22ste Jaargang VRIJDAG 16 JANUARI 1931 No. 6/97 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Colijn over de Economische werkzaamheid van den V. B. BUITENLAND 3)e Êeidódie Gou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.50 per kwartaal Bianco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Ueillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIES BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 ce?,t per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.50 Een heele reeks van mislukkingen Een ernstige waarschuwing voor een dreigend gevaar Een ernstig vermaan. Heden is te Geneve de z.g. Europeesche Commissie bijeengekomen. Voor Nederland hebben in deze com missie zitting de Minister, van Buitenland- sche Zaken jhr. mr, F. Beelaerts van Blok land en oud-minister dr. H. Colijn. Deze heeft heden in de Commissie de openings rede uitgesproken. De Europa-Commissie van den Volken bond, die het bekende plan-Briand behan delt, gaf in hare eerste bijeenkomst (Sep tember 1930) den wenseh te kennen om op de hoogte te worden gebracht van de re sultaten der werkzaamheden van de Con ferentie voor Gemeenschappelijke Econo mische Actie. De heer Colijn voldeed he den aan dit verzoek. Na eene zeer zorgvuldige voorbereiding gedurende meer dan een jaar kwam de Conferentie samen in Mei 1927. Zij telde on geveer 200 leden, allen deskundigen op hun gebied in het economisch leven, en afkom stig uit vijftig landen van alle deelen der. wereld. De hoofdgedachte van de Conferentie was, dat de slagboonien, die den handel belemmeren uit den weg moesten worden geruimd, en dat inzonderheid de douane rechten te hoog waren en te dikwijls ge wijzigd werden. De aanbevelingen, van de Conferentie leggen daarom in het bijzon der den klemtoon op he. wegnemen van deze slagboomen, en onomwonden werd verklaard, dat »de tijd gekomen is om een eind te maken aan het verhoogen van de tarieven en om zich te gaan bewegen in tegenovergestelde richting". De aanbevelingen der Conferentie ver wierven in den loop van het jaar 1927 de officieels sanctie beide van den Raad en van de Vergadering van den Volkenbond, en werden gunstig ontvangen door de over- groote meerderheid der» Regeeringen,'wel ke verklaarden, dat het hare bedoeling was om hare politiek in overeenstemming te brengen met deze aanbevelingen. Hoe zij uitgevoerd werden. De praktijk echter stee-de over het ge heel volstrekt niet overeen met het enthou siasme waarmede die aanbevelingen waren aanvaard. Zoo we ons bepalen tot liet gebied van de in- en uitvoerrechten, was ei- het eerste jaar na de Conferentie in vele landen, het is waar, eenige stilstand in de opwaartsche beweging der tarieven op te merken. Het tweede jaar na de Conferentie toont •chter weer een duidelijke neiging naar toenemend protectionisme, en het aantal bilaterale verdragen met de strekking om de tarieven te verlangen, werd minder. Met het oog op deze tedeurstellende rei sultaten meende de Volkenbondsvergade ring, dat de tijd gekomen was om nieuwe wegen te zoeken. Dienovereenkomstig zond de Volken- bondsvergadering een uitnoodiging aan de Regeeringen, voor eene bijeenkomst met het doel om een program van onderhande lingen te ontwerpen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering van de economische betrekkingen door alle bruikbare midde len, maar speciaal door wegruiming van de handelsbelemmeringen. Het sluiten van een „Tariefbestand" zou aan deze onder handelingen vooraf moeten gaan, opdat ze aangeknoopt zouden kunnen worden in een atmosfeer van rust. Aldoor mislukkingen. De eerste Conferentie kwam samen in het begin van 1930 on werd bijgewoond door bijna uitsluitend Europeesche landen. Zij bereikte haar hoofddoel niet. In plaats van een „Tariefbestand" kwam men niet verder dan tot een conventie, in houdend een verlenging tot 1 April 1931 van elk