VRIJDAG 16 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDF. BLAD PAG. 5 BINNENLAND CRISISSTEUN EN WERKVERSCHAFFING TOEKENNING VAN RIJKSBIJDRAGEN AAN GEMEENTEN. De nieuwe regeling. Hot besluit van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw om in de kosten van de ondersteuning van de werk- looze arbeiders, behoorende tot bepaalde bedrijven, aan de betrokken gemeenten opnieuw een Rijksbijdrage toe te kennen, is uitgewerkt in een regeling, welke in hoofdzaak overeenstemt met de regeling van 1924. Om voor toekenning van zoodanige bij drage in aanmerking te komen zijn de ge meenten gehouden de in deze regeling vervatte voorschriften na te leven en in dien mocht blijken, dat daaraan niet is of wordt voldaan, wordt de subsidietoezegging onverwijld ingetrokken. Afwijking van de voorschriften is niet toegestaan dan met goedkeuring van den Minister. Omtrent deze regeling en eenige andere vragen, de werkloozenzorg betreffende, hebben wij op het departement enkele na dere inlichtingen ontvangen. Categorieën van werkloozen. De werkloozen worden in deze regeling onderscheiden in: a. uitgetrokkenen, b. dubbel uitgetrokkenen, c. reglementair nog' niet rechthebbenden op de uitkeering uit de werkloozenkas en d. ongeorganiseer den. Het is de bedoeling, dat twee tarieven worden gemaakt, één voor de uitgetrokke nen, een ander voor de drie andere catego rieën. Hierbij is van het standpunt uitge gaan, dat de uitgetrokkenen, die voor hun uitkeering gestort hebben, daardoor recht hebben op een hooger bedrag dan zij, die niet betaalden. Dat de dubbel-uitgetrokke- nen in de tweede categorie vallen, is een gevolg hiervan, dat zij, alvorens dubbel- uitgetrokken te raken, den hoogeren steun voor uitgetrokkenen reeds hebben geno ten. Uitgetrokkenen. Van de bepalingen, welke de uitgetrok kenen raken, bepaalt art. 1 dat de onvrij willig geheel of gedeeltelijk werklooze in valide arbeiders, die in de drie maanden, voorafgaande aan het tijdstip waarop zij werkloos werden, tenminste zes* weken werkzaam waren in bedrijven, door den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw met name te noemen, indien zij geen recht meer hebben op uitkeering uit de werkloo zenkas, hunner organisatie, omdat zij zijn uitgetrokken, zoolang zij naar 'het oordeel van het door den minister erkende orgaan - voor stehnv.erieening daan-OOT-4n—-aanmer king komen en ten hoogste gedurende het aantal weken, door den minister bepaald, een wekelijksche ondersteuning ontvangen. Het in dit artikel genoemde „orgaan" wordt door de gemeente aan den minister voorgesteld. Als zoodanig kan de burge meester, een wethouder, een dienst van maatschappelijk hulpbetoon, een commissie waarin de vakorganisaties vertegenwoor digd kunne zijn, enz. fungeeren. Het maxi mum aantal weken, waarop in het artikel wordt gedoeld, bedraagt 19 voor kostgan gers, 24 voor gehuwden en ongehuwde kost winners. Heeft een uitgetrokkene geduren de het te zijnen opzichte bepaalde aantal weken steun genoten, dan gaat hij tot de dubel uitgetrokkenen behooren. De steun aan gehuwden en ongehuwden kost winnaars mag nimmer meer dan 65 pet. en aan kostgangers niet meer dan 55 pet. van het loon, dat zij bij 48- urige werkweek in het bedrijf, waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen. „Vrouwen behoeven niet werkloos te zijn." In art. 10 wordt aangegeven wie geen uitkeering ontvangen, n.l. a. zij die ouder zijn dan 60 jaar, welke personen zich tot armenzorg moeten wenden, b. zij, die een jaar of langer uit een werkloozenkas en/of volgens deze steunregeling uitkeering heb ben genoten, zonder in dien tijd tenminste één maand in het vrije bedrijf te hebben gewerkt, c. zij, die moeten worden