 12 1/2 jaar veel gebeurd was. Hij had bijna al de aanwezige kinderen gedoopt bij hem waren ze op de leering gegaan, waren ze aangenomen. Hij hoopte dan ook wat St. Petrus in 't tooneelstukje vertelde, dat ze in den Hemel Pastoor Sprenger goed kenden en dat hij een plaatsje voor hem over had, maar dat hij ook hoopte dat allen hier aanwezig niet alleen, maar ook de geheele parochie met hun pastoor de Hemel mochten binnen gaan. Verder be dankte zijneerw. nog de eerw. Zusters, die geen moeite, geen arbeid geschroomd had den om de kinderen dit alles te leeren, vooral do kleine kleuters, om dezen dag tot een onvergetelijke te maken. Onder 't „Lang zal hij leven", werd de jubilaris weer door de bruidjes uitgeleide gedaan en de kinderen begaven zich naar hun eigen lokalen om te eten, waarbij hun krente- broodjes en limonade werd aangeboden. Om halftwee trad de bekende Professor Antonini op met een keurig programma. In 't eerste gedeelte hield hij de aanwezi gen in spanning met zijn goocheltoeren. Zijn vingervlugheid was verbazingwekkend en een daverend applaus toonde de inge nomenheid met zijn spel. 't Tweede gedeelte was de vertooning van een sprekende en zich bewegende pop een jongen van 6 jaar voorstellende. Een onbedaarlijk gelach gaf 't meeleven te ken nen der kleinen in deze vertooning. Tot slot werd nog de bekende poppen kast vertoond Allen waren in zoodanige spanning en leefden mee en het was olsof alles een was met de poppen. Hierna volg de nog „Lang zal hij leven" en de genoeg lijke en onvergetelijke dag was voorbij. Zanguitvoering. Woensdag 11 Februari 's avonds half acht zal de R.-K Gemengd Zangvereeniging „Sursum Corda" onder leiding van hun directeur J. v. d. Meer. haar 2de seizoen-uitvoering geven in de zaal van den heer J. Sneeboer. Daar 't duo Busoh uit Amsterdam zijn medewerking za verleenen beloft 't weer een gezellige avond te worden. Filmavond. Maandag 19 Jan. j.l. gaf de Amfilmin-Haarlem haar speciale Vas tenavondfilm in de zaal van den heer J, Sneeboer. Om acht uur werd begonnen, jammer genoeg voor een slechts half bezet te zaal met de openingsmarsch Hoch Hei- decksburg van Rudolf Herzer, welke keurig werd weergegeven. Daarna kwam een mili taire film, waar ook de de reserve-luitenant in optrad. Vervolgens de komische teeken film Bob wordt filmacteur, welke zeer in den smaak viel en „Een verjongingskuur' in de hoofdrol Jimmy Adams, welke het pu bliek deed schaterlachen. De tusschenpoo- zen Werden aangevuld door eenige mooie nummers muziek Na de pauze zagen we op 't doek „Mijn neef uit Canada", in de oofdrol de bekende komiek Zigoto. Deze film was wel 't succesnummer van dezen avund. Hierna een geanimeerd bal. LEIDSCHEND AM. Personalia. De heer J. Mol alhier slaafde voor t©t examen „Mercarius-diplo- ma id-.ekhouci*-!»". HILLEGOM. St. Aloysius Patronaat. Deze jeudor- gan,: salie der St. Joseph parochie gaf in haar eigen gebouw een uitvoering. Te ruim half 8 was de zaal geheel met- belangstel lenden gevuld en kon de voorstelling een aanvang nemen. Eerst werd voor het voet licht gebracht „Op drijfzand", tooneelspel in 4 bedrijven van Ja-n Odijk. Onder de zeer bekwame leiding van den heer E. Th. La Feber was niet ander® dan goed en vlot spel te verwachten en dat was het ook. In dezen kon niet getuigd worden „maar voor kinderen", integendeel volwassenen leve ren niet zelden minder spel. De heer La Feber zelf had de hoofdrol en