bilateraal handelstractaat, dat an ders vóór dien datum afgeloopen zou zijn, terwijl deze verlengingen werden aange vuld door een reeks van waarborgen, be doelende een zekere mate van stabiliteit te brengen in de tariefpolitiek van de on- derteekenende Staten. De besprekingen op de Volkenbondsver gadering van 1930 over de economische vraagstukken werden, zooals men zich her inneren zal, doorgaans gedrukt door de blij vende economische depressie in het alge meen en door die op landbouwgebied in het bijzonder. De Conferentie, die op 17 November 1930 bijeen kwam, had een dubbel doel. Ten eerste moest zij eene beslissing nemen in zake de in werking stelling van de Conven tie van 24 Maart 1930, en ten tweede moest zij onderhandelingen beginnen op, de basis van het Program ontworpen door het Eco nomisch Comité van den Volkenbond en waarbij rekening gehouden was met de me moranda der Regeeringen. De resultaten van deze tweede Confe rentie zijn al zeer karig geweest. Geen be slissing werd genomen met betrekking tot het in werking stellen van de Handelscon ventie, wijl op het oogenblik van het slui ten der Conferentie slechts tien ratificatiëu waren ingekomen. De Conferentie was ook uitgenoodigd om een poging te doen tot uitbreiding van het. terrein, waarop de Conventie voor de afschaffing van in- en uitvoerverboden zou kiuinen worden toegepast. Zij stelde de be handeling van deze zaak óók uit. De besprekingen op de laatste Conferen tie^, toonden duidelijk, dat, misschien met één enkele uitzondering, de Regeeringen het niet mogelijk achten op het oogenblik gemeenschappelijke onderhandelingen te voeren inzake onderwerpen op het gebied van in- en uitvoerrechten. Het moge een onaangename taak zijn deze onbevredigende resultaten bloot te leggen, maar zoo is de toestand. Tenzij de regeeringen nog haar uiterste krachten, inspannen voor een laatste po ging, noeme men mij niet overdreven pessi mistisch, als ik vermoed, dat de Conventie voor in- en uitvoerverboden, kind van zóó veel zorg, haar leven zal eindigen na den 30en Juni. Dat zou zijn, ja, dat zal zeer waarschijn lijk zijn, de tweede totale mislukking. De derde behoeft nauwelijks genoemd te worden na wat ik reeds gezegd heb, n.l. de mislukking van onze laatste Conferentie. Wij bleven in gebreke om de handels conventie van kracht te doen worden. Wij «bleven in gebreke om een mogelijk heid van gemeenschappelijke verlaging der tarieven vast te stellen. De betreurenswaardige consequentie van dezen staat van zaken is geweest, dat de bevolking van een groot aantal landen alle vertrouwen heeft in het economisch werk van den Volkenbond. Een dreigend gevaar. Ik zal niet uitweiden over de mogelijke reactie, die deze teleurstelling hebben 1 an op het vertrouwen van de volkeren in het werk van den Volkenbond op andere ter reinen. Maar ik mag mijn rapport niet ein digen zonder uwe aandacht te vestigen op een dreigend gevaar, dat voortvloeit uit deze voortdurende mislukkingen, in de allereerste plaats voor het economisch terrein zelf en ten tweede in den terugslag er van op den algemeenen toestand van Europa. De matigende invloed va-n de propagan da voor den vrijhandel is aan het afnemen, omdat hij geenerlei steun ontvangen heeft van de resultaten te Genève bereikt. Inte gendeel, de voorstanders van eene gema tigde handelspolitiek worden geregeld door hun tegenstanders bespot; zij bezigen de Geneefsche mislukkingen als argumenten ten gunste van hun systeem. Juist om die reden verslapt langzamer hand de tegenstand tegen een overdreven protectionisme, en neemt de beweging toe, die roept om al hooger en hooger tariefmu ren. In de protectionistische landen, dat spreekt vanzelf; maar ook in die landen, die altijd de vrijhandelspolitiek gehuldigd hebben. Bijgevolg wordt het in die landen steeds moeilijker om de politiek te blij ven handhaven, die