22ste Jaargang WOENSDAG 21 JANUARI 1931 No. 6801 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Seicbelve 0ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal -Bij onze Agenten 20 cent per week f2.50 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen DE WINKELSLUITINGS WET. Nu de Winkelsluitingswet tot stand is gekomen willen wij omtrent hare bepalin gen het een en ander meedeelen. In tegenstelling met het winkelwerk- tijdenbesluit dat als regel alleeu geldt in die gevallen waarin de winkelier met vreemd personeel de zaak drijft, geldt de Winkelsluitingswet voor alle w i n- kels. Ze is dus ook toepasselijk op win kels zonder vreemd personeel, zoodat alle winkeliers op de hoogte dienen te wezen van hare bepalingen. Niet alleen zullen zij moeien weten op welke uren hunne winkels voor den verkoop gesloten moeten zijn, doch tevens zullen zij bekend dienen te zijn met de door de wet geschapen mogelijkhe den om van de door haar gestelde normen af te wijken. Behalve de winkeliers zullen ook de ge meentebesturen in belangrijke mate met de Winkelsluitingswet in aanraking komen, daar aan hen bepaalde bevoegdheden wor den toegekend, zooals het treffenvan aan vullende en afwijkende plaatselijke rege lingen. De Winkelsluitingswet geldt- dus voor alle winkels en onder „winkels" verstaat de wet alle open of besloten winkels, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht of afgeleverd, of waar pleegt ge werkt te worden in een barbiers- of kap personderneming. Gedeelten van de openbare staat, waar het winkelbedrijf uitgeoefend wordt, bijv. uitstallingen voor winkels, kramen e.d. val len eveneens onder het begrip „winkel" en dus ook onder de Winkelsluitingswet. In het algemeen stelt de wet den slui tingstijd op 's avonds 8 uur. Maar dit geldt niet voor den Zaterdag en nog enkele an dere dagen n.l. den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, onder deze voor waarde evenwel, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Aug. en 1 November voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld (Zie hierna). Ook geldt de sluiting op 's avonds 8 uur niet in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en van 18 tot en met 24 December en ook niet ten aanzien van bloemenwinkels op 30 December en winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht op 31 December. Op al de genoemde dagen zal het echter verboden zijn, een winkel voor het publiek geopend te hebben nk 10 uur 's avonds. Kappers- en barbierswinkels mogen op de bedoelde dagen benevens op 24 Decem ber zoo deze werkdagen zijn, tot 11 uur 's avonds open zijn. doch na 10 uur 's avonds uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbierswerzaamheden. Des Zondags moeten de winkels geslo ten zijn. Alleen voor bepaalde winkels is om practische redenen toegestaan op Zon dag open te zijn, te weten: de winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht op 1 Januari, 24, 26 en 31 December; de bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December; de melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den ver koop van melk, room, visch en fruit; de winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, gedurende ten hoog ste vier achtereenvolgende uren, doch uit sluitend voor den verkoop van die waren. Deze vier uren moeten liggen tusschen 9 uur 's morgens en 8 uur 's avonds en be hoeven te zijn vermeld op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel bevestijigd is, zoodanig, dat men er van buitenaf gemakkelijk van kan kennis nemen. Aan winkeliers, die tot een kerkgenoot schap behooren, dat den wekelijkschen rust dag op den Sabbath of op den Zevende dag viert, zal op hun verzoek door Burgemees ter en Wethouders vergunning worden ver leend om hunne winkels tot 's Zondagsmid dags 2 uur geopend te houden. Betreft het een winkel, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en choco lade wordt verkocht, dan mag de winkel op Zondag tot 8 uur 's avonds open zijn, maar na 2 uur 's middags mag er dan alleen brood, banket, suikerwerk en chocolade