het behoeft niet gezegd te worden da-t deze uitnemend werd uitgebeeld. Maar mede speelden schitterend Oom Kees (C-or van der Valk) Toren-Organdsft (A. Juffe»» ïnans) en Niek (Ko Rijnbeek). De laatste is pas 14 jaar maar schijnt- ons een geboren artist, die zeer veel belooft. Het was een zwaar stuk, doc-h gerust mag worden gebe zigd, dat de daaraan besteede studie rijke vruchten heeft afgeworpen. Grime en spel waren af en de spanning bleef in de zaal van het begin tot- het eind. Dankbaar en verdiend applaus vergezelde de bedrijven. Hierna kregen we een klucht, getiteld: „Ja- nes de Wonderdokter" in 2 bedrijven van Pater Servatius. In dit kluchtspel muntten bijzonder Janes de Dokter (Jan van der Zande), Boer Pummel (Piet van der Zande) en Ludovious Hedikhudze-n (A. Jansen). Weder was het spel zeer goed en 't publiek toonde dat te waarde eren; het was meer dan tevreden. De uitvoering heeft rondom bewezen, dat een tooneelvoorstelling in 't patronaat ook voor volwassenen een avond van kunstgenot, kan zijn. Tot zoover de uitvoering. We grijpen deze gelegenheid aan, om nog iets meer over 't Patronaatswerk te zeggen. We hoor den er zooveel moois van. We weten, dat de „jongens" eenvoudig dol zijn op hun Directeur, kap. A. Verhaar; we weten dat ze jougensnijdig zijn a-ls er door kerkelijke andig-heden 'n Zondagmiddag, geen patronaat is ('n fier goed teeken); we we ten, da-t he<t aantal dezer gasten zóó groot is, dat de kapelaan heeft moeben splitsen; we weten dat ieder het- zoo mooi en zoo noodig vindt en-dat men overtuigd i« van he-t moeielijke werk van den Directeur en der Pationaats-commissie. Maar en nu komt het we weten óók, dat velen het bij mooie woordne laten en hun beurs dicht houden bij steunwe weten óók, dat vele Dona-teurskaarten onbetaald terug kwamen; we weten óók. dat er nog bedui dende betalingen zijn, die maar uitgesteld, uitgesteld moeten worden omdat er niet is. Dat is heel jammer en moest niet zijn. Hillegom is nog steed® gelukkig een wel varende plaats en waar de Katholieken ook in die welvaart deelen, moest men aan dit heilzaam Patronaatswerk blijmoedig geven. We weten óók, dat e-r plannen be staan om te zorgen, dat de volijverige Di recteur uit de grootste geldelijke zorgen komt. Welke die plannen zijn zeggen we niet, maar we vertrouwen, dat ze met suc ces zullen worden bekroond. Laat men zich dus deze opwekking even herinneren als daaraan behoefte bestaat. Wij hebben niet nders dan lof voor onze mooie en nuttige Aloy sius-Pat r ona at. Schietvereeniging. De nieuw opgerich te Schiet vereeniging „Willem Teil" a-lhier heeft gisteravond haar schietoefeningen aangevangen. Zij houdt deze in „Flora". Zr zijn reeds 26 leden. De heer G. v. <L Bosel alhier schonk de benoodigde schiet bakken. Loop der bevolking. Ter vergelijking van de toename der bevolking in onze ge meente stellen we de volgende cijfers. Toe name in 1925: 87 inw„ in 1926: 253; in 1927: 213; in 1928: 225; in 1929: 99 en in 1930: 103. Bij 1929 vergeleken is het aantal ge boorten in 1930 verminderd, doch ook 't aanbal sterftegevallen. Opvallend is de be volkingswisseling, die beduidend over de 1000 inwoners per jaar beloopt-; daardoor kennen de geboren Hillegommers steeds minder menschen. Een schommeling van meer dan 10 pCt. is dan ook wel geweldig. Oudste Inwoners. De bedde woners van Hillegom, de heer J. van Hou ten en Mej. de Wed. Van Schravendijk zijn in den ouderdom van resp. 93 en 92 jaar overleden. Het Zusterhuis. Op 2 Februari is het 25 jaar geleden, dat de eerste steen werd gelegd van het Zustersgesticht alhier. SASSENHEIM. Patronaatsuitvoering. Zooals alle jaren hier de gewoonte is, geeft het St. Pancra- tiu8-patronaat wederom een prachtige uit voering. Maandag en Dinsdag a.s. zal in het K.S.A.