zij steeds voorstonden. Indien zekere beslaande hartstochten op het terrein der handelspolitiek die tot nog toe beteugeld zijn geworden door nationale en internationale mitigeerende invloeden ontketend en losgelaten wor den, dan zullen deze hartstochten in de toe komst de overhand houden. En dat zou ten slotte ongetwijfeld een algemeene ta riefoorlog beteekenen in ons wereld deel. Naar mijn bescheiden meening zou de terugslag van zulk een tariefoorlog op een algemeenen toestand van Europa noodlot tig zijn. Dit zijn de gevaren verbonden aan den huidigen toestand. Onnoodig te zeggen, dat al het mogelijke moet wórden gedaan om de gevaarvolle gevolgen van een ver dere ontketening van deze tariefshartstoch ten te vermijden. Maar is dat nog mogelijk? Ik geloof het wel. Maar alleen dan, als krachtige actie met langer wordt uitge steld. Om die reden waag ik het den nadruk te leggen op de absolute noodzakelijkheid om de laatste gelegenheid 'die zich nog voor doet, aan te grijpen door de beginnende bi laterale onderhandelingen tot een succes vol einde te brengen. Indien deze onderhandelingen óók zou den moeten uitloopen op een mislukking, dan zal dat meebrenèen, dat het onmoge lijk is, de handelsconventie van Maart van kracht te doen worden of haar van kracht te doen blijven na verloop van telkens zes maanden. Waar een wil is, daar is een weg. Mijnheer de voorzitter. Mijne Heeren i Gij zijt samen gekomen met het plan de volkeren van Europa nader tot elkaar te brengen, en een nauwere samenwerking tusschen hen te bewerken. Zou het niet aan bevelenswaard zijn, zoo veroorloof ik mij te vragen, om in de eerste plaats er zorg voor te dragen, dat voorkomen worde, dat deze volkeren langzamerhand zich verder van elkaar verwijderen? Zelfs een dreigende tarievenoorlog schijnt een ernstig, beletsel te zijn om de volkeren nader tot elkander te brengen? Bijgevolg moet verbetering in de economi sche verhoudingen tusschen de staten van Europa de conditia'sine qua non zijn om niet ook de schoone bedoelingen van de Europa-Commissie tot mislukking te doe men. En ik herhaal mijn overtuiging, dat het nog mogelijk is, indien de wil maar aanwe zig is, om dadelijk toe te grijpen. VAN HET VATICAAN. HET COLLEGE DER KARDINALEN. De „Illustrazione Vaticana", het nieuwe geïllustreerde tijdschrift van het Vaticaan, geeft in haar Januari-nummer eenige inte ressante bijzonderheden over de samen stelling van het -tegenwoordige college van kardinalen. Het voltallig college bestaat uit zeven tig kardinalen. Op het oogenblik zijn er echter slechts negen en vijftig, van wie vijf kardinaal-bisschoppen, vijftig kardinaal- priesters en vier kardinaal-diakens. Zeven en veertig hunner behooren tot de seculiere en twaalf tot de reguliere gees telijkheid. Volgens deze laatste indeeling bestaat het H. college uit een regulieren kanunnik van Lateranenmgr. Piffl, aartsbisschop van Weenen twee Benedictijnen: mgr. Serédy, aartsbisschop van Striegau en pri maat van Hongarije, en mgr. Schuster, aartsbisschop van Milaandrie Dominica- nen: mgr. Boggiani, suburbicair bisschop van Porto en S. Rufina, mgr. Frühwirth, kanselier van de H. Roomsche Kerk en mgr. Rouleau, aartsbisschop van Quebeceen ongeschoeide» Carmeliet, mgr. Rossi, se cretaris van de H. Congregatie van het Consistorie een Dienaar van Maria, mgr. Lépicier, prefect van de H. Congregatie met de zaken van Kloosterwezen belast; een Jesuiet, mgr. Ehrle, bibliothecaris van de H. Roomsche Kerk; een Redemptorist, kardinaal van Rossum, prefect van de H. Congregatie der Propaganda Fide, een Sulpiciaan, mgr. Verdier, aartsbisschop van Parijsen een Saleziaan, mgr. Hlond, aartsbisschop van Gnesen en Posen en «pri maat van Polen. De overige kardinalen behooren tot de seculiere geestelijkheid. De oudste kardinaal is mgr. Andreas Frühwirth, die vijf en tachtig jaar oud is en in 1916 tot