verkocht worden. Gedurende den Sabbath of den Zevende dag moet de winkel voor het publiek ge sloten zijn en aan de toegangsdeur tot den winkel moet eveneens een kennisgeving bevestigd wezen, waaruit men van buiten af gemakkelijk kan zien gedurende welke uren de winkel op Zondag geopend is. Israëlietische winkeliers, die een ver gunning als hier bedoeld, verkregen heb ben, mogen hunne winkels niet alleen tot 10 uur s avonds open houden op de da gen, waarop dit ook aan andere winke liers is toegestaan, doch bovendien, mo gen 'de Joodsche winkels tot 10 uur n.m geopend zijn op bepaalde dagen, welke aan Israëlietische "feestdagen voorafgaan, als mede op den dag, waarop het Israëlieti sche Paaschfeest eindigt, mits de winkels tijdens den duur van die feesten gesloten zijn. Klanten, die op het ingevolge de wet gel dende sluitingsuur zich reeds in den winkel bevinden, mogen tot ten hoogste een half uur na het sluitingstijdstip nog afgeholpen worden. Gedurende den tijd, dat de winkel ge sloten moet zijn, mogen van dien winuel of van het daarbij behoorende winkelhuis uit ook geen goederen ter aflevering aan het publiek uitgezonden worden. Evenwel is voor het bezorgen van brood een uitzondering gemaakt, ingeval bij plaatselijke verordening een sluitingsmor gen of sluitingsmiddag is vastgesteld. De gemeenteraad kan n.l. bij plaatselijke ver ordening en onder goedkeuring van de Kroon voorschrijven, dat alle of bepaalde groepen van winkels in de gemeente of in een deel van de gemeente op een vastge- stelden morgen of middag per week geslo ten moeten zijn. Ook kunnen door den Baad, eveneens onder Koninklijke Goedkeuring, indien bij zondere omstandigheden (seizoentijden b.v.) afwijkingen van de Winkelsluitingswei in een gemeente gewenscht maken, deze afwijkingen worden vastgesteld. Voorts is de Raad bevoegd, om ten hoog ste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij de Winkelsluitingswet vast gestelde bepalingen omtrent het sluitings uur niet zullen gelden, terwijl hij ook voor die dagen een later sluitingsuur, dan de wet aangeeft, kan vaststellen. Burgemeester en Wethouders hebben ten slotte nog de bevoegdheid om van de verbodsbepalingen der wet ontheffing te verleenen, voor plotseling opkomende bij zondere omstandigheden, alsmede ten aan zien van alle winkels op tentoonstellingen, fancy-fairs of andere soortgelijke inrichtin gen van tijdelijken aard en ten opzichte van veilingen. Nog even willen we wijzen op de rege ling, die getroffen is ten opzichte van de kleine concurrenten van de winkeliers, n.l. de straatventers. Ten einde te voorkomen, dat de straat venters den winkeliers een oneerlijke con currentie aandoen, is bepaald, dat het ven ten op openbare wegen verboden is op tij den, waarop ook de winkels niet geopend mogen zijn. Op Zondag en op enkele feest dagen zal dit verbod echter niet gelden voor geringe eetwaren. VOLKENBOND DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDS RAAD De bijeenroeping der twapeningsconferentie De Volkenbondsr*^—begon gistermorgen met de beraadslaging over de bijeenroeping van de ontwapeningsconferentie. Het rapport daaromtrent uitgebracht door Quinones de Leon, den Spaanschen gezant te Parijs, bevat nog geen gegevens over den da tum en plaats van de conferentie, en beperkt zich tot een kort historisch overzicht over de werkzaamheden van den Volkenbond op dit gebied, in het bijzonder tot het result&at van de voorbereidende ontwapeningscommissie. Henderson, de Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, die nu aan het woord kwam, merkte op dat alle leden van den Vol kenbond door plechtige verdragen zijn ver- p'icht te ontwapenen. Wanneer men deze ver plichtingen niet nakomt, moet er twijfel ont staan aan den vredeszin der Staten en aan de autoriteit van den Volkenbond. Het is juist dat te midden van de onlusten die allerwege heerschen menigeen met bezorgdheid aan te veel beperking zal denken, maar heeft men omgekeerd wel eens bedacht, dat de onlusten het gevolg zijn van de bewapeningen en het uitvloeisel van de onzekerheid of