22ste Jaargang Nc 6793 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND RECHTZAKEN 7ATr rvrn 17 JANUARI 1931 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.50 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën,. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags< blad. VOLKENBOND VOLKENBOND EN LANDBOUWCRISIS De zitting van het financieel volkenbonds comité. Het financieele volkenbondsconnté te Genève is gistermiddag begonnen met de bespieking van het vraagstuk der land- bouwcredieten. Een algemeene gedachtenwisselmg heett plaats gevonden, waaraan ook deelnamej de waarnemenae secretaris-generaal van den volkenbond, Avenol, de president van het economisch volkenbondscomite, Dr. Nola en twee leden van het internationaal landbouwinstituut te Rome, namelijk de Italiaan, De Michelis en onze landgenoot dr. van Rijn. Avenol wees op de beteekenis van de kwestie binnen net algemeen kader van den volkenbondsarbeid. Hij vestigde ook de aandacht op de po litieke en technische zijden van het vraag stuk. Dr. Nola gaf een overzicht van hetgeen^ de economische volkenbondsurganisaue op dn. gebied reeus heelt ondernomen en. wees er op, dat ue tegenwoordig toestand in de Oost-Europeesche landbouwstaten verde ren vooruitgang van het economische vol- kènbonuswerk in menig opzicht belemmert, zoodat het verleenen van landbouwcredie- ton ook uit algemeen economisch oogpunt aanbeveling zou verdienen. De Michelis vestigde de aandacht op de inteinationale landbouwconiereiities, die ia Maart en iViei te Rome zullen ycnouden wor den en waarin ook over bepaalde kwesties van iandbouwcredieten zal worden gespro ken. Tenslotte hebben ,oqk de president en vice-president van de conferentie van War schau van Augustus 1930 uiteengezet, tot welke weuschen de midden- en Oost-Euro peesche landbouwstaten met betrekking tot de kwestie der Iandbouwcredieten ge komen zijn. FRANKRIJK. EEN OUD-AFGEVAARDIGDE VAN MARTINIQUE GEARRESTEERD. Wegens orr.kooping van een amntenaar. LagrosiUière, oud-afgevaardigde van Martinique, is gisteimorgen te Havre ge- airesteero, en naar parijs o verge bi acht. Lris- terniiuua.g is hij in staat van beschuldiging gesteld wegens uinkooping van ambtenaren en in de kante-gevangenis opgesloten. ENGELAND UITSLUITING IN ENGELAND. In de katoen-industrie van Lancashire. Aangezien de onderhandelingen ovèr het contlict in de katoenindustrie, dat, zooais bekend, een gevolg was van de uitbreiding van het aantal spoelen, dat door iederen werkman bediend moest worden, zijn mis lukt, begint heden de algemeene uitsluiting. De werknemers hadden besloten de voor stellen der fabrikanten aan een hoofdelijke stemming te onderwerpen, waarmede eeni- ge dagen gemoeid gaan, en verwacht was, dat in afwachting de fabrikanten de uit sluiting nog zouden uitstellen. Bij het con flict zijn 2U0.000 arbeiders betrokken. DE PRINS VAN WALES. De prins van Wales is gisteren in gezel schap van zijn broer, prins George, voor een torn nee van 3 maanden naar Zuid-Ame- rika vertrokken. Gedurende hun verblijf aldaar zullen zij een bezoek aan de meeste Zuid-Amenkaansche staten brengen. In Maart zal de kroonprins te Buenos-Ayres de Engelsche rijkstentoonstelling openen, BRITSCH-1NDIE DE DAG DER „SHOLAPOER- MARTELAREN". Bloedige botsingen te Borrbay. In verband met den gisteren te Bombay door de congres-pa-rtij georganiseerden „dag der martelaren van Skolapoer" kwam het in verschillende stadsdeelen tot botsin gen tussehen betoogers en politie, die met den gummistok de samenscholingen op stra ten en pleinen uiteen joëg. In totaal moesten ongeveer honderd, ge wonden in de ziekenhuizen worden opge nomen. Bij de rechtbanken zijn posters geplaatst van aanhangers van het congres. De trams en taxi's rijden overal als ge woonlijk, behalve in de wijk der spinne rijen. Ongeveer 140.000 arbeiders hebben voor dezen dag het werk neergelegd. De meeste Hindoe-winkels zijn gesloten. Gisteravond opende de politie het vuur op een menigte van circa 4000 arbeiders uit de spinnerijen. Drie gewonden moesten