kardinaal gecreëerd werd. De Benjamin van het H. College is de patriarch van Lissabon, Z. G. kardinaal Emanuel Congalves Cerejeira, die drie en veertig jaar oud is en in 1929 kardinaal werd gecreëerd. DE DRAADLOOZE IN HET VATICAAN. De werkzaamheden voor den bouw van den draadloozen zender in de Vaticaan- sche stad zijn thans voltooid. De feeste lijke inwijding zal den 6en Februari ge schieden. Dit is tevens de jaardag van de verkiezing van den tegenwoordigen Paus, Pius XI. Verwacht wordt, dat de Paus op dien dag zijn eerste radiorede tot de katholieken zal houden. ENGELAND EEN GUNSTIGE WENDING IN WALES' MIJNCONFLICT. Accoord tusschen eigenaren en arbeiders. De onvermoeide bemiddelingspogingen van minister Graham hebben gisteravond tot een succes geleid, en een spoedige -op heffing van de staking in de mijnen van Zuid-Wales, waar veertien dagen geleden ruim 140.000 arbeiders het werk hebben neergelegd, kan nu worden tegemoet ge zien. Na afzonderlijke besprekingen met de mijneigenaren en de mijnwerkers, kon de minister ten slotte een gemeenschappelijke" conferentie bijeenbrengen, en in den loop van gisteravond is men het ten leste eens geworden over de voorwaarden voor de bij legging van het geschil. De instemming van de mijneigenaars associatie van Zuid-Wales, kan verzekerd genoemd worden, terwijl de mijnwerkers- leiders deze voorwarden aan de goedkeu ring van de gedelegeerden-conferentie der federatie zullen voorleggen. De voorgestelde nieuwe overeenkomst I zal voor den tijd van drie jaar gelden, en j geeft aan de arbeiders een 7 1/2-urigen ar beidsdag. Voorloopig, tot einde Februari, zal voor den 7 1/2-urigen dag hetzelfde loon worden betaald als tot 1 Dec. betaald werd voor den 8-ureudag. MAANDAG HET EINDE DER INDISCHE CONFERENTIE. Mimlerhederikwestie nog open. De Rondetafelconferentie zal Maandag a.s. beëindigd worden met een rede van den Britschen premier, MacDonald, die dan een verklaring zal afleggen over de politiek der regeering De particuliere be sprekingen over de minderhedenkwestie zijn gisteren niet hervat. Heden zal de min- derhedencommissie haar slotzitting hou den. De gedelegeerden der conferentie kwa men gisteren onder voorzitterschap van MacDonald voltallig in het St. Jamespaleis in commissie-vergadering bijeen voor het bespreken der rapporten van de diverse sub-commissies; heden zullen deze discus sies worden voortgezet. Lord Sankey wees er op, dat het rapport der federale-struc tuur-commissie uitgaat van de onderstelling dat de nieuwe Indische constitutie het principe erkent, dat de verantwoordelijk heid voor de federatie regeering in de toe komst zal berusten bij de Indiërs zelfde constituties der dominions leveren voor beelden voor de beste methode, om dit be ginsel effectief te maken. Dit is de bood schap, die hij den gedelegeerden naar In- dië zou willen meegeven. De marahadja van Kasjmir merkte op, dat een federatie van meer dan 300 millioen menschen een groote kracht zou zijn ten opzichte van de handhaving van den we reldvrede en de glorie van het Bri'.schc rijk zou verhoogen. De Nawab van Bhopal zeide, vol hoop te zijn voor de toekomst. Ook namens de andere vorsten sprak hij er zijn dankbaar heid over uit, dat de voorstellen voor een federatie zooveel instemming hadden ont moet. Ten slotte drong hij aan op eensgezind heid en een regeling der nog hangende min- derhedenkwesties. Namens de Mohammedanen werd ge wezen op de noodzakelijkheid van waarbor gen voor de Moslems, terwijl de vertegen woordiger der niet-Brahmaansche al-Indi sche federatie zich met het federatierap port accoord verklaarde. Ten slotte sprak de marahadja van Bi- kanir, die de federatieplannen warm steun de. Namens zichzelf, zijn regeering en zijn onderdanen zeide hij, gaarne tot deze fede ratie te willen toetreden, indien de nog overgebleven details op dezelfde bevredi gende wijze worden geregeld als tot dus- Dit nummer bestaat uit drie bladen ONS NIEUW FEUILLETON Om honderdduizend dollar. Zoo is de titel van het nieuwe feuilleton, met de publicatie waarvan wij morgen een aanvang zullen maken. Het is een sensationeele en spannende geschiedenis, waarin een strijd gevoerd wordt om honderdduizend dollar tussch'en politie en misdadigers, een boeiend ver haal, dat velen lezers ongetwijfeld met toe nemende spanning zal interesseeren. