ZATERDAG 17 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD KAG. 9 Inbreker gearresteerd. De Wfbgenixigsche politie is er, in samen werking met de Rhenen-sche, in geslaagd, den dader op be sporen van de vele inbra ken, die den Laafcsten tijd in die streek zijn gepleegd, als 5 ,te Rhenen, 1 te Bennekom en een poging t-ot inbraak in het kantoor der gasfabriek te Wageningen. De dader is de 21 jarige A. J. van K., bankwerker te Wageningen. He<t trok de aandacht, dat. hoe wel h.ij reeds een jaar werkloos is, hij den laatsten tijd veel geld uitgaf. De te Wage ningen gevonden vingerafdrukken en voet afdrukken hebben hem ten slotte doem be kennen. Van K. wordt ook ernstig verdacht van meerdere inbraken, hoewel hij deze vooralsnog ontkent. Hij is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Arnhem. Het onder zoek der politie wordt met. kracht voortge zet. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN BOTSING IN DEN ONDERGRONDSCHE TE NEW-YORK. 17 gewonden, het verkeer ontwricht. Gisteren had in de City van New-York een botsing tusschen twee wagens van den tnJergrondschen spoorweg plaats, waardoor het verkeer geheel ontwricht werd. Eerst na eenige uren was de dienst weer nor maal. In het geheel werden 17 personen ge wond, de meeste licht. Tram in brand. In de T here sien stras se te München ont stond kortsluiting in een tram, waardoor een reusachtige steekvlam opsteeg en de tram in brand geraakte. Onder de passagiers ontstond een pa niek en zeven personen liepen zulke ernsti ge brandwonden op, dat zij in het zieken huis moesten worden opgenomen. De brand weer kon den ontstanen brand spoedig blus- schen, DE AARDBEVING IN MEXICO. Kerk tijdens een dienst ingestort? Het aantal slachtoffers van de aardbe ving schijnt in sommige berichten zeer overdreven te zijn. Volgens de laatste ge gevens zouden in totaal 50 menschen om het leven zijn gekomen. Het aantal gewon den is nog niet nauwkeurig bekend. De federale troepen zijn in de door de bevolking verlaten en voor tweederden ver woeste stad Oaxaca met het opruimings- werk begonnen en zoeken onder de puin- hoopen naar verdere slachtoffers. Het lijden van de bevolking wordt door de buitengewone koude nog vergroot. Ook deze heeft reeds slachtoffers gemaakt. De berichten uit het verwoeste gebied komen slechts langzaam binnen, daar de verbindingen voor een groot gedeelte ver stoord zijn. Bij het instorten van een kerk tijdens een dienst, te Guealatoeba, zouden volgens een niet nader bevestigd bericht van een Mexi- caansch blad, 50 personen gedood* ongeveer 100 menschen gewond zijn. Reuter seint uit Mazatlan (Mexico), dat ter hoogte van deze kustplaats de laatste dagen, op eenigen afstand van het strand, geweldige rookwolken uit zee opstijgen, ter wijl dóöde visschen op de kust geworpen worden. Een en ander wijst op een uitbarsting van een onderzeeschen vulkaan. Groote brand te Halle. Gistermorgen vroeg is brand uitgebro ken in het parterregedeelte van het maga zijn van de suikerraffinaderij Halle. De brandweer rukte met. groote materiaal uit en slaagde er na 3 uur van ingespannen arbeid in het vuur te localiseeren. Groote voorraden zijn door het vuur ver- niëuld of door water beschadigd. Griep-epidemie te Madrid. Er doen zich te Madrid vele gevallen van griep voor, zoodat de artsen het overstel pend druk hebben met het behandelen dei- patiënten. EEN VREEMD STERFGEVAL. Een vergiftigd tapijt? Te Weenen heeft zich een raadselachtig sterfgeval voorgedaan. In een sanatorium aldaar is onder duidelijke verschijnselen van arsenicumvergiftiging de echtgenoote van prof. Fischer overleden. Men vermoedt, dat mevrouw Fischer het slachtoffer is geworden van een vergiftiging door een arsenicuminhoudend tapijt, dat eenigen tijd geleden in haar slaapkamer was gelegd. De familie Fisc-her bewoonde een gedeel te van het vroegere ministerie vah arbeid, dat ongeveer zes jaar geleden is verbouwd, zoodat er verschillende gezinnen in kon den wonen. Twee jaar geleden werden bij de Fi schers nieuwe tapijten gelegd in huis- en slaapkamer. Een jaar later vertoonden zich bij mevrouw Fischer verschillende verschijn selen van afgematheid en uitputting. Zij had doorloopend behoefte aan slaap en zij ging er met den dag slechter uitzien. Ver schillende