-gebouw deze uitvoering plaats hebben. Zooals van het Patronaat te ver wachten is, wordt het weer een „reuze ge zellige" avond. De tooneelclub „Ons Stre ven", onderafd. der St. Josephgezellen, zal dezen avond haar medewerking verleenen. Opgevoerd zullen worden drie schitterende tooneelstukken, „Stille Moed", dramatische schets in 1 bedr., „St. Nicolaas en de drie scholieren", dramatische schets in 1 be drijf en op veelvuldig verzoek wederom de dolle klucht in drie bedrijven van R. A. Odijk, „Er loopt 'n streepje door". Het zal wederom storm-loopen. Koopt daarom vroegtijdig uw kaarten. WASSENAAR. De annexatie-plannen. In verband met de aanhangige annexa tie-plannen volgens welke een deel van Wassenaar bij Den Haag zal worden inge lijfd, heeft, naar wij vernemen, bet bestuur der Christ. Hist. Kiesvereeniging de bestu ren der andere kiesvereenigingen, alsmede het bestuur van Wassenaar Vooruit, uiige- noodigd tot het houden eener bespreking, welke op 4 Februari des avonds 8 uur in het Hotel Kasteel- Oud-Wassenaar zal plaats vinden. LISSE. Harddraverij-vereeniging. Gisteravond hield de Harddraverijver. „Lisse en Omstr." in het café restaurant „De Nachtegaal' hare 34ste algemeene vergadering. De voorzitter, de heer C. Langeveld, opende deze bijeenkomst met een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen. Het afge- loopen jaar is voor ons een bijzonder jaar geweest. Op den Harddraverijdag is het bij zonder goed weer geweest, wat zeer veel publiek naar Lisse heeft doen trekken Vervolgens nam de heer J. C. de Haan het woord-, en deelde mede, dat de heer Langeveld op 9 Januari 25 jaar bestuurs lid der vereeniging was. Spr. schetste de werkkracht die uitging van den jubilaris en gaf hem als blijk van erkentelijkheid een mooi cadeau. Ter viering van dit jubileum ontvingen de aanwezigen allen een vrije consumptie. De heer Langeveld bracht den heer J. O. de Haan dank voor de onverwachte hul de bij dit jubileum. Spr. bracht dank /oor de aangename samenwerking al die jaren ondervonden. De notulen werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Vervolgens werd het jaarverslag voorgelezen, waaraan wij het vólgende ontleenen. Gememoreerd werd daarin het 25-jarig jubileum van den voor zitter. Voorts werd gememoreerd het ver lies van den eere-voorzitter, Graaf v. Lyn- den, door overlijden. De gehouden harddraverij heeft een vlot verloop gehad; 26 paarden namen er aan deel. De ontvangsten bedroegen 4092.35, terwijl een uitgave viel te boeken van 3693.94, alzoo een voordeelig saldo van 408.41, hetwelk geplaatst is bij het re serve-saldo op de Boerenleenbank. De ver eeniging bestaat uit 293 leden. Besljten werd het eere-voorzitterschap over te dra gen aan Graaf v. Lyndea Jr. Het jaarver slag van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van 3S0. Het kassaldo bedraagt thans 2469.62. Na dit zeer gun stig jaarverslag merkte de voorz. op, dat nogmaals een dronk daaraan gewijd kon worden, waarmede de verg. door applaus instemde. Na-mens de verificateurs bracht de heer A. C. v. Ruiten verslag uit; de bescheiden