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Colijn over de economische mislukkingen van den Volkenbond. Een gunstige wending in het mijnconflict van Wales. Maandag eindigt de Ronde-Tafel-Confe rentie. Naar een crisis in Roemenië. De aardbeving in Mexico. (Buitenl. Be richten 2e blad). BINNENLANI De nieuwe rijksregeling voor crisissteun en werkverschaffing is ongeveer gelijk aan die van verleden jaar. (Binnenl. Ie blad). De daders van den nachtelijken roof overval te Echt, in 1923 gepleegd, thans aangehouden. (Gem. Ber.. 3o blad). Boerderij afgebrand te Sloten. (Gem. Ber., 3de blad). SPANJE. NIEUWE DICTATUUR IN SPANJE? Geruchten te Madrid. Uit Madrid wordt gemeld, dat daar een j gerucht ging, volgens hetwelk men zou trachten een nieuwe dictatuur in te stel- I Ion gelijk aan die van Primo de Rivera. Een bekend generaal, die zich in Marokko J heelt onderscheiden, werd hiervoor nange- j zocht, doch weigerde. BRiTSCH-INDIE DE OPSTAND IN BURMA. De „Gouden Kraai" gearresteerd? j De opstandelingen in Burma overvielen twee dorpen, die door hen in brand werden gestoken, omdat de bevolking ervan loyaal tegenover de regeering stond. Vele dorps bewoners werden gedood, gewond of ge vangen genomen. Engelsche militaire po litie vervolgt de opstandelingen. De Pund- jab-troepen zijn naar hun front terugge trokken, nadat ook dp andere troepen eeni- gen tijd geleden teruggetrokken zijn. De autoriteiten zijn van uieening, dat de aan wezige macht politietroepen voldoende is voor het onderdrukken van den opstand. De leider der opstandelingen, de z.g. „Gouden Kraai", die aanspraken maakt op het ko ningschap van Burma, zou, volgens Engel sche berichten gevangen genomen zijn. ROEMENIE REGEERINGSCRISIS IN ROEMENIE? Koning contra ministers. In politieke kringen te Boekarest hoort men de meening verkondigen, dat in de komende week naar alle waarschijnlijkheid in Roemenië een regeeringscrisis zal uit breken. Tusschen het kabinet-Mironescu en koning Carol moeten namelijk groote meeningsversc'hillen zijn ontstaan, daar de koning verschillende verantwoordelijke pos ten met persoonlijkheden wil bezetten, die niet tot de nationale boerenpartij behoo ren. In regeeringskringen stuiten deze plannen echter op krachtigen tegenstand. Men wacht thans met ongeduld op den te gen de volgende week aangekondigden te rugkeer van Mironescu, die zich op het oogenblik te Genève bevindt, om don toe stand op te helderen. CHINA ERNSTIGE GEVECHTEN MET COMMUNISTEN. Successen en tegenslagen der Nanking- troepen. Naar officieel uit Tsjangsja wordt ge meld, heeft de 16de divisie der regeerings- troepen in de provincie Hoeuan een door een strijdmacht van 8000 communisten op touw gezetten aanval afgeslagen, 'waarbij den aanvallers zware verliezen werden be rokkend. De communisten, die deel uit maakten van clc 7de divisie van het z.g. „roode verdedjgingsi rps" trekken thans naar het Oosten terug. Daarentegen zijn volgens berichten uit Hankau de 15de en de lSde divisie der re- geeringstroepen, die in de provincie Kiang- si opereerden, door een communistische strijdmacht verslagen. De commandant der 18de divisie, generaal Tsjang Joctsjan, werd daarbij door de Rooclon gevangen genomen, die thans een losgeld van twee millioen Mexieaansche dollars, de in China zeer verbreide zilvervaluta, voor zijn vrij lating eischen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1