geacht niet meer aan het werk te zullen komen in den bedrijfstak, waarin zij geregeld heb ben gewerkt, d. vrouwen, omdat er groote vraag is naar vrouwenarbeid en veronder steld «wordt, dat vrouwen niet werkloos behoeven te zijn. Voorts wordt in het alge meen, behoudens in gevallen, waarin de minister toestemming geeft, geen uitkee ring verstrekt aan hen, die na 1 Januari 1931 zijn gehuwd. Overige groepen. Voor de reglementair uog niet rechtheb benden, de dubbel-uitgetrokkenen en de ongeorganiseerden zijn de bedragen en de duur der uitkeering lager dan voor de uit getrokkenen. Voor hen mag de steun aan gehuwden en ongehuwden nimmer meer bedragen dan 60 pet., aan kostgangers niet meer dan 50 pet. van het loon, terwijl de maximumduur der uitkeering is vast gesteld voor dubbel-uitgetrokkenen op 15 weken aan kostgangers en 21 weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinnersvoor reglementair nog niet rechthebbenden en ongeorganiseerden op 26 weken aan kost gangers en 35 weken aan gehuwden en on gehuwden kostwinners. Een gehuwde werklooze of een onge huwde kostwinner kan volgens deze rege ling dus een jaar lang steun trekken, n.l. eerst na één wachtweek gedurende 6 we ken uit de kas zijner organisatie, daarna 24 weken volgens deze regeling als uitge trokkene en daarna nog eens 21 weken als dubbeluitgetrokkene. Voorwaarden voor toekenning van subsidie. In deze regeling is het initiatief aan de gemeente. Zij wendt zich om steun tot den minister en deze beslist of zij steun zal ontvangen. Subsidie wordt slechts ver leend in de kosten van ondersteuning van werkloozen, die in de drie maanden, voorafgaande aan het tijdstip, waarop zij werkloos worden, ten minste 6 weken werk zaam waren in de bedrijven, waarin naar de meening van den ministèr ter plaatse een algemeene werkloosheid ten gevolge van dê Crisis heerseht. Het minimum der Rijksbijdrage is 25 pet. der kosten, het ■maximum 75 pot.,-naar .-gelang van den -fi- nancieelen toestand der gemeente en om vang eii duur der werkloosheid. Aan de toekenning van subsidie zijn de vólgende voorwaarden verbonden: le. dat de geheel werkloozensteun der gemeente, inclusief de werkverschaffing, de goedkeuring van den minister moet dra- gen. 2e. dat, telkens als de minister dit noo- dig acht, een door hem te bepalen aantal werkloozen naar de Rijkswerkverschaffing wordt gezonden 3e. dat aan den door den minister aange\yezen Rijkscontroleurs volledig inza ge wordt gegeven om de gemeentelijke werkloozenadministratie en aan hen alle gevraagde inlichtingen worden verstrekt. In de regeling zijn eenige aanwijzingen 5 Februari ais. zal het 100 jaar geleden zijn dat VAN SPEIJK OP DE SCHELDE bij Antwerpen de lucht in vloog, liever dan zich over te geven. Ter herdenking aan'dit'heldenfeit is in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een gedenksteen geplaatst, waarvan -boven staande foto. betreffende uitvoering van de steunrege ling opgenomen waarin de nadruk gelegd wordt op het karakter van steun naar be hoefte, dat deze regeling kenmerkt en waarin o.a. wordt voorgeschreven, dat ook rekening moet worden gehouden met de gezinsinkomsten vóór de werkloosheid, omdat deze van dien aard kunnen zijn ge weest, dat gereedelijk een gedeelte daar van had kunnen worden Bespaard. In vele gevallen zal dan ook een wachttijd kunnen worden bepaald, welken de aanvrager moet doormaken, alvorens tot steunverleening wordt overgegaan. Tot onmiddellijk steunverleening, dient niet dan bij uizondering te worden over gegaan. Onvolwaardige arbeiders. Aan niet-volwaardige arbeiders, die niet tot de tijdelijke <verklóozen kunnen worden gerekend, moet geen steun worden ver leend; zij dienen door de organen van ar menzorg te worden geholpen. Tot zoover de regeling. AUTO- EN PERSONEELE BELASTING. Wat in 1931 zal worden geheven. Dank zij de medewerking van verschil lende gemeentebesturen is „De Kampioen", officieel orgaan van dén A. N, W. B., Toe ristenbond voor Nederla-'.j.