in het zr nhilis wordeD opgenomen. In een u jrp in de streek Manbkum heb ben gisteren ernstige botsingen plaats ge had tussehen de menigte en de politie, die tenslotte van haar vuurwapens gebruik maakte. Beider /.ijds vielen slachtoffers. Er zijn vier dood en en talrijke gewonden. AMERIKA DE WERKLOOSHEID. Een belangrijke gift van kard. Hayes. Naar de „Osservatore Romano" meldt, heeft Z. E. kardinaal Patrizius Hayes, aarts bisschop van New York, 1000 dollar ge schonken aan het bizondere comité ter be strijding van de werkloosheid, dat zien ten doel stelt acht millioen dollar in te zame len, om daarmee werk te verschaffen aan gezinshoofden, die werkloos zijn. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Midden- standsbönd, onder leiding van ;ijn oorzit- ter, dén heer C. J. G. Struycken, Den Haag. De organisatie van den Jongen Middenstand. Mededeeling werd gedaan van een ge houden conferentie met de vertegenwoor digers van de Jonge Middenstandsgioe- peeringen in de verschillende "Bisdommen, teneinde te komen tot meer eenheid van lijn in de organisatie van den R.-K. Jon gen Middenstand. Besloten is, een contact-commissie in het leven te roepen, waarin van gedach ten zal worden gewisseld over de verschil lende vraagstukken voor den Jongen Mid denstand van belang. Benoemingen. Als .vertegenwoordigers van den Ned. R.-K. Middenstandsbond in den Raad van Overleg der vier R.-K. sociale organisaties werden aangewezen de beeren C. J. G. Struycken, H. G. J. van de Sand, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar en mr.' F. J. H. Bach, terwijl reeds door den Vakraad was aangewezen de heer C. J. Nootenboom de Bruyn. Tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren: P. Erkens, Jos. E. A. M. Meij ring, Em. Lockefeer en P. J. M. van Te- tering. Voor het overleg met den Kon. en den Chr. Middenstandsbond werden aangewe zen de heeren C. J. G. Struycken, Jos. E. A. M. Meijring en H. G. J. van de Sand. De Raad van Redactie voor „De R.-K. Middenstander" werd in zijn geheel herko- systeem, waarbij bepaalde vereenigingen of schijnorganisaties met de winkeliers contracteeren om voor haar meer of minder fictieve leden bij de detailaankoopen kor ting te verkrijgen grijpt meer en moer om zich heen. Bij toepassing van dit „stelsel" worden de leden der organisaties onbillijk bevoor deeld ten koste van de cliëntèlo, die niet bij een vereeniging is aangesloten. Voor den Bond van Groot e Gezinnen I kan ten dezen geen uitzondering gemaakt worden. Het vraagstuk van de verlichting der lasten van de groote gezinnen, kan, naar de meening van het Hoofdbestuur, langs dezen weg niet worden opgelos:. WERKLOOZE LEDEN VAN DEN R.-K. VOLKSBOND TE AMSTERDAM. Motie aan de Regeering. Woensdag vergaderden de werklooze le den van de verschillende R.-K. Vakorgani saties, in het Bondsgebouw van den Volks bond. Door den voorzitter werden mededeelin- gen gedaan over plannen om den werkloo- zen leden nuttige en leerzame ontspanning aan te bieden. Door de aanwezigen werden verschillen de klachten geuit. De heer Heselaars, Volksbondbestuurder leest afschrift van een schrijven voor, dat verzonden zal worden aan B. en W., als ■uitvloeisel van een gecombineerde vergade ring van alle vakcentrales in de hoofdstad. In dit adres zijn reeds vrijwel alle geuite klachten opgenomen, op deze vergadering gehoord. Tegen a-chterstelling van Katho- liek-georganiseerden bij B. A. zal krachtig worden opgetreden. Verder wordt gesproken over de werk verschaffing, welke door de meesten wordt gèvoeld als een soort dwangarbeid en waar bij wordt aangedrongen bij Regeering en Gemeente, stappen te doen voor een krach tige bevordering van vervroegde uitvoering van werken. Tenslotte werd een motie aangenomen, luidende „De werklooze leden van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Amsterdam, in vergade-ring bijeen op Woepsdag 14 Januari 1931, in het Bondsgebouw, overwegende: dat de Regeering ten opzichte van de be- bestrijding. van de werkloosheid zich maar matig en zeer langzaam bezig houdt met het daarstellen van werkverruiming en dan nog geenszins in overeenstemming met de Katholieke moraal, spreekt als haar ver wachting uit, dat de R egeering in snel! er tempo bevordering van werkverruiming zal steunen en d-oen uitvoeren: dat bij bepalingen en plannen nopens werkveruimiaig rekening wordt gehouden met de Katholieke opvattingen: besluit zich te refeeren aan het adres van het R.