artsen werden gec hsulteerd, maar niemand kan den oorsprong van het lijden ontdekken. Voor Kerstmis verloor de patiënte haar bewustzijn en men bracht haar naar een sanatorium. Spoedig vertoon den zich nu typische verschijnselen van ar son icum-vergiftiging. Na korten tijd over leed mevrouw Fischer. Een der tapijten werd chemisch onder zocht en nu bleek, dat werkelijk een gerin ge hoeveelheid arsenicum gemengd was in de verfstof, waarmede de kleuren in het - kleed GEMENGDE BERICHTEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernslige botsing tusschen stoomtram en auto. Gevaarlijke proefneming. Bij het verrichten van proeven, door een bewoner van Buitenveldért, slóeg Woens dagavond een glazen buisje, waarin zich een ontplofbare substantie bevond, plotse ling uit elkaar, waarbij genoemde bewoner, de heer D. M., glas in beide oogen ki'eeg. Donderdag is tot amputatie van bet rechteroog moeten wordèn overgegaan, ter- wijl er groote kans bestaat, dat hij ook het linkeroog zal moeten missén. Verdronken. Gistermiddag is op de rivier de Waal on- de>r Herwijnen bij het vastleggen van een roeiboot overboord geslagen en verdron ken M. van der Wielen, stuurman van de vrachtboot „Zwevia" van de N.V. Reederij v/h J. H. Koeningsveld te Rotterdam. De drenkeling wist zich ge-ruimen tijd zwem mende boven water te houden, doch door iet ruwe weer slaagde men er niet in den nan te redden. Hij werd met den sterken room meegesleurd en verdween in de liepte. Een overzicht van de groote tentoonstelling, welke mmhehteel door AVIOÜ LTURA in den Haagschen Dieren tuin wordt gehouden. Doordat de bestuurders elkaar niet had den zien aankomen heeft gistermorgen te elf uur aan den onbewaakten overweg, halte Rijsdijk onder de gemeente Rhoou een ernstige bosting plaats gehad tus schen een tram van de R.T.M. komend van Hellevoetsluis en een luxe-auto, be stuurd door K. v. S. uit IJsselmonde. Won der boven wonder is het ongeluk, behou dens ernstige materieele schade, goed af- geloopen. Het bedienend personeel en de passagiers van de tram liepen slechts lich te veil won din gen in den vorm van schram men en builen op. De autobestuurder was ernstiger getrof fen. Hij bekwam vleeschwonden aan ar men en beenën en handen. Hij is per auto naar huis gebracht. De materieele schade is, zooals gezegd, niet van geringen omvang. Bij het tref fen, reed de auto op den- tweeden post wagen in, die uit de rails werd geworpen, een zwaai maakte en dwars over de'tram baan kwam te staan. Deze wagen deed echter den locomotief een volledige cirkel maken, waarbij gelijk het perron werd afgeschoven. De eerste postwagen tusschen den locomotief en den tweeden postwa gen werd eenvoudig gekraakt. Gelukkig was dit rijtuig buiten dienst. Het achter den tweeden postwagen volgende personen rijtuig nam eveneens een draai, kantelde, rolde van den dijk en kwam gedeeltelijk in éen sloot terecht. liet voor- en achterbal - con, waarop zich geen passagiers bevonden werden in elkaar gedrukt. De inzittenden, ongeveer 13 personen, kwamen met den schrik vrij en zijn op handen en voeten uit het rijtuig gekropen en per extra-tram naar Rotterdam ver voerd. Dè volgende drie rijtuigen en vier goede renwagens zijn op de rails blijven staan. Vrij spoedig werd door den^ justitieelen dienst een onderzoek ingesteld, waarna het trampersoneel onder leiding van den ingenieur van weg en werken, den heer Dibbits, met de opruimingswérkzaamhe den een aanvang kon maken. Bejaarde vrouw door de tram vermorzeld. Gistermorgen is een 60-jarige gehuwde vrouw uit Heeswijk, nabij de Rückerlbrug te 's-Hertogenboseh, toen zij op de rijdende stoomtram wilde springen*, komen te vallen. De ongelukkige werd door den ba-anschui ver van de machine gegrepen en daaron der doodgedrukt. Door een tram gegrepen. Onmiddellijk gedood. Gis-teravond kwart voor zes is -de 35-jari ge mevr. P. B. uit de Tomaten straat 137 te 's-Gravenhage, bij het oversteken van de. Laan van Meerder voort, ter hoogte va-n de Clematisstraat-, door een motorwagen van lijn 20 gegrepen en zoodanig 'gewond, dat zij vrijwel onmiddellijk overleed. De G.G.D. heeft het stoffelijk overschot- van de getroffene naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een schippersjongen gestikt. Toen schipper