-in siaat gesteld een overzicht t gevei van de belastingbe dragen, welke in 1931 in onderscheidene gemeenten van ons, land geheven zullen worden van auto's en motorrijwielen. Het blad vermeldt' een lijst van 155 ge meenten en uit dat. bverzicht blijkt, dat de bedragen zeer uiteenloopen. Nicl alleen verschillen de hoofdsommen aanmerkelijk, maar in vele gemeenten wordt op deze hoofdsommen nog een belangrijk bedrag aan opcenten geheven,,. Onderscheidene gemeenten hebben geen wijziging gebracht in het oude tarief van de rijkswet, toen eeu uniformtarief voor de belasting in hoofdsom werd toegepast, an dere daarentegen Jiebben de bedragen verhoogd, zoodat men zeer uitecnloopende cijfers krijgt. Terwijl b.v. te Ginniken en Voorburg, de fiscaal meest gunstige gp- meenten, waar het rijkstarief werd ge handhaafd geen opcenten worden gelie ven, voor een auto van 1000 waarde slechts 20 belasting verschuldigd is, zoo dat de automobilisten er dan goedkoop af komen, zijn er verscheidene gemeenten, waar de belasting voor een auto van die waarde, met -inbegrip van "de opcen ten stijgt tot 80 en ƒ90 en te Enschede zeifs tot 100. Yqor een auto*ter waarde van 6000 betaalt men te Enschede niet minder dan 750 belasting, wat toch wel heel veel lijkt voor een voertuig, dat im mers al sinds lang niet meer als een zaak van louter luxe wordt beschouwd Bij het maken van een vergelijking tus- schen het belastingbedrag vpor en na 1 Januari 1931,. neme ipen in aanmerking, dat na. dien datum de rijks- en provinciale op centen zijn vervallen. ïn verscheidene gemeenten is men bij vasisielling van het tarief uitgegaan van de gedachte, dat de belasting van motor rijtuigen wel een verhooging lijden kon, na het vervallen van de 80 extra opcenten, maar men moet toch niet vergeten, dat die rijksopcenten verband hielden met een tij- delijken maatregel. Zij maakten deel uit van de crisisheffingen (bate voor het Lee- ningsfonds 1914) en zouden na 1933 ver dwijnen. Het blad acht het onbillijk, indien de gemeenten deze als tijdelijk bedoelde ver hooging van de rijksbelasting van de grond slagen paarden en motorrijtuigen tot een blijvende verhooging zouden maken en dringt er op aan, "dat mén voor 1934 be sluite, het paarden- en raotortuigentarief zoodanig te herzien, dat de oorlog althans fiscaal niet eindeloos nawerkt alleen ten aanzien van de honders van paarden en motorrijtuigen. WERKVERRUIMING TE AMSTERDAM 1000 werkloozen van de straat. Naar de' „Volkskrant" verneemt heeft Woensdagmiddag ten stadluiize oen spoed vergadering plaats gehad op uitnoodiging van wethouder De Miranda met de verte genwoordigers der verschillende vakccn- tralen. Besproken werd het moeilijke pro bleem der'werkve.ruiming. Een voorstel werd geformuleerd., bestaan de hierin dat aap den raad zal worden ge vraagd een be'drag van 375.000 gulden be schikbaar te stellen om daaruit te betalen een toeslag van 25 percent op uit te voeren binnenwerken in de huizen der woning bouwverenigingen en gemeentegebouwen. Hiermee moet dan zoo spoedig mogelijk worde begonnen. Als tijdstip werd.genoemd 2 Februari. Dit voorstel wordt beschouwd als een prikkel ook voor dé particulieren, aan wie men zich voorstelt dat door de gemeente eveneens bij zulk vervroegd werk een toe slag zal worden gegeven. Berekend werd dat uitvoering van een zoodanig door den raad te nemen besluit duizend werklooze arbeiders van de straat zou helpen, zijnde in hoofdzaak