men de we reld voor een nieuwen oorlog zal weten te vrijwaren? Daarna heeft de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken nogmaals het standpunt van Duitschiand, nopens het ontwapenings- vraagstuk uiteen gezet. Dr. Curtius zei o.m.; „Hoe wij in Duitsch iand het ontwerp-conventie beoordeelen, weet u, maar sedert de bijeenkomst van de voorbe reidende ontwapening': ytnmissie moesten wij elk jaar steeds meer tot de gevolgtrekking ko men dat de weg, welken de commissie inge slagen heeft, zich steeds verder van het eigen lijke doel verwijderde. Niettegenstaande al onze protesten werd het ontwerp-conventie in zake de ontwapening te land, stap voor stap beroofd van alle essentieele elementen, die een werkelijke ontwapening kenmerken Het bewapeningsschema, dat zoo ontstond loopt ten hoogste op de stabilisatie van den huldi gen stand van bewapening uit, en gedeeltelijk zou het zelfs nog een verhooging van dezen stand toelaten. DE EUROPEESCHE COMMISSIE Turkije, Rusland en IJsland uitgenoodlgd De volkenbondscommissie voor de bestudee ring van de kwestie der Europeesche unie hield gistermiddag weer een openbare verga dering, die ruim drie uur duurde. Hedenavond zal de Europeesche commissie waarschijnlijk deze zitting sluiten en overeen komen, in Mei opnieuw een vergadering der Europeesche commissie te houden. De commissie heeft gisteren in de eerste plaats behandeld de eergisteren door de re dactie-commissie van zes ministers geredigeer de resolutie, die ten doel heeft IJsland, Sovjet Rusland en Turkije uit te noodigen tot deel neming aan de verdere beraadslagingen over de economische wereldcrisis, voor zoover deze crisis de gemeenschap der Europeesche staten betreft. Na eenige bespreking werd de resolutie aan genomen. Hierop volgde een voortzetting van de eco nomische discussies, in verband met de rede van Colijn. O.a. sprak de Duitsche minister, dr. Cur tius, die meende, dat de heer Colijn een te pessimistischen kijk heeft gehad op de tarief- verhoogingen sinds de groote economische con ferentie van 1927. Het is niet waar, dat bijna alle invoerrech ten sindsdien zijn verhoogd. Dit geldt alleen voor de invoerrechten op landbouwartikelen, doch bij industrieele artikelen hebben tal van belangrijke tariefverlagingen p'aats gevonden. Curtius trachtte dan te rechtvaardigen de tariefverhoogingen op de Duitsche landbouw producten. Eindelijk heeft Curtius nog verzekerd, dat Duitschiand met goeden wil zal deelnemen aan de aanstaande bilaterale onderhandelingen tusschen Engeland en Nederland en eeni ge andere landen over tariefsverlaging. ENGELAND COMMENTAAR OP DE RONDE TAFEL CONFERENTIE Scherpe afkeuring uit Indië De „Bombay Chronicle" verklaart in een hoofdartikel, dat tot opschrift heeft „Woorden, woorden", dat voor zoover men uit de woor den van Mac Donald kan opmaken, de Labour regeering voornemens is, aan fndië in schijn zelfbestuur te geven, waarbij echter vooral in waarborgen voor Groot-Brittannië wordt voor zien en getracht wordt de waarachtige verant woordelijkheid voor het Indische volk tot een secondaire kwestie te maken. De Londensche bladen beoordeelen het re sultaat der Indische conferentie over het alge meen vriendelijk, ofschoon er op gewezen wordt, dat nog enorm veel werk moet worden verricht De „Times" zegt, dat de rede van MacDo- nald geen sensationeele verrassingen heeft ge bracht, doch slechts een voorzichtige compila tie vormde van de door de commissies bereik te resultaten. De „Morning Post" wijst er cp, dat de conferentie slechts het beginstadium vormt der grondwetswijziging, welker vol tooiing nog ver verwijderd is. Het blad legt er voorts den nadruk op, dat er overeenstem ming bestond tusschen Mac Donald en den conservatieven leider lord Peel. De gewezen conservatieve minister van Fi nanciën Winston Churchill heeft zich echter in scherp afkeurende bewoordingen over het resultaat der conferentie uitgelaten. Naar zijn raeening is de thans gevoigde politiek op den duur niet uitvoerbaar. HET GEVAAR TE RAAMSDONK GEW EKEN. Dinsdagmiddag is men gereedk- gpkomen met het stoppen van de döorgeb roken dijkl Een kijkje tijdens de werk- zaamh eden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De „Kulturkampf" in Litauen. De toestand in de Chineesche provincie Sjensi. Weer en ski-ongeluk in de Beiersche Al pen. (Ruiten!. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Verschenen is het verslag der Staats- commissie-Rutgers inzake herziening La ger Onderwijswet 1920 (2de blad). Verslag der Voorloopige Commissie over de nieuwe regeling verkoop alcoholhouden de dranken (2de blad). Aanvaring tusschen een Engelsch en Noorsch stoomschip op den Nieuwen Wa terweg (Gem. Ber. 3de blad). LITAUEN. DE KULTUURKAMP IN LITAUEN De Pauselijke Nuntius naar Rome vertrokken. Volgens een bericht uit Kowno is mgr. Bar- toloni, de Pauselijke nuntius in Litauen, gis termorgen met den D-trein naar Berlijn ver trokken, om vandaar naar Rome te reizen. De Pauselijke nuntius heeft daags te voren den Litauschen minister-president schriftelijk van dit vertrek in kennis gesteld. Het heet, dat in die kennisgeving slechts van een verblijf te Rome gedurende eenige da gen sprake was. Uit het feit echter, dat de nuntius vóór zijn heengaan bij de andere geac crediteerde diplomatieke vertegenwoordigers zijn kaartje heeft laten afgeven, maakt men in zeker kringen de gevolgtrekking, dat de Pauselijke gezant niet meer op zijn post zal terugkeeren. Ook heeft het de aandacht getrokken, dat de Pauselijke nuntius tot kort voor het ver trek van den trein in zijn auto bleef, in stee van gebruik te maken van de bijzondere wacht kamer, welke hem op het station was gereser veerd, en dat hij zeer veel bagage bij zich had Zooals onlangs gemeld, is de voormalige minister van financiën, thans eider der ka tholieke actie in het aartsdiooees Kaunas, dr. P. Karvelis, zonder opgaaf van redenen door de politie opgepakt en op hoog bevel van den Litauschen dictator, verbannen. De pers vond dit blijkbaar wat al te bar, eischte een commissie, waarin de motieven dezer afstraffing zouden worden meédegedeeld De chef der Litausche politie, kolonel Rus- teika, wien de bladen met dien eiscb „lastig vielen", heeft tenslotte de volgende „afdoen de" reden van bedoelde arrestatie en depor tatie aan de pers te publiceeren gegeven: „Dr. P. Karvelis heeft in katholieke verga deringen verklaard, dat de regeering de rech ten schendt der Katholieken, en dat is on- Deze verklaring heeft begrijpelijkerwijze on der de vervolgde Katholieken een geweldige verontwaardiging gewekt. De Litausche heerschers schijnen intus- schen inderdaad van plan, het bloot consta- teeren van hun misdaden tegen het recht en tegen het concordaat strafbaar te stellen, want hooger genoemde Rusteika heeft aan zijn verklaring de bedreiging toegevoegd, dat ook de katholieke studenten, die het wagen, de regeering schending van constitutie of concor daat te verwijten, zonder pardon zullen worden „geisoleerd" (dat isoleeren beteekent in li tauen naar een concentratie-kamp van Worrae verbannen, waar de regeering haar politieke tegenstanders gevangen houdtl, en zich boven dien aan strenge politie-straffen blootstellen. Intusschen, bij de Litausche studentenkrin gen hebben Rusteika's dreigementen er den schrik nog niet ingeslagen; integendeel, de verklaring is er met geweldig enthousiasme begroet. De strijd der studenten tegen de schenders van grondwet, en concordaat en voor de rechten der kerk en de eer der bisschop pen zal onverzwakt worden voortgezet. In een adem met de studenten noemde kolo nel Rusteika ook de geestelijken. Ook zij zul len, indien ze het aandurven van den kansel af te gewagen van een concordaatshreuk, zich aan de strengste straffen schuldigmaken. Rus teika's mannen zullen scherp toezien, vooral toehooren bij alle godsdienstoefeningen.... Intusschen verluidt te Kowno, volgens een K.W.P.-bericht, dat tegen het e:nde van deze maand onderhandelingen zullen worden ge voerd tusschen de regeering en een vertegen woordiger van den H. Stoel tot bijlegging van het conflict.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1