Schippers van den Neder- landschen lichter „Paulina', liggende in de Antwerpsche haven, gistermorgen als naar gewoonte zijn 18-jarige knecht E. Haan, Nederlander van nationaliteit, ging wek ken, kreeg hij bij zijn herhaald kloppen geen antwoord. Hij wierp het luik open en deed de verschrikkelijk outdekking, dat de jongeman gestikt was door kolendamp. Kind verbrand. Het 3-parig kind van den heer W. S., te Best, viel toen het een -bijna- ondeelbaar c ogenblik onbewaakt was, achteruitloopend in een ketel kokend water. Onder .smarte lijk lijden bezweek het eenige uren later, aldus de 's Bossche Crt. Vrouw in brand geraakt. Gisteravond is ioi de Virxkenfetraat te Amsterdam een vrouw, Mèj. J. W. B., in brand geraakt. Toen toesnellende bxiren de vlammen hadden gedoofd bleek zij ernstige kwetsuren te hebben opgeloopen. Zij is ter 1 verpleging in het Binnengasthuis opgeno- PER S.S. SIMON BOLIVAR vertrok Vrijdag uit Amsterdam de eerw. Moedor Overste der Zusters van Schijndel met eenige eerw. Zusters voor een visitatiereis naar Curasao. Gisteravond is de 21-jarige Sjoerd Pasterkamp, die zich met zijn drie broers aan boord bevond van de Urk 260. op weg van Amsterdam naar Urk, bij de Houtrip, I door het overslaan ran het zeil overboord 1 geslagen en verdronken. Slaapwandelaar van het dak gesprongen. Naai- het O. L. Vr. Gasthuis te Deu Haag is vervoerd en aldaar opgenomen een 22-jarige besteller van de Posterijen, wo nende in de Spoorbaanstraat, Hij was slaap wandelend van het dak van zijn woning ge sprongen en had daarbij zijn' rechterdijbeen gebroken. FELLE BRAND TE UTRECHT. Sigarendrogisterij uitgebrand. Gisteravond omstreeks half tien werd de Übrechtsche brandweer plotseling gealar meerd voor een feilen uitslaand en brand in wijk 0. Het bleek, d*a-t de sigarendrogerij op de bovenverdieping van een pand aan de Oranjestraat- in lichtelaaie stond, zoo- da-t onmiddellijk maatregelen genomen moesten worden om de Belendende huizen te beveiligen. Intusschen was het snel om zich heen grijpende vuur, dat door de-n. i sterken wind was aangewakkerd, al over- I gesprongen op een der achter het b ran den- I de pand liggende huizen, doch hier kon tij- j dig ingrijpen verder onheil voorkomen. On- i der het brandende perceel bevond zich een j stalling voor auto's en paarden, die geluk- kig tijdig in veiligheid gebracht- konden worden. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, stond voor een zware taak, daar de vlammen telkens opnieuw uitsloe- i gen en het blnsschmgswe-rk ernstig .belem merden. Omtrent de oorzaak is nog niets I bekend. De eigenaar van de drogist ex-ij, de 1 heer Mellema, wa-s bij den brand niet aan wezig. Verschillende autoriteiten, waaron der de burgemeester, sloegen het grandioze scho i spel gade, 'da* een 'icht-e menig1 e j naar buiten had gelokt. Berooving van 3-500. In een perceel aan de Heerengracht te Amsterdam is een man, die zich door een vrouw had laten meetroonen beroofd van een bedrag van 3500. De man bemerkte de vermissing van zijn geld egrst, toen hij het huis weer verlaten had. Onmiddel lijk deed hij aangifte bij de politie. Deze hééft een uitgebreid, onderzoek ingesteld en een- vrouw, die zij in hét huis aantrof, als mede haar echtgenoot, gearresteerd. Zoo wel de vrouw als de man zijn reeds ver schillende malen voor dergelijke zaakjes met de politie in aanraking gekomen. Het bewuste huis op de Heerengracht staat bij de politie bekend als een berucht roofhol. EEN ONTROUWE REIZIGER. Zevenduizend gulden verduisterd. De heer V., directeur der N.V. Bola Ma chinefabriek te-Tilburg, deed aangifte van verduistering van 7000 in dienstbetrek king gepleegd' door den reiziger J. de B., die inmiddels, werd aangehouden. DE INTERNATIONALE OPLICHTER Hoe de arrestatie in haar werk ging. Omtrent.de arrestatie op verzoek van de Ams.terdamsche Centrale voor Falsificatiën van een internationalen oplichter, die be weerd had, bankbiljetten te kunne verdub belen, welke aanhouding in Den Haag is ge schied, vernemen wij het volgende: De aangehoudene is een 31-jarige Rus, koopman, wonende de laatste veertien da gen aan het Hofwijckplein in Den Haag. Gebleken is, dat de man zich ook te 's-Gra ven hage m,et twee heeren in verbinding had gesteld om geld los te krijgen voor het