behangers, schilders, sbucadóors, witters en eenige timmerlieden. Dit voorstel zal, naar het blad voorts verneemt, in de eerstkomende dering aan de ordé worden gesteld. DE A.S. JAARBEURS. Overgroote deelname van handelaren In bouwmateriaal. Het aantal gegadigde handelaren in bouwmaterialen voor een stand op de a.s. Nederl. Jaarbeurs te Utrecht is zoo groot, dat niet alleen het geheele permanente tentoonstellinggebouw der Ned. Jaarbeurs voor hen is ingeruimd, doch dat bovendien op het Vreeburg voor hen nog een groot houten gebouw moet worden ingericht. DE RAMP VAN DE MER API. Reeds anderhalve ton ter beschikking gesteld. De secretaris van het Merapi Comité deelt mede, dat heden telegrafisch hqnderd vijftigduizend gulden ter beschikking is gesteld van den Gouverneur van Midden- Ja va, met verzoek deze en nog later te re- mitteeren gelden, aan te wenden ter leni ging van de nooden van de slaohtoffers van de Merapi-uitbarsting. Binnen enkele dagen zal een tweede ver antwoording van de later ingekomen gelden plaats vinden. Het Gironummer van het comité waarop men bijdragen kan storten is 172700. Annexatieplan Voorburg—Rijswijk. In verband met de door Ged. Staten van Zuid-Holland opnieuw aanhangig ge maakte plannen i. z. de annexatie van Voorburg en Rijswijk door Den Haag, heeft de raad in de gisteravond gehouden \er- gadering tot het inwinnen van rechtslcuu- dige adviezen benoemd de heeren dr. U. W van Jer Pit Bz., hoogleeraar in het Staatsrecht aan de Rijksuniversiteit te Groningen, en mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar in het Staatsrecht aan de R- K. Universiteit te Nijmegen. Werktijden in drukkerijen. De Minister van xArbeid, H. en N. heeft, beschikkende op een verzoek van den Ned. Bond van Boekdrukken,ten, te Amsterdam, de R. K. Vereeniging van Nederl. Druk kerspatroons, te Utrecht, en den Bond van Chr. Drukkerspatroons in Nederland, te Amsterdam, ter eener en den Alg. Ned. Ty pografenbond, te Amsterdam, den Ned. R. K. Grafischen Bond, te Utrecht, den Ned. Chr. Grafischen Bond, te Amsterdam, den Ned. Grafischen Bond, te Utrecht, en den Ned. Litho-, Foto- en Chemigrafenbond, te Amsterdam, ter andere zijde, daartoe strekkende, dat in de ondernemingen van werkgevers, aangesloten bij de vorenge noemde patroonsorganisaties, door arbei ders, aangesloten bij do vorengenoemde werknemersorganisaties, arbeid mag wor den verricht, in afwijking van het bepaalde bij artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, overeenkomstig het dienaangaande in het collectief contract bepaalde de gevraagde vergunning tot en met 7 October 1933 be houdens wijziging of intrekking der ver gunning tusschentijds, welke te allen tijde kan geschieden verleend. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft, na overleg net de'daarbij betrokken ministers, ingesteld een interde partementale commissie, aan welke is op gedragen een onderzoek in te stellen en aan de regeering te rapportieren omtrent het vraagstuk van het werken van niet- Nederlandsche arbeiders in, Nederland. UIT DE OMGEVING NIEUWE WETERING. Vergadering Arbeidersvereniging. Gisteiavond had deze vergadering plaats in het café van den heer J. Reimnerswaai alhier. De Voorzitter, de lieei J. B. Eekman opende de vergadering met den Chrisi elij- ken Groet en heette in het bijzonder welkom de heer B. N. Loerakker, afgevaardigde van het Hoafdbestuur. Deze hield een rede met als titel „De taak der Chrisic ijke Arbei der* Hij besprak o.a. het Christelijk ge zin, het kennelijk vei schil Cusschen de Christenarbeiders en de moderne en toon de duidelijk aan, dat hel' aan de Organisa ties te danken is, dat er een Ziekte- en een Ongevallenwet tot stand gekomen