-K. Werkliedenverbond, van 30 De cember 1930, gericht tot den R.aad van Mi tt is'ters en gaat over tot de orde van den Tot leden van de commissie van onder zoek van .de boeken en bescheiden van het Santosfonds werden aangewezen de hee ren J. A. Koops, Jos. E. A. M. Meijring en H. G. J. van de Sand. De heeren H. van Huizen en C. J. G. Struycken werden aangewezen als advisee- rend lid voor het Vakbesruur. In de commissie tot onderzoek van de boeken en bescheiden van den Ned. R.-K. Middenstandsbond over de jaren 1929 en 1930 werden benoemd de heeren Corn. v. d. Eeden en Ferd. Ritzen. Besloten werd het e.v. Congres van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, heUe'k in het najaar zal Worden gehouden, te doen plaats hebben in Venlo. Korting aan leden van organisaties. Het geven van korting door winkeliers aan leden van de R.-K. Oudersverecniging, Bond van Groote Gezinnen en andere or ganisaties. Op een desbetreffend verzoek van een der aangesloten bonden, sprak het Hoofd bestuur als zijn me'ening uit, dat het geven van korting aan leden van bovengenoemde en andere organisaties zooveel mogelijk moet worden tegengegaan. Het zoogenaamde kortingstelsel het DE MERAPI-RAMP. Studiereis van Lou de Visser! De Minister van Koloniën heeft de vra gen beantwoord, door het Tweede Kamer lid L. de Visser gesteld betreffende het verleenen van schadeloosstelling uit 's Rijks kas ten bate van de slachtoffers der Mera- pi-erupt-ie en inzake 't door hem opgevat voornemen tot het maken van een studie reis naar Nederlandsch-Indië. De minister de Graaff verklaart dat het hem bekend is, dat rich hier te lande uit particuliere kringen een Merapi-oomité heeft gevormd, met het doei ook in Neder land gelden bijeen te brengen om den nood der zwaar beproefde bevolking te helpen lenigen. Het oordeel, dat de sla-chtoffers van de Merapi-eruptie volledig van Rijks wege zouden dienen te worden schadeloos gesteld, kan de Minister niet deelen. Zijns inziens zijn ter leniging van den nood der door rampen van hooger hand getroffen be volking het particulier initiatief en de daad werkelijke hulp van alle groepen der burge rij onontbeerlijk, alsmede ter verlevendi ging van het gemeenschapsgevoel en ter versterking van den gemeenschapszin. Het is den Minister niet duidelijk, hoe in een onder alle omstandigheden alleszins prijzenswaardig maatschappelijk stro ren eenige aanklacht tegen het gouvernement en de „heerschende klasse" in welk opricht ook, zou kunnen worden gezien. Uit bovenstaande antwoorden volgt dat de Minister niet bereid is maatregelen te treffen, waardoor aan de slachtoffers volle dige schadeloosstelling op kost-en van 's Rijks kas wordt verstrekt- Op de vraag of de Minister bereid is te bevorderen, dat de heer den Visser bij een studiereis, die hij in Indonesië wil maken en waarbij hij in het bijzonder het gebied, dat door de Merapi-iutba-rsting is getroffen, wenscht te bezoeken, geen moeilijkheden vanwege het. Gouvenement in den weg wor den gelegd, antwoordde Minister de Graaff ontkennend. AARDAPPELMEEL TOCH V0LKS- VOEDSEL? Via het ei van de kip, zegt dr, te Hennepe. Dr. te Hennepe heeft in de N. R. Ct- voorgesteld het aardappelmeel niet in het brood te verwerken, maa-r indirect den menschen te voeden, via het ei van de kip. Gedroogde aardappels in vlokvorm zijn n.l. een evengoed kippenvoer als mais. Dr. te Hennepe heeft thans het verzoek gekregen van een aa-rdappeldroogfabniek bij Franeker, om zijn gedachte in pra-ctijk te brengen. Dr. te Hennepe meent hier de oplossing te hebben gevonden van een moeilijk vraagstuk. SPOORWEGTARIEVEN EN GOEDEREN VERVDER. Installatie der Commissie