werden in orde bevonden. Vervolgens gracht de secr. een keurig verslag uit van de gehouden hitten- en paardenrennen op 1 Oct. j.l. Het een en ander hebben wij reeds gememoreerd, waarmede wij kunnen volstaan. De voorz. bracht dank aan den secr. voor zijn keurig gestyleerd jaarverslag. Bij het puint: Be stuursverkiezing werden de aftredende be stuursleden op voorstel van den heer v. Paschen bij acclamatie herkozen. Gekomen aan de rondvraag werden eeni ge vragen gesteld van minder belang, waar na een aanvang gemaakt werd met de ver loting, waarvoor een keurcollectie van planten was aangekocht. Gekomen aau het einde, dankte de voorz. de aanwezigen voor de aangename samenwerking en sloot deze vergadering. Geslipt. Hedenmorgen omstreeks 8 u. is een Brockway-bus, bestuurd door Oh. v. d. H., door de gladheid van den weg te- j genover de Tuinbouwschool geslipt. De bus kwam dwars over de tramrails te staan en viel om. De passagiers, vier in getal, liepen geen letsel op. Het tramverkeer ondervond groote vertraging. 0EGSTGEEST. Vereen, Gemeentebelang. De Vereen „Gemeentebelang" hield gisteravond een bijeenkomst in het Witte Huis onder voor- j zitterschap van den heer Wichers Rollan- det. De belangstelling was zeer groot; ook de burgemeester was erbij tegenwoordig. Prof. dr. B. G. Escher hield een lezing over vulkanische rampen in Ned.-Indië met lichtbeelden en bracht ook ter sprake de laatste uitbarsting van de Merapi. Na afloop was er gelegenheid een offer tje te brengen voor de slachtoffers van de Merapi-ramp, welke collecte opbracht i 61.40. Z0ETERW0UDE (Dorp). De elementen van den komenden tijd. Lezing voor de Propaganda- c 1 u b. Als bewijs dat de R. K. Propagandaclub „St. Paulus" een goede keuze had gedaan met voor de twee winterlezingen Pater H. de Greeve S.J. de groote vraagstukken van onzen tijd te laten behandelen, getuig de de propvolle zaal waarvoor de eerw. spreker zijn onderwerp: „De elementen van den komenden tijd" zou ontwikkelen. Mot geestige bewijzen gaat de eerw. spr. na, hoe weinig de meeste me.ischeu we ten van wat daar :n de wereld gebeurt. Op onze vergaderingen zijn nu al 75, 30 jaar lang hoera-redevoeringen gehouden met twintigmaal handenklappen en vuur werk aan het einde, maar de menschen zijn niet ontwikkeld. De courant wordt gelezen, maar het voornaamste wordt overgeslagen. En toch is ieder bang voor een nieuwe oorlog. De Paus achtte den tijd rijp om de aandacht te vragen voor het internatio nalisme. De wereld is niet meer nationaal cn dat feit dwingt ons nader ingelicht te worden over het probleem wat over de hootden hangt, een ontzaglijk bewegen, het interna tionalisme. Spr. wil niet over de R. K Vre desbeweging het woord voeren, maai pio nierswerk verrichten door mede te werken aan de algemeene stemming die onder het roomsche volk moet komen, een stemming die tenslotte doordringt onder de menschen en in de parlementen. Wij moeten leeren internationaal te den ken. Spr. wil geen profeet zijn, maar zien hoe de elementen van de toekomende tijd zich zullen vertoonen. Spr. gaat een terugblik slaan voor 1914. De elementen die toen de wereldoorlog hebben veroorzaakt zuilen terugkomen en een nog veel grooteer ramp zal daD het gevolg zijn. Het verschrikkelijk feit is, dat tegelijker tijd twee enorme gebeurtenissen plaats hadden. In 1914 was er een groove wereld missie naast een groote wereldoorlog. Naast groote mensc-henliefde