is. Ver dei bespak hij de zoo noodige steun voor den landbouw, welke er wel zal komen, maar niet zonder medewerking der arbei ders-organisaties. Vroeger wilden de boe ren, aldus spr. met de bonden niets te doen hebben, maar in de tegenwoordige benar de tijdsomstandigheden vragen zij zelf om medewerking der arbeidersorganisaties. OUDEWETERING. Winkelweek. Alhier bestouden reeds eenigen tijd plannen tot Het houden ran een winkelweek. De heeren D. Nasveld, L. Hoekstra en A, Kaptein hadden zich onder Voorzittei-schap van eerstgenoemde heer, tot een voorloopig comité gevormd, hetwelk de eerste stappen heeft verricht en een vergadering van alle deelnemers heeft be- le. Op deze vergadering is definitief tot het houden van de winkelweek besloten en is het Bestuur gevormd. Dit bestuur, bestaat uit de volgende heeren: Voorzitter G. Mey er; üde Voorzitter D. Nasveld; .Secretaris A. Kaotein. 2de Secretaris W. van Stave ren;.: Penningmeest er L. Hoekstra en 2de Penningmeester J. Boer. Het ligt in de be doeling de winkelweek te doen plaats heb ben omstreeks Paschcn Naar len ons ver zekerde bestaat er onder de winkeliers en neringdoenden te belangsi e'ITng. \'a 'O <- bijzonderheden zullen later worden bekend gemaakt. ROELOFARENDSVEEN. Personalia. De heer P H. Weyts, on- iiwiizer aan de R.K. Bijzondere Jongens school alhier is in gelijke functie benoemd 'ij hei R.K. Bijzonder Onderwijs te Den Haa,,. SASSENHEIM. Gevonden voorwerpen. Een s-teeksleu- tei een autodommekracht. een heerenrijwiel, een overjas, een vernikkelde schaar met- ketting. Verloren voorwerpen. Een gouden broche bestaande uit een rozetje met een takje, in het rozetje eenigo pareltjes, een doub collier met peervormige steen, een klein hondje, een donker grijze gevlamde mantel ceintuur. Nadre inlichtingen worden door de poli tie alhier verstrekt. Geboren: Wilem Hendrik, z. v. N. d. Zwaan en J. S. Verbeek. Theodrus Pe trus, z. v. .T. P. Warmerdam en C. C. Dui- neveld. Christina Francisca, d. v. M. v. d. Hoek en A. teffen. Geertruida Heu- drika, d. v. F. Swagere on C. J. Staring. Cornells Rutgerus, z. v. N. .1. R- (teveel ~,i E. M. C. v. Rijzen. Margaretha, d. v. J. C Evers en M. E Nolet. O.v e'r le d e 'rik de Graaf, echt genoot van Gerritje Papend recht 69 jr. Gevestigd: Gezin N. -I. Esse veld J. P Gouverneurlaan 22a van 's-Gravenhagc. Th. J' Merisch. Moueweg I I van Haz.eU- Alphen aan de Rijn. Mej. N. Hagenaar, weude. J. v. d. Laan. Rustlmflaan 32 van Hoofdstraat 85 van Rijnsburg. Mej. A. J. v. Weeren, Fl. Schoutenstraat 22 van Al phen aan de Rijn. V "e r t r o k ke n M. Lagas van Hoofd straat 2S9 naar Rijnsburg. Mej. C. J. Tulen van Hoofdstraat 64 naar Leiden. Mej. A. Sweer van Hoofdstraat 159 naar Leeuwarden. Mej. A. M. Wilbrink' van Oude 'Postal raat 8 naai- Eginoivd-Binnen. RIJNSBURG. Tuinbouw. Misère en nog eens misere, op alle gebied. Het is alleen de beste kwa liteit roode kool, die goed weg gaat voor prijzen van 15.— tot 18.40, terwijl gele varieert van 9.50 tot 13.60.' Overigens is het mei veel gedaan. Met het artikel uien wordt gespol; van 0.80 tot 1.40 per 100 K.G. brengén deze op. Fijne peen is ook iets verminderd mot vorige week. Deze gaat voor 6.20 tét 7.50 pér 100 K.G. En in het algemeen zijn het de tuinde ra, die tegelijk de trekkers zijn der tulpen en ook dit bedrijf kost dagelijks veel geld. Behou dens een enkele uitzondering brengen de tulpen den bollen prijs slechts op, velen zelfs üaav beueden. Het begin van 1931 is niet rooskleurig. DE VOLTOOIING DER WATERLEIDING TE AMSTERDAM in Loenen aan de Vecht. Het water wordt onttrokken aan de Loos- drechtsehe plassen, een aanzicht onder de buizenleiding.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5