van Onderzoek. De Minister van Waterstaat, mr. P J. Reijmer, heeft gistermorgen in een der lo- caliteiten van zijn Departement de dezer dagen ingestelde commissie, nopens de goe derentarieven der Ned. Spoorwegen, ge- installeerd. De voorzitter der commissie, prof. F. de Vries, beantwoordde de rede van den mi nister. DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. Nog dit jaar zal met den bouw worden begonnen. Naar van officieelè zijde wordt medege deeld, wordt nog dit jaar een aanvang ge maakt met deh bouw van een brug over de Waal bij Nijmegen, waarbij de kosten zijn geraamd op 7 millioen gu'den, waarvan 80 pet. komt voor rekening an het Rijk en 20 pet. voor rekening van de Provincie qn de gemeente Nijmegen. „De borrel" wordt duurder. In verband met de. té verwachten ver.- hooging van den accijns op gedistilleerd (de Eerste Kamer moet er nog haar goedkeu ring aan hechten) hebben de laatste dagen in den lande tal van vergaderingen van belanghebbenden plaats gehad. Bestond oorspronkelijk het voornemen om den do ta-ilprijs van „den borrel" niet te vorhoo- gen, op de vergaderingen bleek de stem ming omgeslagen. Men meende over 't alge meen, dat er geen andere uitweg was dan tot prijsverhooging ever te gaan, wilde men zijn bedrijf voldoende loonend houden, 't Is, vernemen wij, dan ook de bedoeling, met 1 Februari a.s., in z.g. volkszaken deh prijs van gedistilleerd met 1 cent per glas te verhoogen, slijters slaan op met 20 cent per liter en de le en 2e klaszaken zullen den inhoud per „borrel" verminderen van 0.4 tot 0.35 d.l. De toestand van J. J. G. b a r on v a n Voorst tot Voorst is nog stekels achteruit gaande. De patiënt is uiterst zwak en heeft in geen 3 weken voedsel gebruikt-. De nieuwbenoemde kantonrech'er te Utrecht A. N. L. O 11 e n heeft ter civiele terechtzitting der Arrondissementsrecht bank te Utrecht in handen van den voor zitter den eed afgelegd. Zijn ïnstalltie zal plaats hebben ih de zit ting van het kantongerecht op Maandag a.s. Ter nagedachtenis ren de omgeko menredders is te Hoek van Holland een monument onthuld. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden is de uitsluiting in de katoen industrie van Lancashire begonnen. Bloedige botsingen te Bombay. Vijftig dooden bij de aardbeving in Mexico. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Botsing tussehen autobus en tramtrein te Rhoon. (Gem. Berichten, 3de blad). De verdwenen diamanten van den Am- sterdamschen diamanthandelaar. (Gem. Ber., 3de blad). De storm van hedennacht. (Laatste Be richten). KANTONGERECHT ALPHEN. Ter rolle van hét kantongerecht alhier ston den Vrijdag 50 zaken. Als kantonrechter fun geerde mr. J. Smit pl.v. Na de behandeling van een 6-tal kinderzaken kwam allereerst in behandeling de zaak tegen H. v. R. te H a- zerswoude, wien ten laste was gelegd, dat hij op 15 Oct. j.l. rijdende op den z.g. Middel weg onder de gemeénte Hazerswoude met een z.g-. tractor met aanhangwagen niet behoorlijk naar rechts had uitgeweken voor een gespan wagen en paarden van den landbouwer B. C. v. d. V. te Benthuizen, die thans als getuige werd gehoord en een en ander bevestigde. Ver dachte beriep er zich echter op, dat de wég zeer slecht was en men met een geladen wa gen niet rechts van den weg kan passeeren, waarop de zaak voor nader onderzoek werd aangehouden tot 20 Febr. a.s. L. v. T. te Hazerswoude had niet vol- j daan aan de vleeschkeuringswet en had zon der vergunning een varken geslacht. Verd. be kende het ten laste gelegde doth voerde tot i zijn verdediging aan, niet in staat te zijn ge- weest de aangifte te doen. Als getuige werd 1 gehoord de verbalisant, den keuringsveear»s i N. Commandeur uit Leiden, die het delict had ontdekt Ook wegens het niet laten keuren Ivan het geslachte varken moest verdachte te recht staan. De ambtenaar requisitoir nemen de, was van meening, dat v. T. een gevoelige afstraffing moest hebben ter voorkoming van herhaling en eischte 2 geldboeten van 60, subs. 30 d. Conform waartoe de kantonrech ter verdachte veroordeelde. Hierna kwam aan de orde de uitgestelde leerplichtwet-zaak tegen D. L. uit B o s k o o p, waarin als getuigen werden gehoord de heer H A. v. 