vervaardigen van valsche bankbiljetten. De Haagsche politie kreeg lucht van het geen de Rus in het schild voerde, doch laatstgenoemde, vermoedelijk gewaar schuwd, vertrok in allerijl naar Bottèrdatti, w?arszijo 'adres niet" Ipèkend was. Eèn de- zei'dagenevenwel bevond zich een van de met het onderzoek mede belaste Haagsche rechercheurs op heb kantoor van .een der bedoelde heeren in dè residentie," toen de telefoon ging. De rechercheur kreeg het vermoeden, dat zich aan de andere zijde van de telefoon de gezochte Rus bevond, hetwelk al spoedig juist bleek te zijn. De rechercheur zag kans, het telefoon- gespreka even te doen onderbreken, zon der dat de Rus begreep, met welke bedoe lingen. Op het aandringen van den reoher- cheur maakte de Hagenaar, die gezégd had, even overleg te moeten pleeen. na. hervatting van het telefoongesprek met den Rus de afspraak, dat deze dienzelfden avond in een der Haagsche restaurants aanwezig zou zijn, om de financieele mani pulatie nader tot haar oplossing te- bren gen. Inderdaad verscheen de Rus op het afgesproken uur in het restaurant, waar, zonder dat deze er éenig vermoeden van had, ook de rechercheur aanwezig was. Toen de conferentie blijkbaar naar ge noegen van den Rus was afgeloopen en deze zich naar den kapstok begaf om zijn jas aan te trekken, trad de rechercheur op hem toe om hem naar een gereedstaan de auto te leiden, waarin de Rus naar het hoofdbureau van politie werd gebracht. Na een kort verhoor heeft de Rus bekend zich aan de reeds gemelde oplichting van 10.000 te hebben schuldig gemaakt. Of hij bovendien inderdaad valsche munter is, zal nog moeten worden nagegaan. DE VERDWENEN DIAMANTEN. Op onverklaarbare wijze uit een safe gesloten. Omtrent het verdwijnen te Antwerpen van de diamanten ter waarde van 100.000 van een Amsterdamsche handelaar, deelt het „ITbld. van Antwerpen" het; volgende mede: De politie der 6e wijk ontving gisteren het bezoek van een Amsterdamschen dia- Imanthandela-ar, Stern, geheeten, die zeer goed is gekend in de diamantwereld en vooral te Antwerpen, waar hij regelmatig op bezoek kwam om zaakjes te doen. De i man kwam zijn nood klagen, daar te zij nen nadeelè voor meer dan anderhalf mil- lioen diamanten verdwenen waren. De man gaf over de geheimzinnige ver dwijning dier kostbare edelgesteenten, de vola-endé bijzonderheden. Hij was, zooals het steeds in zijn ge woonte lag, rnet den nachttrein- uit Am sterdam gekomen en had zijn intrek geno men in-éen der groote hotels van* het Statiekwartier, waar hij regelmatig gaat overnachten en waar hij sleeds bij zijn aankomst uit voorzichtigheid de diaman ten, die hij steeds op zich heeft, in de -,safe" of brandkast van het hotel neer legt in een der kastjes van de Brandkast, waarvan hij dan den sleutel met zich neeint. Den volgenden morgen had hij de j diamanten* of beter gezegd- het omslag waarin 32 partijtjes diamanten staken er 1 weer uitgenomen en was er mede'naar de Diamantbeurs gegaan, om ze te verhande len. Toen hij de steenen aap een kooper I wilde toonen, stelde hij vast, dat het eer ste pakje dat hij opende, ledig was en kwam vervolgens tot de ontnuchterende vast stelling, dat alle pakjes waren geledigd De verdwenen diamanten hadden een waarde van de kleinigheid van 100.000 gulden. Het zonderlinge is wel, dat de pakjes diamanten genummerd waren van 1 tot 32, en dat de pakjes nog in dezelfde volg orde staken. Alleen het laatste pakje, dra gende het nummer 32, ontbrak. Men zou dus tot de onbegrijpelijke veronderstelling moeten komen, dat de kerel over heel wat tijd moet beschikt, hebben, om achter eenvolgens alle pakjes te openen, en het pakje 32 leeg te schudden en al de pakjes ook weer zorgvuldig op te vouwen, ter wijl het, toch eenvoudiger Ware, den gan- schen boel in den zak te steken, thuis leeg te maken en de papiertjes eenvoudig in-de kachel te verbranden. Niets zegt, dat de diamanthandelaar Stern, wel met- de diamanten in "Antwer pen is toegekomen. Als bijzonderheid kunnen we er nog bij voegen, dat de handelaar tegen diefstal is verzekerd. De politie heeft dadelijk een onderzoek begonnen, doóh geen uitleg kah gevonden worden, hoe de diamanten uit de safe van het hotel zouden kunnen verdwenen zijn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9