groote meu- sohenhaat en de vraag wordt gesteld, hoe is dat mogelijk. Daar waren groote fouten gemaakt, fou ten waarvan wij moeten leeren, te waken I voor de toekomst. Spr. zegt, dat dit getal van fouten misschien wel 300 is. Drie groote stroomingen alleen hebben meegewerkt de beschaafde wereld in te laten storten. Als eerste strooming noemt spr. de groei van Europa. Na- tal- looze veroveringen in de laatste 100 jaar hebben de landen van Europa zich stukken land, koloniën toegeëigend en kwam de kwestie op te lossen hoe die stukken land moesten beheerd worden. Hier gaat spr. bewijzen, dat daarbij de geestelijke belangen niet zijn gediend, maar dat een brutaal eigenbelang alle ware be schaving heeft vernietigd. Slavenhandel en ander® ongerechtighe- den hebben de bouwers van de moderne keizerrijken gebrandmerkt als te hebben gehandeld naar de stof en niet naar den j geest. De tweede strooming: de moderne demo cratie, is het antwoord op de onderdruk- king in den nieuwen tijd. De wereld was beiieerscht door het eigenbelang. Daar is het volk tegenop gekomen, een beweging die geleid moet worden, anders ontstaat een volslagen revolutie. Spr. toont aan, dat de Kerk nooit tegen stander van de democratie is geweest, maar ook niet voldoende invloed bij deze nieu we beweging heeft gehad. Als dei de strooming noemt spr. de In- dustrieele revolutie. De ontwikkeling van de techniek gaf aan de wereld een geheei andere economische en sociale orde. Geld werd de oerkracht. Werkgever en werkne mer kwamen in een strijd te staan, er ont stond een klassenverwijdering, een bewe ging, die ontsuapt is aan de greep van de Kerk. Spr. gaat na, hoe of de Kerk alles in het werk heelt gesteld met juisten raad leiding te brengen in de economische en sociale wanorde, maar dat het een feit w, dat buiten de schuld van de Kerk de no- deme democratie zich zoo heeft ontwik keld. Gekomen weer aan de wereldoorlog van 1914, wil spr. nogmaals spreken over hst feit-, dat uit alles blijkt, dat de strijd was gegaan tusschen den geest en de stof. Veronderstelt dat de Kerk elke vier kante centimeter van de aarde zou hebben verovert, dat alle menschen Katholiek ..ou den zijn, dan nog zou zij haar opdracht niet hebben vervuld, want niet alleen den grond, niet enkel de menschen, maar vooral iedere uiting van den mensch moet ge kerstend zijn. De drie strocmingen: de groei van Euro pa, de moderne democratie en de indus trieel© revolutie hebben niet gestaan on der de missioneering van de Kerk. 'Omdat deze drie krachten niet gelijk wa ren, vergelijkt spr. hun gang en gevolg met de uit het middenpunt vliedende krachten. Wij kunnen de fouten uit het verieden kennen en vragen nu welke krachten zul len er zijn die de toekomst zullen maken, om daarna te zien, hoe of deze kracüten gekerstend moeten worden. Deze krachten kunnen in twee soorten worden verdeeld. De eerste omvatten de geheele wereld, de tweede vertoonen zich in de niet-christelijke streken. Over de geheele wereld zien wij vier stroomingpn van groote beteekenis, n.l. na tionalisme, internationalisme, rassenpro bleem en jeugdbeweging. Nationalisme is een streving, waarbij het volk zocht zich zelf te zijn. Als dit streven er eene is als b.v. de Vlaamsche beweging, om eigen taal, kunst enz., dan is dit een nationalisme van de goede soort, maar als dit zich uit in plannen om een ander land uit te moorden, om zichzelf ten koste van andere