't L., hoofd der school en den inspec teur van het onderwijs dienstkring Gouda, de heer H. de BI. Na ampele besprekingen der zaak bleek, dat het L. ten laste gelegde niet in overeenstemming was met de leerplichtwet en het hier feitelijk meer een principieel begrip betrof van genoemden inspecteur. De ambte naar vroeg dan ook vrijspraak, wat de kanton rechter bevestigde. C. Gr. uit Koudekerk tegen wien verstek was verleend stond terecht we gens overtreding der vleeschkeuringswet en het slachten van een varken zonder vergunning. Als getuige werd gehoord de landbouwer T. de J., die de ten laste gelegde feiten volkomen békende, en uit wiens verhoor feitelijk bleek, j dat hij opdracht had geeven aan Gr., dus fei telijk voorgaf zelf den verdachte te hebben moeten zijn, zich hierbij beroepende op on wetendheid. De ambtenaar en kantonrechter, die deze meening eveneens waren toegedaan, veroordeelde verdachte tot 10 subs. 5 d. H. v. R., uit Hazerswoud e, hiervoor reeds ook terecht gestaan (zie behandeling eerste zaak) had op 25 Oct. 1930 wederom op den bewusten Middelweg te Hazerswoude in aanrijding geweest met den chauffeur J. V. uit Leiden, thans als getuige gehoord. Verdachte beweerde V. niet te hebben gezien, doch deze verklaarde dat verdachte's voorruit van zijn auto vreeselijk vuil en bemodderd was, zoo dat hij geen voldoende uitzicht had, terwijl hij bovendien geen signalen had gegeven. Eisch 25, subs. 10 d. Uitspraak conform. Joh. A. M. H. en zekere D-, welke laatste niet was verschenen, beiden wonende te R ij n- zaterwoude, stonden terecht wegens bal dadigheid, n.l. het weg rijden van een 4-wielig motorrijtuig van E., hetwelk op den openbaren weg stond. H, bekende, terwijl getuige M. een en ander bevestigde. Veroordeeling D. 8, subs. 1 week tuchtschool en H. 6 subs. 1 week tuchtschool. T. v. S. uit Boskoop had op zijn rijwiel gereden in de Dorpstraat dier gemeente ter wijl dit verboden is. S. beriep zich op onwe tendheid. Veroordeeling 2 of 1 d. Ook verdachte Kr. uit Rotterdam stond voor ditzelfde feit terecht en werd eveneens ver- óordeeld tot 2 of 1 d. L. C- v. H. voor de zelfde overtreding 4 subs. 2 d. J. V. te B o s- koop 1 ofl d. (daar deze er zich op beriep zijn voet te hebben verstuikt), terwijl eindelijk ook Chr. P. eveneens uit Boskoop die oob voor hetzelfde geval terecht stond nog werd veroordeeld tot 2. subs. 1 d. Eenige jongens F v. D. J. de J. en J. J. L'A, die allen 3 verschenen, hadden zich te verantwoorden we gens op 19 September j.l. in de Julianastraat te Alphen a. d. Rijn gepleegde baldadigheid, n.l. het gooien met een bal naar voorbijrijden de auto's. Het geheele trio ontkenden en voer- de tot hun verdediging aan dat wel een 3-tal kleinere jongens aan 't voetbal'en waren ge weest. Alleen v. D. verklaarde dat hij de bal één keer had geschopt toen deze door bedoel de jongens voor zijn voeten werd gegooid. Zoowel de ambtenaar als kantonrechter kwam deze verdediging twijfelachtig voor, omdat verdachten aan de politie bij hun verhoor had- den bekend. De eisch en uitspraak voor ieder I was dan ook 4 subs. 2 d. G. W. van beroep J melkslijter was verbaliseerd wegens overtre ding der ijkwet. Verd. vertelde de onderwerpe- j lijke maten van derden te hebben gekocht en j niet te hebben geweten dat deze niet waren geijkt. Eisch en uitspraak 2 m. 1 subs. 2 m. 1 I d. met verbeeurdverklaring der inbeslaggeno- I men inhoudsmaten. j M. B., die zonder geldig rijbewijs had ger? den werd veroordeeld tot 3 subs. 1 d. i B. J. K. uit Leiderdorp die niet wa verschenen en tegen wien verstek werd ver leend had op 27 Oct. j.l. te Leiderdorp een aanrijding veroorzaakt doordat hij met zijn gespan niet voldoende had uitgehaald. Als ge- tuigen, waren gehoord Adr. C M. die zich ci- j viele partij stelde voor een bedrag van 22.60 enN. V. die een en ander bevestigde. Eisch

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1