landen te verheffen, dan is dit een afschuwelijk verschijnsel. Spr. gaat na, hoe of de oorlog tusschen Japan en Rusland het sein is geweest aan de Oostersche volken tot nationalisme. Va derlandsliefde wordt misvormd tot trotsch nationalisme, want hooge tariefmuren wor den zoo opgetrokken in matelooze groot heidswaanzin. Zulk hyper-nat-ionalisme is een ketterij van vaderlandsliefde in onzen tijd. In den breede behandelt spr., na in het kort het internationalisme te hebben be schouwd, het rassenprobleem. Niet om beschaving te brengen, maar om de zucht naar het goud hebben Amerika en Europa hun koloniën beheerd. De blanken hebben respect en eerbied verloren bij de Oostersche volken. Zij heb ben de Westersche beschaving gezien met moordlust en ontucht en in de wereldoor log hebben de Oostersche rassen de Wes terlingen leeren verachten om hun bescha ving. Spr. geeft nu een beeld van de groot heid van het probleem. Australië, 60 maal grooter dan Engeland, heeft een miilioen aantal inwoners minder dan Londen. Daar ligt een groot land nog open, terwijl Jaar- entegen China 400 miilioen inwoners heeft en ook Japan propvol zit met menschen. Die millioenen willen naar Australië. Om een beeld te geven van de grootheid van het probleem noemt spr. ook het vraag- stuk van de levensstandaard, waardoor de i concurrentie zoo geweldig groot zal worden Bij de laatste der stroomingen die de geheele wereld omvatten noemt spr. de VRIJMETSELAARSACTIE. Ook Eindhoven krijgt een Loge. De heer Jac. P. Van Term schrijft in de T ij d: De Vrijmetselaarsorde in Nederland is in den laatsten tijd bijzonder actief en legt zich met kracht op de propaganda toe, al heet dit theoretisch buiten het kader harer werkzaamheid te vallen. Behalve de be kende uitnoodiging aan Nederland sche journalisten om het Ordegebouw op den F'luweeden Buigwal te 's-Gravenhage Le komen bezichtigen, getuigt daarvan ook .le vestiging van een drietal nieuwe loges in de beide laatste jaren, n.l. van de „Concord'' (de vierde te Rotterdam) in 1929, van „Do Oude Plichten" (de vijfde te 's-Graven hage) en van „De Troffel" (de eerste to Hengelo), beide in 1930. Thans is men doende met pogingen om ook te Eindhoven eene loge te stichten. Vrijmetselaren zijn daar wel, maar eene loge nog niet. In het „Correspondentieblad van het Hoofdbestuur der Orde van Vrijmetse laren onder het Grootoosten der Neder landen", waarvan de bekende Br.*. Faubel de redactie voert, komt nu een oproeping voor aan het adres der Ned. Vrijmetse laren, die als volgt aanvangt: „Het zal u niet onbekend gebleven zijn, dat Eindhoven, de snelgroeiende industrie- tsad in het Zuiden van ons land, de 'aatsce jaren een sterken opbloei van het Magon- nieke leven vertoont. Hierdoor is de behoefte aan een lokali teit ontstaan, waarin wij vrij en ongehin derd onze werkzaamheden kunnen veirich- ten. De onmogelijkheid, om in deze stre ken een behoorlijke vergader-gelegenheid, anders dan in eigendom te onzer beschik king te verkrijgen, en de groote toevloed van nieuwe leden, die, naar wij verwachten, ook in de naaste toekomst zal blijven aan houden, noopt ons om te zien naar een eigen tehuis. Hiertoe ontbreken ons, ondanks de reeds gedane toezeggingen, helaas de noodzake lijke metalen. Wij houden ons overtuigd, dat het mo gelijk moet zijn, met behulp van alle br.\ ons doel te bereiken, en dat elk V.-. M.\ zich bewust zal zijn, dat een krachtige ople ving van de Magonnieke Idee in het Zui den van ons land niet alleen voor de Eind- hovensche bbr.\ maar zeer zeker ook voor de geheele Orde van groot belang is". Volgt dan een uiteenzetting van de wij ze, waarop men het kapitaal door giften en uitgifte van schuldbewijzen wil bijeenbren gen, en een herhaald beroep op aller steun. Onderteekenaren zijn de bbr.\ ir. P. C. Lindenbergh, voorzitter; A. W. van den Berg, secretaris, Galileïstraat 25; en ;r. W. H. Tromp, penningmeester, Leeuweriklaan 6, Eindhoven. Slaagt deze opzet, dan zal Van Dalen'# Kalender, die voor 1931 het aantal in Ne derland bestaande loges op 61 opgeeft, eer lang dit cijfer weer kunnen verhoogen. Er is bij de jongeren een opstandigheid waar te nemen tegen de oude beschaving met een afkeer van traditie. Heb is hen bittere ernst, zij walgen vau het bederf van de vooroorlogsche perioden. Hier bedoelt spr. de nieuwe opkomst van de jeugdbewegingen in China en die van het bolsjewisme. Spr. zegt daarbij dat, hoewel wij het com munisme moeten veroordeelen en hoezeer de leiders daarbij schurken zijn, de jeugd beweging het ernstig meent en zelfs sober heid van kleeding en eenvoud van levens wijze in haar programma heeft. Als schrikwekkend bewijs hoe de jeugd in opstand komt en geheel zonder gods dienst wordt georganiseerd, noemt spr. bij vele andere cijfers alleen voor Berlijn één jeugdorganisatie van 50.000 leden. Telkens laat spr. daarbij zien dat de stof alleen de leiding neemt bij de stroomingen vau den tijd. Om volledig te zijn noemt spr. nu ook de elementen die de niet-christelijke lan den omvatten en geeft daarbij de meest duidelijke en omvangrijke beschouwingen. Het zou ons te ver voeren, en njemen de stroomingen alleen. Deze zijn industria lisatie van het Oosten, opening van Afri ka, wereld schooljeugd en de Pan Islam beweging. Ook hierbij laat spr. zien, dat de moderne geest, die door de stof geleid wordt, wacht op de millioenen menschen die daarbij be trokken zijn met al de wonderen der tech niek enz. Het eigenlijke conflict gaat dus tusschen stof en geest. O.a. stelt spr. de vraag: zul len wij in onze koloniën als grootste rijkdom de Javaan of de grondstof nemen? Ook be handelt spr. de vraag: zal de jeugd inge steld worden op winst; hoe zal de kwestie opvoeding en onderwijs zich afwerken? De communis-ben kennen aan een druk pers meer waarde toe, dan aan een mensch, alleen omdat een drukpers meer kan voort brengen dan een mensch. Het hart van de kwestie noemt spr., dat het moederland zich eerst in de goede rich ting zal ontwikkelen. De wereldbeheer- sching, de ware missioneering begint ;n het Moederland. Hierbij noemt spr. het gebrek dat nog bestaat aan belangstelling voor de internationale beweging. Handel en nijver heid moeten in christelijken geest geleid worden. De blijde boodschap moet vuoi de volken der aarde een stuwing zijn aan het nationale leven. Aan het einde van deze zeer lange rede geeft de eerw. spr. aan, wat wij kunnen doen tegen de elementen van den tijd, als een aansporing tot de Evangelische gewel denarijen, die, volgens de Sint Mattheus, de hemel kunnen veroveren, j Bijna twee uur lang heeft Pater de 1 Greeve driehonderd menschen in gespan nen aandacht een beeld voorgehangen van de elementen van onzen tijd, een beeld dat allen zeker zal bijblijven en dan ook dank baar stemmen zal voor zijn leerzame rede.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6